Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 grudnia 2018 r.
17:36

Wyburzają sklep w centrum Lublina. Co powstanie w tym miejscu?

Autor: Zdjęcie autora drs
90 27 A A
Z powodu rozbiórki zagrodzone jest przejście jedną stroną ulicy
Z powodu rozbiórki zagrodzone jest przejście jedną stroną ulicy (fot. Maciej Kaczanowski)

Na styczeń przeciągnie się rozbiórka budynku przy ul. Zesłańców Sybiru (dawniej Hempla), który został prawomocnie uznany za samowolę budowlaną. Do Ratusza trafił już wniosek o decyzję umożliwiającą zbudowanie tutaj mieszkań.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Niepozorny budynek stał przy ul. Hempla 2 przez 30 lat. Jego rozbiórkę nakazał nadzór budowlany, mimo że budynek wzniesiono zgodnie z pozwoleniem wydanym przez Urząd Miejski w 1988 r.

Według nadzoru takie pozwolenie w ogóle nie powinno być wydane, bo przedsiębiorca, który je dostał, nie miał prawa do „dysponowania nieruchomością na cele budowlane”. Zastrzeżenia zgłaszał również wojewódzki konserwator zabytków, który już 12 lat temu podkreślał, że projekt budynku nie był z nim uzgadniany. Twierdził, że obiekt nie pasuje do pobliskich kamienic i najwłaściwsze byłoby jego zburzenie.

Przedsiębiorca odwołał się od decyzji nadzoru budowlanego do sądu administracyjnego, gdzie po wielu latach ostatecznie przegrał. Nakaz rozbiórki stał się prawomocny i ostateczny.

Prace rozbiórkowe już trwają. Z tego powodu utrudnione jest przejście ul. Zesłańców Sybiru, bo miasto zgodziło się na zagrodzenie chodnika obok wyburzanego budynku, a piesi muszą iść drugą stroną ulicy.

– Pozwolenie na zajęcie chodnika jest ważne do końca roku – mówi Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. Zastrzega, że jeśli robotnicy nie zdążą z pracami przed sylwestrem, to zgoda może być jeszcze przedłużona.

Co dalej? Do Urzędu Miasta wpłynął niedawno wniosek o decyzję określającą możliwości ponownej zabudowy działki. – Wniosek jest już rozpatrywany. Dotyczy rozbudowy i przebudowy oficyny zachodniej kamienicy przy Peowiaków 10 oraz budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego na działce nr 75 – potwierdza Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. Wyjaśnijmy: chodzi o działkę, na której trwa rozbiórka budynku.

Jeżeli Urząd Miasta uzna, że na tym terenie można coś zbudować, wyda decyzję o ustaleniu warunków zabudowy, która określi m.in. dopuszczalną wielkość budynku. 

Quiz: Co wiesz o Świętach Bożego Narodzenia?

Co wiesz o Świętach Bożego Narodzenia?

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Opo / 26 grudnia 2018 o 17:55
+33
Najważniejsze jest, KTO składa wniosek o ustalenie warunków zabudowy - jeśli ktoś z nasich ("lubelskich" deweloperów), każdy, nawet najbardziej koszmarny i pasujący do sąsiedniej zabudowy jak wół do karety projekt "apartamentowca" dostaje z automatu zielone światło.
 Ja bym sie bardziej obawiał gdyby to był inwestor publiczny...patrząc jaki syf zbudowało COZL albo ten nowy paskudny barak na 3maja, naprzeciwko najladniejszych kamienic w miescie idioci postawili jakies szarobure barachło...
Avatar
Gość / 26 grudnia 2018 o 17:46
+26
Najważniejsze jest, KTO składa wniosek o ustalenie warunków zabudowy - jeśli ktoś z nasich ("lubelskich" deweloperów), każdy, nawet najbardziej koszmarny i pasujący do sąsiedniej zabudowy jak wół do karety projekt "apartamentowca" dostaje z automatu zielone światło.
Avatar
Helen / 26 grudnia 2018 o 18:27
+23
Wystarczy zobaczyć co zrobili z Placem Litewskim i jego otoczeniem. Jak "swój," to wszystko jest ładne, cacy, terndy i super, gdyby nawet było koszmarkiem budowlanym. Burzymy sklep, postawimy pomnik owada.
Avatar
Gromkopirdiejew / 26 grudnia 2018 o 22:38
+19
Tak pilnuja prawa ? A niebudowa Alchemii to zgodna z prawem? Przez 10 lat udawanie przez inwestora ze cos sie robi a w rzeczywistosci nic nie robi to ok? Gdzie jest dzial prawny UM i dlaczego przymyka oko na takie oszustwo i naduzycie?
Avatar
cfv / 26 grudnia 2018 o 19:50
+17
Czy zmiany nazw ulic nie mogą być ogłaszane? Dopiero dzisiaj dowiaduję się, że Hempla zmieniła nazwę. Od kiedy?
Avatar
wiws / 26 grudnia 2018 o 21:16
+13
Oszust przy pomocy brata prawnika / urzędnika 30 lat temu wyłudził pozowolenie na budowę zakładu cukierniczego na działce stanowiącej współwłaśność i będącej pod ochroną konserwatora zabytków. Lubelski nadzór budowlany przez 30 lat pilnował żeby oszystowi się nic nie stało, na szczęście większościowi współwłaściciele nieruchomości uwolnili Lublin od tego ówna. Oczywiście nikt nie poniósł żadnej odpowiedzialności, mimo prawomocnych orzeczeń o rażacym naruszeniu prawa przez PINB. Co gorsze, ci ludzie awansowali i kilku z nich pracuje teraz w UM Lublin. WKZ nigdy nie wydał żadej decyzji w związku z rozbiórką szopy, szczęśliwie napisał kiedyś pismo i jednoznacznie określił w nim co myśli o sprawie. PINB 4 lata temu wydał decyzje legalizacyjne rozbierany obiekt i do dziś uważąją tam, że mieli rację, ignorując prawo własności więkoszościowych współwłaścicieli. Dopiero NSA nakazał urzędnikom w Lublinie jednoznaczne załatwienie sprawy - w pełni popierając wnioski większościowych współwłaścicieli. Efektem machlojek urzędników jest to, co dziś dzieje się obok CK. Co będzie dalej? Tu kluczem jest ostatnie zdanie artykułu: "Jeżeli Urząd Miasta uzna, że na tym terenie można coś zbudować...". I jeśli wniosek o wydanie warunków zabudowy złożono 31 października a do dziś nie ma decyzji, to znaczy że co dalej?...
Oszust przy pomocy brata prawnika / urzędnika 30 lat temu wyłudził pozowolenie na budowę zakładu cukierniczego na działce stanowiącej współwłaśność i będącej pod ochroną konserwatora zabytków. Lubelski nadzór budowlany przez 30 lat pilnował żeby oszystowi się nic nie stało, na szczęście większościowi współwłaściciele nieruchomości uwolnili Lublin od tego ówna. Oczywiście nikt nie poniósł żadnej odpowiedzialności, mimo prawomocnych orzeczeń o rażacym naruszeniu prawa przez PINB. Co gorsze, ci ludzie awansowali i kilku z nich pracuje teraz w U... rozwiń
Avatar
h_8 / 26 grudnia 2018 o 18:56
+13
Brawo! Po 30 latach wygrało PRAWO. I dziwić się, że sądownictwo  trzeba reformować? Tak sobie przypominam, że  za tą samowolką (był potem właścicielem tego sklepu z szajsowymi butami) stał ówczesny dyrektor z UW czy UM. A teraz , pewnie po wyprostowaniu spraw własnościowych do działki zostanie deweloperem?
Avatar
Aniace / 26 grudnia 2018 o 21:58
+6
Super, mam nadzieje ze zabudują ten naroznik jakąś elegancką 4-5 pietrową kamienicą
DrInz zapomniał o planach budowy 5 piętrowego budynku na rogu Kołłątaja i Peowiakow, którt to projekt został zablokowany przez miejskiego architekta (pani Maciek). A dzisiaj miejski architekt zaklepal budowę 50 m. apartamentowca przy Pl. Teatralnym. Jestem ciekaw jak postępuje budowa tego monstrum.
 A swietnie idzie, juz okolo 7 pieter jest:) nie moge sie doczekac konca, bedzie bardzo fajne towarzystwo dla pobliskiego wiezowca kul i umcs i nowoczesna wizytowka miasta :)
 A swietnie idzie, juz okolo 7 pieter jest:) nie moge sie doczekac konca, bedzie bardzo fajne towarzystwo dla pobliskiego wiezowca kul i umcs i nowoczesna wizytowka miasta :) rozwiń
Avatar
ja / 26 grudnia 2018 o 20:57
+4
na ten budynek co jeszcze nie POwstał należy czym prędzej zawrzeć umowę najmu pod biura urzędników, aby inwestor miał POdkładkę dla banku, wtedy kredyt będzie lepszy.
Avatar
EkonomWokulski / 27 grudnia 2018 o 11:22
+3
A może tam powstanie „apartamentowiec” w programie Mieszkanie plus dla tych co mają mniejsze dochody???? A sorry zapomnisłem  w Lublinie nie ma takich terenów ....... Są tylko tereny dla tłustych dewelkoperów.
 żeby dostać kredyt na mieszkanie, np. para młodych ludzi wystarczy że zarabia ŁĄCZNIE 4-5 tys. netto... czyli prawie każdy kto pracuje na etacie może taki kredyt dostać.... Teraz pytanie, dlaczego ci pracujący ludzi (i wcale dużo nie zarabiający) mają finansować nierobom jakieś mieszkania plu z dopłatami państwowymi? wiesz skąd się biorą pieniądze w budżecie państwa? ano głównie z łupienia ciężko pracujących przeciętniaków, zarabiających te kilka tys miesięcznie!
 żeby dostać kredyt na mieszkanie, np. para młodych ludzi wystarczy że zarabia ŁĄCZNIE 4-5 tys. netto... czyli prawie każdy kto pracuje na etacie może taki kredyt dostać.... Teraz pytanie, dlaczego ci pracujący ludzi (i wcale dużo nie zarabiający) mają finansować nierobom jakieś mieszkania plu z dopłatami państwowymi? wiesz skąd się biorą pieniądze w budżecie państwa? ano głównie z łupienia ciężko pracujących przeciętniaków, zarabiających te kilka tys miesięcznie! rozwiń
Avatar
Gość / 28 grudnia 2018 o 20:40
0
"Zastrzeżenia zgłaszał również wojewódzki konserwator zabytków, który już 12 lat temu podkreślał, że projekt budynku nie był z nim uzgadniany" - to znaczy nikt mu koperty nie przyniósł w bardziej ludzkim języku
Avatar
zzz / 28 grudnia 2018 o 07:25
+2
mośki robią w Lublinie kolejny  gieszeft ?
 Nie, miśki oddział terenowy centrali dla pisowskich lemingów
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 o 22:42
0
mośki robią w Lublinie kolejny gieszeft ?
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 o 21:25
0
Szkoda, dobre buty można było tam kupić.
Avatar
jarosław zawsze dziewica / 27 grudnia 2018 o 13:13
+2
macie szczęście że dziś święta, ale jutro od rana będziemy minusować te pisie wpisy, urząd pracuje od 7:30.   Koniec z pluciem na szefa.
 Macie szczeście, że w święta działa centrala pisowsko-ubeckiej propagandy.
Avatar
kwa kwa kwa / 27 grudnia 2018 o 12:39
+1
Wystarczy zobaczyć co zrobili z Placem Litewskim i jego otoczeniem. Jak "swój," to wszystko jest ładne, cacy, terndy i super, gdyby nawet było koszmarkiem budowlanym. Burzymy sklep, postawimy pomnik owada.
 Proponuje szybką wizyte u specjalisty i mniej pasków na tvp 3 a plac litewski w końcu stał się wizytówka Lublina i nie zmieni tego skowyt paru hejterów.
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 o 12:13
+1
Wycie pisowskich troli a dokładniej to jednego walącego z paru nicków komentarze na jedno kopyto - lubie to.
Avatar
EkonomWokulski / 27 grudnia 2018 o 11:22
+3
A może tam powstanie „apartamentowiec” w programie Mieszkanie plus dla tych co mają mniejsze dochody???? A sorry zapomnisłem  w Lublinie nie ma takich terenów ....... Są tylko tereny dla tłustych dewelkoperów.
 żeby dostać kredyt na mieszkanie, np. para młodych ludzi wystarczy że zarabia ŁĄCZNIE 4-5 tys. netto... czyli prawie każdy kto pracuje na etacie może taki kredyt dostać.... Teraz pytanie, dlaczego ci pracujący ludzi (i wcale dużo nie zarabiający) mają finansować nierobom jakieś mieszkania plu z dopłatami państwowymi? wiesz skąd się biorą pieniądze w budżecie państwa? ano głównie z łupienia ciężko pracujących przeciętniaków, zarabiających te kilka tys miesięcznie!
 żeby dostać kredyt na mieszkanie, np. para młodych ludzi wystarczy że zarabia ŁĄCZNIE 4-5 tys. netto... czyli prawie każdy kto pracuje na etacie może taki kredyt dostać.... Teraz pytanie, dlaczego ci pracujący ludzi (i wcale dużo nie zarabiający) mają finansować nierobom jakieś mieszkania plu z dopłatami państwowymi? wiesz skąd się biorą pieniądze w budżecie państwa? ano głównie z łupienia ciężko pracujących przeciętniaków, zarabiających te kilka tys miesięcznie! rozwiń
Avatar
Zioom / 27 grudnia 2018 o 10:55
-3
A może tam powstanie „apartamentowiec” w programie Mieszkanie plus dla tych co mają mniejsze dochody???? A sorry zapomnisłem w Lublinie nie ma takich terenów ....... Są tylko tereny dla tłustych dewelkoperów.
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 o 07:24
+3
Co ten Hempel był winien? Toż to kolega partyjny samego Marszałka był! A ONE mu ulicę zabrały!
Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Trwają zapisy na Trzecią Dychę do Maratonu

Trwają zapisy na Trzecią Dychę do Maratonu 0 0

Trzecia Dycha do Maratonu zbliża się wielkimi krokami. Już w nocy z 2 na 3 lutego uczestnicy staną na starcie tego wyjątkowego biegu

Lublin: Policja szuka tej kobiety [wideo]
galeria
film

Lublin: Policja szuka tej kobiety [wideo] 0 0

Policjanci z IV Komisariatu Policji w Lublinie szukają kobiety, która zapłaciła nie swoją kartą w jednej z lubelskich galerii handlowych

Lubelskie: W tych branżach jest praca. Ale chętnych brakuje

Lubelskie: W tych branżach jest praca. Ale chętnych brakuje 4 4

Młodzi niechętnie wybierają naukę w szkołach uczących zawodu. Nadzieją dla rynku szukającego specjalistów dla branży budowlanej czy gastronomicznej są dorośli chcący zdobyć nową profesję

Kaczyński: PiS nie wystawi kandydata w wyborach uzupełniających na prezydenta Gdańska

Kaczyński: PiS nie wystawi kandydata w wyborach uzupełniających na prezydenta Gdańska 0 7

- PiS nie wystawi własnego kandydata w wyborach uzupełniających na prezydenta Gdańska - zadeklarował prezes Jarosław Kaczyński

Serial kręcony w Kazimierzu Dolnym ma szansę na Telekamerę. Można głosować
galeria

Serial kręcony w Kazimierzu Dolnym ma szansę na Telekamerę. Można głosować 0 2

Serial „W rytmie serca” kręcony w Kazimierzu Dolnym został nominowany do nagrody Telekamery 2019 r.

Anita Lipnicka - akustycznie w Filharmonii
24 marca 2019, 18:00

Anita Lipnicka - akustycznie w Filharmonii 0 0

Co Gdzie Kiedy. Już 24 marca o godz. 18 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej Anita Lipnicka z koncertem z Bliska.

Puławy: Sądny dzień dla dyrektorki liceum Czartoryskiego

Puławy: Sądny dzień dla dyrektorki liceum Czartoryskiego 0 11

Dziś zbiera się zarząd powiatu puławskiego. Tematem spotkania będą nieprawidłowości w I LO im. ks. A. J. Czartoryskiego stwierdzone w trakcie kontroli. Dyrektor placówki Beacie Trzcińskiej-Staszczyk grozi m.in. zawieszenie

Krzysztof Piątek blisko AC Milan
film

Krzysztof Piątek blisko AC Milan 0 0

Nie Real Madryt, ale AC Milan ma być nowym klubem Krzysztofa Piątka. Jak podaje włoski Mediaset, agenci polskiego snajpera przebywają już w Mediolanie, gdzie ustalają szczegóły przeprowadzki Piątka na San Siro.

Były kurator oświaty i dyrektor WORD w Lublinie ma nową pracę

Były kurator oświaty i dyrektor WORD w Lublinie ma nową pracę 1 10

Były dyrektor WORD w Lublinie i były lubelski kurator oświaty kierownikiem Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Kraśnik. Zmian kadrowych na fotelach szefów poszczególnych wydziałów jest więcej

Pojechała na pielgrzymkę i zaginęła. Co się stało z panią Kazimierą?
film

Pojechała na pielgrzymkę i zaginęła. Co się stało z panią Kazimierą? 15 2

Gdy Kazimiera Zaręba wyjeżdżała na pielgrzymkę do Wilna, jej bliscy nie przypuszczali, że widzą się z nią po raz ostatni. Kobieta zaginęła bez śladu.

Problemy firmy od Systemu Zarządzania Ruchem. Co z kontraktem na lubelską sygnalizację?
galeria

Problemy firmy od Systemu Zarządzania Ruchem. Co z kontraktem na lubelską sygnalizację? 22 36

Pod coraz większym znakiem zapytania znajduje się rozbudowa Systemu Zarządzania Ruchem, której główny wykonawca złożył w sądzie wniosek o upadłość. W poniedziałek stołeczny sąd postanowił o zabezpieczeniu majątku spółki, do której puka już komornik. Co dalej z kontraktem na lubelską sygnalizację?

Milczenie w Annopolu, marsz przeciw nienawiści w Chełmie. Mieszkańcy solidarni z Gdańskiem [zdjęcia]
galeria

Milczenie w Annopolu, marsz przeciw nienawiści w Chełmie. Mieszkańcy solidarni z Gdańskiem [zdjęcia] 134 16

Społeczność Chełma włączyła się ogólnopolskich marszów przeciwko agresji i nienawiści. We wtorek przed godziną 18, by uczcić pamięć zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zebrali się na deptaku przy ul. Lwowskiej, skąd przemaszerowali na pl. Łuczkowskiego. Kilkadziesiąt osób zebrało się także w Annopolu