Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 lipca 2008 r.
13:45
Edytuj ten wpis

W piątek IKEA ujawni swoje plany

Autor: Zdjęcie autora DOMINIK SMAGA
0 4 A A

Kompleks handlowy znanego szwedzkiego koncernu zajmie w sumie 30 hektarów powierzchni i zatrudni 2500 osób. Jutro w Lublinie IKEA ma ujawnić swoje plany.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Szwedzki koncern kupił w Lublinie już 30 ha ziemi. To grunty po lewej stronie al. Spółdzielczości Pracy patrząc w stronę Elizówki. Posesja ciągnie się od skrzyżowania z ul. Nasutowską do granic miasta.

IKEA chce zainwestować u nas łącznie blisko 170 milionów euro. 45 mln euro ma kosztować sklep z meblami i artykułami wyposażenia wnętrz. Będzie miał 30 tys. mkw powierzchni i da pracę 200 osobom.

Kolejne 2300 osób znajdzie zatrudnienie w planowanym tuż obok centrum handlowym o pow. 76 tys. mkw., który kosztem 120 mln euro ma zbudować spółka Inter IKEA Centre Polska.

W kompleksie tym znajdzie się m.in. hipermarket, sklep z artykułami budowlanymi i galeria handlowa. Obok powstanie parking na 4200 aut.

Pierwsze prace budowlane mogą się zacząć za półtora do dwóch lat. Gdyby tak się stało, to pierwsze zakupy zrobilibyśmy tam za trzy lata.

Znacząco zmieni się też otoczenie przyszłego kompleksu handlowego. Dotyczy to przede wszystkim dróg. IKEA będzie musiała zbudować bezkolizyjne zjazdy na swoją posesję. Inżynierowie od dróg spodziewają się, że po otwarciu sklepu ruch w tym rejonie znacznie wzrośnie.

A to może grozić korkami na al. Spółdzielczości Pracy. Aby tego uniknąć Szwedzi mają zbudować wielopoziomowe skrzyżowanie. Jeden wiadukt prowadziłby auta skręcające w lewo od strony śródmieścia. Druga estakada służyłaby do wyjazdu spod centrum handlowego w kierunku Lubartowa.

Drugi wjazd do kompleksu handlowego ma prowadzić od ul. Choiny przez ul. Nasutowską. Teraz istnieje tylko krótki, nieurządzony fragment tej drogi przy wjeździe w al. Spółdzielczości Pracy. Przedłużenie ulicy do Choin najprawdopodobniej sfinansują wspólnie miasto i IKEA.

Na razie inwestor musi zmierzyć się z formalnościami. A przeszkody są dwie. Pierwsza - część terenów, na którym ma stanąć centrum handlowe to grunty rolne. I najpierw trzeba by je odrolnić, a później odpowiednio zmienić plan zagospodarowania przestrzennego.

Drugi problem - zgodnie z prawem na budowę obiektu handlowego o powierzchni sprzedaży większej niż 400 mkw. musi się wcześniej zgodzić Rada Miasta i sejmik województwa. Ale samorządy, choćby chciały to nie mogą wydać takiej opinii, bo brak jest odpowiednich aktów wykonawczych do ustawy.

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
100 g. / 3 lipca 2008 o 20:18
0
Znowu usłyszymy skamlenie pisiakomoherów i jak zwykle sprawa potrwa z 10 lat
Avatar
r44444 / 3 lipca 2008 o 20:06
0
PLANY IKEI SĄ NIESAMOWITE, ZWAŻYWSZY,ŻE NA STRONIE IKEI NIE MA MOWY O ŻADNYCH INWESTYCJA W NOWE CNTRA POZA BYDGOSZCZĄ I ŁODZIĄ I ROZBUDOWIE ISTNIEJĄCYCH!!!DRUGA CIEKAWOSTKA TO OKRES DWÓCH LAT DO ROZPOCŻECIA BUDOWY???CZMEU NIE ZA ROK???TRZECI CZEMU NA SPÓŁDZIELCZOŚCI PRACY A NIE NA PLANOWANEJ PRZEDŁUŻONEJ JP II???PO CZWATRE W KOŃCU JAK MÓWI ARTYKUŁ CO Z BUBLEM PRAWNYM GŁÓWNYCH WROGÓW SKLEPÓW WIELKOPOWIERZCHNIOWYCH, CZYLI PISIORÓW I ICH BYŁYCH MIERNOT KOALICYJNYCH Z SAMOOBORNY I LPR, USTAWY UZNANANEJ W UNII EUROPEJSKIEJ HAŃBĄ DLA WOLNEGO RYNKU I KONKURENCJI, BLOKUJĄCYM TEGO TYPU INWESTYCJE???CZY PLATFORMA I PSL DALEJ MAJĄ ZAMIAR UTRZYMYWAC TAKI STAN, CZY NAGLE ZACHOROWALI NA AMNEZJĘ??ITD I TDD.
PLANY IKEI SĄ NIESAMOWITE, ZWAŻYWSZY,ŻE NA STRONIE IKEI NIE MA MOWY O ŻADNYCH INWESTYCJA W NOWE CNTRA POZA BYDGOSZCZĄ I ŁODZIĄ I ROZBUDOWIE ISTNIEJĄCYCH!!!DRUGA CIEKAWOSTKA TO OKRES DWÓCH LAT DO ROZPOCŻECIA BUDOWY???CZMEU NIE ZA ROK???TRZECI CZEMU NA SPÓŁDZIELCZOŚCI PRACY A NIE NA PLANOWANEJ PRZEDŁUŻONEJ JP II???PO CZWATRE W KOŃCU JAK MÓWI ARTYKUŁ CO Z BUBLEM PRAWNYM GŁÓWNYCH WROGÓW SKLEPÓW WIELKOPOWIERZCHNIOWYCH, CZYLI PISIORÓW I ICH BYŁYCH MIERNOT KOALICYJNYCH Z SAMOOBORNY I LPR, USTAWY UZNANANEJ W UNII EUROPEJSKIEJ HAŃBĄ DLA W... rozwiń
Avatar
lubl / 3 lipca 2008 o 16:18
0
na pewno nie będzie problemu, dadzą zielone światło jak tylko będą mogli, teren na obrzeżach miasta, dofinansują drogę, zrobią zjazdy wielopoziomowe, kupili teren po cenach rynkowych, wielu ludzików zapatrzonych jest w badziewne meble a'la IKea jak w obrazek wiećz wyborcami walczyć nie będą.A Echo robi od lat odwrotnie tani teren, lawiruja z przebudową drogi. Spójrzcie na Felę przebudowali układ drogowy a Echo ciągle zmienia koncepcje,i chce jak najtaniej się wywinąć od obowiązków nałożonych ustawowo... ot co solidny inwestor to solidny
Avatar
Beret / 3 lipca 2008 o 15:04
0
>>"część terenów, na którym ma stanąć centrum handlowe to grunty rolne. I najpierw trzeba by je odrolnić, a później odpowiednio zmienić plan zagospodarowania przestrzennego."

No to radni z PiS znowu będą mieli swoje 5 minut. Powtórzy się pewnie sytuacja z Echo Investment. A i pewnie (bez)radny Piątek nagle ożyje i zacznie mu ta inwestycja przeszkadzać. Założymy się?
Avatar
100 g. / 3 lipca 2008 o 20:18
0
Znowu usłyszymy skamlenie pisiakomoherów i jak zwykle sprawa potrwa z 10 lat
Avatar
r44444 / 3 lipca 2008 o 20:06
0
PLANY IKEI SĄ NIESAMOWITE, ZWAŻYWSZY,ŻE NA STRONIE IKEI NIE MA MOWY O ŻADNYCH INWESTYCJA W NOWE CNTRA POZA BYDGOSZCZĄ I ŁODZIĄ I ROZBUDOWIE ISTNIEJĄCYCH!!!DRUGA CIEKAWOSTKA TO OKRES DWÓCH LAT DO ROZPOCŻECIA BUDOWY???CZMEU NIE ZA ROK???TRZECI CZEMU NA SPÓŁDZIELCZOŚCI PRACY A NIE NA PLANOWANEJ PRZEDŁUŻONEJ JP II???PO CZWATRE W KOŃCU JAK MÓWI ARTYKUŁ CO Z BUBLEM PRAWNYM GŁÓWNYCH WROGÓW SKLEPÓW WIELKOPOWIERZCHNIOWYCH, CZYLI PISIORÓW I ICH BYŁYCH MIERNOT KOALICYJNYCH Z SAMOOBORNY I LPR, USTAWY UZNANANEJ W UNII EUROPEJSKIEJ HAŃBĄ DLA WOLNEGO RYNKU I KONKURENCJI, BLOKUJĄCYM TEGO TYPU INWESTYCJE???CZY PLATFORMA I PSL DALEJ MAJĄ ZAMIAR UTRZYMYWAC TAKI STAN, CZY NAGLE ZACHOROWALI NA AMNEZJĘ??ITD I TDD.
PLANY IKEI SĄ NIESAMOWITE, ZWAŻYWSZY,ŻE NA STRONIE IKEI NIE MA MOWY O ŻADNYCH INWESTYCJA W NOWE CNTRA POZA BYDGOSZCZĄ I ŁODZIĄ I ROZBUDOWIE ISTNIEJĄCYCH!!!DRUGA CIEKAWOSTKA TO OKRES DWÓCH LAT DO ROZPOCŻECIA BUDOWY???CZMEU NIE ZA ROK???TRZECI CZEMU NA SPÓŁDZIELCZOŚCI PRACY A NIE NA PLANOWANEJ PRZEDŁUŻONEJ JP II???PO CZWATRE W KOŃCU JAK MÓWI ARTYKUŁ CO Z BUBLEM PRAWNYM GŁÓWNYCH WROGÓW SKLEPÓW WIELKOPOWIERZCHNIOWYCH, CZYLI PISIORÓW I ICH BYŁYCH MIERNOT KOALICYJNYCH Z SAMOOBORNY I LPR, USTAWY UZNANANEJ W UNII EUROPEJSKIEJ HAŃBĄ DLA W... rozwiń
Avatar
lubl / 3 lipca 2008 o 16:18
0
na pewno nie będzie problemu, dadzą zielone światło jak tylko będą mogli, teren na obrzeżach miasta, dofinansują drogę, zrobią zjazdy wielopoziomowe, kupili teren po cenach rynkowych, wielu ludzików zapatrzonych jest w badziewne meble a'la IKea jak w obrazek wiećz wyborcami walczyć nie będą.A Echo robi od lat odwrotnie tani teren, lawiruja z przebudową drogi. Spójrzcie na Felę przebudowali układ drogowy a Echo ciągle zmienia koncepcje,i chce jak najtaniej się wywinąć od obowiązków nałożonych ustawowo... ot co solidny inwestor to solidny
Avatar
Beret / 3 lipca 2008 o 15:04
0
>>"część terenów, na którym ma stanąć centrum handlowe to grunty rolne. I najpierw trzeba by je odrolnić, a później odpowiednio zmienić plan zagospodarowania przestrzennego."

No to radni z PiS znowu będą mieli swoje 5 minut. Powtórzy się pewnie sytuacja z Echo Investment. A i pewnie (bez)radny Piątek nagle ożyje i zacznie mu ta inwestycja przeszkadzać. Założymy się?
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie: W przychodni zadrwili z RODO. Terminator, Jogi, Batman i inni na liście
galeria

Lubelskie: W przychodni zadrwili z RODO. Terminator, Jogi, Batman i inni na liście 63 5

Jogi, Batman, Szogun, Izaura, Masa, Skrzat – to tylko niektóre z zabawnych pseudonimów, jakie mieli otrzymać pacjenci przychodni w miejscowości Wohyń koło Radzynia, w województwie lubelskim. Chodzi o zachowanie anonimowości w związku z RODO (czyli nowego prawa o danych osobowych, które obowiązuje od 25 maja).

Motor gra z Sokołem Sieniawa bez nowego trenera. Rehabilitacja za Hutnika?

Motor gra z Sokołem Sieniawa bez nowego trenera. Rehabilitacja za Hutnika? 2 0

Piłkarze i kibice Motoru chcą, jak najszybciej zapomnieć o tym, co stało się w Krakowie. Ma w tym pomóc sobotni występ żółto-biało-niebieskich. Lublinianie zmierzą się na Arenie z Sokołem Sieniawa (godz. 18). Wszystko wskazuje na to, że na ławce trenerskiej „awaryjnie” zasiądzie Robert Chmura

Wypadek na al. Solidarności. Kierowca wjechał na czerwonym świetle?

Wypadek na al. Solidarności. Kierowca wjechał na czerwonym świetle? 6 4

Jedna osoba została ranna w wypadku na al. Solidarności w Lublinie.

Armia ukraińska przejęła dowództwo nad brygadą wielonarodową. Uroczystości na pl. Litewskim
galeria

Armia ukraińska przejęła dowództwo nad brygadą wielonarodową. Uroczystości na pl. Litewskim 0 7

Na placu Litewskim w Lublinie odbyły się w piątek dwie ceremonie wojskowe Wielonarodowej Brygady. Dowództwo nad brygadą przejęła armia ukraińska, zaś Batalion Dowodzenia otrzymał sztandar.

The World Biggest Eye Contact Experiment także w Lublinie
22 września 2018, 15:00

The World Biggest Eye Contact Experiment także w Lublinie 3 0

Co Gdzie Kiedy. Po raz kolejny na całym świecie przeprowadzona zostanie wyjątkowa akcja, podczas której ludzie zatrzymają się, aby popatrzeć sobie w oczy. Ponownie The World Biggest Eye Contact Experiment zorganizowany zostanie także w Lublinie - 22 września w Tarasach Zamkowych.

W Polsce na tę chorobę cierpią tylko dwie osoby. Pomóżmy Michalinie w walce z "zarazą"

W Polsce na tę chorobę cierpią tylko dwie osoby. Pomóżmy Michalinie w walce z "zarazą" 6 4

Rodzina Lubańskich z Białej Podlaskiej zbiera pieniądze na zdiagnozowanie córki Michaliny. Potrzeba 15 tys. zł. na badania genetyczne.

Filip Springer w Zielonej Sali Wykładowej w Lublinie
21 września 2018, 17:00

Filip Springer w Zielonej Sali Wykładowej w Lublinie 2 0

W piątek, 21 września, Pracownia W Przestrzeni zaprasza do Zielonej Sali Wykładowej (róg ulicy Cyruliczej i Furmańskiej) na rozmowę z reporterem i fotografem Filipem Springerem. Początek pierwszego spotkania w ramach projektu „Mistrzowie Mówią” o godz. 17. Wstęp wolny.

Nie zapłacili mu, więc zabrał koparkę wartą 70 tys. zł

Nie zapłacili mu, więc zabrał koparkę wartą 70 tys. zł 0 3

Mieszkaniec Ryk nie otrzymał wynagrodzenia, więc przywłaszczył sobie koparkę wartą 70 tys. zł. Teraz 40-latek ma spore problemy

Impreza w Próbie Cafe
28 września 2018, 22:30

Impreza w Próbie Cafe 1 0

Co Gdzie Kiedy. Próba Cafe (Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a) zaprasza na muzyczną imprezę - Próba Elektryczna, która odbędzie się 28 września o godz. 22.30.

Wojciech Bąkowski w Strefie Innych Brzmień
4 października 2018, 19:00

Wojciech Bąkowski w Strefie Innych Brzmień 0 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami kolejny koncert w ramach cyklu Strefa Innych Brzmień w Warsztatach Kultury (ul Grodzka 5a). 4 października o godz 19 na scenie tamtejszej Próby Cafe wystąpi Wojciech Bąkowski.

Program TV: Filmowy weekend 21-23 września. Co warto zobaczyć?
21 września 2018, 0:00

Program TV: Filmowy weekend 21-23 września. Co warto zobaczyć? 0 0

Co Gdzie Kiedy. W ten weekend w naziemnej telewizji cyfrowej znajdziemy kilka ciekawych produkcji, m.in. Incredible Hulk, czyli jeden z filmów otwierających kinowe uniwersum Marvela czy intrygującą, festiwalową Mamę Xaviera Dolana. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Mateusz Mika (Asseco Resovia Rzeszów): Po prostu graliśmy dobrze w siatkówkę

Mateusz Mika (Asseco Resovia Rzeszów): Po prostu graliśmy dobrze w siatkówkę 0 0

Rosjanie wieźli haszysz wart miliony złotych [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Rosjanie wieźli haszysz wart miliony złotych [wideo, zdjęcia] 0 0

Terespol. Na drogowym przejściu granicznym tamtejsze służby w samochodzie podróżnych z Rosji znaleźli 86 kg haszyszu. Rynkowa wartość przejętego narkotyku to ponad 4 mln zł.

Azoty Puławy chcą odzyskać fotel lidera

Azoty Puławy chcą odzyskać fotel lidera 4 3

Zespół trenera Bartosz Jureckiego zagra w sobotę w hali MOSiR z Chrobrym Głogów. Początek spotkania o godzinie 18

Pracownicy PZL Świdnik na klęczkach. O co chodzi? Firma odpowiada
film

Pracownicy PZL Świdnik na klęczkach. O co chodzi? Firma odpowiada 3 25

Pracownicy klęczący przy stołach montażowych – takie zdjęcie opublikował na facebooku Piotr Sadowski, przewodniczący Związku Zawodowego Inżynierów i Techników w PZL-Świdnik. I podniosła się wrzawa

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!