Kapsuła czasu z przesłaniem dla przyszłych pokoleń zostanie w poniedziałek zakopana na pl. Litewskim w Lublinie. Pod drzewem, które zastąpi wyciętą wiosną topolę zwaną Baobabem
Kapsuła czasu to nieduża, szczelna skrzynka ze stali, która ma wytrzymać w ziemi co najmniej 100 lat. Prośba, żeby nie otwierać jej przed rokiem 2117, została umieszczona na jej wieku.
Wewnątrz skrzynki znajdą się podstawowe informacje o współczesnym Lublinie i kopia aktu lokacyjnego – dokumentu z 15 sierpnia 1317 r., którym król Władysław Łokietek nadał Lublinowi prawa miejskie.
W kapsule zamknięte zostaną także dzisiejsze wydania lokalnych gazet i nagranie z pozdrowieniami od mieszkańców miasta. Przez dwa dni na pl. Litewskim kamera czekała na każdego, kto chciał coś przekazać osobom oglądającym film w 2117 r.
– Wierzymy w to, że Lublin stanie się miastem pierwszego wyboru dla wszystkich naszych mieszkańców. Miastem wysokiej jakości życia, miastem klimatycznym, miastem otwartym, umiędzynarodowionym, w którym wszyscy czują się wyśmienicie – mówił do kamery Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Pozdrowienia od mieszkańców zostały nagrane na specjalnym nośniku, który ma przetrwać do czasu otwarcia kapsuły, a nawet dłużej. – Jego producent daje 650 lat gwarancji – zapewnianas Łukasz Borkowski z Urzędu Miasta. – Do nośnika dołączamy też odtwarzacz wraz z instrukcją obsługi.
Życzenia
Tym, którzy będą nas czytać w roku 2117, życzymy miłego odkrywania przeszłości, czyli naszej teraźniejszości. Mamy nadzieję, że Wasza codzienność będzie czasem pokoju, zdrowia, dostatku i śmiałych planów. Świetlanej przyszłości życzymy również Lublinowi, który będzie wtedy obchodzić 800-lecie nadania praw miejskich.
Lublinianie życzą Lublinowi
Lublin w 2017 roku
147
km kwadratowych – to aktualna powierzchnia miasta
340 200
mieszkańców ma Lublin według danych Urzędu Statystycznego
9.
miejsce wśród polskich miast zajmuje Lublin pod względem liczby mieszkańców
323 424
osoby są zameldowane na pobyt stały. Najwięcej (4 743)
przy ul. Niepodległości
26
proc. stałych mieszkańców miasta to osoby w wieku emerytalnym
6,7
proc. wynosi stopa bezrobocia w mieście i jest niższa od średniej krajowej (7 proc.)
439
mieszkań przypada na 1000 mieszkańców
1 516
mieszkań oddano do użytku od początku roku do końca sierpnia
74
proc. budynków mieszkalnych podłączonych jest do wodociągu
5 558
osób mogą pomieścić działające w Lublinie kina
5,4
proc. powierzchni miasta zajmują tereny zieleni publicznej
11
cmentarzy znajduje się w granicach miasta
24,4
ha zajmują rezerwaty przyrody
5 956
przestępstw stwierdzono w Lublinie przez cały zeszły rok
7
osób zginęło w ostatnim roku w wypadkach drogowych, 287 osób zostało rannych. Najwięcej wypadków zdarza się w piątki
224
pojazdy hybrydowe i 84 pojazdy stricte elektryczne są zarejestrowane w Lublinie. Ich kierowcy są zwolnieni z opłat w Strefie Płatnego Parkowania