Ośrodek Medycyny Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, który powstał przy ul. Jaczewskiego 8D zachęca do współpracy przedsiębiorców z branży m.in. farmaceutycznej, chemicznej, spożywczej oraz jednostki naukowo-badawcze.
26 października odbędzie się tam seminarium, na którym będzie można zapoznać się z możliwościami prowadzenia badań naukowych w oparciu o potencjał techniczny, laboratoryjny i aparaturowy ośrodka.
Chętni do udziału w seminarium mogą zgłaszać się telefonicznie pod nr tel. 81 448 59 00 lub mailowo: omd@umlub.pl do 21 października.
– To nowoczesny kompleks o charakterze naukowo-hodowlanym, który umożliwia realizację największych projektów badawczo-rozwojowych. Stwarza warunki pracy naukowej dla eksperymentatorów wywodzących się z jednostek Uniwersytetu Medycznego oraz wszystkich chętnych do współpracy specjalistów z kraju i zagranicy – zaznacza dr n. med. Mirosław Łańcut, kierownik OMD. – Najważniejszą funkcją ośrodka jest stworzenie platformy badawczej skupiającej wszystkie badania prowadzone z wykorzystaniem zwierząt laboratoryjnych. Medycyna doświadczalna jest jednym z głównych filarów medycyny ludzkiej.
Metody stosowane w medycynie doświadczalnej pozwalają na wyjaśnienie procesów powstawania chorób, poszukiwanie metod profilaktyki, a także odkrywanie i testowanie nowych środków leczniczych.
OMD to pierwsza tego typu jednostka badawcza w ramach uczelni. – W centrum uwagi naszych badaczy znajdą się choroby układu krążenia, neurodegeneracyjne i nowotworowe – podkreślał w styczniu ubiegłego roku przy okazji wmurowania kamienia węgielnego pod ośrodek prof. dr hab. Andrzej Drop, rektor UM.