Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 stycznia 2020 r.
10:01

Urodziła się w więzieniu na Zamku Lubelskim. Walczy o miliony za zniszczoną młodość

325 90 A A
Magdalena Zarzycka-Redwan urodziła się w 1949 r. na lubelskim zamku. Spędziła tam dwa lata
Magdalena Zarzycka-Redwan urodziła się w 1949 r. na lubelskim zamku. Spędziła tam dwa lata (fot. Jacek Szydłowski)

Córka żołnierza wyklętego wywalczyła milion złotych odszkodowania. Teraz walczy o kolejne 14 milionów. Ma to być zadośćuczynienie za lata spędzone w komunistycznym więzieniu oraz zniszczoną młodość

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pani Magdalena przez dwa lata po urodzeniu żyła w warunkach niemożliwych do wyobrażenia. Nie wiedziała, jak wygląda świat. Znała jedynie mury więzienia. Przeżyła tylko dlatego, że inni więźniowie oddawali jej chleb i fragmenty ubrań – przypomniała podczas wczorajszej rozprawy mecenas Agnieszka Sobczak.

Zniszczyli jej całe życie

Jej klientka, Magdalena Zarzycka-Redwan, urodziła się w 1949 r. na lubelskim zamku. Działało tam wówczas więzienie Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Rodzice pani Magdaleny, Stefania i Władysław, trafili na zamek za ukrywanie żołnierzy podziemia. W ich domu w Kolonii Łaszczów spotykali się dowódcy oddziałów WiN. Podczas zasadzki funkcjonariusze UB aresztowali gospodarzy. Stefania była wówczas w zaawansowanej ciąży. Nie uchroniło jej to przed torturami. Po jednym z przesłuchań skatowana kobieta urodziła Magdalenę. Kilkadziesiąt minut później zmarła. Władysław został skazany na 15 lat więzienia. Odzyskał wolność dopiero w 1956 roku.

– Dopiero po latach dowiedział się, że jego córka żyje. Państwo czekało, aż ona umrze – mówiła w sądzie pełnomocnik Magdaleny Zarzyckiej-Redwan.

Na zamku dziewczynką przez ponad dwa lata zajmowały się inne więźniarki. Jedna z nich przez pierwsze tygodnie po porodzie karmiła ją własną piersią. W 1951 Magdalena Zarzycka trafiła do domów dziecka w Łabuniach i Klemensowie. Spędziła tam kolejne 13 lat. Jako dziecko miała łatkę „córki bandytów”.

– Władza wiedziała, że pani Magdalena ma dwie babcie, ale skierowano ją do domu dziecka, w którym panował okropny rygor. Była tam bita przez inne dzieci. Atakami kierowała również dyrekcja placówki. Chodziło o ukaranie pani Magdaleny za czyny jej rodziców – przypomniała mecenas Sobczak.

Dodała, że pani Magdalena przez wiele lat miała problem ze znalezieniem pracy. Musiała ukrywać swoje pochodzenie. Po opuszczeniu domu dziecka, nie była w stanie nawiązać bliskiej więzi z ojcem. Ma za sobą również dwa nieudane małżeństwa. Do tej pory leczy się psychiatrycznie. Wszystko to wynik traumy z dzieciństwa.

– Komunistom nie udało się zabić pani Magdaleny, ale potrafili zniszczyć jej całe życie – podsumowała mecenas Sobczak.

„Nie jestem w stanie nikomu zaufać”

Magdalena Zarzycka-Redwan od lat 90. ubiegłego wieku starała się o zadośćuczynienie. Drogę do finansowej rekompensaty otworzyła dopiero nowelizacja przepisów z 2018 r. Córka żołnierzy wyklętych domagała się od Skarbu Państwa 15 mln zł zadośćuczynienia za narodziny i dwa lata w więzieniu na Zamku, a także za kolejne trzynaście lat w domach dziecka. W czerwcu ubiegłego roku Sąd Okręgowy w Lublinie przyznał jej milion złotych. Był to pierwszy taki wyrok w kraju.

– Bezmiar cierpienia jest tu oczywisty. Sąd musi jednak brać pod uwagę stopień zamożności społeczeństwa. Zadośćuczynienie powinno być godne, ale nie może powodować nadmiernego wzbogacenia się – uzasadniał rozstrzygnięcie sędzia Adam Daniel.

Magdalena Zarzycka-Redwan odwołała się od tego rozstrzygnięcia, domagając się dodatkowych 14 mln zł zadośćuczynienia. Wczoraj sprawa trafiła więc na wokandę Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Prokuratura wnioskowała o utrzymanie w mocy pierwszego wyroku argumentując, że umieszczenie dziecka w placówce opiekuńczej nie może być traktowane równoznacznie z pobytem w więzieniu. Niezależnie od stosowanych tam metod wychowawczych.

– Cierpień nie można wycenić, ale zadośćuczynienie nie może służyć wzbogaceniu się – argumentowała prokurator Katarzyna Matusiak.

– Nie ufam sądowi, boję się. Dzisiaj jesteśmy na ostatnim etapie. Dla mnie były rzeczy ważniejsze. Uniewinnić rodziców, znaleźć dokumenty, poznać prawdziwą historię. Wpadałam w depresję, leżałam w szpitalu, ale szłam dalej. Po tym, co życie mi zafundowało, nie jestem w stanie nikomu zaufać – powiedziała po wyjściu z sali sądowej Magdalena Zarzycka-Redwan.

Sąd rozstrzygnie sprawę 27 stycznia.

e-Wydanie

Komentarze 90

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 15 stycznia 2020 o 10:05
+35
Co za pazerna baba. Dostała milion złotych i wystarczy! Tym bardziej, że to zapłacimy my podatnicy, a nie ubecy ze swoich emerytur. Poza tym tysiące ludzi straciło domy, majątki, rodziny, i nie dostało ani grosza. Niedobrze się robi, jak się patrzy na taką pazerną babę zgrywającą wielka poszkodowaną na miliony.
Avatar
Gość / 15 stycznia 2020 o 10:17
+30
Naprawdę poczuje się lepiej jak ogołoci polskiego podatnika na dodatkowe 14 mln? Co ona chce z takimi pieniędzmi robić? Do grobu ze sobą zabierze? Zrozumiałbym te roszczenie, gdyby całe pieniądze miały zostać przeznaczone na jakiś cel charytatywny itp... Niestety wygląda to jak zwykły skok na kasę
Avatar
Podpis / 15 stycznia 2020 o 22:04
+28
Niech Ruskich komunistow pozywa, a nie polski rzad...
Avatar
Mar / 15 stycznia 2020 o 10:09
+25
Szczerze współczuję tej Pani. Myślę, że lepiej niż większość rozumiem jaki wpływ na człowieka ma trudne dzieciństwo. Ale kogo ta Pani obwinia za urodzenie się w więzieniu? Gdy spodziewasz się dziecka, to każde żywe stworzenie szuka bezpieczniej kryjówki a nie bawi się w partyzanta. Z drugiej strony gdy jesteś partyzantKĄ i trudno o dostęp do antykoncepcji na wojnie, to raczej nie wdajesz się w amory. Pani przeżyła dwa lata od urodzenia w więzieniu jako noworodek pod względnie dobrą opieką, bo nawet karmiona piersią. Z pewnością miało to wpływ, ale nawet dziś noworodki trafiają gorzej na dłużej. Po owych dwóch latach Pani życie nie różniło się od życia dziesiątek porzuconych dzieci. Dziś też się to dzieje.
Szczerze współczuję tej Pani. Myślę, że lepiej niż większość rozumiem jaki wpływ na człowieka ma trudne dzieciństwo. Ale kogo ta Pani obwinia za urodzenie się w więzieniu? Gdy spodziewasz się dziecka, to każde żywe stworzenie szuka bezpieczniej kryjówki a nie bawi się w partyzanta. Z drugiej strony gdy jesteś partyzantKĄ i trudno o dostęp do antykoncepcji na wojnie, to raczej nie wdajesz się w amory. Pani przeżyła dwa lata od urodzenia w więzieniu jako noworodek pod względnie dobrą opieką, bo nawet karmiona piersią. Z pewnością miało to wpły... rozwiń
Avatar
Bes / 15 stycznia 2020 o 20:45
+24
Za los rekompensat nie ma, niestety. Wszyscy nasi krewni tracili - rodziny, majątki, dzieci. I od sowietów i hitlerowców wycierpielismy wszyscy. Co mają powiedzieć dzieci z obozów koncentracyjnych? Dzieci Zamojszczyzny? To samo. Za to nie da się zapłacić i nie ma kto. Spokój duszy każdy musi znaleźć sam.
Avatar
Gość / 15 stycznia 2020 o 15:25
+24
A ile z tej kwoty odda rodzinom tych kobiet co ją uratowały za niemowlęcia?
Avatar
Norbert / 15 stycznia 2020 o 10:10
+22
Czy to aby nie przesada? Z tych potencjalnych 14 mln zł odszkodowania, ok 60% - 75% trafi do prawników niereprezentujących tą panią. Więc koniec końców kobieta ma szansę na 3-4 mln ale my (czyli państwo Polskie) zapłaci prawnikom 10 baniek. Piękny deal!
Avatar
. / 15 stycznia 2020 o 15:27
+19
 mojego pradziadka zatrzelił strzałem w tył głowy psedo zaklęty, babcia była oddana do domu dziecka jako sierota, ,dorobiła sie potem majątku i dziś nikt z mojej rodziny po społeczne pieniądze ręki nie wyciąga,  dziś potomkowie tamtych złodziei , dezerterów , wszystkich co uciekali z armii aby tylko doszli w lubelskie i na Berlin już nie poszli.  chcą pieniędzy tak jak kiedys rabowali ale kogo ? chłopa , sasiada, palili sasiednie wsie, ale dziś oni walczyli z komuna, u tej osoby co w artykule piszecie w domu  były osoby z bronia i strzelały do  żołnierzy wojska polskiego, prawo wojenne twarde jest, za zabójstwo żołnierza była kara, conajmniej dwóch tam zostało zabitych, może ta paniusia wypłaci odszkodowania ich rodzinom  ?, żołnierzom zastrzelonych na jej podworzu ?
 mojego pradziadka zatrzelił strzałem w tył głowy psedo zaklęty, babcia była oddana do domu dziecka jako sierota, ,dorobiła sie potem majątku i dziś nikt z mojej rodziny po społeczne pieniądze ręki nie wyciąga,  dziś potomkowie tamtych złodziei , dezerterów , wszystkich co uciekali z armii aby tylko doszli w lubelskie i na Berlin już nie poszli.  chcą pieniędzy tak jak kiedys rabowali ale kogo ? chłopa , sasiada, palili sasiednie wsie, ale dziś oni walczyli z komuna, u tej osoby co w artykule piszecie w domu  były osoby z bronia i strzelały ... rozwiń
Avatar
Antysystem / 15 stycznia 2020 o 15:41
+18
Otóż tak cos jeszcze. Jak masz uwagi do Michnika to pozwij Michnika, jak coś ci winien Kiszczak to Kiszczaka. Jaka w tym moja wina? Ja jestem budżetem i ty też ( mam nadzieję) wiec po co Polska - czyli my teraz ją tworzący mamy płacić za coś co zlecili sowieci? W każdej rodzinie w tym kraju znajdzie się ktoś zamordowany bądź torturowany przez reżim . Zapłata takiego odszkodowania dziś to przyznanie się obecnej Polski do współudziału w tamtych zbrodniach. I jeszcze jedno ci którzy zginęli za wolną Polskę w grobach się przewracacją jak ich rodziny żądają za to pieniędzy. Za takie czyny zapłata jest po śmierci. Oni oddając życie o tym wiedzieli, a my?
Otóż tak cos jeszcze. Jak masz uwagi do Michnika to pozwij Michnika, jak coś ci winien Kiszczak to Kiszczaka. Jaka w tym moja wina? Ja jestem budżetem i ty też ( mam nadzieję) wiec po co Polska - czyli my teraz ją tworzący mamy płacić za coś co zlecili sowieci? W każdej rodzinie w tym kraju znajdzie się ktoś zamordowany bądź torturowany przez reżim . Zapłata takiego odszkodowania dziś to przyznanie się obecnej Polski do współudziału w tamtych zbrodniach. I jeszcze jedno ci którzy zginęli za wolną Polskę w grobach się przewracacją jak ich ro... rozwiń
Avatar
HAŃBA KOMUCHOM / 15 stycznia 2020 o 10:51
+17
Największa emerytura ubecka wynosiła ponad 20 tyś.  - tyle dostawali całkiem niedawno pachołki Bermana i Bieruta za udział w prostalinowskim aparacie terroru
Avatar
Gość / 3 dni temu o 14:16
0
SStalin po wojnie przysłał do PRL ca 250 tys ludzi do trzymania Polski Ludowej za pysk, w większości byli to czerwoni "eskimosi" lewicujący towarzysze z PPR/PPS którzy ściśle wspólpracowali z NKWD/GRU/KGB 2) wysoka kadra LWP to w większości byli sowieci, szczególnie na początku 3) ww pozostali w PL często pod wydrukowaną polską tożsamością np.ojciec kwaśniewskiego ALKA 4) dzisiaj ich dzieci/wnuki tzw "obrońcy koderacji" to zapewne minimum 1 mln targowicy 
Avatar
morderca stalin był twórcą PKWN / 3 dni temu o 13:59
+5
Największa emerytura ubecka wynosiła ponad 20 tyś.  - tyle dostawali całkiem niedawno pachołki Bermana i Bieruta za udział w prostalinowskim aparacie terroru
Avatar
HAŃBA STALINOWSKIM SŁUGUSOM PKWN / 3 dni temu o 13:58
+5
66 lata temu, 12 stycznia 1954 r., komuniści zamordowali Edwarda Bukowskiego - żołnierza podziemia niepodległościowego, ostatniego więźnia straconego na Zamku w Lublinie. W Radzie Państwa PRL, która odmówiła prawa łaski temu polskiemu patriocie, zasiadali stalinowscy sługusi, z których dziś jeden jest honorowany w hallu pewnego budynku, kolejny ma w stolicy swoją ulicę, a 3ech należało do ZSL, z którego wywodzi wielu aktywnych politycznie gumofilców
Avatar
Gość / 3 dni temu o 13:57
+6
Polskie muzea i kościoły mogłyby zrobić to, co włoskie i niemieckie. Powiesić w salach na miejscu skradzionych dzieł ich czarno-białe zdjęcia z podpisami: skradzione w czasie wojny, przez Niemców czy Rosjan, obecnie zaginione lub znajduje się tu i tu...
Avatar
Gość / 5 dni temu o 19:23
-7
Zazdrość
Avatar
Lala / 5 dni temu o 13:31
-4
Sieroty otrzymywały mieszkania. Czy np. ta pani nie dostała mieszkania na Czechowie jako sierota społeczna? Może należy to sprawdzić? 
Avatar
Qu / 6 dni temu o 15:41
-2
A co de..lu Putin ma wspólnego z tamtymi czasami?
Avatar
Qu / 6 dni temu o 15:37
-5
A co debilu Putin ma wspólnego z tamtymi czasami?
Avatar
Coma / 6 dni temu o 15:24
0
To może ta pani podzieli się z rodzinami tych ludzi, którzy zostali okradzeni i zaszczuci przez tych pseudopratyzantów, których teraz tak się czci. Jeżeli zdrowe chłopy siedziały po lasach i wyciągały z obór samotnym matkom z piątką dzieci ostatnią kurę, to to było to wasze bohaterstwo? Niech babka ma pretensje do ojca a nie da wszystkich podatników.
Avatar
Dzwon / 6 dni temu o 12:13
+1
Każdy kto ma za sobą lata młodości w sowieckiej okupacji, nie miał lekko w młodości i później w życiu (oprócz dzieci kapusiów, sb-ków i podobnej czerwonej swołoczy), ale to nie znaczy że coś od reszty ludzi, się jemu, wyjątkowemu, należy. Miałaś pecha urodziłaś się pod sowieckim butem. Ciesz się że żyjesz. Kim ty jesteś, że tobie się należy a innym już nie!
Zobacz wszystkie komentarze 90

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Śmiertelne potrącenie w powiecie lubelskim. Pieszy był na jezdni w nieoświetlonym miejscu i nie miał odblasków

Śmiertelne potrącenie w powiecie lubelskim. Pieszy był na jezdni w nieoświetlonym miejscu i nie miał odblasków 0 0

Kierowca bmw śmiertelnie potrącił 55-letniego pieszego, który znajdował się na jezdni w nieoświetlonym miejscu. Mężczyzna nie miał na sobie żadnych odblasków. Do wypadku doszło wczoraj w miejscowości Osowa (pow. lubelski).

Po ciężkiej chorobie zmarł Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Hrubieszowie

Po ciężkiej chorobie zmarł Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Hrubieszowie 15

Po ciężkiej chorobie zmarł Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Hrubieszowie - Paweł Gruszka. Miał 41 lat.

Szykują stadion żużlowy w Lublinie na kolejny sezon

Szykują stadion żużlowy w Lublinie na kolejny sezon 6 7

Nie później niż w marcu powinny się zakończyć prace remontowe na stadionie żużlowym przy Al. Zygmuntowskich. Zamawia je Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który ogłosił już przetarg na wykonanie robót.

Spotkanie autorskie z Piotrem Sommerem w Księgarni Dosłownej
24 stycznia 2020, 18:00

Spotkanie autorskie z Piotrem Sommerem w Księgarni Dosłownej 0 0

24 stycznia o godz. 18 w Księgarni Dosłownej (Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12) zorganizowane zostanie spotkanie autorskiej z Piotrem Sommerem.

Ordynator kardiologii szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie nie chciał zwalniać lekarzy? Dlatego miał zrezygnować z funkcji

Ordynator kardiologii szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie nie chciał zwalniać lekarzy? Dlatego miał zrezygnować z funkcji 17 13

Ordynator kardiologii szpitala wojewódzkiego przy Kraśnickiej w Lublinie miał zrezygnować z funkcji – dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. Chodzi o planowane przez dyrekcję zmiany kadrowe w związku z programem naprawczym – zakładają one m.in. redukcję etatów.

W Wierzbie odbył się XII Halowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Stary Zamość

W Wierzbie odbył się XII Halowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Stary Zamość 0 0

W niedzielnych zawodach, które odbyły się w hali szkoły podstawowej w Wierzbie wzięło udział trzynaście drużyn

Przyszedł z urną na otwarcie odcinka drogi ekspresowej. "Wysłaliście ludzi na śmierć"
film

Przyszedł z urną na otwarcie odcinka drogi ekspresowej. "Wysłaliście ludzi na śmierć" 7 6

Uroczyste otwarcie odcinka drogi S5 łączącej Poznań z Bydgoszczą zostało nieoczekiwanie przerwane przez rodzinę 37-latka, który w listopadzie zginął w wypadku na udostępnionym wcześniej do ruchu fragmencie tej trasy. - Wysłaliście ludzi na śmierć – mówił podczas uroczystości brat ofiary.

Od lutego zmiany w „małym ZUS”. Więcej firm ma skorzystać z niższych składek na ubezpieczenia społeczne

Od lutego zmiany w „małym ZUS”. Więcej firm ma skorzystać z niższych składek na ubezpieczenia społeczne 0 3

Więcej firm skorzysta z niższych składek na ubezpieczenia społeczne. 1 lutego wchodzą w życie zmiany w „małym ZUS” dla przedsiębiorców, czyli tzw. mały ZUS plus.

Opłaty za odholowanie źle zaparkowanych aut w Lublinie były za wysokie. Kierowcy mogą starać się o zwrot pieniędzy

Opłaty za odholowanie źle zaparkowanych aut w Lublinie były za wysokie. Kierowcy mogą starać się o zwrot pieniędzy 4 17

Przez cały rok kierowcy byli karani zawyżonymi opłatami za odholowanie źle zaparkowanych aut i ich przechowanie na płatnym parkingu. Prawomocny wyrok w tej sprawie wydał Naczelny Sąd Administracyjny. Kilkuset ukaranym kierowcom otwiera to drogę do starań o zwrot pieniędzy pobranych przez samorząd Lublina

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 22 stycznia 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 22 stycznia 2020 r. 0 0