Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 stycznia 2021 r.
18:04

Lublin: Będą zwozić ludzkie organy i chemikalia na Zadębie?. "To największy syf"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
42 14 A A
Członek rady dzielnicy Jacek Skiba, posłanka Marta Wcisło i miejska radna Magdalena Kwiatkowska oczekują od Ratusza, że zablokuje plany inwestora
Członek rady dzielnicy Jacek Skiba, posłanka Marta Wcisło i miejska radna Magdalena Kwiatkowska oczekują od Ratusza, że zablokuje plany inwestora (fot. Maciej Kaczanowski)

To największy syf, jaki można sobie wyobrazić – tak posłanka Marta Wcisło apeluje do Ratusza, by nie dopuścił do powstania na Zadębiu punktu zbiórki odpadów. Firma planująca taki punkt chce tu zwozić m.in. ludzkie organy, chemikalia i zepsutą żywność. Przeciw zamiarom inwestora protestuje również rada dzielnicy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Mieszkańcy nie godzą się na tego typu zakład – mówi Teresa Siuda, przewodnicząca Rady Dzielnicy Hajdów-Zadębie. Punkt gromadzenia odpadów miałby powstać przy ul. Metalurgicznej w miejscu wytwórni mas bitumicznych. Jego uruchomienie planuje lubelska firma Eko-Dyś, o której planach jako pierwsi informowaliśmy tuż po świętach. Firma stara się w Urzędzie Miasta o decyzję środowiskową, która umożliwi jej urządzenie punktu zbiórki.

Masa różnych odpadów

Przy Metalurgicznej miałyby m.in. stanąć trzy naczepy-chłodnie służące za magazyn odpadów medycznych, nawet takich jak części ciała, materiały chirurgiczne i zakaźne. Obok ma stać samochód-chłodnia pełniący rolę magazynu przeterminowanych artykułów spożywczych.

Wśród gromadzonych odpadów mają być też leki, trociny, gruz, opony, ziemia, papier, kwasy, rozpuszczalniki i oleje silnikowe. To tylko część długiego wykazu.

Z oficjalnej dokumentacji przedstawionej przez inwestora Urzędowi Miasta wynika, że na terenie zakładu najwięcej miałoby być gruzu i ziemi. Takich materiałów jak części ciała, organy i pojemniki na krew miałoby się znajdować równocześnie najwyżej 10 ton, zaś materiałów zakaźnych maksymalnie 180 ton w tym samym czasie.

„Trudno nam się tu żyje”

– Poza odpadami radioaktywnymi jest tutaj wszystko – tak wykaz przedstawiony przez inwestora ocenia posłanka Marta Wcisło (PO), która wczoraj opowiedziała się przeciw inwestycji na Zadębiu. – To składowanie odpadów ma być zlokalizowane kilkaset metrów od zabudowy mieszkaniowej i kilkaset metrów od działających tu firm, także z branży spożywczej, które już dziś nie mogą się uporać z plagą szczurów, zwłaszcza w sezonie letnim, z racji istniejących tu wysypisk.

– Mieszkańcy mają już na swoim terenie kilka takich zakładów, dlatego nie należy im dokładać jeszcze jednej instalacji – przekonuje radna Magdalena Kamińska (klub radnych Krzysztofa Żuka). – Proszę wierzyć, że trudno nam się żyje – wtóruje jej przewodnicząca rady dzielnicy.

A jeśli wybuchnie pożar?

– Na pewno wiele osób będzie nam zarzucało, że oprotestowujemy wszystkie tego rodzaju działania, ale proszę sobie wyobrazić, że to nie jest tylko lokalne zagrożenie ze względu na emisję odorów czy szczury – zastrzega Jacek Skiba, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Hajdów-Zadębie, który obawia się też pożarów. – Nie można dopuścić do tego, by w jednym miejscu był gruz, drewno, opony, oleje, chemikalia, łatwopalne rozpuszczalniki i zawirusowane odpady ze szpitali.

Skiba podkreśla, że w Polsce zdarzały się już duże pożary w punktach gromadzenia odpadów.

Można zgłaszać uwagi

Nie tylko mieszkańcy dzielnicy, ale też wszystkie inne osoby zainteresowane tą sprawą, mogą zgłosić swoje zastrzeżenia urzędnikom mającym wydać decyzję w sprawie punktu zbiórki. – Na składanie uwag i wniosków w tej sprawie mają czas do 19 stycznia – informuje Monika Głazik z biura prasowego Ratusza.

Uwagi można przekazywać telefonicznie (81 466 26 22), pisemnie (Wydział Ochrony Środowiska, ul. Zana 38, 20-601 Lublin) i mailem (srodowisko@lublin.eu). Przeciwnicy inwestycji zbierają już podpisy pod protestem, rozdają też na terenie dzielnicy gotowe formularze zastrzeżeń.

Zapewnienia inwestora

W raporcie złożonym przez firmę do Urzędu Miasta w imieniu firmy Eko-Dyś znajdują się zapewnienia, że punkt nie będzie stwarzał zagrożenia dla okolicy. Substancje niebezpieczne mają być gromadzone pod dachem, zaś naczepy-chłodnie na odpady medyczne mają być zabezpieczone przed dostępem owadów, gryzoni i innych zwierząt. Według zapewnień inwestora „ewentualne odcieki” z odpadów medycznych mają być gromadzone, by nie wydostawały się na zewnątrz.

Inspektorzy nie mieli uwag

Posłanka Wcisło otwarcie domaga się od Ratusza, aby wydał firmie Eko-Dyś decyzję odmowną. Urząd Miasta odpowiada, że sprawa jest jeszcze w toku.

Plany inwestora zostały już pozytywnie zaopiniowane przez sanepid oraz Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, ale ich opinie nie są wiążące dla miejskich urzędników.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Robek39 / 6 dni temu o 21:08
+26
O, znowu się objawiło to głupiutkie naiwne dziewczę ze swoimi "mądrościami". Ty nam lepiej powiedz co ma wspólnego ratusz z wycinką drzew w Starym Gaju? I skąd u ciebie to przekonanie, że ościenne gminy palą się do budowania takich instalacji u siebie? Myślisz, że marzeniem każdego wójta i burmistrza z gminy ościennej jest przyjmowanie śmieci wytwarzanych przez mieszkańców Lublina?
Avatar
Qba / 6 dni temu o 18:48
+26
Skoro jak twierdzisz trucizny będą przenoszone do Bystrzycy a następnie Wieprza i Wisły to skąd w takim razie się wzięła pozytywna opinia Sanepidu i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska? W łapę wzięli czy nie mają tak rozległej wiedzy jak twoja?
Avatar
Robek39 / 5 dni temu o 00:12
+18
Dziewczę drogie, pleciesz takie durnotki, że aż się słabo robi. Rozumiem, że wolalabyś, żeby prezydent uroczyście i oficjalnie oświadczył, że popiera wycinki w Starym Gaju? Czy o co ci w końcu chodzi? Naprawdę ciężko zrozumieć jakie procesy myślowe zachodzą w twojej główce. A co do gmin, skoro jak słusznie zauważyłaś, nie mają ochoty na zatruwanie swoich mieszkańców, to dlaczego mimo wszystko chcesz na ich terenie stawiać tego typu instalacje? Użyłaś wcześniej zwrotu "poza miastem", co chyba jasno wskazuje przybliżoną lokalizację. Czy to nie jest trochę egoistyczne myślenie na zasadzie "wszędzie byle nie u mnie"? Zdajesz sobie sprawę, że odpadów przybywa i gdzieś tego typu projekty muszą być realizowane, jeśli nie chcemy wszyscy żyć na jednym wielkim śmietnisku? Kwestię tego co Lublin rozważa z litości pominę. Ja np. mogę rozważać czy jutro polecę na Księżyc. Liczy się to co powstaje a nie to, że jedna czy druga firma coś tam planowała ale finalnie nic z tego nie wyszło. Trzymajmy się faktów a nie s-f. Tak na marginesie, wiesz gdzie są składowane śmieci wytwarzane w Lublinie? W Wólce Rokickiej. A teraz jedź do Wólki Rokickiej i zapytaj tamtejszych mieszkańców co o tym myślą. Może to da ci trochę do myślenia.
Dziewczę drogie, pleciesz takie durnotki, że aż się słabo robi. Rozumiem, że wolalabyś, żeby prezydent uroczyście i oficjalnie oświadczył, że popiera wycinki w Starym Gaju? Czy o co ci w końcu chodzi? Naprawdę ciężko zrozumieć jakie procesy myślowe zachodzą w twojej główce. A co do gmin, skoro jak słusznie zauważyłaś, nie mają ochoty na zatruwanie swoich mieszkańców, to dlaczego mimo wszystko chcesz na ich terenie stawiać tego typu instalacje? Użyłaś wcześniej zwrotu "poza miastem", co chyba jasno wskazuje przybliżoną lokalizację. ... rozwiń
Avatar
___K___ / 5 dni temu o 08:01
+9
Dziwnym trafem wszystkie tego typu inwestycje budowane w mieście, a nie poza miastem i oddzieleniem pasem lasu od miasta zawsze mają pozytywne decyzje środowiskowe. Smród z Mełgiewskiej i z Turystycznej czują wszyscy przejeżdżający tamtymi drogami, ale nie dochodzi do biurek w urzędzie. O tym jakie będą skutki na wypadek pożaru też wszyscy są sobie w stanie wyobrazić, ale łatwiej jest czarować rzeczywistośc. Spalarnie, produkcja chemikaliów, itd. plus wycinka Starego Gaju, wycinka drzew na Lipowej, aby była betonową, bo jakaś wysepka musi powstać, itd. to są głowne i zawsze zgodne z prawem założenia ratusza. Szkoda tylko, że rozsądku, dobrej woli i szacunku dla mieszkańców w tym zawsze brakuje.
Właśnie wysepka jest z myślą o mieszkańcach, o ich bezpieczeństwie.
Właśnie wysepka jest z myślą o mieszkańcach, o ich bezpieczeństwie. rozwiń
Avatar
wierzba90 / 5 dni temu o 21:21
+5
Pan "redaktor" widać lubi pisać klikalne tytuły i wzbudzać zamieszanie w społeczności lokalnej. Mieszkam nie daleko i w koło działa tam mnóstwo firm śmieciowych i nikomu to nie przeszkadza. Radni z naszej dzielnicy powinni zająć się bardziej palącymi problemami a nie szukać rozgłosu przy Pani posłance.
Avatar
Japolan / 6 dni temu o 18:29
+3
Jestem pozytywnie zaskoczony. Pani Marta Wcisło wraca do swego dawnego dobrego stylu. Tę aktywność należy pochwalić i poprzeć. Chodzi o problem nie tylko dla mieszkańców tej dzielnicy (Hajdów - Zadębie), ale również dla innych terenów, nie tylko blisko położonych terenów. Bardzo częste (prawdopodobnie dominujące) w Lublinie wiatry z zachodu (oraz północnego zachodu) mogą szkodliwe smrody i niebezpieczne dymy z tegoż wysypiska skierować np. w kierunku Felina, Świdnika, Kalinówki, Abramowic ... . Liczne na Zadębiu i Hajdowie cieki wodne (kierujące wody do Bystrzycy) mogą przenosić trucizny i inne niebezpieczne substancje do Bystrzycy (następnie do Wieprza i Wisły) oraz przyczynić się do zatrucia gleby oraz wody studziennej na odnośnym obszarze. Problem jest bardzo poważny.
Jestem pozytywnie zaskoczony. Pani Marta Wcisło wraca do swego dawnego dobrego stylu. Tę aktywność należy pochwalić i poprzeć. Chodzi o problem nie tylko dla mieszkańców tej dzielnicy (Hajdów - Zadębie), ale również dla innych terenów, nie tylko blisko położonych terenów. Bardzo częste (prawdopodobnie dominujące) w Lublinie wiatry z zachodu (oraz północnego zachodu) mogą szkodliwe smrody i niebezpieczne dymy z tegoż wysypiska skierować np. w kierunku Felina, Świdnika, Kalinówki, Abramowic ... . Liczne na Zadębiu i Hajdowie cieki wodne (kieru... rozwiń
Avatar
Absolwent / 5 dni temu o 21:07
0
Jako absolwent kierunku Ochrona Środowiska przykro patrzeć jak Pani poseł zbija kapitał polityczny używając tylko chwytliwych zwrotów a nie poświęci choć chwili żeby zapoznać się z obowiązującymi przepisami w zakresie ochrony środowiska czy gospodarki odpadami.
Avatar
Japolan / 6 dni temu o 19:16
-14
Skoro jak twierdzisz trucizny będą przenoszone do Bystrzycy a następnie Wieprza i Wisły to skąd w takim razie się wzięła pozytywna opinia Sanepidu i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska? W łapę wzięli czy nie mają tak rozległej wiedzy jak twoja?
Proszę zapytać tych, którzy pozytywnie to coś zaopiniowali. Mam na piśmie (w postaci dokumentów urzędowych) informacje o tym, że - w innej sprawie - opinie środowiskowe oraz związane z nimi stanowiska wydano bez "wychodzenia w teren"; taka "wirtualna rzeczywistość" w zakresie ochrony przyrody.
Proszę zapytać tych, którzy pozytywnie to coś zaopiniowali. Mam na piśmie (w postaci dokumentów urzędowych) informacje o tym, że - w innej sprawie - opinie środowiskowe oraz związane z nimi stanowiska wydano bez "wychodzenia w teren"; taka "wirtualna rzeczywistość" w zakresie ochrony przyrody. rozwiń
Avatar
anka-anka / 6 dni temu o 22:09
-16
O, znowu się objawiło to głupiutkie naiwne dziewczę ze swoimi "mądrościami". Ty nam lepiej powiedz co ma wspólnego ratusz z wycinką drzew w Starym Gaju? I skąd u ciebie to przekonanie, że ościenne gminy palą się do budowania takich instalacji u siebie? Myślisz, że marzeniem każdego wójta i burmistrza z gminy ościennej jest przyjmowanie śmieci wytwarzanych przez mieszkańców Lublina?
 Robek (Od czego to? A moze to tylko przejaw infantylizmu?). To, że p. Żuk stawiający na rozwój i nie mający skrupułów w wyborze rozwój-czy drzewo raptem zapragnął stanąc po stronie obrońców Starego Gaju nie zmienia i tak jego ogólnego nastawienia. Na pewno żadna gmina nie ma ochoty za zatruwanie swoich mieszkańców, no, chyba że wójt/burmistrz zostali przekonani szczególnymi argumentami, ale Lublin co chwilę rozważa jaką spalarnię otworzyć i co produkować, czego inni nie chcą na swoim terenie. Zadębie od lat cuchnie zapachami z oczyszczalni ścieków i żadne filtry nie pomagają. Zbiorowisko odpadów z Metalurgicznej czuć na obwodnicy, ale to normalne. Kolejne instalacje zatruwające środowisko w coraz bardziej ogołoconym z wysokich drzew mieście normalnemu człowiekowi dają wiele do myślenia, a tu zawsze wszystko zgodnie z normami.
 Robek (Od czego to? A moze to tylko przejaw infantylizmu?). To, że p. Żuk stawiający na rozwój i nie mający skrupułów w wyborze rozwój-czy drzewo raptem zapragnął stanąc po stronie obrońców Starego Gaju nie zmienia i tak jego ogólnego nastawienia. Na pewno żadna gmina nie ma ochoty za zatruwanie swoich mieszkańców, no, chyba że wójt/burmistrz zostali przekonani szczególnymi argumentami, ale Lublin co chwilę rozważa jaką spalarnię otworzyć i co produkować, czego inni nie chcą na swoim terenie. Zadębie od lat cuchnie zapachami ... rozwiń
Avatar
anka-anka / 6 dni temu o 20:41
-18
Dziwnym trafem wszystkie tego typu inwestycje budowane w mieście, a nie poza miastem i oddzieleniem pasem lasu od miasta zawsze mają pozytywne decyzje środowiskowe. Smród z Mełgiewskiej i z Turystycznej czują wszyscy przejeżdżający tamtymi drogami, ale nie dochodzi do biurek w urzędzie. O tym jakie będą skutki na wypadek pożaru też wszyscy są sobie w stanie wyobrazić, ale łatwiej jest czarować rzeczywistośc. Spalarnie, produkcja chemikaliów, itd. plus wycinka Starego Gaju, wycinka drzew na Lipowej, aby była betonową, bo jakaś wysepka musi powstać, itd. to są głowne i zawsze zgodne z prawem założenia ratusza. Szkoda tylko, że rozsądku, dobrej woli i szacunku dla mieszkańców w tym zawsze brakuje.
Dziwnym trafem wszystkie tego typu inwestycje budowane w mieście, a nie poza miastem i oddzieleniem pasem lasu od miasta zawsze mają pozytywne decyzje środowiskowe. Smród z Mełgiewskiej i z Turystycznej czują wszyscy przejeżdżający tamtymi drogami, ale nie dochodzi do biurek w urzędzie. O tym jakie będą skutki na wypadek pożaru też wszyscy są sobie w stanie wyobrazić, ale łatwiej jest czarować rzeczywistośc. Spalarnie, produkcja chemikaliów, itd. plus wycinka Starego Gaju, wycinka drzew na Lipowej, aby była betonową, bo jakaś wysepka musi po... rozwiń
Avatar
wierzba90 / 5 dni temu o 21:21
+5
Pan "redaktor" widać lubi pisać klikalne tytuły i wzbudzać zamieszanie w społeczności lokalnej. Mieszkam nie daleko i w koło działa tam mnóstwo firm śmieciowych i nikomu to nie przeszkadza. Radni z naszej dzielnicy powinni zająć się bardziej palącymi problemami a nie szukać rozgłosu przy Pani posłance.
Avatar
Absolwent / 5 dni temu o 21:07
0
Jako absolwent kierunku Ochrona Środowiska przykro patrzeć jak Pani poseł zbija kapitał polityczny używając tylko chwytliwych zwrotów a nie poświęci choć chwili żeby zapoznać się z obowiązującymi przepisami w zakresie ochrony środowiska czy gospodarki odpadami.
Avatar
___K___ / 5 dni temu o 08:01
+9
Dziwnym trafem wszystkie tego typu inwestycje budowane w mieście, a nie poza miastem i oddzieleniem pasem lasu od miasta zawsze mają pozytywne decyzje środowiskowe. Smród z Mełgiewskiej i z Turystycznej czują wszyscy przejeżdżający tamtymi drogami, ale nie dochodzi do biurek w urzędzie. O tym jakie będą skutki na wypadek pożaru też wszyscy są sobie w stanie wyobrazić, ale łatwiej jest czarować rzeczywistośc. Spalarnie, produkcja chemikaliów, itd. plus wycinka Starego Gaju, wycinka drzew na Lipowej, aby była betonową, bo jakaś wysepka musi powstać, itd. to są głowne i zawsze zgodne z prawem założenia ratusza. Szkoda tylko, że rozsądku, dobrej woli i szacunku dla mieszkańców w tym zawsze brakuje.
Właśnie wysepka jest z myślą o mieszkańcach, o ich bezpieczeństwie.
Właśnie wysepka jest z myślą o mieszkańcach, o ich bezpieczeństwie. rozwiń
Avatar
Robek39 / 5 dni temu o 00:12
+18
Dziewczę drogie, pleciesz takie durnotki, że aż się słabo robi. Rozumiem, że wolalabyś, żeby prezydent uroczyście i oficjalnie oświadczył, że popiera wycinki w Starym Gaju? Czy o co ci w końcu chodzi? Naprawdę ciężko zrozumieć jakie procesy myślowe zachodzą w twojej główce. A co do gmin, skoro jak słusznie zauważyłaś, nie mają ochoty na zatruwanie swoich mieszkańców, to dlaczego mimo wszystko chcesz na ich terenie stawiać tego typu instalacje? Użyłaś wcześniej zwrotu "poza miastem", co chyba jasno wskazuje przybliżoną lokalizację. Czy to nie jest trochę egoistyczne myślenie na zasadzie "wszędzie byle nie u mnie"? Zdajesz sobie sprawę, że odpadów przybywa i gdzieś tego typu projekty muszą być realizowane, jeśli nie chcemy wszyscy żyć na jednym wielkim śmietnisku? Kwestię tego co Lublin rozważa z litości pominę. Ja np. mogę rozważać czy jutro polecę na Księżyc. Liczy się to co powstaje a nie to, że jedna czy druga firma coś tam planowała ale finalnie nic z tego nie wyszło. Trzymajmy się faktów a nie s-f. Tak na marginesie, wiesz gdzie są składowane śmieci wytwarzane w Lublinie? W Wólce Rokickiej. A teraz jedź do Wólki Rokickiej i zapytaj tamtejszych mieszkańców co o tym myślą. Może to da ci trochę do myślenia.
Dziewczę drogie, pleciesz takie durnotki, że aż się słabo robi. Rozumiem, że wolalabyś, żeby prezydent uroczyście i oficjalnie oświadczył, że popiera wycinki w Starym Gaju? Czy o co ci w końcu chodzi? Naprawdę ciężko zrozumieć jakie procesy myślowe zachodzą w twojej główce. A co do gmin, skoro jak słusznie zauważyłaś, nie mają ochoty na zatruwanie swoich mieszkańców, to dlaczego mimo wszystko chcesz na ich terenie stawiać tego typu instalacje? Użyłaś wcześniej zwrotu "poza miastem", co chyba jasno wskazuje przybliżoną lokalizację. ... rozwiń
Avatar
anka-anka / 6 dni temu o 22:09
-16
O, znowu się objawiło to głupiutkie naiwne dziewczę ze swoimi "mądrościami". Ty nam lepiej powiedz co ma wspólnego ratusz z wycinką drzew w Starym Gaju? I skąd u ciebie to przekonanie, że ościenne gminy palą się do budowania takich instalacji u siebie? Myślisz, że marzeniem każdego wójta i burmistrza z gminy ościennej jest przyjmowanie śmieci wytwarzanych przez mieszkańców Lublina?
 Robek (Od czego to? A moze to tylko przejaw infantylizmu?). To, że p. Żuk stawiający na rozwój i nie mający skrupułów w wyborze rozwój-czy drzewo raptem zapragnął stanąc po stronie obrońców Starego Gaju nie zmienia i tak jego ogólnego nastawienia. Na pewno żadna gmina nie ma ochoty za zatruwanie swoich mieszkańców, no, chyba że wójt/burmistrz zostali przekonani szczególnymi argumentami, ale Lublin co chwilę rozważa jaką spalarnię otworzyć i co produkować, czego inni nie chcą na swoim terenie. Zadębie od lat cuchnie zapachami z oczyszczalni ścieków i żadne filtry nie pomagają. Zbiorowisko odpadów z Metalurgicznej czuć na obwodnicy, ale to normalne. Kolejne instalacje zatruwające środowisko w coraz bardziej ogołoconym z wysokich drzew mieście normalnemu człowiekowi dają wiele do myślenia, a tu zawsze wszystko zgodnie z normami.
 Robek (Od czego to? A moze to tylko przejaw infantylizmu?). To, że p. Żuk stawiający na rozwój i nie mający skrupułów w wyborze rozwój-czy drzewo raptem zapragnął stanąc po stronie obrońców Starego Gaju nie zmienia i tak jego ogólnego nastawienia. Na pewno żadna gmina nie ma ochoty za zatruwanie swoich mieszkańców, no, chyba że wójt/burmistrz zostali przekonani szczególnymi argumentami, ale Lublin co chwilę rozważa jaką spalarnię otworzyć i co produkować, czego inni nie chcą na swoim terenie. Zadębie od lat cuchnie zapachami ... rozwiń
Avatar
Robek39 / 6 dni temu o 21:08
+26
O, znowu się objawiło to głupiutkie naiwne dziewczę ze swoimi "mądrościami". Ty nam lepiej powiedz co ma wspólnego ratusz z wycinką drzew w Starym Gaju? I skąd u ciebie to przekonanie, że ościenne gminy palą się do budowania takich instalacji u siebie? Myślisz, że marzeniem każdego wójta i burmistrza z gminy ościennej jest przyjmowanie śmieci wytwarzanych przez mieszkańców Lublina?
Avatar
anka-anka / 6 dni temu o 20:41
-18
Dziwnym trafem wszystkie tego typu inwestycje budowane w mieście, a nie poza miastem i oddzieleniem pasem lasu od miasta zawsze mają pozytywne decyzje środowiskowe. Smród z Mełgiewskiej i z Turystycznej czują wszyscy przejeżdżający tamtymi drogami, ale nie dochodzi do biurek w urzędzie. O tym jakie będą skutki na wypadek pożaru też wszyscy są sobie w stanie wyobrazić, ale łatwiej jest czarować rzeczywistośc. Spalarnie, produkcja chemikaliów, itd. plus wycinka Starego Gaju, wycinka drzew na Lipowej, aby była betonową, bo jakaś wysepka musi powstać, itd. to są głowne i zawsze zgodne z prawem założenia ratusza. Szkoda tylko, że rozsądku, dobrej woli i szacunku dla mieszkańców w tym zawsze brakuje.
Dziwnym trafem wszystkie tego typu inwestycje budowane w mieście, a nie poza miastem i oddzieleniem pasem lasu od miasta zawsze mają pozytywne decyzje środowiskowe. Smród z Mełgiewskiej i z Turystycznej czują wszyscy przejeżdżający tamtymi drogami, ale nie dochodzi do biurek w urzędzie. O tym jakie będą skutki na wypadek pożaru też wszyscy są sobie w stanie wyobrazić, ale łatwiej jest czarować rzeczywistośc. Spalarnie, produkcja chemikaliów, itd. plus wycinka Starego Gaju, wycinka drzew na Lipowej, aby była betonową, bo jakaś wysepka musi po... rozwiń
Avatar
Gustaw.kramer / 6 dni temu o 19:17
-22
pani Wlizło protestuje, ok jej prawo. Proponuje lokalizację dalej idącą ? Nie. Kurtyna. Sprawdźcie jak głosowała gdy była radną ws.planu zagospodarowania miasta. Napisze pismo, z którego łajno wynika, kurtyna.
Avatar
Japolan / 6 dni temu o 19:16
-14
Skoro jak twierdzisz trucizny będą przenoszone do Bystrzycy a następnie Wieprza i Wisły to skąd w takim razie się wzięła pozytywna opinia Sanepidu i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska? W łapę wzięli czy nie mają tak rozległej wiedzy jak twoja?
Proszę zapytać tych, którzy pozytywnie to coś zaopiniowali. Mam na piśmie (w postaci dokumentów urzędowych) informacje o tym, że - w innej sprawie - opinie środowiskowe oraz związane z nimi stanowiska wydano bez "wychodzenia w teren"; taka "wirtualna rzeczywistość" w zakresie ochrony przyrody.
Proszę zapytać tych, którzy pozytywnie to coś zaopiniowali. Mam na piśmie (w postaci dokumentów urzędowych) informacje o tym, że - w innej sprawie - opinie środowiskowe oraz związane z nimi stanowiska wydano bez "wychodzenia w teren"; taka "wirtualna rzeczywistość" w zakresie ochrony przyrody. rozwiń
Avatar
Monisia / 6 dni temu o 19:14
-26
Czy agent_srome_K_ z agencji deweloprzydoopASa już otrzymał instrukcje z "centrali" (z Jakubowic), czy ma P0pierać, czy kontestować tą "inwestycję"? Obserwujecie, co będzie tu nadawał - to najlepszy papierek lakmusowy żeby ocenić, czy ten geszeft dostanie certyfikację od Kartelu czy też nie (na P0kazówki w wykonaniu skompromitowanej persony nie ma co zwracać uwagi).
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Spawał tłumik w samochodzie. Doprowadził do pożaru dwóch garaży i 90 tys. zł strat

Spawał tłumik w samochodzie. Doprowadził do pożaru dwóch garaży i 90 tys. zł strat

Na 90 tys. zł oszacowano straty po niedzielnym pożarze w miejscowości Zalesie (pow. łukowski). Kombajn zbożowy, samochód, dwa motocykle, przyczepka samochodowa i inny sprzęt - to wszystko strawiły płomienie. 24-latek zaprószył ogień przy spawaniu tłumika w oplu

Tomasovia – Poprad Stary Sącz 3:0. Powiększają przewagę

Tomasovia – Poprad Stary Sącz 3:0. Powiększają przewagę

Miało być ciężko, ale poszło całkiem gładko. Podopieczne Stanisława Kaniewskiego pokonały w sobotę Poprad Stary Sącz 3:0. Jeżeli Tomasovia miała jakieś problemy, to tylko w drugim secie. W pozostałych gospodynie kontrolowały sytuację na parkiecie.

Studenci w większości uczą się zdalnie. Co z zimową sesją egzaminacyjną?

Studenci w większości uczą się zdalnie. Co z zimową sesją egzaminacyjną?

Lubelscy studenci szykują się do zimowej sesji. W związku z trwającą pandemią większość egzaminów i zaliczeń odbędzie się w formie zdalnej. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku zajęć.

Szef WHO: Świat stoi na progu "moralnej katastrofy" w związku z dystrybucją szczepionek

Szef WHO: Świat stoi na progu "moralnej katastrofy" w związku z dystrybucją szczepionek

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus skrytykował w poniedziałek egoizm najbogatszych państw, wzywając je do bardziej sprawiedliwej dystrybucji w świecie szczepionek przeciw Covid-19. Dodał że, samolubne podejście może doprowadzić do "moralnej katastrofy".

Stacja Kazimierz znalazła sposób na otwarcie. Będzie prowadzić edukacyjne zajęcia sportowe

Stacja Kazimierz znalazła sposób na otwarcie. Będzie prowadzić edukacyjne zajęcia sportowe

Mimo tego, że trwa "narodowa kwarantanna" i związany z nią zakaz obsługi stoków narciarskich, ich właściciele zaczynają je otwierać. Jako pierwszy w regionie ruszył NartRaj w Chrzanowie, a w ślad za nim idą już kolejne. We wtorek rozpoczynają się lekcje jazdy na nartach i snowboardzie w Stacji Kazimierz.

Biała Podlaska: Współpraca z MON opłaca się Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II

Biała Podlaska: Współpraca z MON opłaca się Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II

Ministerstwo Obrony Narodowej wspiera finansowo akademickie licea Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II. Dzięki dotacji, uczelnia zakupiła sprzęt i mundury.

Wysokie loty Orła Srebrzyszcze

Wysokie loty Orła Srebrzyszcze

Drużyna ze Srebrzyszcza ma za sobą bardzo udaną pierwszą rundę. Po 13 kolejkach zajmuje wysokie czwarte miejsce. Aż trudno uwierzyć, że rok temu Orzeł był pierwszy do spadku do klasy A. Mimo wysokiej lokaty dotychczasowy trener Waldemar Kogut nie poprowadzi zespołu w rundzie rewanżowej

"Lokator" Hitchcocka w DKF Benshi
26 stycznia 2021, 18:00

"Lokator" Hitchcocka w DKF Benshi

We wtorek 26 stycznia o godz. 18 Dyskusyjne Koło Filmowe Benshi zaprosi na wspólne oglądanie online filmu "Lokator" Alfreda Hitchcocka oraz dyskusję o zobaczonej produkcji.

Właściciel hotelu i restauracji: Zupę potrzebującym rozdajemy codziennie

Właściciel hotelu i restauracji: Zupę potrzebującym rozdajemy codziennie

Talerz gorącej zupy dla potrzebującego. Od poniedziałku Grzegorz Howorus, przedsiębiorca z Parczewa chce w ten sposób pomóc innym. Zupę można dostać na wynos w restauracji przy Ghotelu, należącym do pana Grzegorza. Dziś w menu barszcz ukraiński

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk z tytułem Samorządowca Roku 2020

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk z tytułem Samorządowca Roku 2020

Tytuł „Samorządowca Roku” jest przyznawany przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. W tym roku pismo doceniło w ten sposób prezydenta Lublina, Krzysztofa Żuka. – Należy do ekskluzywnego grona najlepszych włodarzy miast w Polsce – czytamy w uzasadnieniu

Najmodniejsze półbuty damskie na każdą okazję

Najmodniejsze półbuty damskie na każdą okazję

Półbuty możesz nosić przez zdecydowaną większość roku. Na spotkanie z przyjaciółkami, zebranie w szkole, do biura, na spektakl teatralny i na spacer ‒ półbuty są idealne na każdą okazję!

Jerzy Brzęczek nie jest już selekcjonerem reprezentacji Polski!
film

Jerzy Brzęczek nie jest już selekcjonerem reprezentacji Polski!

O zakończeniu współpracy z Brzęczkiem poinformował Polski Związek Piłki Nożnej na swoim portalu

Lublin: Fundacja Wolności apeluje, by zdalne posiedzenia komisji Rady Miasta były dostępne dla mieszkańców

Lublin: Fundacja Wolności apeluje, by zdalne posiedzenia komisji Rady Miasta były dostępne dla mieszkańców

O zapewnienie mieszkańcom łatwego dostępu do zdalnych posiedzeń komisji Rady Miasta apeluje lubelska Fundacja Wolności, która przypomina, że zgodnie z prawem takie obrady muszą być jawne i dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

Najmłodsze dzieci wróciły dzisiaj do szkolnych ławek. "Dla mnie to jest bzdura" [zdjęcia]
galeria

Najmłodsze dzieci wróciły dzisiaj do szkolnych ławek. "Dla mnie to jest bzdura" [zdjęcia]

– Do godziny 11 nie mieliśmy informacji, by w którejś ze szkół zdarzył się jakiś problem z powrotem dzieci do szkół – mówi Teresa Misiuk, lubelska kurator oświaty.

Koncert Magdy Kuraś w Radiu Lublin
22 stycznia 2021, 19:00

Koncert Magdy Kuraś w Radiu Lublin

W piątek, 22 stycznia o godz. 19 w Studio im. Budki Suflera, w siedzibie Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) odbędzie się koncert Magdy Kuraś. Wydarzenie dostępne będzie wyłącznie w formie online.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.