Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 grudnia 2017 r.
19:49

Wybory w PO. Żuk wygrał o włos, Grabczuk opuści partię? Jest odpowiedź

0 77 A A

Krzysztof Żuk nowym przewodniczącym regionu lubelskiego Platformy Obywatelskiej. Ale niewiele brakowało, by doszło do sensacji. Ze swoim kontrkandydatem wicemarszałkiem województwa Krzysztofem Grabczukiem prezydent Lublina wygrał zaledwie trzema głosami

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Już w sobotę wieczorem nieoficjalne wyniki wskazywały na niewielką różnicę. W terenie większe poparcie zebrał Grabczuk. Jak informował na Facebooku poseł Stanisław Żmijan, w powiecie bialskim wicemarszałek województwa otrzymał 100 proc. głosów, wygrywając 48:0.

Także w swoim mateczniku, czyli w Chełmie, Grabczuk wziął wszystkie głosy. Kluczowe miały więc okazać się wyniki z Lublina, bo według wciąż nieoficjalnych informacji, przed zliczeniem głosów oddanych w stolicy województwa Żuka poparło o ponad sto osób mniej.

Prezydent Lublina w swoim mieście zwyciężył zdecydowanie, co wystarczyło do finalnego triumfu. Ten okazał się minimalny, bo w ostatecznym rozrachunku prezydent Lublina wygrał 402:399.

Tuż po ogłoszeniu oficjalnych wyników Żuk podziękował przede wszystkim za głosy oddane w Lublinie. – Moje zdecydowane zwycięstwo w naszym mieście jest dowodem ogromnego wsparcia, jakiego tu doświadczam. Gratuluję mojemu kontrkandydatowi Krzysztofowi Grabczukowi, którego bardzo dobry wynik w okręgu Biała Podlaska-Chełm potwierdza jego pozycję lidera na tym obszarze. Dziękuję mu za współzawodnictwo i przestrzeganie zasad fair play w wewnętrznej kampanii wyborczej – napisał w przesłanym mediom oświadczeniu.

Teraz niewiadomą pozostają nazwiska pozostałych członków zarządu regionu PO. Z zakulisowych rozmów wynika, że Grabczuk nie dostanie funkcji wiceprzewodniczącego (wcześniej mówił, że w razie jego zwycięstwa takie miejsce zaoferuje Żukowi). Zwyczajowo miejsca w zarządzie zajmują parlamentarzyści.

W całym województwie jest ich pięcioro, a właśnie tylu – według partyjnego statutu – jest zastępców przewodniczącego.

W kuluarach można także usłyszeć, że kontrkandydat Żuka po wyborczym niepowodzeniu może zostać zmarginalizowany w partii. Mówi się także, że w związku z tym, wraz z grupą swoich zwolenników, może opuścić PO i zasilić centroprawicowe Porozumienie Jarosława Gowina. – Mogę powiedzieć tylko tyle, że moje miejsce jest w Platformie – zapewnia jednak Grabczuk.

Czy tak niewielka wygrana Żuka jest zaskakująca? – Już sam jego udział w tych wyborach i powrót do polityki partyjnej był dla mnie zaskoczeniem – odpowiada dr Wojciech Maguś, politolog i medioznawca z UMCS przypominając, że w 2014 roku prezydent Lublina zrezygnował z funkcji wiceprzewodniczącego regionu PO, by poświęcić więcej czasu sprawom miasta.

– Teraz daje sygnał chęci wzmocnienia partii swoim wizerunkiem samorządowca, który cieszy się społecznym poparciem. To deklaracja, która ma mieć oddźwięk ogólnopolski. Ale wiąże się to też z ryzykiem, bo notowania Platformy w skali kraju nie są najlepsze. Krzysztof Żuk w ten sposób może wzmocnić notowania partii, ale może się to odbyć jego kosztem – przewiduje dr Maguś.

Od urny z kwitkiem

Sobotnim wyborom towarzyszyły też pewne kontrowersje. Piotr Sawicki, który w ostatnim czasie głośno krytykował lokalne władze PO i popierał kandydaturę Grabczuka, napisał na Facebooku, że wraz z dwojgiem innych partyjnych działaczy „nie zostali dopuszczeni do głosowania”.

– Po rozwiązaniu naszych struktur w powiecie mieliśmy trzy miesiące, żeby zapisać się do nowych kół. Zrobiliśmy to w terminie, ale ostatecznie nie zostaliśmy wpisani do Centralnego Rejestru Członków. Przez to uniemożliwiono nam możliwość opłacenia składek i udział w głosowaniu – wyjaśnia Sawicki i zapowiada złożenie protestu do partyjnej centrali. – Zakładam, że niczego to nie zmieni. Ale w tym kontekście wygrana Krzysztofa Żuka może wydawać się wątpliwa.

W 2014 roku prezydent Lublina zrezygnował z funkcji wiceprzewodniczącego regionu PO, by poświęcić się Lublinowi. Teraz wraca do polityki

 

Komentarze 77

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 grudnia 2017 o 07:53
0
Jak można przekręta wybrać na przewodniczącego?Chyba ,że to partia wyłącznie przekrętów,bo złodziei to wiadomo!!!Żuk niedługo zostanie skazany,to się wszystko wyjaśni!
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 15:09
0
W Partii Oszustów wybory wygrał O... który oszukał drugiego O i z czego Polacy mają się cieszyć. W końcu ludzie się wkurzą i dokończa tego co nie zostało zrobione dawno temu...
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 14:40
0
i własnie pis ma w galotach , bo za żukiem pójdzie mnóstwo ludzi, pis liczył by się pokłócili w PO , ale żuk jest gwarantem porozumienia. pis się boi dobrych samorządowców wiecie dlaczego???? bo nawet radni z pis wiedzą ze nie było lepszego prezydenta w lublinie !!!! Co nie oznacza ze już wszystko zrobione, lepszym prezydentem będzie tylko lepszy żuk :)
Avatar
frustrat / 4 grudnia 2017 o 12:36
0
undefined napisał:
Żuk jest sprawnym samorządowcem - skutecznie zmienia Lublin. Ten jazgot przeciwników to tylko ich frustracja i bezsilność... PO nie jest super, ale ze wszystkich sił politycznych jest najbardziej demokratyczne. PiS rujnuje dorobek ostatnich lat
 O tak;"PiS rujnuje dorobek ostatnich lat". Podaj jakieś konkretne przykłady tago "rujnowania"!!!. Może chodzi ci o dorobek złodziei, wyprowadzaczy,krętaczy, niedopełniaczy, nadużywaczy itp. kanalie??. Jeśli tak- to w pełni się z tobą zgadzam. Program zakłada odsiadkę, a potem "dziurawe skarpetki".
 O tak;"PiS rujnuje dorobek ostatnich lat". Podaj jakieś konkretne przykłady tago "rujnowania"!!!. Może chodzi ci o dorobek złodziei, wyprowadzaczy,krętaczy, niedopełniaczy, nadużywaczy itp. kanalie??. Jeśli tak- to w pełni się z tobą zgadzam. Program zakłada odsiadkę, a potem "dziurawe skarpetki". rozwiń
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 11:36
0
jedyna słuszna decyzja - mocny przewodniczący to mocna platforma w regionie
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 11:19
0
Rząd PiS zadłuża Polaków szybciej niż PO lub Gierek: nacjonalista.pl/2016/06/25/rzad-pis-zadluza-polakow-szybciej-niz-po-lub-gierek/
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 10:54
0
Świetna wiadomość!!!
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 10:32
0
Brawo Żuk
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 10:27
0
Niedopuszczenie przez stronników Żuka do głosowania uprawnionych osób POkazuje jaka demokracja panuje w PO. Widać jak potrzebne są zmiany w ordynacji wyborczej aby takich przypadków nie było w samorządach w których rządzi PO.
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 10:03
0
I dobrze
Avatar
Gość / 7 grudnia 2017 o 07:53
0
Jak można przekręta wybrać na przewodniczącego?Chyba ,że to partia wyłącznie przekrętów,bo złodziei to wiadomo!!!Żuk niedługo zostanie skazany,to się wszystko wyjaśni!
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 15:09
0
W Partii Oszustów wybory wygrał O... który oszukał drugiego O i z czego Polacy mają się cieszyć. W końcu ludzie się wkurzą i dokończa tego co nie zostało zrobione dawno temu...
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 14:40
0
i własnie pis ma w galotach , bo za żukiem pójdzie mnóstwo ludzi, pis liczył by się pokłócili w PO , ale żuk jest gwarantem porozumienia. pis się boi dobrych samorządowców wiecie dlaczego???? bo nawet radni z pis wiedzą ze nie było lepszego prezydenta w lublinie !!!! Co nie oznacza ze już wszystko zrobione, lepszym prezydentem będzie tylko lepszy żuk :)
Avatar
frustrat / 4 grudnia 2017 o 12:36
0
undefined napisał:
Żuk jest sprawnym samorządowcem - skutecznie zmienia Lublin. Ten jazgot przeciwników to tylko ich frustracja i bezsilność... PO nie jest super, ale ze wszystkich sił politycznych jest najbardziej demokratyczne. PiS rujnuje dorobek ostatnich lat
 O tak;"PiS rujnuje dorobek ostatnich lat". Podaj jakieś konkretne przykłady tago "rujnowania"!!!. Może chodzi ci o dorobek złodziei, wyprowadzaczy,krętaczy, niedopełniaczy, nadużywaczy itp. kanalie??. Jeśli tak- to w pełni się z tobą zgadzam. Program zakłada odsiadkę, a potem "dziurawe skarpetki".
 O tak;"PiS rujnuje dorobek ostatnich lat". Podaj jakieś konkretne przykłady tago "rujnowania"!!!. Może chodzi ci o dorobek złodziei, wyprowadzaczy,krętaczy, niedopełniaczy, nadużywaczy itp. kanalie??. Jeśli tak- to w pełni się z tobą zgadzam. Program zakłada odsiadkę, a potem "dziurawe skarpetki". rozwiń
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 11:36
0
jedyna słuszna decyzja - mocny przewodniczący to mocna platforma w regionie
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 11:19
0
Rząd PiS zadłuża Polaków szybciej niż PO lub Gierek: nacjonalista.pl/2016/06/25/rzad-pis-zadluza-polakow-szybciej-niz-po-lub-gierek/
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 10:54
0
Świetna wiadomość!!!
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 10:32
0
Brawo Żuk
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 10:27
0
Niedopuszczenie przez stronników Żuka do głosowania uprawnionych osób POkazuje jaka demokracja panuje w PO. Widać jak potrzebne są zmiany w ordynacji wyborczej aby takich przypadków nie było w samorządach w których rządzi PO.
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 10:03
0
I dobrze
Zobacz wszystkie komentarze 77

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Liga Mistrzów. Hattrick i kolejny rekord Leo Messiego

Liga Mistrzów. Hattrick i kolejny rekord Leo Messiego 1 0

FC Barcelona w pierwszym meczu tegorocznej edycji nie dała żadnych szans PSV Eindhoven i zwyciężyła 4:0, a trzy bramki zapisał na swoim koncie Argentyńczyk. Z kolei w najciekawszym wtorkowym meczu Liverpool wygrał po świetnym widowisku z Paris Saint Germain 3:2 zdobywając decydującą bramkę w doliczonym czasie gry

Militaria XX wieku. Wystawa historyczna w Targach Lublin
26 października 2018, 10:00

Militaria XX wieku. Wystawa historyczna w Targach Lublin 3 0

Co Gdzie Kiedy. Modele pojazdów militarnych z całej Polski, repliki samolotów, pokazy broni i sprzętu wojskowego - to wszystko i wiele innych atrakcji czeka na odwiedzających Targi Lublin (ul. Dworcowa 11) w dniach 26-28 października podczas III edycji projektu Militaria XX wieku – Wystawa historyczna.

Bułgarzy na kolanach. Polska z piątym zwycięstwem w Warnie

Bułgarzy na kolanach. Polska z piątym zwycięstwem w Warnie 0 0

Polscy siatkarze zakończyli pierwszą fazę Mistrzostw Świata z kompletem zwycięstw. Podopieczni Vitala Heynena nie dali się Bułgarom, z którymi wygrali 3:1. Było to jednak niezwykle wymagające spotkanie.

Wybory samorządowe 2018 - Zamość. Kandydaci do Rady Miasta

Wybory samorządowe 2018 - Zamość. Kandydaci do Rady Miasta 1 0

Wybory samorządowe 2018 Zamość. Oto zarejestrowane listy kandydatów do Rady Miasta.

700 badaczy przyjechało do Lublina na Ogólnopolski Kongres Politologii [zdjęcia]
galeria

700 badaczy przyjechało do Lublina na Ogólnopolski Kongres Politologii [zdjęcia] 0 0

Z okazji IV Ogólnopolskiego Kongresu Politologii przyjechało ponad 700 badaczy z polskich oraz zagranicznych ośrodków naukowych. W programie ponad setka różnorodnych spotkań panelowych. Wydarzenie potrwa do czwartku.

Przekręcony licznik w samochodzie? Teraz będą za to wysokie kary

Przekręcony licznik w samochodzie? Teraz będą za to wysokie kary 8 3

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości zmiany w prawie, które pozwolą ukrócić oszukańczy proceder „przekręcania” liczników w używanych autach.

Starosta puławski nagrodzony tytułem „Samorządowca XX-lecia”

Starosta puławski nagrodzony tytułem „Samorządowca XX-lecia” 2 2

Starosta puławski, Witold Popiołek (PSL) w październiku dostanie statuetkę z tytułem „Samorządowca XX-lecia”. To nagroda przyznawana przez Zarząd Związku Powiatów Polskich, organizację tworzoną przez innych starostów z całego kraju. W jego zarządzie dominują działacze PSL-u.

Wymienią tablicę na cmentarzu jeńców włoskich w Białej Podlaskiej

Wymienią tablicę na cmentarzu jeńców włoskich w Białej Podlaskiej 3 0

Mieszkaniec Białej Podlaskiej zwrócił się do władz miasta o wymianę tablicy informacyjnej na cmentarzu jeńców włoskich. Samorząd chce to naprawić, ale nie w tym roku.

Jak nazwać te ulice i plac w Kraśniku? Pytają mieszkańców

Jak nazwać te ulice i plac w Kraśniku? Pytają mieszkańców 1 2

Mieszkańcy Kraśnika mogą wypowiedzieć się na temat proponowanych nazw dla nienazwanych jeszcze ulic i placu miejskiego.

Świdnik: Kandydaci już znani

Świdnik: Kandydaci już znani 1 4

79 kandydatów na radnych gmin na terenie powiatu świdnickiego i do Rady Powiatu Świdnickiego zgłosił Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość. Swoich kandydatów do Rady Miasta Świdnik przedstawił też burmistrz Waldemar Jakson, który będzie walczyć o kolejną kadencję w Ratuszu.

Koncert Moriah Woods w Nałęczowie
22 września 2018, 19:30

Koncert Moriah Woods w Nałęczowie 0 0

W sobotę, 22 września o godz. 19.30 w nałęczowskiej Kawiarni Lipowej odbędzie się koncert artystki z USA - Moriah Woods.

"Lekarz pomylił antybiotyki" i to był początek problemów ze zdrowiem Mai. Potrzebna pomoc

"Lekarz pomylił antybiotyki" i to był początek problemów ze zdrowiem Mai. Potrzebna pomoc 99 6

Potrzeba 10 tysięcy złotych, by 8-letnia Maja Kot ze Świdnika mogła wyjechać na konsultację lekarską do Wielkiej Brytanii. Dziewczynka cierpi na szereg poważnych chorób. Jej rodzice chcą znaleźć przyczynę, by móc skutecznie leczyć swoje dziecko. W pomoc Mai włączyła się już szkoła, w której uczy się trzecioklasistka

Krawczyk: Listy PiS do Rady Miasta to zwyczajna kpina

Krawczyk: Listy PiS do Rady Miasta to zwyczajna kpina 1 20

– Dzisiaj poznaliśmy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Rady Miasta Lublin. Według nas te listy to zwyczajna kpina z mieszkańców Lublina – komentuje Michał Krawczyk, kandydujący na radnego z komitetu Krzysztofa Żuka. – Dla nas to nie do zaakceptowania.

"Żywi i umarli, czyli bandyci w piekle" w Teatrze Starym w Lublinie
5 października 2018, 19:00

"Żywi i umarli, czyli bandyci w piekle" w Teatrze Starym w Lublinie 2 0

Co Gdzie Kiedy. 5 października o godz. 19 w Teatrze Starym zaprezentowany zostanie spektakl Żywi i umarli, czyli bandyci w piekle, który cieszył się w Lublinie olbrzymią popularnością... ponad 150 lat temu. Teraz zobaczymy go ponownie, w nowej interpretacji i zupełnie za darmo. W kasie teatru dostępne są bezpłatne wejściówki.

Miasto powinno odkupić górki czechowskie? Propozycja kandydatki

Miasto powinno odkupić górki czechowskie? Propozycja kandydatki 3 28

Odkupienie przez miasto górek czechowskich od obecnego właściciela proponuje komitet „Miasto dla Ludzi – Lubelski Ruch Miejski”.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!