Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 grudnia 2018 r.
17:36

Wyburzają sklep w centrum Lublina. Co powstanie w tym miejscu?

Autor: Zdjęcie autora drs
0 27 A A
Z powodu rozbiórki zagrodzone jest przejście jedną stroną ulicy
Z powodu rozbiórki zagrodzone jest przejście jedną stroną ulicy (fot. Maciej Kaczanowski)

Na styczeń przeciągnie się rozbiórka budynku przy ul. Zesłańców Sybiru (dawniej Hempla), który został prawomocnie uznany za samowolę budowlaną. Do Ratusza trafił już wniosek o decyzję umożliwiającą zbudowanie tutaj mieszkań.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Niepozorny budynek stał przy ul. Hempla 2 przez 30 lat. Jego rozbiórkę nakazał nadzór budowlany, mimo że budynek wzniesiono zgodnie z pozwoleniem wydanym przez Urząd Miejski w 1988 r.

Według nadzoru takie pozwolenie w ogóle nie powinno być wydane, bo przedsiębiorca, który je dostał, nie miał prawa do „dysponowania nieruchomością na cele budowlane”. Zastrzeżenia zgłaszał również wojewódzki konserwator zabytków, który już 12 lat temu podkreślał, że projekt budynku nie był z nim uzgadniany. Twierdził, że obiekt nie pasuje do pobliskich kamienic i najwłaściwsze byłoby jego zburzenie.

Przedsiębiorca odwołał się od decyzji nadzoru budowlanego do sądu administracyjnego, gdzie po wielu latach ostatecznie przegrał. Nakaz rozbiórki stał się prawomocny i ostateczny.

Prace rozbiórkowe już trwają. Z tego powodu utrudnione jest przejście ul. Zesłańców Sybiru, bo miasto zgodziło się na zagrodzenie chodnika obok wyburzanego budynku, a piesi muszą iść drugą stroną ulicy.

– Pozwolenie na zajęcie chodnika jest ważne do końca roku – mówi Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. Zastrzega, że jeśli robotnicy nie zdążą z pracami przed sylwestrem, to zgoda może być jeszcze przedłużona.

Co dalej? Do Urzędu Miasta wpłynął niedawno wniosek o decyzję określającą możliwości ponownej zabudowy działki. – Wniosek jest już rozpatrywany. Dotyczy rozbudowy i przebudowy oficyny zachodniej kamienicy przy Peowiaków 10 oraz budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego na działce nr 75 – potwierdza Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. Wyjaśnijmy: chodzi o działkę, na której trwa rozbiórka budynku.

Jeżeli Urząd Miasta uzna, że na tym terenie można coś zbudować, wyda decyzję o ustaleniu warunków zabudowy, która określi m.in. dopuszczalną wielkość budynku. 

Quiz: Co wiesz o Świętach Bożego Narodzenia?

Co wiesz o Świętach Bożego Narodzenia?
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Opo / 26 grudnia 2018 r. o 17:55
+34
Najważniejsze jest, KTO składa wniosek o ustalenie warunków zabudowy - jeśli ktoś z nasich ("lubelskich" deweloperów), każdy, nawet najbardziej koszmarny i pasujący do sąsiedniej zabudowy jak wół do karety projekt "apartamentowca" dostaje z automatu zielone światło.
 Ja bym sie bardziej obawiał gdyby to był inwestor publiczny...patrząc jaki syf zbudowało COZL albo ten nowy paskudny barak na 3maja, naprzeciwko najladniejszych kamienic w miescie idioci postawili jakies szarobure barachło...
Avatar
Gość / 26 grudnia 2018 r. o 17:46
+27
Najważniejsze jest, KTO składa wniosek o ustalenie warunków zabudowy - jeśli ktoś z nasich ("lubelskich" deweloperów), każdy, nawet najbardziej koszmarny i pasujący do sąsiedniej zabudowy jak wół do karety projekt "apartamentowca" dostaje z automatu zielone światło.
Avatar
Helen / 26 grudnia 2018 r. o 18:27
+24
Wystarczy zobaczyć co zrobili z Placem Litewskim i jego otoczeniem. Jak "swój," to wszystko jest ładne, cacy, terndy i super, gdyby nawet było koszmarkiem budowlanym. Burzymy sklep, postawimy pomnik owada.
Avatar
Gromkopirdiejew / 26 grudnia 2018 r. o 22:38
+20
Tak pilnuja prawa ? A niebudowa Alchemii to zgodna z prawem? Przez 10 lat udawanie przez inwestora ze cos sie robi a w rzeczywistosci nic nie robi to ok? Gdzie jest dzial prawny UM i dlaczego przymyka oko na takie oszustwo i naduzycie?
Avatar
cfv / 26 grudnia 2018 r. o 19:50
+18
Czy zmiany nazw ulic nie mogą być ogłaszane? Dopiero dzisiaj dowiaduję się, że Hempla zmieniła nazwę. Od kiedy?
Avatar
wiws / 26 grudnia 2018 r. o 21:16
+14
Oszust przy pomocy brata prawnika / urzędnika 30 lat temu wyłudził pozowolenie na budowę zakładu cukierniczego na działce stanowiącej współwłaśność i będącej pod ochroną konserwatora zabytków. Lubelski nadzór budowlany przez 30 lat pilnował żeby oszystowi się nic nie stało, na szczęście większościowi współwłaściciele nieruchomości uwolnili Lublin od tego ówna. Oczywiście nikt nie poniósł żadnej odpowiedzialności, mimo prawomocnych orzeczeń o rażacym naruszeniu prawa przez PINB. Co gorsze, ci ludzie awansowali i kilku z nich pracuje teraz w UM Lublin. WKZ nigdy nie wydał żadej decyzji w związku z rozbiórką szopy, szczęśliwie napisał kiedyś pismo i jednoznacznie określił w nim co myśli o sprawie. PINB 4 lata temu wydał decyzje legalizacyjne rozbierany obiekt i do dziś uważąją tam, że mieli rację, ignorując prawo własności więkoszościowych współwłaścicieli. Dopiero NSA nakazał urzędnikom w Lublinie jednoznaczne załatwienie sprawy - w pełni popierając wnioski większościowych współwłaścicieli. Efektem machlojek urzędników jest to, co dziś dzieje się obok CK. Co będzie dalej? Tu kluczem jest ostatnie zdanie artykułu: "Jeżeli Urząd Miasta uzna, że na tym terenie można coś zbudować...". I jeśli wniosek o wydanie warunków zabudowy złożono 31 października a do dziś nie ma decyzji, to znaczy że co dalej?...
Oszust przy pomocy brata prawnika / urzędnika 30 lat temu wyłudził pozowolenie na budowę zakładu cukierniczego na działce stanowiącej współwłaśność i będącej pod ochroną konserwatora zabytków. Lubelski nadzór budowlany przez 30 lat pilnował żeby oszystowi się nic nie stało, na szczęście większościowi współwłaściciele nieruchomości uwolnili Lublin od tego ówna. Oczywiście nikt nie poniósł żadnej odpowiedzialności, mimo prawomocnych orzeczeń o rażacym naruszeniu prawa przez PINB. Co gorsze, ci ludzie awansowali i kilku z nich pracuje teraz w U... rozwiń
Avatar
h_8 / 26 grudnia 2018 r. o 18:56
+14
Brawo! Po 30 latach wygrało PRAWO. I dziwić się, że sądownictwo  trzeba reformować? Tak sobie przypominam, że  za tą samowolką (był potem właścicielem tego sklepu z szajsowymi butami) stał ówczesny dyrektor z UW czy UM. A teraz , pewnie po wyprostowaniu spraw własnościowych do działki zostanie deweloperem?
Avatar
Aniace / 26 grudnia 2018 r. o 21:58
+7
Super, mam nadzieje ze zabudują ten naroznik jakąś elegancką 4-5 pietrową kamienicą
DrInz zapomniał o planach budowy 5 piętrowego budynku na rogu Kołłątaja i Peowiakow, którt to projekt został zablokowany przez miejskiego architekta (pani Maciek). A dzisiaj miejski architekt zaklepal budowę 50 m. apartamentowca przy Pl. Teatralnym. Jestem ciekaw jak postępuje budowa tego monstrum.
 A swietnie idzie, juz okolo 7 pieter jest:) nie moge sie doczekac konca, bedzie bardzo fajne towarzystwo dla pobliskiego wiezowca kul i umcs i nowoczesna wizytowka miasta :)
 A swietnie idzie, juz okolo 7 pieter jest:) nie moge sie doczekac konca, bedzie bardzo fajne towarzystwo dla pobliskiego wiezowca kul i umcs i nowoczesna wizytowka miasta :) rozwiń
Avatar
ja / 26 grudnia 2018 r. o 20:57
+5
na ten budynek co jeszcze nie POwstał należy czym prędzej zawrzeć umowę najmu pod biura urzędników, aby inwestor miał POdkładkę dla banku, wtedy kredyt będzie lepszy.
Avatar
EkonomWokulski / 27 grudnia 2018 r. o 11:22
+4
A może tam powstanie „apartamentowiec” w programie Mieszkanie plus dla tych co mają mniejsze dochody???? A sorry zapomnisłem  w Lublinie nie ma takich terenów ....... Są tylko tereny dla tłustych dewelkoperów.
 żeby dostać kredyt na mieszkanie, np. para młodych ludzi wystarczy że zarabia ŁĄCZNIE 4-5 tys. netto... czyli prawie każdy kto pracuje na etacie może taki kredyt dostać.... Teraz pytanie, dlaczego ci pracujący ludzi (i wcale dużo nie zarabiający) mają finansować nierobom jakieś mieszkania plu z dopłatami państwowymi? wiesz skąd się biorą pieniądze w budżecie państwa? ano głównie z łupienia ciężko pracujących przeciętniaków, zarabiających te kilka tys miesięcznie!
 żeby dostać kredyt na mieszkanie, np. para młodych ludzi wystarczy że zarabia ŁĄCZNIE 4-5 tys. netto... czyli prawie każdy kto pracuje na etacie może taki kredyt dostać.... Teraz pytanie, dlaczego ci pracujący ludzi (i wcale dużo nie zarabiający) mają finansować nierobom jakieś mieszkania plu z dopłatami państwowymi? wiesz skąd się biorą pieniądze w budżecie państwa? ano głównie z łupienia ciężko pracujących przeciętniaków, zarabiających te kilka tys miesięcznie! rozwiń
Avatar
Gość / 28 grudnia 2018 r. o 20:40
0
"Zastrzeżenia zgłaszał również wojewódzki konserwator zabytków, który już 12 lat temu podkreślał, że projekt budynku nie był z nim uzgadniany" - to znaczy nikt mu koperty nie przyniósł w bardziej ludzkim języku
Avatar
zzz / 28 grudnia 2018 r. o 07:25
+3
mośki robią w Lublinie kolejny  gieszeft ?
 Nie, miśki oddział terenowy centrali dla pisowskich lemingów
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 r. o 22:42
0
mośki robią w Lublinie kolejny gieszeft ?
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 r. o 21:25
+1
Szkoda, dobre buty można było tam kupić.
Avatar
jarosław zawsze dziewica / 27 grudnia 2018 r. o 13:13
+3
macie szczęście że dziś święta, ale jutro od rana będziemy minusować te pisie wpisy, urząd pracuje od 7:30.   Koniec z pluciem na szefa.
 Macie szczeście, że w święta działa centrala pisowsko-ubeckiej propagandy.
Avatar
kwa kwa kwa / 27 grudnia 2018 r. o 12:39
+2
Wystarczy zobaczyć co zrobili z Placem Litewskim i jego otoczeniem. Jak "swój," to wszystko jest ładne, cacy, terndy i super, gdyby nawet było koszmarkiem budowlanym. Burzymy sklep, postawimy pomnik owada.
 Proponuje szybką wizyte u specjalisty i mniej pasków na tvp 3 a plac litewski w końcu stał się wizytówka Lublina i nie zmieni tego skowyt paru hejterów.
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 r. o 12:13
+2
Wycie pisowskich troli a dokładniej to jednego walącego z paru nicków komentarze na jedno kopyto - lubie to.
Avatar
EkonomWokulski / 27 grudnia 2018 r. o 11:22
+4
A może tam powstanie „apartamentowiec” w programie Mieszkanie plus dla tych co mają mniejsze dochody???? A sorry zapomnisłem  w Lublinie nie ma takich terenów ....... Są tylko tereny dla tłustych dewelkoperów.
 żeby dostać kredyt na mieszkanie, np. para młodych ludzi wystarczy że zarabia ŁĄCZNIE 4-5 tys. netto... czyli prawie każdy kto pracuje na etacie może taki kredyt dostać.... Teraz pytanie, dlaczego ci pracujący ludzi (i wcale dużo nie zarabiający) mają finansować nierobom jakieś mieszkania plu z dopłatami państwowymi? wiesz skąd się biorą pieniądze w budżecie państwa? ano głównie z łupienia ciężko pracujących przeciętniaków, zarabiających te kilka tys miesięcznie!
 żeby dostać kredyt na mieszkanie, np. para młodych ludzi wystarczy że zarabia ŁĄCZNIE 4-5 tys. netto... czyli prawie każdy kto pracuje na etacie może taki kredyt dostać.... Teraz pytanie, dlaczego ci pracujący ludzi (i wcale dużo nie zarabiający) mają finansować nierobom jakieś mieszkania plu z dopłatami państwowymi? wiesz skąd się biorą pieniądze w budżecie państwa? ano głównie z łupienia ciężko pracujących przeciętniaków, zarabiających te kilka tys miesięcznie! rozwiń
Avatar
Zioom / 27 grudnia 2018 r. o 10:55
-2
A może tam powstanie „apartamentowiec” w programie Mieszkanie plus dla tych co mają mniejsze dochody???? A sorry zapomnisłem w Lublinie nie ma takich terenów ....... Są tylko tereny dla tłustych dewelkoperów.
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 r. o 07:24
+4
Co ten Hempel był winien? Toż to kolega partyjny samego Marszałka był! A ONE mu ulicę zabrały!
Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wielki mecz na Arenie Lublin. Oby nie trzeba było czekać kolejne 30 lat
magazyn
galeria

Wielki mecz na Arenie Lublin. Oby nie trzeba było czekać kolejne 30 lat

Niemal 15 tysięcy widzów na trybunach, świetna atmosfera i doping od pierwszej do ostatniej minuty. Zabrakło tylko jednego: lepszego wyniku. Motor prowadził z Legią 1:0, ale ostatecznie przegrał 1:2 i to krajowi mistrzowie awansowali do ćwierćfinału Fortuna Pucharu Polski. Liczba widzów najlepiej świadczy jednak o tym, że w Lublinie jest duży głód piłki na wyższym poziomie niż druga liga.

Lublin. Kurier przyjdzie z paczką częściej. Zmiany przed świętami

Lublin. Kurier przyjdzie z paczką częściej. Zmiany przed świętami

Państwowa firma informuje, że w wybranych miastach kurierzy dostarczą paczki także w sobotę. Na terenie jednego z województw w grę wchodzi także niedziela.

Lublin. Rodzice bronią szkoły, władze miasta już oficjalnie mówią o likwidacji

Lublin. Rodzice bronią szkoły, władze miasta już oficjalnie mówią o likwidacji

Tak będzie lepiej – twierdzą miejscy urzędnicy, którzy chcą zlikwidować podstawówkę przy ul. Szkolnej, a uczniów przenieść do szkoły przy Sierocej. Oburzeni rodzice chcą, żeby Urząd Miasta wycofał się z tych planów.

Lublin. Poszło o kobietę. Brat rzucił się z sierkierą na brata

Lublin. Poszło o kobietę. Brat rzucił się z sierkierą na brata

Zakończył się proces 39-latka z Lublina oskarżonego o usiłowanie zabójstwa brata. Łukasz Z. rzucił się na niego z siekierą i uderzył mężczyznę w czoło. Powodem napaści była zazdrość o kobietę.

Lublin. Medycy kolejny dzień na L4. Zamieszanie podczas negocjacji

Lublin. Medycy kolejny dzień na L4. Zamieszanie podczas negocjacji

Już nie tylko pacjentów z udarami i zawałami, ale też z najcięższymi urazami przyjmuje od dzisiaj SOR przy Jaczewskiego w Lublinie. Na finał rozmów pracowników z dyrekcją szpitala nadal się jednak nie zanosi i nie wiadomo kiedy oddział zacznie pracować na pełnych obrotach. Większość załogi jest na zwolnieniach lekarskich.

Lublin. Znów są problemy z zakupem biletów. Tej nocy mogą się pojawić kolejne

Lublin. Znów są problemy z zakupem biletów. Tej nocy mogą się pojawić kolejne

Pasażerowie lubelskiej komunikacji miejskiej znowu skarżą się na problemy z zakupem biletów przez aplikację na telefon komórkowy. ZTM tłumaczy, że to nie jego wina, a zarazem… zapowiada na dzisiejszą noc kolejne utrudnienia.

Nowy SOR i lądowisko szpitala w Lublinie prawie gotowe. Pacjenci dopiero za rok
zdjęcia
galeria

Nowy SOR i lądowisko szpitala w Lublinie prawie gotowe. Pacjenci dopiero za rok

Niebawem Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie będzie miał SOR z lądowiskiem dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Trwa wykańczanie budynku przy Staszica 16. Za rok trafią tam pierwsi pacjenci.

Międzyrzec Podlaski. Rzucił się z nożem na byłą żonę. „Usiłowanie zabójstwa”

Międzyrzec Podlaski. Rzucił się z nożem na byłą żonę. „Usiłowanie zabójstwa”

Sąd aresztował mężczyznę, który zaatakował byłą żonę i syna. Bliscy uciekli przed nim z domu.

Puławscy wolontariusze mają dobre serca. Otrzymali nagrody [zdjęcia]
galeria

Puławscy wolontariusze mają dobre serca. Otrzymali nagrody [zdjęcia]

Na co dzień pomagają innym. Organizują charytatywne akcje, robią świąteczne paczki, opiekują się chorymi i niepełnosprawnymi, walczą o dobrostan zwierząt. Dzisiaj, za swoją aktywności i zaangażowanie otrzymali nagrody "Wolontariusz Roku Powiatu Puławskiego".

W Puławach Mikołaj przyjdzie dwa razy

W Puławach Mikołaj przyjdzie dwa razy

Tegoroczne Mikołajki w Puławach dzielą się na dwie części. Pierwsza - dla najmłodszych – odbędzie się w niedzielę w Domu Chemika. Drugą część atrakcji zaplanowano na poniedziałek (6 grudnia) na miejskim lodowisku. Tego samego dnia rozbłyśnie świąteczna iluminacja.

Lubelskie. Kolejna śmierć na pasach. Teraz starsza pani

Lubelskie. Kolejna śmierć na pasach. Teraz starsza pani

Nie żyje starsza kobieta potrącona na przejściu dla pieszych w Międzyrzecu Podlaskim.

Górnik Łęczna jedzie na mecz z Jagiellonią Białystok powalczyć o wygraną w Barbórkę

Górnik Łęczna jedzie na mecz z Jagiellonią Białystok powalczyć o wygraną w Barbórkę

Piłkarze Górnika Łęczna w sobotnie późne popołudnie zagrają drugi mecz o stawkę w tym tygodniu. Po awansie do ćwierćfinału Fortuna Pucharu Polski zespół trenera Kamila Kieresia pojedzie do Białegostoku powalczyć o punkty w lidze

Lublin. Wybił szybę w autobusie i uciekł. Nie na długo

Lublin. Wybił szybę w autobusie i uciekł. Nie na długo

Zaczepiał pasażerów, wybił szybę w autobusie i uciekł. 25-latek z Lublina został już zatrzymany. Okazało się, że to znany policjantom recydywista.

Spotkania ze św. Mikołajem w Portofino
4 grudnia 2021, 12:00

Spotkania ze św. Mikołajem w Portofino

Weekendy w Restauracji Portofino nad Zalewem Zemborzyckim przebiegają pod znakiem świątecznej atmosfery. W te dni wszystkie dzieci mogą tam spotkać św. Mikołaja i jego przyjaciół.

Spotkanie w Kartoflisku i akcja "Chryzantema". Co kryją akta najgłośniejszej afery w Lublinie

Spotkanie w Kartoflisku i akcja "Chryzantema". Co kryją akta najgłośniejszej afery w Lublinie

Gdzie lubelscy przedsiębiorcy z branży architektoniczno-deweloperskiej spotykali się z agentem CBA udającym biznesmena zainteresowanego wybudowaniem pierwszego w mieście drapacza chmur? Kto mógł wejść „z ulicy” do prezydenta Lublina? Jak wyglądało spotkanie biznesmenów i agenta z Krzysztofem Żukiem w jego gabinecie? Kto do kogo dzwonił i jak często? Tego wszystkiego można dowiedzieć się z materiałów zgromadzonych przez CBA i śledczych Prokuratury Okręgowej w Zamościu w aktach sprawy Piotra Kowalczyka, byłego przewodniczącego Rady Miasta Lublin.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!