Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 września 2009 r.
16:20
Edytuj ten wpis

UMCS: 400 osób do zwolnienia

0 11 A A

Kilkaset sprzątaczek, portierów i szatniarzy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej straci pracę. – To bolesna decyzja, ale nie ma innego wyjścia – tłumaczy rektor prof. Andrzej Dąbrowski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Władze uczelni wręczyły dziś związkom zawodowym pismo w tej sprawie. – Rozpoczynamy procedurę przygotowującą do restrukturyzacji zatrudnienia – tłumaczy dr Mirosław Urbanek, kanclerz UMCS. – Potwierdziły się nasze najgorsze obawy – mówi Elżbieta Chodzyńska, przewodnicząca uczelnianej "Solidarności 80”.

– Ta decyzja jest dla nas naprawdę bolesna. Rok temu w wystąpieniach przedwyborczych mówiłem, że nie będzie zwolnień. Ale nie wiedziałem wszystkiego i nie spodziewałem się, że zapaść finansowa jest tak głęboka – tłumaczy prof. Andrzej Dąbrowski, rektor UMCS. – Po analizie doszliśmy do wniosku, że nie wyjdziemy z długów, które zastaliśmy, jeżeli nie dokonamy radykalnej zmiany w strukturze zatrudnienia.

Straty uczelni narastały od połowy lat 90-tych. W ub. roku sięgnęły 63 mln zł. Nowa ekipa rektorska (urzędująca od roku) zaczęła wprowadzać program naprawczy. Dziś zadłużenie wynosi ok. 54 mln zł. – Bieżącą sytuację opanowaliśmy – mówi Dąbrowski. – Płacimy na bieżąco za nadgodziny, umowy o dzieło i faktury, nie mamy zadłużeń wobec ZUS.

– Ale uczelnia nie będzie w stanie wyjść z tej zapaści nie dotykając obszarów, które powodują stałe obciążenia finansowe.– podkreśla kanclerz. – Chodzi m.in. o przerost i złą strukturę zatrudnienia. Np. Uniwersytet Łódzki, który kształci ok. 40 tys. studentów, w pionie administracyjnym i obsługi zatrudnia ok. 1,2 tys. osób. My, mając 30 tys. studentów, zatrudniamy w tych pionach prawie 1,5 tys. osób.

– Jeśli u nas na czterech nauczycieli akademickim przypada jedna osoba z pionu obsługi prostej (sprzątaczki, portierzy, szatniarze – red.), to jest to proporcja niedobra – dodaje rektor.

Cały pion obsługi (400 osób) ma zostać zastąpiony zewnętrznymi firmami. – Szacujemy, że co najmniej 50 proc. tych osób, których chcemy zwolnić, otrzyma zatrudnienie tych w firmach – mówi Urbanek.

– Ale jeżeli związki przedstawią konstruktywną propozycję, która pozwoli patrzeć optymistycznie w przyszłość finansową uniwersytetu, to możemy rozważać inne warianty niż ten najbardziej drastyczny – zastrzega rektor Dąbrowski.

– Ciekawe jaką? Mamy spośród siebie wytypować połowę osób, która ma odejść, żeby reszta mogła zostać? – pyta oburzona szatniarka jednego z wydziałów. – Po prostu nas zwolnią i tyle.

Co na to związkowcy? – Musimy się spotkać i porozmawiać – ucina Chodzyńska. Pracownicy mają 20 dni na odpowiedź. Po tym terminie zaczną się zwolnienia.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
gogo / 19 października 2009 o 16:29
0
Zwolnienia i szukanie oszczędności było zaplanowane przez pana rektora z chwilą objęcia stanowiska. Kiedy dołączył do niego kanclerz, czują w kupie siłę i realizują wcześniejsze zamierzenia. Teraz obsługa, a kto będzie następny?
Avatar
gogo / 19 października 2009 o 16:18
0
iha napisał:
no tak pozwalniaja a potem wezma sie za studentow i beda im utrudnia zycie ze zdawalnoscia czy kosztem warunku.


Oooo tak na warunkach czy powtarzaniu roku można zarobić. No i jeszcze ograniczyć stypendia - czysty zysk
Avatar
człek / 29 września 2009 o 18:24
0
Panie rektorze Dąbrowki a może tak podać się do dymisji jeśli nie ma lepszego pomysłu na reformy UMCS. Co strach, że przed zakończeniem kadencji, może za dwa lata, będzie Pan mieć komisaryczny zarząd na uczelni. RATUJEMY SIĘ KOSZTEM LUDZI PRACY?.
Avatar
pelagia / 29 września 2009 o 18:18
0
Taki brak szacunku dla ludzi ciężko pracujących i to od wielu lat ze strony ludzi, którzy uważają się za inteligentnych. Przez kilkanaście lat wielcy profesorowie rządzili uczlnią, wypracowali ogromny dług a teraz cóż wystarczy zwolnić 400 osób z obsługi, później kolejnych 400 z administracji uzupełnić zwolnieniami pracowników technicznych i słupki pójdą w górę. Może p. Dąbrowski i nowy kanclerz pochwalą się innymi pomysłami na uzdrowienie finansów bo program naprawczy tej ekipy opiera się po roku pracy nowych władz na zwolnieniach. Pieniądze i to nie małe wydano na audyt w renomowanej warszawskiej firmie i co wskazano tam jedynie na przerost zatrudnienia??????? Panowie jak na wcześniejsze szumne obietnie to trochę za mało.
Taki brak szacunku dla ludzi ciężko pracujących i to od wielu lat ze strony ludzi, którzy uważają się za inteligentnych. Przez kilkanaście lat wielcy profesorowie rządzili uczlnią, wypracowali ogromny dług a teraz cóż wystarczy zwolnić 400 osób z obsługi, później kolejnych 400 z administracji uzupełnić zwolnieniami pracowników technicznych i słupki pójdą w górę. Może p. Dąbrowski i nowy kanclerz pochwalą się innymi pomysłami na uzdrowienie finansów bo program naprawczy tej ekipy opiera się po roku pracy nowych władz na zwolnieniach. Pieniądz... rozwiń
Avatar
ardo / 26 września 2009 o 01:05
0
gratuleje pomyslu. szkoda ze sie nie zaczyna od gory tylko od dolu, na gorze, te same dzialy, a ilu tam jest ciekawych ludzi. te same stanowiska powielane, to nie ciekawiostka, moze sprawy rodzinne zostawmy w domu, a sprzatanie po nich zostawmy obcym firmom. to za pol roku dowiemy sie o wiecej brudow.
Avatar
retor / 25 września 2009 o 23:16
0
Był poziom. był szacunek, była praca, był porządek, byli profesorowie z prawdziwego zdarzenia (mówili łaciną), byli studenci na poziomie, była kultura studencka, był studencki teatr, ..... był .... była .....
Dziwactwa starego zgreda!!!!
Avatar
iha / 25 września 2009 o 22:38
0
no tak pozwalniaja a potem wezma sie za studentow i beda im utrudnia zycie ze zdawalnoscia czy kosztem warunku.
Avatar
zniesmaczony / 25 września 2009 o 19:11
0
Radzę tym 400 osobom przestać spotykać się i biadolić przed budynkiem UMCS w tv, tylko wziąć sprawy we własne ręce, zebrać kasę na dobrego adwokata i oddać sprawę do sądu. A władze UMCS powinny zastanowić się nad szukaniem oszczędności gdzie indziej, np:. w pensjach najlepiej zarabiających pracowników, ale to jak zwykle w przypadku kłopotów odbija się na najbiedniejszych.
Avatar
~krysia~ / 25 września 2009 o 18:51
0
Nie moge zrozumieć tej decyzji czy rektor nie zdaje sobie sprawy co takiego robiniech zacznie oszczędzać u siebie np.remont chodnika przed rektoratem tamten był dobry to po co było go zmieniać chyba ma za dużo pieniędzy.Przecież lubelszczyzna jest biednym regionem i gdzie ci ludzie znajdą prace A MOŻE PREZYDENT MIASTA MIAŁ BY COŚ DO POWIEDZENIA W TEJ SPRAWIE PRZECIEŻ ZASIŁKI DLA BEZROBOTNYCH SĄ WYPŁACANE Z BUDŻETU MIASTA a rektor niech nie śpi po nocach niech śnią mu się matki z dziećmi bo męzowie tych kobiet wyjadą pewnie za granice szukać pracy i tak się rozbija rodziny i spokój w niej panujący
Nie moge zrozumieć tej decyzji czy rektor nie zdaje sobie sprawy co takiego robiniech zacznie oszczędzać u siebie np.remont chodnika przed rektoratem tamten był dobry to po co było go zmieniać chyba ma za dużo pieniędzy.Przecież lubelszczyzna jest biednym regionem i gdzie ci ludzie znajdą prace A MOŻE PREZYDENT MIASTA MIAŁ BY COŚ DO POWIEDZENIA W TEJ SPRAWIE PRZECIEŻ ZASIŁKI DLA BEZROBOTNYCH SĄ WYPŁACANE Z BUDŻETU MIASTA a rektor niech nie śpi po nocach niech śnią mu się matki z dziećmi bo męzowie tych kobiet wyjadą pewnie za granice szukać ... rozwiń
Avatar
Folia / 25 września 2009 o 18:34
0
POzdrowienia dla "ogrodnikow uczelnianych dlugow" - ile to wynosza odsetki od aktualnego zadluzenia? 300, 400 czy moze 500000 PLN miesiecznie?
Avatar
gogo / 19 października 2009 o 16:29
0
Zwolnienia i szukanie oszczędności było zaplanowane przez pana rektora z chwilą objęcia stanowiska. Kiedy dołączył do niego kanclerz, czują w kupie siłę i realizują wcześniejsze zamierzenia. Teraz obsługa, a kto będzie następny?
Avatar
gogo / 19 października 2009 o 16:18
0
iha napisał:
no tak pozwalniaja a potem wezma sie za studentow i beda im utrudnia zycie ze zdawalnoscia czy kosztem warunku.


Oooo tak na warunkach czy powtarzaniu roku można zarobić. No i jeszcze ograniczyć stypendia - czysty zysk
Avatar
człek / 29 września 2009 o 18:24
0
Panie rektorze Dąbrowki a może tak podać się do dymisji jeśli nie ma lepszego pomysłu na reformy UMCS. Co strach, że przed zakończeniem kadencji, może za dwa lata, będzie Pan mieć komisaryczny zarząd na uczelni. RATUJEMY SIĘ KOSZTEM LUDZI PRACY?.
Avatar
pelagia / 29 września 2009 o 18:18
0
Taki brak szacunku dla ludzi ciężko pracujących i to od wielu lat ze strony ludzi, którzy uważają się za inteligentnych. Przez kilkanaście lat wielcy profesorowie rządzili uczlnią, wypracowali ogromny dług a teraz cóż wystarczy zwolnić 400 osób z obsługi, później kolejnych 400 z administracji uzupełnić zwolnieniami pracowników technicznych i słupki pójdą w górę. Może p. Dąbrowski i nowy kanclerz pochwalą się innymi pomysłami na uzdrowienie finansów bo program naprawczy tej ekipy opiera się po roku pracy nowych władz na zwolnieniach. Pieniądze i to nie małe wydano na audyt w renomowanej warszawskiej firmie i co wskazano tam jedynie na przerost zatrudnienia??????? Panowie jak na wcześniejsze szumne obietnie to trochę za mało.
Taki brak szacunku dla ludzi ciężko pracujących i to od wielu lat ze strony ludzi, którzy uważają się za inteligentnych. Przez kilkanaście lat wielcy profesorowie rządzili uczlnią, wypracowali ogromny dług a teraz cóż wystarczy zwolnić 400 osób z obsługi, później kolejnych 400 z administracji uzupełnić zwolnieniami pracowników technicznych i słupki pójdą w górę. Może p. Dąbrowski i nowy kanclerz pochwalą się innymi pomysłami na uzdrowienie finansów bo program naprawczy tej ekipy opiera się po roku pracy nowych władz na zwolnieniach. Pieniądz... rozwiń
Avatar
ardo / 26 września 2009 o 01:05
0
gratuleje pomyslu. szkoda ze sie nie zaczyna od gory tylko od dolu, na gorze, te same dzialy, a ilu tam jest ciekawych ludzi. te same stanowiska powielane, to nie ciekawiostka, moze sprawy rodzinne zostawmy w domu, a sprzatanie po nich zostawmy obcym firmom. to za pol roku dowiemy sie o wiecej brudow.
Avatar
retor / 25 września 2009 o 23:16
0
Był poziom. był szacunek, była praca, był porządek, byli profesorowie z prawdziwego zdarzenia (mówili łaciną), byli studenci na poziomie, była kultura studencka, był studencki teatr, ..... był .... była .....
Dziwactwa starego zgreda!!!!
Avatar
iha / 25 września 2009 o 22:38
0
no tak pozwalniaja a potem wezma sie za studentow i beda im utrudnia zycie ze zdawalnoscia czy kosztem warunku.
Avatar
zniesmaczony / 25 września 2009 o 19:11
0
Radzę tym 400 osobom przestać spotykać się i biadolić przed budynkiem UMCS w tv, tylko wziąć sprawy we własne ręce, zebrać kasę na dobrego adwokata i oddać sprawę do sądu. A władze UMCS powinny zastanowić się nad szukaniem oszczędności gdzie indziej, np:. w pensjach najlepiej zarabiających pracowników, ale to jak zwykle w przypadku kłopotów odbija się na najbiedniejszych.
Avatar
~krysia~ / 25 września 2009 o 18:51
0
Nie moge zrozumieć tej decyzji czy rektor nie zdaje sobie sprawy co takiego robiniech zacznie oszczędzać u siebie np.remont chodnika przed rektoratem tamten był dobry to po co było go zmieniać chyba ma za dużo pieniędzy.Przecież lubelszczyzna jest biednym regionem i gdzie ci ludzie znajdą prace A MOŻE PREZYDENT MIASTA MIAŁ BY COŚ DO POWIEDZENIA W TEJ SPRAWIE PRZECIEŻ ZASIŁKI DLA BEZROBOTNYCH SĄ WYPŁACANE Z BUDŻETU MIASTA a rektor niech nie śpi po nocach niech śnią mu się matki z dziećmi bo męzowie tych kobiet wyjadą pewnie za granice szukać pracy i tak się rozbija rodziny i spokój w niej panujący
Nie moge zrozumieć tej decyzji czy rektor nie zdaje sobie sprawy co takiego robiniech zacznie oszczędzać u siebie np.remont chodnika przed rektoratem tamten był dobry to po co było go zmieniać chyba ma za dużo pieniędzy.Przecież lubelszczyzna jest biednym regionem i gdzie ci ludzie znajdą prace A MOŻE PREZYDENT MIASTA MIAŁ BY COŚ DO POWIEDZENIA W TEJ SPRAWIE PRZECIEŻ ZASIŁKI DLA BEZROBOTNYCH SĄ WYPŁACANE Z BUDŻETU MIASTA a rektor niech nie śpi po nocach niech śnią mu się matki z dziećmi bo męzowie tych kobiet wyjadą pewnie za granice szukać ... rozwiń
Avatar
Folia / 25 września 2009 o 18:34
0
POzdrowienia dla "ogrodnikow uczelnianych dlugow" - ile to wynosza odsetki od aktualnego zadluzenia? 300, 400 czy moze 500000 PLN miesiecznie?
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 7 0

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia
galeria

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia 0 0

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 78 13

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 5 2

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 23 2

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 3

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 4 0

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 2

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę?

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę? 0 4

Pierwszy wyjazd do pracy za granicą może wiązać się z dużym stresem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0 0 4

Piłkarze Rafała Borysiuka ostro postrzelali przy okazji sobotniego meczu kontrolnego z Włodawianką. Zawody zakończyły się zwycięstwem trzecioligowca 7:0. Rywale pod okiem Marka Droba ćwiczą jednak dopiero od tygodnia i tak naprawdę budują nową drużynę

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia
28 lipca 2018, 0:00

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia 1 0

Co Gdzie Kiedy. 28 lipca odbędzie się pierwsza w historii letnia edycja Botanicznej Piątki na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!