Dyrekcja szpitala klinicznego nr 1 milczy w sprawie kontrowersji wokół rozbudowy placówki. Z wizualizacji, które szpital pokazał na konferencji prasowej pod koniec października wynika, że inwestycja będzie wiązała się z wycięciem kilkudziesięciu drzew i zniszczeniem doliny Czechówki
Pytania dotyczące planowanej rozbudowy wysłaliśmy do dyrekcji SPSK1 tydzień temu. Pytaliśmy m.in. czy wizualizacje, przedstawiają tylko koncepcję czy też projekt budowlany. Chcieliśmy również dowiedzieć się, czy szpital wystąpił o pozwolenie na budowę i czy została wydana decyzja lokalizacyjna dla tej inwestycji.
W czwartek szpital oświadczył, że przygotowanie odpowiedzi na nasze pytania „zostało wstrzymane”, a dyrektor szpitala był nieuchwytny. Jak informuje pracownik jego sekretariatu, dyrektor był na służbowym wyjeździe. Nie odbierał też telefonu komórkowego.
Jak ustaliliśmy w urzędzie miasta, w sprawie inwestycji zostały wydane dwie decyzje lokalizacyjne. – Są to jednak tylko wstępne wytyczne. Nie zawierają żadnych konkretów np. jeżeli chodzi o wycięcie drzew – tłumaczy Beata Krzyżanowska, rzecznik lubelskiego ratusza. – O pozwolenia na budowę szpital na razie nie wystąpił.
Jak precyzuje Krzyżanowska, jedna z decyzji lokalizacyjnych dotyczy budynku usług medycznych i administracji szpitalnej, który ma powstać po rozbiórce istniejącego budynku H-11 (przy ul. Staszica). Druga – budynku usług medycznych i administracji w istniejącym zespole szpitalnym.
O szczegóły inwestycji pytała szpital też Rada Kultury Przestrzeni. Również nie dostała odpowiedzi.
– Problemem w tej sprawie jest brak rzetelnego informowania mieszkańców miasta. Z jednej strony szpital upublicznia wizualizacje inwestycji, z drugiej nie ma jeszcze pozwolenia na budowę, więc nie wiemy, czy forma obiektu jest ustalona ostatecznie – mówi Jan Kamiński, przewodniczący Rady Kultury Przestrzeni. – Przygotowujemy stanowisko w tej sprawie i liczymy na otwartą dyskusję nad tą inwestycją.
Rządowe pieniądze na rozbudowę szpitala
SPSK1 dostał 325 milionów rządowej dotacji na rozbudowę. W ramach inwestycji (która będzie realizowana w latach 2016-2022) mają powstać nowoczesne pracownie diagnostyczne, lądowisko dla helikopterów (od strony al. Solidarności) i nowe jednostki: Centrum Zdrowia Psychicznego (przy ul. Głuskiej) i Zakład Radioterapii (u zbiegu ulic Radziwiłłowskiej i 3 Maja). Klinika Chorób Zakaźnych ma zostać dostosowana do leczenia osób podejrzanych o zarażenie wirusem Ebola. Baza kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku przy ul. Staszica ma zostać powiększona.