Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 stycznia 2015 r.
21:00
Edytuj ten wpis

Tak wybierali zwycięzcę, że złamali przy tym prawo

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
39 31 A A

Stare autobusy nieprędko będą zastąpione nowymi przegubowcami. Miasto ratuje się tymczasową umową, bo wciąż nie zakończyło przetargu ogłoszonego 9 miesięcy temu. W jego sprawie zapadły już dwa wyroki, a najnowszy stwierdza, że miasto wybierało firmę, która powinna być zdyskwalifikowana i każe ją odrzucić.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Fabrycznie nowe, wyposażone w klimatyzację, automat biletowy i inne udogodnienia, jak np. elektroniczne wyświetlacze z trasą i głosowe komunikaty o przystankach - takie przegubowce miały jeździć po Lublinie na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego. Jeszcze w grudniu 2013 roku ZTM ogłosił przetarg poszukując w ten sposób firmy, której powierzy ośmioletni kontrakt na kursy takimi autobusami. Niestety, przetarg skończył się klapą, bo stanęły do niego tylko dwie firmy, a tańsza była dla ZTM za droga o 9 milionów.

Nowe zamówienie

Miasto uznało, że aby zmieścić się w przeznaczonej na ten cel kwocie lepiej zmniejszyć liczbę zamawianych autobusów, niż obniżać wymagania co do ich wyposażenia. W nowym ogłoszeniu mowa była o 16 przegubowcach. Urzędnicy zakładali, że wyjadą na ulice 15 lutego, a po to, by zwycięski przewoźnik zdążył kupić tabor przetarg ogłoszono ze znacznym wyprzedzeniem, w kwietniu 2014 r. Mimo to do dziś nie wiadomo, kto będzie wozić pasażerów.

Nie wiadomo, choć ZTM już dwa razy wskazywał zwycięzcę. Za każdym razem była to lubelska spółka BP Tour. I za każdym razem wybór ten unieważniała Krajowa Izba Odwoławcza.

Izba zajmowała się sprawą po odwołaniach składanych przez konsorcjum firm Meteor i Irex-1. To właśnie oferta tego konsorcjum była druga pod względem najniższej ceny, a tylko cena liczyła się w tym przetargu przy ocenie ofert. Konsorcjum chciało 71,8 miliona zł, a BP Tour był o milion tańszy.

Źle oceniali

Najnowszy wyrok w tej sprawie jest miażdżący dla Zarządu Transportu Miejskiego. Miał on wybrać ofertę najtańszą, ale tylko spośród tych spełniających wszystkie wymogi, które sam wcześniej ogłosił. Spółka BP Tour jednego z wymogów nie wypełniała, a konkretnie tego, który mówił o wymaganym doświadczeniu przewoźnika.

O zlecenie walczyć mogły tylko te firmy, które wyjeździły z pasażerami co najmniej 3,5 miliona wozokilometrów w ciągu ostatnich trzech lat. Spółka BP Tour oświadczyła, że ten warunek spełnia. Ale wyrok Krajowej Izby Odwoławczej zdecydowanie stwierdza, że go nie spełniała, bo "uzbierała” kilometry nie z trzech lat, ale z dziesięciu. "Wykazane zostało ponad wszelką wątpliwość, że nie wykonał on [wykonawca] co najmniej 3 500 000 wzkm na trasie Dęblin-Warszawa w okresie od 30 maja 2011 roku do 30 maja 2014 roku.

W wyroku czytamy, że urzędnicy powinni od razu zdyskwalifikować tę firmę za podanie nieprawdziwych informacji, czego nie zrobili.

Zamiast tego komisja wzywała spółkę do uzupełnienia wykazu usług. To drugi wytknięty przez KIO błąd Zarządu Transportu Miejskiego. Izba stwierdza, że doszło do naruszenia ustawy.

Znów do powtórki

- Z uwagi na fakt, że postępowanie w dalszym ciągu jest w toku, nie możemy szerzej komentować sprawy - stwierdza Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego. ZTM musi teraz ponownie zbadać oferty i wskazać zwycięzcę. Nakazywał to już pierwszy wyrok (ZTM ponownie wybrał po nim BP Tour), nakazuje też drugi, ale ten mówi już wprost, że oferta tej spółki nie może być brana pod uwagę.

- Obecnie jesteśmy na etapie realizacji orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej - informuje Góźdź i dodaje, że "jest prawdopodobne”, że wynik poznamy w pierwszej połowie stycznia.

Później doliczyć trzeba jeszcze czas niezbędny na uprawomocnienie się rozstrzygnięcia przetargowego i podpisanie umowy z przewoźnikiem. Dopiero wtedy zwycięska firma będzie mieć podstawy do tego, by zamawiać u dostawcy nowe autobusy. Na taką dostawę też trzeba będzie poczekać, a później pojazdy i ich wyposażenie musi zaakceptować ZTM. W sumie może to potrwać nawet kilka miesięcy.
Czymś trzeba jeździć

Ponieważ przetarg nie jest jeszcze rozstrzygnięty, ZTM musi w inny sposób zapewniać ciągłość kursów po mieście. Urzędnicy zawarli tymczasową umowę z firmą Meteor. Kontrakt będzie obowiązywać do końca kwietnia. Na podstawie tej umowy kursy mają być wykonywane wysłużonymi już autobusami, które niewiele mają wspólnego ze standardem tych, które właśnie powinny już docierać do Lublina.

Więcej pracy spadło też na Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, które jako tzw. operator wewnętrzny obsługuje zdecydowaną większość kursów na liniach autobusowych. Ale i MPK ma problem, bo potrzebuje do tego więcej pojazdów. Dlatego już od kilku miesięcy korzysta z usług podwykonawców wożących pasażerów autobusami, których wiek i estetyka pozostawia wiele do życzenia.

- To tymczasowe rozwiązanie - zapewniał nas jesienią Tomasz Fulara, prezes MPK. - Gdy sprawa się wyjaśni i nie będzie potrzebne zabezpieczanie obsługi takimi pojazdami, nie będziemy już tego robić - tłumaczył nam w listopadzie.

- Od listopada zeszłego roku sytuacja się nie zmieniła - przyznaje Weronika Opasiak, rzecznik MPK. - Jeśli nie będzie takiej potrzeby, umowy nie będą zawierane. Obecnie mamy podpisane umowy z czterema podwykonawcami, którzy realizują pojedyncze rozkłady, m.in. na liniach nr: 1, 2, 3, 7, 9, 13, 23, 28, czy 34.

Zgodnie z przepisami usługi świadczone przez podwykonawców nie mogą przekroczyć 10 proc. pracy przewozowej MPK Lublin.

Jak pojadą

Nowe przegubowce, których dotyczy przetarg, mają obsługiwać w dni powszednie linie 9, 10, 17, 18 i 55 (w wakacje: 8, 17, 18, 37 i 40), w soboty linię 10, a w niedzielę 28 (w wakacyjne weekendy linie 8, 25 i 37).

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Wesoły Romek / 11 stycznia 2015 o 16:12
0
Dziekuje bardzo za bardzo ciekawe wpisy skierowane do konkretnych nazwisk oraz organizacji. Chcialbym przypomniec tez, ze wbrew pozorom internet nie daje anonimowosci. Cale szczescie wszystko jest zapisane w bazie danych forum. Licze na to, ze bedziecie rownie rozmowni przy skladaniu wyjasnien odpowiednim organom. Zycze dalszych sukcesow w zyciu prywatnym i zawodowym. Pozdrawiam razem z art. 212 Kodeksu karnego.
Avatar
marioumcs / 11 stycznia 2015 o 14:17
0

Mówicie o tym piotrze z radomia, vel kakaowe oczko, co interesuje się autobusami i życiem Freddiego Mercurego ze względu na jego pociąg do chłopców? Radze omijać.

Avatar
klamczysz / 10 stycznia 2015 o 19:49
0

Co wy pier***icie. Jaki wasiofiok i jaki orzeszek? 

Macie jakieś schizy wręcz. Obraliście sobie ludzi, których hejtujecie a sami siebie nie widzicie? Totalna grupa oszołomów... Chyba wam coś się robi już od tego busozjebstwa. Nieźle innym dupy obrabiacie. Szkoda, że tacy mocni tylko w internetach jesteśta. Jeszcze wam mało "tanich sensacji"? 

Avatar
Kazimierz Niewielki / 10 stycznia 2015 o 19:48
0

Oo to jeszcze w bloku z wielkiej płyty mieszka farbowany wasiofiok ?

Tak jest Aldono, do czasu ukończenia gimnazjum sgo94 musi mieszkać z rodzicami w lubelskim bloku z wielkiej płyty. Potem się wyprowadzi do Warszawy, bo wiadomo - stolyca. Miećka Aniołowa wiedziała, co mówi.

Avatar
Aldona / 10 stycznia 2015 o 19:25
0

Oleszek, gdzie twój orzeszek? :D

Pasażer strefy VIP z osiedla Nałkowskich się odnalazł.


Oleszek, gdzie twój orzeszek? :D

Pasażer strefy VIP z osiedla Nałkowskich się odnalazł.

Oo to jeszcze w bloku z wielkiej płyty mieszka farbowany wasiofiok ?

u z wielkiej płyty mieszka farbowany wasiofiok ?

rozwiń
Avatar
Bolesław Nieśmiały / 10 stycznia 2015 o 19:22
0

LTEK to organizacja, która nawet nie ma własnej siedziby. Jedynym słusznym klubem miłośniczym jest KMKM w stolicy. Masa zabytków, w miarę ogarnięci członkowie i mają jakiś wpływ na życie ZTM... 

Oleszek, gdzie twój orzeszek? :D

Pasażer strefy VIP z osiedla Nałkowskich się odnalazł.

Avatar
Aldona / 10 stycznia 2015 o 19:09
0

...

ooo Sebuś Oleszek co udaje że mieszka w Warszawie... Co tam u ciebie w koziej wólce ?

Avatar
ashir / 10 stycznia 2015 o 18:39
0

Masz chyba na myśli Michonia, v-ce prezesa ltek, który robi życiową karierę w Reflexie ?

A czego można nauczyć się w szkole policealnej. hahahahahahaha

Avatar
Leon Amator / 10 stycznia 2015 o 18:33
0

Jeśli było złamanie prawa to sprawą powinien zająć się prokurator.
Pan Smaga lub inny informator mający takie dowody powinni jak najszybciej to zgłosić!!!
 

Panie redaktorze jak ktoś złamał prawo to powinien Pan iść w pierwszej kolejności do Prokuratora. No chyba że Pan nie ma dowodów i uwierzył Pan na słowo pewnemu radomiakow tylko że wtedy proponuje zmianę tytułu.

Popieram. Jak są dowody na złamanie prawa, to idź pan do prokuratury. W przeciwnym wypadku siedź pan cicho.

Dziwne, że chciało się wam składać obrazki, żeby napisać komentarz. 

Masz pan problemy z ułożeniem prostych puzzli?

rozwiń
Avatar
Aldona / 10 stycznia 2015 o 18:18
0

oj, oj, panie Górka (vel Piro, Piorunus, Jack the Ripper), oj, oj. Lepiej spytaj Mahonia.

Masz chyba na myśli Michonia, v-ce prezesa ltek, który robi życiową karierę w Reflexie ?

Avatar
Wesoły Romek / 11 stycznia 2015 o 16:12
0
Dziekuje bardzo za bardzo ciekawe wpisy skierowane do konkretnych nazwisk oraz organizacji. Chcialbym przypomniec tez, ze wbrew pozorom internet nie daje anonimowosci. Cale szczescie wszystko jest zapisane w bazie danych forum. Licze na to, ze bedziecie rownie rozmowni przy skladaniu wyjasnien odpowiednim organom. Zycze dalszych sukcesow w zyciu prywatnym i zawodowym. Pozdrawiam razem z art. 212 Kodeksu karnego.
Avatar
marioumcs / 11 stycznia 2015 o 14:17
0

Mówicie o tym piotrze z radomia, vel kakaowe oczko, co interesuje się autobusami i życiem Freddiego Mercurego ze względu na jego pociąg do chłopców? Radze omijać.

Avatar
klamczysz / 10 stycznia 2015 o 19:49
0

Co wy pier***icie. Jaki wasiofiok i jaki orzeszek? 

Macie jakieś schizy wręcz. Obraliście sobie ludzi, których hejtujecie a sami siebie nie widzicie? Totalna grupa oszołomów... Chyba wam coś się robi już od tego busozjebstwa. Nieźle innym dupy obrabiacie. Szkoda, że tacy mocni tylko w internetach jesteśta. Jeszcze wam mało "tanich sensacji"? 

Avatar
Kazimierz Niewielki / 10 stycznia 2015 o 19:48
0

Oo to jeszcze w bloku z wielkiej płyty mieszka farbowany wasiofiok ?

Tak jest Aldono, do czasu ukończenia gimnazjum sgo94 musi mieszkać z rodzicami w lubelskim bloku z wielkiej płyty. Potem się wyprowadzi do Warszawy, bo wiadomo - stolyca. Miećka Aniołowa wiedziała, co mówi.

Avatar
Aldona / 10 stycznia 2015 o 19:25
0

Oleszek, gdzie twój orzeszek? :D

Pasażer strefy VIP z osiedla Nałkowskich się odnalazł.


Oleszek, gdzie twój orzeszek? :D

Pasażer strefy VIP z osiedla Nałkowskich się odnalazł.

Oo to jeszcze w bloku z wielkiej płyty mieszka farbowany wasiofiok ?

u z wielkiej płyty mieszka farbowany wasiofiok ?

rozwiń
Avatar
Bolesław Nieśmiały / 10 stycznia 2015 o 19:22
0

LTEK to organizacja, która nawet nie ma własnej siedziby. Jedynym słusznym klubem miłośniczym jest KMKM w stolicy. Masa zabytków, w miarę ogarnięci członkowie i mają jakiś wpływ na życie ZTM... 

Oleszek, gdzie twój orzeszek? :D

Pasażer strefy VIP z osiedla Nałkowskich się odnalazł.

Avatar
Aldona / 10 stycznia 2015 o 19:09
0

...

ooo Sebuś Oleszek co udaje że mieszka w Warszawie... Co tam u ciebie w koziej wólce ?

Avatar
ashir / 10 stycznia 2015 o 18:39
0

Masz chyba na myśli Michonia, v-ce prezesa ltek, który robi życiową karierę w Reflexie ?

A czego można nauczyć się w szkole policealnej. hahahahahahaha

Avatar
Leon Amator / 10 stycznia 2015 o 18:33
0

Jeśli było złamanie prawa to sprawą powinien zająć się prokurator.
Pan Smaga lub inny informator mający takie dowody powinni jak najszybciej to zgłosić!!!
 

Panie redaktorze jak ktoś złamał prawo to powinien Pan iść w pierwszej kolejności do Prokuratora. No chyba że Pan nie ma dowodów i uwierzył Pan na słowo pewnemu radomiakow tylko że wtedy proponuje zmianę tytułu.

Popieram. Jak są dowody na złamanie prawa, to idź pan do prokuratury. W przeciwnym wypadku siedź pan cicho.

Dziwne, że chciało się wam składać obrazki, żeby napisać komentarz. 

Masz pan problemy z ułożeniem prostych puzzli?

rozwiń
Avatar
Aldona / 10 stycznia 2015 o 18:18
0

oj, oj, panie Górka (vel Piro, Piorunus, Jack the Ripper), oj, oj. Lepiej spytaj Mahonia.

Masz chyba na myśli Michonia, v-ce prezesa ltek, który robi życiową karierę w Reflexie ?

Zobacz wszystkie komentarze 31

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia 5 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Damian Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 5

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 9 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 10

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 4

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 12 8

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 5 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 28 12

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 8

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.