Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 września 2021 r.
10:44

Lublin. Ultrafiolet w autobusach. Te lampy mają zabić wirusy

Autor: Zdjęcie autora drs
0 7 A A
(fot. UM Lublin)

Na zlecenie miasta w pojazdach komunikacji miejskiej zamontowane mają być lampy UV.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Całe powietrze krążące wewnątrz autobusu będzie prześwietlane, co zabije wszystkie wirusy i bakterie – informuje Tomasz Fulara, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Dodaje, że lampy zniszczą też wirusy SARS-CoV-2 i wirusy grypy.

W przyszłym tygodniu ogłoszony ma być przetarg na montaż lamp. – Docelowo znajdą się w każdym autobusie. Na pierwszy rzut będą w 255 pojazdach – zapowiada Grzegorz Malec, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. Lampy spodziewane są w listopadzie lub grudniu tego roku.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 17 września 2021 r. o 12:43
+3
Czy lampy zostaną także zamontowane w autobusach podwykonawców mpk z numerami 18xx, których w wakacje jeździło niewiele mniej niz autobusów należących do samego mpk?
Avatar
Jasin / 17 września 2021 r. o 20:23
+1
  Dobrze by było aby te lampy zabijały tylko wirusy, a nie wykańczały przy okazji pasażerów, bo wówczas jedynym beneficjentem takiego rozwiązania stałaby się onkologia.
Mam lepszy pomysł. Odwiedź dobrego psychiatrę i zacznij się leczyć. Zniknij stąd i skończ z zaśmiecaniem forum tymi niebotycznymi bzdurami, majaczeniem bez sensu, niestrawnym bełkotem. Jak nie wkoło Macieju bzdety, brednie o budkach telefonicznych, biletach i rozkładach jazdy, hurtowych zmianach nazw, negocjacjach w sprawie gęstości zabudowy to teraz kolejny porcja bełkotu "od czapy"- bo mi się widzi mi się, choć g....się na tym rozeznaję. Paranoja,  paranoja. Chyba uwielbiasz sytuacje, kiedy ludzie na Twój widok  znacząco pukają się w głowy, prawda?   Polecam solidny mur, i główką go, z rozpędu. Inaczej koszty Twojego leczenia spoczną na barkach Zakładu w Abramowicach. Nota bene takie rozwiązanie (ultrafiolet) od dawna z powodzeniem funkcjonuje w komunikacji miejskiej w takiej na przykład Warszawie.
Mam lepszy pomysł. Odwiedź dobrego psychiatrę i zacznij się leczyć. Zniknij stąd i skończ z zaśmiecaniem forum tymi niebotycznymi bzdurami, majaczeniem bez sensu, niestrawnym bełkotem. Jak nie wkoło Macieju bzdety, brednie o budkach telefonicznych, biletach i rozkładach jazdy, hurtowych zmianach nazw, negocjacjach w sprawie gęstości zabudowy to teraz kolejny porcja bełkotu "od czapy"- bo mi się widzi mi się, choć g....się na tym rozeznaję. Paranoja,  paranoja. Chyba uwielbiasz sytuacje, kiedy ludzie na Twój widok ... rozwiń
Avatar
dokturek / 17 września 2021 r. o 16:48
+1
Geniusze medycyny z MPK! Nobel dla Fulary i Żuka z medycyny to w takiej sytuacji tylko formalność. Takie lampy wystarczy zamontować wszędzie i wirus zniknie.
Avatar
Japolan / 17 września 2021 r. o 14:14
0
Niech się inne miasta uczą od naszego Żuczka jak dbać o zdrowie i życie populacji !
Jakiego "Żuczka"?!? Przed paru laty zagłosowałem na pełnoletniego pana doktora Krzysztofa Żuka. Czyżby coś się zmieniło?
Avatar
Jasin / 17 września 2021 r. o 15:25
-1
Jakiego "Żuczka"?!? Przed paru laty zagłosowałem na pełnoletniego pana doktora Krzysztofa Żuka. Czyżby coś się zmieniło?
Spokojnie, to tylko bóldup. Polecam maść. I kontrolę stanu nóg - pilnie. Na głowinę za póżno. No i coś na alergię. Bo inaczej jak reakcja alergiczna na najdrobniejszą wzmiankę o czymkolwiek, co ma choćby nawet tylko teoretyczny, wydumany związek z Prezydentem Lublina, nazwać tego nie można.  Na koniec. Nie napalajcie się tak strasznie, nie spinajcie d...agrafką - obaj z Moniem. I tak nie dacie rady, czciniegodni...I, cytując złote usteczka samego mistrza Japo: proponuję skoncentrować się na własnym zdrowiu - bez chamskiego podejścia do innych ludzi
Spokojnie, to tylko bóldup. Polecam maść. I kontrolę stanu nóg - pilnie. Na głowinę za póżno. No i coś na alergię. Bo inaczej jak reakcja alergiczna na najdrobniejszą wzmiankę o czymkolwiek, co ma choćby nawet tylko teoretyczny, wydumany związek z Prezydentem Lublina, nazwać tego nie można.  Na koniec. Nie napalajcie się tak strasznie, nie spinajcie d...agrafką - obaj z Moniem. I tak nie dacie rady, czciniegodni...I, cytując złote usteczka samego mistrza Japo: proponuję skoncentrować się na własnym zdrowiu - bez chamskiego pod... rozwiń
Avatar
9euro-_-dance6. / 17 września 2021 r. o 17:39
-2
promieniowanie ultrafioletowe( a konkretnie UVC, bo o nim tutaj mowa) nie jest obojętne dla zdrowia ludzi, a jest szkodliwe i to bardzo, o czym należy wiedzieć, toteż miejmy nadzieję, że jeśli miałby być takie lampy montowane wewnątrz pojazdów to z odpowiednimi zabezpieczeniami, by nie narażać na promieniowanie pasażerów. Dobrze by było aby te lampy zabijały tylko wirusy, a nie wykańczały przy okazji pasażerów, bo wówczas jedynym beneficjentem takiego rozwiązania stałaby się onkologia.
Avatar
Sir_Fred / 17 września 2021 r. o 12:29
-4
Niech się inne miasta uczą od naszego Żuczka jak dbać o zdrowie i życie populacji !
Avatar
Jasin / 17 września 2021 r. o 20:23
+1
  Dobrze by było aby te lampy zabijały tylko wirusy, a nie wykańczały przy okazji pasażerów, bo wówczas jedynym beneficjentem takiego rozwiązania stałaby się onkologia.
Mam lepszy pomysł. Odwiedź dobrego psychiatrę i zacznij się leczyć. Zniknij stąd i skończ z zaśmiecaniem forum tymi niebotycznymi bzdurami, majaczeniem bez sensu, niestrawnym bełkotem. Jak nie wkoło Macieju bzdety, brednie o budkach telefonicznych, biletach i rozkładach jazdy, hurtowych zmianach nazw, negocjacjach w sprawie gęstości zabudowy to teraz kolejny porcja bełkotu "od czapy"- bo mi się widzi mi się, choć g....się na tym rozeznaję. Paranoja,  paranoja. Chyba uwielbiasz sytuacje, kiedy ludzie na Twój widok  znacząco pukają się w głowy, prawda?   Polecam solidny mur, i główką go, z rozpędu. Inaczej koszty Twojego leczenia spoczną na barkach Zakładu w Abramowicach. Nota bene takie rozwiązanie (ultrafiolet) od dawna z powodzeniem funkcjonuje w komunikacji miejskiej w takiej na przykład Warszawie.
Mam lepszy pomysł. Odwiedź dobrego psychiatrę i zacznij się leczyć. Zniknij stąd i skończ z zaśmiecaniem forum tymi niebotycznymi bzdurami, majaczeniem bez sensu, niestrawnym bełkotem. Jak nie wkoło Macieju bzdety, brednie o budkach telefonicznych, biletach i rozkładach jazdy, hurtowych zmianach nazw, negocjacjach w sprawie gęstości zabudowy to teraz kolejny porcja bełkotu "od czapy"- bo mi się widzi mi się, choć g....się na tym rozeznaję. Paranoja,  paranoja. Chyba uwielbiasz sytuacje, kiedy ludzie na Twój widok ... rozwiń
Avatar
9euro-_-dance6. / 17 września 2021 r. o 17:39
-2
promieniowanie ultrafioletowe( a konkretnie UVC, bo o nim tutaj mowa) nie jest obojętne dla zdrowia ludzi, a jest szkodliwe i to bardzo, o czym należy wiedzieć, toteż miejmy nadzieję, że jeśli miałby być takie lampy montowane wewnątrz pojazdów to z odpowiednimi zabezpieczeniami, by nie narażać na promieniowanie pasażerów. Dobrze by było aby te lampy zabijały tylko wirusy, a nie wykańczały przy okazji pasażerów, bo wówczas jedynym beneficjentem takiego rozwiązania stałaby się onkologia.
Avatar
dokturek / 17 września 2021 r. o 16:48
+1
Geniusze medycyny z MPK! Nobel dla Fulary i Żuka z medycyny to w takiej sytuacji tylko formalność. Takie lampy wystarczy zamontować wszędzie i wirus zniknie.
Avatar
Jasin / 17 września 2021 r. o 15:25
-1
Jakiego "Żuczka"?!? Przed paru laty zagłosowałem na pełnoletniego pana doktora Krzysztofa Żuka. Czyżby coś się zmieniło?
Spokojnie, to tylko bóldup. Polecam maść. I kontrolę stanu nóg - pilnie. Na głowinę za póżno. No i coś na alergię. Bo inaczej jak reakcja alergiczna na najdrobniejszą wzmiankę o czymkolwiek, co ma choćby nawet tylko teoretyczny, wydumany związek z Prezydentem Lublina, nazwać tego nie można.  Na koniec. Nie napalajcie się tak strasznie, nie spinajcie d...agrafką - obaj z Moniem. I tak nie dacie rady, czciniegodni...I, cytując złote usteczka samego mistrza Japo: proponuję skoncentrować się na własnym zdrowiu - bez chamskiego podejścia do innych ludzi
Spokojnie, to tylko bóldup. Polecam maść. I kontrolę stanu nóg - pilnie. Na głowinę za póżno. No i coś na alergię. Bo inaczej jak reakcja alergiczna na najdrobniejszą wzmiankę o czymkolwiek, co ma choćby nawet tylko teoretyczny, wydumany związek z Prezydentem Lublina, nazwać tego nie można.  Na koniec. Nie napalajcie się tak strasznie, nie spinajcie d...agrafką - obaj z Moniem. I tak nie dacie rady, czciniegodni...I, cytując złote usteczka samego mistrza Japo: proponuję skoncentrować się na własnym zdrowiu - bez chamskiego pod... rozwiń
Avatar
Japolan / 17 września 2021 r. o 14:14
0
Niech się inne miasta uczą od naszego Żuczka jak dbać o zdrowie i życie populacji !
Jakiego "Żuczka"?!? Przed paru laty zagłosowałem na pełnoletniego pana doktora Krzysztofa Żuka. Czyżby coś się zmieniło?
Avatar
Janusz_Paliwas / 17 września 2021 r. o 12:43
+3
Czy lampy zostaną także zamontowane w autobusach podwykonawców mpk z numerami 18xx, których w wakacje jeździło niewiele mniej niz autobusów należących do samego mpk?
Avatar
Sir_Fred / 17 września 2021 r. o 12:29
-4
Niech się inne miasta uczą od naszego Żuczka jak dbać o zdrowie i życie populacji !