Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 grudnia 2019 r.
13:17

Uchwała w sprawie zabudowy górek czechowskich w Lublinie nielegalna? Sąd zakończył rozprawę

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
36 68 A A
Przed dzisiejszym posiedzeniem sądu konferencję na temat górek czechowskich zorganizował Lubelski Ruch Miejski. Aktywistom towarzyszył Jan Śpiewak, stołeczny działacz ruchów miejskich
Przed dzisiejszym posiedzeniem sądu konferencję na temat górek czechowskich zorganizował Lubelski Ruch Miejski. Aktywistom towarzyszył Jan Śpiewak, stołeczny działacz ruchów miejskich (fot. Jan Śpiewak / Facebook)

Dzisiaj rozpatrzone zostały obie skargi na uchwałę Rady Miasta dopuszczającą budowę bloków na górkach czechowskich. Aktywistów przeciwnych zabudowie wsparł wczoraj warszawski aktywista Jan Śpiewak. – Przyjechałem, bo w całej Polsce dzisiaj w miastach rządzą deweloperzy – wyjaśnia działacz

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Budowę blokowisk na górkach dopuszcza uchwalone przez radnych studium przestrzenne, czyli dokument określający przeznaczenie poszczególnych obszarów miasta. Uchwała wyznaczyła na górkach kilka stref pod zabudowę wielorodzinną.

– Studium nie powinno być uchwalone w takim momencie, w takiej formie i w taki sposób – mówiła Magdalena Wolanowska, mieszkanka Lublina, która jako pierwsza zaskarżyła uchwałę do sądu. Drugą skargę złożył były wojewoda Przemysław Czarnek.
Dzisiaj sąd rozpatrzył obie skargi. Najpierw zajął się argumentami Wolanowskiej, która twierdzi, że radni naruszyli prawo uchwalając studium, bo uwagi zgłoszone przez mieszkańców rozpatrzyli w zbiorczym głosowaniu. Jej zdaniem radni powinni też poczekać z decyzją na zamówiony przez Ratusz – i według jego zapewnień wciąż niegotowy – raport naukowców o walorach przyrodniczych górek czechowskich.

– Studium bez tego dokumentu nie powinno być uchwalone – stwierdziła Wolanowska. – Są już głosy, że tam, gdzie studium dopuszcza zabudowę, tam najprawdopodobniej nie powinno jej być.

Ratusz nie zgadza się z tymi zarzutami. Przekonuje, że przepisy pozwalają na łączne rozpatrzenie uwag, a projekt studium uzyskał przed głosowaniem wszystkie wymagane prawem uzgodnienia i opinie. Kwestionuje też samą skargę.

– Skarżąca nie wykazała, jaki jej indywidualny interes został naruszony – przekonywał w sali rozpraw Zbigniew Dubiel, prawnik Ratusza. Innego zdania był prawnik reprezentujący autorkę skargi i powołuje się na Prawo ochrony środowiska. – W tej sprawie interes prawny miałby każdy mieszkaniec Lublina – mówił Mateusz Kornat. Sama skarżąca tłumaczyła, że urbanizacja górek przyczyni się do pogorszenia stanu powietrza: – Nietrudno sobie wyobrazić, co się stanie z tym terenem, jeżeli dopuścimy tam zabudowę.

Prawnik Wolanowskiej złożył dzisiaj w sądzie wiele wniosków dowodowych, m.in. o ujawnienie wspomnianego już raportu naukowców, czy też o dołączenie do akt raportu z inwentaryzacji chomików europejskich żyjących na górkach i uznanych za gatunek zagrożony wyginięciem.

Sąd odmówił dopuszczenia wszystkich jego wniosków. – Nie przyspieszą postępowania – uzasadniał sędzia Bogusław Wiśniewski. – Większość tych dokumentów znajduje się w aktach sprawy.

– Trochę na tej sali zawiało PRL-em. Fakt, że sąd odrzuca kilkanaście wniosków dowodowych i uzasadnia, że przedłużyłoby to postępowanie, jest dla mnie czymś wstrząsającym – komentował po rozprawie warszawski aktywista Jan Śpiewak, który przyjechał wesprzeć lubelskich działaczy przeciwnych zabudowie górek – Przyjechałem, bo te problemy, które są w Lublinie są podobne w Warszawie i innych miastach. W całej Polsce w miastach rządzą deweloperzy, a nie wybrane w demokratyczny sposób władze. Te władze stają się klientami deweloperów, zamiast reprezentować interes publiczny.

Wyrok w sprawie skargi złożonej przez mieszkankę Lublina ma być ogłoszony przez sąd 30 grudnia. Tego dnia mamy też poznać wyrok w sprawie drugiej skargi, złożonej przez wojewodę Czarnka, którego zdaniem radni nie wyważyli interesu właściciela górek i interesu mieszkańców. Wojewoda oczekuje stwierdzenia nieważności uchwały tylko w części dotyczącej górek.

Również z tą skargą nie zgadza się Ratusz, który twierdzi, że interesy wyważono właściwie, a wojewoda nie wskazał nawet, która konkretnie część uchwały powinna być unieważniona. Prawnik miasta przypomina też, że wojewoda nie znalazł wcześniej podstaw do stwierdzenia nieważności studium.

Śpiewak namawiał dzisiaj lubelskich aktywistów do tego, by sprawą górek czechowskich zainteresowali Centralne Biuro Antykorupcyjne, ale nie wiadomo jeszcze, czy takie zawiadomienie złożą. – Jest to sprawa, nad którą mamy się zastanowić, którą należy bardziej zbadać – stwierdziła Magdalena Długosz z Lubelskiego Ruchu Miejskiego.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 68

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 19 grudnia 2019 r. o 13:28
W kółko te same twarze paru pseudo-aktywistów
Avatar
robimy dobrze grupce swojaków / 19 grudnia 2019 r. o 14:42
To reklamowanie przez DW Lubelskiego Ruchu Miejskiego jest coraz bardziej żałosne. Może jeszcze kampanię wyborczą im sfinansujcie?
Avatar
Gość / 19 grudnia 2019 r. o 13:32
Dzień bez artykułu o górkach dniem straconym
Avatar
Gość / 19 grudnia 2019 r. o 15:24
to że sam jesteś kretynie trollem i ujadasz na zlecenie dojnej zmiany, nie znaczy że każdy z komentujących też jest trollem
Avatar
Gość / 19 grudnia 2019 r. o 13:35
Uchwała RM przeznacza zdecydowaną większość tego terenu pod park naturalistyczny ale Dominik Smaga ma jakiś dziwny problem z wyartykułowaniem tego w swoich publikacjach na temat Górek. Ciągle pisze jedynie o blokowisku na Górkach i strefach zabudowy. Ciekawe jaka jest tego przyczyna?
Avatar
Gość / 19 grudnia 2019 r. o 14:49
BANDA ŚWIRÓW PRÓBUJĄCYCH SIŁĄ NARZUCIĆ SWOJE CHORE WIZJE I POMYSŁY WSZYSTKIM MIESZKAŃCOM. WYKRZYKUJĄ JAKIEŚ HASEŁKA O DEMOKRACJI, A SAMI SĄ JEJ ZAPRZECZENIEM. BO CZY NIE JEST ZAPRZECZENIEM DEMOKRACJI KWESTIONOWANIE DECYZJI DEMOKRATYCZNIE WYBRANEGO PREZYDENTA ORAZ RADNYCH? NA ŻUKA ZAGŁOSOWAŁO PONAD 60% MIESZKAŃCÓW, W REFERENDUM PRZECIWKO ZABUDOWIE CAŁE 8%. I TERAZ ONI WSZYSTKIM WMAWIAJĄ, ŻE JAK NIE POSŁUCHASZ TYCH 8% TO ŁAMIESZ ZASADY DEMOKRACJI BO ICH RACJA JEST JEDYNĄ SŁUSZNĄ. BOŻE WIDZISZ I NIE GRZMISZ.
Avatar
Gość / 19 grudnia 2019 r. o 13:31
Przecież to oczywiste, że obie skargi zostaną oddalone. Póki co "Obrońcy Górek" w sądach przegrywają wszystkie kolejne sprawy.
Avatar
Gość / 19 grudnia 2019 r. o 13:30
Za prywatne pieniądze ma powstać park w miejscu zachwaszczonego śmietniska a ci się pultają, co za BARANY
Avatar
pasuje do tej bandy jak ulał / 19 grudnia 2019 r. o 14:34
Jan Śpiewak lewicowy aktywista z twittera, prawomocnie uznany przez Sąd Okręgowy w Warszawie za winnego zniesławienia
Avatar
Gość / 19 grudnia 2019 r. o 14:30
boszzzz co za przychlasty
Avatar
KOD Lubelskie / 30 grudnia 2019 r. o 11:56
Czy to prawda że tbv buduje dla sądów w Lublinie budynki?
WOLNE SĄDY. Tylko wolne sądy wynajmą nowe deweloperskie budynki bez przetargów, aby było jak dawniej.
Avatar
Obsereator / 30 grudnia 2019 r. o 09:52
,, Ciemny,,, to jesteś Ty mały ludziku i uwierz, że niewiele wiesz. 
Avatar
Dariusz / 20 grudnia 2019 r. o 10:02
No proszę... Warszawski lewak w kaszkiecie zaczął wściubiać nos w nasze lubelskie sprawy. Jedna z aktywistek ekologicznych z tzw. Stowarzyszenia Ochrony Górek widoczna na zdjęciu sprzed sądu OKŁAMYWAŁA warszawskich lewaków z organizacji Miasto Jest Nasze, że na Górkach są miejsca masowych mogił. Podczas spaceru pokazywała im palcem mówiąc: "o tam za tym drzewem są groby zbiorowe TYSIĄCA ofiar nazistów (900 + 120 osób)" Oto link do filmiku, na którym kłamie w żywe oczy youtu.be/OqiMdOEIfoU?t=1h6m57s A tymczasem prokuratorzy IPN oświadczyli, że nie ma żadnych dowodów na zbiorowe mogiły na Górkach Czechowskich. Oto link: dnikwschodni.pl/lublin/masowe-groby-na-gorkach-czechowskich-ipn-nie-ma-na-to-dowodow,n,1000186411.htmlzien Tzw. Obrońcy Górek sięgają żerują na emocjach karmiąc opinię publiczną haniebnymi kłamstwami. A kto na kłamstwie buduje ten przegrywa.
Kłamstwem są twoje twierdzenia. Tych starych mieszkańców Willowej już nie ma ale osobiście słyszałem ich opowieści o reozstrzeliwaniach na Górkach . Oświadczenie IPN nie oznacza że mogił nie ma, oznacza tylko tyle że ich nie odnaleźli
Okazały pomnik postawiony w latach dziewięćdziesiątych XX wieku przy ul.Północnej,który upamiętnia - jak to można na nim przeczytać - rozstrzelanych ludzi w pobliskich Górkach Czechowskich,nie powstał przypadkowo.Należałoby dotrzeć do informacji,z czyjej inicjatywy go postawiono,kto go postawił i  kto wykonał,bo nie jest to wiedza powszechna.IPN jako instytucja państwowa ma obowiązek ustawowy i wobec społeczeństwa zarządzić i wykonać badania archeologiczne w celu odnalezienia mogił rozstrzelanych tam ludzi !!!!
 Pomnik upamiętniający rozstrzelanych więżniów Zamku Lubelskiego na terenie Górek Czechowskich, został już wykonany w 1990 r.przez artystę rzeżbiarza Jerzego Kierskiego (rocznik 1954),który ukończył Wydz.Artystyczny UMCS w 1979 r.,i obecnie jest profesorem Uniwersytetu Rzeszowskiego.Monument ustawiono przy ul.Północnej, dopiero po 6 latach w 1996 r.,a oficjalne odsłonięcie nastąpiło po kolejnych dwóch latach w 1998 r.To ciekawa historia warta zbadania,dlaczego z takimi oporami to się odbywało.Być może komuś już wtedy zależało,by ukryć prawdę o rozstrzeliwaniach i masowych mogiłach na terenie Górek Czechowskich,bo miał plany biznesowe związane z tym terenem.A kto był właścicielem Górek Czechowskich w tamtym okresie ? Wojskowi - tj.LWP ,a póżniej Agencja Mienia Wojskowego.
 Pomnik upamiętniający rozstrzelanych więżniów Zamku Lubelskiego na terenie Górek Czechowskich, został już wykonany w 1990 r.przez artystę rzeżbiarza Jerzego Kierskiego (rocznik 1954),który ukończył Wydz.Artystyczny UMCS w 1979 r.,i obecnie jest profesorem Uniwersytetu Rzeszowskiego.Monument ustawiono przy ul.Północnej, dopiero po 6 latach w 1996 r.,a oficjalne odsłonięcie nastąpiło po kolejnych dwóch latach w 1998 r.To ciekawa historia warta zbadania,dlaczego z takimi oporami to się odbywało.Być może komuś już wtedy zależało,... rozwiń
Avatar
SzczegóLarz / 19 grudnia 2019 r. o 22:37
Rozprawa miała miejsce nie wczoraj, a dzisiaj. Wyrok zostanie ogłoszony za dwa tygodnie, w poniedziałek 30.12.2019, a nie najbliższy dzień po najbliższej niedzieli. To tyle w przedmiocie powagi dla relacjonowanej tutaj sprawy. Wnioski dowodowe dotyczyły uwag w ogóle nierozpatrzonych, czyli tych, których nie ma w upublicznionych wykazach, a brakuje ich 3136. Gdyby nawet uwzględnić anonimowe uwagi na listach zbiorczych, to nadal brak 2656 formularzy uwag. Jak można było poddać pod głosowanie zbiorcze uwag, które nie znalazły się w zestawieniach? Kolejny dowód w sprawie to próba ukrycia przed mieszkańcami, a więc i sądem orzekającym treści (osnowy) umowy notarialnej pomiędzy "ratuszem" i TBV, co powoduje, że sąd nie dysponuje jednym z kluczowych dowodów w sprawie naruszenie procedur planistycznych. Nie inaczej jest z innymi dowodami, a w tym treścią interpelacji sejmowej ws. niedopuszczalności zmian planistycznych w zamian za jakiekolwiek korzyści gminy. Pominięty został również dowód w postaci odwrócenia kolejności działań planistycznych w postaci dostosowania studium do planu miejscowego, a nie odwrotnie. Tak w ogóle warto się pochylić nad tym wszystkim choćby po to, by zrozumieć jak można "zarabiać" powołując się na wpływy w instytucjach publicznych.
Redaktorowi sprawozdawcy dziękuję za merytoryczną korektę tekstu w zakresie dat i dni. Nie razi nawet brak adnotacji „aktualizacja". Proszę pamiętać, że każdy z nas ma prawo do błędów, ale tylko nielicznym dany był i jest przywilej przyznania się do tego, co nie ozaczacza, że nie można choćby tylko próbować tego.
Redaktorowi sprawozdawcy dziękuję za merytoryczną korektę tekstu w zakresie dat i dni. Nie razi nawet brak adnotacji „aktualizacja". Proszę pamiętać, że każdy z nas ma prawo do błędów, ale tylko nielicznym dany był i jest przywilej przyznania się do tego, co nie ozaczacza, że nie można choćby tylko próbować tego. rozwiń
Avatar
Tomasz / 19 grudnia 2019 r. o 22:12
No proszę... Warszawski lewak w kaszkiecie zaczął wściubiać nos w nasze lubelskie sprawy. Jedna z aktywistek ekologicznych z tzw. Stowarzyszenia Ochrony Górek widoczna na zdjęciu sprzed sądu OKŁAMYWAŁA warszawskich lewaków z organizacji Miasto Jest Nasze, że na Górkach są miejsca masowych mogił. Podczas spaceru pokazywała im palcem mówiąc: "o tam za tym drzewem są groby zbiorowe TYSIĄCA ofiar nazistów (900 + 120 osób)" Oto link do filmiku, na którym kłamie w żywe oczy youtu.be/OqiMdOEIfoU?t=1h6m57s A tymczasem prokuratorzy IPN oświadczyli, że nie ma żadnych dowodów na zbiorowe mogiły na Górkach Czechowskich. Oto link: dnikwschodni.pl/lublin/masowe-groby-na-gorkach-czechowskich-ipn-nie-ma-na-to-dowodow,n,1000186411.htmlzien Tzw. Obrońcy Górek sięgają żerują na emocjach karmiąc opinię publiczną haniebnymi kłamstwami. A kto na kłamstwie buduje ten przegrywa.
Kłamstwem są twoje twierdzenia. Tych starych mieszkańców Willowej już nie ma ale osobiście słyszałem ich opowieści o reozstrzeliwaniach na Górkach . Oświadczenie IPN nie oznacza że mogił nie ma, oznacza tylko tyle że ich nie odnaleźli
 Okazały pomnik postawiony w latach dziewięćdziesiątych XX wieku przy ul.Północnej,który upamiętnia - jak to można na nim przeczytać - rozstrzelanych ludzi w pobliskich Górkach Czechowskich,nie powstał przypadkowo.Należałoby dotrzeć do informacji,z czyjej inicjatywy go postawiono,kto go postawił i  kto wykonał,bo nie jest to wiedza powszechna.IPN jako instytucja państwowa ma obowiązek ustawowy i wobec społeczeństwa zarządzić i wykonać badania archeologiczne w celu odnalezienia mogił rozstrzelanych tam ludzi !!!!
 Okazały pomnik postawiony w latach dziewięćdziesiątych XX wieku przy ul.Północnej,który upamiętnia - jak to można na nim przeczytać - rozstrzelanych ludzi w pobliskich Górkach Czechowskich,nie powstał przypadkowo.Należałoby dotrzeć do informacji,z czyjej inicjatywy go postawiono,kto go postawił i  kto wykonał,bo nie jest to wiedza powszechna.IPN jako instytucja państwowa ma obowiązek ustawowy i wobec społeczeństwa zarządzić i wykonać badania archeologiczne w celu odnalezienia mogił rozstrzelanych tam ludzi !!!! rozwiń
Avatar
hmm / 19 grudnia 2019 r. o 21:03
IPN to przypadkiem nie zajmowała się tylko nazistowskimi zrodniami? A przecież jeszcze były zrbodnie powojenne, komunistyczne.
Avatar
ciekawski smyk / 19 grudnia 2019 r. o 20:22
Czy to prawda że tbv buduje dla sądów w Lublinie budynki?
Avatar
Paaf / 19 grudnia 2019 r. o 20:10
Żuk został wybrany 60% głosów przy 50% frekwencji. Ma więc tylko 30% mandatu do sprawowania funkcji.
 To i tak silniejszy mandat niż ma PiS w Sejmie czy Duda w pałacu. Skoro oni mogą robić sobie z kraju prywatny folwark to czemu Żukowi odmawiasz?
Avatar
ale o co chodzi? / 19 grudnia 2019 r. o 19:57
Nie odwracaj kota ogonem zalewając ścianą tekstu bo mam świadomość jak wyglądają metody badawcze i nie kłam o braku pieniędzy bo sam prokurator IPN stwierdza o braku dowodów w tej sprawie a nie środków finansowych:   Zebrany do tej pory materiał dowodowy nie pozwolił na jednoznaczne wskazanie, iż na terenie górek       czechowskich       znajdują się masowe groby ofiar terroru hitlerowskiego (...), nie zdołano ustalić nazwisk osób zamordowanych, dokładnego miejsca egzekucji, jak również miejsca pochowku ofiar – informuje prokurator Jacek Nowakowski, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie.     ***s://ipn.gov.pl/pl/dla-mediow/media-o-ipn/36374,PRZEGLAD-MEDIOW-9-wrzesnia-2016.html?search=47359691 A teraz wyjaśnij skąd powzięliście informację o "wartości dowodowej" której tak się wcześniej domagałeś o dokładnym miejscu lokalizacji masowych grobów na Górkach czechowskich. No i dlaczego ją ukrywacie (bo na to wygląda) przed państwowym urzędem jakim jest IPN.
Proszę zerknąć na datę- 9.09.2016 niech pan łaskawie nie zaklina rzeczywistości. Chociaż, rób pan sobie co pan chcesz- to i tak ma niewielkie znaczenie w tej sprawie. Dowody są oczywiste, Górki należy przebadać pod kątem znalezienia, oznaczenia oraz zabezpieczenia masowych mogił, oraz pod kątem znajdujących się tam i zagrażających ludzkiemu życiu niewybuchów. W interesie samego tbv jest przeprowadzenie tych badań- szkoda że tego nie pojmują. W aktach IPN wszystko jest, świadkowie, którzy rozmawiali z nami, rozmawiali takze z IPN. Prokurator IPN był na wizji lokalnej na Górkach, wie w którym miejscu znajduje się masowa mogiła niemieckich żołnierzy rozstrzelanych przez własne dowództwo za odmowę strzelania do Polaków. Ach, przy okazji. Niemieckie media oraz Ambasada Niemiec będą umiały zadbać o godność swoich bohaterów. Bardziej niż lubelski ratusz, IPN o godność naszych- możecie być tego pewni.
Za bajeczki podziękuję. IPN ma udokumentowane informacje o dokładnej lokalizacji masowych (1000 ofiar) mogiłach i nie zarządza ekshumacji. Ale rozumiem IPN też jest stronnikiem Żuka bo tak wynika z treści wpisu. PIS-owscy wojewodowie są stronnikami Żuka bo nie doszukali się uchybień prawnych uchwały o Studium. Hołdujecie prostackiej zasadzie, że jeśli wasze teorie nie zgadzają się z faktami tym gorzej dla faktów. Kogo chcecie oszukać? Na innym filmiku ta sama Aktywistka od Górek opowiada takie bzdury, że przykro słuchać np. że wlewano ofiarom "mordów" na Górkach cement do ust żeby nie krzyczeli. Jeszcze raz: Komu takie głupoty chcecie wciskać?
  Proponuję wyluzować, bo nawet przedszkolak wie, ile lat trzeba było czekać na publikację faktów związanych z takimi miejscami jak Smoleńsk, Ostaszków, czy Miednoje, że nie wspomnę o zgodnym z prawem ówczesnym wyroku śmierci i wykonaniu go na Rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Tam prawda musiała czekać kilkadziesiąt lat, bo tobie podobni pisali i mówili, że świadkowie wciskają głupoty.
  Proponuję wyluzować, bo nawet przedszkolak wie, ile lat trzeba było czekać na publikację faktów związanych z takimi miejscami jak Smoleńsk, Ostaszków, czy Miednoje, że nie wspomnę o zgodnym z prawem ówczesnym wyroku śmierci i wykonaniu go na Rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Tam prawda musiała czekać kilkadziesiąt lat, bo tobie podobni pisali i mówili, że świadkowie wciskają głupoty. rozwiń
Avatar
... / 19 grudnia 2019 r. o 19:44
Być może kiedyś ktoś z IPN opublikuje te materiały. Na dzień dzieiejszy zaprzeczanie faktom nic wam nie pomoże. 
Zobacz wszystkie komentarze 68

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pogoń Siedlce – Wisła Puławy 1:1. Liczyli na więcej

Pogoń Siedlce – Wisła Puławy 1:1. Liczyli na więcej

Czwarty kolejny mecz bez porażki zanotowała w sobotę puławska Wisła. Kibice Dumy Powiśla i tak liczyli pewnie na więcej, bo ich pupile mierzyli się z Pogonią Siedlce, czyli rywalem ze strefy spadkowej. Gospodarze długo prowadzili, ale ostatecznie zawody zakończyły się remisem 1:1.

Azoty Puławy – MKS Zagłębie Lubin 39:27. Upragnione przełamanie

Azoty Puławy – MKS Zagłębie Lubin 39:27. Upragnione przełamanie

Po dwóch ligowych porażkach Azoty Puławy wróciły na zwycięską ścieżkę. W sobotę zespól trenera Roberta Lisa pewnie pokonał we własnej hali Zagłębie Lubin

Świdniczanka – Bug Hanna 5:0. Znowu bez straty gola

Świdniczanka – Bug Hanna 5:0. Znowu bez straty gola

Osiem meczów, komplet 24 punktów, a do tego 29 strzelonych bramek i ani jednej straconej. Świdniczanka kontynuuje świetny start w sezonie 2022/2023. W sobotę piłkarze Łukasza Gieresza przedłużyli kapitalną passę po zwycięstwie 5:0 nad Bugiem Hanna. Za tydzień zanosi się na poważniejszy test, bo lider grupy pierwszej zagra z drugim w tabeli Huraganem Międzyrzec Podlaski.

LUK Lublin – Cerrad Enea Czarni Radom 2:3. Horror bez happy endu

LUK Lublin – Cerrad Enea Czarni Radom 2:3. Horror bez happy endu

W pierwszym meczu nowego sezonu PlusLigi LUK Lublin przegrał po pasjonującym spotkaniu z Cerrad Enea Czarni Radom, ale dopisał pierwszy punkt na swoje konto

Orlęta Spomlek – ŁKS Łagów 0:1. Nie potrafili skruszyć muru

Orlęta Spomlek – ŁKS Łagów 0:1. Nie potrafili skruszyć muru

Po raz kolejny okazało się, że piłkarze z Radzynia Podlaskiego w tym sezonie lepiej radzą sobie na wyjazdach. W pięciu meczach na boiskach rywali Orlęta Spomlek uzbierały aż 11 punktów. Szkoda tylko, że w pięciu u siebie zaledwie sześć. W sobotę, przy okazji tego piątego biało-zieloni musieli uznać wyższość ŁKS Łagów. Trzeba jednak przyznać, że goście bardzo szczęśliwie wygrali 1:0.

Górnik Łęczna – GKS Tychy 3:2. Druga wygrana w sezonie

Górnik Łęczna – GKS Tychy 3:2. Druga wygrana w sezonie

Pięć bramek, ponad 10 minut doliczonego czasu gry w drugiej połowie i druga w tym sezonie wygrana Górnika Łęczna. Po niezwykle emocjonującym spotkaniu zielono-czarni pokonali na swoim stadionie ekipę GKS Tychy 3:2

Chełmianka – Wieczysta Kraków 0:1. Musieli się napracować na punkty

Chełmianka – Wieczysta Kraków 0:1. Musieli się napracować na punkty

Czwarta wizyta w województwie lubelskim i znowu problemy. Wieczysta Kraków po raz kolejny musiała się napracować na trzy punkty. Drużyna Tomasza Złomańczuka wysoko zawiesiła poprzeczkę głównemu faworytowi do awansu. Ostatecznie górą w Chełmie byli jednak goście po „złotym” golu Daniela Hoyo-Kowalskiego.

Zawsze wypala znak MT.  Ma go każda łódź z Basonii koło Józefowa nad Wisłą

Zawsze wypala znak MT. Ma go każda łódź z Basonii koło Józefowa nad Wisłą

Pod żagiel, smukła i żeby pięknie szła. Takie zamówienia składają klienci idealni, którzy wiedzą jakiej łodzi potrzebują. Ale wszyscy, bez względu czy kupują małą czy dużą, są z nią gdy powstaje emocjonalnie związani. Nie mogą się doczekać. Potrafią przyjechać do szkutnika, żeby położyć się na chwilę w jeszcze niegotowej. Po polskich rzekach pływa blisko setka łodzi, które na dziobnicy mają od wewnątrz wypalony napis Basonia i inicjały MT, jak Mateusz Tabaka.

Kto by nie chciał takich bryk w garażu. Moto Session 2022 w Lublinie. Zdjęcia
zdjęcia
galeria

Kto by nie chciał takich bryk w garażu. Moto Session 2022 w Lublinie. Zdjęcia

Jeżeli ktoś nie miał okazji zajrzeć dziś na Moto Session, to ma szansę jeszcze w niedzielę. Jest co podziwiać.

Motor Lublin – Siarka Tarnobrzeg 0:0. Nie poszli za ciosem [zdjęcia]
galeria

Motor Lublin – Siarka Tarnobrzeg 0:0. Nie poszli za ciosem [zdjęcia]

Po dobrym meczu z Hutnikiem kibice Motoru liczyli w sobotę na kolejne zwycięstwo swoich pupili. Niestety, swoje plany miała też Siarka Tarnobrzeg, która na Arenie Lublin udowodniła, że nie jest już tym samym zespołem, co na początku rozgrywek. Spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem i na pewno to był podział punktów ze wskazaniem na gości.

Mam Talent TVN. Dla Miłosza Bachonko po raz pierwszy w tej edycji wcisnęli złoty przycisk
magazyn

Mam Talent TVN. Dla Miłosza Bachonko po raz pierwszy w tej edycji wcisnęli złoty przycisk

Miłosz Bachonko ma 12 lat, a na swoim koncie mnóstwo międzynarodowych sukcesów, w tym występ w najbardziej prestiżowej sali koncertowej na świecie: Carnegie Hall w Nowym Jorku. W Polsce sławę zdobył występując w telewizyjnym programie „Mam talent”. Takiego sukcesu się jednak nie spodziewał.

Inwestycją za 5 mld zł lubelskich polityków uwiódł twórca podejrzanej kryptowaluty

Inwestycją za 5 mld zł lubelskich polityków uwiódł twórca podejrzanej kryptowaluty

Jeśli przyszedłby miś Yogi i chciałby podpisać list intencyjny, to czy też burmistrz by podpisał? – pytał radny Paweł Kurek (Polska 2050) na sesji w Kraśniku. Okazuje się również, że amerykańską fundację GreenZero, która obiecała zainwestować pod Kraśnikiem 5 mld. zł, w Lublinie reprezentował twórca podejrzanej kryptowaluty.

W końcu są pieniądze na drogę Kurów - Markuszów

W końcu są pieniądze na drogę Kurów - Markuszów

Znajdująca się nie najlepszym stanie droga powiatowa łącząca Kurów z Markuszowem przez Kaleń, doczeka się remontu. Powiat puławski otrzyma na ten cel 4,5 mln zł rządowej dotacji

Gryf Gmina Zamość – Stal Kraśnik 2:2. Remis wywalczony charakterem

Gryf Gmina Zamość – Stal Kraśnik 2:2. Remis wywalczony charakterem

Takie sytuacje za często się nie zdarzają. Gryf Gmina Zamość w 69 minucie meczu ze Stalą Kraśnik stracił drugą bramkę. A trzeba dodać, że praktycznie całą drugą połowę gospodarze grali w dziesiątkę. Mimo to walczyli do końca i jednak urwali rywalom jeden punkt, bo zawody zakończyły się remisem 2:2.

Lublinianka – Czarni Połaniec 3:0. Wygrali mecz za sześć punktów

Lublinianka – Czarni Połaniec 3:0. Wygrali mecz za sześć punktów

Na Wieniawie doszło w sobotę to meczu z gatunku o sześć punktów. Znajdująca się tuż nad strefą spadkową Lublinianka podejmowała ostatnich w tabeli Czarnych Połaniec. Gospodarze zrobili swoje i wygrali 3:0. Dzięki temu odskoczyli od drużyn znajdujących się pod kreską.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty