Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 kwietnia 2018 r.
11:06

W Lublinie powstanie pomnik Romana Dmowskiego. Jest już propozycja lokalizacji

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio

W czwartek w Trybunale Koronnym w Lublinie odbyło się pierwsze spotkanie Społecznego Komitetu Fundacji Pomnika Romana Dmowskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zdzisław Niedbała, pełnomocnik prezydenta Lublina przedstawił ideę budowy monumentu. Głos zabrał także dyrektor IPN Lublin Marcin Krzysztofik, który mówił o najważniejszych wydarzeniach w życiu Romana Dmowskiego. Następnym punktem programu było odczytanie aktu założycielskiego – co uczynił Aleksander Furtak z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Podczas spotkania wybrane zostały również władze komitetu. Na jego czele stanął Marian Król, szef Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”. Sekretarzem został Aleksander Furtak, a skarbnikiem Marcin Krzysztofik.

Komitet zdecydował, że najlepszą lokalizacją dla pomnika Dmowskiego w Lublinie będzie plac u zbiegu ul. Kapucyńskiej i ul. Krakowskie Przedmieście.

Pod aktem założycielskim podpisy złożyli politycy, samorządowcy, naukowcy, parlamentarzyści, działacze społeczni, przedstawiciele organizacji studenckiej.

Źródło: IPN

Roman Dmowski, mąż stanu

Rozmowa z dr hab. Marcinem Kruszyńskim, naczelnikiem Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, prof. nadzw. Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie

• Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Roman Dmowski - każdy z tych trzech ojców Niepodległej szedł swoją drogą. Jaką wybrał Roman Dmowski?

- Postać Romana Dmowskiego do dziś nie jest do końca dobrze rozumiana. Był to polityk dużego, europejskiego formatu, ciekawy świata, władający płynnie językami obcymi, intelektualista, wizjoner. To on stworzył podwaliny polskiej dyplomacji, to jego miedzy innymi podpis widnieje pod Traktatem Wersalskim, kończącym I Wojnę Światową i sankcjonującym nowy ład w Europie.

Jego poglądy na Polskę i rolę Polaków w Europie kształtowały się pod koniec XIX wieku. Warto zwrócić uwagę na otoczenie polityczne w tym okresie. Około roku 1890 następuje ożywienia polityczne. Powstają ruchy kontrujące idee pozytywizmu, pracy organicznej, lojalizmu, układania się z zaborcami po klęsce Powstania Styczniowego. Lansowana w pozytywizmie spolegliwość wobec zaborców, zdaniem wielu ludzi, nie przynosi efektu. Zaborcy i tak zwalczają polskość. W zaborze niemieckim działa Hakata, w rosyjskim: carska Ochrana tłumi ruchy patriotyczne, jedynie Austriacy w ramach monarchii oferują Polakom częściową swobodę.

Jest rok 1889. Roman Dmowski wchodzi do polityki przez Ligę Polską, założoną przez Zygmunta Miłkowskiego. Kilka lat później staje na czele tej organizacji, zmieniając jej nazwę na Ligę Narodową. Obie ligi łączy jeden cel: odbudowa Polski. Pierwsza z nich chce granic sprzed 1772 roku, czyli sprzed rozbiorów. Roman Dmowski modyfikuje ten punkt: odbudowa tak, ale w granicach etnicznie polskich. Bo naród był dla niego wartością nadrzędną. II Rzeczpospolita, w kształcie jaki znamy, to w sporej mierze realizacja wizji właśnie Romana Dmowskiego.

• Jednak wielu zarzuca mu flirt z Rosją?

- W setną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja zorganizował wielką manifestację w Warszawie. Po aresztowaniu na kilka miesięcy trafił do X pawilonu w warszawskiej Cytadeli. Mimo to niepodległość rozpatrywał przez pryzmat Rosji. Chciał to realizować drogą ewolucji, poprzez niezawisłość polityczną, ustawodawczą i ekonomiczną Królestwa Polskiego. Nie bez kozery był deputowanym do II i III Dumy. Według niego głównym zagrożeniem dla Polski byli Niemcy, a głównie Prusacy. Twierdził także, że sprawa polska dla Rosji i Austrii, to kwestia lokalna. To była główna różnica pomiędzy nim a Józefem Piłsudskim. Dmowski nie kochał Rosji, ale uważał, że to jest pewna konieczność dziejowa.

Dmowski był zdania, że Rosja jest słaba i nie będzie oponować przy wybijaniu się Polski na niepodległość. Zresztą Dmowski chciał to robić w ramach granic Królestw Polskiego, aby zminimalizować udział innych żywiołów: Ukraińców, Białorusinów, Żydów czy Litwinów. Nazywał to egoizmem narodowym. Twierdził, że każda nacja walczy o swoje na płaszczyźnie politycznej i ekonomicznej. Dlatego tak sprzeciwiał się koncepcji federalistycznej głoszonej przez Piłsudskiego.

Warto też wspomnieć, że obaj panowie nie mają wspólnego zdjęcia, ale spotkali się w 1904 roku, w Tokio. Przez 9 godzin rozmawiali o niepodległości. A tak na marginesie: pobyt w Japonii pokazał, jak dwie różne były to osobowości. Piłsudski wyraźnie nudził się w Tokio, zaś Dmowski chłonął każdy szczegół. Był to człowiek niezwykle ciekawy świata, innych narodów.

• Czy rzeczywiście jego poglądy były tak bezkrytycznie prorosyjskie?

- Absolutnie, nie. W broszurze jego autorstwa "Nasz patriotyzm" z 1893 roku, krytycznie odnosi się do działań Rosji wobec Polaków. Szczególnie ma pretensje o krępowanie rozwoju kulturalnego i ekonomicznego. Bardzo mocno krytykuje lojalizm, który, jego zdaniem, bardzo mocno rozzuchwalił Rosję w działaniach represyjnych wobec Polaków.

Chociaż nie był zwolennikiem działań stricte zbrojnych, to jednak w tej publikacji nawołuje do polityki rewolucyjnej. Chodzi o aktywność obywatelską - manifestacje, strajki, odmawianie płacenia podatków, zrywanie szyldów i plakatów rosyjskich. Była to forma, jak byśmy dzisiaj powiedzieli, obywatelskiego nieposłuszeństwa.

• Niepodległość jednak przyszła z I wojną światową.

- Odzyskanie niepodległości miało dwa komponenty. Z jednej strony trzeba było sobie wywalczyć granice, pokazać że jesteśmy, potrafimy posługiwać się bronią. Z drugiej strony ówczesna Europa była pokłosiem Kongresu Wiedeńskiego. Wówczas politycy mieli poczucie, że projekt przyszłego świata rodzi się na salonach dyplomatycznych Wiednia, Paryża, Londynu czy Berlina.

Roman Dmowski wpisał się w tę sytuację. Dużo podróżował, miał spore koneksje, biegle poruszał się na salonach ówczesnej Europy, był dobrym mówcą, erudytą. Był przekonany, że wśród europejskiego establishmentu trzeba umiędzynarodawiać sprawę polską. Zdawał sobie sprawę z wagi dyplomacji. Tę taktykę wdrażał w życie m. in. z pomocą swojego zastępcy, Maurycego Zamoyskiego, XV ordynata na Zamościu, jednego z największych posiadaczy ziemskich w II RP, szacowanego na 190 tys. hektarów. Tenże za swoje prywatne pieniądze, później, w 1919 założył Poselstwo Polskie w Paryżu, które odegrało kapitalną rolę przy ustalaniu granic Polski. De facto Dmowski położył podwaliny polskiej dyplomacji, jemu zawdzięczamy kształt granic II RP, to on prowadził trudne rozmowy z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Lloydem Georgem, który - mówiąc łagodnie - nie cenił Polaków. Nie można przecenić roli Dmowskiego w propagowaniu sprawy polskiej na europejskich salonach. Jako delegat pełnomocny Polski na konferencję pokojową w Paryżu, na posiedzeniu Rady Dziesięciu przez 5 godzin głosił exposé o polskich oczekiwaniach niepodległościowych. Podczas przemowy sam przekładał swoje wystąpienie na angielski i francuski, aby uniknąć ewentualnych przekłamań tłumaczy. 28 czerwca 1919 w Wersalu, Roman Dmowski i Ignacy Paderewski składają podpisy pod traktatem wersalskim, formalnie sankcjonującym powrót Polski na mapę Europy.

• W zasadzie kim był Roman Dmowski?

- Roman Dmowski był więcej intelektualistą, wizjonerem, a mniej politykiem. Jedyną funkcją rządową była teka ministra spraw zagranicznych, którą pełnił od 27 października do 14 grudnia 1923. 

Bez wątpienia odcisnął swoje piętno na II RP. Zielony Sztandar napisał o nim: można było nie zgadzać się jego ideologią, ale nie podobna nie uznać, że kierował się najszczerszymi intencjami wobec narodu. Umarł w nocy z 1 na 2 stycznia 1939 roku. Ostatni hołd oddało mu 150 tysięcy ludzi.

Rozmawiał Paweł Puzio

Pozostałe informacje

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

O odejściu Przemysława Banaszaka z Górnika Łęczna mówiło się już od ponad tygodnia. W środę, na dwa dni przed inauguracją rozgrywek w PKO BP Ekstraklasie i Betclic I Lidze kibice zielono-czarnych oficjalnie dowiedzieli się o odejściu napastnika do Śląska Wrocław

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego jeszcze nigdy nie było tak proste! Wypełnij wniosek online, podpisz umowę elektronicznie i skorzystaj z dopasowanej oferty. Dowiedz się, jak nowoczesne rozwiązania bankowe łączą wygodę, bezpieczeństwo i szybkość działania.

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce to niezwykle funkcjonalne samochody ciężarowe specjalnego przeznaczenia, które zyskują na popularności w całej Polsce – zarówno w dużych miastach, jak i na terenach wiejskich. Swoją wszechstronność zawdzięczają systemowi hakowemu umożliwiającemu szybki załadunek i rozładunek kontenerów różnego typu. Dzięki temu hakowiec sprawdza się w branży budowlanej, komunalnej, recyklingowej oraz w przemyśle ciężkim.

W ramach pierwszego etapu przebudowy całkowicie wyburzono trybuny okalające stadion OSiR.  Główna została przebudowana, po jej obu stronach powstały dodatkowe. Poza tym powstała infrastruktura lekkoatletyczna, nowoczesne zaplecze, pomieszczenia magazynowe i kasy
Zamość
galeria

Nie tylko trybuny. Jak było z brakiem zgody na użytkowanie stadionu OSiR?

Chodziło nie tylko o brak trybun, jak przekonywały władze miasta. Błędów przy budowie i w dokumentacji inwestycji na stadionie OSiR w Zamościu było więcej. Wskazał na nie w swoim oświadczeniu komendant miejski straży pożarnej.

Dlaczego SPF latem to konieczność - jak chronić skórę skutecznie?

Dlaczego SPF latem to konieczność - jak chronić skórę skutecznie?

Ochrona przeciwsłoneczna to jeden z najważniejszych filarów pielęgnacji skóry, szczególnie w sezonie letnim. Promieniowanie UV, nawet przy zachmurzeniu, oddziałuje na skórę codziennie, prowadząc do fotostarzenia, przebarwień, a w dłuższej perspektywie – uszkodzeń komórkowych. Dlatego stosowanie kremów z filtrem SPF latem to nie wybór, a konieczność.

Kiedyś mieszkańcy chcieli odnowy tego miejsca. Czy basen wróci na Tatary?
galeria

Kiedyś mieszkańcy chcieli odnowy tego miejsca. Czy basen wróci na Tatary?

Ponad dekadę temu mieszkańcy zbierali podpisy pod projektem zakładającym odnowienie pływalni na lubelskich Tatarach. Radni wtedy jednogłośnie poparli pomysł. Co z tymi planami dzieje się po ponad 10 latach?

W tym miejscu ma powstać nowa ulica

Projektują nową ulicę od Akademickiej. Ma usprawnić ruch do szkoły i filii AWF

Będzie nowe połączenie drogowe między ulicą Akademicką a Sitnicką w Białej Podlaskiej. Na razie powstaje projekt.

Nowym zawodnikiem Chełmianki został Damian Urban

Damian Urban i Maciej Jabłoński to nowi zawodnicy III-ligowej Chełmianki

23-letni lewy wahadłowy Damian Urban Chełm i 19 letni pomocnik Maciej Jabłoński zasilili kadrę Chełmianki Chełm

Jan Urban nowym selekcjonerem? Michał Probierz już mu pogratulował

Jan Urban nowym selekcjonerem? Michał Probierz już mu pogratulował

Od kilkunastu dni nazwisko Jana Urbana w polskich mediach wymieniane jest przez wszystkie przypadki w kontekście objęcia przez niego reprezentacji narodowej. W czwartek Polski Związek Piłki Nożnej planował oficjalne zaprezentowanie nowego selekcjonera. W środę Cezarego Kuleszę ubiegł… Michał Probierz, który publicznie złożył gratulacje Urbanowi

Wypadek na S17. Droga zablokowana
ZDJĘCIA

Wypadek na S17. Droga zablokowana

Zderzenie dwóch aut osobowych na trasie Piaski-Zamość. Jedna osoba jest ranna.

Drogi, oświetlenie i kanalizacja - inwestycje w Głusku

Drogi, oświetlenie i kanalizacja - inwestycje w Głusku

Nowe drogi, oświetlenie i rozbudowa sieci kanalizacyjnej – to inwestycje, na które samorząd gminy Głusk podpisał właśnie umowy. Prace już się rozpoczęły.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty