Tylko do końca marca trwa rekrutacja do programu stypendialnego „Marzenie o Nauce”. Program skierowany jest do niezamożnej młodzieży ze wsi i mniejszych miast.
To już 6. edycja programu stypendialnego Edukacyjnej Fundacji im. prof. Romana Czerneckiego. W ciągu pięciu lat z pomocy fundacji skorzystało ponad 400 młodych ludzi z całej Polski, w tym 39 z naszego województwa.
– W tym roku rozszerzamy obszar naszych działań – zapowiada Jacek Michałowski, prezes Fundacji EFC. – Kandydatów szukamy w małych miejscowościach i w miastach do 30 tys. mieszkańców.
Swoim stypendystom fundacja opłaca zakwaterowanie w bursie szkolnej, wyżywienie, ubezpieczenie, podręczniki i inne pomoce naukowe, opiekę pedagoga i psychologa, kursy języków obcych, a także opłaca wyjazdy na letnie i zimowe obozy.
Obecnie fundacja ma pod opieką 20 stypendystów z województwa lubelskiego. Wszyscy uczą się w I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie.
– Dotychczas wszyscy nasi podopieczni byli zadowoleni z nauki w Staszicu. Mieszkają w Bursie nr 1, gdzie mają zapewniony szeroki wachlarz zajęć pozalekcyjnych – mówi Maciej Ziółkowski, koordynator regionalny projektu. – Trzeba pamiętać, że są to bardzo młodzi ludzie, mieszkający z dala od swoich rodzinnych domów, uczący się w szkole, gdzie poprzeczka zawieszona jest bardzo wysoko. Moim zadaniem jest przeprowadzić ich przez tę zmianę w miarę bezboleśnie – tłumaczy.
Absolwentami programu jest już 19 osób z naszego regionu. Obecnie studiują na uczelniach w Polsce i zagranicą (Uniwersytet Jagieloński, Uniwersytet Warszawski, Akademia Górniczo-Hutnicza, University of Warwick, Queens Mary University).
W tym roku szansę na stypendium i naukę w najlepszych liceach w kraju ma 80 gimnazjalistów. Uczniowie z naszego województwa mogą liczyć na 6-7 miejsc.
– Zazwyczaj o jedno miejsce starają się 2-3 osoby. Pod uwagę brana jest sytuacja materialna kandydata oraz jego osiągnięcia w gimnazjum – mówi Ziółkowski.
Dla kogo stypendium?
O stypendium mogą starać się uczniowie trzecich klas gimnazjum, którzy spełniają kilka podstawowych warunków. Muszą mieszkać w miejscowości do 30 tysięcy mieszkańców, a miesięczny dochód na jedną osobę w rodzinie nie może przekraczać 900 zł netto. Kolejny warunek to ukończenie pierwszego semestru III klasy gimnazjum ze średnią ocen co najmniej 4,5 lub tytuł laureata/finalisty konkursu bądź olimpiady organizowanej przez kuratorium.
W pierwszym etapie rekrutacji kandydaci powinni wypełnić i wysłać formularz zgłoszeniowy na stronie www.efc.edu.pl. Mają na to czas do 31 marca.