Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 października 2019 r.
6:25

Uczniowie lubelskich szkół o swoich kolegach LGBT. Są wyniki ankiet

214 121 A A
– Mam nadzieję, że dyrektorzy szkół pochylą się nad tym problemem – mówiła Alicja Sienkiewicz ze stowarzyszenia Marsz Równości w Lublinie
– Mam nadzieję, że dyrektorzy szkół pochylą się nad tym problemem – mówiła Alicja Sienkiewicz ze stowarzyszenia Marsz Równości w Lublinie (fot. Krzysztof Mazur)

Zdarzają się pobicia uczniów o odmiennej orientacji seksualnej, a na homofobiczne żarty pozwalają sobie nawet nauczyciele. Ciota, pedał, zboczeniec – to słowa, które bardzo często słychać na szkolnych korytarzach

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tak wynika z opublikowanego właśnie raportu o sytuacji osób LGBT+ w lubelskich szkołach ponadpodstawowych. Badania prowadziło stowarzyszenie Marsz Równości w Lublinie.

– Sytuacja osób LGBT+ jest tematem mocno ignorowanym i przemilczanym w większości lubelskich szkół ponadpodstawowych – zauważają autorzy raportu. Jak dodaję, „osoby LGBT+ borykają się z poczuciem osamotnienia w środowisku rówieśniczym i nie mogą liczyć na zrozumienie w kwestii dotykających ich problemów”.

Co wynika z raportu?

Jak czytamy, aż 75 proc. uczniów zna przynajmniej jedną osobę homo- lub biseksualną uczęszczającą do swojej szkoły. Osoby LGBT+ najczęściej ukrywają się, bo „nie rozpoznają swojego środowiska szkolnego jako bezpiecznej przestrzeni do ujawnienia”.

Badanie pokazuje też, że wielu uczniów jest do nich pozytywnie nastawionych. 86 proc. ankietowanych uznało, że osoby LGBT+ powinny żyć tak, jak chcą. Najmniej tolerancyjni w tej kwestii byli uczniowie Technikum Elektronicznego – 25 proc. z nich uważało przeciwnie.

Z wypełnionych ankiet wynika też, że nastolatki uczące się w lubelskich szkołach w większości akceptują przytulanie się lub trzymanie się za ręce przez osoby tej samej płci. Większość jednak nie toleruje pocałunków w publicznych miejscach. W Technikum Elektronicznym takie zachowania potępiło 75 proc. ankietowanych.

W większości badanych szkół uczniowie nie spotykają się z agresywnymi zachowaniami wobec osób LGBT+. Co czwarty uczeń przyznaje jednak, że na szkolnym korytarzu słyszał słowa takie jak „pedał” „ciota”, „lesba” czy „zboczeniec”, używane jako przezwiska konkretnych osób. Połowa uczniów Technikum Elektronicznego potwierdza, że słyszy je bardzo często lub często.

Na drugim miejscu pod względem niemiłych uwag z powodu orientacji seksualnej znalazło się XXIII Liceum Ogólnokształcące oraz Prywatne Liceum Ogólnokształcącym im. Królowej Jadwigi. Co czwarty uczeń zauważył, że osoby o innej orientacji są wykluczone z grupy rówieśników, doznają szykan ze strony kolegów i koleżanek i słyszą złośliwe uwagi.

– Najwięcej przypadków pobić z powodu orientacji seksualnej znanych jest uczniom VIII LO (blisko 25 proc. ankietowanych zna pobite osoby), Technikum Elektronicznego oraz XXIII LO – zauważają autorzy raportu i dodają, że nauczyciele niektórych szkół nie reagują na homofobię wśród uczniów. Często mają sami śmiać się z homofobicznych żartów lub „robić przytyki” uczniom o innej orientacji.

Jak wynika z raportu, w czołówce szkół z największym odsetkiem różnych przejawów zachowań homofobicznych wśród uczniów, pojawiają się Technikum Elektroniczne, XXIII Liceum Ogólnokształcące oraz Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi. Autorzy badania uważają, że w szkołach tych występuje „największe przyzwolenie na takie zachowania ze strony nauczycieli przejawiające się brakiem odpowiedniej reakcji”.

Co na to dyrektorzy?

– Nikt nie zgłaszał mi problemów z zachowaniami homofobicznymi na terenie szkoły. Nie dopuszczamy do żadnych zachowań nietolerancyjnych, gdyby się pojawiły reagowalibyśmy natychmiast – mówi Monika Wrona, dyrektor XXIII Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie i dodaje: – Ankiety nie były przeprowadzane w szkole, tylko w internecie. Nie są to dla mnie wiarygodne badania – dodaje.

Z kolei dyrektor liceum im. Królowej Jadwigi zapewnia, że szkoła kładzie bardzo duży nacisk na tolerancję. – Wyniki nie odzwierciedlają programu wychowawczego szkoły. Bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne naszych wychowanków jest kluczowym priorytetem szkoły. Kładziemy bardzo duży nacisk na tolerancję i nigdy nie informowano nas o jakichkolwiek zachowaniach homofobicznych czy ksenofobicznych w szkole – mówi Grzegorz Szymczak, dyrektor PLO im. Królowej Jadwigi w Lublinie. Jak dodaje: – W ankiecie wzięło udział 43 ze 180 uczniów liceum. Nie jest więc to grupa reprezentatywna tym bardziej, że badanie było prowadzone za pośrednictwem mediów społecznościowych, a zatem wśród osób, które na pewno nie wyrażają poglądów uczniów całej szkoły.

Cały raport można przeczytać TUTAJ.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 121

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 28 października 2019 r. o 07:37
+34
A ile dzieci zostało pobitych, że są biedni, nie modnie się ubierają, że rodzice nie podjeżdżąją do szkoły samochodami?
Avatar
Gość / 28 października 2019 r. o 07:30
+33
Jak biją się hetero seksualności,tego się nie odnotowuje a jest to na porządku dziennym, ale homoseksualizm trzeba przejaskrawić bo to jest nośne, modne.
Avatar
ayo / 28 października 2019 r. o 06:59
+29
od zawsze dzieci nazywali kogoś pedałem i nie miało to związku z jego orientacją. Pytania są tendencyjne, a sztandar ludu wspiera tę chorą ideologię
Avatar
Gość / 28 października 2019 r. o 07:45
+26
na cholerę gadacie codziennie o tym śmietniku pod nazwą LGBT?...jakieś codzienne lokowanie produktu?...LGBT to...LGBT tamto...jeszcze 5 lat temu nikt nie znał tego skrótu i było dobrze i jakoś odmieńcy żyli sobie nie zawadziwszy nikomu..teraz nagle sami robią szumu wokół siebie i się dziwią że są biedacy dyskryminowani...
Avatar
Ileż można / 28 października 2019 r. o 07:38
+25
Ileż można promować ten podejrzany moralnie ruch? Czy naprawdę poważna gazeta musi codziennie zajmować się takimi rzeczami? Ludzie już mają dosyć bombardowania tym tematem na każdym kroku. Prześladowania innych, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży (niepełnosprawnych okularnikow, biedniejszych, rudych itp.) nieprzystajacych do grupy zdarzały się zawsze i to z takim zjawiskiem, jako ogólnym szodliwyn trendem trzeba walczyć i edukować młodzież. Ludzie zatracili już całkowicie zdrowy rozsądek i dają się omamiac tym, którym zależy na czymś innym niż tolerancja. Pranie mózgu odbywa się już non stop. Mam nadzieję, że normalni i mądrzy ludzie potrafią się temu przeciwstawić i ustrzec swoje dzieci przed tą szkodliwą ideologią.
Ileż można promować ten podejrzany moralnie ruch? Czy naprawdę poważna gazeta musi codziennie zajmować się takimi rzeczami? Ludzie już mają dosyć bombardowania tym tematem na każdym kroku. Prześladowania innych, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży (niepełnosprawnych okularnikow, biedniejszych, rudych itp.) nieprzystajacych do grupy zdarzały się zawsze i to z takim zjawiskiem, jako ogólnym szodliwyn trendem trzeba walczyć i edukować młodzież. Ludzie zatracili już całkowicie zdrowy rozsądek i dają się omamiac tym, którym zależy na czymś innym n... rozwiń
Avatar
AK / 28 października 2019 r. o 07:19
+25
"Jak czytamy, aż 75 proc. uczniów zna przynajmniej jedną osobę homo- lub biseksualną uczęszczającą do swojej szkoły. Osoby LGBT+" chyba 5 % miało być. W jakim celu DW publikuje takie ankiety? Jeśli wam podeślę wynik mojej ankiety też opublikujecie?
Avatar
Gość / 28 października 2019 r. o 07:09
+25
Stop adopcji dzieci przez gejów zwłaszcza plus. Stop lgbt w szkołach.Oddajcie dzieciom tęczę.
Avatar
Sierżant Antyrainbow / 28 października 2019 r. o 07:19
+23
Dlaczego piewcy miłości nie zapytali w ankietach ile wśród uczniów może być heterofobów? Nie dajcie się omamić LGBT. Dbajcie o dzieci.
Avatar
~~Lubelak / 28 października 2019 r. o 07:16
+23
Stowarzyszenie Marsz Równości i wszystko jasne. PROPAGANDA LGBT , OLAĆ ICH SFAŁSZOWANE ANKIETY !!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 28 października 2019 r. o 09:06
+21
Analityk płakał ze śmiechu, jak czytał "założenia" i "wnioski" z tej "ankiety".
Avatar
Gość / 4 listopada 2019 r. o 17:42
-2
Aha, ok jak ja to widzę że skoro akceptuje się gejów w szkołach czy lesbijki i skoro każdy niech se żyje jak chce to chłopaki niech też chodzą w spódniczkach, rajstopach i szpilkach, skoro dziewczyna wygląda normalnie w męskich spodniach i bluzie to chłopak wcale nie gorzej w spódniczce, rajstopach i szpilkach, może przy okazji niech się taka moda zmieni.
Avatar
Zanom / 31 października 2019 r. o 19:05
+4
To nie homofobia-To nie strach (fobia), to obrzydzenie. Nie manipulujcie ludźmi.
Avatar
lewacy - ręce precz od dzieci / 30 października 2019 r. o 12:42
+4
dzieci wynoszą nienawiść z domu.
 wspólczuję ci Adamie z Lublina - rodzina kod to faktycznie nic dobrego
Avatar
prawdziwe oblicze lewaków / 30 października 2019 r. o 12:40
+3
"Fundację REFFORM działającą niby na rzecz „promocji zdrowia,budowania więzi społecznych oraz przeciwdziałania dyskryminacji” którą dotuje WARSZAWSKI RATUSZ kierują właściciele...sex shopów dla sadomasochistycznych gejów fetyszystów– informuje „GPC”.
Avatar
Głos Rozsądku / 30 października 2019 r. o 07:33
+2
Jednoczenie polskiego społeczeństwa zaczeło sie od słow: "Cała Polska z Was sie śmieje"--/odp.echo/" Komuniści i złodzieje"Od tego czasu mamy idealny przykład wzajemnego poszanowania i idealnego wspołistnienia.
 Tak mamy wyrazy "szacunku" od lewa i prawa,a "gora" na codzień daje przykłady.
Avatar
Gość / 29 października 2019 r. o 20:42
+2
dzieci wynoszą nienawiść z domu.
Avatar
XY / 29 października 2019 r. o 15:27
+6
"Wywiady przeprowadzone z 2500 amerykańskimi psychiatrami w roku 1977 wykazały, że 69% z nich uważało homoseksualizm raczej za 'patologiczna adaptację' niż za 'normalny wariant' seksualności"  - Lief, Harold
bez studiowania psychiatrii wiadomo o tym od wieków
 Dokładnie tak 
Avatar
Gość / 29 października 2019 r. o 12:15
0
Nagonka na LGBT zaczęła się od kiedy wylazła sprawa "pancernego Marianka""gawiedź" ma zajęcie a władza dalej hula.
Avatar
Gość / 29 października 2019 r. o 06:38
-11
Wspierać grzech to występować w buncie przeciwko samemu STWÓRCY BOGU. Seks homoseksualny, związki homoseksualne to grzech w oczach ŚWIĘTEGO JEZUSA a kto wspiera, popiera grzech ten sam siebie i innych prowadzi na wieczne zatracenie. Dopóki się żyje można ze skruchą wyznać ZMARTWYCHWSTAŁEMU grzechy i pozwolić MU uwolnić się od nich, a w zamian żyć tak jak ON chce. Każdy w głębi serca wie że czyny LGBT są przeciwko BOGU, przeciwko naturalnemu porządkowi ustalonemu przez NIEGO. Ruch LGBT chce zagłuszyć, zadusić, zakrzyczeń głos sumienia i chce to zrobić u jak najmłodszych osób - już u dzieci. Rzymski katolicyzm też jest daleko od JEZUSA BOGA ŻYWEGO. Prawda jest w JEZUSIE PANU ZBAWICIELU o którym świadczy natchniona BIBLIA __________ Google : "tęcza globalnego potopu vs tęcza LGBT - jedyny ratunek dla grzeszników LGBT i przed nadchodzącym sądem Świętego Boga " _________ "Watykan depcze po krwi Chrystusa część 2 "
Wspierać grzech to występować w buncie przeciwko samemu STWÓRCY BOGU. Seks homoseksualny, związki homoseksualne to grzech w oczach ŚWIĘTEGO JEZUSA a kto wspiera, popiera grzech ten sam siebie i innych prowadzi na wieczne zatracenie. Dopóki się żyje można ze skruchą wyznać ZMARTWYCHWSTAŁEMU grzechy i pozwolić MU uwolnić się od nich, a w zamian żyć tak jak ON chce. Każdy w głębi serca wie że czyny LGBT są przeciwko BOGU, przeciwko naturalnemu porządkowi ustalonemu przez NIEGO. Ruch LGBT chce zagłuszyć, zadusić, zakrzyczeń głos sumienia i chce ... rozwiń
Avatar
Gość / 29 października 2019 r. o 06:15
-4
Jednoczenie polskiego społeczeństwa zaczeło sie od słow: "Cała Polska z Was sie śmieje"--/odp.echo/" Komuniści i złodzieje"Od tego czasu mamy idealny przykład wzajemnego poszanowania i idealnego wspołistnienia.
Zobacz wszystkie komentarze 121

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Samolot z pacjentami z Delhi lądował w Warszawie

Samolot z pacjentami z Delhi lądował w Warszawie

Troje pacjentów przetransportowanych w niedzielę z Delhi do Warszawy będzie leczonych w szpitalu MSWiA w stolicy; zostaną również poddani badaniu na okoliczność tego, z jaką odmianą koronawirusa mamy do czynienia - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

"Uciekałam z chemii i przychodziłam na treningi". Amazonki z Lublina pokazują, co to wola walki
Magazyn
galeria

"Uciekałam z chemii i przychodziłam na treningi". Amazonki z Lublina pokazują, co to wola walki

Amazonki Budowlani Lublin będą gospodarzem III Turnieju mistrzostw Polski Kobiet U 16 w Rugby 7. Zawody zaplanowano na 16 maja, początek o godzinie 11 na stadionie przy ul. Krasińskiego 11.

Tragedia na trasie wojewódzkiej w Lubelskiem. Rowerzysta wjechał wprost pod VW

Tragedia na trasie wojewódzkiej w Lubelskiem. Rowerzysta wjechał wprost pod VW

Nie żyje 40-letni mężczyzna, który z drogi podporządkowanej wjechał pod mknący trasą wojewódzką samochód

Omega Stary Zamość - Olimpia Miączyn 3:0. Wrócili do wygrywania

Omega Stary Zamość - Olimpia Miączyn 3:0. Wrócili do wygrywania

Omega Stary Zamość po dwóch meczach bez wygranej pokonała na swoim stadionie Olimpię Miączyn 3:0 dla której z kolei sobotnia porażka była pierwszą od czterech kolejek

Lubelskie: Czołowe zderzenie samochodów. Dwie osoby w szpitalu

Lubelskie: Czołowe zderzenie samochodów. Dwie osoby w szpitalu

Dwie osoby trafiły do szpitala z obrażeniami, które odniosły w wypadku w miejscowości Sawin (pow. chełmski).

Żużlowiec Mikkel Michelsen ukarany za wpis w mediach społecznościowych

Żużlowiec Mikkel Michelsen ukarany za wpis w mediach społecznościowych

10 tys. zł z kieszeni Mikkela Michelsena trafi na cele charytatywne. Komisja Orzekająca Ligi ukarała Duńczyka za jego zachowanie w trakcie i po meczu z Falubazem w PGE Ekstralidze

Eksplozja w fabryce medycznej marihuany we Włoszech. Zginęły dwie osoby
film

Eksplozja w fabryce medycznej marihuany we Włoszech. Zginęły dwie osoby

Gubbio, Włochy. Co najmniej dwie osoby zginęły, a trzy zostały ranne w wyniku eksplozji w fabryce medycznej marihuany.

Kolekcjonerzy strat, czyli jak się rządzi miejską spółką w Lublinie
Magazyn

Kolekcjonerzy strat, czyli jak się rządzi miejską spółką w Lublinie

Do wielomilionowych strat miejskiej spółki przyczyniły się niegospodarne decyzje jej władz – ocenia NIK, która badała Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Zbędne wydatki i organizacja imprez skazanych na porażkę to tylko część zarzutów. Tymczasem wypłaty dla szefów MOSiR nie były i nie są zależne od ich osiągnięć, a Ratusz dokarmia spółkę pieniędzmi podatników. Z kolei prezydentowi oberwało się za sposób ustalania wynagrodzeń dla szefów miejskich spółek.

Lubelskie: Nowy system roweru miejskiego już działa. Są nawet elektryki

Lubelskie: Nowy system roweru miejskiego już działa. Są nawet elektryki

Nałęczów jest pierwszą gminą w powiecie puławskim, która uruchomiła wypożyczalnie rowerów miejskich. Jednośladów jest 65. Do wyboru jedno i dwumiejscowe, z silnikami elektrycznymi i bez. Wypożyczalnie znajdziemy na placu, przy wejściu do parku, kościele i dworcu PKP.

Michał Dworczyk: Wszyscy pełnoletni Polacy od niedzieli mogą się rejestrować na szczepienie przeciw COVID-19

Michał Dworczyk: Wszyscy pełnoletni Polacy od niedzieli mogą się rejestrować na szczepienie przeciw COVID-19

Od niedzieli, 9 maja wszyscy pełnoletni Polacy mogą rejestrować się na konkretne terminy szczepień. Chcemy przekonać wszystkich niezdecydowanych, że warto się szczepić, bo to jedyna droga do powrotu do normalności - zauważył pełnomocnik rządu do spraw programu szczepień i szef KPRM Michał Dworczyk.

Lublin: Niecodzienne "miejsce parkingowe". Nocna podróż zakończona na skarpie [zdjęcia]
galeria

Lublin: Niecodzienne "miejsce parkingowe". Nocna podróż zakończona na skarpie [zdjęcia]

29-latek z Lublina zakończył podróż samochodem w dosyć nietypowym miejscu. Mężczyzna przejechał kilka metrów drogą dla rowerów przy ul. Janowskiej, a potem "pomylił biegi" i zsunął się po skarpie. Nie dość, że najadł się wstydu, to na dodatek grozi mu jeszcze mandat

Pandemia koronawirusa w Indiach: Brakuje łóżek, leków, tlenu, a nawet miejsc pochówku
Rozmowa

Pandemia koronawirusa w Indiach: Brakuje łóżek, leków, tlenu, a nawet miejsc pochówku

Lekarze z Indii alarmują, że sytuacja w tym kraju w zakresie epidemii COVID-19 jest dramatyczna – powiedziała w rozmowie z PAP prof. Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Brakuje tam łóżek szpitalnych, leków, tlenu, a w konsekwencji nawet miejsc pochówku.

Biała Podlaska: Opóźnienie remontu ulicy Warszawskiej. Urzędnicy ujawnili nowe okoliczności

Biała Podlaska: Opóźnienie remontu ulicy Warszawskiej. Urzędnicy ujawnili nowe okoliczności

Nie tylko względy pogodowe przesądziły o wydłużeniu przebudowy ostatniego odcinka ulicy Warszawskiej. Umowę trzeba było aneksować. Radni Zjednoczonej Prawicy wytykają urzędnikom, że dopiero teraz dowiadują się o nowych okolicznościach.

Lubelskie: 177 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej zgonów w Zamościu

Lubelskie: 177 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej zgonów w Zamościu

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj, że w woj. lubelskim odnotowano 177 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 9 osób,z czego 2 bez chorób współistniejących

Kolejna bariera przekroczona. Od początku pandemii koronawirusa zmarło ponad 70 tys. chorych

Kolejna bariera przekroczona. Od początku pandemii koronawirusa zmarło ponad 70 tys. chorych

3 852 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 147 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10.30 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.