Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 października 2015 r.
15:15

Wycinka drzew przy ul. Walecznych. Będzie wyższa kara dla byłego dyrektora?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 49 A A
2013 rok, teren po wycince<br />
2013 rok, teren po wycince

Nieoczekiwany zwrot w procesie Mariana S., byłego dyrektora z Urzędu Miasta, który pozwolił wyciąć drzewa ze skweru przy Walecznych. Sąd nie wydał wczoraj wyroku, bo uznał, że dyrektor może odpowiadać za cięższe przestępstwo niż to, o które oskarżał go prokurator

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sprawa wycinki 71 drzew rozgrzewała lubelską opinię publiczną w lutym 2012 r. Właśnie wtedy parafia prawosławna będąca właścicielem terenu dawnego cmentarza przy Walecznych wykorzystała zezwolenie na usunięcie drzew uzyskane w listopadzie 2011 r. Zezwolenie podpisał Marian S. ówczesny dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta. Zrobił to dzień przed swoim odejściem z urzędu.

O taką decyzję parafia prosiła dwa razy. Za pierwszym tłumaczyła, że teren potrzebny jest pod inwestycję, ale wycofała ten wniosek i złożyła nowy. W tym drugim stwierdzała, że drzewa są w tak złym stanie, że zagrażają bezpieczeństwu i dlatego należy je wyciąć.

W uzasadnieniu podpisanej przez Mariana S. decyzji można było przeczytać, że „na podstawie przeprowadzonej w terenie wizji lokalnej stwierdzono, że ww. drzewa i krzewy są w słabej kondycji zdrowotnej (…) mogą stanowić zagrożenie bezpieczeństwa osób i mienia”. Potem okazało się, że wizji lokalnej nie było i najprawdopodobniej tylko 14 drzew kwalifikowało się do wycinki ze względu na zły stan.

Zdaniem śledczych były dyrektor wiedział o tym, że oględziny nie zostały przeprowadzone. Na tej podstawie Marian S. został oskarżony o tzw. przestępstwo urzędnicze opisane w art. 231 Kodeksu karnego. Przewiduje on karę dla funkcjonariusza publicznego, który „przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego”.

Dodajmy, że gdyby zgoda na wycinkę została wydana ze względu na planowaną budowę, wtedy parafia mogłaby zostać obciążona opłatą wynoszącą nawet 2 mln zł. Takiej opłaty nie nalicza się w przypadku wycinki mającej usunąć zagrożenie.

W tej sprawie sąd przesłuchał już wszystkich świadków, były też mowy końcowe i wczoraj spodziewany był wyrok. Ale zamiast wyroku zebrani w sali rozpraw (oskarżonego tam nie było) usłyszeli, że zachowanie Mariana S. może zostać podciągnięte także pod inny paragraf, który mówi o poświadczeniu nieprawdy w dokumencie. A za to grozi już wyższa kara, bo do 5 lat więzienia. Tymczasem kara za „przestępstwo urzędnicze” to maksymalnie 3 lata pozbawienia wolności.

– Cieszy nas decyzja sądu – komentowała wczoraj po wyjściu z sali rozpraw pani Barbara, mieszkająca niedaleko skweru przy Walecznych. – Rzadko się zdarza, żeby sąd poszedł dalej, niż prokurator.

Termin kolejnego posiedzenia został wyznaczony na 30 listopada.

Marzec 2011 roku. Teren przed wycinką
Marzec 2011 roku. Teren przed wycinką

Komentarze 49

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Jaki / 7 listopada 2015 o 22:48
0
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie stwierdził,że cmentarz został całkowicie zniszczony,a Prezydent Lublina wskazał na sprawcę jego zniszczenia tj.Parafię prawosławną przy ul.Ruskiej w Lublinie.Miejski Konserwator Zabytków w Lublinie ma w tej sytuacji obowiązek z mocy prawa (Ustawy o Ochronie zabytków i opiece nad zabytkami i Kodeksu Postępowania Administracyjnego),wyciągnąć konsekwencje prawne wobec sprawcy zniszczenia - jak sam MKZ stwierdził - unikalnego cmentarza w Lublinie,gdzie w tym samym miejscu,na jednej działce pochowani są wyznawcy trzech wyznań - unici rzymscy katolicy i prawosławni.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie stwierdził,że cmentarz został całkowicie zniszczony,a Prezydent Lublina wskazał na sprawcę jego zniszczenia tj.Parafię prawosławną przy ul.Ruskiej w Lublinie.Miejski Konserwator Zabytków w Lublinie ma w tej sytuacji obowiązek z mocy prawa (Ustawy o Ochronie zabytków i opiece nad zabytkami i Kodeksu Postępowania Administracyjnego),wyciągnąć konsekwencje prawne wobec sprawcy zniszczenia - jak sam MKZ stwierdził - unikalnego cmentarza w Lublinie,gdzie w tym samym miejscu,na jednej działce pochowani są w... rozwiń
Avatar
Jack / 7 listopada 2015 o 14:03
0
Bezpośrednio po wycięciu drzew z terenu cmentarza,przez proboszcza Andrzeja Ł.powiedział on szyderczo w Internetowej telewizji Lublin,że cyt:"Łąka może służyć teraz do wyprowadzania czworonogów" (nakłanianie do popełniania przestępstwa profanacji miejsca pochówku ludzi)."Stary cmentarz unicki" - pomimo,że nie posiada nagrobków na powierzchni,bo zostały bezprawnie zniszczone - jest cmentarzem,ponieważ pod warstwą gruntu są groby i kości pochowanych w nich ludzi.Cmentarz został w 1976 r.częściowo zniszczony (nagrobki) i nigdy nie został całkowicie i prawnie zlikwidowany.Dalej jest to cmentarz - zabytkowy wielowyznaniowy (unicki,rzymskokatolicki i prawosławny) - cmentarz nieczynny.Ponadto nekropolia ta,jest historycznym miejscem martyrologii,gdzie dokonywano rozstrzeliwań więżniów Zamku Lubelskiego i Żydów lubelskich.
Bezpośrednio po wycięciu drzew z terenu cmentarza,przez proboszcza Andrzeja Ł.powiedział on szyderczo w Internetowej telewizji Lublin,że cyt:"Łąka może służyć teraz do wyprowadzania czworonogów" (nakłanianie do popełniania przestępstwa profanacji miejsca pochówku ludzi)."Stary cmentarz unicki" - pomimo,że nie posiada nagrobków na powierzchni,bo zostały bezprawnie zniszczone - jest cmentarzem,ponieważ pod warstwą gruntu są groby i kości pochowanych w nich ludzi.Cmentarz został w 1976 r.częściowo zniszczony (nagrobki) i nigdy nie został całkow... rozwiń
Avatar
lena / 7 listopada 2015 o 08:33
0
Andrzej Ł.proboszcz Parafii prawosławnej przy ul.Ruskiej w Lublinie i Marian S.b.dyr.WOŚ UM Lublin,powinni być oskarżeni i skazani za przygotowanie,utajnienie i dokonanie przestępstwa zniszczenia na wielką skalę zabytkowego drzewostanu w wieku 200 - 300 lat w tym Pomnika Przyrody !!!
Avatar
Karol / 7 listopada 2015 o 07:55
0
Przez ostatnie 20 lat - od 1993 r.kiedy to niezgodnie z prawem ówczesne władze przekazały mienie publiczne,tj."Stary cmentarz unicki" Unicka/Walecznych w Lublinie,Parafii prawosławnej przy ul.Ruskiej w Lublinie - nekropolia ta była niszczona przez parafię,za przyzwoleniem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków!!! W 1989 r. bowiem,"Stary cmentarz unicki" (nazwa tradycyjna - chroniona prawnie) został wpisany do Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków jako unicki - prawosławny ( WUOZ nie wiedział wtedy,że w 1797 r.na terenie gdzie od 1611 r.chowani byli unici lubelscy,założono cmentarz dla Parafii rzymsokatolickiej św.Mikołaja na Czwartku).
Przez ostatnie 20 lat - od 1993 r.kiedy to niezgodnie z prawem ówczesne władze przekazały mienie publiczne,tj."Stary cmentarz unicki" Unicka/Walecznych w Lublinie,Parafii prawosławnej przy ul.Ruskiej w Lublinie - nekropolia ta była niszczona przez parafię,za przyzwoleniem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków!!! W 1989 r. bowiem,"Stary cmentarz unicki" (nazwa tradycyjna - chroniona prawnie) został wpisany do Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków jako unicki - prawosławny ( WUOZ nie wiedział wtedy,że w 1797 r.na terenie gdzie od 1611 r.chowani byli... rozwiń
Avatar
oli / 6 listopada 2015 o 18:12
0
W 1970 r.Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Lublinie,podjęło niezgodną z prawem (Ustawą o Cmentarzach i chowaniu zmarłych z 1959 r.)decyzję o zniszczeniu cmentarza i zrobienia z niego skweru !!! Nie dokonano ekshumacji pochowanych ludzi,zasypując groby ziemią.Taki stan sprofanowanego cmentarza istnieje do dzisiaj !!! Przez 40 lat,ludzie z winy władz traktują zabytkową nekropolię - miejsce pochówku tysięcy ludzi jak skwer do rekreacji !!!!
Avatar
Pol / 5 listopada 2015 o 22:43
0
Archiwum Państwowe w Lublinie,posiada w swoich zasobach zdjęcia "Starego cmentarza unickiego" Unicka/Walecznych w Lublinie,z lat 60-tych XX wieku,przekazane Archiwum przez lubelskie Towarzystwo Historyczne.
Avatar
Pol / 5 listopada 2015 o 22:42
0
Archiwum Państwowe w Lublinie,posiada w swoich zasobach zdjęcia "Starego cmentarza unickiego" Unicka/Walecznych w Lublinie,z lat 60-tych XX wieku,przekazane Archiwum przez lubelskie Towarzystwo Historyczne.
Avatar
Ted / 3 listopada 2015 o 17:59
0
Historia "Starego cmentarza unickiego" Unicka/Walecznych w Lublinie.W 1973 r.Parafia prawosławna przy ul.Ruskiej,wraz z Urzędem Miejskim w Lublinie,dokonuje niezgodnej z prawem umowy sprzedaży działki nr.40,(Parafia prawosławna nie była kiedykolwiek właścicielem tej nieruchomości) tj."Starego cmentarza unickiego" Unicka/Walecznych w Lublinie.W 1980 r.Sąd unieważnia tę umowę,nakazując parafii zwrot nienależnie wypłaconych pieniędzy z budżetu Miasta.w 1976 r.ówczesne władze,(Prezydium Woj.Rady Narodowej) niszczą pozostałe nagrobki na powierzchni cmentarza,a groby pod warstwą gruntu i pochowanych w nich ludzi,zasypują ziemią przy pomocy spychacza !!! Na tak wyrównanej powierzchni nekropolii,wytyczają alejki i ustawiają ławki,zachęcając ludzi,by odtąd traktowali teren cmentarza jak teren do rekreacji !!! Swoimi działaniami - świadomym pozostawieniem nekropolii przez lata bez jakiejkolwiek opieki na zniszczenie,a potem fizycznym zniszczeniem nagrobków i zrobieniem z miejsca pochówku ludzi terenu do rekreacji - władze deprawują moralnie społeczność Lublinian.
Historia "Starego cmentarza unickiego" Unicka/Walecznych w Lublinie.W 1973 r.Parafia prawosławna przy ul.Ruskiej,wraz z Urzędem Miejskim w Lublinie,dokonuje niezgodnej z prawem umowy sprzedaży działki nr.40,(Parafia prawosławna nie była kiedykolwiek właścicielem tej nieruchomości) tj."Starego cmentarza unickiego" Unicka/Walecznych w Lublinie.W 1980 r.Sąd unieważnia tę umowę,nakazując parafii zwrot nienależnie wypłaconych pieniędzy z budżetu Miasta.w 1976 r.ówczesne władze,(Prezydium Woj.Rady Narodowej) niszczą pozostałe nagrobki na powierzch... rozwiń
Avatar
Tom / 3 listopada 2015 o 04:00
0
Podczas okupacji Lublina,Niemcy zakazują wstępu na teren cmentarza,i wykorzystują jego teren do rozstrzeliwań więżniów Zamku Lubelskiego i Żydów lubelskich ("Kronika wydarzeń w Lublinie w okresie okupacji hitlerowskiej" - J.Kasperek; Relacja Reginy Winograd - Teatr NN).W 1944 r. - kiedy władze radzieckie wkraczają do Lublina - dokonują rozstrzeliwań ludzi na terenie cmentarza.Następnie komunistyczne władze polskie Lublina,wykorzystują zapewne teren "Starego cmentarza unickiego" - tak jak sąsiedni teren cmentarza rzymskokatolickiego) - do zakopywania pokryjomu ciał więżniów Zamku Lubelskiego,zabitych wcześniej w piwnicach budynku administracyjnego stojącego do 1954 r.przed Zamkiem.Od 1944 r."Stary cmentarz unicki " był dalej własnością Skarbu Państwa (Urzędu Miejskiego w Lublinie).W 1948 r.Bolesław Barwiak,naprawia prowizorycznie kaplicę stojącą na cmentarzu,uszkodzoną pociskiem podczas bombardowania Lublina.W 1958 r."Stary cmentarz unicki" zostaje oficjalnie zmknięty dla pochówków decyzją ówczesnego Ministerstwa Gospodarki Komunalnej,i pozostawiony bez jakiejkolwiek opieki na zniszczenie.opieki
Podczas okupacji Lublina,Niemcy zakazują wstępu na teren cmentarza,i wykorzystują jego teren do rozstrzeliwań więżniów Zamku Lubelskiego i Żydów lubelskich ("Kronika wydarzeń w Lublinie w okresie okupacji hitlerowskiej" - J.Kasperek; Relacja Reginy Winograd - Teatr NN).W 1944 r. - kiedy władze radzieckie wkraczają do Lublina - dokonują rozstrzeliwań ludzi na terenie cmentarza.Następnie komunistyczne władze polskie Lublina,wykorzystują zapewne teren "Starego cmentarza unickiego" - tak jak sąsiedni teren cmentarza rzymskokatolickiego) - do zak... rozwiń
Avatar
Tom / 2 listopada 2015 o 18:31
0
W okresie dwudziestolecia międzywojennego,powstaje tradycyjna nazwa cmentarza - "STARY CMENTARZ UNICKI",ponieważ Lublinianie dowiedzieli się,że cmentarz założono w 1611 r.dla unitów.Na cmentarzu odbywają się pochówki.Właścicielem nekropolii pozostaje Skarb Państwa (Urząd Wojewódzki w Lublinie).W 1939 r.cmentarz przejmują okupacyjne władze niemieckie - tzw.Distrikt.Niemcy niszczą go,posługując się pomocniczymi formacjami ukraińskimi,które z kolei przymuszają Żydów do rozbijania nagrobków,by przygotować teren do rozstrzeliwań więżniów Zamku Lubelskiego i Żydów lubelskich.
W okresie dwudziestolecia międzywojennego,powstaje tradycyjna nazwa cmentarza - "STARY CMENTARZ UNICKI",ponieważ Lublinianie dowiedzieli się,że cmentarz założono w 1611 r.dla unitów.Na cmentarzu odbywają się pochówki.Właścicielem nekropolii pozostaje Skarb Państwa (Urząd Wojewódzki w Lublinie).W 1939 r.cmentarz przejmują okupacyjne władze niemieckie - tzw.Distrikt.Niemcy niszczą go,posługując się pomocniczymi formacjami ukraińskimi,które z kolei przymuszają Żydów do rozbijania nagrobków,by przygotować teren do rozstrzeliwań więżniów Zamku Lu... rozwiń
Avatar
Jaki / 7 listopada 2015 o 22:48
0
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie stwierdził,że cmentarz został całkowicie zniszczony,a Prezydent Lublina wskazał na sprawcę jego zniszczenia tj.Parafię prawosławną przy ul.Ruskiej w Lublinie.Miejski Konserwator Zabytków w Lublinie ma w tej sytuacji obowiązek z mocy prawa (Ustawy o Ochronie zabytków i opiece nad zabytkami i Kodeksu Postępowania Administracyjnego),wyciągnąć konsekwencje prawne wobec sprawcy zniszczenia - jak sam MKZ stwierdził - unikalnego cmentarza w Lublinie,gdzie w tym samym miejscu,na jednej działce pochowani są wyznawcy trzech wyznań - unici rzymscy katolicy i prawosławni.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie stwierdził,że cmentarz został całkowicie zniszczony,a Prezydent Lublina wskazał na sprawcę jego zniszczenia tj.Parafię prawosławną przy ul.Ruskiej w Lublinie.Miejski Konserwator Zabytków w Lublinie ma w tej sytuacji obowiązek z mocy prawa (Ustawy o Ochronie zabytków i opiece nad zabytkami i Kodeksu Postępowania Administracyjnego),wyciągnąć konsekwencje prawne wobec sprawcy zniszczenia - jak sam MKZ stwierdził - unikalnego cmentarza w Lublinie,gdzie w tym samym miejscu,na jednej działce pochowani są w... rozwiń
Avatar
Jack / 7 listopada 2015 o 14:03
0
Bezpośrednio po wycięciu drzew z terenu cmentarza,przez proboszcza Andrzeja Ł.powiedział on szyderczo w Internetowej telewizji Lublin,że cyt:"Łąka może służyć teraz do wyprowadzania czworonogów" (nakłanianie do popełniania przestępstwa profanacji miejsca pochówku ludzi)."Stary cmentarz unicki" - pomimo,że nie posiada nagrobków na powierzchni,bo zostały bezprawnie zniszczone - jest cmentarzem,ponieważ pod warstwą gruntu są groby i kości pochowanych w nich ludzi.Cmentarz został w 1976 r.częściowo zniszczony (nagrobki) i nigdy nie został całkowicie i prawnie zlikwidowany.Dalej jest to cmentarz - zabytkowy wielowyznaniowy (unicki,rzymskokatolicki i prawosławny) - cmentarz nieczynny.Ponadto nekropolia ta,jest historycznym miejscem martyrologii,gdzie dokonywano rozstrzeliwań więżniów Zamku Lubelskiego i Żydów lubelskich.
Bezpośrednio po wycięciu drzew z terenu cmentarza,przez proboszcza Andrzeja Ł.powiedział on szyderczo w Internetowej telewizji Lublin,że cyt:"Łąka może służyć teraz do wyprowadzania czworonogów" (nakłanianie do popełniania przestępstwa profanacji miejsca pochówku ludzi)."Stary cmentarz unicki" - pomimo,że nie posiada nagrobków na powierzchni,bo zostały bezprawnie zniszczone - jest cmentarzem,ponieważ pod warstwą gruntu są groby i kości pochowanych w nich ludzi.Cmentarz został w 1976 r.częściowo zniszczony (nagrobki) i nigdy nie został całkow... rozwiń
Avatar
lena / 7 listopada 2015 o 08:33
0
Andrzej Ł.proboszcz Parafii prawosławnej przy ul.Ruskiej w Lublinie i Marian S.b.dyr.WOŚ UM Lublin,powinni być oskarżeni i skazani za przygotowanie,utajnienie i dokonanie przestępstwa zniszczenia na wielką skalę zabytkowego drzewostanu w wieku 200 - 300 lat w tym Pomnika Przyrody !!!
Avatar
Karol / 7 listopada 2015 o 07:55
0
Przez ostatnie 20 lat - od 1993 r.kiedy to niezgodnie z prawem ówczesne władze przekazały mienie publiczne,tj."Stary cmentarz unicki" Unicka/Walecznych w Lublinie,Parafii prawosławnej przy ul.Ruskiej w Lublinie - nekropolia ta była niszczona przez parafię,za przyzwoleniem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków!!! W 1989 r. bowiem,"Stary cmentarz unicki" (nazwa tradycyjna - chroniona prawnie) został wpisany do Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków jako unicki - prawosławny ( WUOZ nie wiedział wtedy,że w 1797 r.na terenie gdzie od 1611 r.chowani byli unici lubelscy,założono cmentarz dla Parafii rzymsokatolickiej św.Mikołaja na Czwartku).
Przez ostatnie 20 lat - od 1993 r.kiedy to niezgodnie z prawem ówczesne władze przekazały mienie publiczne,tj."Stary cmentarz unicki" Unicka/Walecznych w Lublinie,Parafii prawosławnej przy ul.Ruskiej w Lublinie - nekropolia ta była niszczona przez parafię,za przyzwoleniem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków!!! W 1989 r. bowiem,"Stary cmentarz unicki" (nazwa tradycyjna - chroniona prawnie) został wpisany do Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków jako unicki - prawosławny ( WUOZ nie wiedział wtedy,że w 1797 r.na terenie gdzie od 1611 r.chowani byli... rozwiń
Avatar
oli / 6 listopada 2015 o 18:12
0
W 1970 r.Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Lublinie,podjęło niezgodną z prawem (Ustawą o Cmentarzach i chowaniu zmarłych z 1959 r.)decyzję o zniszczeniu cmentarza i zrobienia z niego skweru !!! Nie dokonano ekshumacji pochowanych ludzi,zasypując groby ziemią.Taki stan sprofanowanego cmentarza istnieje do dzisiaj !!! Przez 40 lat,ludzie z winy władz traktują zabytkową nekropolię - miejsce pochówku tysięcy ludzi jak skwer do rekreacji !!!!
Avatar
Pol / 5 listopada 2015 o 22:43
0
Archiwum Państwowe w Lublinie,posiada w swoich zasobach zdjęcia "Starego cmentarza unickiego" Unicka/Walecznych w Lublinie,z lat 60-tych XX wieku,przekazane Archiwum przez lubelskie Towarzystwo Historyczne.
Avatar
Pol / 5 listopada 2015 o 22:42
0
Archiwum Państwowe w Lublinie,posiada w swoich zasobach zdjęcia "Starego cmentarza unickiego" Unicka/Walecznych w Lublinie,z lat 60-tych XX wieku,przekazane Archiwum przez lubelskie Towarzystwo Historyczne.
Avatar
Ted / 3 listopada 2015 o 17:59
0
Historia "Starego cmentarza unickiego" Unicka/Walecznych w Lublinie.W 1973 r.Parafia prawosławna przy ul.Ruskiej,wraz z Urzędem Miejskim w Lublinie,dokonuje niezgodnej z prawem umowy sprzedaży działki nr.40,(Parafia prawosławna nie była kiedykolwiek właścicielem tej nieruchomości) tj."Starego cmentarza unickiego" Unicka/Walecznych w Lublinie.W 1980 r.Sąd unieważnia tę umowę,nakazując parafii zwrot nienależnie wypłaconych pieniędzy z budżetu Miasta.w 1976 r.ówczesne władze,(Prezydium Woj.Rady Narodowej) niszczą pozostałe nagrobki na powierzchni cmentarza,a groby pod warstwą gruntu i pochowanych w nich ludzi,zasypują ziemią przy pomocy spychacza !!! Na tak wyrównanej powierzchni nekropolii,wytyczają alejki i ustawiają ławki,zachęcając ludzi,by odtąd traktowali teren cmentarza jak teren do rekreacji !!! Swoimi działaniami - świadomym pozostawieniem nekropolii przez lata bez jakiejkolwiek opieki na zniszczenie,a potem fizycznym zniszczeniem nagrobków i zrobieniem z miejsca pochówku ludzi terenu do rekreacji - władze deprawują moralnie społeczność Lublinian.
Historia "Starego cmentarza unickiego" Unicka/Walecznych w Lublinie.W 1973 r.Parafia prawosławna przy ul.Ruskiej,wraz z Urzędem Miejskim w Lublinie,dokonuje niezgodnej z prawem umowy sprzedaży działki nr.40,(Parafia prawosławna nie była kiedykolwiek właścicielem tej nieruchomości) tj."Starego cmentarza unickiego" Unicka/Walecznych w Lublinie.W 1980 r.Sąd unieważnia tę umowę,nakazując parafii zwrot nienależnie wypłaconych pieniędzy z budżetu Miasta.w 1976 r.ówczesne władze,(Prezydium Woj.Rady Narodowej) niszczą pozostałe nagrobki na powierzch... rozwiń
Avatar
Tom / 3 listopada 2015 o 04:00
0
Podczas okupacji Lublina,Niemcy zakazują wstępu na teren cmentarza,i wykorzystują jego teren do rozstrzeliwań więżniów Zamku Lubelskiego i Żydów lubelskich ("Kronika wydarzeń w Lublinie w okresie okupacji hitlerowskiej" - J.Kasperek; Relacja Reginy Winograd - Teatr NN).W 1944 r. - kiedy władze radzieckie wkraczają do Lublina - dokonują rozstrzeliwań ludzi na terenie cmentarza.Następnie komunistyczne władze polskie Lublina,wykorzystują zapewne teren "Starego cmentarza unickiego" - tak jak sąsiedni teren cmentarza rzymskokatolickiego) - do zakopywania pokryjomu ciał więżniów Zamku Lubelskiego,zabitych wcześniej w piwnicach budynku administracyjnego stojącego do 1954 r.przed Zamkiem.Od 1944 r."Stary cmentarz unicki " był dalej własnością Skarbu Państwa (Urzędu Miejskiego w Lublinie).W 1948 r.Bolesław Barwiak,naprawia prowizorycznie kaplicę stojącą na cmentarzu,uszkodzoną pociskiem podczas bombardowania Lublina.W 1958 r."Stary cmentarz unicki" zostaje oficjalnie zmknięty dla pochówków decyzją ówczesnego Ministerstwa Gospodarki Komunalnej,i pozostawiony bez jakiejkolwiek opieki na zniszczenie.opieki
Podczas okupacji Lublina,Niemcy zakazują wstępu na teren cmentarza,i wykorzystują jego teren do rozstrzeliwań więżniów Zamku Lubelskiego i Żydów lubelskich ("Kronika wydarzeń w Lublinie w okresie okupacji hitlerowskiej" - J.Kasperek; Relacja Reginy Winograd - Teatr NN).W 1944 r. - kiedy władze radzieckie wkraczają do Lublina - dokonują rozstrzeliwań ludzi na terenie cmentarza.Następnie komunistyczne władze polskie Lublina,wykorzystują zapewne teren "Starego cmentarza unickiego" - tak jak sąsiedni teren cmentarza rzymskokatolickiego) - do zak... rozwiń
Avatar
Tom / 2 listopada 2015 o 18:31
0
W okresie dwudziestolecia międzywojennego,powstaje tradycyjna nazwa cmentarza - "STARY CMENTARZ UNICKI",ponieważ Lublinianie dowiedzieli się,że cmentarz założono w 1611 r.dla unitów.Na cmentarzu odbywają się pochówki.Właścicielem nekropolii pozostaje Skarb Państwa (Urząd Wojewódzki w Lublinie).W 1939 r.cmentarz przejmują okupacyjne władze niemieckie - tzw.Distrikt.Niemcy niszczą go,posługując się pomocniczymi formacjami ukraińskimi,które z kolei przymuszają Żydów do rozbijania nagrobków,by przygotować teren do rozstrzeliwań więżniów Zamku Lubelskiego i Żydów lubelskich.
W okresie dwudziestolecia międzywojennego,powstaje tradycyjna nazwa cmentarza - "STARY CMENTARZ UNICKI",ponieważ Lublinianie dowiedzieli się,że cmentarz założono w 1611 r.dla unitów.Na cmentarzu odbywają się pochówki.Właścicielem nekropolii pozostaje Skarb Państwa (Urząd Wojewódzki w Lublinie).W 1939 r.cmentarz przejmują okupacyjne władze niemieckie - tzw.Distrikt.Niemcy niszczą go,posługując się pomocniczymi formacjami ukraińskimi,które z kolei przymuszają Żydów do rozbijania nagrobków,by przygotować teren do rozstrzeliwań więżniów Zamku Lu... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 49

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Chełmianka na piątkę w meczu z Sokołem Konopnica

Chełmianka na piątkę w meczu z Sokołem Konopnica 0 0

Piłkarze Artura Bożyka wysoko pokonali w sobotnim meczu kontrolnym Sokoła Konopnica. Trzecioligowiec zaaplikował rywa-lom pięć goli. Biało-zieloni mieli jednak znacznie więcej sytuacji, pudłowali zwłaszcza w pierwszej połowie. Wiadomo już także, że do klubu z Chełma trafi Aleks Aftyka, który został wypożyczony na rok z Górnika Łęczna. Na obóz do Zwierzyńca z drużyną poje-dzie także Jakub Gołąb (Eko Różanka).

Jechali rowerami przez przejście, zauważyli policję i....
film

Jechali rowerami przez przejście, zauważyli policję i.... 12 12

Niewiele zabrakło a skończyłoby się mandatem. Rowerzyści mieli szczęście

Dwa transfery Motoru Lublin i trzy gole w sparingu z Victorią Sulejówek
galeria

Dwa transfery Motoru Lublin i trzy gole w sparingu z Victorią Sulejówek 0 0

Drugi sparing i pierwsze zwycięstwo Motoru Lublin. Podopieczni Mariusza Sawy pokonali w sobotę trzecioligowca z grupy pierwsze – Victorię Sulejówek 3:0. Gospodarze powinni jednak zdobyć zdecydowanie więcej bramek.

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej 7 5

Andrzej Czapski, były prezydent Białej Podlaskiej, który przegrał w ostatnich wyborach z Dariuszem Stefaniukiem (PiS), ogłasza swój start w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Hangar na lotnisku do wynajęcia. Na razie nikt go nie chce

Hangar na lotnisku do wynajęcia. Na razie nikt go nie chce 0 0

Hangar Agencji Mienia Wojskowego na bialskim lotnisku wciąż bez najemcy.

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur
30 września 2018, 16:00

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur 6 0

Co Gdzie Kiedy. 30 września o godz. 16 i 19 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się podwójny pokaz spektaklu w gwiazdorskiej obsadzie Polowanie na łosia.

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale 20 0

Lato wróciło. W przyszłym tygodniu możemy spodziewać się słońca, ale i burz z deszczem.

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce
galeria

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce 0 1

Zawody w skoku o tyczce pań miały zostać rozegrane w piątek, ale ze względu na niekorzystną aurę zostały przeniesione na sobotnie przedpołudnie. Pierwsze miejsce z wynikiem 4.50 m zdobyła Justyna Śmietanka

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie
28 lipca 2018, 11:00

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Atoli zaprasza na Słomiany Rynek (plac zieleni między ul. Towarowa i Kalinowszczyna), na wspólne świętowanie pierwszego chleba czyli Słowiańskich Podpłomyków. Wydarzenie obędzie się 28 lipca o godz. 11.

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją 2 1

27-latek, który miał trafić do więzienia ukrywał się przed mundurowymi. W piątek zauważył go policjant.

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim 15 5

7 grill barów w Lublinie i okolicy - podpowiadamy, gdzie warto podjechać, żeby dobrze lub bardzo dobrze zjeść. W Lublinie i regionie. Podpowiadamy 7 adresów, które osobiście sprawdziliśmy

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti
4 września 2018, 19:00

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti 4 0

Co Gdzie Kiedy. 4 września o godz. 19 na scenie klubu Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpią zespoły Vader, Marduk i goście.

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom 22 6

Poważnie chory 81-latek wyszedł z domu i nie wrócił. Policjanci przeczesywali miasto i las. W końcu udało się go znaleźć.

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 5

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód.

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 28 10

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!