Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 grudnia 2008 r.
20:01
Edytuj ten wpis

UMCS tonie w długach

0 5 A A

Wyłączone telefony i Internet, a ogrzewanie i sprzątanie ograniczone do minimum. Tak będzie od dziś na lubelskim Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Musimy ciąć koszty - tłumaczy rektor uczelni. - Inaczej może nam grozić likwidacja.

Dzisiaj wchodzi w życie rozporządzenie rektora dotyczące okresu świąteczno-noworocznego. Specjalny tryb funkcjonowania uniwersytetu będzie obowiązywał do 5 stycznia 2009 r.

- Parę lat temu ówczesny rektor Marian Harasimiuk zaoszczędził w podobny sposób 200-300 tys. zł - przypomina rektor prof. Andrzej Dąbrowski. - Szkoły czy żłobki robią podobnie i nikt się nie dziwi.

Zdaniem urzędującego od września rektora, uniwersytet ma oszczędzać, gdzie tylko się da. Szkoła ma gigantyczne długi. - W latach 1993-2007 UMCS stracił ok. 100 mln zł - szacuje Dąbrowski. - Bardzo dokładnie obliczone zadłużenie na koniec 2007 r. wynosiło ponad 60 mln zł.

- Zgadzam się z tym, że UMCS ma pewne kłopoty - odpowiada prof. Wiesław Kamiński, poprzedni rektor uniwersytetu. - Moja ekipa także podejmowała działania, które przekładają się na konkretne liczby. Z jednej strony staraliśmy się racjonalizować gospodarkę uczelni, z drugiej strony prowadziliśmy remonty i nowe inwestycje, rozwijaliśmy badania naukowe i studia.

Jednak, zdaniem prof. Dąbrowskiego, uczelni może grozić nawet likwidacja, jeśli kierownictwo nie podejmie radykalnych działań naprawczych.

- Zapowiedziałem, że administracja uczelni będzie kompetentna, mniejsza i lepiej opłacana - mówi rektor.

• Czyli zwolnienia? Mówi się o likwidacji ponad 300 etatów.

- Według ostatniego audytu zatrudnienie jest u nas za wysokie właśnie o tyle. To nie znaczy jednak, że 300 osób odejdzie. Przede wszystkim nie będziemy przedłużali umów. Na razie zamierzamy rozstać się z pracownikami administracji i obsługi technicznej. Z boku zostawiamy piony dydaktyczny i badawczy.

Co na to pracownicy? - Nie ma jakiegoś specjalnego zaniepokojenia - komentuje dr Józef Kaczor, szef "Solidarności” na UMCS.
Innego zdania jest Andrzej Peciak, wieloletni dyrektor Wydawnictwa UMCS, któremu rektor odebrał pełnomocnictwa. - To jest Monty Python - grzmi Peciak. - Jeżeli rektor, który nie ma pojęcia o procesie wydawniczym, mówi na temat wydawnictwa głupoty, to kolejne podejmowane przez niego decyzje źle wróżą uczelni.

- Wydawnictwo przynosi straty na skutek złego zarządzania. Jeżeli w roku 2005 r. wyprodukowało "na magazyn” książki wartości 3 mln 880 tys. zł, w 2006 r. - 4 mln 763 tys. zł, w 2007 r. - 5 mln 227 tys. zł, to jak to inaczej nazwać? - ripostuje rektor.

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
~sister~ / 27 stycznia 2009 o 14:22
0
Już niedługo umcs będzie na plusie! Rektor pozbędzie się pracownikow obsługi (średnie wynagrodzenie 1200 pln brutto) do firm zewnętrznych. Prawda, że świetny pomysł. Zawsze lepiej sponsorować prywatny sektor. Oszczędności bajońskie, ha,ha. No i ciekawe na ile firmy startujące do przetargow będą powiązane z uczelnią???Bo na poszczególnych wydziałach wszystkim wiadomo, że miejsca pracy się dziedziczy albo zatrudnia się rodzinkę bliższą i dalszą ewentualnie sąsiadow i znajomych!!!!!!!!!!!!!! Więc może jego magnificencja Rektor powinien przyjżeć się dziekanom i temu co dzieję się w zasobach kadrowych. Mówił pan ,panie rektorze o wstrzymaniu zatrudnienia i wygaszaniu etatow oraz braku zwolnień. Jak mają się pańskie słowa do przesunięcia pracowników obsługi do firm zewnętrznych Przecież nie będą już pracownikami uczelni , a firma zrobi z nimi co zechce. Poza tym chcecie eksperymentować na dwóch wydziałach- ciekawe dlaczego??? Szanowny Rektorze dla pana to tylko zasoby ludzkie ale nie ludzie prawda? Żal patrzeć co dzieje się z tą uczelnią. Mówi pan o promocji uczelni. Szkoda zachodu! Nikt rozsądny nie zwiąże się z uczelnią która nie szanuje własnych pracowników i tych z tytułami i fizycznych!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Już niedługo umcs będzie na plusie! Rektor pozbędzie się pracownikow obsługi (średnie wynagrodzenie 1200 pln brutto) do firm zewnętrznych. Prawda, że świetny pomysł. Zawsze lepiej sponsorować prywatny sektor. Oszczędności bajońskie, ha,ha. No i ciekawe na ile firmy startujące do przetargow będą powiązane z uczelnią???Bo na poszczególnych wydziałach wszystkim wiadomo, że miejsca pracy się dziedziczy albo zatrudnia się rodzinkę bliższą i dalszą ewentualnie sąsiadow i znajomych!!!!!!!!!!!!!... rozwiń
Avatar
~sister~ / 27 stycznia 2009 o 14:00
0
Filip napisał:
To niezwykle radosna wiadomość: kolejny bastion komuchów runie!
Avatar
Filip / 23 grudnia 2008 o 12:45
0
To niezwykle radosna wiadomość: kolejny bastion komuchów runie!
Avatar
gggg / 23 grudnia 2008 o 12:00
0
Znowu, w kolejnej gazecie, pracownicy krytykują swojego pracodawcę, chlebodawcę i dobrodzieja?? NIe mogę już tego czytać, jak się nie podoba, to prosze udać się do sądu pracy, ale nie godzi się kalać swojego gniazda. A propos, podobno ktoś tam ważny jest na zwolnieniu lekarskim, czy Policja lub Zus nie mogą zweryfikowac autentyczności zwolnienia, bo coś to są dziwne zwolnienia, jak ktos jest zagrożony. Swego czasu wróbelki ćwirkały, że byli zarządcy administracyjni zawsze brali zwolnienia jak się pojawial nowy rektor. Podobnie było swego czasu z dyrektorem jakiegoś szpitala w Lublinie. To przecież jest śmieszne i każdy normalny pracodawca wie co myśleć o takim pracowniku i myśli jak szybko się go pozbyć po zwolnieniu. Uważam nadal jednak, że takimi zwolneniami powinna zając się co najmniej Policja Lub Prokuratura
Znowu, w kolejnej gazecie, pracownicy krytykują swojego pracodawcę, chlebodawcę i dobrodzieja?? NIe mogę już tego czytać, jak się nie podoba, to prosze udać się do sądu pracy, ale nie godzi się kalać swojego gniazda. A propos, podobno ktoś tam ważny jest na zwolnieniu lekarskim, czy Policja lub Zus nie mogą zweryfikowac autentyczności zwolnienia, bo coś to są dziwne zwolnienia, jak ktos jest zagrożony. Swego czasu wróbelki ćwirkały, że byli zarządcy administracyjni zawsze brali zwolnienia jak się pojawial nowy rektor. Podobnie było swego cz... rozwiń
Avatar
Alek / 23 grudnia 2008 o 07:54
0
Skąd on w ogóle bierze te liczby? Wg mojej wiedzy zadłużenie jest trzykrotnie mniejsze, co stanowi tylko kilka procent rocznego budżetu uczelni. Opowiadanie takich bzdur powoduje ni mniej, ni więcej, tylko bardzo nieodpowiedzialną opinię, co spowoduje, że kandydatów na studia będzie w tym roku o wiele, wiele mniej. Proszę popatrzeć na artykuły prasowe o KULu. Nie ma własciwie na co patrzeć.. Jaki kandydat będzie chciał przyjść do uczelni, której rektor twierdzi, że jest bliska upadku?Czy w normalnej firmie to jest możliwe?Żeby prezes firmy, która sprzedaje się na rynku np w postaci akcji, mówił o tym, że zaraz ta firma brzydko mówiąc splajtuje zamiast starać się ją REALNIE ratować? (zdajecie sobie chyba sprawę, że to wyłączenie internetu to BZDURA do której nie może dojść...?).
Swoją drogą, mógłby opublikować wyniki tych swoich "audytów"- w końcu były robione za publiczne pieniądze i teraz posługuje się nimi argumentując opinii publicznej te decyzje - jak słusznie określa Peciak - jak z Monty Pythona.
Skąd on w ogóle bierze te liczby? Wg mojej wiedzy zadłużenie jest trzykrotnie mniejsze, co stanowi tylko kilka procent rocznego budżetu uczelni. Opowiadanie takich bzdur powoduje ni mniej, ni więcej, tylko bardzo nieodpowiedzialną opinię, co spowoduje, że kandydatów na studia będzie w tym roku o wiele, wiele mniej. Proszę popatrzeć na artykuły prasowe o KULu. Nie ma własciwie na co patrzeć.. Jaki kandydat będzie chciał przyjść do uczelni, której rektor twierdzi, że jest bliska upadku?Czy w normalnej firmie to jest możliwe?Żeby prezes firmy, ... rozwiń
Avatar
~sister~ / 27 stycznia 2009 o 14:22
0
Już niedługo umcs będzie na plusie! Rektor pozbędzie się pracownikow obsługi (średnie wynagrodzenie 1200 pln brutto) do firm zewnętrznych. Prawda, że świetny pomysł. Zawsze lepiej sponsorować prywatny sektor. Oszczędności bajońskie, ha,ha. No i ciekawe na ile firmy startujące do przetargow będą powiązane z uczelnią???Bo na poszczególnych wydziałach wszystkim wiadomo, że miejsca pracy się dziedziczy albo zatrudnia się rodzinkę bliższą i dalszą ewentualnie sąsiadow i znajomych!!!!!!!!!!!!!! Więc może jego magnificencja Rektor powinien przyjżeć się dziekanom i temu co dzieję się w zasobach kadrowych. Mówił pan ,panie rektorze o wstrzymaniu zatrudnienia i wygaszaniu etatow oraz braku zwolnień. Jak mają się pańskie słowa do przesunięcia pracowników obsługi do firm zewnętrznych Przecież nie będą już pracownikami uczelni , a firma zrobi z nimi co zechce. Poza tym chcecie eksperymentować na dwóch wydziałach- ciekawe dlaczego??? Szanowny Rektorze dla pana to tylko zasoby ludzkie ale nie ludzie prawda? Żal patrzeć co dzieje się z tą uczelnią. Mówi pan o promocji uczelni. Szkoda zachodu! Nikt rozsądny nie zwiąże się z uczelnią która nie szanuje własnych pracowników i tych z tytułami i fizycznych!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Już niedługo umcs będzie na plusie! Rektor pozbędzie się pracownikow obsługi (średnie wynagrodzenie 1200 pln brutto) do firm zewnętrznych. Prawda, że świetny pomysł. Zawsze lepiej sponsorować prywatny sektor. Oszczędności bajońskie, ha,ha. No i ciekawe na ile firmy startujące do przetargow będą powiązane z uczelnią???Bo na poszczególnych wydziałach wszystkim wiadomo, że miejsca pracy się dziedziczy albo zatrudnia się rodzinkę bliższą i dalszą ewentualnie sąsiadow i znajomych!!!!!!!!!!!!!... rozwiń
Avatar
~sister~ / 27 stycznia 2009 o 14:00
0
Filip napisał:
To niezwykle radosna wiadomość: kolejny bastion komuchów runie!
Avatar
Filip / 23 grudnia 2008 o 12:45
0
To niezwykle radosna wiadomość: kolejny bastion komuchów runie!
Avatar
gggg / 23 grudnia 2008 o 12:00
0
Znowu, w kolejnej gazecie, pracownicy krytykują swojego pracodawcę, chlebodawcę i dobrodzieja?? NIe mogę już tego czytać, jak się nie podoba, to prosze udać się do sądu pracy, ale nie godzi się kalać swojego gniazda. A propos, podobno ktoś tam ważny jest na zwolnieniu lekarskim, czy Policja lub Zus nie mogą zweryfikowac autentyczności zwolnienia, bo coś to są dziwne zwolnienia, jak ktos jest zagrożony. Swego czasu wróbelki ćwirkały, że byli zarządcy administracyjni zawsze brali zwolnienia jak się pojawial nowy rektor. Podobnie było swego czasu z dyrektorem jakiegoś szpitala w Lublinie. To przecież jest śmieszne i każdy normalny pracodawca wie co myśleć o takim pracowniku i myśli jak szybko się go pozbyć po zwolnieniu. Uważam nadal jednak, że takimi zwolneniami powinna zając się co najmniej Policja Lub Prokuratura
Znowu, w kolejnej gazecie, pracownicy krytykują swojego pracodawcę, chlebodawcę i dobrodzieja?? NIe mogę już tego czytać, jak się nie podoba, to prosze udać się do sądu pracy, ale nie godzi się kalać swojego gniazda. A propos, podobno ktoś tam ważny jest na zwolnieniu lekarskim, czy Policja lub Zus nie mogą zweryfikowac autentyczności zwolnienia, bo coś to są dziwne zwolnienia, jak ktos jest zagrożony. Swego czasu wróbelki ćwirkały, że byli zarządcy administracyjni zawsze brali zwolnienia jak się pojawial nowy rektor. Podobnie było swego cz... rozwiń
Avatar
Alek / 23 grudnia 2008 o 07:54
0
Skąd on w ogóle bierze te liczby? Wg mojej wiedzy zadłużenie jest trzykrotnie mniejsze, co stanowi tylko kilka procent rocznego budżetu uczelni. Opowiadanie takich bzdur powoduje ni mniej, ni więcej, tylko bardzo nieodpowiedzialną opinię, co spowoduje, że kandydatów na studia będzie w tym roku o wiele, wiele mniej. Proszę popatrzeć na artykuły prasowe o KULu. Nie ma własciwie na co patrzeć.. Jaki kandydat będzie chciał przyjść do uczelni, której rektor twierdzi, że jest bliska upadku?Czy w normalnej firmie to jest możliwe?Żeby prezes firmy, która sprzedaje się na rynku np w postaci akcji, mówił o tym, że zaraz ta firma brzydko mówiąc splajtuje zamiast starać się ją REALNIE ratować? (zdajecie sobie chyba sprawę, że to wyłączenie internetu to BZDURA do której nie może dojść...?).
Swoją drogą, mógłby opublikować wyniki tych swoich "audytów"- w końcu były robione za publiczne pieniądze i teraz posługuje się nimi argumentując opinii publicznej te decyzje - jak słusznie określa Peciak - jak z Monty Pythona.
Skąd on w ogóle bierze te liczby? Wg mojej wiedzy zadłużenie jest trzykrotnie mniejsze, co stanowi tylko kilka procent rocznego budżetu uczelni. Opowiadanie takich bzdur powoduje ni mniej, ni więcej, tylko bardzo nieodpowiedzialną opinię, co spowoduje, że kandydatów na studia będzie w tym roku o wiele, wiele mniej. Proszę popatrzeć na artykuły prasowe o KULu. Nie ma własciwie na co patrzeć.. Jaki kandydat będzie chciał przyjść do uczelni, której rektor twierdzi, że jest bliska upadku?Czy w normalnej firmie to jest możliwe?Żeby prezes firmy, ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Biegi, jazda na crossie i morsowianie. W Biłgoraju szykuje się sobota na sportowo

Biegi, jazda na crossie i morsowianie. W Biłgoraju szykuje się sobota na sportowo 0 0

Organizatorzy spodziewają się ponad 200 osób, które wezmą udział w sobotnich wydarzeniach sportowych. Można zacząć od rekreacyjnego biegu mikołajkowego, później ścigać się w crossie a na koniec wskoczyć do zalewu z innymi morsami. Taki jest plan na sobotę, 7 grudnia.

Spotkanie filmowe na Majdanku: "Podróże w rodzinną przeszłość czasów wojny"
7 grudnia 2019, 11:00

Spotkanie filmowe na Majdanku: "Podróże w rodzinną przeszłość czasów wojny" 0 0

Trzy filmy dokumentalne będzie można zobaczyć 7 grudnia o godz. 11 w Państwowym Muzeum na Majdanku w ramach spotkania Podróże w rodzinną przeszłość czasów wojny".

Echa afery z Piotrem Kowalczykiem. Pytają Ratusz o kontakty ze spółkami

Echa afery z Piotrem Kowalczykiem. Pytają Ratusz o kontakty ze spółkami 0 15

O ujawnienie informacji o kontaktach między Urzędem Miasta a firmami zatrzymanego przez CBA Piotra Kowalczyka (byłego przewodniczącego Rady Miasta) oraz jego współpracowników, wystąpiła do prezydenta miasta lubelska Fundacja Wolności.

Rózgi dla polityków. M.in. za podwyżkę akcyzy na alkohol

Rózgi dla polityków. M.in. za podwyżkę akcyzy na alkohol 0 3

Rózgi od św. Mikołaja przekazali politykom działacze Młodych dla Wolności. Trafiły one w te same miejsca, co przed rokiem. – Jedni i drudzy się nie poprawili – tłumaczą przedstawiciele młodzieżówki partii KORWiN.

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin w drodze po trzecią wygraną z rzędu

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin w drodze po trzecią wygraną z rzędu 0 3

Dwa zwycięstwa z rzędu już mają, a teraz będą celować w trzecie. Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin zmierzą się w sobotę przed własną publicznością z 1KS Ślęzą (godz. 15)

Wcześniej otworzą przejazd w Miłocinie

Wcześniej otworzą przejazd w Miłocinie 0 1

Jeszcze dzisiaj otwarty dla ruchu ma być przejazd kolejowy w Miłocinie, gdzie droga wojewódzka nr 830 przecina przebudowywaną linię kolejową. Droga powinna być przejezdna około godz. 14. Nie będzie też zapowiadanego zamknięcia przejazdu w Motyczu.

Noworodek w koszu na śmieci. Nadia K. z wyrokiem

Noworodek w koszu na śmieci. Nadia K. z wyrokiem 6 4

Jest wyrok w procesie Nadii K., oskarżonej o usiłowanie zabójstwa własnego dziecka. Tuż po porodzie kobieta włożyła córkę do kosza na śmieci. Sąd wymierzył jej, jednak najniższą możliwą karę.

Tajemniczy biały proszek sparaliżował zakład Sedar

Tajemniczy biały proszek sparaliżował zakład Sedar 1 1

Przesyłka z tajemniczym białym proszkiem na kilka godzin sparaliżowała zakład drobiarski Sedar w Międzyrzecu Podlaskim. Zaniepokojeni pracownicy powiadomili policję. Paczkę ktoś nadał w Rosji.

Druhowie z OSP we Włodawie szkolili się z pierwszej pomocy

Druhowie z OSP we Włodawie szkolili się z pierwszej pomocy 0 2

W ostatnim czasie przez trzy dni salę konferencyjną Urzędu Miejskiego „okupowali” druhowie z miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Pod okiem ratowników medycznych z Opola Lubelskiego szkolili się w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Piotr Kowalczyk - biznesmen z dobrymi kontaktami

Piotr Kowalczyk - biznesmen z dobrymi kontaktami 8 77

Z polityki wycofał się, by zrobić doktorat i zająć się biznesem. Wydaje lajstylowy magazyn, wynajmuje billboardy, inwestuje w nieruchomości i doradza innym zainteresowanym tym rynkiem. Czym dziś zajmuje się bliski współpracownik prezydenta Żuka Piotr Kowalczyk?

Święty Mikołaj w lubelskiej parafii. To poseł Prawa i Sprawiedliwości
film

Święty Mikołaj w lubelskiej parafii. To poseł Prawa i Sprawiedliwości 68 20

Poseł PiS Przemysław Czarnek pojawił się w przebraniu św. Mikołaja podczas rorat w parafii pw. św. Stanisława w Lublinie. Polityk rozdawał dzieciom prezenty i zachęcał je do codziennej modlitwy.

Nie żyje Janusz Dzięcioł. Były poseł zginął na przejeździe kolejowym

Nie żyje Janusz Dzięcioł. Były poseł zginął na przejeździe kolejowym 48 7

Były poseł Platformy Obywatelskiej zginął dzisiaj rano w wypadku na przejeździe kolejowym koło Grudziądza. Miał 65 lat. Informację o jego śmierci potwierdziła szefowa Prokuratury Rejonowej w Grudziądzu Agnieszka Jeniecka w rozmowie z portalem interia.pl

Dokucza Ci nadmierna senność? Poznaj możliwe przyczyny!

Dokucza Ci nadmierna senność? Poznaj możliwe przyczyny! 0 1

Obdarzasz swój organizm odpowiednią ilością nocnej regeneracji, a jednak w ciągu dnia dopada Cię senność? Taka sytuacja z pewnością znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, uniemożliwia skupienie się w pracy i właściwą koncentrację. Przyczyn takiego stanu może być kilka, dlatego warto się z nimi zapoznać, by móc skutecznie pozbyć się problemu!

Program TV 6-8 grudnia 2019. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
6 grudnia 2019, 19:00

Program TV 6-8 grudnia 2019. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji? 0 0

W ten weekend w naziemnej telewizji cyfrowej nie zabraknie komedii, m.in. ambitniejszy produkcji ("Julieta" Pedro Almodovara) i produkcji fantasy z "Opowieściami z Narnii" na czele. Poniżej wybrane filmy, które będzie można zobaczyć w naziemnej telewizji cyfrowej.

Tragedia w gminie Łuków. Mężczyzna zatruł się czadem

Tragedia w gminie Łuków. Mężczyzna zatruł się czadem 5 1

Do tragedii doszło dziś rano w jednym z domów w miejscowości Wólka Świątkowa (gm. łuków). 56 –letni mężczyzna zmarł najprawdopodobniej w wyniku zaczadzenia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!