Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 września 2020 r.
14:12

Jak będzie wyglądał Lublin za 10 lat? Mieszkańcy pomogą w pisaniu strategii rozwoju miasta

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
1 11 A A
(fot. Tomasz Piekut-Jóźwicki)

1800 gospodarstw domowych dostanie ankietę mającą pomóc w pisaniu strategii rozwoju miasta do roku 2030. Chociaż strategię poznamy wiosną, to Ratusz już przyznaje, że zblakły nadzieje na produkcję paneli słonecznych, nową nadzieją staje się branża medyczna i że wciąż rozważane jest poszerzenie granic miasta

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do wylosowanych mieszkań nasi gońcy przez cały wrzesień będą dostarczali koperty, w których jest podpisane przez prezydenta zaproszenie do udziału w badaniu i kwestionariusze – mówi Piotr Maleszyk z Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości w Urzędzie Miasta. – Ankieta zawiera różnorodne pytania: od zadowolenia z instytucji miejskich, z przestrzeni miejskiej, przez opinię o sytuacji na rynku pracy, edukacji, ocenę kształcenia dzieci, także pytania o cudzoziemców, o sposób poruszania się po mieście. To informacje, które są nam potrzebne do tego, by projektować strategię rozwoju miasta i właściwie ocenić jego potencjał na kolejną dekadę.

Online, listem, osobiście

Ankieta, której wypełnienie ma zająć ok. 40 minut, będzie, jak zapewnia Ratusz, anonimowa. Przedstawiciele zaproszonych gospodarstw (dowolna osoba spod danego adresu, niekoniecznie zameldowana) będą mogli wypełnić ankietę przez internet lub skorzystać z otrzymanego kwestionariusza i zaadresowanej koperty.

– W przypadku niewykorzystania tych sposobów, od października do końca listopada wylosowane gospodarstwa domowe odwiedzą ankieterzy, którym będzie można przekazać wypełnioną ankietę, bądź odpowiedzieć na pytania w ich obecności – informuje Urząd Miasta. – Ankieterzy są zobowiązania do zachowania zasad bezpieczeństwa obowiązujących w czasie epidemii.

Zbieranie opinii zaczęło się już wcześniej, na zorganizowanych spotkaniach, choć nie tylko, bo ankieterzy, jak twierdzi Ratusz, podpytywali również ludzi na przystankach. Według oficjalnych informacji Urzędu Miasta, zgromadzono już 12 tys. opinii.

Co chwalą, co krytykują

– Przede wszystkim mieszkańcy widzą Lublin jako miasto zielone, bezpieczne i funkcjonalne – mówi Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości. Przekonuje, że mieszkańcy są zadowoleni z „cywilizacyjnego skoku” ostatnich lat, historii i klimatu miasta, jego „kompaktowego rozmiaru”, sąsiedzkiej życzliwości, Starego Miasta i pl. Litewskiego. – Wciąż są dumni z zieleni, zwłaszcza porównując się do innych miast.

– Bardzo wyraźnie wskazywane jest zagrożenie cywilizacyjne, jeżeli chodzi o samochody, korki, hałas, smog i zagrożenie wypadkami – mówi Sagan. Wspomina też o mieszaniu się terenów zielonych i bardzo intensywnej zabudowy. Mieszkańcy mieli się skarżyć, że w niektórych dzielnicach brak możliwości spędzania wolnego czasu, a pewne miejsca są zaniedbane. – Taką dużą bolączką są okolice dworców, mieszkańcy wskazują też na ul. Lubartowską, Zamojską, Grygowej i Tatary.

Szykują nową strategię

Zebrane opinie mają pomóc władzom miasta w stworzeniu strategii rozwoju Lublina do 2030 r. – Chcielibyśmy do lutego lub marca mieć ten dokument napisany w wersji prawie końcowej, po pracy ekspertów, urzędników i radnych, którzy też będą mogli odcisnąć swoje piętno – zapowiada Sagan. – Potem planujemy konsultacje społeczne. Zapytamy, czy to, co zapisaliśmy w strategii, jest właściwe dla mieszkańców. Takie szerokie konsultacje będziemy przeprowadzać w okolicach kwietnia, maja.

Gotowy dokument ma trafić do Rady Miasta, bo to do niej należy jego ostateczne zatwierdzenie. Miałoby to nastąpić w maju przyszłego roku.

Przymiarki do roku 2030

Już dzisiaj Urząd Miasta zapowiada, że w nowej strategii chce uznać branżę medyczną za jedną z „priorytetowych”, kluczowych dla Lublina, podobnie jak branżę informatyczną.

Lista takich gospodarczych filarów ma być krótsza, zniknie z niej produkcja paneli fotowoltaicznych. – Z różnych powodów to się nie udało – przyznaje Sagan. Nie wyklucza, że zamiast na tradycyjnie rozumianej branży spożywczej, która daje w Lublinie zatrudnienie niemal 4 tys. osób, postawi na jej młodszą odnogę. – Żywność funkcjonalną, probiotyki, suplementy diety, to jest teraz rynek, który bardzo szybko rośnie na świecie. Pytanie, czy nie wpierać mocniej nowych produktów.

To nie pierwsza strategia

Podobne dokumenty powstają w Ratuszu raz na kilka lat. Aktualnie obowiązuje „Strategia Rozwoju Lublina na lata 2013-20”, podzielona na różne dziedziny życia, a w każdej z dziedzin zakończona „konkluzjami strategicznymi”. Wśród nich są m.in. tak ogólne stwierdzenia jak „dokładanie starań na rzecz tworzenia wysokiej jakości zabudowy” czy „wzmocnienie promocji miasta za granicą”.

– Nowa strategia będzie się od tej różniła. Będzie wpisanych więcej konkretnych zadań do wykonania, będzie bardziej sprawdzalna, łatwiej będzie mierzyć jej efekty – zapewnia Sagan. Ale również wśród obowiązujących do końca roku założeń można znaleźć łatwe do zmierzenia, jak „poszerzenie granic miasta”, które jednak nie nastąpiło. Czy władze Lublina znowu wpiszą do swoich planów poszerzenie granic miasta? Odpowiedź na to pytanie ma przynieść „Raport o kierunkach rozwoju przestrzennego miasta”. – Wskazuje obszary, które powinny zostać włączone do granic miasta – stwierdza dyrektor. – Dyskusje nad tym dokumentem rozpoczną się w październiku.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Agent_Tomek / 9 września 2020 r. o 14:42
+22
Nie wiem jak za 10 lat będzie wyglądać Lublin ale wiem jak będzie za 10 lat wyglądało forum Dziennika Wschodniego. Te same opłacone pisowskie trolle na tych samych a być może już innych nowszych fejk kontach będą wklejać te same formułki o deweloperach pod każdy artykuł jaki wyjdzie. Chyba, że prezydent będzie z PiS, to wtedy trolle zmienią narrację i okaże się, że ci deweloperzy jednak są bardzo potrzebni miastu.
Avatar
uwaga_na_trole_z_pis / 9 września 2020 r. o 14:28
+21
Jak nie zmieni się władza w Lublinie to za 10 lat Lublin będzie jednym wielkim gettem deweloperskim. To będzie miasto, w którym będzie się żyło bardzo źle.
 Witamy kolejne fake-konto pisowskiego trolla o nicku "kronikidewelorozwoju". Znak charakterystyczny: antydeweloperski bełkot w każdym komentarzu.
Avatar
wncl32nfei66y / 9 września 2020 r. o 17:41
+18
10 lat temu Lublin był zapyziałą i zatęchłą dziurą bez jakichkolwiek perspektyw na lepsze jutro. A jaki jest teraz, chyba każdy widzi. Jeśli tempo rozwoju z ostatnich lat zostanie zachowanie, nie ma się czego obawiać i z optymizmem można patrzeć w przyszłość. Byleby tylko żaden socjolog albo politolog z PiS nie został dopuszczony do władzy, bo to na 100% będzie powrót do przeszłości czyli czasów gdy szopka z żywymi zwierzętami była największą miejską inwestycją.
Avatar
uwaga_na_trole_z_pis / 9 września 2020 r. o 20:44
+12
Kozi Gród za 10 lat będzie spokojnym miasteczkiem zamieszkiwanym przez mniej niż 300k mieszkańców, z czego 30-40% stanowić będą emeryci (studenckiej braci zostanie garstka). Zaletą będą przystępne ceny mieszkań: od 1.000 zł/m2 na dewelogettach, 1.500 na Tatarach i Bronowicach i ok. 3.000 w Centrum. + Mieszkańcy będą mogli nadal cieszyc się zielonymi Górkami. Najważniejsze, aby do tego czasu cwaniacka oligarchia nie zdołała przejąć kluczowych spółek tj. mpwik i lpec, gdyż w przeciwnym wypadku - z uwagi na bandyckie stawki - emeryci będą zmuszeni dokonywać ablucji i defekacji na brzegach Bystrzycy i grzać się palonym w kozach chrustem.
Wszystko się zgadza pod warunkiem, że nasz burmistrz w międzyczasie nie zaimportuje dżihadystów za euro-szekle, do czego ponoć czynił juz przymiarki. A co do odpływu studenciaków to ja jestem za - dzięki temu już właśnie udało mi się znaleźć mieszkanie z czynszem niższym o 30% i to ładniejsze od poprzedniego. Wreszcie można przebierać w ofertach.
 Kronikidewelorozwoju, Nowogrodzka aż tak marnie płaci swoim trollom, że nawet nie stać ich na własnościowe mieszkanie? Teraz przynajmniej już wiadomo z czego wynikają twoje deweloperskie frustracje.
 Kronikidewelorozwoju, Nowogrodzka aż tak marnie płaci swoim trollom, że nawet nie stać ich na własnościowe mieszkanie? Teraz przynajmniej już wiadomo z czego wynikają twoje deweloperskie frustracje. rozwiń
Avatar
-felipe_96. / 10 września 2020 r. o 19:18
0
Nie będę tu pisał co bym zmienił a co zostawił, bo spodziewałbym się, że rychło dostałbym co najmniej kilkanaście łapek w dół( minusów), natomiast wiem co może się stać w niedalekiej przyszłości z Dziennikiem Wschodnim, w jego cyfrowej wersji - mianowicie, jeżeli nie powstrzyma tej odrażającej, obrzydliwej propagandy i kłótni pomiędzy środowiskami PO-PIS, które to przelewają się wszędzie niemal, które to swoimi komentarzami zaśmiecają niejeden artykuł, powodując, że odechciewa się jakiegokolwiek zabierania głosu to skończy się to tym, że Dziennik Wschodni będzie mieć najgorszą opinię pośród internautów, jako medium sprzyjające propagandzie, marginalizujące obiektywne i niezależne myśli, opinie użytkowników, medium dzielące i skłócające społeczeństwo. Celem ucywilizowania komentarzy w artykułach stale będę sugerował jedno zasadnicze działanie - usunąć możliwość oceniania komentarzy( zarówno tych łapek na plus jak i tych na minus) - użytkownicy posiadający konta będą naturalnie mogli komentować treści, jedynie różnica będzie taka, że komentarze/opinie nie będą one podlegać ocenianiu( to znaczy każdy oceni sobie sam, wedle uznania a nie poprzez najętych cyfrowych bojówkarzy, chuliganerii). Dzięki temu będzie cisza i spokój, atmosfera nie ulegnie zaognianiu, nie będzie pożywki dla jednych i drugich. To działanie powinno zostać podjęte już dawno temu, nie wiem być może Dziennik Wschodni czerpał z tego jakieś dzikie przyjemności czy miał taki fetysz by przyglądać się jak się ludzie między sobą ścierają i kłócą, a inni zaś sieją podgnitą propagandę, w każdym bądź razie bardzo nieładnie z ich strony. Dzienniku Wschodni przywołuję cię do porządku - zmień się albo bardzo stracisz w oczach za sprawą świadomych lub nieświadomych działań jakie poczyniłeś. Administratorzy i moderatorzy ewidentnie śpią albo przymykają oko celowo na to co się odpiernicza w niejednym artykule - wystarczy bowiem choć subtelnie poruszyć temat polityki to lada chwila zlatują się trolle i najęci bojówkarze stający na straży tylko takich myśli i komentarzy, które mają być wygodne dla danego frontu politycznego/władzy i ci bojówkarze są zarówno w PIS jak i w PO, bo to się po prostu czuje, to po prostu widać to ciągłe przerzucanie się, skakanie sobie do gardeł, kłótnie, jałowe spory. Tak być dłużej nie może. Dość zaśmiecania propagandą i jałowymi kłótniami artykułów w Dzienniku Wschodnim.
Nie będę tu pisał co bym zmienił a co zostawił, bo spodziewałbym się, że rychło dostałbym co najmniej kilkanaście łapek w dół( minusów), natomiast wiem co może się stać w niedalekiej przyszłości z Dziennikiem Wschodnim, w jego cyfrowej wersji - mianowicie, jeżeli nie powstrzyma tej odrażającej, obrzydliwej propagandy i kłótni pomiędzy środowiskami PO-PIS, które to przelewają się wszędzie niemal, które to swoimi komentarzami zaśmiecają niejeden artykuł, powodując, że odechciewa się jakiegokolwiek zabierania głosu to skończy się to tym, że Dzi... rozwiń
Avatar
Askier / 9 września 2020 r. o 16:59
-10
Lublin będzie miastem ludzi starych, młodsza część będzie mówiła po ukraińsku. Padną te nieliczne duże firmy bo do czego będą potrzebne emerytom.Lubartowska czy Dworzec PKP będą oazą szczurów i zieleni. I dalej będziemy się dusili w korkach starych 20 letnich gratów plus służbówek na ulicach..
Avatar
kronikidewelorozwoju / 9 września 2020 r. o 19:45
-13
Kozi Gród za 10 lat będzie spokojnym miasteczkiem zamieszkiwanym przez mniej niż 300k mieszkańców, z czego 30-40% stanowić będą emeryci (studenckiej braci zostanie garstka). Zaletą będą przystępne ceny mieszkań: od 1.000 zł/m2 na dewelogettach, 1.500 na Tatarach i Bronowicach i ok. 3.000 w Centrum. + Mieszkańcy będą mogli nadal cieszyc się zielonymi Górkami. Najważniejsze, aby do tego czasu cwaniacka oligarchia nie zdołała przejąć kluczowych spółek tj. mpwik i lpec, gdyż w przeciwnym wypadku - z uwagi na bandyckie stawki - emeryci będą zmuszeni dokonywać ablucji i defekacji na brzegach Bystrzycy i grzać się palonym w kozach chrustem.
Kozi Gród za 10 lat będzie spokojnym miasteczkiem zamieszkiwanym przez mniej niż 300k mieszkańców, z czego 30-40% stanowić będą emeryci (studenckiej braci zostanie garstka). Zaletą będą przystępne ceny mieszkań: od 1.000 zł/m2 na dewelogettach, 1.500 na Tatarach i Bronowicach i ok. 3.000 w Centrum. + Mieszkańcy będą mogli nadal cieszyc się zielonymi Górkami. Najważniejsze, aby do tego czasu cwaniacka oligarchia nie zdołała przejąć kluczowych spółek tj. mpwik i lpec, gdyż w przeciwnym wypadku - z uwagi na bandyckie stawki - emeryci będą zm... rozwiń
Avatar
Monisia / 9 września 2020 r. o 19:54
-15
Kozi Gród za 10 lat będzie spokojnym miasteczkiem zamieszkiwanym przez mniej niż 300k mieszkańców, z czego 30-40% stanowić będą emeryci (studenckiej braci zostanie garstka). Zaletą będą przystępne ceny mieszkań: od 1.000 zł/m2 na dewelogettach, 1.500 na Tatarach i Bronowicach i ok. 3.000 w Centrum. + Mieszkańcy będą mogli nadal cieszyc się zielonymi Górkami. Najważniejsze, aby do tego czasu cwaniacka oligarchia nie zdołała przejąć kluczowych spółek tj. mpwik i lpec, gdyż w przeciwnym wypadku - z uwagi na bandyckie stawki - emeryci będą zmuszeni dokonywać ablucji i defekacji na brzegach Bystrzycy i grzać się palonym w kozach chrustem.
 Wszystko się zgadza pod warunkiem, że nasz burmistrz w międzyczasie nie zaimportuje dżihadystów za euro-szekle, do czego ponoć czynił juz przymiarki. A co do odpływu studenciaków to ja jestem za - dzięki temu już właśnie udało mi się znaleźć mieszkanie z czynszem niższym o 30% i to ładniejsze od poprzedniego. Wreszcie można przebierać w ofertach.
 Wszystko się zgadza pod warunkiem, że nasz burmistrz w międzyczasie nie zaimportuje dżihadystów za euro-szekle, do czego ponoć czynił juz przymiarki. A co do odpływu studenciaków to ja jestem za - dzięki temu już właśnie udało mi się znaleźć mieszkanie z czynszem niższym o 30% i to ładniejsze od poprzedniego. Wreszcie można przebierać w ofertach. rozwiń
Avatar
Agent_Sromek_ / 9 września 2020 r. o 14:46
-19
Nie wiem jak za 10 lat będzie wyglądać Lublin ale wiem jak będzie za 10 lat wyglądało forum Dziennika Wschodniego. Te same opłacone pisowskie trolle na tych samych a być może już innych nowszych fejk kontach będą wklejać te same formułki o deweloperach pod każdy artykuł jaki wyjdzie. Chyba, że prezydent będzie z PiS, to wtedy trolle zmienią narrację i okaże się, że ci deweloperzy jednak są bardzo potrzebni miastu.
 oj nie piernicz Agencie_Sromku
Avatar
.anne / 9 września 2020 r. o 14:22
-21
Jak nie zmieni się władza w Lublinie to za 10 lat Lublin będzie jednym wielkim gettem deweloperskim. To będzie miasto, w którym będzie się żyło bardzo źle.
Avatar
-felipe_96. / 10 września 2020 r. o 19:18
0
Nie będę tu pisał co bym zmienił a co zostawił, bo spodziewałbym się, że rychło dostałbym co najmniej kilkanaście łapek w dół( minusów), natomiast wiem co może się stać w niedalekiej przyszłości z Dziennikiem Wschodnim, w jego cyfrowej wersji - mianowicie, jeżeli nie powstrzyma tej odrażającej, obrzydliwej propagandy i kłótni pomiędzy środowiskami PO-PIS, które to przelewają się wszędzie niemal, które to swoimi komentarzami zaśmiecają niejeden artykuł, powodując, że odechciewa się jakiegokolwiek zabierania głosu to skończy się to tym, że Dziennik Wschodni będzie mieć najgorszą opinię pośród internautów, jako medium sprzyjające propagandzie, marginalizujące obiektywne i niezależne myśli, opinie użytkowników, medium dzielące i skłócające społeczeństwo. Celem ucywilizowania komentarzy w artykułach stale będę sugerował jedno zasadnicze działanie - usunąć możliwość oceniania komentarzy( zarówno tych łapek na plus jak i tych na minus) - użytkownicy posiadający konta będą naturalnie mogli komentować treści, jedynie różnica będzie taka, że komentarze/opinie nie będą one podlegać ocenianiu( to znaczy każdy oceni sobie sam, wedle uznania a nie poprzez najętych cyfrowych bojówkarzy, chuliganerii). Dzięki temu będzie cisza i spokój, atmosfera nie ulegnie zaognianiu, nie będzie pożywki dla jednych i drugich. To działanie powinno zostać podjęte już dawno temu, nie wiem być może Dziennik Wschodni czerpał z tego jakieś dzikie przyjemności czy miał taki fetysz by przyglądać się jak się ludzie między sobą ścierają i kłócą, a inni zaś sieją podgnitą propagandę, w każdym bądź razie bardzo nieładnie z ich strony. Dzienniku Wschodni przywołuję cię do porządku - zmień się albo bardzo stracisz w oczach za sprawą świadomych lub nieświadomych działań jakie poczyniłeś. Administratorzy i moderatorzy ewidentnie śpią albo przymykają oko celowo na to co się odpiernicza w niejednym artykule - wystarczy bowiem choć subtelnie poruszyć temat polityki to lada chwila zlatują się trolle i najęci bojówkarze stający na straży tylko takich myśli i komentarzy, które mają być wygodne dla danego frontu politycznego/władzy i ci bojówkarze są zarówno w PIS jak i w PO, bo to się po prostu czuje, to po prostu widać to ciągłe przerzucanie się, skakanie sobie do gardeł, kłótnie, jałowe spory. Tak być dłużej nie może. Dość zaśmiecania propagandą i jałowymi kłótniami artykułów w Dzienniku Wschodnim.
Nie będę tu pisał co bym zmienił a co zostawił, bo spodziewałbym się, że rychło dostałbym co najmniej kilkanaście łapek w dół( minusów), natomiast wiem co może się stać w niedalekiej przyszłości z Dziennikiem Wschodnim, w jego cyfrowej wersji - mianowicie, jeżeli nie powstrzyma tej odrażającej, obrzydliwej propagandy i kłótni pomiędzy środowiskami PO-PIS, które to przelewają się wszędzie niemal, które to swoimi komentarzami zaśmiecają niejeden artykuł, powodując, że odechciewa się jakiegokolwiek zabierania głosu to skończy się to tym, że Dzi... rozwiń
Avatar
uwaga_na_trole_z_pis / 9 września 2020 r. o 20:44
+12
Kozi Gród za 10 lat będzie spokojnym miasteczkiem zamieszkiwanym przez mniej niż 300k mieszkańców, z czego 30-40% stanowić będą emeryci (studenckiej braci zostanie garstka). Zaletą będą przystępne ceny mieszkań: od 1.000 zł/m2 na dewelogettach, 1.500 na Tatarach i Bronowicach i ok. 3.000 w Centrum. + Mieszkańcy będą mogli nadal cieszyc się zielonymi Górkami. Najważniejsze, aby do tego czasu cwaniacka oligarchia nie zdołała przejąć kluczowych spółek tj. mpwik i lpec, gdyż w przeciwnym wypadku - z uwagi na bandyckie stawki - emeryci będą zmuszeni dokonywać ablucji i defekacji na brzegach Bystrzycy i grzać się palonym w kozach chrustem.
Wszystko się zgadza pod warunkiem, że nasz burmistrz w międzyczasie nie zaimportuje dżihadystów za euro-szekle, do czego ponoć czynił juz przymiarki. A co do odpływu studenciaków to ja jestem za - dzięki temu już właśnie udało mi się znaleźć mieszkanie z czynszem niższym o 30% i to ładniejsze od poprzedniego. Wreszcie można przebierać w ofertach.
 Kronikidewelorozwoju, Nowogrodzka aż tak marnie płaci swoim trollom, że nawet nie stać ich na własnościowe mieszkanie? Teraz przynajmniej już wiadomo z czego wynikają twoje deweloperskie frustracje.
 Kronikidewelorozwoju, Nowogrodzka aż tak marnie płaci swoim trollom, że nawet nie stać ich na własnościowe mieszkanie? Teraz przynajmniej już wiadomo z czego wynikają twoje deweloperskie frustracje. rozwiń
Avatar
Monisia / 9 września 2020 r. o 19:54
-15
Kozi Gród za 10 lat będzie spokojnym miasteczkiem zamieszkiwanym przez mniej niż 300k mieszkańców, z czego 30-40% stanowić będą emeryci (studenckiej braci zostanie garstka). Zaletą będą przystępne ceny mieszkań: od 1.000 zł/m2 na dewelogettach, 1.500 na Tatarach i Bronowicach i ok. 3.000 w Centrum. + Mieszkańcy będą mogli nadal cieszyc się zielonymi Górkami. Najważniejsze, aby do tego czasu cwaniacka oligarchia nie zdołała przejąć kluczowych spółek tj. mpwik i lpec, gdyż w przeciwnym wypadku - z uwagi na bandyckie stawki - emeryci będą zmuszeni dokonywać ablucji i defekacji na brzegach Bystrzycy i grzać się palonym w kozach chrustem.
 Wszystko się zgadza pod warunkiem, że nasz burmistrz w międzyczasie nie zaimportuje dżihadystów za euro-szekle, do czego ponoć czynił juz przymiarki. A co do odpływu studenciaków to ja jestem za - dzięki temu już właśnie udało mi się znaleźć mieszkanie z czynszem niższym o 30% i to ładniejsze od poprzedniego. Wreszcie można przebierać w ofertach.
 Wszystko się zgadza pod warunkiem, że nasz burmistrz w międzyczasie nie zaimportuje dżihadystów za euro-szekle, do czego ponoć czynił juz przymiarki. A co do odpływu studenciaków to ja jestem za - dzięki temu już właśnie udało mi się znaleźć mieszkanie z czynszem niższym o 30% i to ładniejsze od poprzedniego. Wreszcie można przebierać w ofertach. rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 9 września 2020 r. o 19:45
-13
Kozi Gród za 10 lat będzie spokojnym miasteczkiem zamieszkiwanym przez mniej niż 300k mieszkańców, z czego 30-40% stanowić będą emeryci (studenckiej braci zostanie garstka). Zaletą będą przystępne ceny mieszkań: od 1.000 zł/m2 na dewelogettach, 1.500 na Tatarach i Bronowicach i ok. 3.000 w Centrum. + Mieszkańcy będą mogli nadal cieszyc się zielonymi Górkami. Najważniejsze, aby do tego czasu cwaniacka oligarchia nie zdołała przejąć kluczowych spółek tj. mpwik i lpec, gdyż w przeciwnym wypadku - z uwagi na bandyckie stawki - emeryci będą zmuszeni dokonywać ablucji i defekacji na brzegach Bystrzycy i grzać się palonym w kozach chrustem.
Kozi Gród za 10 lat będzie spokojnym miasteczkiem zamieszkiwanym przez mniej niż 300k mieszkańców, z czego 30-40% stanowić będą emeryci (studenckiej braci zostanie garstka). Zaletą będą przystępne ceny mieszkań: od 1.000 zł/m2 na dewelogettach, 1.500 na Tatarach i Bronowicach i ok. 3.000 w Centrum. + Mieszkańcy będą mogli nadal cieszyc się zielonymi Górkami. Najważniejsze, aby do tego czasu cwaniacka oligarchia nie zdołała przejąć kluczowych spółek tj. mpwik i lpec, gdyż w przeciwnym wypadku - z uwagi na bandyckie stawki - emeryci będą zm... rozwiń
Avatar
wncl32nfei66y / 9 września 2020 r. o 17:41
+18
10 lat temu Lublin był zapyziałą i zatęchłą dziurą bez jakichkolwiek perspektyw na lepsze jutro. A jaki jest teraz, chyba każdy widzi. Jeśli tempo rozwoju z ostatnich lat zostanie zachowanie, nie ma się czego obawiać i z optymizmem można patrzeć w przyszłość. Byleby tylko żaden socjolog albo politolog z PiS nie został dopuszczony do władzy, bo to na 100% będzie powrót do przeszłości czyli czasów gdy szopka z żywymi zwierzętami była największą miejską inwestycją.
Avatar
Askier / 9 września 2020 r. o 16:59
-10
Lublin będzie miastem ludzi starych, młodsza część będzie mówiła po ukraińsku. Padną te nieliczne duże firmy bo do czego będą potrzebne emerytom.Lubartowska czy Dworzec PKP będą oazą szczurów i zieleni. I dalej będziemy się dusili w korkach starych 20 letnich gratów plus służbówek na ulicach..
Avatar
Agent_Sromek_ / 9 września 2020 r. o 14:46
-19
Nie wiem jak za 10 lat będzie wyglądać Lublin ale wiem jak będzie za 10 lat wyglądało forum Dziennika Wschodniego. Te same opłacone pisowskie trolle na tych samych a być może już innych nowszych fejk kontach będą wklejać te same formułki o deweloperach pod każdy artykuł jaki wyjdzie. Chyba, że prezydent będzie z PiS, to wtedy trolle zmienią narrację i okaże się, że ci deweloperzy jednak są bardzo potrzebni miastu.
 oj nie piernicz Agencie_Sromku
Avatar
Agent_Tomek / 9 września 2020 r. o 14:42
+22
Nie wiem jak za 10 lat będzie wyglądać Lublin ale wiem jak będzie za 10 lat wyglądało forum Dziennika Wschodniego. Te same opłacone pisowskie trolle na tych samych a być może już innych nowszych fejk kontach będą wklejać te same formułki o deweloperach pod każdy artykuł jaki wyjdzie. Chyba, że prezydent będzie z PiS, to wtedy trolle zmienią narrację i okaże się, że ci deweloperzy jednak są bardzo potrzebni miastu.
Avatar
Mariolubelski. / 9 września 2020 r. o 14:31
-22
Jak nie zmieni się władza w Lublinie to za 10 lat Lublin będzie jednym wielkim gettem deweloperskim. To będzie miasto, w którym będzie się żyło bardzo źle.
Witamy kolejne fake-konto pisowskiego trolla o nicku "kronikidewelorozwoju". Znak charakterystyczny: antydeweloperski bełkot w każdym komentarzu.
 co ty nie powiesz dewelotrollu
Avatar
uwaga_na_trole_z_pis / 9 września 2020 r. o 14:28
+21
Jak nie zmieni się władza w Lublinie to za 10 lat Lublin będzie jednym wielkim gettem deweloperskim. To będzie miasto, w którym będzie się żyło bardzo źle.
 Witamy kolejne fake-konto pisowskiego trolla o nicku "kronikidewelorozwoju". Znak charakterystyczny: antydeweloperski bełkot w każdym komentarzu.
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Epidemia koronawirusa. Szkoły w reżimie, ale czarny scenariusz się nie sprawdził

Epidemia koronawirusa. Szkoły w reżimie, ale czarny scenariusz się nie sprawdził

Nie spełnił się czarny scenariusz zakładający, że w połowie września - z racji koronawirusa - polska edukacja przejdzie w całości na nauczanie zdalne.

W Lublinie powstała stacja z najtańszym w Polsce paliwem. W sobotę zaplanowano jej otwarcie.

W Lublinie powstała stacja z najtańszym w Polsce paliwem. W sobotę zaplanowano jej otwarcie.

Wiosną kierowcy przyzwyczaili się do dość niskich cen paliw. Kiedy jeszcze na początku roku ceny benzyny oscylowały w granicach 5 zł, to w marcu na skutek sytuacji na rynku ropy naftowej, zaczęły gwałtownie spadać. Na wielu stacjach płaciło się poniżej 4 złotych za litr benzyny, a więc na poziomie sprzed czterech lat. Jednak teraz z tygodnia na tydzień ceny rosną. Patrząc od początku czerwca, średnie detaliczne ceny za litr benzyny bezołowiowej 95 wzrosły o ok. 40 groszy, osiągając obecnie średnio 4,50 zł.

Motor kontra Skra Częstochowa. Ofensywa na dobrym poziomie, trzeba poprawić obronę
film

Motor kontra Skra Częstochowa. Ofensywa na dobrym poziomie, trzeba poprawić obronę

Po kolejne punkty piłkarze Motoru wybiorą się do Częstochowy. Sobotni mecz z tamtejszą Skrą rozpocznie się o godz. 16

Koronawirus w Tomaszowie Lubelskim. Blisko 70 osób z SOSW jest zakażonych

Koronawirus w Tomaszowie Lubelskim. Blisko 70 osób z SOSW jest zakażonych

36 pracowników Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tomaszowie Lubelskimi i 30 wychowanków jest zakażonych koronawirusem. Zajęcia stacjonarne zostały zawieszone.

Zmiany w organizacji ruchu w centrum Lublina

Zmiany w organizacji ruchu w centrum Lublina

Zamknięte dla ruchu będzie od najbliższej soboty skrzyżowanie ul. Lipowej z Okopową. Wjeżdżać będą tu mogły wyłącznie autobusy i trolejbusy

ZA „Puławy" o swojej  elektrociepłowni: „Blok będzie spełniał wszystkie wymagania środowiskowe”

ZA „Puławy" o swojej elektrociepłowni: „Blok będzie spełniał wszystkie wymagania środowiskowe”

Zarząd Zakładów Azotowych zapewnia, że budowa wartej ogromne pieniądze elektrociepłowni idą zgodnie z planem. Ma być na węgiel.

MKS Perła Lublin zmierzy się w sobotę z Piotrcovią

MKS Perła Lublin zmierzy się w sobotę z Piotrcovią

W sobotę o godz. 19 MKS Perła Lublin podejmie w hali Globus Piotrcovię Piotrków Trybunalski.

Carnaval ruszył w miasto i będzie się działo [program]
galeria

Carnaval ruszył w miasto i będzie się działo [program]

Do niedzieli potrwa Carnaval Sztukmistrzów, który z powodu epidemii mocno różni się w tym roku od wcześniejszych edycji. Nie ma ulicznych występów, a spektakle są płatne. W programie są także bezpłatne wydarzenia, na które brak już wejściówek, ale jeśli ktoś nie przyjdzie, będzie można przechwycić jego miejsce.

Lubelscy posłowie PiS nie poparli „Piątki dla zwierząt”, to zostali zawieszeni

Lubelscy posłowie PiS nie poparli „Piątki dla zwierząt”, to zostali zawieszeni

Lubelscy posłowie: Teresa Hałas, Krzysztof Szulowski i Sławomir Zawiślak zostali zawieszeni w prawach członków Prawa i Sprawiedliwości. To efekt piątkowego glosowania nad projektem zmian w ustawie o ochronie zwierząt.

Marszałek województwa lubelskiego też nie chce produkcji futer

Marszałek województwa lubelskiego też nie chce produkcji futer

Jarosław Stawiarski włączył się w internetową akcję #StopFurChallenge. – Zwierzęta w Polsce wymagają pomocy – mówi marszałek województwa.

Derbowa sobota w III lidze. Avia – Chełmianka i Podlasie – Hetman

Derbowa sobota w III lidze. Avia – Chełmianka i Podlasie – Hetman

W sobotę kibiców z województwa lubelskiego czekają jeszcze dwa spotkania derbowe – w Świdniku i Białej Podlaskiej. Ciekawie będzie zwłaszcza w starciu Avii z Chełmianką (sobota, godz. 16).

Koronawirus w dużej lubelskiej szkole. Zamknięte także przedszkole

Koronawirus w dużej lubelskiej szkole. Zamknięte także przedszkole

Kolejne placówki oświatowe informują o przypadkach zakażenia koronawirusem. W trybie hybrydowym działa już 19 z nich, a dwie przeszły całkowicie na pracę zdalną.

Koronawirus. Wojewoda o jesiennej ofensywie [na żywo]

Koronawirus. Wojewoda o jesiennej ofensywie [na żywo]

Wojewoda lubelski przedstawia raport z realizacji jesiennej strategii walki z koronawirusem. Jej założenia tłumaczy właśnie na konferencji prasowej.

Lubelskie. W środku nocy jechała lewą stroną, a tłumaczyła się, że od lat mieszka w Anglii
wideo
film

Lubelskie. W środku nocy jechała lewą stroną, a tłumaczyła się, że od lat mieszka w Anglii

Policjanci z łukowskiej patrolówki zauważyli jadące lewym pasem jezdni auto. Kobieta za kierownicą tłumaczyła, że się pomyliła, bo od lat mieszka w Anglii.

Wisła Puławy gra ze Stalą Kraśnik. Góra trzy tygodnie bez kapitana

Wisła Puławy gra ze Stalą Kraśnik. Góra trzy tygodnie bez kapitana

Jednak skończyło się tylko na strachu. Kapitan Wisły Puławy Mateusz Pielach za dwa-trzy tygodnie będzie mógł już wrócić do normalnych treningów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.