Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 listopada 2016 r.
6:54

Szpital kazał płacić m.in. za ładowanie telefonu i używanie czajnika. 210 tys. zł kary

60 14 A A

210 tysięcy złotych kary nałożył Rzecznik Praw Pacjenta na podległy marszałkowi województwa szpital dla nerwowo i psychicznie chorych. Chodzi o naruszenie zbiorowych praw pacjentów, którym np. nie zapewniano intymności lub kazano płacić za naładowanie telefonu czy skorzystanie z elektrycznego czajnika

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pacjenci Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Suchowoli w pow. radzyńskim skarżyli się Rzecznikowi Praw Pacjenta na pobieranie opłat za konkretne usługi: naładowanie telefonu komórkowego (50 groszy), zalanie kawy lub herbaty (20 gr), wypranie ubrań w szpitalnej pralce (5 zł), skorzystanie z maszynki do włosów (3 zł).

Podczas kontroli RPP wysokość opłat miało potwierdzić kilkadziesiąt osób. Mówiły one, że w kuchni wisiała także kartka z informacją, że z czajnika mogą korzystać tylko osoby, które za to zapłaciły (kobiety złotówkę, mężczyźni 3 zł za tydzień). Jak relacjonowali pacjenci, osoby, które nie miały pieniędzy, mogły korzystać z czajnika, ale wiązało się to z „odpracowaniem zaległości na rzecz szpitala”.

Rzecznik uznał, że narusza to prawo do poszanowania godności pacjenta, ale zaznaczył jednocześnie, że po kontroli szpital wycofał się z tych praktyk.

Inne zarzuty rzecznika są jednak dużo poważniejsze. Szpital miał m.in. naruszać prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych. Dotyczyło to m.in. braku stałej obsady personalnej izby przyjęć, wyjść poza budynek szpitala w trakcie hospitalizacji, odpowiednich warunków w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych.

Naruszone zostało także prawo do poszanowania intymności – brakowało m.in. parawanów zasłaniających pacjentów podczas badań. Nie dbano też należycie o godność pacjenta, m.in. zmuszano ich do wykonywania czynności należących do personelu szpitala.

Zarzuty dotyczą także prowadzenia dokumentacji medycznej (brak danych dotyczących m.in. zlecania leków i dostatecznego zabezpieczenia dokumentacji) oraz naruszenia prawa pacjenta do informacji o rodzaju i zakresie udzielanych przez szpital świadczeń zdrowotnych, a także informacji o prawach pacjenta.

Już wiosną RPP nakazał zaniechania tych praktyk oraz usunięcia ich skutków. Według rzecznika szpital nie zastosował się jednak do wszystkich zaleceń, dlatego teraz wydał decyzję o nałożeniu kary pieniężnej.

Dyrektor szpitala nie chciała z nami w sobotę rozmawiać. Jak przekazał nam lekarz dyżurny, odniesie się do tej sprawy w godzinach pracy. W korespondencji z Rzecznikiem Praw Pacjenta zapewniała m.in., że w szpitalu nie są pobierane opłaty za przygotowane przez personel kawę czy herbatę. Twierdziła, że szpital nigdy nie sprzedawał energii elektrycznej pod żadną postacią. Kwestionowała też pozostałe zarzuty rzecznika.

Szpital w Suchowoli podlega marszałkowi województwa. – Przyjrzymy się tej sprawie zarówno pod kątem wyników naszych kontroli, które tam przeprowadziliśmy, jak i zarzutów Rzecznika Praw Pacjenta – zapewnia Beata Górka, rzeczniczka marszałka.

Od decyzji Rzecznika Praw Pacjenta szpitalowi przysługuje odwołanie do sądu administracyjnego.

Czytaj więcej o:

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 listopada 2016 o 15:39
0
patologia ...
Avatar
Gość / 14 listopada 2016 o 13:39
0
Tak to jest jak się poważnie potraktuje to, co mówią wariaci. Zakaz wychodzenia poza budynek - bardzo dobrze, bo co jak coś się komuś stanie? Brak poszanowania intymności? Nie przesadzajmy. Pacjent nie jeast świętą krową i też ma swoje obowiązki wobec szpitala.
Avatar
AD / 14 listopada 2016 o 13:08
0
sucha Anka napisał:
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
a co z opłatami za telewizję w szpitalach dziecięcych ? bo już dla starych koni to pal licho, ale dla dzieciaków?
Maluchom czytać książki, a te co już potrafią i mogą mimo choroby niech same czytają. Bardziej na zdrowie im wyjdzie niż gapienie isę na głupie bajki w ogłupiającej telewizji. no to tym bardziej starym..po co im ładowarki i czajniki..są posiłki, egh. widac ze dzieci to ty nie masz
rozwiń
Avatar
Zombie / 14 listopada 2016 o 13:03
0
gość napisał:
A właściwie to dlaczego nie? Przecież to szpital ponosi koszta zużycia energii... aby naładować akumulator telefonu komórkoweg, jednego raz w tygodniu (przeciętnego smartfona, tableta itp raz na dobę) - niby to mało, ale policzywszy kilkadziesiąt przez np jeden rok - trochę wyjdzie. Tak samo z czajnikami - jeden czajnik "ciagnie", w zalezności od wersji - od 1,5 do 2,5 kW... Ile osób w ciagu dnia i przez jaki czas z niego korzysta? Na pewno sporo. To wszystko można policzyć. W skali roku są to całkiem poważne sumy. Szpital otrzymuje pewna sumę z NFZ i w tej sumie musi zmieścić wszystko: leczenie, koszta lekarstw, badań, zabiegów, opłacić personel i wiele, wiele jeszcze - a picie kawki czy ulubionej herbatki i korzystanie z telefonu czy smartfona nie należy do czynności związanych z leczeniem. Tak samo pranie własnych ciuszków - to może zrobić rodzina w domu i przynosić co jakiś czas czyste. Kiedy idziesz do fryzjera, też nie oczekujesz darmowej usługi, tylko płacisz bez sprzeciwu. Już widze, jak bardzo byście sie oburzali, gdyby tak sasiedzi chcieli waszym kosztem naladowac sobie telefon czy zagotować wodę na kawkę... ale od szpitala żądacie darmochy? Bo to nie wasze pieniadze? Otóż - wasze, wasze... im wiecej wyda szpital na takie bzdety, tym mniej bedzie miał na leczenie was. To NIE SĄ PODSTAWOWE sprawy sanitarno-bytowe, które szpital musi udostępnić...
Pracownicy płacą?
Pracownicy płacą? rozwiń
Avatar
Gość / 14 listopada 2016 o 11:52
0
zajrzyjcie do krasnika czajnika niet ladowarka niet wyniki usg dostalem od innego pacjenta wyniki badania szpiku zaginely obsluga strraszna JEDNYM SLOWEM SYF KILA I MOGILA
Avatar
gość / 14 listopada 2016 o 11:34
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Podobnie jest w PSK4. 20 zl za TV i czajnik bezprzewodowy za 2 tygodnie pobytu.
20 podzielone na 14 - to jest niecałe 1,50 za dzień. Och, strasznie drogo...
Avatar
gość / 14 listopada 2016 o 11:29
0
A właściwie to dlaczego nie? Przecież to szpital ponosi koszta zużycia energii... aby naładować akumulator telefonu komórkoweg, jednego raz w tygodniu (przeciętnego smartfona, tableta itp raz na dobę) - niby to mało, ale policzywszy kilkadziesiąt przez np jeden rok - trochę wyjdzie. Tak samo z czajnikami - jeden czajnik "ciagnie", w zalezności od wersji - od 1,5 do 2,5 kW... Ile osób w ciagu dnia i przez jaki czas z niego korzysta? Na pewno sporo. To wszystko można policzyć. W skali roku są to całkiem poważne sumy. Szpital otrzymuje pewna sumę z NFZ i w tej sumie musi zmieścić wszystko: leczenie, koszta lekarstw, badań, zabiegów, opłacić personel i wiele, wiele jeszcze - a picie kawki czy ulubionej herbatki i korzystanie z telefonu czy smartfona nie należy do czynności związanych z leczeniem. Tak samo pranie własnych ciuszków - to może zrobić rodzina w domu i przynosić co jakiś czas czyste. Kiedy idziesz do fryzjera, też nie oczekujesz darmowej usługi, tylko płacisz bez sprzeciwu. Już widze, jak bardzo byście sie oburzali, gdyby tak sasiedzi chcieli waszym kosztem naladowac sobie telefon czy zagotować wodę na kawkę... ale od szpitala żądacie darmochy? Bo to nie wasze pieniadze? Otóż - wasze, wasze... im wiecej wyda szpital na takie bzdety, tym mniej bedzie miał na leczenie was. To NIE SĄ PODSTAWOWE sprawy sanitarno-bytowe, które szpital musi udostępnić...
A właściwie to dlaczego nie? Przecież to szpital ponosi koszta zużycia energii... aby naładować akumulator telefonu komórkoweg, jednego raz w tygodniu (przeciętnego smartfona, tableta itp raz na dobę) - niby to mało, ale policzywszy kilkadziesiąt przez np jeden rok - trochę wyjdzie. Tak samo z czajnikami - jeden czajnik "ciagnie", w zalezności od wersji - od 1,5 do 2,5 kW... Ile osób w ciagu dnia i przez jaki czas z niego korzysta? Na pewno sporo. To wszystko można policzyć. W skali roku są to całkiem poważne sumy. Szpital otrzymuj... rozwiń
Avatar
sucha Anka / 14 listopada 2016 o 10:58
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
a co z opłatami za telewizję w szpitalach dziecięcych ? bo już dla starych koni to pal licho, ale dla dzieciaków?
Maluchom czytać książki, a te co już potrafią i mogą mimo choroby niech same czytają. Bardziej na zdrowie im wyjdzie niż gapienie isę na głupie bajki w ogłupiającej telewizji. 
Avatar
Gość / 14 listopada 2016 o 10:57
0
Podobnie jest w PSK4. 20 zl za TV i czajnik bezprzewodowy za 2 tygodnie pobytu.
Avatar
Gość / 14 listopada 2016 o 10:33
0
a czy za spuszczanie wody w kiblu też trzeba było zapłacić? przecież jakby nie było to woda kosztuje! proponuję za kupę 3zł a za siku 1zł
Avatar
Gość / 14 listopada 2016 o 15:39
0
patologia ...
Avatar
Gość / 14 listopada 2016 o 13:39
0
Tak to jest jak się poważnie potraktuje to, co mówią wariaci. Zakaz wychodzenia poza budynek - bardzo dobrze, bo co jak coś się komuś stanie? Brak poszanowania intymności? Nie przesadzajmy. Pacjent nie jeast świętą krową i też ma swoje obowiązki wobec szpitala.
Avatar
AD / 14 listopada 2016 o 13:08
0
sucha Anka napisał:
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
a co z opłatami za telewizję w szpitalach dziecięcych ? bo już dla starych koni to pal licho, ale dla dzieciaków?
Maluchom czytać książki, a te co już potrafią i mogą mimo choroby niech same czytają. Bardziej na zdrowie im wyjdzie niż gapienie isę na głupie bajki w ogłupiającej telewizji. no to tym bardziej starym..po co im ładowarki i czajniki..są posiłki, egh. widac ze dzieci to ty nie masz
rozwiń
Avatar
Zombie / 14 listopada 2016 o 13:03
0
gość napisał:
A właściwie to dlaczego nie? Przecież to szpital ponosi koszta zużycia energii... aby naładować akumulator telefonu komórkoweg, jednego raz w tygodniu (przeciętnego smartfona, tableta itp raz na dobę) - niby to mało, ale policzywszy kilkadziesiąt przez np jeden rok - trochę wyjdzie. Tak samo z czajnikami - jeden czajnik "ciagnie", w zalezności od wersji - od 1,5 do 2,5 kW... Ile osób w ciagu dnia i przez jaki czas z niego korzysta? Na pewno sporo. To wszystko można policzyć. W skali roku są to całkiem poważne sumy. Szpital otrzymuje pewna sumę z NFZ i w tej sumie musi zmieścić wszystko: leczenie, koszta lekarstw, badań, zabiegów, opłacić personel i wiele, wiele jeszcze - a picie kawki czy ulubionej herbatki i korzystanie z telefonu czy smartfona nie należy do czynności związanych z leczeniem. Tak samo pranie własnych ciuszków - to może zrobić rodzina w domu i przynosić co jakiś czas czyste. Kiedy idziesz do fryzjera, też nie oczekujesz darmowej usługi, tylko płacisz bez sprzeciwu. Już widze, jak bardzo byście sie oburzali, gdyby tak sasiedzi chcieli waszym kosztem naladowac sobie telefon czy zagotować wodę na kawkę... ale od szpitala żądacie darmochy? Bo to nie wasze pieniadze? Otóż - wasze, wasze... im wiecej wyda szpital na takie bzdety, tym mniej bedzie miał na leczenie was. To NIE SĄ PODSTAWOWE sprawy sanitarno-bytowe, które szpital musi udostępnić...
Pracownicy płacą?
Pracownicy płacą? rozwiń
Avatar
Gość / 14 listopada 2016 o 11:52
0
zajrzyjcie do krasnika czajnika niet ladowarka niet wyniki usg dostalem od innego pacjenta wyniki badania szpiku zaginely obsluga strraszna JEDNYM SLOWEM SYF KILA I MOGILA
Avatar
gość / 14 listopada 2016 o 11:34
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Podobnie jest w PSK4. 20 zl za TV i czajnik bezprzewodowy za 2 tygodnie pobytu.
20 podzielone na 14 - to jest niecałe 1,50 za dzień. Och, strasznie drogo...
Avatar
gość / 14 listopada 2016 o 11:29
0
A właściwie to dlaczego nie? Przecież to szpital ponosi koszta zużycia energii... aby naładować akumulator telefonu komórkoweg, jednego raz w tygodniu (przeciętnego smartfona, tableta itp raz na dobę) - niby to mało, ale policzywszy kilkadziesiąt przez np jeden rok - trochę wyjdzie. Tak samo z czajnikami - jeden czajnik "ciagnie", w zalezności od wersji - od 1,5 do 2,5 kW... Ile osób w ciagu dnia i przez jaki czas z niego korzysta? Na pewno sporo. To wszystko można policzyć. W skali roku są to całkiem poważne sumy. Szpital otrzymuje pewna sumę z NFZ i w tej sumie musi zmieścić wszystko: leczenie, koszta lekarstw, badań, zabiegów, opłacić personel i wiele, wiele jeszcze - a picie kawki czy ulubionej herbatki i korzystanie z telefonu czy smartfona nie należy do czynności związanych z leczeniem. Tak samo pranie własnych ciuszków - to może zrobić rodzina w domu i przynosić co jakiś czas czyste. Kiedy idziesz do fryzjera, też nie oczekujesz darmowej usługi, tylko płacisz bez sprzeciwu. Już widze, jak bardzo byście sie oburzali, gdyby tak sasiedzi chcieli waszym kosztem naladowac sobie telefon czy zagotować wodę na kawkę... ale od szpitala żądacie darmochy? Bo to nie wasze pieniadze? Otóż - wasze, wasze... im wiecej wyda szpital na takie bzdety, tym mniej bedzie miał na leczenie was. To NIE SĄ PODSTAWOWE sprawy sanitarno-bytowe, które szpital musi udostępnić...
A właściwie to dlaczego nie? Przecież to szpital ponosi koszta zużycia energii... aby naładować akumulator telefonu komórkoweg, jednego raz w tygodniu (przeciętnego smartfona, tableta itp raz na dobę) - niby to mało, ale policzywszy kilkadziesiąt przez np jeden rok - trochę wyjdzie. Tak samo z czajnikami - jeden czajnik "ciagnie", w zalezności od wersji - od 1,5 do 2,5 kW... Ile osób w ciagu dnia i przez jaki czas z niego korzysta? Na pewno sporo. To wszystko można policzyć. W skali roku są to całkiem poważne sumy. Szpital otrzymuj... rozwiń
Avatar
sucha Anka / 14 listopada 2016 o 10:58
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
a co z opłatami za telewizję w szpitalach dziecięcych ? bo już dla starych koni to pal licho, ale dla dzieciaków?
Maluchom czytać książki, a te co już potrafią i mogą mimo choroby niech same czytają. Bardziej na zdrowie im wyjdzie niż gapienie isę na głupie bajki w ogłupiającej telewizji. 
Avatar
Gość / 14 listopada 2016 o 10:57
0
Podobnie jest w PSK4. 20 zl za TV i czajnik bezprzewodowy za 2 tygodnie pobytu.
Avatar
Gość / 14 listopada 2016 o 10:33
0
a czy za spuszczanie wody w kiblu też trzeba było zapłacić? przecież jakby nie było to woda kosztuje! proponuję za kupę 3zł a za siku 1zł
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wpadli autem do rowu i poszli na piwo. Kierowca miał 3 promile

Wpadli autem do rowu i poszli na piwo. Kierowca miał 3 promile 0 0

Pijany kierowca wpadł autem do rowu. Nie przejął się i razem z pasażerami postanowił pójść na piwo do pobliskiego sklepu. Mężczyzna miał 3 promile, a jego koledzy po 4.

Szpitale mogą zostać bez badań. W Lubelskiem szykują się kolejne protesty

Szpitale mogą zostać bez badań. W Lubelskiem szykują się kolejne protesty 8 4

Po lekarzach rezydentach oraz pielęgniarkach podwyżek zażądali szpitalni technicy wykonujący badania tomografem, USG, EKG, rezonans i prześwietlenia oraz wymierzone w raka zabiegi radioterapii. W szpitalu przy al. Kraśnickiej weszli w spór z dyrekcją, tak jak ich koledzy z Kraśnika. Szykują się do tego także w innych placówkach

Energia Kozienice – Wisła Puławy 2:3. Na zmęczeniu też można wygrywać

Energia Kozienice – Wisła Puławy 2:3. Na zmęczeniu też można wygrywać 3 1

Chociaż brakowało sił z powodu ciężkich treningów, to piłkarze Jacka Magnuszewskiego zaliczyli w kolejne sparingowe zwycięstwo. Tym razem Wisła pokonała na wyjeździe czwartoligową Energię Kozienice 3:2. I to na boisku rywala

"Doktor Murek" i "Przełęcz Ocalonych" w Kinie w Bramie
27 lipca 2018, 21:00

"Doktor Murek" i "Przełęcz Ocalonych" w Kinie w Bramie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Ruchu Solidarności Rodzin zaprasza na ostatnie lipcowe projekcje w ramach plenerowego Kina w Bramie (ul. Królewska 3). W dniach 27-28 lipca zobaczymy klasyczną polską produkcję Doktor Murek oraz oscarowe, epickie kino Mela Gibsona Przełęcz Ocalonych.

Chciała uniknąć zderzenia z dzikiem, wjechała w drzewo [zdjęcia]

Chciała uniknąć zderzenia z dzikiem, wjechała w drzewo [zdjęcia] 0 5

Pięć osób trafiło do szpitala po tym, jak kierująca BMW straciła panowanie nad autem i uderzyła w drzewo. Próbowała uniknąć zderzenia z dzikiem

Motocyklista zderzył się z kombajnem, zginął na miejscu [zdjęcia]
galeria

Motocyklista zderzył się z kombajnem, zginął na miejscu [zdjęcia] 19 6

Tragiczny wypadek na drodze Józefów - Hamernia w powiecie biłgorajskim. Nie żyje 48-letni motocyklista

We trzech pobili 31-latka z Lublina

We trzech pobili 31-latka z Lublina 0 3

Trzech bandytów pobiło mieszkańca Lublina. 31-latek przebywa w szpitalu

Lublin: Nowe autobusy mają pod górkę. Do tej pory nie dostarczono ani jednego

Lublin: Nowe autobusy mają pod górkę. Do tej pory nie dostarczono ani jednego 0 6

Do piątku spodziewana jest dostawa ośmiu nowych autobusów zamówionych przez miasto w lubelskim Ursusie. Taki termin podał miastu dostawca pojazdów, który zgodnie z umową powinien je przekazać do 29 maja. Umowa dawała mu dodatkowy czas do 29 czerwca, ale i ten termin został przekroczony.

Jacek Bąk: Jerzy Brzęczek zaczyna pracę z czystą kartą

Jacek Bąk: Jerzy Brzęczek zaczyna pracę z czystą kartą 0 0

Rozmowa z Jackiem Bąkiem, byłym piłkarzem, 96-krotnym reprezentantem Polski

Widowisko w hołdzie Michaelowi Jacksonowi w Lublinie
15 października 2018, 19:00

Widowisko w hołdzie Michaelowi Jacksonowi w Lublinie 5 0

Co Gdzie Kiedy. Już 15 października o godz. 19 w Hali Globus (ul. Kazimierza Wielkiego 8) zaprezentowane zostanie niesamowite widowisko muzyczne w hołdzie Michaelowi Jacksonowi - Thriller LIVE!

Policjanci znaleźli zakrwawione niemowlę. Rodzice usłyszeli zarzuty gdy wytrzeźwieli
film

Policjanci znaleźli zakrwawione niemowlę. Rodzice usłyszeli zarzuty gdy wytrzeźwieli 6 3

Zielona Góra. 10-miesięczne dziecko z ranami głowy znaleźli zielonogórscy policjanci podczas interwencji w sprawie zakłócania ciszy nocnej w jednym z mieszkań. Niemowlę trafiło do szpitala, a rodzice do policyjnej celi. Oboje usłyszeli zarzuty narażenia dziecka na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Grozi im do pięciu lat więzienia.