Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 kwietnia 2022 r.
9:06

Zamknięty kościół w Lublinie. Prace na wysokościach

W prezbiterium stoją rusztowania, zdemontowane zostały już boczne ołtarze, na ścianach nie ma obrazów. Owinięte folią rzeźby i ławki przyszykowane zostały do wyniesienia. Sąsiadujący z placem Wolności kościół pw. Nawrócenia św. Pawła będzie zamknięty przez kilka miesięcy. Powód? Kompleksowy remont.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Lista zaplanowanych prac jest długa. W ramach termomodernizacji zostanie zrobione m.in. ogrzewanie podłogowe.

– Nasz kościół jest bardzo piękny, ale zimny. Mamy nadzieję, że dzięki zaplanowanym pracom to się zmieni – mówi ks. Cezary Kowalski, proboszcz Parafii pw. Nawrócenia św. Pawła w Lublinie.

Zmieniona będzie też posadzka.

– Wykorzystamy zabytkowy piaskowiec szwedzki (tzw. kamień olandzki - red.) który mamy obecnie w nawach bocznych. Zostanie on przeniesiony do głównej a resztę uzupełnimy nowymi płytami – zapowiada proboszcz parafii przy ul. Bernardyńskiej 5. – Posadzka, która jest teraz na środku kościoła pochodzi z początku XX wieku. Ta w nawach bocznych jest bardzo cenna. Zastanawiałem się co stało się z pozostałą częścią? Z zapisów w kronikach wiemy, że przez pewien czas stacjonował w tym miejscu rosyjski garnizon i kto wie czy Rosjanie nie zabrali tego kamienia ze sobą, podobnie jak innych rzeczy z tego kościoła – na co mamy dowody.

Rosyjskie zabory

Kapłan wspomina też o innych zabytkach, które miały w przeszłości zniknąć ze świątyni. – W XVII w. otrzymaliśmy relikwie Trzech Króli, prawdopodobnie kiedy wycofywano je z terenu dzisiejszego Iraku do Niemiec – bo najwięcej tych relikwii jest w katedrze w Kolonii. W tym czasie także nasz kościół dostał od biskupa krakowskiego prezent w postaci relikwii trzech króli. W kronice jest adnotacja, że w XIX w. ukradł je car i wywiózł do Petersburga – opowiada ks. Kowalski. – Więc podejrzewam, że inne przedmioty też mogły zginąć w ten sposób. Logiczne jest, że ten szwedzki marmur powinien być w całym kościele a nie tylko w nawach bocznych.

Termomodernizacja kościoła finansowana jest z projektu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koszt projektu to ponad 12 milionów złotych. W jego ramach wymienione zostaną też okna w kościele i drzwi wejściowe.

Wrócą piękne kolory

Zmieni się też wnętrze świątyni, bo okazało się, że prezbiterium dawniej było kolorowe.

– Ok. 1930 r. proboszcz Dziubiński zwołał komisję artystyczną, która podjęła decyzje o pomalowaniu kościoła mniej więcej w takich kolorach jak dzisiaj. Ale po odkrywkach wyszły między innymi piękne czerwienie. I prezbiterium będzie odtworzone. A co będzie dalej zobaczymy czy będziemy mieć pieniądze na pozostają część kościoła – planuje proboszcz.

Na czas robót zostały zdemontowane już ołtarze boczne. Część trafiła do magazynów, część już do renowacji.

– Ołtarze boczne są rokokowe, pochodzą z XVIII w. – mówi dr Dariusz Kopciowski, lubelski wojewódzki konserwator zabytków. – Część z nich powstała w warsztacie rzeźbiarza Sebastiana Zeisela w Puławach, związanego z dworem Czartoryskich. Ten sam warsztat puławski wykonywał ołtarze m.in. w bazylice oo. dominikanów na Starym Mieście w Lublinie – stąd w trakcie prac konserwatorskich na podstawie analogii z tamtejszymi odkryciami można spodziewać innej kolorystyki niż obecna.

Ochrona i renowacja

– W kościele zostały zabezpieczone też zabytki ruchome, które w przyszłości zostaną poddane renowacji. Mamy na to pozwolenie konserwatora. Pozostaje tylko kwestia sfinansowania tych prac – dodaje ks. proboszcz.

Roboty będą nie tylko we wnętrzu świątyni, ale też na zewnątrz, przy elewacji.

– Projekty związane z remontami zabytkowego kościoła Nawrócenia św. Pawła prowadzone są przez kurię ze względu na ich finansowy rozmiar – tłumaczy ks. Adam Jaszcz, wicekanclerz lubelskiej Kurii Metropolitalnej. – Mamy pracowników oddelegowanych do profesjonalnego przeprowadzenia tej sprawy. Dofinansowanie z Ministerstwa Kultury przeznaczone jest na remont ołtarza i sztukaterii u św. Pawła. Od pięciu lat dostajemy fundusze na przeprowadzenie prac wymagających precyzji i specjalistycznej wiedzy w zakresie ochrony i renowacji zabytków. W tym roku jest to ponad 400 tys. zł.

Rozetki serca i gwiazdy

Kościół i klasztor dla zakonu bernardynów jest z w II poł. XV w. Świątynia została później przebudowana w stylu tzw. renesansu lubelskiego. Chodzi o charakterystyczne sztukaterie na sklepieniu świątyni – w postaci listew i figur geometrycznych uzupełnionych dodatkowo motywami w formie rozetek, serc i gwiazd. W kościele znajduje się renesansowy nagrobek Andrzeja Osmólskiego (początek XVII w.) a także epitafium Wojciecha Oczki (koniec XVI w.) – nadwornego lekarza królów polski. Świątynia ma też zabytkowe organy – zbudowane w 1907 r. przez firmę braci Rieger.

Msze i sakramenty

W związku z pracami kościół został zamknięty. Msze są sprawowane w bocznej kaplicy (wchodzi się do niej od strony domu księży emerytów). Jeśli zajdzie taka potrzeba będzie ich więcej niż obecnie.

Co z I Komunią Św. i ślubami? Świątynia przy ul. Bernardyńskiej 5 to dość popularny kościół w Lublinie m.in. ze względu na znajdujące się tutaj relikwie św. Walentego. – Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom. Na terenie naszej parafii są kościoły rektoralne. Z ks. rektorem kościoła pobrygidkowskiego (przy ul. Narutowicza 6 - red.) uzgodniliśmy, że śluby będą w ich kościele – zapowiada ks. Kowalski. – W przypadku I Komunii Św. na terenie naszej parafii nie ma szkoły podstawowej. Grupa dzieci jest niewielka i myślę, że bez problemów zmieści się w kaplicy. Jeśli będzie taka potrzeba to ks. rektor użyczy nam kościoła po sąsiedzku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty