Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 września 2020 r.
14:12

Jak będzie wyglądał Lublin za 10 lat? Mieszkańcy pomogą w pisaniu strategii rozwoju miasta

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
1 10 A A
(fot. Tomasz Piekut-Jóźwicki)

1800 gospodarstw domowych dostanie ankietę mającą pomóc w pisaniu strategii rozwoju miasta do roku 2030. Chociaż strategię poznamy wiosną, to Ratusz już przyznaje, że zblakły nadzieje na produkcję paneli słonecznych, nową nadzieją staje się branża medyczna i że wciąż rozważane jest poszerzenie granic miasta

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do wylosowanych mieszkań nasi gońcy przez cały wrzesień będą dostarczali koperty, w których jest podpisane przez prezydenta zaproszenie do udziału w badaniu i kwestionariusze – mówi Piotr Maleszyk z Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości w Urzędzie Miasta. – Ankieta zawiera różnorodne pytania: od zadowolenia z instytucji miejskich, z przestrzeni miejskiej, przez opinię o sytuacji na rynku pracy, edukacji, ocenę kształcenia dzieci, także pytania o cudzoziemców, o sposób poruszania się po mieście. To informacje, które są nam potrzebne do tego, by projektować strategię rozwoju miasta i właściwie ocenić jego potencjał na kolejną dekadę.

Online, listem, osobiście

Ankieta, której wypełnienie ma zająć ok. 40 minut, będzie, jak zapewnia Ratusz, anonimowa. Przedstawiciele zaproszonych gospodarstw (dowolna osoba spod danego adresu, niekoniecznie zameldowana) będą mogli wypełnić ankietę przez internet lub skorzystać z otrzymanego kwestionariusza i zaadresowanej koperty.

– W przypadku niewykorzystania tych sposobów, od października do końca listopada wylosowane gospodarstwa domowe odwiedzą ankieterzy, którym będzie można przekazać wypełnioną ankietę, bądź odpowiedzieć na pytania w ich obecności – informuje Urząd Miasta. – Ankieterzy są zobowiązania do zachowania zasad bezpieczeństwa obowiązujących w czasie epidemii.

Zbieranie opinii zaczęło się już wcześniej, na zorganizowanych spotkaniach, choć nie tylko, bo ankieterzy, jak twierdzi Ratusz, podpytywali również ludzi na przystankach. Według oficjalnych informacji Urzędu Miasta, zgromadzono już 12 tys. opinii.

Co chwalą, co krytykują

– Przede wszystkim mieszkańcy widzą Lublin jako miasto zielone, bezpieczne i funkcjonalne – mówi Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości. Przekonuje, że mieszkańcy są zadowoleni z „cywilizacyjnego skoku” ostatnich lat, historii i klimatu miasta, jego „kompaktowego rozmiaru”, sąsiedzkiej życzliwości, Starego Miasta i pl. Litewskiego. – Wciąż są dumni z zieleni, zwłaszcza porównując się do innych miast.

– Bardzo wyraźnie wskazywane jest zagrożenie cywilizacyjne, jeżeli chodzi o samochody, korki, hałas, smog i zagrożenie wypadkami – mówi Sagan. Wspomina też o mieszaniu się terenów zielonych i bardzo intensywnej zabudowy. Mieszkańcy mieli się skarżyć, że w niektórych dzielnicach brak możliwości spędzania wolnego czasu, a pewne miejsca są zaniedbane. – Taką dużą bolączką są okolice dworców, mieszkańcy wskazują też na ul. Lubartowską, Zamojską, Grygowej i Tatary.

Szykują nową strategię

Zebrane opinie mają pomóc władzom miasta w stworzeniu strategii rozwoju Lublina do 2030 r. – Chcielibyśmy do lutego lub marca mieć ten dokument napisany w wersji prawie końcowej, po pracy ekspertów, urzędników i radnych, którzy też będą mogli odcisnąć swoje piętno – zapowiada Sagan. – Potem planujemy konsultacje społeczne. Zapytamy, czy to, co zapisaliśmy w strategii, jest właściwe dla mieszkańców. Takie szerokie konsultacje będziemy przeprowadzać w okolicach kwietnia, maja.

Gotowy dokument ma trafić do Rady Miasta, bo to do niej należy jego ostateczne zatwierdzenie. Miałoby to nastąpić w maju przyszłego roku.

Przymiarki do roku 2030

Już dzisiaj Urząd Miasta zapowiada, że w nowej strategii chce uznać branżę medyczną za jedną z „priorytetowych”, kluczowych dla Lublina, podobnie jak branżę informatyczną.

Lista takich gospodarczych filarów ma być krótsza, zniknie z niej produkcja paneli fotowoltaicznych. – Z różnych powodów to się nie udało – przyznaje Sagan. Nie wyklucza, że zamiast na tradycyjnie rozumianej branży spożywczej, która daje w Lublinie zatrudnienie niemal 4 tys. osób, postawi na jej młodszą odnogę. – Żywność funkcjonalną, probiotyki, suplementy diety, to jest teraz rynek, który bardzo szybko rośnie na świecie. Pytanie, czy nie wpierać mocniej nowych produktów.

To nie pierwsza strategia

Podobne dokumenty powstają w Ratuszu raz na kilka lat. Aktualnie obowiązuje „Strategia Rozwoju Lublina na lata 2013-20”, podzielona na różne dziedziny życia, a w każdej z dziedzin zakończona „konkluzjami strategicznymi”. Wśród nich są m.in. tak ogólne stwierdzenia jak „dokładanie starań na rzecz tworzenia wysokiej jakości zabudowy” czy „wzmocnienie promocji miasta za granicą”.

– Nowa strategia będzie się od tej różniła. Będzie wpisanych więcej konkretnych zadań do wykonania, będzie bardziej sprawdzalna, łatwiej będzie mierzyć jej efekty – zapewnia Sagan. Ale również wśród obowiązujących do końca roku założeń można znaleźć łatwe do zmierzenia, jak „poszerzenie granic miasta”, które jednak nie nastąpiło. Czy władze Lublina znowu wpiszą do swoich planów poszerzenie granic miasta? Odpowiedź na to pytanie ma przynieść „Raport o kierunkach rozwoju przestrzennego miasta”. – Wskazuje obszary, które powinny zostać włączone do granic miasta – stwierdza dyrektor. – Dyskusje nad tym dokumentem rozpoczną się w październiku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Motor gra dzisiaj z Chrobrym Głogów. „Musimy pokazać, że w Legnicy to był wypadek przy pracy”

Motor gra dzisiaj z Chrobrym Głogów. „Musimy pokazać, że w Legnicy to był wypadek przy pracy”

Na finiszu sezonu każdy punkt może się okazać bezcenny. Dlatego w czwartek wszyscy liczą na zwycięstwo z niżej notowanym rywalem. Motor zmierzy się na Arenie Lublin z Chrobrym Głogów. Goście też mają jednak o co grać, bo ich przewaga nad strefą spadkową jest niewielka. Początek spotkania zaplanowano na godz. 18. Transmisja na kanale Polsat Sport Premium 1.

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

33-latek był w domu tyranem. Znęcał się nad żoną, groził nożem. Kobieta w końcu pękła.

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Prokuratura wojskowa ma już wyniki sekcji zwłok żołnierzy, którzy w marcu zginęli na poligonie w Drawsku Pomorskim. Robert i Mateusz pochodzili z województwa lubelskiego.

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

Sprzedam pole gm. Niemce

Pryszczowa Góra

83 000,00 zł

Różne -> Sprzedam

sprzedam ubrania

Lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

linat

Zamość

199,00 zł

Hobby -> Sport i rekreacja -> Sprzedam

rower

Zamość

335,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

hydrau

Zamość

99,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam
Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

cała Polska

32 000,00 zł

Komunikaty