Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 czerwca 2022 r.
6:39

Wkrótce w szpitalach lekarze z dyplomem katolickiej uczelni. KUL staje się medyczny

122 19 A A
– Chcemy troszczyć się nie tylko o duszę człowieka, ale również o jego ciało – mówił rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, 8 grudnia gdy powołany został „Konwent na rzecz utworzenia kierunku lekarskiego na KUL”. Na zdjęciu z rektorem Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Wojciechem Załuską
– Chcemy troszczyć się nie tylko o duszę człowieka, ale również o jego ciało – mówił rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, 8 grudnia gdy powołany został „Konwent na rzecz utworzenia kierunku lekarskiego na KUL”. Na zdjęciu z rektorem Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Wojciechem Załuską (fot. KUL)

Katolicki Uniwersytet Lubelski dostał zgodę na prowadzenie studiów na kierunku lekarskim. Medycynę chce uruchomić już w przyszłym roku. – To dość karkołomne zadanie, w kontekście braku kadry i zaplecza – komentuje jeden z wykładowców innej lubelskiej uczelni kształcącej medyków.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Najstarszy lubelski uniwersytet ku naukom o zdrowiu zwraca się od kilku lat. Jako pierwsze w ofercie KUL pojawiły się studia z pielęgniarstwa i położnictwa. W ubiegłym roku głośno zaczęło być o uruchomieniu medycyny.

Właśnie zapadły ważne decyzje. W sobotę uczelnia poinformowała o zgodzie ministra edukacji i nauki (jest nim związany z KUL Przemysław Czarnek) oraz pozytywnych opiniach Polskiej Komisji Akredytacyjnej i ministra zdrowia dla utworzenia kierunku lekarskiego.

Cytowany w komunikacie prasowym rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski podkreśla, że „studia medyczne są prowadzone przez uniwersytety katolickie w wielu krajach świata.” – Kształcąc nowych lekarzy odpowiemy także na potrzeby społeczne, związane z dostępem do świadczeń zdrowotnych – stwierdza rektor.

Więcej informacji uczelnia nie udziela. Chcieliśmy porozmawiać m.in. o procesie kompletowania kadry i tworzenia zaplecza. Usłyszeliśmy, że będzie to możliwe dopiero w środę, po powrocie rektora ze służbowego wyjazdu.

Skąd wykładowcy?

KUL zacznie kształcić lekarzy od października 2023 r. Jak zamierza to robić? Funkcję szpitala klinicznego będzie pełnić m.in. marszałkowska lecznica przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Uczelnia podpisała też listy intencyjne o współpracy ze szpitalem wojskowym w Lublinie, powiatowym w Puławach, Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, Instytutem Medycyny Wsi i Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym.

KUL nawiązał też współpracę z kilkoma ośrodkami akademickim, m.in. Medical College w Wisconsin w USA, Polikliniką Gemelli i Uniwersytetem „La Sapienza” w Rzymie, Holy Spilit University of Kaslik w Libanie, Uniwersytetem Nawarry w hiszpańskiej Pampelunie oraz Uniwersytetem Medycznym.

To nie takie proste

Rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Wojciech Załuska przekonuje, że plany KUL nie są konkurencyjne dla jego uczelni.

– Moim zadaniem jest przede wszystkim odpowiedzialność za obszar mojego uniwersytetu, ale będziemy współpracować i mam nadzieję, że będzie to współpraca skuteczna – mówił w ubiegłym roku podpisując list intencyjny o współpracy z KUL.

Niektórzy pracownicy lubelskiej uczelni medycznej są jednak bardziej sceptyczni.

– Przy poparciu politycznym dla tej inicjatywy nie wypadało nie wesprzeć tego projektu – mówi nam jeden z wykładowców UM, proszący o anonimowość. – Ale stworzenie kierunku lekarskiego w dwa lata to dość karkołomne zadanie, w kontekście braku kadry i zaplecza. Podpisanie umów ze szpitalami może nie rozwiązać w pełni tego problemu, bo nie w każdym z nich są specjaliści od pracy klinicznej prowadzący badania naukowe.

Chętnych do studiowania medycyny na KUL raczej nie zabraknie. W ubiegłym roku o jeden indeks na kierunku lekarskim na Uniwersytecie Medycznym walczyło dziesięć osób. W tegorocznej rekrutacji, która potrwa do 12 lipca, już teraz chętnych jest trzy razy więcej niż miejsc.

KUL nie narzekał też na brak kandydatów na uruchomione wcześniej kierunki związane z medycyną.

– Dwa razy próbowałam dostać się na Uniwersytet Medyczny, ale mi się nie udało. Tutaj się dostałam i bardzo sobie chwalę, bo jest bardzo indywidualne podejście do każdego studenta – mówi nam studentka położnictwa na katolickiej uczelni.

Hojny minister

Przemysław Czarnek jako minister edukacji i nauki jest dla KUL (gdzie wciąż wykładowcą) wyjątkowo hojny.

* W 2020 lubelskie uczelnie dostały 75 mln zł z Ministerstwa Edukacji i Nauki. To pieniądze na inwestycje, a tych najwięcej zgłosił KUL. To m.in. budowa systemu kontroli dostępu w Domu Studenckim przy ul. Konstantynów 1D, budowa węzłów sanitarnych w budynku Konwiktu Księży Studentów, dostosowanie części budynku Kolegium Jana Pawła II do wymogów przeciwpożarowych, dostosowanie do wymogów przeciwpożarowych budynku Wydziału Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu KUL, przebudowa budynku Biblioteki Uniwersyteckiej.

* Ministerstwo Edukacji i Nauki przyznało KUL subwencję w wysokości 1,755 mln zł na wydanie Powszechnej Encyklopedii Filozofii w języku angielskim.

* W 2021 r. minister przyznał kilku czasopismom związanym z KUL zaskakująco wysokie pozycje w rankingu naukowych czasopism punktowanych (także w tych, w których sam publikuje).

* Decyzją Czarnka KUL znalazł się na liście wybranych uczelni, których zadaniem będzie przygotowanie nauczycieli do nauki etyki w szkołach. Minister chce żeby takie lekcje były obowiązkowe jeżeli uczeń nie chodzi na religię. Problemem jest brak nauczycieli tego przedmiotu.

* Ostatnio minister Czarnek był obecny na podpisaniu listu intencyjnego, na mocy którego ma zrodzić się Centrum Studiów KUL dla Osadzonych. Uczelnia od dawna prowadzi studia dla osadzonych w Areszcie Śledczym w Lublinie – nowe dzięki centrum ma rozszerzyć działalność na cały kraj.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Labydnik / 30 czerwca 2022 r. o 13:54
Konieczne jest uruchomienie studiów nad genderyzmem. Wtedy lewactwo wpadnie w zachwyt.
 A ten, jak obłąkaniec z jakimś natręctwem, powtarza (nieudolnie, bo wymyślił sobie "studia nad genderyzmem") brednie o "lewactwie" i zachwycie. Tymczasem jednak i p. Czarnek, i jego towarzysz Skrzydlewski, sami coś takiego już robią wciskając, że należy "ugruntowywać do cnót niewieścich". Oczywiście, opierają się na przeszłości i wmawiają, że należy przywrócić dawne wzory. "Lewactwo umysłowe" takich jak "poker" - można rzec jego językiem - wyje z rozkoszy...
 A ten, jak obłąkaniec z jakimś natręctwem, powtarza (nieudolnie, bo wymyślił sobie "studia nad genderyzmem") brednie o "lewactwie" i zachwycie. Tymczasem jednak i p. Czarnek, i jego towarzysz Skrzydlewski, sami coś takiego już robią wciskając, że należy "ugruntowywać do cnót niewieścich". Oczywiście, opierają się na przeszłości i wmawiają, że należy przywrócić dawne wzory. "Lewactwo umysłowe" takich jak "poker" - można rzec jego językiem - wyje z rozkoszy... rozwiń
Avatar
poker / 28 czerwca 2022 r. o 19:05
Konieczne jest uruchomienie studiów nad genderyzmem. Wtedy lewactwo wpadnie w zachwyt.
Avatar
Labydnik / 28 czerwca 2022 r. o 16:50
Centrum Studiów KUL dla Osadzonych ? - chyba dla kolegów z rządu po przegranych wyborach
To jest kolejna bezdenna głupota KUL i p. Czarnka, a właściwie szkodnictwo względem polskiego narodu i kraju. Ludzie w więzieniach powinni być ukarani, a nie nagradzani. Możliwość pobierania wyższych nauk, a tym bardziej bezpłatnych - opłacanych z podatków ludzi ciężko pracujących w ciężkich czasach, powinno się stwarzać tym, którzy nie mają "kryminalnych" przewin wobec społeczeństwa. Owszem, jakieś nauczanie zawodowe w prostych zawodach bardzo potrzebnych społeczeństwu można zwłaszcza młodym ludziom urządzać, ale to...  "Kryminalista" dostaje nagrodę, podatnika się karze trwoniąc to, co wypracował - oto "moralność intelektualistów" przemożnego w naszym kraju "klerykalnego katolicyzmu ludowego". Na odwrót względem podstawowego porządku. Liczy się tylko, żeby się "nachapali" ludzie z KUL i ich wychowankowie.
Oczywiście masz w 100% rację. Może jeszcze skończy prawo, aby mógł je lepiej omijać.
 W związku z tym, właśnie p. Rydzyk (co jakiś czas wadzący się z prawem) wprowadził naukę prawa na swojej uczelni (w obecności p. Czarnka) - będą mieli więcej "autorytetów moralnych" po "prawie" i "medycynie".
 W związku z tym, właśnie p. Rydzyk (co jakiś czas wadzący się z prawem) wprowadził naukę prawa na swojej uczelni (w obecności p. Czarnka) - będą mieli więcej "autorytetów moralnych" po "prawie" i "medycynie". rozwiń
Avatar
Labydnik / 28 czerwca 2022 r. o 16:40
Niech leczą w kościołach czy tych swoich parafiach. Dyplom dyplomem, zwykła kartka, ale klauzula sumienia ważniejsza. POlska w ruinie.
Na drzwiach "gabinetów" powinny być w takich przypadkach napisy: "Lekarz z klauzulą sumienia". Oczywiście, powinna być możliwość wyboru innego lekarza. Już w "Rejestracji" powinni obowiązkowo powiadamiać chorych o tej swoistości przyjmującego ludzi do leczenia.
  Uważam że kształcenie takich ,,lekarzy'' to wyrzucanie pieniędzy w błoto. To nie będą pełnowartościowi lekarze, a jedynie chodzacy w białych fartuchach indokrynujący fanatycy. Jak kul czy tam watykan chce mieć swoich ,,lekarzy'' a bardziej szamanów/uzdrowicieli to niech kształci ich za swoje pieniądze, a nie z naszych podatków!
 Bardzo słuszne spostrzeżenie! Niestety jednak na razie nie zanosi się na to, by wkrótce dało się usunąć "klauzulę sumienia". Dopóki ona nie zniknie, to chociaż powiadamianie o swoistym "sumieniu" takiego "uzdrowiciela" powinno być obowiązkowe.
 Bardzo słuszne spostrzeżenie! Niestety jednak na razie nie zanosi się na to, by wkrótce dało się usunąć "klauzulę sumienia". Dopóki ona nie zniknie, to chociaż powiadamianie o swoistym "sumieniu" takiego "uzdrowiciela" powinno być obowiązkowe. rozwiń
Avatar
Gutek / 28 czerwca 2022 r. o 16:37
Centrum Studiów KUL dla Osadzonych ? - chyba dla kolegów z rządu po przegranych wyborach
To jest kolejna bezdenna głupota KUL i p. Czarnka, a właściwie szkodnictwo względem polskiego narodu i kraju. Ludzie w więzieniach powinni być ukarani, a nie nagradzani. Możliwość pobierania wyższych nauk, a tym bardziej bezpłatnych - opłacanych z podatków ludzi ciężko pracujących w ciężkich czasach, powinno się stwarzać tym, którzy nie mają "kryminalnych" przewin wobec społeczeństwa. Owszem, jakieś nauczanie zawodowe w prostych zawodach bardzo potrzebnych społeczeństwu można zwłaszcza młodym ludziom urządzać, ale to...  "Kryminalista" dostaje nagrodę, podatnika się karze trwoniąc to, co wypracował - oto "moralność intelektualistów" przemożnego w naszym kraju "klerykalnego katolicyzmu ludowego". Na odwrót względem podstawowego porządku. Liczy się tylko, żeby się "nachapali" ludzie z KUL i ich wychowankowie.
 Oczywiście masz w 100% rację. Może jeszcze skończy prawo, aby mógł je lepiej omijać.
 Oczywiście masz w 100% rację. Może jeszcze skończy prawo, aby mógł je lepiej omijać. rozwiń
Avatar
Labydnik / 28 czerwca 2022 r. o 16:33
Nie wiem czy chciałbym być leczonym przez lekarza zindoktrynowanego po katolicku, wolałbym ateistę, albo chociaż judaistę czy islamistę. Jedynie katolicy skazują kobiety z wadliwymi lub martwymi płodami na donoszenie. Bo ich sumienie jest ważniejsze od zdrowia bądź urody kobiety.
 Ależ to sumienie polskich "katolików" w tym wypadku to wykręt/przekręt! Oni po prostu chcą swoją "ideologię" i  wytyczne zachowania narzucić wszystkim oraz obrzucać wyzwiskami tych, którzy się z tym nie godzą. Gdyby byli uczciwi, to powinni we własnym sumieniu rozpatrzyć, ile cierpień wywołuje nacisk groźbami przemocy by zapłodniona przemocą kobieta rodziła lub by świadoma wadliwości płodu nosiła ciążę i rodziła wbrew swej woli itd. itp. A z drugiej strony - usuwanie ciąży, które może nawet nie wywoływać żadnego bólu zarodka lub znikomy ból płodu. Nie mówiąc już o zapobieganiu ciąży. To powinni "zważyć w sumieniu" opętańcy skrajnej "ideologii pod wezwaniem p. Wojtyły".
 Ależ to sumienie polskich "katolików" w tym wypadku to wykręt/przekręt! Oni po prostu chcą swoją "ideologię" i  wytyczne zachowania narzucić wszystkim oraz obrzucać wyzwiskami tych, którzy się z tym nie godzą. Gdyby byli uczciwi, to powinni we własnym sumieniu rozpatrzyć, ile cierpień wywołuje nacisk groźbami przemocy by zapłodniona przemocą kobieta rodziła lub by świadoma wadliwości płodu nosiła ciążę i rodziła wbrew swej woli itd. itp. A z drugiej strony - usuwanie ciąży, które może nawet nie wywoływać ż... rozwiń
Avatar
Labydnik / 28 czerwca 2022 r. o 16:07
Centrum Studiów KUL dla Osadzonych ? - chyba dla kolegów z rządu po przegranych wyborach
 To jest kolejna bezdenna głupota KUL i p. Czarnka, a właściwie szkodnictwo względem polskiego narodu i kraju. Ludzie w więzieniach powinni być ukarani, a nie nagradzani. Możliwość pobierania wyższych nauk, a tym bardziej bezpłatnych - opłacanych z podatków ludzi ciężko pracujących w ciężkich czasach, powinno się stwarzać tym, którzy nie mają "kryminalnych" przewin wobec społeczeństwa. Owszem, jakieś nauczanie zawodowe w prostych zawodach bardzo potrzebnych społeczeństwu można zwłaszcza młodym ludziom urządzać, ale to...  "Kryminalista" dostaje nagrodę, podatnika się karze trwoniąc to, co wypracował - oto "moralność intelektualistów" przemożnego w naszym kraju "klerykalnego katolicyzmu ludowego". Na odwrót względem podstawowego porządku. Liczy się tylko, żeby się "nachapali" ludzie z KUL i ich wychowankowie.
 To jest kolejna bezdenna głupota KUL i p. Czarnka, a właściwie szkodnictwo względem polskiego narodu i kraju. Ludzie w więzieniach powinni być ukarani, a nie nagradzani. Możliwość pobierania wyższych nauk, a tym bardziej bezpłatnych - opłacanych z podatków ludzi ciężko pracujących w ciężkich czasach, powinno się stwarzać tym, którzy nie mają "kryminalnych" przewin wobec społeczeństwa. Owszem, jakieś nauczanie zawodowe w prostych zawodach bardzo potrzebnych społeczeństwu można zwłaszcza młodym ludziom urządzać, ale t... rozwiń
Avatar
TECZOWY--ZSL / 28 czerwca 2022 r. o 13:36
Jako patrona proponuję profesora, laureata Nagrody Nobla Luc'a Montagnier'a... wybitnego wirusologa z niekwestionowanym doświadczeniem i dorobkiem naukowym.
Avatar
METATRON / 28 czerwca 2022 r. o 10:34
Nie wiem czy chciałbym być leczonym przez lekarza zindoktrynowanego po katolicku, wolałbym ateistę, albo chociaż judaistę czy islamistę. Jedynie katolicy skazują kobiety z wadliwymi lub martwymi płodami na donoszenie. Bo ich sumienie jest ważniejsze od zdrowia bądź urody kobiety.
Avatar
kees22 / 28 czerwca 2022 r. o 10:29
Mogę zrozumieć stosunek niektórych hejterów do kościoła - chociaż ich przodkowie w grobach się zapewne przewracają- ale krytykowanie wszystkich inwestycji rządowych w ziemię lubelską  wielką głupotą równą kretynizmowi. Niestety Karpiński nadal znajduje dużo POpleczników dla hasła .h.j z tą Polską Wschodnią.
Avatar
Labydnik / 30 czerwca 2022 r. o 13:54
Konieczne jest uruchomienie studiów nad genderyzmem. Wtedy lewactwo wpadnie w zachwyt.
 A ten, jak obłąkaniec z jakimś natręctwem, powtarza (nieudolnie, bo wymyślił sobie "studia nad genderyzmem") brednie o "lewactwie" i zachwycie. Tymczasem jednak i p. Czarnek, i jego towarzysz Skrzydlewski, sami coś takiego już robią wciskając, że należy "ugruntowywać do cnót niewieścich". Oczywiście, opierają się na przeszłości i wmawiają, że należy przywrócić dawne wzory. "Lewactwo umysłowe" takich jak "poker" - można rzec jego językiem - wyje z rozkoszy...
 A ten, jak obłąkaniec z jakimś natręctwem, powtarza (nieudolnie, bo wymyślił sobie "studia nad genderyzmem") brednie o "lewactwie" i zachwycie. Tymczasem jednak i p. Czarnek, i jego towarzysz Skrzydlewski, sami coś takiego już robią wciskając, że należy "ugruntowywać do cnót niewieścich". Oczywiście, opierają się na przeszłości i wmawiają, że należy przywrócić dawne wzory. "Lewactwo umysłowe" takich jak "poker" - można rzec jego językiem - wyje z rozkoszy... rozwiń
Avatar
poker / 28 czerwca 2022 r. o 19:05
Konieczne jest uruchomienie studiów nad genderyzmem. Wtedy lewactwo wpadnie w zachwyt.
Avatar
Labydnik / 28 czerwca 2022 r. o 16:50
Centrum Studiów KUL dla Osadzonych ? - chyba dla kolegów z rządu po przegranych wyborach
To jest kolejna bezdenna głupota KUL i p. Czarnka, a właściwie szkodnictwo względem polskiego narodu i kraju. Ludzie w więzieniach powinni być ukarani, a nie nagradzani. Możliwość pobierania wyższych nauk, a tym bardziej bezpłatnych - opłacanych z podatków ludzi ciężko pracujących w ciężkich czasach, powinno się stwarzać tym, którzy nie mają "kryminalnych" przewin wobec społeczeństwa. Owszem, jakieś nauczanie zawodowe w prostych zawodach bardzo potrzebnych społeczeństwu można zwłaszcza młodym ludziom urządzać, ale to...  "Kryminalista" dostaje nagrodę, podatnika się karze trwoniąc to, co wypracował - oto "moralność intelektualistów" przemożnego w naszym kraju "klerykalnego katolicyzmu ludowego". Na odwrót względem podstawowego porządku. Liczy się tylko, żeby się "nachapali" ludzie z KUL i ich wychowankowie.
Oczywiście masz w 100% rację. Może jeszcze skończy prawo, aby mógł je lepiej omijać.
 W związku z tym, właśnie p. Rydzyk (co jakiś czas wadzący się z prawem) wprowadził naukę prawa na swojej uczelni (w obecności p. Czarnka) - będą mieli więcej "autorytetów moralnych" po "prawie" i "medycynie".
 W związku z tym, właśnie p. Rydzyk (co jakiś czas wadzący się z prawem) wprowadził naukę prawa na swojej uczelni (w obecności p. Czarnka) - będą mieli więcej "autorytetów moralnych" po "prawie" i "medycynie". rozwiń
Avatar
Labydnik / 28 czerwca 2022 r. o 16:40
Niech leczą w kościołach czy tych swoich parafiach. Dyplom dyplomem, zwykła kartka, ale klauzula sumienia ważniejsza. POlska w ruinie.
Na drzwiach "gabinetów" powinny być w takich przypadkach napisy: "Lekarz z klauzulą sumienia". Oczywiście, powinna być możliwość wyboru innego lekarza. Już w "Rejestracji" powinni obowiązkowo powiadamiać chorych o tej swoistości przyjmującego ludzi do leczenia.
  Uważam że kształcenie takich ,,lekarzy'' to wyrzucanie pieniędzy w błoto. To nie będą pełnowartościowi lekarze, a jedynie chodzacy w białych fartuchach indokrynujący fanatycy. Jak kul czy tam watykan chce mieć swoich ,,lekarzy'' a bardziej szamanów/uzdrowicieli to niech kształci ich za swoje pieniądze, a nie z naszych podatków!
 Bardzo słuszne spostrzeżenie! Niestety jednak na razie nie zanosi się na to, by wkrótce dało się usunąć "klauzulę sumienia". Dopóki ona nie zniknie, to chociaż powiadamianie o swoistym "sumieniu" takiego "uzdrowiciela" powinno być obowiązkowe.
 Bardzo słuszne spostrzeżenie! Niestety jednak na razie nie zanosi się na to, by wkrótce dało się usunąć "klauzulę sumienia". Dopóki ona nie zniknie, to chociaż powiadamianie o swoistym "sumieniu" takiego "uzdrowiciela" powinno być obowiązkowe. rozwiń
Avatar
Gutek / 28 czerwca 2022 r. o 16:37
Centrum Studiów KUL dla Osadzonych ? - chyba dla kolegów z rządu po przegranych wyborach
To jest kolejna bezdenna głupota KUL i p. Czarnka, a właściwie szkodnictwo względem polskiego narodu i kraju. Ludzie w więzieniach powinni być ukarani, a nie nagradzani. Możliwość pobierania wyższych nauk, a tym bardziej bezpłatnych - opłacanych z podatków ludzi ciężko pracujących w ciężkich czasach, powinno się stwarzać tym, którzy nie mają "kryminalnych" przewin wobec społeczeństwa. Owszem, jakieś nauczanie zawodowe w prostych zawodach bardzo potrzebnych społeczeństwu można zwłaszcza młodym ludziom urządzać, ale to...  "Kryminalista" dostaje nagrodę, podatnika się karze trwoniąc to, co wypracował - oto "moralność intelektualistów" przemożnego w naszym kraju "klerykalnego katolicyzmu ludowego". Na odwrót względem podstawowego porządku. Liczy się tylko, żeby się "nachapali" ludzie z KUL i ich wychowankowie.
 Oczywiście masz w 100% rację. Może jeszcze skończy prawo, aby mógł je lepiej omijać.
 Oczywiście masz w 100% rację. Może jeszcze skończy prawo, aby mógł je lepiej omijać. rozwiń
Avatar
Labydnik / 28 czerwca 2022 r. o 16:33
Nie wiem czy chciałbym być leczonym przez lekarza zindoktrynowanego po katolicku, wolałbym ateistę, albo chociaż judaistę czy islamistę. Jedynie katolicy skazują kobiety z wadliwymi lub martwymi płodami na donoszenie. Bo ich sumienie jest ważniejsze od zdrowia bądź urody kobiety.
 Ależ to sumienie polskich "katolików" w tym wypadku to wykręt/przekręt! Oni po prostu chcą swoją "ideologię" i  wytyczne zachowania narzucić wszystkim oraz obrzucać wyzwiskami tych, którzy się z tym nie godzą. Gdyby byli uczciwi, to powinni we własnym sumieniu rozpatrzyć, ile cierpień wywołuje nacisk groźbami przemocy by zapłodniona przemocą kobieta rodziła lub by świadoma wadliwości płodu nosiła ciążę i rodziła wbrew swej woli itd. itp. A z drugiej strony - usuwanie ciąży, które może nawet nie wywoływać żadnego bólu zarodka lub znikomy ból płodu. Nie mówiąc już o zapobieganiu ciąży. To powinni "zważyć w sumieniu" opętańcy skrajnej "ideologii pod wezwaniem p. Wojtyły".
 Ależ to sumienie polskich "katolików" w tym wypadku to wykręt/przekręt! Oni po prostu chcą swoją "ideologię" i  wytyczne zachowania narzucić wszystkim oraz obrzucać wyzwiskami tych, którzy się z tym nie godzą. Gdyby byli uczciwi, to powinni we własnym sumieniu rozpatrzyć, ile cierpień wywołuje nacisk groźbami przemocy by zapłodniona przemocą kobieta rodziła lub by świadoma wadliwości płodu nosiła ciążę i rodziła wbrew swej woli itd. itp. A z drugiej strony - usuwanie ciąży, które może nawet nie wywoływać ż... rozwiń
Avatar
Labydnik / 28 czerwca 2022 r. o 16:07
Centrum Studiów KUL dla Osadzonych ? - chyba dla kolegów z rządu po przegranych wyborach
 To jest kolejna bezdenna głupota KUL i p. Czarnka, a właściwie szkodnictwo względem polskiego narodu i kraju. Ludzie w więzieniach powinni być ukarani, a nie nagradzani. Możliwość pobierania wyższych nauk, a tym bardziej bezpłatnych - opłacanych z podatków ludzi ciężko pracujących w ciężkich czasach, powinno się stwarzać tym, którzy nie mają "kryminalnych" przewin wobec społeczeństwa. Owszem, jakieś nauczanie zawodowe w prostych zawodach bardzo potrzebnych społeczeństwu można zwłaszcza młodym ludziom urządzać, ale to...  "Kryminalista" dostaje nagrodę, podatnika się karze trwoniąc to, co wypracował - oto "moralność intelektualistów" przemożnego w naszym kraju "klerykalnego katolicyzmu ludowego". Na odwrót względem podstawowego porządku. Liczy się tylko, żeby się "nachapali" ludzie z KUL i ich wychowankowie.
 To jest kolejna bezdenna głupota KUL i p. Czarnka, a właściwie szkodnictwo względem polskiego narodu i kraju. Ludzie w więzieniach powinni być ukarani, a nie nagradzani. Możliwość pobierania wyższych nauk, a tym bardziej bezpłatnych - opłacanych z podatków ludzi ciężko pracujących w ciężkich czasach, powinno się stwarzać tym, którzy nie mają "kryminalnych" przewin wobec społeczeństwa. Owszem, jakieś nauczanie zawodowe w prostych zawodach bardzo potrzebnych społeczeństwu można zwłaszcza młodym ludziom urządzać, ale t... rozwiń
Avatar
TECZOWY--ZSL / 28 czerwca 2022 r. o 13:36
Jako patrona proponuję profesora, laureata Nagrody Nobla Luc'a Montagnier'a... wybitnego wirusologa z niekwestionowanym doświadczeniem i dorobkiem naukowym.
Avatar
METATRON / 28 czerwca 2022 r. o 10:34
Nie wiem czy chciałbym być leczonym przez lekarza zindoktrynowanego po katolicku, wolałbym ateistę, albo chociaż judaistę czy islamistę. Jedynie katolicy skazują kobiety z wadliwymi lub martwymi płodami na donoszenie. Bo ich sumienie jest ważniejsze od zdrowia bądź urody kobiety.
Avatar
kees22 / 28 czerwca 2022 r. o 10:29
Mogę zrozumieć stosunek niektórych hejterów do kościoła - chociaż ich przodkowie w grobach się zapewne przewracają- ale krytykowanie wszystkich inwestycji rządowych w ziemię lubelską  wielką głupotą równą kretynizmowi. Niestety Karpiński nadal znajduje dużo POpleczników dla hasła .h.j z tą Polską Wschodnią.
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Daniel W. drugi raz wpadł w pułapkę łowców pedofilów. Teraz w internecie używał konta matki

Daniel W. drugi raz wpadł w pułapkę łowców pedofilów. Teraz w internecie używał konta matki

Działający w internecie łowcy pedofilów ujęli 46-letniego mężczyznę, który miał proponować seks dziecku. Daniel W. po raz pierwszy został namierzony już kilka miesięcy temu. Dostał wówczas policyjny dozór i zniknął z sieci. Ale tylko na miesiąc.

Opole Lubelskie. Budżet obywatelski nabiera tempa. Terminy, zasady, kwoty

Opole Lubelskie. Budżet obywatelski nabiera tempa. Terminy, zasady, kwoty

Można już składać projekty do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego w Opolu Lubelskim. Chodzi o inwestycje, na których realizację jest 60 tys. złotych. Uwaga, są zmiany w regulaminie! Laureaci mają dać szansę innym.

Nie tylko Marsz Równości w Lublinie. Jest zgłoszenie o kontrpikiecie
galeria

Nie tylko Marsz Równości w Lublinie. Jest zgłoszenie o kontrpikiecie

Kolejne zgromadzenie publiczne zapowiedziano na 3 września, czyli na dzień, na który zaplanowany został Marsz Równości będący demonstracją środowisk LGBT.

Tego jeszcze nie grali. Pokażą "Piranię" na basenie w Lublinie
18 sierpnia 2022, 21:00

Tego jeszcze nie grali. Pokażą "Piranię" na basenie w Lublinie

Można przyjść popływać i obejrzeć horror o krwiożerczych piraniach. Taka atrakcja w ramach cyklu "filMOSiRowe seanse" będzie czekać na odwiedzających basen Aqua Lublin przy al. Zygmuntowskich 4. Projekcja filmu odbędzie się 18 sierpnia o godz. 21.

Spokojna Tarnawatka i nagły telefon na 112. Broń i trotyl

Spokojna Tarnawatka i nagły telefon na 112. Broń i trotyl

Zadzwonił na numer alarmowy i oznajmił, że „jest niebezpieczny”. Miał mieć broń, materiały wybuchowe, noże i gaz.

Puławy. Konar stuletniego dębu spadł na zabytkowy dom

Puławy. Konar stuletniego dębu spadł na zabytkowy dom

W sobotnie popołudnie na osiedlu Kołłątaja rozległ się trzask. Od dębu z 1918 roku odłamała się gałąź, która z impetem spadła podwórko. Lekko uszkodziła jeden z najstarszych budynków w mieście.

Przybędzie biur na Węglinie

Przybędzie biur na Węglinie

Trzypiętrowy biurowiec może stanąć przy ul. Gęsiej. Mówi o tym decyzja środowiskowa wydana przez Urząd Miasta na wniosek lubelskiej spółki JBU. Budynek będzie mieć zielony taras dostępny schodami z ulicy.

Lublin jak poemat - spacery z literaturą w tle
20 sierpnia 2022, 12:00

Lublin jak poemat - spacery z literaturą w tle

Lublin lat 20. i 30. XX wieku, świat ówczesnej bohemy oraz wątki literackie - to wszystko czeka na uczestników serii spacerów organizowanych w sierpniu i wrześniu przez Stowarzyszenie Edukacji i Kultury "Literat". Pierwsze z wydarzeń już 20 sierpnia.

Gmina Wilków słynie z upraw chmielu, ale w tych tunelach było coś innego
zdjęcia, wideo
galeria
film

Gmina Wilków słynie z upraw chmielu, ale w tych tunelach było coś innego

Blisko 200 krzaków konopi indyjskich znajdowało się w dwóch sporych tunelach foliowych. Policja wie, kto stoi za tą uprawą.

Poważny kłopot KS Cisowianki Drzewce w nadchodzącym sezonie

Poważny kłopot KS Cisowianki Drzewce w nadchodzącym sezonie

Boisko w Drzewcach nie otrzymało pozytywnej weryfikacji i miejscowy KS Cisowianka będzie musiał rozgrywać swoje domowe mecze w innych miejscowościach

Lublin. Kilogram cukru za 1 zł. Uwaga na nowe oszustwo

Lublin. Kilogram cukru za 1 zł. Uwaga na nowe oszustwo

Kobieta chciała kupić 50 kg cukru. Wpłaciła pieniądze, a one przepadły.

Lubelskie. Pijany policjant zajechał przed komendę. W ostatnim czasie to kolejny podobny przypadek

Lubelskie. Pijany policjant zajechał przed komendę. W ostatnim czasie to kolejny podobny przypadek

Mimo że był po służbie, to nadal ciągnęło go do pracy. Tak bardzo, że wsiadł za kierownicę po pijanemu. I zupełnie mu się to nie opłaciło: przynajmniej z dwóch powodów.

Lubelskiego Lipca '80 ma być dłuższa

Lubelskiego Lipca '80 ma być dłuższa

Już formalnie został ogłoszony został przetarg na budowę 1100-metrowego przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca ’80. Na zlecenie miasta ma powstać odcinek od ul. Cukrowniczej do dwupoziomowego skrzyżowania Diamentowej z Krochmalną.

Setki odwołanych egzaminów na prawo jazdy. Protest egzaminatorów
Wideo
film

Setki odwołanych egzaminów na prawo jazdy. Protest egzaminatorów

Szczecin. Łódź. Częstochowa. Nawet sto egzaminów na prawo jazdy nie odbędzie się w pierwotnie wyznaczonym terminie w łódzkim Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w związku z protestem egzaminatorów.

Pechowy pobyt w Okunince. Policjant i poszukiwany nad jednym jeziorem

Pechowy pobyt w Okunince. Policjant i poszukiwany nad jednym jeziorem

Źle będzie niedzielę nad jeziorem wspominał 41-latek z Rejowca Fabrycznego. Z Okuninki wrócił w kajdankach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Zatrudnię
Opiekun/ka osób starszych

Opiekun/ka osób starszych

Lubartów

1,00 zł

Praca -> Współpraca
Uczciwa i bezpieczna praca w domu!

Uczciwa i bezpieczna praca w domu!

Łódź

2 650,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

tirfor

Zamość

339,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

uchwyt

Zamość

59,00 zł

Hobby -> Flora -> Sprzedam

buksz

Zamość

4,20 zł

Komunikaty