Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 maja 2010 r.
19:24
Edytuj ten wpis

Zapal świeczkę dla Rosjan

Autor: Zdjęcie autora Not. agdy

Dzisiaj na grobach żołnierzy Armii Czerwonej zabłysną znicze. Mają być gestem podziękowania Rosjanom za postawę po kwietniowej katastrofie pod Smoleńskiem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Nie tylko Rosjanie byli czerwonoarmistami – zauważają nasi Czytelnicy. – Módlmy się za poległych bez względu na narodowość i wyznanie – apelują organizatorzy uroczystości.

– Arcybiskup Józef Życiński, metropolita lubelski i arcybiskup Abel, ordynariusz prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej podjęli decyzję o wspólnej ekumenicznej modlitwie przy grobach żołnierzy znajdujących się na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie – informuje Andrzej Boublej – rzecznik prasowy prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej. – Nabożeństwo w intencji dusz poległych, któremu przewodniczyć będą obaj arcybiskupi, odbędzie się w niedzielę o godz. 19.30.

– Czytam o akcji "światełko dla Rosjan” i myślę, że trzeba napisać kilka przytomnych słów – uważa pan Piotr z Lublina, który zgłosił się do nas w tej sprawie. – Oto kilka nazwisk z cmentarza wojskowego przy ul. Lipowej w Lublinie: Chaił Ataruszat, Ażabdas Solibetow, Nurbelew Musuralijew, Gainułła Tufatulin, Maktaban Kulmugałwajew, Zade Gadi, Abibulid Sajtapiew, Chaczik Akopdżanjan...

To nie są Rosjanie. W Armii Czerwonej – obok Rosjan – służyli przymusowo członkowie podbitych narodów. Kiedy Armia Czerwona znów wkroczyła do Polski, w jej szeregach obok Rosjan walczyli i ginęli niewolnicy z podbitych krajów. Nie wcielajmy pośmiertnie do narodu rosyjskiego Kazachów, Kirgizów, Ukraińców, Tatarów, Ormian, Litwinów czy Polaków – uważa mieszkaniec Lublina, który zauważa, że historia wypędzenia Niemców z Lublina przez Armię Czerwoną jest bardzo ciekawa i mało znana. I odsyła do wychodzącego w naszym mieście pisma "Militaria XX wieku”, gdzie na początku 2006 roku ukazał się artykuł opisujący lubelską ofensywę.

Dlaczego nas wyzwolili

21 lipca 1944 generał Bogdanow otrzymał rozkaz z nowym celem natarcia: na Lublin. – Decyzja skierowania czołgów Bogdanowa na Lublin, a zatem w niemal przeciwnym kierunku niż planowano to wcześniej, nie miała uzasadnienia militarnego. Z powodów czysto politycznych wydał ją Stalin. A wiadomo, decyzji, którą Stalin podjął dzień wcześniej w Moskwie ,nic nie mogło zmienić – uważa Norbert Bączyk, autor artykułu "Czołgi idą na Lublin” o szturmie radzieckich wojsk pancernych w lipcu 1944 roku.

20 lipca 66 lat temu w Moskwie powołano na polecenie Stalina Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego, komunistyczna namiastkę przyszłego rządu. Nic dziwnego, że dyktator szukał dla nowego tworu siedziby. Lublin był pierwszym większym miastem na rdzennych ziemiach polskich, jakie mogła zająć Armia Czerwona. Stąd decyzja, by 800 czołgów Bogdanowa wyszło nad Wieprz pod Łęczną do wieczora 22 lipca, by dzień później zająć Lublin. Kwatera Główna Naczelnego Dowództwa Armii Czerwonej wydała marszałkowi Rokossowskiemu rozkaz zajęcia naszego miasta najpóźniej do 27 lipca, ponieważ "wymaga tego interes demokratycznej i niepodległej Polski”.

– Liczył się czas. W ocenie Stalina, PKWN musiał ogłosić swą działalność w czasie, gdy Warszawę okupowali jeszcze Niemcy, tak aby polska konspiracja podległa Rządowi RP w Londynie nie mogła równocześnie powołać własnego centralnego ośrodka władzy. Dodatkowo, wbrew popularnemu dziś poglądowi, strona radziecka dość poważnie liczyła się z niemożnością zajęcia Warszawy latem 1944 roku i już długo przed Powstaniem Warszawskim zamierzała w przypadku silniejszego oporu Niemców zatrzymać front na Wiśle. Dlatego Lublin był tak ważny – uważa Bączyk.

Generał Bogdanow był naciskany przez dowództwo frontu. Autor publikacji pisze, że ponoć 22 lipca, w czasie rajdu pancernego na stanowisko dowodzenia generała Bogdanowa przyjechał generał Mikołaj Bułganin, członek rady Wojennej frontu z informacją, że osobistą wolą Józefa Stalina jest opanowanie Lublina już 25 lipca. Dlatego o świcie 23 lipca Bogdanow kazał uderzyć i opanować miasto szarżą pancerną. Co przy zwartej zabudowie miasta było bardzo ryzykowne.

Co tu się działo

Siły skoncentrowane do szturmu liczyły około 12 000 zołnierzy, 120 dział i moździerzy, 370 czołgów T-34/76, T-34/85 i M4A2 oraz blisko 80 dział pancernych. Rankiem 23 lipca po 20-minutowym przygotowaniu ogniowym 2 Armia Pancerna gen. Bogdanowa ruszyła do szturmu. Atakujący nie znali dobrze miasta, na dodatek szarżujące ulicami wozy pancerne stawały się łatwym łupem wroga. Walki były ciężkie, północno-zachodnie przedmieścia oraz budynki wzdłuż Al. Racławickich i Krakowskiego Przedmieścia okazały się silnymi punktami oporu. Ciężko ranny został sam generał Bogdanow, którego zniesiono z placu boju. Jego następcą został generał Aleksie Radziejewski, który rozpoczął przygotowania do ostatecznego opanowania miasta 24 lipca.

Walki w niektórych miejscach – np. na cmentarzu przy Lipowej trwały do nocy. 25 lipca 1944 Lublin został całkowicie oczyszczony z wojsk niemieckich. Dzień wcześniej marszałek Rokossowski na wieść o trwałym zajęciu miasta przesłał do Moskwy meldunek o wykonaniu zadania.

Im zapalimy świeczkę

Walki o Lublin dowiodły męstwa żołnierzy Armii Czerwonej i tego, że dowództwo nie liczyło się z losem własnego wojska. – Ale bardzo trudne jest oszacowanie, ile osób zginęło w czasie walk. Choćby z powodu pewnych sprzeczności i celowych manipulacji w dokumentach radzieckich. Wedle meldunku z 30 sierpnia 1944 płk. I Bazanowa, ogólne starty armii między 20 lipca a 8 sierpnia: 1433 zabitych i zaginionych bez wieści, 2852 rannych. Porównując to z meldunkiem frontu i raportem gen. Radziejewskiego za 1–8 sierpnia (998 poległych i zaginionych, 1271 rannych) otrzymamy takie dane: * 435 zabitych i zaginionych, * 1581 rannych.

– Stalin był jednak zadowolony. 9 sierpnia 3 Korpus Pancerny za rajd z 22 lipca otrzymał przydomek "Lubelski”, odznaczono nim również 59. Brygadę Pancerną Gwardii.

Pozostałe informacje

UMCS i PGE Dystrybucja łączą siły. Nowe technologie mają wspierać sektor energetyczny

UMCS i PGE Dystrybucja łączą siły. Nowe technologie mają wspierać sektor energetyczny

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz PGE Dystrybucja podpisały porozumienie o współpracy. Celem partnerstwa jest rozwój nowoczesnych technologii wspierających sektor energetyczny – w tym zastosowanie sztucznej inteligencji do analizy danych pomiarowych oraz wykrywania nieprawidłowości w systemach rozliczeniowych energii elektrycznej.

Porady dla osób aktywnych fizycznie doświadczających nietrzymania moczu

Porady dla osób aktywnych fizycznie doświadczających nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu (NTM) to wyzwanie, które może wydawać się zakłócać codzienne funkcjonowanie i aktywność fizyczną, lecz nie musi oznaczać konieczności rezygnacji z pasji do sportu. Zrozumienie wpływu NTM na aktywność fizyczną jest kluczowe dla efektywnego zarządzania tym stanem i utrzymania zdrowego trybu życia. Niezależnie od tego, czy doświadczasz wysiłkowego nietrzymania moczu, charakteryzującego się niekontrolowanym wyciekiem moczu podczas fizycznego wysiłku, takiego jak podnoszenie ciężarów, czy naglącego nietrzymania moczu z niespodziewaną potrzebą korzystania z toalety, istnieją metody pozwalające na skuteczną kontrolę tych objawów.

Czółenka Damskie – kompleksowy poradnik

Czółenka Damskie – kompleksowy poradnik

Czółenka damskie to klasyk w kobiecej garderobie, który nigdy nie wychodzi z mody. Ich elegancja, komfort i wszechstronność sprawiają, że stanowią doskonały wybór na wiele różnych okazji. Od formalnych spotkań biznesowych, przez eleganckie wyjścia, aż po codzienne stylizacje, czółenka doskonale komponują się z niemal każdą odzieżą. Choć czółenka kojarzą się przede wszystkim z eleganckimi butami na obcasie, ich współczesne wersje oferują różne wysokości, materiały i style, dzięki czemu można je nosić przez cały rok. W tym poradniku przyjrzymy się bliżej czółenkom damskim, ich historii, rodzajom oraz wskazówkom, jak je wybrać i jak je stylizować.

Państwo pustułki dumnie pokazują nowych członków rodziny

Państwo pustułki dumnie pokazują nowych członków rodziny

Wszyscy w Polsce znają gniazdo sokołów na kominie elektrociepłowni Wrotków w Lublinie i podglądają życie lubelskich sokołów. W Chełmie natomiast można podglądać ich braci mniejszych - pustułki, które również wychowują pisklęta.

Odkryj jakość bez kompromisów – rowery Trek w ofercie sklepu Goodsport

Odkryj jakość bez kompromisów – rowery Trek w ofercie sklepu Goodsport

Miłośnicy dwóch kółek doskonale wiedzą, że dobry rower to nie tylko środek transportu, ale przede wszystkim sposób na aktywny styl życia, pasję i wolność. Jeśli szukasz sprzętu, który spełni Twoje najwyższe oczekiwania, warto przyjrzeć się ofercie marki Trek – jednego z liderów wśród producentów rowerów. W sklepie Goodsport znajdziesz wyjątkowe modele, które sprawdzą się zarówno w profesjonalnym ściganiu, jak i podczas amatorskich wypraw.

Wydarzenia w Warszawie - kulturalne i rozrywkowe atrakcje

Wydarzenia w Warszawie - kulturalne i rozrywkowe atrakcje

Warszawska scena kulturalna wyróżnia się niezwykłą różnorodnością i otwartością na nowe formy wyrazu. Niezależnie od tego, czy jesteś fanem jazzu, pasjonatem teatru alternatywnego, czy fascynują Cię nowe technologie w sztuce – Warszawa ma coś dla Ciebie.

Głos pokoleń – Ryszard Rynkowski wystąpi w Lublinie
Koncert
15 maja 2025, 19:00

Głos pokoleń – Ryszard Rynkowski wystąpi w Lublinie

„Wypijmy za błędy”, „Dziewczyny lubią brąz”, „Szczęśliwej drogi już czas” – te piosenki znają wszyscy. Już w czwartek (15 maja) będzie okazja usłyszeć te i inne utwory na żywo. Ryszard Rynkowski powraca do Lublina z wyjątkowym koncertem pełnym wzruszeń, energii i niezapomnianych melodii.

Julia Szeremeta

Julia Szeremeta dzisiaj wystąpi w Turnieju im. Feliksa Stamma

Julia Szeremeta zmierzy się podczas Turnieju im. Feliksa Stamma w Warszawie z Angielką Sameenah Toussaint.

Mural z Wrotką symbolem Lublina? To możliwe

Mural z Wrotką symbolem Lublina? To możliwe

Na kominie elektrociepłowni Wrotków rozpoczęła się nowa era. Wrotka - pierwsza sokolica, która się tu zadomowiła zaginęła. Jednak w sercach internautów pozostanie na zawsze. Może nie tylko w sercach. Na biurko prezydenta trafiła interpelacja z prośbą o upamiętnienie lubelskiej sokolicy.

Wojciech Kamiński, trener PGE Start Lublin

PGE Start Lublin rozpoczyna play-offy. Dzisiaj pierwszy mecz Czarnymi Słupsk

PGE Start Lublin w ćwierćfinale fazy play-off zmierzy się z Energą Icon Sea Czarnymi Słupsk. Pierwszy mecz zostanie rozegrany w czwartek o godz. 17.30. Drugi w sobotę o 18. Oba odbędą się w hali Globus.

Sześć ofert na przebudowę żłobka nr 9 w Lublinie. Najtańsza poniżej kosztorysu

Sześć ofert na przebudowę żłobka nr 9 w Lublinie. Najtańsza poniżej kosztorysu

Miasto Lublin otworzyło oferty w przetargu na przebudowę Żłobka nr 9 przy ul. Zelwerowicza. Inwestycja, współfinansowana z Krajowego Planu Odbudowy, pozwoli zwiększyć liczbę miejsc opieki do 390.

Trzecia porażka z rzędu. Motor gorszy od Pogoni Szczecin
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria

Trzecia porażka z rzędu. Motor gorszy od Pogoni Szczecin

Motor znowu bez punktów. W środę drużyna Mateusza Stolarskiego przegrała w zaległym meczu 31. kolejki w Szczecinie z tamtejszą Pogonią 0:3. Bohaterem „Portowców” był Kamil Grosicki, który zdobył dwie, bardzo ładne bramki.

Prace przed frontową częścią I LO w Puławach

Remont z przerwą na matury. Coraz ładniej przy puławskim "Czartorychu"

Nowe ogrodzenie, alejki, oświetlenie, zieleń - trwa renowacja otoczenia zabytkowego I LO im. ks. A. J. Czartoryskiego w Puławach. Prace zakończą się w trakcie najbliższych wakacji. Ich koszt przekroczy 1,3 mln zł.

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025. Znamy kolejnych wykonawców
Festiwal
3 lipca 2025, 16:00

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025. Znamy kolejnych wykonawców

Wybitny gitarzysta i współzałożyciel Sonic Youth - Lee Ranaldo, Laraaji, czyli jeden z najbardziej wpływowych twórców ambientu oraz Yonatan Gat - muzyk i producent, jak nikt inny łączący punk, improwizację, muzykę świata oraz awangardę, uzupełniają listę artystów, których zobaczymy na tegorocznych Innych Brzmieniach.

Łada pokonała w finale Gryfa Gmina Zamość

Łada 1945 Biłgoraj i Start Krasnystaw z pucharami

W środę rozegrano w sumie trzy finały okręgowego Pucharu Polski. W Biłgoraju tamtejsza Łada 1945 nie miała problemów z pokonaniem Gryfa Gmina Zamość. Gospodarze tym razem rozbili rywali 5:1. Znacznie dłużej musiał się męczyć Start Krasnystaw, który wygrał na wyjeździe z Kłosem Gmina Chełm 1:0 po bramce z... siódmej minuty doliczonego czasu gry.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

46,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty