Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 lipca 2014 r.
19:15
Edytuj ten wpis

Tor rowerowy przy ul. Janowskiej zamknięty. Miliony utopione w błocie. Dosłownie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
24 12 A A

Zbudowany za 3 miliony zł tor rowerowy przy ul. Janowskiej w Lublinie powinno się zrobić niemal od podstaw. To wnioski z ekspertyz zleconych po tym, jak nadzór budowlany zamknął rozpadający się obiekt. Ani w tym, ani w przyszłym roku na ponowne otwarcie toru nie ma co liczyć

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rowerzyści narażaliby swoje życie i zdrowie. Tak pod koniec maja uznał nadzór budowlany zamykając tor. Nie można tam nawet wchodzić. A dwie niezależne opinie mówią, że to wielki bubel. - Wskazano na poważne błędy i uchybienia na etapie projektowania i budowy - informuje Miłosz Bednarczyk, rzecznik Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zarządzającego obiektem.

Projekt powstał w 2007 r. Początkowo miał to być tor dla motocykli, ale okoliczni mieszkańcy nie chcieli hałasu. Obawiali się, że ziemny wał wokół obiektu nie wytłumi ryku silników. Ówczesny prezydent Adam Wasilewski uległ im i uznał, że będzie to tor rowerowy. Ziemny wał pozostał w projekcie. Cykliści zerknęli w dokumenty i orzekli, że tor nie nadaje się dla rowerów.

Projekty zmieniano. Koszty szacowane na 2 mln zł urosły jeszcze o milion. Tor otwarto w 2010 r. jako miejsce do rekreacji i zawodów. Ale imprez było mało, zawodników zresztą też. W tym roku ulewy zmieniły obiekt w błoto pełne osuwisk i toru nie otwarto nawet na jeden dzień. MOSiR zamówił dwie ekspertyzy.

Jakie są wnioski? Błędem była już sama lokalizacja w miejscu dawnej kopalni piachu zmienionej w składowisko ziemi z budów. Stoki mają złe nachylenie, a gruntu w ogóle nie stabilizowano. - Odpowiednie zabezpieczenie należało przewidzieć już na etapie projektowania, co nie zostało wykonane - piszą rzeczoznawcy lubelskiego biura Renoma. Całe zabezpieczenie skarp przed osuwaniem się ziemi to… roślinność.

Na torze zalega woda, m.in. przez ziemny wał. - Nie pozwala na odprowadzenie wody na zewnątrz, stąd jej zaleganie na całym obszarze - pisze dr inż. Kazimierz Chojnowski z warszawskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców Technicznych Urządzeń Rozrywkowych. Jakby było mało rura odprowadza deszczówkę wprost na zbocze jednej ze skarp. A nasiąknięta ziemia jest niestabilna. - Każdy kolejny skok zmienia geometrię toru, stwarzając zagrożenie dla użytkowników.

Tor ma być zamknięty do odwołania. - Kluczowe będzie odwodnienie terenu, jego wzmocnienie i naprawa torów - mówi Bednarczyk. - Poinformowaliśmy prezydenta miasta o tej sytuacji.

- Na razie nie mamy na to pieniędzy. Będziemy ich szukać w unijnych funduszach - przyznaje Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta. Nieoficjalnie wiadomo, że BikePark zadziała nie wcześniej niż w 2016 r. Możliwe, że teren zostanie inaczej podzielony i powstaną tam również boiska treningowe. Ich wydzierżawienie pozwoliłby zmniejszyć koszty utrzymania obiektu, które wynoszą 200 tys. rocznie.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mosiek / 10 lipca 2014 o 23:25
0
Ludzie kiedy to się skończy takie barachło?Kto za to odpowie !
Avatar
Piotr / 10 lipca 2014 o 11:05
0

200 000 zł rocznie koszty utrzymania ? nierowumiem skąd taka suma, ten teren niejest oświetlony, brak ochrony,  niekoszą tam trawy ani nie odśnieżają. ten teren jest jakby tam nic niebyło. a tu miesięcznie 16 000 zł na utrzymanie?

Avatar
motek / 10 lipca 2014 o 09:40
0

Plazę zalało, to i ziemię spod plazy zalało :)

Avatar
Gość / 10 lipca 2014 o 09:28
0

PRZEKSZTAŁĆ W WYSYPISKO ALBO CMENTARZ, BĘDZIE Z POŻYTKIEM.  Te tereny na nic wiecej sie nie nadają. 


Bardzo dobry i konkretny pomysł.Melepety z okolicznego blokowiska będą miały ciszę pomimo zakupu mieskań w okolicy torów wyścigowych.

Avatar
Student / 10 lipca 2014 o 08:51
0

PRZEKSZTAŁĆ W WYSYPISKO ALBO CMENTARZ, BĘDZIE Z POŻYTKIEM.  Te tereny na nic wiecej sie nie nadają. 

Avatar
A / 10 lipca 2014 o 00:12
0

a kto odebrał ten bubel od wykonawcy ?

a gwarancja na to coś nie istnieje ? Jak w Ogrodzie Saskim przecieka sadzawka to wykonawca naprawia w ramach gwarancji, a tu co ?

3 mln w błoto ..... ktoś ma lekką rękę do wydawania nie swoich pieniędzy

ano włśnie

Avatar
Przemysław Leniak / 9 lipca 2014 o 23:02
0

pamietam jak Marcin Skrzypek z tnn lobbował za tym bublem...

podobno tor był niezbędnny :-) 

...

nie ma to jak rowerowe oszołomstwo :-) 

...

przypomnę może bo nie wszyscy pamiętają na pewno

o tym jak Skrzypek i forum kultury przestrzeni naprawiły projekt toru :-) 

tnn.pl/k_468_m_3.html

Avatar
rysiek / 9 lipca 2014 o 21:38
0

Pan prezes pożałował kilkuset złotych miesięcznie dla chłopaków z klubu kolarstwa górskiego i mamy efekt.Dopóki coś na bieżąco robili to tor działał.Od połowy 2013 pies z kulawą nogą i mosir nie interesowali się stanem obiektu.Czemu pan prezes ,który sam pilnuje wszystkich obiektów nie zajrzał na Janowską?

Avatar
jan / 9 lipca 2014 o 21:25
0

Ćwierkają wróbelki że zrobiono tak specjalnie bo jest chętny na teren .

Na tym terenie deweloper chce  wybudować  osiedle !!!!!!!!!

5 lat minęło więc okres ochronny UNI minął .

Miasto z tym  terenem może zrobić  co chce. 

Avatar
jan / 9 lipca 2014 o 21:23
0

Ćwierkają wróbelki że zrobiono tak specjalnie bo jest chętny na teren .

Na tym terenie deweloper chce  wybudować  osiedle !!!!!!!!!

5 lat minęło więc okres ochronny UNI minął .

Miasto z tym  terenem może zrobić  co chce. 

Avatar
mosiek / 10 lipca 2014 o 23:25
0
Ludzie kiedy to się skończy takie barachło?Kto za to odpowie !
Avatar
Piotr / 10 lipca 2014 o 11:05
0

200 000 zł rocznie koszty utrzymania ? nierowumiem skąd taka suma, ten teren niejest oświetlony, brak ochrony,  niekoszą tam trawy ani nie odśnieżają. ten teren jest jakby tam nic niebyło. a tu miesięcznie 16 000 zł na utrzymanie?

Avatar
motek / 10 lipca 2014 o 09:40
0

Plazę zalało, to i ziemię spod plazy zalało :)

Avatar
Gość / 10 lipca 2014 o 09:28
0

PRZEKSZTAŁĆ W WYSYPISKO ALBO CMENTARZ, BĘDZIE Z POŻYTKIEM.  Te tereny na nic wiecej sie nie nadają. 


Bardzo dobry i konkretny pomysł.Melepety z okolicznego blokowiska będą miały ciszę pomimo zakupu mieskań w okolicy torów wyścigowych.

Avatar
Student / 10 lipca 2014 o 08:51
0

PRZEKSZTAŁĆ W WYSYPISKO ALBO CMENTARZ, BĘDZIE Z POŻYTKIEM.  Te tereny na nic wiecej sie nie nadają. 

Avatar
A / 10 lipca 2014 o 00:12
0

a kto odebrał ten bubel od wykonawcy ?

a gwarancja na to coś nie istnieje ? Jak w Ogrodzie Saskim przecieka sadzawka to wykonawca naprawia w ramach gwarancji, a tu co ?

3 mln w błoto ..... ktoś ma lekką rękę do wydawania nie swoich pieniędzy

ano włśnie

Avatar
Przemysław Leniak / 9 lipca 2014 o 23:02
0

pamietam jak Marcin Skrzypek z tnn lobbował za tym bublem...

podobno tor był niezbędnny :-) 

...

nie ma to jak rowerowe oszołomstwo :-) 

...

przypomnę może bo nie wszyscy pamiętają na pewno

o tym jak Skrzypek i forum kultury przestrzeni naprawiły projekt toru :-) 

tnn.pl/k_468_m_3.html

Avatar
rysiek / 9 lipca 2014 o 21:38
0

Pan prezes pożałował kilkuset złotych miesięcznie dla chłopaków z klubu kolarstwa górskiego i mamy efekt.Dopóki coś na bieżąco robili to tor działał.Od połowy 2013 pies z kulawą nogą i mosir nie interesowali się stanem obiektu.Czemu pan prezes ,który sam pilnuje wszystkich obiektów nie zajrzał na Janowską?

Avatar
jan / 9 lipca 2014 o 21:25
0

Ćwierkają wróbelki że zrobiono tak specjalnie bo jest chętny na teren .

Na tym terenie deweloper chce  wybudować  osiedle !!!!!!!!!

5 lat minęło więc okres ochronny UNI minął .

Miasto z tym  terenem może zrobić  co chce. 

Avatar
jan / 9 lipca 2014 o 21:23
0

Ćwierkają wróbelki że zrobiono tak specjalnie bo jest chętny na teren .

Na tym terenie deweloper chce  wybudować  osiedle !!!!!!!!!

5 lat minęło więc okres ochronny UNI minął .

Miasto z tym  terenem może zrobić  co chce. 

Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

50 złotych Zygmunta Kamińskiego

50 złotych Zygmunta Kamińskiego 0

Historia pieniądza 50-złotowy banknot Zygmunta Kamińskiego to niezwykły okaz. Był to pierwszy nominał złotowy zaprojektowany i wydrukowany w kraju. Za jego pośrednictwem Polacy po raz pierwszy zobaczyli nowe godło. Również po raz pierwszy banknot podzielono na dwie strefy w stosunku mniej więcej 1:3 z wyraźnym wyodrębnieniem pola na znak wodny. Taki podział obowiązuje do dziś na naszych banknotach. Być może to spowodowało, że 50 złotych z emisji z 1925 roku znalazło się wśród monet i banknotów wpisanych w 2018 roku na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28 stycznia 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28 stycznia 2020 r. 0 0

Oscarowe kino w Chatce Żaka
1 lutego 2020, 17:00

Oscarowe kino w Chatce Żaka 0 0

Zanim 9 lutego w Dolby Theatre w Hollywood wręczone zostaną najważniejsze filmowe statuetki na świecie, Chatka Żaka (ul. Radziszewskiego 16) zaprosi na pokazy wybranych produkcji z oscarowej stawki. Zobaczymy m.in. "Boże Ciało". Przegląd "Nadchodzą Oscary" zostanie zorganizowany w dniach 1-2 lutego.

Kolorowe wstążki na drzewach do wycinki przy ul. Lipowej w Lublinie

Kolorowe wstążki na drzewach do wycinki przy ul. Lipowej w Lublinie 29 34

Kolorowe, jaskrawe wstążki pojawiły się na pniach drzew, które znikną z ul. Lipowej, jeżeli władze miasta zrealizują zatwierdzony projekt przebudowy tej ulicy.

Kierowca wjechał w rower bez oświetlenia. Uciekł i nie pomógł rowerzyście

Kierowca wjechał w rower bez oświetlenia. Uciekł i nie pomógł rowerzyście 0 0

37-letni rowerzysta wyjechał z drogi podporządkowanej wprost pod nadjeżdżające auto. Do wypadku doszło w niedzielę wieczorem na ul. Warszawskiej w Wisznicach (pow. bialski).

Pieszy poważnie ranny po potrąceniu na przejściu dla pieszych w Puławach

Pieszy poważnie ranny po potrąceniu na przejściu dla pieszych w Puławach 5 8

57-latek z Puław został poważnie ranny w wyniku potrącenia go przez kierującą volkswagenem. Do zdarzenia doszło w Puławach na przejściu dla pieszych.

Skatepark Rusałka w Lublinie już gotowy. Prezydent Żuk z szansą na obiecane kółeczka
galeria

Skatepark Rusałka w Lublinie już gotowy. Prezydent Żuk z szansą na obiecane kółeczka 15 1

Już tylko pieczątki od nadzoru budowlanego brakuje do otwarcia skateparku przy Rusałce. Obiekt został już sprawdzony przez władze miasta i – jak deklaruje Ratusz – w lutym powinien być oddany do użytku.

Sąsiedzka interwencja na Czechowie. Złapali pijanego kierowcę

Sąsiedzka interwencja na Czechowie. Złapali pijanego kierowcę 0 0

Mieszkańcy osiedla zauważyli pijanego kierowcę, zatrzymali go i zabrali mu kluczyki. Do zdarzenia doszło na lubelskim Czechowie. 18-latek spowodował kolizję i próbował uciec.

Mniej dyrektorów w lubelskich szpitalach. Urząd chwali się spadkiem zadłużenia o 64 mln złotych

Mniej dyrektorów w lubelskich szpitalach. Urząd chwali się spadkiem zadłużenia o 64 mln złotych 10 18

Cięcie etatów, kontraktów i mniej ludzi na dyrektorskich pensjach. – O 64 mln zł zmniejszył się dług naszych szpitali – poinformował w poniedziałek Urząd Marszałkowski. Sytuacja placówki przy al. Kraśnickiej nadal jest jednak fatalna. Znowu trzeba pożyczać pieniądze na pensje dla pracowników.

„Strefa wolna od LGBT” przy wjazdach do miejscowości w Lubelskiem. Sprawą zajmie się prokuratura

„Strefa wolna od LGBT” przy wjazdach do miejscowości w Lubelskiem. Sprawą zajmie się prokuratura 114 46

Warszawska prokuratura otrzymała zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Bartosza Staszewskiego. Młodzieżówce Porozumienia lubelski aktywista naraził się publikacją zdjęć z tablicami „Strefa wolna od LGBT” przy znakach drogowych.

81 ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach. Opustoszałe ulice miasta Wuhan [wideo]
film

81 ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach. Opustoszałe ulice miasta Wuhan [wideo] 0 0

Do 81 osób wzrosła liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa w Chinach. Zarażonych wirusem jest już ponad 2800 osób. Chińskie władze ostrzegają, że zdolność koronawirusa do przenoszenia się jest coraz większa.

Historie ocalałych z obozu Auschwitz-Birkenau
film

Historie ocalałych z obozu Auschwitz-Birkenau 0 8

Prof. Jacek Wiśniewski to syn pisarki Seweryny Szmaglewskiej, która ocalała z obozu Auschwitz-Birkenau, autorki książki „Dymy nad Birkenau”.

Jak ubierają się mieszkańcy Lublina? "Wydają się bardziej zrelaksowani"
Rozmowa

Jak ubierają się mieszkańcy Lublina? "Wydają się bardziej zrelaksowani" 8 3

Rozmowa z Piotrem Karwalą, autorem książki „Męska szafa - instrukcja obsługi”.

Aron Stasiak (Górnik Łęczna): Wymagamy od siebie więcej

Aron Stasiak (Górnik Łęczna): Wymagamy od siebie więcej 0 2

Rozmowa z Aronem Stasiakiem, napastnikiem Górnika Łęczna

Karnawał Teatralny w Centrum Kultury w Lublinie: Teatr Panopticum
1 lutego 2020, 18:00

Karnawał Teatralny w Centrum Kultury w Lublinie: Teatr Panopticum 0 0

Cztery spektakle Teatru Panopticum zobaczymy w weekend w Centrum Kultury w ramach Karnawału Teatralnego. Przedstawienia zostaną zaprezentowane 1 i 2 lutego o godz. 18 i 19.30.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!