Lublin, Chełm, Zamość, Biała Podlaska - jak się ruszać po mieście i wokół największych nekropolii. Informator ważny do niedzieli.
Lublin - Cmentarz na Majdanku
* Droga wjazdowa. Tu nie staniesz. Aż do niedzieli włącznie parkingi przy dotychczasowej drodze wjazdowej będą dostępne jedynie dla pojazdów osób niepełnosprawnych (posiadających ważną kartę drogową).
* Na trawniku. Dla samochodów jako parking dostępny będzie pas zieleni rozdzielający drogi wjazdowe i wyjazdowe do cmentarza.
Innych specjalnych parkingów miasto nie przygotowało.
Organizacja ruchu
* Aleja prowadząca na cmentarz jest zamknięta dla samochodów. Mogą tam wjeżdżać tylko niepełnosprawni.
* Do wjazdu na cmentarz służy teraz droga wyjazdowa. Jest drogą jednokierunkową, ale w przeciwną stronę niż poprzednio.
* Wyjazd spod cmentarza możliwy jest tylko nowo wybudowaną drogą jednokierunkową (bliżej Felina).
* Duża zmiana. W tym roku nie ma znaków nakazujących kierowcom wyjeżdżającym spod cmentarza skręt w prawo i powrót do centrum miasta przez Doświadczalną i Witosa. Ratusz nie zdecydował się na ich ustawienie, bo na al. Witosa trwa teraz remont. Ale kto zechce, będzie mógł wracać tą drogą do śródmieścia.
Kto woli jechać przez Drogę Męczenników Majdanka będzie mógł wyruszając spod cmentarza skręcać w lewo. Jeśli Droga Męczenników Majdanka kompletnie się zablokuje, policjanci z drogówki będą kierować auta w stronę Doświadczalnej.
* Uwaga! Wszystkie wspomniane zmiany w organizacji ruchu wokół cmentarza na Majdanku obowiązują już teraz i będą ważne do niedzieli włącznie.
Lublin - Cmentarz przy Lipowej
* Pod Plazą. 1 listopada czynny będzie parking podziemny pod budynkiem Plaza Lublin. Pomieści około 700 samochodów i będzie bezpłatny.
Tego dnia na ul. Obrońców Pokoju wzdłuż budynku Plazy pojawią się znaki zezwalające na postój samochodów należących do uprawnionych osób niepełnosprawnych.
* Na Chopina. W czwartek będzie można parkować na jezdni ul. Chopina od wlotu przy Narutowicza do Okopowej. Wjazd wyłącznie od strony Narutowicza.
* Na Głębokiej i Raabego. Tam zaparkować można już dziś. I będzie tak aż do niedzieli włącznie. Auto można zostawić na Głębokiej między Narutowicza a Raabego i na ul. Raabego.
* Na Obrońców Pokoju. Parking koło Radia Lublin (przy cmentarnym murze), który jeszcze długo po otwarciu Plazy zajęty był barakami budowlańców jest już dostępny dla kierowców.
Organizacja ruchu
* Lipowa. 1 listopada na całej długości ulicy obowiązywać będzie bezwzględnie ograniczenie prędkości do 30 km/h.
* Chopina. 1 listopada na odcinku od Sztajna do ul. Okopowej będzie jednokierunkowa. Na ten fragment będzie można wjechać jedynie od strony ul. Narutowicza. Kto trafi w ul. Chopina od Krakowskiego Przedmieścia będzie musiał zjechać w Okopową.
* Sztajna. Mimo, że ul. Chopina będzie jednokierunkowa - tu nic się nie zmienia. Jezdnia nadal będzie prowadzić wyłącznie w kierunku Lipowej.
Lublin > Komunikacja miejska
* Autobus 100. Trasa: Węglin - Kraśnicka - Zana - Filaretów - Głęboka - Narutowicza - Lipowa - Krakowskie Przedmieście - 3 Maja - Solidarności - Tysiąclecia - Podzamcze - Unicka - Spółdzielczości Pracy - Andersa - rondo przy Lwowskiej.
* Trolejbus 170. Trasa: Abramowice - Kunickiego - Wolska - Droga Męczenników Majdanka - Majdanek.
* Autobus 200. Trasa: Majdanek - Droga Męczenników Majdanka - Fabryczna - Zygmuntowskie - Piłsudskiego - Lipowa - Krakowskie Przedmieście - 3 Maja - Solidarności - Tysiąclecia - Podzamcze - Unicka - Spółdzielczości Pracy - Andersa - rondo przy Lwowskiej.
Lublin > Rozkłady jazdy
Tak jak w dzień powszedni będą jeździć linie: 23, 26, 28, 51, 78,153, 156, 158 i 160.
Według specjalnych rozkładów jazdy oznaczonych na przystankowych tablicach jako "1 listopada” (czyli częściej niż w święto) będą jeździć linie 5 i 8. Te autobusy będą miały więcej kursów. Podobnie będzie z linią 0, która według specjalnego rozkładu ma jeździć w godz. 9-18.
W trasę wyjadą pojazdy linii specjalnych. Autobusy z numerem 100 będą kursować średnio co 40 minut w godz. 9-18. Autobusy linii 200 mają w tych samych godzinach jeździć co 10 minut. Z kolei trolejbusowa linia 170 będzie wozić pasażerów co 20 minut w godz. 9-18.
* 2 listopada. Cała komunikacja miejska będzie funkcjonować tak, jak w dzień powszedni. Dodatkowo na ulicach pozostanie jeszcze cmentarna linia 200, która będzie kursować co 20 minut.
CHEŁM: Zakazy i ograniczenia
Na ul. Mościckiego, od al. 3 Maja do ul. Rejtana, będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy. Z kolei na ul. Wojsławickiej, od ul. Wolności do al. 3 Maja należy spodziewać
się zakazu parkowania wzdłuż jezdni. Z kolei na ul. Lwowskiej, od al. Armii Krajowej do ul. Orląt Lwowskich, ma obowiązywać zakaz zatrzymywania. Dotyczy
to również przylegających do ulicy chodników.
Wszystkie zmiany w organizacji ruchu zostaną oznakowane. Wyznaczone też będą miejsca do parkowania w pobliżu cmentarzy.
Nad bezpieczeństwem kierowców w tych rejonach czuwać będą policjanci i strażnicy miejscy.
Do Święta Zmarłych przygotowały się też Chełmskie Linie Autobusowe. 1 listopada autobusy będą kursowały jak w niedziele i święta. Jedynie autobusy linii 1 i 3 będa kursowały z większą częstotliwością. Na przystanki mają zajeżdżać co 15 minut.
Aby odciążyć kierowców na ulicach Wojsławickiej i 3 Maja miejski przewoźnik ustawi po jednym oznakowanym małym autobusie IVECO. Tam pasażerowie będą mogli kupić bilety.
W Dzień Zaduszny, 2 listopada, autobusy będą kursowały
jak w soboty. (bar)
Biała Padlaska > Kursy na cmentarz
Zostanie uruchomiona dodatkowa lina B, która do piątku będzie kursować od Biaweny przez ul. Orzechową, al. Tysiąclecia, Warszawską do Janowskiej. Dodatkowo w czwartek autobusy wyruszą z Czosnówki.
W piątek linia "1” będzie jeździć według świątecznych rozkładów. Natomiast w czwartek wydłuży czas kursowania od godz. 8 do 16. Linia "18” (od wtorku do piątku) zostanie wydłużona do cmentarza komunalnego.
W czwartek dodatkowo zostanie uruchomiona linia "C”. Będzie jeździć z Czosnówki przez Orzechową, Narutowicza, Zamkową, Janowską (cmentarz parafialny), Brzeską do cmentarza komunalnego. Wydłużona zostanie też linia "20” (w godz. 8.30-15.10) z ul. Drzewieckiego do cmentarza komunalnego. Linia "9” zaś będzie jeździć przez ul. Orzechową i Kąpielową.
Bialska policja zapowiada zmiany w organizacji ruchu przy cmentarzu komunalnym w Białej Podlaskiej. Na trasie K-2 od skrzyżowania z drogą dojazdową na cmentarz do al. Solidarności będą obowiązywać 1 i 2 listopada zakazy zatrzymywania się i postoju. - Występuje tam przewężenie jezdni i mogłoby dojść do wypadków. W czwartek ruchem na tych skrzyżowaniach będą kierować policjanci - zapowiada Cezary Grochowski z bialskiej policji.
- Prosimy też zmotoryzowanych, aby obok cmentarza katolickiego parkowali pojazdy tylko w miejscach wyznaczonych. (pim)
Zamość > Ma być bezpiecznie
- Czas Wszystkich Świętych oznacza na polskich drogach znaczne wzmożenie ruchu pojazdów i pieszych. Najbardziej odczuwalne i jednocześnie uciążliwe jest to w rejonach cmentarzy oraz trasach wjazdowych i wyjazdowych z miast. Dlatego właśnie w tych miejscach będzie można już od jutra spotkać funkcjonariuszy, biorących udział w tegorocznej akcji "Znicz” - informuje kom. Joanna Kopeć, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.
W sąsiedztwie cmentarza parafialnego przy ul. Peowiaków mundurowi będą kierować zmotoryzowanych na specjalne miejsca parkingowe: przy ul. Orlicza-Dreszera, na terenie starej bazy MPK, przy PZU, obok siedziby zamojskiej delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, także na parking na wprost Urzędu Gminy. Nie będzie można natomiast zostawiać aut na ul. Przemysłowej, na odcinku od ul. Peowiaków do Zaremby.
Zmieni się także organizacja ruchu przy wjeździe na cmentarz komunalny przy ul. Śląskiej. Zakaz zatrzymywania i postoju będzie obowiązywał na całej jej długości od ul. Rolniczej do Braterstwa Broni. Na tej ostatniej, od ul. Śląskiej aż do miejscowości Chyża wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy.
W pobliżu cmentarza komunalnego przygotowane zostaną specjalne, wyraźnie oznaczone parkingi. - Dlatego przypominamy, że samochody pozostawione w miejscach, gdzie jest to zabronione i gdzie utrudnia to ruch lub zagraża bezpieczeństwu, będą usuwane na koszt właściciela - podkreśla kom. Kopeć.
Wszystkie te zmiany obowiązywać będą od godz. 17 jutro do godz. 8 rano w sobotę (tylko przy ul. Braterstwa Broni do 17 w piątek). - Tak będzie w mieście. Natomiast na terenie powiatu zamojskiego w miejscach, gdzie cmentarze znajdują się bezpośrednio przy drogach, wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania po przeciwległej stronie jezdni - informuje Joanna Kopeć.
Anna Szewc
Zamość: Pojadą inaczej
Już w środę uruchomione zostaną dodatkowe, okazjonalne kursy na 11 specjalnie wyznaczonych liniach.
Autobus z nr 17 będzie jeździć w godz. 9.12–15.21 między osiedlem Majdan, a cmentarzem na osiedlu Karolówka. Linia nr 33 to kursy z przystanku Starówka przy ul. Peowiaków do Hubala (w godz. 9–17.03), nr 35 z placu Wolności do Kosobud (w godz. 9–15.04), a nr 47 spod Bramy Lwowskiej do Bożego Daru i Sitna (w godz. 9–15.34). Do cmentarza komunalnego dojechać będzie można również liniami: A1 z osiedla Energetyk, B spod kościoła w Sitańcu, C1 i C2 z ulicy Hrubieszowskiej, D1 i D2 z osiedla Słoneczny Stok. Linia A2 ma natomiast kursować spod kościoła w Sitańcu do sklepu w Kalinowicach.
Warto również pamiętać, że kursy na wszystkich pozostałych liniach odbywać się będą według rozkładu świątecznego, a w piątek (2 listopada) na trasy nie wyjedzie żaden z tzw. kursów szkolnych.