Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 stycznia 2017 r.
7:56

"Z pamiętnika kolędnika". Ksiądz z Lublina opisuje wizytę duszpasterską w sieci

230 32 A A

Rozmowa z ks. Łukaszem Kachnowiczem z Duszpasterstwa Akademickiego UMCS, który umieszcza na Facebooku relacje z wizyt duszpasterskich. Duchowny w ramach „kolędy” odwiedza mieszkańców lubelskich Czubów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Dlaczego ksiądz postanowił zamieszczać na swoim blogu relacje z wizyt duszpasterskich?

– Zacząłem to robić już parę lat temu, jeszcze w puławskiej parafii. Teraz to kontynuuję. Robię to, bo lubię „dzielić się ludźmi” – sytuacjami, które mnie spotykają. Są one czasem tak ciekawe, że szkoda jest to zostawiać tylko dla siebie. Dlatego to opisuję. Warto pokazać także to, że „kolęda” nie ma tylko takiego wymiaru, że ksiądz wchodzi i wychodzi, „zainkasuje kopertę”, że to mogą być bardzo ciekawe spotkania i rozmowy.

• A czy w tym gorącym pod względem politycznym czasie, ludzie pytają księdza o politykę?

– O tak (śmiech).

• I co, podejmuje ksiądz dyskusję?

– Specjalnie nie daję się w to wciągać. W ogóle staram się unikać polityki, a już zwłaszcza w duszpasterstwie. Staram się rozmawiać o tym, co tych ludzi dotyczy, co dzieje się w ich życiu.

• Czy ludzie chcą rozmawiać o swoich pasjach, problemach?

– Z tym jest różnie. Są mieszkania, do których się wchodzi i daje się wyczuć, że ta wizyta jest pro forma. Ale są też sytuacje, że ludzie chętnie mówią. To mnie bardzo cieszy. Nie zawsze jest jednak czas na dłuższą rozmowę. Dlatego nie lubię tej formuły „kolędy”, że dostaje się ileś tam kart i idzie. Nie da się u wszystkich posiedzieć kilkanaście minut, bo wtedy do tych ostatnich osób doszedłbym około północy.

• W których domach wizyta duszpasterska jest najtrudniejsza?

– Są domy, gdzie są trudne doświadczenia – choroba, śmierć. W ostatnim wpisie przedstawiam taką właśnie sytuację. Ostatnio odwiedziłem panią, której syn zmarł 10 lat temu, ale dopiero teraz ta kobieta do siebie dochodzi. To są trudne sytuacje. Wymagają empatii, okazania współczucia tym ludziom.

• A czy zdarza się, że ludzie otwierają drzwi i mówią „Nie, dziękuję”?

– Są takie sytuacje. Najczęściej jednak te drzwi w ogóle się nie otwierają, ale widać, że ktoś zerka przez wizjer. Ja się nie obrażam, że ktoś nie otwiera. A jak ktoś otworzy i podziękuje, to uśmiecham się do niego, życzę dobrego roku i idę dalej. Ja zawsze pukam do drzwi, nawet wtedy, gdy wiem, że pod tym adresem mieszkańcy księdza nie przyjmują. Próbuję, bo warto. A nuż są nowi lokatorzy?

Komentarze 32

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 stycznia 2017 o 08:51
+1
"Nie da się u wszystkich posiedzieć kilkanaście minut, bo wtedy do tych ostatnich osób doszedłbym około północy." Pieprzenie głupot.Jeśli to naprawdę ma być spotkanie z parafianami a nie ich portfelem to trzeba im poświęcić czas.Odwiedzić jednego popołudnia 10 mieszkań a nie 50. Dlaczego kolęda ma trwać do końca stycznia a nie tyle ile potrzeba czyli np.do czerwca?
Avatar
Gość / 6 stycznia 2017 o 08:44
+1
Można po kolędzie chodzić w ciągu całego roku liturgicznego poznać dokładnie wiernych i ich problemy wiary i warunków życia.
Avatar
Gość / 6 stycznia 2017 o 08:25
+1
Właśnie proszę księdza,ludzie potrzebują Boga a nie biznesowych "katabasów"
Avatar
BB / 7 stycznia 2017 o 17:41
0
W moim domu dzisiaj  odbyła sie  wizyta kolędowa. Wizytujący ksiądz ,który był u nas po raz pierwszy, nie zapytał ani słowem kto my zacz, czy pracujemy, jaki jest nasz status, jakie nasze zdrowie, czy jak się żyje, no po prostu jestem w szoku, a ubiegłoroczna wizyta do tej dzisiejszej, to jak niebo i ziemia. Taką wizytę warto by nagrać i pokazac.
Avatar
Gość / 7 stycznia 2017 o 04:07
0
Ciekawy jest przrewielebny w Starej Wsi k Bychawy typowy materialista gdzie za koscielnego ma niejakiego Wojtowicza gdzie jego brat komendant w Krasnymstawie okazal die nieudacznikiem I tworzy nowe szopki bozonarodzeniowe to dobralo sie dwoch cwaniakow I trzesa parafia jestem przekonany ze nice wystarczy wasza obluda
Avatar
Gość / 6 stycznia 2017 o 21:00
0
Proponuję.żeby mie chodzić do północy to rozłożyć kolędę mak kilka, dni w zależności od ilości mieszkań w bloku.Czy mają więcej pracy jak zwykli ludzie?.obiad ugotowany,sutanny uprasowane,kościół posprzątany i udekorowany,ale przecież to nie ich zasługa,to chodziarz niech w czasie tzw kolędy się przyłożą i poznają naprawdę swoich wiernych.Do tego też zostali powołani.
Avatar
zula / 6 stycznia 2017 o 17:04
0
u mnie ksiądz był 2-3 minuty, odebrał telefon - że już konczy, bo to na ostatnim pietrze. Jestem tak zniesmaczona, że następnym razem od razu zapytam ile ma czasu, albo wcale nie otworzę dzrzwi - jak to zwykle robiłam w przeszłości. Nigdy więcej, to było okropne spotkanie pro forma - ze strony księdza W OGÓLE niezainteresowanego mną. Kto jak kto, ale księża to czasu mają najwięcej, jeśli traktują to jako zadanie do odfajkowania to niech spadają.
Avatar
KZ NSZZ "S" ORG. / 6 stycznia 2017 o 16:29
0
szukaj na fb: kz nszz solidarnosc organistów (z do-PiS-kiem: 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9 i 10 ) Resztę obejm u je PiS – lamowska CENZURA!
Avatar
abc / 6 stycznia 2017 o 15:00
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
""hytry" mówisz... najwyraźniej twoi rodzice też byli "hytrzy"i nie dali ci pieniędzy na słownik ortograficzny... " - od*** się od moich rodziców ja twoich nie ruszam gimbazie nie dorobiony przez ojca. chyba zabardzo pchał pod kątem 90 stopni twojej matce, że taki patafian wyszedles głupi i pusty, albo pomylił cipe z odbytem, a potem zostawił w cipie sperme pobrudzoną gównem!!!
Ale ty to prawdopodobnie o sobie napisałeś - ???
Ale ty to prawdopodobnie o sobie napisałeś - ??? rozwiń
Avatar
ffg / 6 stycznia 2017 o 14:49
0
azazelpazuzu napisał:
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
"Można po kolędzie chodzić w ciągu całego roku liturgicznego poznać dokładnie wiernych i ich problemy wiary i warunków życia. " - Tylko ksiedzu ludzie opowiadaja o swoim życiu szczegóły bo myśla, że jemu zalezy, a zapominacie, że Ksiądz to zawód taki jak kazdy inny i jemu kuria płaci za wizyty, a ludzie dadza badź nie jeden będzie hytry i bedzie czekał kto da kase, a inny jak dają to weźmie jak nie to nie. Ja nie opowiadam ksiedzu swojego życia bo co go to obchodzi. Wiara, wiara, ale ksiądz to tez człowiekj i może być rózny. Odwiedziny po kolędzie to nie spowiedź i tajemnica spowiedzi go nie obowiazuje, jak jest plotkarzem to cale osiedle bedzie wiedziec wszystko.
"hytry" mówisz... Najwyraźniej twoi rodzice też byli "hytrzy"i nie dali ci pieniędzy na słownik ortograficzny...
oczywiście, ze on ma racje, spowiedż winna być ogóla, bo tzw. spowiedż do ucha wprowadzona była po to aby księżą wszystko wiedzieli i byli donosicielami, a podczas wojny to grą większości księża to byli kapusie, bo inaczej ich torturowano aby wydsali, bo puści ludzie wszystko donosili
oczywiście, ze on ma racje, spowiedż winna być ogóla, bo tzw. spowiedż do ucha wprowadzona była po to aby księżą wszystko wiedzieli i byli donosicielami, a podczas wojny to grą większości księża to byli kapusie, bo inaczej ich torturowano aby wydsali, bo puści ludzie wszystko donosili rozwiń
Avatar
BB / 7 stycznia 2017 o 17:41
0
W moim domu dzisiaj  odbyła sie  wizyta kolędowa. Wizytujący ksiądz ,który był u nas po raz pierwszy, nie zapytał ani słowem kto my zacz, czy pracujemy, jaki jest nasz status, jakie nasze zdrowie, czy jak się żyje, no po prostu jestem w szoku, a ubiegłoroczna wizyta do tej dzisiejszej, to jak niebo i ziemia. Taką wizytę warto by nagrać i pokazac.
Avatar
Gość / 7 stycznia 2017 o 04:07
0
Ciekawy jest przrewielebny w Starej Wsi k Bychawy typowy materialista gdzie za koscielnego ma niejakiego Wojtowicza gdzie jego brat komendant w Krasnymstawie okazal die nieudacznikiem I tworzy nowe szopki bozonarodzeniowe to dobralo sie dwoch cwaniakow I trzesa parafia jestem przekonany ze nice wystarczy wasza obluda
Avatar
Gość / 6 stycznia 2017 o 21:00
0
Proponuję.żeby mie chodzić do północy to rozłożyć kolędę mak kilka, dni w zależności od ilości mieszkań w bloku.Czy mają więcej pracy jak zwykli ludzie?.obiad ugotowany,sutanny uprasowane,kościół posprzątany i udekorowany,ale przecież to nie ich zasługa,to chodziarz niech w czasie tzw kolędy się przyłożą i poznają naprawdę swoich wiernych.Do tego też zostali powołani.
Avatar
Gość / 6 stycznia 2017 o 20:41
-1
ciekawe kiedy zacznie sprzedawać tajemnicę spowiedzi . jeżeli ludzie chca rozmawiać to nie po to żeby on ogłaszał na jakimś facebuku
Avatar
Gość / 6 stycznia 2017 o 19:33
-1
Niech się weźmie za robotę, bo na razie to widzimy tylko jego parcie na szkło.
Avatar
Gość / 6 stycznia 2017 o 18:06
-1
Uwaga ! Nadchodzą faceci w czerni ! Koperty przygotowane ? To dawać szybko i nie zawracać dupy, bo ksiądz się spieszy do swojej kobiety.
Avatar
Gość / 6 stycznia 2017 o 17:57
-1
Ci czarni to jednak mendy z nielicznymi wyjątkami
Avatar
tacowy / 6 stycznia 2017 o 17:38
-1
Zakładając,że ksiądz-kolędnik przebywa w jednym mieszkaniu 2-5 min i za to kasuje przynsajmniej 20 zł,to wychodzi że za godzinę zarabia 600 zł.Ciekawe kto ma taką stawkę godzinową..
Avatar
zula / 6 stycznia 2017 o 17:04
0
u mnie ksiądz był 2-3 minuty, odebrał telefon - że już konczy, bo to na ostatnim pietrze. Jestem tak zniesmaczona, że następnym razem od razu zapytam ile ma czasu, albo wcale nie otworzę dzrzwi - jak to zwykle robiłam w przeszłości. Nigdy więcej, to było okropne spotkanie pro forma - ze strony księdza W OGÓLE niezainteresowanego mną. Kto jak kto, ale księża to czasu mają najwięcej, jeśli traktują to jako zadanie do odfajkowania to niech spadają.
Avatar
KZ NSZZ "S" ORG. / 6 stycznia 2017 o 16:29
0
szukaj na fb: kz nszz solidarnosc organistów (z do-PiS-kiem: 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9 i 10 ) Resztę obejm u je PiS – lamowska CENZURA!
Zobacz wszystkie komentarze 32

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 0 0

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 1

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 4 5

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia 6 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 6

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 15

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 5

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 22 8

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 5 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!