Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 marca 2019 r.
20:34

Z kim prezydent Lublina spotyka się za zamkniętymi drzwiami gabinetów?

Autor: Zdjęcie autora drs
60 147 A A
Lubelski Ratusz
Lubelski Ratusz

Czy prezydent powinien publicznie informować o każdym spotkaniu z inwestorami oraz o przebiegu rozmów? Domaga się tego lubelska Fundacja Wolności, która oczekuje, że urząd będzie na bieżąco publikować wpływające do niego wnioski o zmianę planów zagospodarowania i pozwolenie na budowę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Taki apel trafił nie tylko na biurko prezydenta Lublina, ale również do wielu innych samorządów w całej Polsce. W taki sposób działacze organizacji miejskich postanowili wspólnie powalczyć o jawność decyzji związanych z zabudowywaniem miast.

Aktywistom nie podoba się, że rozmowy z inwestorami odbywają się za zamkniętymi drzwiami gabinetów, a duża część procedur nie jest jawna. – Efekt poznajemy najczęściej dopiero po zakończeniu całej inwestycji – czytamy w komunikacie wydanym przez ruchy miejskie. – Zamiast planowania przestrzeni mamy do czynienia z grą o przestrzeń, w której obywatele okazują się być najsłabszym graczem.

Pod apelem podpisała się również lubelska Fundacja Wolności, która z mniejszym lub większym powodzeniem domaga się od urzędników dostępu do różnych informacji. We wniosku złożonym do prezydenta Lublina prosi o stworzenie internetowego, aktualnego wykazu spotkań prezydenta miasta oraz jego zastępców z przedstawicielami inwestorów. Fundacja liczy na to, że w internecie zamieszczane będą także „sprawozdania z przebiegu spotkań”.

Lubelska organizacja prosi ponadto o udostępnienie oraz bieżące aktualizowanie rejestrów (sięgających roku 2017) obejmujących wydane decyzje o warunkach zabudowy, wnioski o sporządzenie planu zagospodarowania przestrzennego, wnioski o zmianę planu, wnioski o pozwolenie na budowę, zgłoszenia budowlane oraz wydane pozwolenia na budowę i decyzje o lokalizacji inwestycji celu publicznego.

Czy Ratusz spełni takie prośby? Na razie nie pada w tej sprawie żadna deklaracja.

– Wniosek wpłynął i będzie rozpatrywany w trybie Kodeksu postępowania administracyjnego – deklaruje Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina. – Wnioskodawca otrzyma odpowiedź w ciągu miesiąca od dnia złożenia wniosku.

Komentarze 147

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 marca 2019 o 08:04
+12
Kolega co pisze o najuboższym regionie, po prostu przewidział co bedzie jak pis dalej bedzie rzadził w samorządzie.
Avatar
Gość / 6 marca 2019 o 21:30
+12
Droga Fundacjo Wolności przeprowadźcie sledzwo o co chodzi z tą propagandą prowadzoną w sprawie referendum Górek Czechowskich i kto za tym stoi.
Avatar
żubr / 7 marca 2019 o 08:11
+11
Z drwalami.
 Z tymi z puszczy białowieskiej czy z mierzei wiślanej?
Avatar
o czym gadają? / 6 marca 2019 o 22:05
+11
Spotyka się  z deweloperami.
 Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Warto przekonać się, czy robi to siedząc, czy w POzycji klęczącej.
Avatar
a to nowość / 7 marca 2019 o 07:55
+10
Cebulactwo lubelskie ! Zawsze będziecie najbiednijszymi cebulakami w Europie dziady lubelskie :))))) buhahahahhahahaa !!!! Urzędasy i cieniasy !!!!!
Lubelskie nie było nigdy nawet w 10 najbiedniejszych a co dopiero stosunkowo bogaty Lublin.
Jesteśmy najuboższym regionem w UE.
 Jakieś konkretne dane?
Avatar
co za bełkot / 7 marca 2019 o 07:36
+10
Cebulactwo lubelskie ! Zawsze będziecie najbiednijszymi cebulakami w Europie dziady lubelskie :))))) buhahahahhahahaa !!!! Urzędasy i cieniasy !!!!!
 Lubelskie nie było nigdy nawet w 10 najbiedniejszych a co dopiero stosunkowo bogaty Lublin.
Avatar
Maniara / 6 marca 2019 o 22:25
+10
Ja poproszę wykaz wszystkich spotkań z ostatnich np. 8 lat Fundacji Wolności z ludźmi związanymi z PIS, czy jakieś umowy były podpisywane, czy korzystali z majątku gmin, czy były umowy zlecenia, o dzieło, kontrakty?
Avatar
martusia / 6 marca 2019 o 22:01
+10
Brawo FW! Mieszkańcy mają prawo wiedzieć, którzy to Ludzie z Wypchanymi Portfelami przyłażą do ratusza wydawać POlecenia swojej marionetce.
Ale PO co? Plebs ma się cieszyć, że ma fontannę i że "Lublin się rozwija", a "lubelscy" deweloperzy równie dobrze mogą sterować zuniem za POmocą telefonu. Jeśli będzie obowiązek rejestracji przebiegu sPOtkań w ratuszu, to takie sPOtkania będą się odbywać w bardziej dyskretnych lokalizacjach.
 Od czegoś trzeba zacząć pozytywną akcję zamiany republiki dewelo-bananowej w normalne, transparentne miasto.
 Od czegoś trzeba zacząć pozytywną akcję zamiany republiki dewelo-bananowej w normalne, transparentne miasto. rozwiń
Avatar
miasto to nie prywatny folwark KZ / 6 marca 2019 o 21:57
+10
Brawo FW! Mieszkańcy mają prawo wiedzieć, którzy to Ludzie z Wypchanymi Portfelami przyłażą do ratusza wydawać POlecenia swojej marionetce.
 Otóż to. Cwaniactwo się mocno rozpanoszyło w Kozim grodzie w ciągu ostanich 8 lat.
Avatar
Bleee / 7 marca 2019 o 07:18
+9
Brawo FW! Mieszkańcy mają prawo wiedzieć, którzy to Ludzie z Wypchanymi Portfelami przyłażą do ratusza wydawać POlecenia swojej marionetce.
 Marionetka to siedzi pod drzwiami prezesa, chyba że ma wolne i jest na nartach.
Avatar
Piotrowicz pozdrawia / 9 marca 2019 o 22:47
+2
Już wam żuk ujawni jak kase przytula od deweloperów, tak zapuścił miasto jak górki czechowskie, lata straconych szans za jego złodziejskich kadencji
 Ja czekam kiedy w końcu zostaną ujawnione wałki obencego (nie)rządu - maliniak z resztą pisowskiej holoty przed sąd.
Avatar
ojciec / 9 marca 2019 o 15:43
+2
Już wam żuk ujawni jak kase przytula od deweloperów, tak zapuścił miasto jak górki czechowskie, lata straconych szans za jego złodziejskich kadencji
 Nie ćpiej tyle albo bierz połowe.
Avatar
Zuk / 9 marca 2019 o 10:16
-2
Już wam żuk ujawni jak kase przytula od deweloperów, tak zapuścił miasto jak górki czechowskie, lata straconych szans za jego złodziejskich kadencji
Avatar
warto pomagać / 7 marca 2019 o 22:03
+1
Wszystkie dane z gusu to liczby i fakty ale te podane w artykule są wycinkiem jednego badania sprzed 4 lat i nie odnosza sie do UE. Wklej ma pariasie ten artykuł z dziennika wchodniego, że lubelskie jest na ostatnim miejscu w Europie.
Ej, w różnych monetarzach podałem z 5 linków do różnych żródeł w tym wikipedii (a ta na podstawie Eurostatu) za 2006 rok, co potwierdza tezę że jesteśmy najbiedniejszym regionem w Europie a contrario tezie że nigdy nie byliśmy w 10-tce najbiedniejszych. Jesteśmy i byliśmy najbiedniejsi. Udowodniłem więcej niż musiałem ale pomimo to polityczny plankton minusuje. Nie pasuje to podajcie wasze źródła na podstawie których mówicie że wcześniej było cacy a tera zjest be. CZEKAM. Ale pajacyk chciał przeforsować tezę że to wina PiS-u. nie ma zgody na taką propagandę, bo przez ostatnie 10 lat to koalicja PO-PSL rządziła w Lubelszcyźnie, Jakby rządziło PiS to napisłabym że PIS.
No właśnie,może gdybyś napisał komentarze... a tak podajesz różne monetarze, który jeden drugiemu zaprzecza i sie dziwisz, że cie nikt nie rozumie. W dodatku wmawiasz nam i sobie, że to wina pis.
Uuu. Za dlugi dyzur przy klawiaturze zrobol swoje. Musiales pominac conajmniej 2 dawki psychotropu. Krotko bo naprawde szkoda czasu. Jesteś DEBiLEM!
 Mówisz, że macie w abramówku dostęp do internetu? Budujące jak teraz służba zdrowia idzie na ręke pacjentom.
 Mówisz, że macie w abramówku dostęp do internetu? Budujące jak teraz służba zdrowia idzie na ręke pacjentom. rozwiń
Avatar
kapiszi ? / 7 marca 2019 o 18:32
+2
Olaboga to co teraz z centrala z nowogrodzkiej bedzie? Kto bedzie kwa kwa kwa kwakał na forum?
A co to jest ta centrala? Chodzi o centralę telefoniczną? Na ulicy Nowogrodzkiej nie ma żadnej centrali telefonicznej.
To gdzie twój stary teraz pracuje?
Ale jaki stary? Kto to jest ten stary?
 To proste - stary starej ze strony starego.
Avatar
maja rozmach / 7 marca 2019 o 18:13
+2
Olaboga to co teraz z centrala z nowogrodzkiej bedzie? Kto bedzie kwa kwa kwa kwakał na forum?
A co to jest ta centrala? Chodzi o centralę telefoniczną? Na ulicy Nowogrodzkiej nie ma żadnej centrali telefonicznej.
 Jedna jest a teraz buduja druga.
Avatar
... / 7 marca 2019 o 18:07
+2
CBA powinni zająć się tą sprawą.
Developerem ze srebrnej - wezma sie za to już niedługo.
Ale co to jest ta srebrna? To jest jakaś ulica w Lublinie?
 Tak.
Avatar
Wziac sie za to / 7 marca 2019 o 18:06
+1
Uwaga czytelnicy Dziennika Wschodniego i mieszkańcy Lublina. W związku z referendum deweloper wynajął agencję interaktywną (czyt. propagandową) z Warszawy, która manipuluje tym forum oraz referendum. Proszę z dużym sceptycyzmem podchodzić do umieszczanych tutaj komentarzy (zwłaszcza tych z dużą ilością plusów).
Dobrze wiedzieć czemu taki atak na FW.
 Jaki atak, gdzie? Znowu te trolle kopiuj wklej atakuja?
Avatar
czytelnik z czytelniczką z małą puderniczką / 7 marca 2019 o 17:59
-1
Uwaga czytelnicy Dziennika Wschodniego i mieszkańcy Lublina. W związku z referendum deweloper wynajął agencję interaktywną (czyt. propagandową) z Warszawy, która manipuluje tym forum oraz referendum. Proszę z dużym sceptycyzmem podchodzić do umieszczanych tutaj komentarzy (zwłaszcza tych z dużą ilością plusów).
 Dobrze wiedzieć czemu taki atak na FW.
Avatar
Gość / 7 marca 2019 o 17:51
-1
CBA powinni zająć się tą sprawą.
Developerem ze srebrnej - wezma sie za to już niedługo.
 Ale co to jest ta srebrna? To jest jakaś ulica w Lublinie?