We wtorek Uniwersytet Medyczny rozstrzygnął konkurs na koncepcję architektoniczną hali widowiskowo-sportowej, która ma powstać w miejscu starego obiektu przy ul. Chodźki.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Do konkursu zgłoszono 12 prac. Wygrał projekt pracowni Buszkiewicz Architekci z Poznania.
– Jeszcze nigdy nie projektowaliśmy hali tak różnorodnej funkcjonalnie, bo przecież ten obiekt ma pełnić nie tylko funkcje sportowe, ale też rehabilitacyjne i kulturalne. W zakresie połączenia stref funkcjonalnych było to dla nas wyzwanie – mówi Filip Buszkiewicz. – Musieliśmy znaleźć takie rozwiązanie, żeby ludzie mogli korzystać jednocześnie z różnych aktywności i nie przeszkadzali sobie nawzajem. Elementem, który będzie zwracał uwagę będzie elewacja budynku. Sprawi, że budynek będzie stylistycznie jednorodny. Bryła będzie trochę kosmiczna, a ten efekt będą potęgować światła.
– Przewidujemy, że nowa hala będzie miała 7,8 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni użytkowej – mówi Włodzimierz Matysiak, rzecznik Uniwersytetu Medycznego. – Istniejący budynek został wybudowany na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Ze względu na zły stan techniczny i brak możliwości adaptacji na potrzeby nowoczesnych rozwiązań, zostanie on rozebrany w oparciu o odrębną dokumentację projektową.
W nowym budynku znajdzie się m.in. hala główna z boiskiem wielofunkcyjnym, boiskiem do piłki siatkowej, ścianką wspinaczkową oraz szatniami i sanitariatami. Na widowni w hali głównej zmieści się ok. tysiąca osób (w tym przewidziane są miejsca dla komentatorów i VIP-ów). Oprócz głównej hali w budynku znajdą się sale sportów walki, tenisa stołowego i squasha. Będzie też miejsce dla gabinetów lekarskich i odnowy biologicznej, siłownia i sale do ćwiczeń. W budynku będą także pomieszczenia Zespołu Pieśni i Tańca UML, Klubu Studenckiego Medyk, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu. Na zewnątrz znajda się dodatkowy kompleks boisk i korty tenisowe.
Koszt inwestycji to ok. 25 milionów złotych. Uczelnia będzie zabiegać o dofinansowanie projektu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwie Zdrowia i Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.