Jest zgoda Urzędu Miasta na budowę w wąwozie, którym przebiega park Jana Pawła II. Pozwolenie na wybudowanie garaży niedaleko niedokończonego wiaduktu w ul. Filaretów dostała lubelska spółka Global Rent. Ta sama, która stara się o możliwość budowy biurowca w wąwozie między os. Górki a pobliskimi torami.
Wydane przez Urząd Miasta pozwolenie dotyczy dwóch obiektów. Jednym z nich jest budynek garażowy, a drugim budynek usługowy. Obydwa miałyby stanąć na zboczu wąwozu, którym przebiega park Jana Pawła II. Pozwolenie obejmuje m.in. działkę, na której znajduje się parking strzeżony koło ul. Wyżynnej, prowadzony przez prywatne osoby na gruncie dzierżawionym od miasta, niedaleko filarów niedokończonego wiaduktu w ciągu ul. Filaretów. Przez ten teren przeprowadzona miałaby być droga dojazdowa do planowanych obok obiektów. - Przebudowa tylko fragmentarycznie obejmie mój parking - zastrzega Elżbieta Boczkowska, dzierżawczyni miejskiej działki i zapewnia, że parking strzeżony nadal będzie działać.
Zabudowę tych terenów umożliwia obowiązujący plan zagospodarowania, uchwalony przez Radę Miasta już 18 lat temu. Plan określa to miejsce jako „tereny urządzeń komunikacyjnych”, których podstawowym przeznaczeniem są „parkingi, parkingo-garaże i garaże”. Dokument podkreśla także, że „preferuje się realizację parkingów wielopoziomowych”.
Na jak duże budynki w tym miejscu pozwolili miejscy urzędnicy? – Planowany budynek garażowy będzie miał cztery kondygnacje nadziemne i jedną podziemną, natomiast budynek usługowy trzy kondygnacje nadziemne i jedną podziemną – przekazuje nam Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. – Obsługa komunikacyjna będzie zapewniona od ul. Wyżynnej poprzez drogę wewnętrzną. Liczba miejsc postojowych ogółem wynosi 187.
Jak duży obszar zajmą nowe obiekty? – Powierzchnia zabudowy budynku garażowego to 1290 mkw., zaś budynku usługowego 457 mkw. – odpowiada Góźdź.
Pozwolenie na taką inwestycję dostała od Urzędu Miasta lubelska spółka Global Rent. Ta sama, która planuje też wprowadzić zabudowę do pobliskiego wąwozu oddzielającego os. Górki od linii kolejowej biegnącej wzdłuż lasu Stary Gaj. W tamtej sprawie spółka złożyła już wniosek o decyzję środowiskową dotyczącą budynku usługowo-biurowego, który chce postawić na zboczu wąwozu, po przeciwnej niż osiedle stronie doliny. Dojazd zapewniałaby droga prowadzona po zboczu i dnie wąwozu od pętli autobusowej „os. Widok”.
Przypomnijmy, że z wniosku wynika, że biurowiec miałby się składać z trzech przyległych do siebie segmentów. Każdy z tych segmentów miałby po pięć pięter, a pod nimi przewidziano od jednej do trzech kondygnacji podziemnych z garażami na 223 samochody. Ta sprawa nie jest jeszcze przesądzona. – Decyzja nie została jeszcze wydana – przyznaje Monika Głazik z biura prasowego Ratusza.
Wcześniej ta sama firma planowała również budowę czterech bloków mieszkalnych w trybie „lex deweloper” w tym samym wąwozie pomiędzy os. Górki a linią kolejową. Dojazd prowadzony byłby od pętli autobusowej. – W czerwcu 2019 r. inwestor złożył cztery wnioski o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej w trybie specustawy mieszkaniowej. Z uwagi na braki formalne pozostały one bez rozpoznania – przyznaje Urząd Miasta.