Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 listopada 2016 r.
9:44

Wymordowano jedną trzecią miasta. Tak będzie wyglądać Umschlagplatz w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
71 14 A A

O zagładzie lubelskich Żydów przypominać mają dwa nietypowe pomniki, na które zgodziła się Rada Miasta. Betonowe płyty zaznaczą drogę, którą pędzono 28 tys. Żydów na rampę kolejową, skąd wywieziono ich do obozu zagłady. Miejscem pamięci będzie też rampa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od słowa „pomniki” bardziej pasuje tu słowo „instalacje”. Bo nie będzie żadnego klasycznego obelisku w miejscu, z którego w niecały miesiąc Niemcy wywieźli na śmierć 28 tys. Żydów. – Nie budujemy monumentu, a stawiamy ludzi wobec sytuacji, jaka tam jest – wyjaśnia Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN. Planowana jest za to betonowa instalacja. Stanie na placu przy ul. Zimnej (boczna Turystycznej), gdzie w 1942 r. była bocznica kolejowa miejskiej rzeźni.

W nietypowy sposób utrwalona ma być też pamięć o drodze, którą na bocznicę pędzono Żydów z lubelskiego getta. Szli przez ul. Kalinowszczyzna i Turystyczną, która wówczas nazywała się Łęczyńską. Na trasie tej zamontowanych ma być w nawierzchni 21 skromnych betonowych płyt z informacją o tym, co się tu działo.

Innymi płytami zaznaczona zostanie granica lubelskiego getta na Podzamczu. – Tych śladów po getcie będzie 43, a granica getta ma ok. 3 km. Patrząc na długość granicy, to niewiele będzie tych elementów – mówi Pietrasiewicz. – Wychodziliśmy z założenia, żeby nie była to bardzo mocna ingerencja w przestrzeń publiczną, a wręcz delikatna.

Delikatną sprawą okazała się sama nazwa pomnika przy Turystycznej, a dyskusja na ten temat wynikła w Radzie Miasta podczas debaty poprzedzającej zgodę na budowę tychże pomników. W uchwale było sformułowanie „lubelski Umschlagplatz”.

– Ta nazwa wywołuje szereg niekorzystnych skojarzeń, nieprawdziwych, a nawet uderzających w godność moją jako mieszkańca Lublina – mówi Dariusz Jezior, radny PiS. – Nie chciałbym, żeby nazwa miała gdzieś w podtekście lubelski wkład w zagładę Żydów – dodaje Jezior. I to jego propozycja została ostatecznie nazwą tego miejsca: Hitlerowska rampa zagłady Żydów.

Prace budowlane wesprze finansowo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Jest wolą ministerstwa zorganizowanie w Lublinie centralnych obchodów 75. rocznicy akcji Reinhardt – mówi Krzysztof Żuk, prezydent miasta.

Zapoczątkowana w 1942 r. akcja Reinhardt to regularna i planowa eksterminacja ludności żydowskiej, nazywana przez Niemców „ostatecznym rozwiązaniem kwestii żydowskiej”. Początkowo miała dotyczyć tylko terenu Generalnego Gubernatorstwa, została jednak rozszerzona na całą Europę. Sztab akcji mieścił się w Lublinie, w budynku przy Spokojnej, gdzie dzisiaj działa Collegium Iuridicum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Przed II wojną światową Żydzi stanowili jedną trzecią mieszkańców Lublina. Więcej o ich eksterminacji, ale też wcześniejszej codzienności, możecie poczytać na stronie teatrnn.pl/zydzi

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 21 listopada 2016 o 09:15
0
Do ola Co to za bełkot. Ojciec z AK aż pod sam Berlin doszedł? Hmm.... A poza tym ja szanuję zmarłych również tych wymordowanych Żydów ( nazwy własne piszemy zduzej litery np. Polak, Żyd itd. ) Co do pochodzenia nie mam kompleksów . Poza tym Żydzi byli obecni w Polsce przez setki lat i myślę że wielu PRAWDZIWYCH Polaków również super sortu ma domieszke tej krwi. Może Olu ty również; ) .
Avatar
ola / 20 listopada 2016 o 13:22
0
Dramat napisał:
To mamusia szanownej pani pewnie chętnie odnosiła na sąsiadów do gestapo. no brawo jest się czym chwalić .  jak to się nazywało?  szmalcownik ?
malolacie jak nie wiesz to nie pisz, nie masz nawet szacunku dla zmarłych, po pierwsze nie donosiła na nikogo i to jestem na 100% przekonana, po drugie walczyła w AK i gdzie przez lata honory odbierali ci co w czasie wojny schowali się na tzw. zapieckach, a ona przed smiercią 6 lat leżała nie mogąc chodzić, bo walka odbiła sie na jej zdrowi, przemrożenie, wycieńczenie. Śp. ojciec walczył w II wojnie światowej, doszedł aż do Berlina. I oni jak zobaczyli przed śmiercią jak nasz kraj jest trwoniony a zmarli (7 lat temu i 2 lata) to nie mogli sobie podarować po co walczyli o ten kraj. A, że sami żydzi tak mówili, śmiali sie z polaków to jest dobrze. Czyzbyś był jednym z nich.
malolacie jak nie wiesz to nie pisz, nie masz nawet szacunku dla zmarłych, po pierwsze nie donosiła na nikogo i to jestem na 100% przekonana, po drugie walczyła w AK i gdzie przez lata honory odbierali ci co w czasie wojny schowali się na tzw. zapieckach, a ona przed smiercią 6 lat leżała nie mogąc chodzić, bo walka odbiła sie na jej zdrowi, przemrożenie, wycieńczenie. Śp. ojciec walczył w II wojnie światowej, doszedł aż do Berlina. I oni jak zobaczyli przed śmiercią jak nasz kraj jest trwoniony a zmarli (7 lat temu i 2 lata) ... rozwiń
Avatar
Dramat / 19 listopada 2016 o 23:38
0
To mamusia szanownej pani pewnie chętnie odnosiła na sąsiadów do gestapo. no brawo jest się czym chwalić .  jak to się nazywało?  szmalcownik ? 
Avatar
ola / 19 listopada 2016 o 21:20
0
dopiero byśmy byli parobkami żydowskimi gdyby zostali u nas, moja śp. mama zawszep powtarzała jak żydzi mówili polakom, że "nasze kamienice wasze ulice"
Avatar
we / 19 listopada 2016 o 20:34
0
Dlaczego "hitlerowska" ??? Może jasno i wyraźnie "n i e m i e c k a"... Bo to chyba niemcy wymordowali żydów,prawda ???
Avatar
Gość / 19 listopada 2016 o 20:23
0
a po co pomnik ma to przypominać? przecież widać na ulicach Lublina, że ubyło żydów.
Avatar
Gość / 19 listopada 2016 o 18:36
0
A potem należy uczcić tych co stracili życie w kazamatach, choćby przy ul. Chopina prowadzonych przez ww. mniejszość.
Avatar
Pejs / 19 listopada 2016 o 16:37
0
"Nikomu nie potrzebna instacja". Mi potrzebna. Mylisz sie wiec. Choc pewnie dla ciebie jestem nikim, bo mam inne zdanie.
Są już tuziny takich pseudo instalacji-memoriałów. Chcesz więcej - to wracaj do Israela.
Avatar
Gość / 19 listopada 2016 o 16:35
0
Czy po to była ta wycieczka do Tel Avivu za 1,53 MLN zł ?
Avatar
Gość / 19 listopada 2016 o 14:32
0
"Nikomu nie potrzebna instacja". Mi potrzebna. Mylisz sie wiec. Choc pewnie dla ciebie jestem nikim, bo mam inne zdanie.
Avatar
Gość / 21 listopada 2016 o 09:15
0
Do ola Co to za bełkot. Ojciec z AK aż pod sam Berlin doszedł? Hmm.... A poza tym ja szanuję zmarłych również tych wymordowanych Żydów ( nazwy własne piszemy zduzej litery np. Polak, Żyd itd. ) Co do pochodzenia nie mam kompleksów . Poza tym Żydzi byli obecni w Polsce przez setki lat i myślę że wielu PRAWDZIWYCH Polaków również super sortu ma domieszke tej krwi. Może Olu ty również; ) .
Avatar
ola / 20 listopada 2016 o 13:22
0
Dramat napisał:
To mamusia szanownej pani pewnie chętnie odnosiła na sąsiadów do gestapo. no brawo jest się czym chwalić .  jak to się nazywało?  szmalcownik ?
malolacie jak nie wiesz to nie pisz, nie masz nawet szacunku dla zmarłych, po pierwsze nie donosiła na nikogo i to jestem na 100% przekonana, po drugie walczyła w AK i gdzie przez lata honory odbierali ci co w czasie wojny schowali się na tzw. zapieckach, a ona przed smiercią 6 lat leżała nie mogąc chodzić, bo walka odbiła sie na jej zdrowi, przemrożenie, wycieńczenie. Śp. ojciec walczył w II wojnie światowej, doszedł aż do Berlina. I oni jak zobaczyli przed śmiercią jak nasz kraj jest trwoniony a zmarli (7 lat temu i 2 lata) to nie mogli sobie podarować po co walczyli o ten kraj. A, że sami żydzi tak mówili, śmiali sie z polaków to jest dobrze. Czyzbyś był jednym z nich.
malolacie jak nie wiesz to nie pisz, nie masz nawet szacunku dla zmarłych, po pierwsze nie donosiła na nikogo i to jestem na 100% przekonana, po drugie walczyła w AK i gdzie przez lata honory odbierali ci co w czasie wojny schowali się na tzw. zapieckach, a ona przed smiercią 6 lat leżała nie mogąc chodzić, bo walka odbiła sie na jej zdrowi, przemrożenie, wycieńczenie. Śp. ojciec walczył w II wojnie światowej, doszedł aż do Berlina. I oni jak zobaczyli przed śmiercią jak nasz kraj jest trwoniony a zmarli (7 lat temu i 2 lata) ... rozwiń
Avatar
Dramat / 19 listopada 2016 o 23:38
0
To mamusia szanownej pani pewnie chętnie odnosiła na sąsiadów do gestapo. no brawo jest się czym chwalić .  jak to się nazywało?  szmalcownik ? 
Avatar
ola / 19 listopada 2016 o 21:20
0
dopiero byśmy byli parobkami żydowskimi gdyby zostali u nas, moja śp. mama zawszep powtarzała jak żydzi mówili polakom, że "nasze kamienice wasze ulice"
Avatar
we / 19 listopada 2016 o 20:34
0
Dlaczego "hitlerowska" ??? Może jasno i wyraźnie "n i e m i e c k a"... Bo to chyba niemcy wymordowali żydów,prawda ???
Avatar
Gość / 19 listopada 2016 o 20:23
0
a po co pomnik ma to przypominać? przecież widać na ulicach Lublina, że ubyło żydów.
Avatar
Gość / 19 listopada 2016 o 18:36
0
A potem należy uczcić tych co stracili życie w kazamatach, choćby przy ul. Chopina prowadzonych przez ww. mniejszość.
Avatar
Pejs / 19 listopada 2016 o 16:37
0
"Nikomu nie potrzebna instacja". Mi potrzebna. Mylisz sie wiec. Choc pewnie dla ciebie jestem nikim, bo mam inne zdanie.
Są już tuziny takich pseudo instalacji-memoriałów. Chcesz więcej - to wracaj do Israela.
Avatar
Gość / 19 listopada 2016 o 16:35
0
Czy po to była ta wycieczka do Tel Avivu za 1,53 MLN zł ?
Avatar
Gość / 19 listopada 2016 o 14:32
0
"Nikomu nie potrzebna instacja". Mi potrzebna. Mylisz sie wiec. Choc pewnie dla ciebie jestem nikim, bo mam inne zdanie.
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

13-latek umierał. Ratownicy stwierdzili, że udaje nieprzytomnego. Zniszczenia w mózgu dziecka są dramatyczne
film

13-latek umierał. Ratownicy stwierdzili, że udaje nieprzytomnego. Zniszczenia w mózgu dziecka są dramatyczne 0 0

Podczas wycieczki szkolnej Paweł poczuł się źle. Jego poważny stan zlekceważyła wychowawczyni klasy, a potem dwukrotnie załoga karetki pogotowia. Matka wzywająca pomoc, usłyszała, że jest „panikarą”, a lekarz wpisał w kartę pacjenta, że dziecko „udaje nieprzytomnego”.

Odliczanie zakończone. W Lublinie ruszyły mistrzostwa Polski!

Odliczanie zakończone. W Lublinie ruszyły mistrzostwa Polski! 0 0

Dzisiaj o godz. 9 w Lublinie rozpoczęły się mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Jako pierwsi walkę o medale rozpoczęli chodziarze rywalizujący na dystansie 10 km. O godz. 10 swoje umiejętności zaprezentują chodziarki.

"Kumoterstwo" w Centrum Kultury w Lublinie? Prezydent wycofuje się i przeprasza

"Kumoterstwo" w Centrum Kultury w Lublinie? Prezydent wycofuje się i przeprasza 2 6

Prezydent Lublina wycofuje się ze słowa „kumoterstwo”, które znalazło się w podpisanym przez niego dokumencie z wnioskami z kontroli przeprowadzonej w Centrum Kultury. Dokument, o którym pisaliśmy obszernie tydzień temu, stał się powodem kolejnej politycznej burzy.

Orion Niedrzwica i Sokół Konopnica szykują się do nowego sezonu

Orion Niedrzwica i Sokół Konopnica szykują się do nowego sezonu 2 1

Lubelska klasa okręgowa Zespoły rozgrywają już pierwsze sparingi. Uwagę przyciąga debiut w roli trenera Orionu Niedrzwica Jacka Paździora

"To odwet ze strony poprzedniego kierownictwa". Były szef CBA z zarzutami
film

"To odwet ze strony poprzedniego kierownictwa". Były szef CBA z zarzutami 0 1

– Jest to zorganizowana zemsta i odwet na mnie ze strony poprzedniego kierownictwa CBA oraz obecnego kierownictwa CBA – powiedział Paweł Wojtunik po opuszczeniu krakowskiej prokuratury.

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [20-22.07]
20 lipca 2018, 0:00

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [20-22.07] 2 0

Co Gdzie Kiedy. Pierwsza noc oczyszczenia oraz Sicario 2 to jedne z tytułów, które zawitają w piątek na ekranach lubelskich kin. Przedpremierowo będzie też można zobaczyć kontynuację przeboju Mamma Mia. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Pogoda na piątek 20 lipca w woj. lubelskim. Jak będzie w weekend?
film

Pogoda na piątek 20 lipca w woj. lubelskim. Jak będzie w weekend? 1 0

Piątek deszczowy, ale sobota i niedziela z większymi przejaśnieniami. Sprawdź prognozę pogody na weekend 20-22 lipca w woj. lubelskim.

"Plaga”, „dziwactwo” i „sk....stwo”. Spółdzielcy poszli do prokuratury po słowach na nagraniu
Alarm 24

"Plaga”, „dziwactwo” i „sk....stwo”. Spółdzielcy poszli do prokuratury po słowach na nagraniu 6 2

Spółdzielcy ze Spółdzielni Mieszkaniowej „Wspólnota” w Łęcznej skierowali sprawę do prokuratury. Chodzi o nagranie, na którym słychać wypowiedź jednego z członków zarządu spółdzielni. W dość obcesowych słowach określa spółdzielców.

Podtopienia, zerwane drogi, hektary zniszczonych lasów. Krajobraz po nawałnicach [wideo]
film

Podtopienia, zerwane drogi, hektary zniszczonych lasów. Krajobraz po nawałnicach [wideo] 0 0

Burze i towarzyszące im ulewy w wielu rejonach Polski spowodowały znaczne zniszczenia.

Dzisiaj w Lublinie ruszają Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce

Dzisiaj w Lublinie ruszają Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce 1 1

Tego wydarzenia nie można przegapić. Dzisiaj w Lublinie rozpoczynają się 94. PZLA Mistrzostwa Polski. Przez trzy dni będziemy mogli podziwiać gwiazdy, które zdobywały medale na najważniejszych imprezach na świecie. Przyjadą do nas: Anita Włodarczyk, Paweł Wojciechowski, Piotr Lisek, Adam Kszczot, Marcin Lewandowski, czy Ewa Swoboda. Będą oczywiście także: Paweł Fajdek, Malwina Kopron i Paulina Guba

Most Kultury nie zostanie zamknięty. "Przyznajemy się do pewnego błędu"

Most Kultury nie zostanie zamknięty. "Przyznajemy się do pewnego błędu" 0 1

Nie ma zagrożenia dla działalności Mostu Kultury – zapewnia dyrektor miejskiej instytucji, która odpowiada za to miejsce i bije się w piersi za zbyt wysoki pawilon obwieszony reklamami. – Przyznajemy się do pewnego błędu – mówi szef CK.

Plantatorzy się cieszą, ekolodzy biją na alarm. Pszczoły w niebezpieczeństwie?

Plantatorzy się cieszą, ekolodzy biją na alarm. Pszczoły w niebezpieczeństwie? 0 2

Minister rolnictwa zgodził się na stosowanie neonikotynoidów w uprawach rzepaku. Plantatorzy się cieszą, ekolodzy biją na alarm, a pszczelarze studzą emocje.