Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 marca 2016 r.
6:54

W poniedziałek rusza Lubelski Rower Miejski. Dwa razy więcej stacji i rowerów

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 21 A A
Nowa stacja koło Centrum Kultury wczoraj dostała panel słoneczny, kamerę monitoringu i elektroniczy terminal dla wypożyczających
Nowa stacja koło Centrum Kultury wczoraj dostała panel słoneczny, kamerę monitoringu i elektroniczy terminal dla wypożyczających

W poniedziałek wznowi pracę system Lubelskiego Roweru Miejskiego i to dwa razy większy niż przed zimową przerwą. W 90 stacjach (w tym 5 w Świdniku) będzie 891 rowerów. Wczoraj stacje uzbrajano w elektronikę i zasilanie, teraz będą przechodzić testy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W porównaniu z jesienią przybędzie 40 stacji w Lublinie i 5 w Świdniku, zaś samych rowerów będzie o 441 więcej. Poza tym przy Ogrodzie Saskim staną dwie specjalne stacje z rowerkami dziecięcymi: przy al. Długosza i przy Leszczyńskiego. I tylko w tych dwóch miejscach obowiązywać ma zasada, że rowerek trzeba oddać w tym samym miejscu, z którego był wzięty.

Nowe wypożyczalnie są m.in. w centrum: przy Ruskiej, Spokojnej, obok Centrum Kultury, przed pedetem, przy KUL i „Staszicu”. Stacja z rozkopanej ul. Muzycznej ma trafić na Głęboką przed pawilony, które młodsi kojarzą z bankomatem, a starsi z Trojką. Rowery trafią też poza centrum, m.in. na skrzyżowania ul. Jana Pawła II z Gęsią, Jantarową i Nadbystrzycką, obok Areny Lublin, czy szpitala dziecięcego.

W ten sposób lubelski system (zaczynał w 2014 r. od 40 stacji i 400 rowerów) stanie się drugim co do wielkości w kraju, po warszawskim. Dalszej rozbudowy na razie nie będzie.

– Uważamy, że to optymalna wielkość. Jak popyt wzrośnie, będziemy się zastanawiać nad rozbudową – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Będziemy za to budowali więcej ścieżek i pasów rowerowych.

Wczoraj do stacji przykręcane były zasilające je panele słoneczne, montowano kamery monitoringu i instalowano elektroniczne terminale dla wypożyczających. Równocześnie trwać będą testy urządzeń.

Same jednoślady zostaną wstawione w ostatniej chwili, czyli w nocy z niedzieli na poniedziałek. W połowie będą to te same rowery, które jeździły do jesieni, a w połowie nowe wyposażone w pięć biegów. System będzie uruchomiony w poniedziałek. W nowym sezonie z rowerów skorzystamy na tych samych zasadach, co poprzednio. Dotychczasowi użytkownicy już je znają, a nowym wyjaśniamy je niżej.

Miejski rower dla niewtajemniczonych

• Krok pierwszy to rejestracja na stronie lubelskirower.pl lub w biurze przy Jezuickiej 1/3. Przy rejestracji dostajemy hasło do logowania.

• Krok drugi: tak utworzone konto trzeba zasilić kwotą 10 zł (przelewem lub gotówką w biurze), albo upoważnić system do pobierania pieniędzy z karty.

• Krok trzeci (i ostatni) to wypożyczenie. W terminalu logujemy się wpisując numer telefonu podany przy rejestracji i wspomniane hasło. Potem wpisujemy widoczny na ramie numer roweru, który chcemy wypożyczyć. Gotowe. System naliczy opłatę tylko wtedy, gdy nie zwrócimy roweru przed upływem 20 minut od wypożyczenia.

Stawki to

• 1 zł za jazdę od 21 do 60 minuty,

• 3 zł za drugą godzinę,

• 4 zł za trzecią i każdą kolejną.

• Nie można wypożyczyć roweru na więcej, niż 12 godzin – kara za to wynosi 200 zł.

• Roweru nie wypożyczy ten, kto na koncie ma mniej niż 10 zł.

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 19 marca 2016 o 03:03
0
wszystko super. Tylko w końcu przy takiej frekwencji chętnych na jazdę gminnym rowerkiem Gmina nie powinna dopłacać to tego interesu. Trzeba wydzierżawić ten nasi interes prywatnym i niech rządzą rowerkami. Wtedy co m-c kasę Gminy zasili opłata dzierżawna i nie będzie strat.
Avatar
Gość / 19 marca 2016 o 00:17
0
Ciekawy jestem czy wiecie kto jest właścicielem tego dziadostwa. Nieładnie panie Żuk tak dawać zarabiać kacapom i kolegom POpaprańcom co noszą zegarki nie wiadomo za ile.
Avatar
Gość / 18 marca 2016 o 21:23
0
Przez te rowery i inne fanaberie wykończą nas! To się w głowie nie mieści co oni wyprawiają!
Avatar
Gość / 18 marca 2016 o 18:01
0
"W porównaniu z jesienią przybędzie 40 stacji w Lublinie i 5 w Świdniku, zaś samych rowerów będzie o 441 więcej." Tu jest błąd, bo przybędą 42 stacje w Lublinie i 5 w Świdniku. Przypomnę, że na zakończenie sezonu 2015 w Lublinie były 43 stacje. Więc jak może być 90 stacji? 40+43+5=88 !!! Więc gdzie dwie stacje ??? Sami Państwo podają że będzie 90 stacji :-)
Avatar
kiton / 18 marca 2016 o 15:03
0

Nareszcie! Już nie mogę się doczekać, gdy zostawię samochód przed blokiem i rowerem będę dojeżdżał do pracy :-) żeby tylko te ścieżki jeszcze rozbudowali...

Przecież możesz własnym rowerem jeździć :)

Skoro stać Cię na samochód, to tym bardziej na własny rower.

Avatar
Gość / 18 marca 2016 o 14:59
0
Nareszcie! Już nie mogę się doczekać, gdy zostawię samochód przed blokiem i rowerem będę dojeżdżał do pracy :-) żeby tylko te ścieżki jeszcze rozbudowali...
Avatar
Jan / 18 marca 2016 o 12:29
0

Ciekaw jestem skąd Prezydent wie, że to optymalna ilość...Niech popyta się ekspertów!

Prezydent przecież nie jeździ na rowerze...oczywiście oprócz otwarcia i obecności dziennikarzy.

Znowu PR....

W przetargu zabrakło m.in nie będzie nadajników GPS inne miasta je mają. nie będzie dokładnego monitoringu jak przemieszczają się rowerzyści.np. są w Łodzi

Ciekaw jestem jakie inwestycje planuje Prezydent. Dokończenie ścieżki i przy Gimnazjum nr 16 na Czechowie przy ul.Koncertowej?

Może skończy realizację kontrapasów.

Polecam poparcie:

www.facebook.com/events/866413293477142/

Ciekaw jestem skąd Prezydent wie, że to optymalna ilość...Niech popyta się ekspertów!

Prezydent przecież nie jeździ na rowerze...oczywiście oprócz otwarcia i obecności dziennikarzy.

Znowu PR....

W przetargu zabrakło m.in nie będzie nadajników GPS inne miasta je mają. nie będzie dokładnego monitoringu jak przemieszczają się rowerzyści.np. są w Łodzi

Ciekaw jestem jakie inwestycje planuje Prezydent. Dokończenie ścieżki i przy Gimnazjum nr 16 na Czechowie przy ul.Koncertowej?

Może skończy realizację kontra... rozwiń

Avatar
Gość / 18 marca 2016 o 12:17
0

Rowery bomba!!!!!!!!!!!!!!! :mellow:  :P  :D

Dla kogo ???

Dobry rower to możesz w sklepie kupić i taki którym albo na szosę albo w teren pojedziesz .

To głupkowata moda która przyszła z opóźnieniem z zachodu :)

ważne by się pokazać i zrobić słodką focie , tylko czemu nikt wcześniej na rowerach nie jeździł ?

Zamiast rowerów miejskich lepiej niech miasto zainwestuje w ścieżki rowerowe !!!

Dla kogo ???

Dobry rower to możesz w sklepie kupić i taki którym albo na szosę albo w teren pojedziesz .

To głupkowata moda która przyszła z opóźnieniem z zachodu :)

ważne by się pokazać i zrobić słodką focie , tylko czemu nikt wcześniej na rowerach nie jeździł ?

Zamiast rowerów miejskich lepiej niech miasto zainwestuje w ścieżki rowerowe !!!

rozwiń
Avatar
Rob / 18 marca 2016 o 11:45
0

Widziałam mądrych rodziców, którzy spacerowym tempem pchali przed sobą wózek z dzieckiem, idąc po ścieżce rowerowej. Tępaki.

Avatar
Gość / 18 marca 2016 o 10:55
0
A może by tak wcześniej posprzątać z piachu i brudu ścieżki rowerowe w mieście? Szczególnie te na poboczach jezdni?
Avatar
Gość / 19 marca 2016 o 03:03
0
wszystko super. Tylko w końcu przy takiej frekwencji chętnych na jazdę gminnym rowerkiem Gmina nie powinna dopłacać to tego interesu. Trzeba wydzierżawić ten nasi interes prywatnym i niech rządzą rowerkami. Wtedy co m-c kasę Gminy zasili opłata dzierżawna i nie będzie strat.
Avatar
Gość / 19 marca 2016 o 00:17
0
Ciekawy jestem czy wiecie kto jest właścicielem tego dziadostwa. Nieładnie panie Żuk tak dawać zarabiać kacapom i kolegom POpaprańcom co noszą zegarki nie wiadomo za ile.
Avatar
Gość / 18 marca 2016 o 21:23
0
Przez te rowery i inne fanaberie wykończą nas! To się w głowie nie mieści co oni wyprawiają!
Avatar
Gość / 18 marca 2016 o 18:01
0
"W porównaniu z jesienią przybędzie 40 stacji w Lublinie i 5 w Świdniku, zaś samych rowerów będzie o 441 więcej." Tu jest błąd, bo przybędą 42 stacje w Lublinie i 5 w Świdniku. Przypomnę, że na zakończenie sezonu 2015 w Lublinie były 43 stacje. Więc jak może być 90 stacji? 40+43+5=88 !!! Więc gdzie dwie stacje ??? Sami Państwo podają że będzie 90 stacji :-)
Avatar
kiton / 18 marca 2016 o 15:03
0

Nareszcie! Już nie mogę się doczekać, gdy zostawię samochód przed blokiem i rowerem będę dojeżdżał do pracy :-) żeby tylko te ścieżki jeszcze rozbudowali...

Przecież możesz własnym rowerem jeździć :)

Skoro stać Cię na samochód, to tym bardziej na własny rower.

Avatar
Gość / 18 marca 2016 o 14:59
0
Nareszcie! Już nie mogę się doczekać, gdy zostawię samochód przed blokiem i rowerem będę dojeżdżał do pracy :-) żeby tylko te ścieżki jeszcze rozbudowali...
Avatar
Jan / 18 marca 2016 o 12:29
0

Ciekaw jestem skąd Prezydent wie, że to optymalna ilość...Niech popyta się ekspertów!

Prezydent przecież nie jeździ na rowerze...oczywiście oprócz otwarcia i obecności dziennikarzy.

Znowu PR....

W przetargu zabrakło m.in nie będzie nadajników GPS inne miasta je mają. nie będzie dokładnego monitoringu jak przemieszczają się rowerzyści.np. są w Łodzi

Ciekaw jestem jakie inwestycje planuje Prezydent. Dokończenie ścieżki i przy Gimnazjum nr 16 na Czechowie przy ul.Koncertowej?

Może skończy realizację kontrapasów.

Polecam poparcie:

www.facebook.com/events/866413293477142/

Ciekaw jestem skąd Prezydent wie, że to optymalna ilość...Niech popyta się ekspertów!

Prezydent przecież nie jeździ na rowerze...oczywiście oprócz otwarcia i obecności dziennikarzy.

Znowu PR....

W przetargu zabrakło m.in nie będzie nadajników GPS inne miasta je mają. nie będzie dokładnego monitoringu jak przemieszczają się rowerzyści.np. są w Łodzi

Ciekaw jestem jakie inwestycje planuje Prezydent. Dokończenie ścieżki i przy Gimnazjum nr 16 na Czechowie przy ul.Koncertowej?

Może skończy realizację kontra... rozwiń

Avatar
Gość / 18 marca 2016 o 12:17
0

Rowery bomba!!!!!!!!!!!!!!! :mellow:  :P  :D

Dla kogo ???

Dobry rower to możesz w sklepie kupić i taki którym albo na szosę albo w teren pojedziesz .

To głupkowata moda która przyszła z opóźnieniem z zachodu :)

ważne by się pokazać i zrobić słodką focie , tylko czemu nikt wcześniej na rowerach nie jeździł ?

Zamiast rowerów miejskich lepiej niech miasto zainwestuje w ścieżki rowerowe !!!

Dla kogo ???

Dobry rower to możesz w sklepie kupić i taki którym albo na szosę albo w teren pojedziesz .

To głupkowata moda która przyszła z opóźnieniem z zachodu :)

ważne by się pokazać i zrobić słodką focie , tylko czemu nikt wcześniej na rowerach nie jeździł ?

Zamiast rowerów miejskich lepiej niech miasto zainwestuje w ścieżki rowerowe !!!

rozwiń
Avatar
Rob / 18 marca 2016 o 11:45
0

Widziałam mądrych rodziców, którzy spacerowym tempem pchali przed sobą wózek z dzieckiem, idąc po ścieżce rowerowej. Tępaki.

Avatar
Gość / 18 marca 2016 o 10:55
0
A może by tak wcześniej posprzątać z piachu i brudu ścieżki rowerowe w mieście? Szczególnie te na poboczach jezdni?
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia 5 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Damian Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 5

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 11

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 4

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 13 8

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 5 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 29 12

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 8

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!