Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 grudnia 2019 r.
13:17

Uchwała w sprawie zabudowy górek czechowskich w Lublinie nielegalna? Sąd zakończył rozprawę

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
36 68 A A
Przed dzisiejszym posiedzeniem sądu konferencję na temat górek czechowskich zorganizował Lubelski Ruch Miejski. Aktywistom towarzyszył Jan Śpiewak, stołeczny działacz ruchów miejskich
Przed dzisiejszym posiedzeniem sądu konferencję na temat górek czechowskich zorganizował Lubelski Ruch Miejski. Aktywistom towarzyszył Jan Śpiewak, stołeczny działacz ruchów miejskich (fot. Jan Śpiewak / Facebook)

Dzisiaj rozpatrzone zostały obie skargi na uchwałę Rady Miasta dopuszczającą budowę bloków na górkach czechowskich. Aktywistów przeciwnych zabudowie wsparł wczoraj warszawski aktywista Jan Śpiewak. – Przyjechałem, bo w całej Polsce dzisiaj w miastach rządzą deweloperzy – wyjaśnia działacz

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Budowę blokowisk na górkach dopuszcza uchwalone przez radnych studium przestrzenne, czyli dokument określający przeznaczenie poszczególnych obszarów miasta. Uchwała wyznaczyła na górkach kilka stref pod zabudowę wielorodzinną.

– Studium nie powinno być uchwalone w takim momencie, w takiej formie i w taki sposób – mówiła Magdalena Wolanowska, mieszkanka Lublina, która jako pierwsza zaskarżyła uchwałę do sądu. Drugą skargę złożył były wojewoda Przemysław Czarnek.
Dzisiaj sąd rozpatrzył obie skargi. Najpierw zajął się argumentami Wolanowskiej, która twierdzi, że radni naruszyli prawo uchwalając studium, bo uwagi zgłoszone przez mieszkańców rozpatrzyli w zbiorczym głosowaniu. Jej zdaniem radni powinni też poczekać z decyzją na zamówiony przez Ratusz – i według jego zapewnień wciąż niegotowy – raport naukowców o walorach przyrodniczych górek czechowskich.

– Studium bez tego dokumentu nie powinno być uchwalone – stwierdziła Wolanowska. – Są już głosy, że tam, gdzie studium dopuszcza zabudowę, tam najprawdopodobniej nie powinno jej być.

Ratusz nie zgadza się z tymi zarzutami. Przekonuje, że przepisy pozwalają na łączne rozpatrzenie uwag, a projekt studium uzyskał przed głosowaniem wszystkie wymagane prawem uzgodnienia i opinie. Kwestionuje też samą skargę.

– Skarżąca nie wykazała, jaki jej indywidualny interes został naruszony – przekonywał w sali rozpraw Zbigniew Dubiel, prawnik Ratusza. Innego zdania był prawnik reprezentujący autorkę skargi i powołuje się na Prawo ochrony środowiska. – W tej sprawie interes prawny miałby każdy mieszkaniec Lublina – mówił Mateusz Kornat. Sama skarżąca tłumaczyła, że urbanizacja górek przyczyni się do pogorszenia stanu powietrza: – Nietrudno sobie wyobrazić, co się stanie z tym terenem, jeżeli dopuścimy tam zabudowę.

Prawnik Wolanowskiej złożył dzisiaj w sądzie wiele wniosków dowodowych, m.in. o ujawnienie wspomnianego już raportu naukowców, czy też o dołączenie do akt raportu z inwentaryzacji chomików europejskich żyjących na górkach i uznanych za gatunek zagrożony wyginięciem.

Sąd odmówił dopuszczenia wszystkich jego wniosków. – Nie przyspieszą postępowania – uzasadniał sędzia Bogusław Wiśniewski. – Większość tych dokumentów znajduje się w aktach sprawy.

– Trochę na tej sali zawiało PRL-em. Fakt, że sąd odrzuca kilkanaście wniosków dowodowych i uzasadnia, że przedłużyłoby to postępowanie, jest dla mnie czymś wstrząsającym – komentował po rozprawie warszawski aktywista Jan Śpiewak, który przyjechał wesprzeć lubelskich działaczy przeciwnych zabudowie górek – Przyjechałem, bo te problemy, które są w Lublinie są podobne w Warszawie i innych miastach. W całej Polsce w miastach rządzą deweloperzy, a nie wybrane w demokratyczny sposób władze. Te władze stają się klientami deweloperów, zamiast reprezentować interes publiczny.

Wyrok w sprawie skargi złożonej przez mieszkankę Lublina ma być ogłoszony przez sąd 30 grudnia. Tego dnia mamy też poznać wyrok w sprawie drugiej skargi, złożonej przez wojewodę Czarnka, którego zdaniem radni nie wyważyli interesu właściciela górek i interesu mieszkańców. Wojewoda oczekuje stwierdzenia nieważności uchwały tylko w części dotyczącej górek.

Również z tą skargą nie zgadza się Ratusz, który twierdzi, że interesy wyważono właściwie, a wojewoda nie wskazał nawet, która konkretnie część uchwały powinna być unieważniona. Prawnik miasta przypomina też, że wojewoda nie znalazł wcześniej podstaw do stwierdzenia nieważności studium.

Śpiewak namawiał dzisiaj lubelskich aktywistów do tego, by sprawą górek czechowskich zainteresowali Centralne Biuro Antykorupcyjne, ale nie wiadomo jeszcze, czy takie zawiadomienie złożą. – Jest to sprawa, nad którą mamy się zastanowić, którą należy bardziej zbadać – stwierdziła Magdalena Długosz z Lubelskiego Ruchu Miejskiego.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 68

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 19 grudnia 2019 r. o 13:28
+21
W kółko te same twarze paru pseudo-aktywistów
Avatar
robimy dobrze grupce swojaków / 19 grudnia 2019 r. o 14:42
+20
To reklamowanie przez DW Lubelskiego Ruchu Miejskiego jest coraz bardziej żałosne. Może jeszcze kampanię wyborczą im sfinansujcie?
Avatar
Gość / 19 grudnia 2019 r. o 13:32
+18
Dzień bez artykułu o górkach dniem straconym
Avatar
Gość / 19 grudnia 2019 r. o 15:24
+14
to że sam jesteś kretynie trollem i ujadasz na zlecenie dojnej zmiany, nie znaczy że każdy z komentujących też jest trollem
Avatar
Gość / 19 grudnia 2019 r. o 13:35
+14
Uchwała RM przeznacza zdecydowaną większość tego terenu pod park naturalistyczny ale Dominik Smaga ma jakiś dziwny problem z wyartykułowaniem tego w swoich publikacjach na temat Górek. Ciągle pisze jedynie o blokowisku na Górkach i strefach zabudowy. Ciekawe jaka jest tego przyczyna?
Avatar
Gość / 19 grudnia 2019 r. o 14:49
+13
BANDA ŚWIRÓW PRÓBUJĄCYCH SIŁĄ NARZUCIĆ SWOJE CHORE WIZJE I POMYSŁY WSZYSTKIM MIESZKAŃCOM. WYKRZYKUJĄ JAKIEŚ HASEŁKA O DEMOKRACJI, A SAMI SĄ JEJ ZAPRZECZENIEM. BO CZY NIE JEST ZAPRZECZENIEM DEMOKRACJI KWESTIONOWANIE DECYZJI DEMOKRATYCZNIE WYBRANEGO PREZYDENTA ORAZ RADNYCH? NA ŻUKA ZAGŁOSOWAŁO PONAD 60% MIESZKAŃCÓW, W REFERENDUM PRZECIWKO ZABUDOWIE CAŁE 8%. I TERAZ ONI WSZYSTKIM WMAWIAJĄ, ŻE JAK NIE POSŁUCHASZ TYCH 8% TO ŁAMIESZ ZASADY DEMOKRACJI BO ICH RACJA JEST JEDYNĄ SŁUSZNĄ. BOŻE WIDZISZ I NIE GRZMISZ.
Avatar
Gość / 19 grudnia 2019 r. o 13:31
+13
Przecież to oczywiste, że obie skargi zostaną oddalone. Póki co "Obrońcy Górek" w sądach przegrywają wszystkie kolejne sprawy.
Avatar
Gość / 19 grudnia 2019 r. o 13:30
+13
Za prywatne pieniądze ma powstać park w miejscu zachwaszczonego śmietniska a ci się pultają, co za BARANY
Avatar
pasuje do tej bandy jak ulał / 19 grudnia 2019 r. o 14:34
+12
Jan Śpiewak lewicowy aktywista z twittera, prawomocnie uznany przez Sąd Okręgowy w Warszawie za winnego zniesławienia
Avatar
Gość / 19 grudnia 2019 r. o 14:30
+12
boszzzz co za przychlasty
Avatar
KOD Lubelskie / 30 grudnia 2019 r. o 11:56
0
Czy to prawda że tbv buduje dla sądów w Lublinie budynki?
WOLNE SĄDY. Tylko wolne sądy wynajmą nowe deweloperskie budynki bez przetargów, aby było jak dawniej.
Avatar
Obsereator / 30 grudnia 2019 r. o 09:52
-1
,, Ciemny,,, to jesteś Ty mały ludziku i uwierz, że niewiele wiesz. 
Avatar
Dariusz / 20 grudnia 2019 r. o 10:02
+4
No proszę... Warszawski lewak w kaszkiecie zaczął wściubiać nos w nasze lubelskie sprawy. Jedna z aktywistek ekologicznych z tzw. Stowarzyszenia Ochrony Górek widoczna na zdjęciu sprzed sądu OKŁAMYWAŁA warszawskich lewaków z organizacji Miasto Jest Nasze, że na Górkach są miejsca masowych mogił. Podczas spaceru pokazywała im palcem mówiąc: "o tam za tym drzewem są groby zbiorowe TYSIĄCA ofiar nazistów (900 + 120 osób)" Oto link do filmiku, na którym kłamie w żywe oczy youtu.be/OqiMdOEIfoU?t=1h6m57s A tymczasem prokuratorzy IPN oświadczyli, że nie ma żadnych dowodów na zbiorowe mogiły na Górkach Czechowskich. Oto link: dnikwschodni.pl/lublin/masowe-groby-na-gorkach-czechowskich-ipn-nie-ma-na-to-dowodow,n,1000186411.htmlzien Tzw. Obrońcy Górek sięgają żerują na emocjach karmiąc opinię publiczną haniebnymi kłamstwami. A kto na kłamstwie buduje ten przegrywa.
Kłamstwem są twoje twierdzenia. Tych starych mieszkańców Willowej już nie ma ale osobiście słyszałem ich opowieści o reozstrzeliwaniach na Górkach . Oświadczenie IPN nie oznacza że mogił nie ma, oznacza tylko tyle że ich nie odnaleźli
Okazały pomnik postawiony w latach dziewięćdziesiątych XX wieku przy ul.Północnej,który upamiętnia - jak to można na nim przeczytać - rozstrzelanych ludzi w pobliskich Górkach Czechowskich,nie powstał przypadkowo.Należałoby dotrzeć do informacji,z czyjej inicjatywy go postawiono,kto go postawił i  kto wykonał,bo nie jest to wiedza powszechna.IPN jako instytucja państwowa ma obowiązek ustawowy i wobec społeczeństwa zarządzić i wykonać badania archeologiczne w celu odnalezienia mogił rozstrzelanych tam ludzi !!!!
 Pomnik upamiętniający rozstrzelanych więżniów Zamku Lubelskiego na terenie Górek Czechowskich, został już wykonany w 1990 r.przez artystę rzeżbiarza Jerzego Kierskiego (rocznik 1954),który ukończył Wydz.Artystyczny UMCS w 1979 r.,i obecnie jest profesorem Uniwersytetu Rzeszowskiego.Monument ustawiono przy ul.Północnej, dopiero po 6 latach w 1996 r.,a oficjalne odsłonięcie nastąpiło po kolejnych dwóch latach w 1998 r.To ciekawa historia warta zbadania,dlaczego z takimi oporami to się odbywało.Być może komuś już wtedy zależało,by ukryć prawdę o rozstrzeliwaniach i masowych mogiłach na terenie Górek Czechowskich,bo miał plany biznesowe związane z tym terenem.A kto był właścicielem Górek Czechowskich w tamtym okresie ? Wojskowi - tj.LWP ,a póżniej Agencja Mienia Wojskowego.
 Pomnik upamiętniający rozstrzelanych więżniów Zamku Lubelskiego na terenie Górek Czechowskich, został już wykonany w 1990 r.przez artystę rzeżbiarza Jerzego Kierskiego (rocznik 1954),który ukończył Wydz.Artystyczny UMCS w 1979 r.,i obecnie jest profesorem Uniwersytetu Rzeszowskiego.Monument ustawiono przy ul.Północnej, dopiero po 6 latach w 1996 r.,a oficjalne odsłonięcie nastąpiło po kolejnych dwóch latach w 1998 r.To ciekawa historia warta zbadania,dlaczego z takimi oporami to się odbywało.Być może komuś już wtedy zależało,... rozwiń
Avatar
SzczegóLarz / 19 grudnia 2019 r. o 22:37
-1
Rozprawa miała miejsce nie wczoraj, a dzisiaj. Wyrok zostanie ogłoszony za dwa tygodnie, w poniedziałek 30.12.2019, a nie najbliższy dzień po najbliższej niedzieli. To tyle w przedmiocie powagi dla relacjonowanej tutaj sprawy. Wnioski dowodowe dotyczyły uwag w ogóle nierozpatrzonych, czyli tych, których nie ma w upublicznionych wykazach, a brakuje ich 3136. Gdyby nawet uwzględnić anonimowe uwagi na listach zbiorczych, to nadal brak 2656 formularzy uwag. Jak można było poddać pod głosowanie zbiorcze uwag, które nie znalazły się w zestawieniach? Kolejny dowód w sprawie to próba ukrycia przed mieszkańcami, a więc i sądem orzekającym treści (osnowy) umowy notarialnej pomiędzy "ratuszem" i TBV, co powoduje, że sąd nie dysponuje jednym z kluczowych dowodów w sprawie naruszenie procedur planistycznych. Nie inaczej jest z innymi dowodami, a w tym treścią interpelacji sejmowej ws. niedopuszczalności zmian planistycznych w zamian za jakiekolwiek korzyści gminy. Pominięty został również dowód w postaci odwrócenia kolejności działań planistycznych w postaci dostosowania studium do planu miejscowego, a nie odwrotnie. Tak w ogóle warto się pochylić nad tym wszystkim choćby po to, by zrozumieć jak można "zarabiać" powołując się na wpływy w instytucjach publicznych.
Redaktorowi sprawozdawcy dziękuję za merytoryczną korektę tekstu w zakresie dat i dni. Nie razi nawet brak adnotacji „aktualizacja". Proszę pamiętać, że każdy z nas ma prawo do błędów, ale tylko nielicznym dany był i jest przywilej przyznania się do tego, co nie ozaczacza, że nie można choćby tylko próbować tego.
Redaktorowi sprawozdawcy dziękuję za merytoryczną korektę tekstu w zakresie dat i dni. Nie razi nawet brak adnotacji „aktualizacja". Proszę pamiętać, że każdy z nas ma prawo do błędów, ale tylko nielicznym dany był i jest przywilej przyznania się do tego, co nie ozaczacza, że nie można choćby tylko próbować tego. rozwiń
Avatar
Tomasz / 19 grudnia 2019 r. o 22:12
+6
No proszę... Warszawski lewak w kaszkiecie zaczął wściubiać nos w nasze lubelskie sprawy. Jedna z aktywistek ekologicznych z tzw. Stowarzyszenia Ochrony Górek widoczna na zdjęciu sprzed sądu OKŁAMYWAŁA warszawskich lewaków z organizacji Miasto Jest Nasze, że na Górkach są miejsca masowych mogił. Podczas spaceru pokazywała im palcem mówiąc: "o tam za tym drzewem są groby zbiorowe TYSIĄCA ofiar nazistów (900 + 120 osób)" Oto link do filmiku, na którym kłamie w żywe oczy youtu.be/OqiMdOEIfoU?t=1h6m57s A tymczasem prokuratorzy IPN oświadczyli, że nie ma żadnych dowodów na zbiorowe mogiły na Górkach Czechowskich. Oto link: dnikwschodni.pl/lublin/masowe-groby-na-gorkach-czechowskich-ipn-nie-ma-na-to-dowodow,n,1000186411.htmlzien Tzw. Obrońcy Górek sięgają żerują na emocjach karmiąc opinię publiczną haniebnymi kłamstwami. A kto na kłamstwie buduje ten przegrywa.
Kłamstwem są twoje twierdzenia. Tych starych mieszkańców Willowej już nie ma ale osobiście słyszałem ich opowieści o reozstrzeliwaniach na Górkach . Oświadczenie IPN nie oznacza że mogił nie ma, oznacza tylko tyle że ich nie odnaleźli
 Okazały pomnik postawiony w latach dziewięćdziesiątych XX wieku przy ul.Północnej,który upamiętnia - jak to można na nim przeczytać - rozstrzelanych ludzi w pobliskich Górkach Czechowskich,nie powstał przypadkowo.Należałoby dotrzeć do informacji,z czyjej inicjatywy go postawiono,kto go postawił i  kto wykonał,bo nie jest to wiedza powszechna.IPN jako instytucja państwowa ma obowiązek ustawowy i wobec społeczeństwa zarządzić i wykonać badania archeologiczne w celu odnalezienia mogił rozstrzelanych tam ludzi !!!!
 Okazały pomnik postawiony w latach dziewięćdziesiątych XX wieku przy ul.Północnej,który upamiętnia - jak to można na nim przeczytać - rozstrzelanych ludzi w pobliskich Górkach Czechowskich,nie powstał przypadkowo.Należałoby dotrzeć do informacji,z czyjej inicjatywy go postawiono,kto go postawił i  kto wykonał,bo nie jest to wiedza powszechna.IPN jako instytucja państwowa ma obowiązek ustawowy i wobec społeczeństwa zarządzić i wykonać badania archeologiczne w celu odnalezienia mogił rozstrzelanych tam ludzi !!!! rozwiń
Avatar
hmm / 19 grudnia 2019 r. o 21:03
+6
IPN to przypadkiem nie zajmowała się tylko nazistowskimi zrodniami? A przecież jeszcze były zrbodnie powojenne, komunistyczne.
Avatar
ciekawski smyk / 19 grudnia 2019 r. o 20:22
0
Czy to prawda że tbv buduje dla sądów w Lublinie budynki?
Avatar
Paaf / 19 grudnia 2019 r. o 20:10
0
Żuk został wybrany 60% głosów przy 50% frekwencji. Ma więc tylko 30% mandatu do sprawowania funkcji.
 To i tak silniejszy mandat niż ma PiS w Sejmie czy Duda w pałacu. Skoro oni mogą robić sobie z kraju prywatny folwark to czemu Żukowi odmawiasz?
Avatar
ale o co chodzi? / 19 grudnia 2019 r. o 19:57
-2
Nie odwracaj kota ogonem zalewając ścianą tekstu bo mam świadomość jak wyglądają metody badawcze i nie kłam o braku pieniędzy bo sam prokurator IPN stwierdza o braku dowodów w tej sprawie a nie środków finansowych:   Zebrany do tej pory materiał dowodowy nie pozwolił na jednoznaczne wskazanie, iż na terenie górek       czechowskich       znajdują się masowe groby ofiar terroru hitlerowskiego (...), nie zdołano ustalić nazwisk osób zamordowanych, dokładnego miejsca egzekucji, jak również miejsca pochowku ofiar – informuje prokurator Jacek Nowakowski, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie.     ***s://ipn.gov.pl/pl/dla-mediow/media-o-ipn/36374,PRZEGLAD-MEDIOW-9-wrzesnia-2016.html?search=47359691 A teraz wyjaśnij skąd powzięliście informację o "wartości dowodowej" której tak się wcześniej domagałeś o dokładnym miejscu lokalizacji masowych grobów na Górkach czechowskich. No i dlaczego ją ukrywacie (bo na to wygląda) przed państwowym urzędem jakim jest IPN.
Proszę zerknąć na datę- 9.09.2016 niech pan łaskawie nie zaklina rzeczywistości. Chociaż, rób pan sobie co pan chcesz- to i tak ma niewielkie znaczenie w tej sprawie. Dowody są oczywiste, Górki należy przebadać pod kątem znalezienia, oznaczenia oraz zabezpieczenia masowych mogił, oraz pod kątem znajdujących się tam i zagrażających ludzkiemu życiu niewybuchów. W interesie samego tbv jest przeprowadzenie tych badań- szkoda że tego nie pojmują. W aktach IPN wszystko jest, świadkowie, którzy rozmawiali z nami, rozmawiali takze z IPN. Prokurator IPN był na wizji lokalnej na Górkach, wie w którym miejscu znajduje się masowa mogiła niemieckich żołnierzy rozstrzelanych przez własne dowództwo za odmowę strzelania do Polaków. Ach, przy okazji. Niemieckie media oraz Ambasada Niemiec będą umiały zadbać o godność swoich bohaterów. Bardziej niż lubelski ratusz, IPN o godność naszych- możecie być tego pewni.
Za bajeczki podziękuję. IPN ma udokumentowane informacje o dokładnej lokalizacji masowych (1000 ofiar) mogiłach i nie zarządza ekshumacji. Ale rozumiem IPN też jest stronnikiem Żuka bo tak wynika z treści wpisu. PIS-owscy wojewodowie są stronnikami Żuka bo nie doszukali się uchybień prawnych uchwały o Studium. Hołdujecie prostackiej zasadzie, że jeśli wasze teorie nie zgadzają się z faktami tym gorzej dla faktów. Kogo chcecie oszukać? Na innym filmiku ta sama Aktywistka od Górek opowiada takie bzdury, że przykro słuchać np. że wlewano ofiarom "mordów" na Górkach cement do ust żeby nie krzyczeli. Jeszcze raz: Komu takie głupoty chcecie wciskać?
  Proponuję wyluzować, bo nawet przedszkolak wie, ile lat trzeba było czekać na publikację faktów związanych z takimi miejscami jak Smoleńsk, Ostaszków, czy Miednoje, że nie wspomnę o zgodnym z prawem ówczesnym wyroku śmierci i wykonaniu go na Rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Tam prawda musiała czekać kilkadziesiąt lat, bo tobie podobni pisali i mówili, że świadkowie wciskają głupoty.
  Proponuję wyluzować, bo nawet przedszkolak wie, ile lat trzeba było czekać na publikację faktów związanych z takimi miejscami jak Smoleńsk, Ostaszków, czy Miednoje, że nie wspomnę o zgodnym z prawem ówczesnym wyroku śmierci i wykonaniu go na Rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Tam prawda musiała czekać kilkadziesiąt lat, bo tobie podobni pisali i mówili, że świadkowie wciskają głupoty. rozwiń
Avatar
... / 19 grudnia 2019 r. o 19:44
-4
Być może kiedyś ktoś z IPN opublikuje te materiały. Na dzień dzieiejszy zaprzeczanie faktom nic wam nie pomoże. 
Zobacz wszystkie komentarze 68

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 kwietnia 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 kwietnia 2021 r.

Gryf Gmina Zamość – Start Krasnystaw 0:1, pozostałe wyniki grupy spadkowej w Hummel IV lidze

Gryf Gmina Zamość – Start Krasnystaw 0:1, pozostałe wyniki grupy spadkowej w Hummel IV lidze

Ciekawa pierwsza kolejka w grupie spadkowej. Trzy czołowe drużyny nie zdobyły nawet punktu. Solidarnie swoje mecze wygrały za to ekipy z dołu tabeli.

Powiślak – Świdniczanka 1:1, pozostałe wyniki grupy mistrzowskiej w Hummel IV lidze

Powiślak – Świdniczanka 1:1, pozostałe wyniki grupy mistrzowskiej w Hummel IV lidze

W najciekawszym meczu pierwszej kolejki grupy mistrzowskiej Powiślak zremisował u siebie ze Świdniczanką 1:1. Gola na wagę remisu uratował gościom Michał Zuber, który w samej końcówce wykorzystał rzut karny.

Lewart Lubartów – Orlęta Spomlek 3:0. Wreszcie wygrana
film

Lewart Lubartów – Orlęta Spomlek 3:0. Wreszcie wygrana

Arcyważne derby dla zespołu Tomasza Bednaruka. Beniaminek z Lubartowa pokonał w niedzielę u siebie Orlęta Spomlek Radzyń Podlaski 3:0. To pierwsza wygrana Lewartu w tym roku, która przy okazji pozwoliła wydostać się ze strefy spadkowej.

Puławy przed laty i dziś. Mobilny przewodnik już gotowy

Puławy przed laty i dziś. Mobilny przewodnik już gotowy

Jak wyglądały i gdzie mieściły się pierwszy stadion i kino w Puławach? Czy trudno było przepłynąć statkiem pod pierwszym drewnianym mostem i jak długo trwała podróż do Warszawy?

Wisła Sandomierz – Wisła Puławy 1:4. Emil Drozdowicz show

Wisła Sandomierz – Wisła Puławy 1:4. Emil Drozdowicz show

Lider tabeli w Sandomierzu też nie stracił punktów. Wisła pokonała w niedzielę swoją imienniczkę 4:1. Bohaterem spotkania był Emil Drozdowicz, który zdobył wszystkie bramki dla Dumy Powiśla. Gospodarzom na osłodę pozostaje fakt, że jako pierwsi w tym roku strzelili puławianom gola w lidze.

Hrubieszów: Szpital gotowy do strajku, mieszkańcy do protestu. Co na to dyrektorka?

Hrubieszów: Szpital gotowy do strajku, mieszkańcy do protestu. Co na to dyrektorka?

Pracownicy szpitala w Hrubieszowie zgłosili gotowość do strajku. To ich odpowiedź na zmianę dyrektora i konflikt z władzami powiatu. Mieszkańcy utworzyli w mediach społecznościowych grupę wsparcia. W trzy dni, blisko 1000 osób stanęło wirtualnie murem za medykami.

W woj. lubelskim powstało kilkanaście izolatoriów. Zostało już tylko jedno

W woj. lubelskim powstało kilkanaście izolatoriów. Zostało już tylko jedno

Zaledwie 23 miejsca z blisko 200 dostępnych w izolatoriach na terenie województwa lubelskiego są zajęte przez pacjentów zakażonych koronawirusem. I to w szczycie kolejnej fali pandemii.

Viret CMC Zawiercie – MKS Padwa Zamość 33:31. Zawiedli w defensywie

Viret CMC Zawiercie – MKS Padwa Zamość 33:31. Zawiedli w defensywie

MKS Padwa Zamość straciła komplet punktów po wyjazdowej porażce 31:33 z Viretem Zawiercie

Przyroda pięknie wraca do życia. Ogród Botaniczny otwarty po zimowej przerwie
Zdjęcia
galeria

Przyroda pięknie wraca do życia. Ogród Botaniczny otwarty po zimowej przerwie

W sobotę, po zimowej przerwie, otwarto Ogród Botaniczny UMCS w Lublinie.

Lubelskie: Burze z gradem nadciągają znad Białorusi
film

Lubelskie: Burze z gradem nadciągają znad Białorusi

Radary burz wskazują, że nad północną część województwa lubelskiego nadciągają burze.

Syndyk odpowie za kosztowne likwidacje. Chodzi o malwersacje finansowe w dwóch spółkach

Syndyk odpowie za kosztowne likwidacje. Chodzi o malwersacje finansowe w dwóch spółkach

Zakończył się proces byłego syndyka zakładów mięsnych w Końskowoli i firmy „Aguarius” z Kazimierza Dolnego. Tomasz S. odpowiada za malwersacje finansowe. Miał wyprowadzać pieniądze z likwidowanych spółek.

Terenowe akcje poboru krwi w woj. lubelskim, 21-25 kwietnia

Terenowe akcje poboru krwi w woj. lubelskim, 21-25 kwietnia

Najbliższe akcje terenowego poboru krwi w województwie lubelskim.

Wiadomo kto zbuduje obwodnicę Chełma. Wygrała oferta za 441 milionów

Wiadomo kto zbuduje obwodnicę Chełma. Wygrała oferta za 441 milionów

Oferta firmy Strabag, warta ok. 441,9 mln zł, została uznana za najkorzystniejszą w przetargu na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Chełma w ciągu drogi ekspresowej S12 – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Radni z Kraśnika zajmowali się szczepionkami. Jak odpowiedzieli na petycje?

Radni z Kraśnika zajmowali się szczepionkami. Jak odpowiedzieli na petycje?

Petycje są bezzasadne – uznali, choć nie jednogłośnie radni z Kraśnika. Chodzi o postulaty sceptyków szczepień przeciwko COVID-19. Kto wstrzymał się od głosu i dlaczego?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.