Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 stycznia 2017 r.
13:12

UMCS sprzedaje budynki wydziału i instytutu. Gdzie przeniosą studentów?

369 36 A A

Wydział Politologii i Instytut Psychologii UMCS wyprowadzą się z pałaców przy placu Litewskim. Uczelnia chce się pozbyć zabytkowych nieruchomości w centrum miasta. Za pieniądze z ich sprzedaży zamierza wybudować nowe budynki

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wydział Politologii mieści się w XVI-wiecznym Pałacu Lubomirskich (zwanym także Poradziwiłłowskim) przy pl. Litewskim 3. Siedzibą Instytutu Psychologii jest stojący po sąsiedzku dawny budynek Rządu Gubernialnego, który powstał w latach 1860-62. Oba obiekty wymagają gruntownej renowacji, o której głośniej zaczęto mówić po rozpoczęciu przebudowy placu Litewskiego. Prace remontowe oznaczałyby spore wydatki, dlatego uczelnia zdecydowała się na sprzedaż zabytków.

– Baza dydaktyczna w obu budynkach nie jest przystosowana do potrzeb młodzieży. Wielu rzeczy nie możemy tam zrobić, bo obiekty są pod ochroną konserwatora zabytków. Dodatkowo, przy modernizacji placu Litewskiego straciliśmy miejsca parkingowe. Uważam, że sprzedaż będzie lepszym rozwiązaniem – mówi prof. Stanisław Michałowski, rektor UMCS.

Z zarobionych w ten sposób pieniędzy uczelnia chce wybudować nowe siedziby dla jednostek, które opuszczą plac Litewski. Przeniosą się one na należące do uniwersytetu tereny w rejonie ulic Głębokiej i Pagi.

– Najprościej i najtaniej będzie realizować te inwestycje równocześnie. Wszystko zależy od tego czy i jak szybko uda nam się sprzedać nieruchomości – mówi rektor Michałowski. – Wstępne zainteresowanie naszymi budynkami już jest. Rozmawialiśmy m.in. z podmiotami z branży hotelowej.
Działki zostały wycenione, ale uczelnia na razie nie ujawnia kwot, jakie planuje dostać za budynki. Najpierw zgodę na sprzedaż musi udzielić Senat UMCS, który zajmie się tym na najbliższym posiedzeniu.

– Jak tylko uzyskamy zgodę, będziemy ogłaszać postępowania przetargowe – mówi Grażyna Fiok, kanclerz uniwersytetu. Jak dodaje, operacja związana z przeniesieniem Wydziału Politologii i Instytutu Psychologii do nowych siedzib potrwa co najmniej dwa lata.

UMCS nie jest jedyną uczelnią, która pozbywa się zabytkowych nieruchomości w centrum Lublina. Wiosną ubiegłego roku KUL sprzedał Pałac Potockich przy ul. Staszica polsko-włoskiej spółce Building Investment. Będą tu apartamenty, restauracja i centrum szkoleniowo-edukacyjne. Kwota transakcji nie została ujawniona, ale w grę wchodziło kilka milionów złotych.

Blisko 3 miliony za kamienicę przy ul. Okopowej 8 zaoferowała Politechnice Lubelskiej spółka Inglia. Ta sama uczelnia chętnie sprzedałaby zabytkową nieruchomość przy ul. Bernardyńskiej, która od kilku miesięcy stoi pusta. Problemem pozostaje jednak jej nieuregulowany status prawny – od kilkunastu lat trwa postępowanie sądowe wytoczone przez spadkobierców dawnych właścicieli.

Komentarze 36

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
gość / 25 stycznia 2017 o 21:52
0
A gdzie są wartości i szacunek dla historii??????
Avatar
Gość / 25 stycznia 2017 o 19:09
0
Ciekawe jak się bije nury w szambie z gronostajami na grzbiecie?
Avatar
Absolwentka politologii / 25 stycznia 2017 o 18:13
0
KIEDYŚ SIĘ OKAŻE CO TO ZA USTAWKA BYŁA I KOMU NA TYCH BUDYNKACH ZALEŻAŁO. TO, CO WYPRAWIE MICHAŁOWSKI WYMAGA PILNEJ KONTROLI.
Avatar
Gość / 19 stycznia 2017 o 13:46
0
Ten wydział jest wyjątkowy min. Że względu na miejsce W bardzo dobrej lokalizacji z którym wiąże się wiele wspomnień. Jak można z tego zrezygnować i zamienić go na jakiś inny W gorszej lokalizacji co będzie wielu osobom sprawiało też trudność W dotarciu na uczelnie
Avatar
Gość / 19 stycznia 2017 o 13:44
0
Nie zgadzamy się na to !!!
Avatar
Gość / 19 stycznia 2017 o 11:47
0
To knajpy na Krakowskim stracą pewnie z kolejne 10% obrotu...
Avatar
Gość / 19 stycznia 2017 o 11:11
0
Gdyby studenci mieli jaja - nie zgodziliby się. Ach, gdzie ci studenci, prawdziwi tacy...
Avatar
Gość / 19 stycznia 2017 o 08:09
0
Co za pomysł? Najpiękniejszy wydział UMCS. Ma głowe Michałowski!!! Ciekawe o co tu naprawdę chodzi?
Avatar
Gość / 19 stycznia 2017 o 01:37
0
Tylko nie Wydział Politologii !!Nie wyobrażam sobie aby UMCS móc się pozbyć tak wspaniałego miejsca z duszą, które jest wyjątkowe i powinien być powodem do dumy. Wyglada on naprawdę całkiem dobrze i nie grozi zawaleniem więc chyba na drobne pracę remontowe pieniądze się znajdą jeśli są chęci A nie pójście na łatwiznę, a raczej uprawianie polityki "zmiany dla zmiany" Nie wyobrażam sobie dalszego studiowania na wydziale W innym miejscu... Co to za chory pomysł żeby sprzedać taki budynek ???!! I to jeszcze żeby zrobili tam hotel, szkoda że nie galerie handlową... :/
Tylko nie Wydział Politologii !!Nie wyobrażam sobie aby UMCS móc się pozbyć tak wspaniałego miejsca z duszą, które jest wyjątkowe i powinien być powodem do dumy. Wyglada on naprawdę całkiem dobrze i nie grozi zawaleniem więc chyba na drobne pracę remontowe pieniądze się znajdą jeśli są chęci A nie pójście na łatwiznę, a raczej uprawianie polityki "zmiany dla zmiany" Nie wyobrażam sobie dalszego studiowania na wydziale W innym miejscu... Co to za chory pomysł żeby sprzedać taki budynek ???!! I to jeszcze żeby zrobili tam hotel, szk... rozwiń
Avatar
student / 18 stycznia 2017 o 23:44
0
Nie sprzedawać!!!! Te budynki (a zwlaszcza politologia) jako jedne z nielicznych należąće do UMCS mają duszę!!!!!!!!
Avatar
gość / 25 stycznia 2017 o 21:52
0
A gdzie są wartości i szacunek dla historii??????
Avatar
Gość / 25 stycznia 2017 o 19:09
0
Ciekawe jak się bije nury w szambie z gronostajami na grzbiecie?
Avatar
Absolwentka politologii / 25 stycznia 2017 o 18:13
0
KIEDYŚ SIĘ OKAŻE CO TO ZA USTAWKA BYŁA I KOMU NA TYCH BUDYNKACH ZALEŻAŁO. TO, CO WYPRAWIE MICHAŁOWSKI WYMAGA PILNEJ KONTROLI.
Avatar
Gość / 19 stycznia 2017 o 13:46
0
Ten wydział jest wyjątkowy min. Że względu na miejsce W bardzo dobrej lokalizacji z którym wiąże się wiele wspomnień. Jak można z tego zrezygnować i zamienić go na jakiś inny W gorszej lokalizacji co będzie wielu osobom sprawiało też trudność W dotarciu na uczelnie
Avatar
Gość / 19 stycznia 2017 o 13:44
0
Nie zgadzamy się na to !!!
Avatar
Gość / 19 stycznia 2017 o 11:47
0
To knajpy na Krakowskim stracą pewnie z kolejne 10% obrotu...
Avatar
Gość / 19 stycznia 2017 o 11:11
0
Gdyby studenci mieli jaja - nie zgodziliby się. Ach, gdzie ci studenci, prawdziwi tacy...
Avatar
Gość / 19 stycznia 2017 o 08:09
0
Co za pomysł? Najpiękniejszy wydział UMCS. Ma głowe Michałowski!!! Ciekawe o co tu naprawdę chodzi?
Avatar
Gość / 19 stycznia 2017 o 01:37
0
Tylko nie Wydział Politologii !!Nie wyobrażam sobie aby UMCS móc się pozbyć tak wspaniałego miejsca z duszą, które jest wyjątkowe i powinien być powodem do dumy. Wyglada on naprawdę całkiem dobrze i nie grozi zawaleniem więc chyba na drobne pracę remontowe pieniądze się znajdą jeśli są chęci A nie pójście na łatwiznę, a raczej uprawianie polityki "zmiany dla zmiany" Nie wyobrażam sobie dalszego studiowania na wydziale W innym miejscu... Co to za chory pomysł żeby sprzedać taki budynek ???!! I to jeszcze żeby zrobili tam hotel, szkoda że nie galerie handlową... :/
Tylko nie Wydział Politologii !!Nie wyobrażam sobie aby UMCS móc się pozbyć tak wspaniałego miejsca z duszą, które jest wyjątkowe i powinien być powodem do dumy. Wyglada on naprawdę całkiem dobrze i nie grozi zawaleniem więc chyba na drobne pracę remontowe pieniądze się znajdą jeśli są chęci A nie pójście na łatwiznę, a raczej uprawianie polityki "zmiany dla zmiany" Nie wyobrażam sobie dalszego studiowania na wydziale W innym miejscu... Co to za chory pomysł żeby sprzedać taki budynek ???!! I to jeszcze żeby zrobili tam hotel, szk... rozwiń
Avatar
student / 18 stycznia 2017 o 23:44
0
Nie sprzedawać!!!! Te budynki (a zwlaszcza politologia) jako jedne z nielicznych należąće do UMCS mają duszę!!!!!!!!
Zobacz wszystkie komentarze 36

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie 1 1

Znów nie udało się rozpocząć procesu byłego policjanta i trzech jego kolegów oskarżonych o wyłudzenia. Panowie nie stawili się w sądzie, a były mundurowy – mimo że ma taki obowiązek – nie melduje się regularnie na komisariacie

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny?

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny? 8 6

Rozszerza się protest służb mundurowych. Do policjantów dołączyli strażnicy graniczni, celnicy, strażacy oraz strażnicy więzienni. – Jest bardzo mało kandydatów do służby i mnóstwo wakatów. Niewielu chce narażać zdrowie i życie za 2 tys. zł – mówi szef związków zawodowych w Straży Granicznej

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie 1 1

Energa Basket Liga Siedemnaście klubów zgłosiło się do udziału w rozgrywkach. Komisja Weryfikacyjna PLK SA dokona wstępnej analizy dokumentacji. Zarząd PLK SA decyzję w sprawie przyznania licencji podejmie najpóźniej do 27 lipca

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy 13 9

23-latek wpadł w ręce policjantów dwa razy w ciągu jednej nocy. Najpierw po pijanemu szarżował samochodem po cudzym polu, a potem doprowadził do zderzenia z innym autem i pchał je przez ok. 200 metrów.

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują?

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują? 9 11

120 milionów złotych na modernizację i budowę ponad 200 kilometrów dróg trafiło do wszystkich powiatów z województwa lubelskiego. Całkowita wartość inwestycji realizowanych w ramach tzw. megaprojektu drogowego wyniesie ok. 210 mln zł

Dzień z Harrym Potterem w MBP
27 lipca 2018, 11:00

Dzień z Harrym Potterem w MBP 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 11 w Filii nr 26 MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie (ul. Leonarda 18) odbędzie się Dzień z Harrym Potterem. To gratka dla wszystkich miłośników prozy J.K. Rowling.

Graffiti psuje krajobraz? Rada Kultury Przestrzeni chce by je zamalować i posadzić bluszcz

Graffiti psuje krajobraz? Rada Kultury Przestrzeni chce by je zamalować i posadzić bluszcz 42 38

Zamalowania graffiti na murach wzdłuż al. Solidarności koło skansenu i ogrodu botanicznego domaga się Rada Kultury Przestrzeni. Zamiast malowideł z zeszłorocznej imprezy Meeting of Styles wolałaby tu zieloną ścianę z bluszczu. Ratusz zapowiada jednak, że w sierpniu… powstanie tu nowe graffiti

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach 2 0

Granica Terespol wygrała rywalizację w grupie I bialskiej klasy A i wywalczyła awans do bialskiej klasy okręgowej

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN 2 8

Dzieci w przedszkolach będą miały zajęcia z doradztwa zawodowego – wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przyszły zawód dzieci mają wybierać przez zabawę

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy 18 5

30 lipca przedstawiciele komisji zakładowej NSZZ Solidarność spotkają się z przedstawicielami sieci Aldik. Będą rozmawiać o podwyżkach. Jeśli nie usłyszą konkretów, nie wykluczają rozpoczęcia strajku.

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać 0 2

W drugim kwartale tego roku Polacy kupili mniej nowych mieszkań niż rok wcześniej. W statystykach GUS widać pierwsze symptomy spadku aktywności deweloperów – oceniają eksperci. Liczba nowych pozwoleń na budowę rośnie, ale wolniej niż kiedyś.

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku
22 lipca 2018, 17:00

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku 1 0

Co Gdzie Kiedy. Trwa Festiwal Fresków w Lublinie. W najbliższą niedzielę, 22 lipca o godz. 17 w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku odbędzie się koncert Szymona Krzemiania i Grzegorza Siedlaczka.

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później 151 18

Ostry ból głowy, 40-stopniowa gorączka, wymioty. – Stan męża się pogarszał, dosłownie miotał się z bólu, a ja byłam bezsilna – opowiada Katarzyna Gnaś. Mimo to, 26-latek nie został przyjęty do szpitala w Poniatowej. Kilka dni później zmarł

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku 0 0

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski 9 2

W rewanżowym meczu I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów zespół z Warszawy pokonał na swoim stadionie niżej notowanego rywala z Irlandii i awansował do dalszej fazy rozgrywek

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!