Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 marca 2022 r.
17:53

Czas topienia Marzanny. Straż Miejska ma kilka rad

Autor: Zdjęcie autora ea
Marzanna przyjmuje różne formy. Ta sprzed kilku lat z gminy Jeziorany miał 12 metrów
Marzanna przyjmuje różne formy. Ta sprzed kilku lat z gminy Jeziorany miał 12 metrów (fot. Archiwum)

Marzanna to słowiańskie bóstwo o wielu obliczach i imionach. Jej utopienie lub spalenie symbolizuje szybkie nadejście wiosny i ma zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Co jednak z zanieczyszczaniem rzek czy szkodliwymi odpadami, które może emitować do środowiska? Czy można połączyć tradycję z dbaniem o planetę? Stworzyć marzannę na miarę naszych czasów?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zwyczaj niszczenia kukły obchodzony jest 21 marca, w pierwszy dzień wiosny. Niegdyś ludzie byli bardzo przesądni, dlatego uważano, że uśmiercenie Marzanny jest wręcz konieczne. Według legend Marzanna była słowiańską boginią zimy i śmierci. Porównywalna była wręcz do demona. Wierzono, że jest sprawczynią obumierania natury w okresie zimy. Jej śmierć miała spowodować, że przyroda odrodzi się na nowo. Zwyczaj topienia kukły był bardzo zakorzeniony w obrzędach ofiarnych, przez co przez bardzo długi okres uznawany był za pogański, a wręcz krytykowany przez kościół katolicki. Obecnie traktowany jest bardziej jako zabawa.

Akcję palenia marzanny co roku organizuje m.in. Dom Kultury Skarpa w Lublinie. W tym celu urządza barwny pochód, na który zaprasza dzieci i dorosłych.

 - Chcemy podtrzymać tradycję. Oczywiście kukła, która spalimy jest w pełni ekologiczna. Zbudowana została z papierowych elementów z recyklingu. Dodatkowo będzie otoczona ususzonymi jesienią kwiatami. Przygotowaliśmy specjalnie wydzielone miejsce spalenia kukły, a w celu zapewnienia bezpieczeństwa przygotowaliśmy gaśnicę – mówi Renata Kiełbińska, kierownik Domu Kultury Skarpa w Lublinie – W pierwszy dzień wiosny, o godzinie 17.15 wyruszymy z placu przed DK Skarpa na ul. Przytulnej i skierujemy się w stronę boiska przy ul. Romantycznej, gdzie kukła zimy zostanie spalona - dodaje

Pomimo że coraz mniej osób kultywuje topienie czy też palenie marzanny, jest to tradycja, która w wielu miejscach naszego kraju nie zginęła. Niemniej jednak trzeba pamiętać, żeby nie zanieczyszczać w ten sposób planety. Co zatem trzeba zrobić, aby nasza marzanna była bardziej ekologiczna, ale wciąż zachowała starosłowiański wygląd? Przede wszystkim postawić na naturalne, biodegradowalne produkty i posprzątać po sobie.

- Topienie marzany to starosłowiańska tradycja, która jest wciąż kultywowana w wielu miejscach Polski. Osobom, które planują spalić marzannę, zalecamy, żeby wykonały kukłę z biodegradowalnych materiałów, typu słoma czy drewno. W przypadku topienia marzanny najlepiej gdyby po wrzuceniu jej do wody, w bezpieczny sposób ją wyłowić. Oczywiście nie narażając się na niebezpieczeństwo. Liczymy na to, że jeśli chodzi o ekologię, dzisiejsza świadomość ludzi jest bardzo wysoka - mówi Robert Gogola, rzecznik prasowy Straży Miejskiej Miasta Lublin.

Coraz więcej osób stara się łączyć tradycję, z życiem w duchu ekologii, dlatego odchodzą od zwyczajowego niszczenia kukły. Zamiast tego organizują m.in. konkursy piękności, na które przynoszą marzanny stworzone w duchu zero waste.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja
UTRUDNIENIA W RUCHU

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja

W sobotę 3 maja w Lublinie odbędzie się barwny korowód tańczący poloneza. Na kierowców w czasie obchodów święta czekają utrudnienia.

Zdjęcie ilustracyjne

Cień Sahrynia nad Tomaszowem. Pamięć kpt. Jachymka na celowniku

W lokalnej społeczności jest uważany za bohatera, który bronił polskiej ludności przed atakami UPA. Jednak jego działalność budzi kontrowersje wśród mniejszości ukraińskiej. Sprawą zajęli się radni Tomaszowa Lubelskiego.

Już w półfinale play-off Bogdanka LUK Lublin sprawiła niespodziankę eliminując mistrza Polski JSW Jastrzębski Węgiel. W finale zagra z wicemistrzem z Zawiercia

Bogdanka LUK Lublin zaczyna walkę o złoto z Aluron CMC Wartą Zawiercie

W pierwszym meczu finałowym play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Pierwszy gwizdek środowego spotkania o godzinie 18.

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty