Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 października 2020 r.
6:30

Właściciel Polsatu chce produkować w Lublinie autobusy na wodór

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
138 8 A A
Pierwszym wodorowym autobusem wyprodukowanym w Lublinie był ten z Ursusa. Jeździ teraz w Holandii, na regularnej linii. Przejechał 15 tysięcy kilometrów bez awarii
Pierwszym wodorowym autobusem wyprodukowanym w Lublinie był ten z Ursusa. Jeździ teraz w Holandii, na regularnej linii. Przejechał 15 tysięcy kilometrów bez awarii (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum )

Jeden z najbogatszych Polaków Zygmunt Solorz-Żak organizuje w Lublinie firmę, która zajmie się projektowaniem oraz produkcją autobusów wodorowych. Na razie lubelski biznes miliardera jest pilnie strzeżony. Firma ma w planach produkcję 500 autobusów rocznie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Robocza nazwa to Polski Autobus Wodorowy. Siedziba to nowy budynek na styku Lublina i Świdnika przy ulicy Mełgiewskiej. Na miejscu instalują się już konstruktorzy, specjaliści od logistyki.

– Ich zadaniem jest skonstruowanie nowego polskiego autobusu na wodór. Są to ludzie w większości z Ursus Busa, konstruktorzy z doświadczeniem, zatrudnieni przy budowie wodorowego autobusu Ursusa – mówi nasz informator.

Na Mełgiewskiej nie ma żadnego szyldu, ale jeden z pracowników potwierdził nam, że firma instaluje się w tym budynku.

Cel jest ambitny – w ciągu roku ma powstać projekt i prototyp autobusu wodorowego. Nie wyklucza się współpracy z firmą Hyundai, która dałaby technologię – podwozie i inne podzespoły nowego autobusu.

Koniec epoki węgla

Za Polskim Autobusem Wodorowym stoi Zygmunt Solorz-Żak, jeden z najbogatszych ludzi w Polsce, którego majątek szacowany jest na 10,9 mld zł.

Rok temu Solorz był bardzo zainteresowany kupnem Ursus Busa, który już wówczas posiadał bardzo udany prototyp autobusu na wodór.

– Porozumienie było bardzo blisko, dosłownie na ostatniej prostej. Niestety pan Solorz wycofał się w ostatniej chwili – dodaje nasz informator.

Wówczas prezesem w Ursusie był Tomas Zadroga. Po zerwaniu negocjacji z Solorzem, Zadroga odszedł z Ursusa i odnalazł się właśnie w Polskim Autobusie Wodorowym. – Nie zaprzeczam, nie potwierdzam – odpowiada Dziennikowi zapytany o organizację nowej firmy w Lublinie.

Właściciel Polsatu stawia na czysty, ekologicznie wytwarzany wodór. W październiku przedstawił nową strategię swojej spółki energetycznej ZE PAK – elektrownie Pątnów i Konin pod koniec tej dekady wyprodukują ostatni prąd z węgla.

– Teraz chcę dać Polsce coś, czego nie da się wyprodukować w żadnej fabryce - czyste powietrze i środowisko. Bardzo ważny i perspektywiczny jest zielony wodór, który zdaniem wielu ekspertów może stać się podstawowym paliwem stosowanym w gospodarce – mówi Solorz-Żak.

Zero emisji

Kolejny punktem tej strategii jest produkcja zeroemisyjnych autobusów wodorowych. Tym zajmie się Lublin.

Firma Solorza już zamówiła instalację do produkcji wodoru o wydajności pokrywającej dobowe zapotrzebowanie na paliwo 50 autobusów. Instalację wodorową zasili powstająca elektrownia słoneczna o mocy 70 MW. Zostanie zbudowana na 110 hektarach w gminie Brudzew w Wielkopolsce, na którym wcześniej działała odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego Adamów.

ZE PAK zakupił stacje tankowania zielonym wodorem samochodów osobowych i autobusów od norweskiej firmy Nel Hydrogen. Będą to pierwsze stacje wodorowe w Polsce przystosowane do tankowania samochodów osobowych, autobusów i samochodów ciężarowych. Dostawa stacji planowana jest na 2021 roku. Firma Solorza ma w planach produkcję 500 autobusów rocznie.

 

Zobacz: Montaż trolejbusu Ursus

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Komentator / 30 października 2020 r. o 07:36
+36
Super! Szkoda tylko, że biznesmen i reaktor zapomnieli, że to będą autobusy, a nie balony, które nie muszą mieć układów  jezdnych i hamulcowych.  Emisję powoduje także tarcie opon o nawierzchnię (zużycie opon, ścieranie nawierzchni, podnoszenie pyłu z nawierzchni) oraz zużycie materiałów ciernych w układzie hamulcowym – wszystkie te zjawiska powodują emisję pyłu zawieszonego, inaczej cząstek stałych (PM). Dlatego proszę pisać o ekologii, nie zapominając, że nie ma ZEROEMISYJNYCH pojazdów mechanicznych!
 Nie chódź, nie oddychaj, nie żyj - bo też nie jesteś zeroemisyjny.
 Nie chódź, nie oddychaj, nie żyj - bo też nie jesteś zeroemisyjny. rozwiń
Avatar
-felipe_96. / 30 października 2020 r. o 06:54
+13
Autobusy na wodór to bardzo dobra decyzja( W Niemczech mocno się rozważa inwestowanie w taki transport), nawet lepsza niż inwestowanie w autobusy elektryczne bym powiedział - które długo się ładują, mogą być awaryjne bardziej niż klasyczne. Autobusy klasyczne, z silnikiem spalinowym absolutnie zostawiłbym i nie rezygnował z inwestowania w nie - są potrzebne( zwłaszcza przegubowe, które miasto utraciło, po incydencie z Warbusem). Z racji dużego pokrycia miasta trakcją trolejbusową w dalszym ciągu wskazane są inwestycje w pojazdy trolejbusowe( i ważne by one jeździły a nie stały, nowe niewykorzystywane w zajezdni). I jeszcze jedna uwaga - pojazdy jakie by to nie były powinny być klimatyzowane, spełniać normy emisji spalin, wyposażone w wyświetlacz dynamicznej informacji pasażerskiej i tak dalej - czyli to co było uwzględniane zwykle w przetargach. Ale najważniejsze na koniec - każdy pojazd powinien mieć obowiązkowo( 1 szt. w klasycznym 2szt. w przegubowym) mobilny biletomat - i to taki, który przyjmuje płatność za bilety zarówno gotówką jak i kartą - żaden środek płatniczy nie powinien być dyskryminowany( a tym bardziej ten klasyczny, podstawowy jakim jest i była gotówka - to nią zazwyczaj płacimy za papierowe bilety mpk., które się kasuje w kasownikach).
Autobusy na wodór to bardzo dobra decyzja( W Niemczech mocno się rozważa inwestowanie w taki transport), nawet lepsza niż inwestowanie w autobusy elektryczne bym powiedział - które długo się ładują, mogą być awaryjne bardziej niż klasyczne. Autobusy klasyczne, z silnikiem spalinowym absolutnie zostawiłbym i nie rezygnował z inwestowania w nie - są potrzebne( zwłaszcza przegubowe, które miasto utraciło, po incydencie z Warbusem). Z racji dużego pokrycia miasta trakcją trolejbusową w dalszym ciągu wskazane są inwestycje w pojazdy trolejbusowe(... rozwiń
Avatar
jmflojmflo / 31 października 2020 r. o 14:59
+11
Nie ma biletów MPK w Lublinie.
Avatar
LAS / 30 października 2020 r. o 07:51
-20
Super! Szkoda tylko, że biznesmen i reaktor zapomnieli, że to będą autobusy, a nie balony, które nie muszą mieć układów  jezdnych i hamulcowych.  Emisję powoduje także tarcie opon o nawierzchnię (zużycie opon, ścieranie nawierzchni, podnoszenie pyłu z nawierzchni) oraz zużycie materiałów ciernych w układzie hamulcowym – wszystkie te zjawiska powodują emisję pyłu zawieszonego, inaczej cząstek stałych (PM). Dlatego proszę pisać o ekologii, nie zapominając, że nie ma ZEROEMISYJNYCH pojazdów mechanicznych!
Nie chódź, nie oddychaj, nie żyj - bo też nie jesteś zeroemisyjny.
 Czy ja pisałem, że jestem ZEROEMISYJNY?!
 Czy ja pisałem, że jestem ZEROEMISYJNY?! rozwiń
Avatar
mrzuko / 30 października 2020 r. o 09:05
-21
Oby nie skończyło się tak jak z Ursusem czyli bankructwem. Lublin kupił ten złom od Ursusa i mieszkańcy zostali teraz z bublami bez serwisu i wsparcia.
Avatar
mrzuko / 30 października 2020 r. o 09:17
-27
W Lublinie postawiono na rozbudowe  radzieckiej technologii czyli zawalidrogi - trolejbusy. I to w czasie gdy koszt prądu z baterii bedzie za chwile  w podobnej cenie jak prąd z drutów, nie wpominając np o wodorze. Oszpecone, odrutowane miasto.
 Dodać trzeba, że wydano mliony na sieć trojbusową, a jest ona wykorzystywana w znikomym stopniu. Linia 152 została zlikwidowana, takie linie jak 154, 157, 161, 162 wozą głównie powietrze. Kilkadziesiąt trolejbusów stoi w zajedni i jest nieużywana. Mniejsze miasta jak np. Olsztyn wybydowały od podstaw sieć tramwajową a w Lublinie jak zwykle nic się nie udaje.
 Dodać trzeba, że wydano mliony na sieć trojbusową, a jest ona wykorzystywana w znikomym stopniu. Linia 152 została zlikwidowana, takie linie jak 154, 157, 161, 162 wozą głównie powietrze. Kilkadziesiąt trolejbusów stoi w zajedni i jest nieużywana. Mniejsze miasta jak np. Olsztyn wybydowały od podstaw sieć tramwajową a w Lublinie jak zwykle nic się nie udaje. rozwiń
Avatar
LAS / 30 października 2020 r. o 07:04
-44
Super! Szkoda tylko, że biznesmen i reaktor zapomnieli, że to będą autobusy, a nie balony, które nie muszą mieć układów jezdnych i hamulcowych. Emisję powoduje także tarcie opon o nawierzchnię (zużycie opon, ścieranie nawierzchni, podnoszenie pyłu z nawierzchni) oraz zużycie materiałów ciernych w układzie hamulcowym – wszystkie te zjawiska powodują emisję pyłu zawieszonego, inaczej cząstek stałych (PM). Dlatego proszę pisać o ekologii, nie zapominając, że nie ma ZEROEMISYJNYCH pojazdów mechanicznych!
Avatar
LBN / 30 października 2020 r. o 07:06
-56
W Lublinie postawiono na rozbudowe radzieckiej technologii czyli zawalidrogi - trolejbusy. I to w czasie gdy koszt prądu z baterii bedzie za chwile w podobnej cenie jak prąd z drutów, nie wpominając np o wodorze. Oszpecone, odrutowane miasto.
Avatar
jmflojmflo / 31 października 2020 r. o 14:59
+11
Nie ma biletów MPK w Lublinie.
Avatar
mrzuko / 30 października 2020 r. o 09:17
-27
W Lublinie postawiono na rozbudowe  radzieckiej technologii czyli zawalidrogi - trolejbusy. I to w czasie gdy koszt prądu z baterii bedzie za chwile  w podobnej cenie jak prąd z drutów, nie wpominając np o wodorze. Oszpecone, odrutowane miasto.
 Dodać trzeba, że wydano mliony na sieć trojbusową, a jest ona wykorzystywana w znikomym stopniu. Linia 152 została zlikwidowana, takie linie jak 154, 157, 161, 162 wozą głównie powietrze. Kilkadziesiąt trolejbusów stoi w zajedni i jest nieużywana. Mniejsze miasta jak np. Olsztyn wybydowały od podstaw sieć tramwajową a w Lublinie jak zwykle nic się nie udaje.
 Dodać trzeba, że wydano mliony na sieć trojbusową, a jest ona wykorzystywana w znikomym stopniu. Linia 152 została zlikwidowana, takie linie jak 154, 157, 161, 162 wozą głównie powietrze. Kilkadziesiąt trolejbusów stoi w zajedni i jest nieużywana. Mniejsze miasta jak np. Olsztyn wybydowały od podstaw sieć tramwajową a w Lublinie jak zwykle nic się nie udaje. rozwiń
Avatar
mrzuko / 30 października 2020 r. o 09:05
-21
Oby nie skończyło się tak jak z Ursusem czyli bankructwem. Lublin kupił ten złom od Ursusa i mieszkańcy zostali teraz z bublami bez serwisu i wsparcia.
Avatar
LAS / 30 października 2020 r. o 07:51
-20
Super! Szkoda tylko, że biznesmen i reaktor zapomnieli, że to będą autobusy, a nie balony, które nie muszą mieć układów  jezdnych i hamulcowych.  Emisję powoduje także tarcie opon o nawierzchnię (zużycie opon, ścieranie nawierzchni, podnoszenie pyłu z nawierzchni) oraz zużycie materiałów ciernych w układzie hamulcowym – wszystkie te zjawiska powodują emisję pyłu zawieszonego, inaczej cząstek stałych (PM). Dlatego proszę pisać o ekologii, nie zapominając, że nie ma ZEROEMISYJNYCH pojazdów mechanicznych!
Nie chódź, nie oddychaj, nie żyj - bo też nie jesteś zeroemisyjny.
 Czy ja pisałem, że jestem ZEROEMISYJNY?!
 Czy ja pisałem, że jestem ZEROEMISYJNY?! rozwiń
Avatar
Komentator / 30 października 2020 r. o 07:36
+36
Super! Szkoda tylko, że biznesmen i reaktor zapomnieli, że to będą autobusy, a nie balony, które nie muszą mieć układów  jezdnych i hamulcowych.  Emisję powoduje także tarcie opon o nawierzchnię (zużycie opon, ścieranie nawierzchni, podnoszenie pyłu z nawierzchni) oraz zużycie materiałów ciernych w układzie hamulcowym – wszystkie te zjawiska powodują emisję pyłu zawieszonego, inaczej cząstek stałych (PM). Dlatego proszę pisać o ekologii, nie zapominając, że nie ma ZEROEMISYJNYCH pojazdów mechanicznych!
 Nie chódź, nie oddychaj, nie żyj - bo też nie jesteś zeroemisyjny.
 Nie chódź, nie oddychaj, nie żyj - bo też nie jesteś zeroemisyjny. rozwiń
Avatar
LBN / 30 października 2020 r. o 07:06
-56
W Lublinie postawiono na rozbudowe radzieckiej technologii czyli zawalidrogi - trolejbusy. I to w czasie gdy koszt prądu z baterii bedzie za chwile w podobnej cenie jak prąd z drutów, nie wpominając np o wodorze. Oszpecone, odrutowane miasto.
Avatar
LAS / 30 października 2020 r. o 07:04
-44
Super! Szkoda tylko, że biznesmen i reaktor zapomnieli, że to będą autobusy, a nie balony, które nie muszą mieć układów jezdnych i hamulcowych. Emisję powoduje także tarcie opon o nawierzchnię (zużycie opon, ścieranie nawierzchni, podnoszenie pyłu z nawierzchni) oraz zużycie materiałów ciernych w układzie hamulcowym – wszystkie te zjawiska powodują emisję pyłu zawieszonego, inaczej cząstek stałych (PM). Dlatego proszę pisać o ekologii, nie zapominając, że nie ma ZEROEMISYJNYCH pojazdów mechanicznych!
Avatar
-felipe_96. / 30 października 2020 r. o 06:54
+13
Autobusy na wodór to bardzo dobra decyzja( W Niemczech mocno się rozważa inwestowanie w taki transport), nawet lepsza niż inwestowanie w autobusy elektryczne bym powiedział - które długo się ładują, mogą być awaryjne bardziej niż klasyczne. Autobusy klasyczne, z silnikiem spalinowym absolutnie zostawiłbym i nie rezygnował z inwestowania w nie - są potrzebne( zwłaszcza przegubowe, które miasto utraciło, po incydencie z Warbusem). Z racji dużego pokrycia miasta trakcją trolejbusową w dalszym ciągu wskazane są inwestycje w pojazdy trolejbusowe( i ważne by one jeździły a nie stały, nowe niewykorzystywane w zajezdni). I jeszcze jedna uwaga - pojazdy jakie by to nie były powinny być klimatyzowane, spełniać normy emisji spalin, wyposażone w wyświetlacz dynamicznej informacji pasażerskiej i tak dalej - czyli to co było uwzględniane zwykle w przetargach. Ale najważniejsze na koniec - każdy pojazd powinien mieć obowiązkowo( 1 szt. w klasycznym 2szt. w przegubowym) mobilny biletomat - i to taki, który przyjmuje płatność za bilety zarówno gotówką jak i kartą - żaden środek płatniczy nie powinien być dyskryminowany( a tym bardziej ten klasyczny, podstawowy jakim jest i była gotówka - to nią zazwyczaj płacimy za papierowe bilety mpk., które się kasuje w kasownikach).
Autobusy na wodór to bardzo dobra decyzja( W Niemczech mocno się rozważa inwestowanie w taki transport), nawet lepsza niż inwestowanie w autobusy elektryczne bym powiedział - które długo się ładują, mogą być awaryjne bardziej niż klasyczne. Autobusy klasyczne, z silnikiem spalinowym absolutnie zostawiłbym i nie rezygnował z inwestowania w nie - są potrzebne( zwłaszcza przegubowe, które miasto utraciło, po incydencie z Warbusem). Z racji dużego pokrycia miasta trakcją trolejbusową w dalszym ciągu wskazane są inwestycje w pojazdy trolejbusowe(... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 listopada 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 listopada 2020 r.

Zmiany w zarządzie powiatu świdnickiego. Kto zastąpił Radosława Brzózkę?

Zmiany w zarządzie powiatu świdnickiego. Kto zastąpił Radosława Brzózkę?

Jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przez niemal ćwierć wieku był zatrudniony w Katolickim Stowarzyszeniu "Civitas Christiana". We wtorek Rada Powiatu w Świdniku, choć niejednogłośnie, podjęła uchwalę ws. powołania Romualda Gumienniaka na członka zarządu powiatu.

Prace młodych artystów na wystawie online. Galeria Labirynt ogłasza nabór

Prace młodych artystów na wystawie online. Galeria Labirynt ogłasza nabór

Galeria Labirynt w Lublinie zaprasza dzieci i młodzież do 18 roku życia do zgłaszania prac na wystawę "Sen niedźwiedzia", która zostanie zrealizowana w formie online. Nabór potrwa do 6 grudnia.

50 lat temu z taśmy produkcyjnej FSC w Lublinie zjechał 100-tysięczny egzemplarz Żuka

50 lat temu z taśmy produkcyjnej FSC w Lublinie zjechał 100-tysięczny egzemplarz Żuka

Już pół wieku minęło, odkąd z Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie wyjechał 100-tysięczny egzemplarz Żuka - słynnego polskiego samochodu dostawczego. W sumie powstało niecałe 590 tys. sztuk tego pojazdu

Niezwykłe zjawisko optyczne na niebie - filar słoneczny. Wasze zdjęcia
Zdjęcia Czytelników
galeria

Niezwykłe zjawisko optyczne na niebie - filar słoneczny. Wasze zdjęcia

Filar słoneczny to słup światła, który - w uproszczeniu - powstaje dzięki kryształkom lodu. Dzisiaj to zjawisko udało się uwiecznić na zdjęciach naszym Czytelnikom. Nie zabrakło także kilku ciekawych ujęć zachodu słońca. Zapraszamy do oglądania galerii takich fotografii

Budżet Kraśnika na 2021 rok. Inwestycje i podwyżki

Budżet Kraśnika na 2021 rok. Inwestycje i podwyżki

Gruntowna przebudowa krytej pływalni, rewitalizacja miasta, a także modernizacja ulicznego oświetlenia – takie inwestycje znalazły się w projekcie przyszłorocznego budżetu miasta. Przyszły rok dla mieszkańców będzie też oznaczać podwyżki opłat za śmierci i wzrost stawek podatków

Opole Lubelskie: Wycinka drzew i nowe nasadzenia

Opole Lubelskie: Wycinka drzew i nowe nasadzenia

Piły poszły ruch przy rewitalizacji rynku. Pod topór w większości poszły spróchniałe drzewa, grożące zawaleniem.

10-letnia Alicja Tracz gotowa na podbój Eurowizji Junior 2020 [wideo]
film

10-letnia Alicja Tracz gotowa na podbój Eurowizji Junior 2020 [wideo]

– Eurowizja Junior to było moje marzenie – mówi Alicja Tracz. 10-latka ze Stojeszyna koło Janowa Lubelskiego w niedzielę będzie reprezentować Polskę. W tym roku konkurs odbędzie się zdalnie

Poseł Lech Kołakowski opuścił PiS. Powodem "piątka Kaczyńskiego" i jego "sytuacja w ugrupowaniu"
film

Poseł Lech Kołakowski opuścił PiS. Powodem "piątka Kaczyńskiego" i jego "sytuacja w ugrupowaniu"

Warszawa. Poseł Lech Kołakowski opuścił klub i partię Prawo i Sprawiedliwość i będzie odtąd posłem niezrzeszonym. Jak wyjaśnił, nie mógł zaakceptować ustawy zwanej "piątką dla zwierząt" i jej kolejnych wersji, forsowanych przez kierownictwo partii mimo oporu części polityków Zjednoczonej Prawicy. Zasugerował również, że w tle jego rezygnacji leżał konflikt z centralą na Nowogrodzkiej.

Hetman Żółkiewka mistrzem jesieni. Chełmska klasa okręgowa w liczbach

Hetman Żółkiewka mistrzem jesieni. Chełmska klasa okręgowa w liczbach

Dopiero po ostatnim spotkaniu Hetman Żółkiewka awansował na pierwsze miejsce w tabeli zostając tym samym mistrzem jesieni

Starostowie nie otrzymują już danych o COVID-19. Dyskusja o raportach na radzie pow. świdnickiego

Starostowie nie otrzymują już danych o COVID-19. Dyskusja o raportach na radzie pow. świdnickiego

Począwszy od wtorku, 24 listopada, powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne w Polsce nie będą publikować na swoich stronach codziennych raportów dotyczących SARS-CoV-2. Informacje ma upubliczniać GIS. Póki co ich nie ma. Najnowszych danych z powiatu świdnickiego nie poznali też dzisiaj radni z tego terenu.

Naprawmy, co zepsuła pandemia. Rzemieślnicy mają problemy, pomagają wierni klienci

Naprawmy, co zepsuła pandemia. Rzemieślnicy mają problemy, pomagają wierni klienci

Kaletnicy, szewcy, zegarmistrze – to tylko niektórzy rzemieślnicy, których epidemia pozbawiła normalnych możliwości funkcjonowania. Pomóc w przetrwaniu mogą im tylko wierni klienci. Ci skrzykują się w internecie

Kupujemy szeregowiec. Alternatywa dla mieszkania

Kupujemy szeregowiec. Alternatywa dla mieszkania

Domy szeregowe, czyli inaczej segmenty to opcja cenowo porównywalna do trzypokojowego mieszkania. Własny ogródek i większa powierzchnia sprawia, że za rozsądne pieniądze otrzymujemy jednak namiastkę domu

Do Ciechanek powróciła cisza. Koniec z odgłosami ciętej karoserii samochodowej
Po naszej publikacji

Do Ciechanek powróciła cisza. Koniec z odgłosami ciętej karoserii samochodowej

Od dwóch tygodni w Ciechankach (pow. łęczyński, gmina Puchaczów) ciszy nie przerywa huk ciętych karoserii zużytych samochodów. Po naszych artykułach i emisji reportażu w TVP z miejscowości wyniosła się firma zajmująca się demontażem starych aut na terenie Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego.

Nowy zawodnik Azotów Puławy

Nowy zawodnik Azotów Puławy

Niespodzianka dla kibiców Azotów Puławy. We wtorek klub poinformował o pozyskaniu nowego zawodnika. Do zespołu Larsa Walthera dołączył Słoweniec Andraż Velkavrh, który występuję na pozycji środkowego rozgrywającego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.