Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 marca 2018 r.
6:43

W Lublinie więcej miejsca pod mieszkania, przemysł i drogi. Szczegóły planowanych zmian

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 95 A A
Lublin
Lublin (fot. Archiwum)

21 marca Ratusz ogłosi nowy pomysł na zagospodarowanie powierzchni miasta. Już we wtorek ujawnił szczegóły dotyczące górek czechowskich i kilku innych miejsc. Pomysły dla poszczególnych dzielnic ma prezentować mieszkańcom na otwartych spotkaniach. Znamy już ich terminy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To, co ujrzymy 21 marca, to projekt nowego studium przestrzennego, ważnej mapy określającej przeznaczenie każdej części Lublina. W projekcie tym wyznaczone mają być między innymi nowe tereny pod budownictwo mieszkaniowe.

– Proponujemy przyrost o ponad 2000 ha, czyli o ponad 14 proc. – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Pod budowę mieszkań przeznaczone mają być m.in. dzisiejsze tereny rolne w dzielnicy Głusk, o co właściciele tych ziem proszą od lat. Jednym z terenów, na których mogłyby powstać bloki, jest dawny poligon na górkach czechowskich.

Co z górkami

Miejscy planiści chcą dopuścić zabudowę czterech z sześciu wysoczyzn. Trzy z nich przyległe są do ul. Poligonowej i tutaj miałyby stanąć wyższe bloki, zbliżone wielkością do tych naprzeciw, w rejonie ul. Zielone Wzgórze oraz ul. Relaksowej.

Czwarty obszar pod zabudowę, ale niższą, wskazany ma być od strony Koncertowej koło osiedla budowanego przy ul. Operowej i Melomanów. Oba osiedla oddzielałby pas zieleni.

W ramach tej czwartej enklawy, już na etapie tworzenia planu zagospodarowania, część terenu może być wykrojona pod budowę szkoły. – Musimy o tym myśleć – przyznaje Żuk.

Nowa zabudowa nie byłaby za to możliwa na wysoczyźnie przyległej do osiedla Tor. Prezydent zapowiedział wczoraj, że nowy projekt studium dopuści budynki mieszkalne i mieszkalno-usługowe tylko tu, gdzie „obecnie obowiązujący plan umożliwia lokalizację usług komercyjnych, komercyjnych z mieszkaniowymi oraz sportu i rekreacji”. Spod jakiejkolwiek zabudowy wyłączonych byłoby 70 proc. górek.

Trasa przy lesie

Studium przestrzenne przesądzi o budowie drogi między osiedlami Górki, Widok i Poręba a torami wzdłuż lasu Stary Gaj. Obowiązujące plany przewidują przedłużenie ul. Lubelskiego Lipca ’80 od skrzyżowania Krochmalnej z Diamentową. Według wczorajszych zapowiedzi trasa zostanie w planach, ale zdegradowana do „drogi zbiorczej”, a dolina ma być uznana za „Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy”.

Przeznaczenie zmieniłby teren przy torach wzdłuż Wyżynnej (od ul. Nadbystrzyckiej do skrawka lasu po „osiedlowej” stronie torów), gdzie teraz plan dopuszcza inwestycje przed oknami mieszkańców Wyżynnej. Planiści chcą je uniemożliwić.

Co poza tym?

• Planiści nie ulegli protestom przeciw wyznaczeniu nowego cmentarza koło ul. Poligonowej.

• Zgodzili się wykreślić grzebowisko dla zwierząt z rejonu planowanego cmentarza. Teren na grzebowisko wskazany ma być tylko na Rudniku, koło linii kolejowej.

• Z planów nie zniknie nowa arteria łącząca Węglin z Felinem i przechodząca obok Zalewu Zemborzyckiego w miejscu ul. Żeglarskiej.

• Tereny zielone koło hali Globus mają zachować funkcję rekreacyjną, nie ma zgody planistów na wprowadzenie tu zabudowy wielorodzinnej.

• Względem poprzedniego projektu studium zmieniony ma być przebieg dróg w rejonie ul. Uhorczaka

• Mimo protestów nie zostało wykreślone przyszłe przedłużenie ul. Smoluchowskiego.

To tylko część ze zmian, które znajdziemy w nowym projekcie studium. Projekt będzie dostępny od 21 marca na stronach internetowych Urzędu Miasta oraz od 21 marca do 23 kwietnia w Wydziale Planowania Urzędu Miasta (Wieniawska 14, pokój 1111).

Czas dla mieszkańców

To, co mamy ujrzeć 21 marca, nie będzie ostateczną wersją mapy. Ma być tematem do dalszych rozmów z mieszkańcami, którzy do 15 maja będą mogli zgłaszać swoje uwagi. Gdy projekt prezentowano po raz pierwszy, takich uwag było ponad 1900.

Ponad 700 uwag dotyczyło górek czechowskich. – Zdecydowaną większość stanowiły gotowce – podkreśla Żuk i mówi, że masowo słano też uwagi dotyczące ul. Smoluchowskiego. – Skserowano ponad 460 razy wniosek tej samej treści.

Będą opowiadać

Projekt nowego studium ma być prezentowany także podczas sześciu spotkań otwartych dla wszystkich zainteresowanych. Spotkania będą się odbywać w Ratuszu i zaczynać o godz. 16. Jedno ma dotyczyć całego miasta, pozostałe będą poświęcone poszczególnym jego dzielnicom.

• Spotkanie „ogólnomiejskie” zaplanowano na 11 kwietnia. Te „dzielnicowe” zaczną się już wcześniej. • Konstantynów, Sławin, Sławinek, Szerokie, Węglin Południowy oraz Węglin Północny mają wyznaczony termin na 4 kwietnia (godz. 16) • Czechów Południowy, Czechów Północny, Stare Miasto, Śródmieście oraz Wieniawa będą mieć taką dyskusję 5 kwietnia • Abramowice, Dziesiąta, Głusk, Kośminek i Wrotków będą mogły rozmawiać o przyszłości 10 kwietnia • Bronowice, Hajdów-Zadębie, Felin, Kalinowszczyzna, Ponikwoda oraz Tatary będą mieć taką okazję 17 kwietnia • Czuby Południowe, Czuby Północne, Rury, Za Cukrownią oraz Zemborzyce mają termin 18 kwietnia.

Quiz: Mieszkasz w Lublinie? Powinieneś to wiedzieć!

Mieszkasz w Lublinie? Powinieneś to wiedzieć!

Komentarze 95

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 8 marca 2018 o 10:15
+1
architekt Stelmach w trakcie konsultacji mówił,ze skłądali projekty w urzędzie miasta wtedy jak wojsko sprzedawało te tereny, ale miasto nie było zainteresowane niestety odkupieniem tych terenów, teraz nie byłoby takiego problemu gdyby teren był miejscu, rządzil wtedy pis dlaczego nie kupili tak cennych, atrakcyjnych, dających powietrze terenów... gdzie wtedy byli obrońcy górek ....czy teraz coś się zmieniło...owszem górki są w prywatnych rękach.
Avatar
Gość / 30 marca 2018 o 13:29
0
Spotkania będą się odbywać w Ratuszu i zaczynać o godz. 16. Jedno ma dotyczyć całego miasta, pozostałe będą poświęcone poszczególnym jego dzielnicom. - Spotkanie w czaie największego zakorkowania miasta i w czasie pracy 80% Lublinian - tak aby nikt sie nie pojawił. Hehe mamy 21 wiek, wszystko powinno być w internecie opublikowane... Szkoda jak zwykle metody spier.... dziadu...
Avatar
Gość / 8 marca 2018 o 20:52
0
----Uwaga na forum jest planty ratuszowo-deweloperski troll. Żywi się Twoim kosztem. Na sile upolitycznia spór. Obrona Górek Czechowskich jest apolityczna.----
Avatar
Gość / 8 marca 2018 o 15:03
0
Szanowny Panie Prezydencie - drugie wyłożenie Studium, mieszkańcy "mogą wnosić swoje uwagi i wnioski", a Pan powie, że to kserówki - po co ta parodia!
Avatar
Gość / 8 marca 2018 o 10:20
0
Kościół katolicki uzyskał od rządu PiS blisko 510 mln zł na tzw. "utrzymanie stosunków państwa z Kościołem i związkami wyznaniowymi" w latach 2016-2018. Planowane roczne wydatki opiewają na kwotę 160 mln zł, w tym znajduje się ponad 118 mln zł na Fundusz Kościelny, z którego finansowane są m.in. ubezpieczenia społeczne i zdrowotne duchownych. Pozostałe wydatki związane są z ordynariatami polowymi oraz kwestiami administracyjnym
Avatar
Gość / 8 marca 2018 o 10:06
0
Absolutnie nie pozostaje nic innego jak dogadać się z właścicielem terenu uczciwie stawiając sprawę bloki OK a za to park dla mieszkańców, to byłby i tak wielki gest.
Avatar
Gość / 8 marca 2018 o 10:04
0
Dlaczego PIS kiedyś nie odkupił tych terenów od wojska jak sprzedawali.....wtedy pewnie grosze to kosztował ten poligon. Teraz to bezsensu kupować tak drogie tereny jak właściciel idzie na ręke i che park zbudować.
Avatar
Gość / 8 marca 2018 o 10:01
0
na górkach teraz nikt czasu nie spędza bo po 1 strach, po 2 -teren taki,ze nogę można złamać. czekam na park, pomysł jest extra i miejsce na spacery idealne
Avatar
kkk / 8 marca 2018 o 00:42
0
Alinka napisał:
Kto teraz spaceruje po górkach?????????? NIKT bo każdy sie boi nawet z psem wyjsć bo nie wiadmo co zwierzak moze tam złapać
 NApisz skarge do włąsciciela terenu, dlaczego kupil tereny rekreacyjne i nic nie robi, a nawet nie sprząta.
Avatar
Gość / 7 marca 2018 o 19:13
0
Poligonowa- świetny dojazd, uzbrojone tereny i co ? Cmentarz! To chyba najgłupszy pomysł od lat.
Avatar
Gość / 30 marca 2018 o 13:29
0
Spotkania będą się odbywać w Ratuszu i zaczynać o godz. 16. Jedno ma dotyczyć całego miasta, pozostałe będą poświęcone poszczególnym jego dzielnicom. - Spotkanie w czaie największego zakorkowania miasta i w czasie pracy 80% Lublinian - tak aby nikt sie nie pojawił. Hehe mamy 21 wiek, wszystko powinno być w internecie opublikowane... Szkoda jak zwykle metody spier.... dziadu...
Avatar
Gość / 8 marca 2018 o 20:56
-1
Żuk obchodzi się z drzewami po sowiecku. W. To ,że jest to jeszcze obiekt poaustriacki na pewno technokraty nie obchodzi.Tak jak nie obchodziła też strzelnica Globocnika i szeroko poparta akcja na fb jej ratowania. Przecież trzeba było sprzedać działkę za żenującą cenę, żeby swojemu poprzednikowi ,też prezydentowi Lublina ,a dziś deweloperowi umożliwić budowę biurowca w którym UM będzie wynajmował na metry. Gdyby Izba Rachunkowa tego nie wytknęła, biznes by się kręcił w najlepsze. W Lublinie nie powstał po wojnie żaden park. Ludowego nie liczę ,bo nieudany i i tak Żuk go wyciął razem z pisklętami. Biologowie z UMCS postulowali go w Górkach Czechowskich gdzie są endemity i ostatni wzór pierwotnego ukształtowania miasta. Niestety Lublin to raczej Archangielsk niż Avinion. Również ze względu na brud na ulicach. Gdzie ekologowie? Brak kasy na horyzoncieMieszkańcy osiedla z lat 30-tych w sąsiedztwie musieli zbiorowo protestować przeciwko wycince 80-cio letnich kasztanowców i planom puszczenia dwóch pasów przez tą oazę ciszy. W cywilizowanym świecie docenia się dziedzictwo przyrody realizując konieczne inwestycje w sposób zrównoważony. Stachura pisał by Lublin omijać z daleka i po części chyba miał rację. Prymityw mentalny za często bierze tu górę, nie tylko w zarządzaniu.,co jest dla mnie bardzo, bardzo przykre.
Żuk obchodzi się z drzewami po sowiecku. W. To ,że jest to jeszcze obiekt poaustriacki na pewno technokraty nie obchodzi.Tak jak nie obchodziła też strzelnica Globocnika i szeroko poparta akcja na fb jej ratowania. Przecież trzeba było sprzedać działkę za żenującą cenę, żeby swojemu poprzednikowi ,też prezydentowi Lublina ,a dziś deweloperowi umożliwić budowę biurowca w którym UM będzie wynajmował na metry. Gdyby Izba Rachunkowa tego nie wytknęła, biznes by się kręcił w najlepsze. W Lublinie nie powstał po wojnie żaden park. Ludowego nie li... rozwiń
Avatar
Gość / 8 marca 2018 o 20:52
0
----Uwaga na forum jest planty ratuszowo-deweloperski troll. Żywi się Twoim kosztem. Na sile upolitycznia spór. Obrona Górek Czechowskich jest apolityczna.----
Avatar
Gość / 8 marca 2018 o 15:03
0
Szanowny Panie Prezydencie - drugie wyłożenie Studium, mieszkańcy "mogą wnosić swoje uwagi i wnioski", a Pan powie, że to kserówki - po co ta parodia!
Avatar
Gość / 8 marca 2018 o 10:20
0
Kościół katolicki uzyskał od rządu PiS blisko 510 mln zł na tzw. "utrzymanie stosunków państwa z Kościołem i związkami wyznaniowymi" w latach 2016-2018. Planowane roczne wydatki opiewają na kwotę 160 mln zł, w tym znajduje się ponad 118 mln zł na Fundusz Kościelny, z którego finansowane są m.in. ubezpieczenia społeczne i zdrowotne duchownych. Pozostałe wydatki związane są z ordynariatami polowymi oraz kwestiami administracyjnym
Avatar
Gość / 8 marca 2018 o 10:15
+1
architekt Stelmach w trakcie konsultacji mówił,ze skłądali projekty w urzędzie miasta wtedy jak wojsko sprzedawało te tereny, ale miasto nie było zainteresowane niestety odkupieniem tych terenów, teraz nie byłoby takiego problemu gdyby teren był miejscu, rządzil wtedy pis dlaczego nie kupili tak cennych, atrakcyjnych, dających powietrze terenów... gdzie wtedy byli obrońcy górek ....czy teraz coś się zmieniło...owszem górki są w prywatnych rękach.
Avatar
Gość / 8 marca 2018 o 10:06
0
Absolutnie nie pozostaje nic innego jak dogadać się z właścicielem terenu uczciwie stawiając sprawę bloki OK a za to park dla mieszkańców, to byłby i tak wielki gest.
Avatar
Gość / 8 marca 2018 o 10:04
0
Dlaczego PIS kiedyś nie odkupił tych terenów od wojska jak sprzedawali.....wtedy pewnie grosze to kosztował ten poligon. Teraz to bezsensu kupować tak drogie tereny jak właściciel idzie na ręke i che park zbudować.
Avatar
Gość / 8 marca 2018 o 10:01
0
na górkach teraz nikt czasu nie spędza bo po 1 strach, po 2 -teren taki,ze nogę można złamać. czekam na park, pomysł jest extra i miejsce na spacery idealne
Avatar
kkk / 8 marca 2018 o 00:42
0
Alinka napisał:
Kto teraz spaceruje po górkach?????????? NIKT bo każdy sie boi nawet z psem wyjsć bo nie wiadmo co zwierzak moze tam złapać
 NApisz skarge do włąsciciela terenu, dlaczego kupil tereny rekreacyjne i nic nie robi, a nawet nie sprząta.