Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 czerwca 2022 r.
6:39

Wkrótce w szpitalach lekarze z dyplomem katolickiej uczelni. KUL staje się medyczny

122 19 A A
– Chcemy troszczyć się nie tylko o duszę człowieka, ale również o jego ciało – mówił rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, 8 grudnia gdy powołany został „Konwent na rzecz utworzenia kierunku lekarskiego na KUL”. Na zdjęciu z rektorem Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Wojciechem Załuską
– Chcemy troszczyć się nie tylko o duszę człowieka, ale również o jego ciało – mówił rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, 8 grudnia gdy powołany został „Konwent na rzecz utworzenia kierunku lekarskiego na KUL”. Na zdjęciu z rektorem Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Wojciechem Załuską (fot. KUL)

Katolicki Uniwersytet Lubelski dostał zgodę na prowadzenie studiów na kierunku lekarskim. Medycynę chce uruchomić już w przyszłym roku. – To dość karkołomne zadanie, w kontekście braku kadry i zaplecza – komentuje jeden z wykładowców innej lubelskiej uczelni kształcącej medyków.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Najstarszy lubelski uniwersytet ku naukom o zdrowiu zwraca się od kilku lat. Jako pierwsze w ofercie KUL pojawiły się studia z pielęgniarstwa i położnictwa. W ubiegłym roku głośno zaczęło być o uruchomieniu medycyny.

Właśnie zapadły ważne decyzje. W sobotę uczelnia poinformowała o zgodzie ministra edukacji i nauki (jest nim związany z KUL Przemysław Czarnek) oraz pozytywnych opiniach Polskiej Komisji Akredytacyjnej i ministra zdrowia dla utworzenia kierunku lekarskiego.

Cytowany w komunikacie prasowym rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski podkreśla, że „studia medyczne są prowadzone przez uniwersytety katolickie w wielu krajach świata.” – Kształcąc nowych lekarzy odpowiemy także na potrzeby społeczne, związane z dostępem do świadczeń zdrowotnych – stwierdza rektor.

Więcej informacji uczelnia nie udziela. Chcieliśmy porozmawiać m.in. o procesie kompletowania kadry i tworzenia zaplecza. Usłyszeliśmy, że będzie to możliwe dopiero w środę, po powrocie rektora ze służbowego wyjazdu.

Skąd wykładowcy?

KUL zacznie kształcić lekarzy od października 2023 r. Jak zamierza to robić? Funkcję szpitala klinicznego będzie pełnić m.in. marszałkowska lecznica przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Uczelnia podpisała też listy intencyjne o współpracy ze szpitalem wojskowym w Lublinie, powiatowym w Puławach, Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, Instytutem Medycyny Wsi i Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym.

KUL nawiązał też współpracę z kilkoma ośrodkami akademickim, m.in. Medical College w Wisconsin w USA, Polikliniką Gemelli i Uniwersytetem „La Sapienza” w Rzymie, Holy Spilit University of Kaslik w Libanie, Uniwersytetem Nawarry w hiszpańskiej Pampelunie oraz Uniwersytetem Medycznym.

To nie takie proste

Rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Wojciech Załuska przekonuje, że plany KUL nie są konkurencyjne dla jego uczelni.

– Moim zadaniem jest przede wszystkim odpowiedzialność za obszar mojego uniwersytetu, ale będziemy współpracować i mam nadzieję, że będzie to współpraca skuteczna – mówił w ubiegłym roku podpisując list intencyjny o współpracy z KUL.

Niektórzy pracownicy lubelskiej uczelni medycznej są jednak bardziej sceptyczni.

– Przy poparciu politycznym dla tej inicjatywy nie wypadało nie wesprzeć tego projektu – mówi nam jeden z wykładowców UM, proszący o anonimowość. – Ale stworzenie kierunku lekarskiego w dwa lata to dość karkołomne zadanie, w kontekście braku kadry i zaplecza. Podpisanie umów ze szpitalami może nie rozwiązać w pełni tego problemu, bo nie w każdym z nich są specjaliści od pracy klinicznej prowadzący badania naukowe.

Chętnych do studiowania medycyny na KUL raczej nie zabraknie. W ubiegłym roku o jeden indeks na kierunku lekarskim na Uniwersytecie Medycznym walczyło dziesięć osób. W tegorocznej rekrutacji, która potrwa do 12 lipca, już teraz chętnych jest trzy razy więcej niż miejsc.

KUL nie narzekał też na brak kandydatów na uruchomione wcześniej kierunki związane z medycyną.

– Dwa razy próbowałam dostać się na Uniwersytet Medyczny, ale mi się nie udało. Tutaj się dostałam i bardzo sobie chwalę, bo jest bardzo indywidualne podejście do każdego studenta – mówi nam studentka położnictwa na katolickiej uczelni.

Hojny minister

Przemysław Czarnek jako minister edukacji i nauki jest dla KUL (gdzie wciąż wykładowcą) wyjątkowo hojny.

* W 2020 lubelskie uczelnie dostały 75 mln zł z Ministerstwa Edukacji i Nauki. To pieniądze na inwestycje, a tych najwięcej zgłosił KUL. To m.in. budowa systemu kontroli dostępu w Domu Studenckim przy ul. Konstantynów 1D, budowa węzłów sanitarnych w budynku Konwiktu Księży Studentów, dostosowanie części budynku Kolegium Jana Pawła II do wymogów przeciwpożarowych, dostosowanie do wymogów przeciwpożarowych budynku Wydziału Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu KUL, przebudowa budynku Biblioteki Uniwersyteckiej.

* Ministerstwo Edukacji i Nauki przyznało KUL subwencję w wysokości 1,755 mln zł na wydanie Powszechnej Encyklopedii Filozofii w języku angielskim.

* W 2021 r. minister przyznał kilku czasopismom związanym z KUL zaskakująco wysokie pozycje w rankingu naukowych czasopism punktowanych (także w tych, w których sam publikuje).

* Decyzją Czarnka KUL znalazł się na liście wybranych uczelni, których zadaniem będzie przygotowanie nauczycieli do nauki etyki w szkołach. Minister chce żeby takie lekcje były obowiązkowe jeżeli uczeń nie chodzi na religię. Problemem jest brak nauczycieli tego przedmiotu.

* Ostatnio minister Czarnek był obecny na podpisaniu listu intencyjnego, na mocy którego ma zrodzić się Centrum Studiów KUL dla Osadzonych. Uczelnia od dawna prowadzi studia dla osadzonych w Areszcie Śledczym w Lublinie – nowe dzięki centrum ma rozszerzyć działalność na cały kraj.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których dotknął problem „niepożądanego gościa” w domu. Pleśń jest zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto wiedzieć, co robić, gdy już pojawi się na naszych ścianach oraz w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć. Poznajcie sprawdzony środek na niepożądane plamy!

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci
zdjęcia
galeria
film

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci

W nocy z czwartku na piątek w niewielkiej miejscowości Idalin w gminie Józefów nad Wisłą doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Z budynku uratowała się matka i czternastoletni syn. Ojciec rodziny i trójka pozostałych dzieci zginęli na miejscu. Sąsiedzi założyli internetową zbiórkę na nowy dom dla pogorzelców.

Oszust spędzi święta w więzieniu

Sukces puławskich policjantów. Oszust trafił do więzienia

Do tymczasowego aresztu trafił 24-latek podejrzany o szereg oszustw wobec seniorów z całej Polski, w tym z Puław. Został ustalony przez puławskich kryminalnych i zatrzymany we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów.

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

W piątek punktualnie w południe w siedzibie FIFA rozlosowano grupy eliminacji mistrzostw świata, które w 2026 roku odbędą się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. Losowana z drugiego koszyka Polska trafiła do grupy G, gdzie zagra między innymi z jedną z europejskich potęg. Którą? Odpowiedź poznamy w przyszłym roku

Ciri, bohaterka gry Wiedźmin IV
DO ZOBACZENIA
film

Wiedźmin IV na pierwszym zwiastunie, W roli głównej: Ciri (wideo)

Kiedyś jej szukaliśmy, teraz się w nią wcielimy. Sześć minut z Ciri, bohaterka gry Wiedźmin IV.

Poszukiwany za brutalne gwałty zatrzymany w Czechach

Poszukiwany za brutalne gwałty zatrzymany w Czechach

50-latek poszukiwany za brutalne gwałty i rozboje wpadł pod Pragą. Był poszukiwany od 2018 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

110,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

opryskiwacz

lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

Montażówka

lublin

0,00 zł

Komunikaty