Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 marca 2016 r.
18:12

Zawodówki są złe, a technika super. Debata w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora ask
0 15 A A

Dyrektorzy szkół, nauczyciele, eksperci oświatowi i pracodawcy z całego województwa rozmawiali wczoraj o roli kształcenia zawodowego dla rynku pracy. Wnioski ze spotkania trafią do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Lubelska debata oświatowa to jedno z szesnastu spotkań wojewódzkich zaplanowanych przez MEN pod hasłem „Uczeń – rodzic - nauczyciel. Dobra zmiana” i zarazem pierwsze z pięciu poświęconych kształceniu zawodowemu (kolejne będą: 21 marca w Siedlcach, 18 kwietnia w Rzeszowie, 26 kwietnia w Bydgoszczy i 9 maja w Opolu).

– Do szkolnictwa zawodowego przyciąga możliwość szybkiej stabilizacji życia zawodowego. Spytaliśmy przysłuchujących się naszemu panelowi gimnazjalistów jaką szkołę wybiorą. Okazało się, że będzie to liceum ogólnokształcące, bo jest ono zdecydowanie łatwiejsze. Nie wymaga dodatkowych umiejętności i zdawania egzaminów zawodowych – mówi Jadwiga Parada, dyrektor departamentu kształcenia zawodowego i ustawicznego MEN.

Okazuje się także, że coraz większą popularnością cieszą się technika. Maleje za to zainteresowanie zasadniczymi szkołami zawodowymi.

– Dlatego warto byłoby zastanowić się nad zmianą nazwy ZSZ, która być może zniechęca uczniów, i jej struktury. Warto też przedstawiać pozytywne przykłady absolwentów tego typu szkół – wskazywali uczestnicy wczorajszego spotkania.

Jedną z propozycji było także skrócenie nauki niektórych kierunkach w ZSZ, takich jak np. elektryk czy sprzedawca.

– O ile jednak nauka zawodu mogłaby trwać krócej to problemem byłoby zrealizowanie w krótszym czasie programu ogólnego – tłumaczy Adam Trześkowski, moderator panelu poświęconego strukturze i organizacji kształcenia zawodowego. Według niego, niezbędne jest także zwiększenie liczby godzin poświęconych na praktyczną naukę zawodu w zakładach pracy.

Uczestnicy spotkania podkreślali też, że doceniani finansowo powinni być najlepsi nauczyciele zawodu, a dyrektorzy szkół powinni sięgać po nowe pomysły współpracy z pracodawcami.

– Doradztwo zawodowe powinno się odbywać przede wszystkim w gimnazjach, a nie w szkołach średnich. Bo tam trafiają już osoby, które już zawód wybrały – relacjonuje ustalenia zespołu Trześkowski.

Debaty podsumowane zostaną 27 czerwca w Toruniu. Wtedy MEN ma poinformować jak będzie wyglądać zmiana systemu edukacji.

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Grzesiek / 18 marca 2016 o 01:10
0

W wieku 13 lat uczyć się zawodu? To za wcześnie, wtedy człowiek jest jeszcze dzieckiem (chociaż oczywiście wydaje mu się zgoła odwrotnie) i naprawdę niewiele wie o życiu - czemu ma się uczyć X lat do zawodu, który potem się okaże, że nie jest w ogóle dla niego? W tym wieku szkoła powinna skupiać się na pomocy w poszukiwaniu talentów młodego człowieka, bo teraz edukacja wygląda tak, że wszyscy mają ją ukończyć jednakowi - z takim samym zestawem wiedzy i umiejętności. I potem człowiek kończy czy to liceum czy gimnazjum i naprawdę nie wie co chce w życiu robić bo sam nie wie do czego się nadaje.

Przed wojną (w latach 30-tych) i po wojnie do końca lat 60-tych podstawówka była 7 letnia, młodzież zaczynała się uczyć zawodu w wieku lat 14. Że już nie wspomnę o latach wcześniejszych gdy obowiazywały 4 klasy. I było dobrze...

Przed wojną (w latach 30-tych) i po wojnie do końca lat 60-tych podstawówka była 7 letnia, młodzież zaczynała się uczyć zawodu w wieku lat 14. Że już nie wspomnę o latach wcześniejszych gdy obowiazywały 4 klasy. I było dobrze...

rozwiń
Avatar
Gość / 17 marca 2016 o 13:28
0
nie ma liceum zawodowego ani profilowanego. Anoda masz jakieś przestarzałe informacje:)
Avatar
DoNos / 17 marca 2016 o 08:08
0

A możeby tak zamiast likwidować gimnazja zacząć młodzież profilować wcześniej?? Stworzyć gimnazja zawodowe by mniej zdolna młodzież mogła się uczyć zawodu już od 13 roku życia?? Po gimnazjum 3 letnie liceum/technikum ktoś by je skończył to miałby średnie wykształcenie ten co nie zawodowe, zawód i wyuczony fach w ręku. Stolarz, fryzjer, piekarz czy ogrodnik terenów zielonych nie musi mieć średniego wykształcenia...

W wieku 13 lat uczyć się zawodu? To za wcześnie, wtedy człowiek jest jeszcze dzieckiem (chociaż oczywiście wydaje mu się zgoła odwrotnie) i naprawdę niewiele wie o życiu - czemu ma się uczyć X lat do zawodu, który potem się okaże, że nie jest w ogóle dla niego? W tym wieku szkoła powinna skupiać się na pomocy w poszukiwaniu talentów młodego człowieka, bo teraz edukacja wygląda tak, że wszyscy mają ją ukończyć jednakowi - z takim samym zestawem wiedzy i umiejętności. I potem człowiek kończy czy to liceum czy gimnazjum i naprawdę nie wie co chce w życiu robić bo sam nie wie do czego się nadaje.

Ukończenie OBECNIE technikum, liceum zawodowego lub profilowanego to kpina!!

W takich placówkach uczniowie poznają wiedzę z plansz, starych schematów, zdezelowanych urządzeń z czasów wczesnego Gierka.

Tak samo jest na studiach - niczego nie uczą. Albo inaczej - nie uczą niczego przydatnego w pracy. Człowiek jest absolwentem takiego i takiego kierunku, wydaje mu się, że dużo wie, zresztą tak jest, ale potem idzie na rozmowę o pracę i przyszły pracodawca mówi "proszę panią, mnie nie obchodzi, że pani zna całą historię kształtowania się ruchów politycznych w Peru, ja się pytam czy pani potrafi zredagować wniosek o XY! Nie umie pani? Dziękuję."

iach - niczego nie uczą. Albo inaczej - nie uczą niczego przydatnego w pracy. Człowiek jest absolwentem takiego i takiego kierunku, wydaje mu się, że dużo wie, zresztą tak jest, ale potem idzie na rozmowę o pracę i przyszły pracodawca mówi "proszę panią, mnie nie obchodzi, że pani zna całą historię kształtowania się ruchów politycznych w Peru, ja się pytam czy pani potrafi zredagować wniosek o XY! Nie umie pani? Dziękuję."

rozwiń
Avatar
Gość / 17 marca 2016 o 05:22
0

Dodam do powyższego, że zanikł już nauczyciel zawodu.

Zabrano takim nauczycielom uprawnienia, zabrano KN, zabrano prawo do wcześniejszej emerytury w razie sytuacji krytycznej, zabrano WSTECZ to wszystko.

Jednak w tym POlskim buszu wstecz praw nabytych nie można było zabrać mundurówce, sikawkom, kleszczom, wymiarowi sprawiedliwości, senatowi i sejmowi.

Teraz zasadnicze pytanie:

KTO  MA  UCZYĆ  MŁODZIEŻ  ZAWODU??

Avatar
anoda / 17 marca 2016 o 05:16
0

Ukończenie OBECNIE technikum, liceum zawodowego lub profilowanego to kpina!!

W takich placówkach uczniowie poznają wiedzę z plansz, starych schematów, zdezelowanych urządzeń z czasów wczesnego Gierka.

Apel do pracodawców i inwestorów!!!

Absolwent takich ww instytucji to gwarancja fuszery i tandety!!

Tylko absolwenci starych wersji szkół sprawdzają się, bo czas nauki to były praktyki w warunkach rzeczywistych z ustalonymi efektami do osiągnięcia.

Wiecie ile teraz za naukę zawodu otrzymuje przedsiębiorca??????????Czy znacie obowiązki przedsiębiorcy wobec młodocianego pracownika????????

Ukończenie OBECNIE technikum, liceum zawodowego lub profilowanego to kpina!!

W takich placówkach uczniowie poznają wiedzę z plansz, starych schematów, zdezelowanych urządzeń z czasów wczesnego Gierka.

Apel do pracodawców i inwestorów!!!

Absolwent takich ww instytucji to gwarancja fuszery i tandety!!

Tylko absolwenci starych wersji szkół sprawdzają się, bo czas nauki to były praktyki w warun... rozwiń

Avatar
Magda / 17 marca 2016 o 02:29
0

A możeby tak zamiast likwidować gimnazja zacząć młodzież profilować wcześniej?? Stworzyć gimnazja zawodowe by mniej zdolna młodzież mogła się uczyć zawodu już od 13 roku życia?? Po gimnazjum 3 letnie liceum/technikum ktoś by je skończył to miałby średnie wykształcenie ten co nie zawodowe, zawód i wyuczony fach w ręku. Stolarz, fryzjer, piekarz czy ogrodnik terenów zielonych nie musi mieć średniego wykształcenia...

Avatar
samorządowiec / 17 marca 2016 o 00:33
0

To nie zawodówki są złe tylko sami nauczyciele stworzyli z nich złe szkoły. Teraz każdy kto chce może iść do liceum/technikum.  Przywrócić egzaminy wstępne do szkół średnich, ewentualnie  stworzyć progi punktowe na podstawie egzaminów po gimnazjum dla szkół średnich poniżej którego szkoła nie mogła by zejść. Musi być różnica w poziomie nauczania pomiędzy zawodówką a technikum czy liceum, młodzież mniej zdolna powinna mieć możliwość kształcenia w szkołach zawodowych tak aby móc zdobyć konkretny zawód. To sami nauczyciele namawiają młodzież do uczenia się w technikach a nie zawodówkach bo subwencja oświatowa idzie za każdym uczniem i szkoła woli mieć ucznia przez 4 lata a nie 3. I wcale tu nie chodzi o dobro dziecka. Prestiż średniego wykształcenia został całkowicie zniszczony. Czas z tym skończyć. Do 4 letniego technikum powinna iść młodzież mogąca konkurować z uczniami z liceum ogólnokształcącego,  szczególnie uzdolniona w kierunkach ścisłych, mająca smykałkę do techniki. Uczniowie techników powinni stanowić naturalną bazę dla studentów politechniki. Jak technika przyjmują wszystkich to nic dziwnego, że obniżają poziom nauczania, zdolniejsza młodzież wybiera licea. Do nauczycielki z ogólniaka- zawsze aprzynajmniej przez wiel najbliższych lat będą potrzebni budowlańcy, kierowcy, mechanicy samochodowi, kucharze, piekarze. Po co zabierać młodzieży mozliwość kształcenia w powyższych zawodach?

To nie zawodówki są złe tylko sami nauczyciele stworzyli z nich złe szkoły. Teraz każdy kto chce może iść do liceum/technikum.  Przywrócić egzaminy wstępne do szkół średnich, ewentualnie  stworzyć progi punktowe na podstawie egzaminów po gimnazjum dla szkół średnich poniżej którego szkoła nie mogła by zejść. Musi być różnica w poziomie nauczania pomiędzy zawodówką a technikum czy liceum, młodzież mniej zdolna powinna mieć możliwość kształcenia w szkołach zawodowych tak aby móc zdobyć konkretny zawód. To sami nauczyciel... rozwiń

Avatar
nauczycielka z ogólniaka / 17 marca 2016 o 00:04
0

A ja uważam, że zawodówki w ogóle nie są potrzebne. W czasach mobilnej, zmieniającej się gospodarki ludzie w życiu wielkorotnie będą zmieniali zawód. Powinien wszystkich obowiązywać jednolity system kształcenia do 19 roku życia - liceum. Później kursy zawodowe, ewentualnie szkoła pomaturalna.

Avatar
Gość / 16 marca 2016 o 22:37
0

Proponuje inne rozwiązanie. Podstawówka 8 lat obowiązkowa od 7 roku życia. 4 letnie liceum- ogólnokształcące (z obowiązkową maturą) lub zawodowe (z możliwością zdawania matury dla chętnych). Likwidacja techników i zawodówek. Tytuł technika byłby zdobywany  w szkołach policealnych rocznych (w przypadku specjalizacji pokrewnej ze zdobytym zawodem w liceum zawodowym) lub dwuletnich (w przypadku braku takiej zbieżności. Dla marginesu nie będącego w stanie sprostać wymaganiom średniego wykształcenia kursy zawodowe roczne bądź dwuletnie...

Liceum i technikum. Nie każdy ma ochotę przez 4 lata męczyć się z przedmiotami mu niepotrzebnymi do życia, tylko uczyć się czegoś praktycznego.

Liceum i technikum. Nie każdy ma ochotę przez 4 lata męczyć się z przedmiotami mu niepotrzebnymi do życia, tylko uczyć się czegoś praktycznego.

rozwiń
Avatar
Paweł / 16 marca 2016 o 19:03
0

Według redaktorów technikum to nie jest zawodówka??? Może mieli na myśli szkoły zasadnicze.

Technikum to nie zawodówka. Technikum to szkoła techniczna, zasadnicza szkoła zawodowa to szkoła zawodowa, czyli "zawodówka"...

Avatar
Grzesiek / 18 marca 2016 o 01:10
0

W wieku 13 lat uczyć się zawodu? To za wcześnie, wtedy człowiek jest jeszcze dzieckiem (chociaż oczywiście wydaje mu się zgoła odwrotnie) i naprawdę niewiele wie o życiu - czemu ma się uczyć X lat do zawodu, który potem się okaże, że nie jest w ogóle dla niego? W tym wieku szkoła powinna skupiać się na pomocy w poszukiwaniu talentów młodego człowieka, bo teraz edukacja wygląda tak, że wszyscy mają ją ukończyć jednakowi - z takim samym zestawem wiedzy i umiejętności. I potem człowiek kończy czy to liceum czy gimnazjum i naprawdę nie wie co chce w życiu robić bo sam nie wie do czego się nadaje.

Przed wojną (w latach 30-tych) i po wojnie do końca lat 60-tych podstawówka była 7 letnia, młodzież zaczynała się uczyć zawodu w wieku lat 14. Że już nie wspomnę o latach wcześniejszych gdy obowiazywały 4 klasy. I było dobrze...

Przed wojną (w latach 30-tych) i po wojnie do końca lat 60-tych podstawówka była 7 letnia, młodzież zaczynała się uczyć zawodu w wieku lat 14. Że już nie wspomnę o latach wcześniejszych gdy obowiazywały 4 klasy. I było dobrze...

rozwiń
Avatar
Gość / 17 marca 2016 o 13:28
0
nie ma liceum zawodowego ani profilowanego. Anoda masz jakieś przestarzałe informacje:)
Avatar
DoNos / 17 marca 2016 o 08:08
0

A możeby tak zamiast likwidować gimnazja zacząć młodzież profilować wcześniej?? Stworzyć gimnazja zawodowe by mniej zdolna młodzież mogła się uczyć zawodu już od 13 roku życia?? Po gimnazjum 3 letnie liceum/technikum ktoś by je skończył to miałby średnie wykształcenie ten co nie zawodowe, zawód i wyuczony fach w ręku. Stolarz, fryzjer, piekarz czy ogrodnik terenów zielonych nie musi mieć średniego wykształcenia...

W wieku 13 lat uczyć się zawodu? To za wcześnie, wtedy człowiek jest jeszcze dzieckiem (chociaż oczywiście wydaje mu się zgoła odwrotnie) i naprawdę niewiele wie o życiu - czemu ma się uczyć X lat do zawodu, który potem się okaże, że nie jest w ogóle dla niego? W tym wieku szkoła powinna skupiać się na pomocy w poszukiwaniu talentów młodego człowieka, bo teraz edukacja wygląda tak, że wszyscy mają ją ukończyć jednakowi - z takim samym zestawem wiedzy i umiejętności. I potem człowiek kończy czy to liceum czy gimnazjum i naprawdę nie wie co chce w życiu robić bo sam nie wie do czego się nadaje.

Ukończenie OBECNIE technikum, liceum zawodowego lub profilowanego to kpina!!

W takich placówkach uczniowie poznają wiedzę z plansz, starych schematów, zdezelowanych urządzeń z czasów wczesnego Gierka.

Tak samo jest na studiach - niczego nie uczą. Albo inaczej - nie uczą niczego przydatnego w pracy. Człowiek jest absolwentem takiego i takiego kierunku, wydaje mu się, że dużo wie, zresztą tak jest, ale potem idzie na rozmowę o pracę i przyszły pracodawca mówi "proszę panią, mnie nie obchodzi, że pani zna całą historię kształtowania się ruchów politycznych w Peru, ja się pytam czy pani potrafi zredagować wniosek o XY! Nie umie pani? Dziękuję."

iach - niczego nie uczą. Albo inaczej - nie uczą niczego przydatnego w pracy. Człowiek jest absolwentem takiego i takiego kierunku, wydaje mu się, że dużo wie, zresztą tak jest, ale potem idzie na rozmowę o pracę i przyszły pracodawca mówi "proszę panią, mnie nie obchodzi, że pani zna całą historię kształtowania się ruchów politycznych w Peru, ja się pytam czy pani potrafi zredagować wniosek o XY! Nie umie pani? Dziękuję."

rozwiń
Avatar
Gość / 17 marca 2016 o 05:22
0

Dodam do powyższego, że zanikł już nauczyciel zawodu.

Zabrano takim nauczycielom uprawnienia, zabrano KN, zabrano prawo do wcześniejszej emerytury w razie sytuacji krytycznej, zabrano WSTECZ to wszystko.

Jednak w tym POlskim buszu wstecz praw nabytych nie można było zabrać mundurówce, sikawkom, kleszczom, wymiarowi sprawiedliwości, senatowi i sejmowi.

Teraz zasadnicze pytanie:

KTO  MA  UCZYĆ  MŁODZIEŻ  ZAWODU??

Avatar
anoda / 17 marca 2016 o 05:16
0

Ukończenie OBECNIE technikum, liceum zawodowego lub profilowanego to kpina!!

W takich placówkach uczniowie poznają wiedzę z plansz, starych schematów, zdezelowanych urządzeń z czasów wczesnego Gierka.

Apel do pracodawców i inwestorów!!!

Absolwent takich ww instytucji to gwarancja fuszery i tandety!!

Tylko absolwenci starych wersji szkół sprawdzają się, bo czas nauki to były praktyki w warunkach rzeczywistych z ustalonymi efektami do osiągnięcia.

Wiecie ile teraz za naukę zawodu otrzymuje przedsiębiorca??????????Czy znacie obowiązki przedsiębiorcy wobec młodocianego pracownika????????

Ukończenie OBECNIE technikum, liceum zawodowego lub profilowanego to kpina!!

W takich placówkach uczniowie poznają wiedzę z plansz, starych schematów, zdezelowanych urządzeń z czasów wczesnego Gierka.

Apel do pracodawców i inwestorów!!!

Absolwent takich ww instytucji to gwarancja fuszery i tandety!!

Tylko absolwenci starych wersji szkół sprawdzają się, bo czas nauki to były praktyki w warun... rozwiń

Avatar
Magda / 17 marca 2016 o 02:29
0

A możeby tak zamiast likwidować gimnazja zacząć młodzież profilować wcześniej?? Stworzyć gimnazja zawodowe by mniej zdolna młodzież mogła się uczyć zawodu już od 13 roku życia?? Po gimnazjum 3 letnie liceum/technikum ktoś by je skończył to miałby średnie wykształcenie ten co nie zawodowe, zawód i wyuczony fach w ręku. Stolarz, fryzjer, piekarz czy ogrodnik terenów zielonych nie musi mieć średniego wykształcenia...

Avatar
samorządowiec / 17 marca 2016 o 00:33
0

To nie zawodówki są złe tylko sami nauczyciele stworzyli z nich złe szkoły. Teraz każdy kto chce może iść do liceum/technikum.  Przywrócić egzaminy wstępne do szkół średnich, ewentualnie  stworzyć progi punktowe na podstawie egzaminów po gimnazjum dla szkół średnich poniżej którego szkoła nie mogła by zejść. Musi być różnica w poziomie nauczania pomiędzy zawodówką a technikum czy liceum, młodzież mniej zdolna powinna mieć możliwość kształcenia w szkołach zawodowych tak aby móc zdobyć konkretny zawód. To sami nauczyciele namawiają młodzież do uczenia się w technikach a nie zawodówkach bo subwencja oświatowa idzie za każdym uczniem i szkoła woli mieć ucznia przez 4 lata a nie 3. I wcale tu nie chodzi o dobro dziecka. Prestiż średniego wykształcenia został całkowicie zniszczony. Czas z tym skończyć. Do 4 letniego technikum powinna iść młodzież mogąca konkurować z uczniami z liceum ogólnokształcącego,  szczególnie uzdolniona w kierunkach ścisłych, mająca smykałkę do techniki. Uczniowie techników powinni stanowić naturalną bazę dla studentów politechniki. Jak technika przyjmują wszystkich to nic dziwnego, że obniżają poziom nauczania, zdolniejsza młodzież wybiera licea. Do nauczycielki z ogólniaka- zawsze aprzynajmniej przez wiel najbliższych lat będą potrzebni budowlańcy, kierowcy, mechanicy samochodowi, kucharze, piekarze. Po co zabierać młodzieży mozliwość kształcenia w powyższych zawodach?

To nie zawodówki są złe tylko sami nauczyciele stworzyli z nich złe szkoły. Teraz każdy kto chce może iść do liceum/technikum.  Przywrócić egzaminy wstępne do szkół średnich, ewentualnie  stworzyć progi punktowe na podstawie egzaminów po gimnazjum dla szkół średnich poniżej którego szkoła nie mogła by zejść. Musi być różnica w poziomie nauczania pomiędzy zawodówką a technikum czy liceum, młodzież mniej zdolna powinna mieć możliwość kształcenia w szkołach zawodowych tak aby móc zdobyć konkretny zawód. To sami nauczyciel... rozwiń

Avatar
nauczycielka z ogólniaka / 17 marca 2016 o 00:04
0

A ja uważam, że zawodówki w ogóle nie są potrzebne. W czasach mobilnej, zmieniającej się gospodarki ludzie w życiu wielkorotnie będą zmieniali zawód. Powinien wszystkich obowiązywać jednolity system kształcenia do 19 roku życia - liceum. Później kursy zawodowe, ewentualnie szkoła pomaturalna.

Avatar
Gość / 16 marca 2016 o 22:37
0

Proponuje inne rozwiązanie. Podstawówka 8 lat obowiązkowa od 7 roku życia. 4 letnie liceum- ogólnokształcące (z obowiązkową maturą) lub zawodowe (z możliwością zdawania matury dla chętnych). Likwidacja techników i zawodówek. Tytuł technika byłby zdobywany  w szkołach policealnych rocznych (w przypadku specjalizacji pokrewnej ze zdobytym zawodem w liceum zawodowym) lub dwuletnich (w przypadku braku takiej zbieżności. Dla marginesu nie będącego w stanie sprostać wymaganiom średniego wykształcenia kursy zawodowe roczne bądź dwuletnie...

Liceum i technikum. Nie każdy ma ochotę przez 4 lata męczyć się z przedmiotami mu niepotrzebnymi do życia, tylko uczyć się czegoś praktycznego.

Liceum i technikum. Nie każdy ma ochotę przez 4 lata męczyć się z przedmiotami mu niepotrzebnymi do życia, tylko uczyć się czegoś praktycznego.

rozwiń
Avatar
Paweł / 16 marca 2016 o 19:03
0

Według redaktorów technikum to nie jest zawodówka??? Może mieli na myśli szkoły zasadnicze.

Technikum to nie zawodówka. Technikum to szkoła techniczna, zasadnicza szkoła zawodowa to szkoła zawodowa, czyli "zawodówka"...

Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 2 0

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 2 0

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 3 0

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 7 1

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 2

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 3 0

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 0

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę?

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę? 0 3

Pierwszy wyjazd do pracy za granicą może wiązać się z dużym stresem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0 0 3

Piłkarze Rafała Borysiuka ostro postrzelali przy okazji sobotniego meczu kontrolnego z Włodawianką. Zawody zakończyły się zwycięstwem trzecioligowca 7:0. Rywale pod okiem Marka Droba ćwiczą jednak dopiero od tygodnia i tak naprawdę budują nową drużynę

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia
28 lipca 2018, 0:00

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia 1 0

Co Gdzie Kiedy. 28 lipca odbędzie się pierwsza w historii letnia edycja Botanicznej Piątki na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.

Chełmianka na piątkę w meczu z Sokołem Konopnica

Chełmianka na piątkę w meczu z Sokołem Konopnica 6 1

Piłkarze Artura Bożyka wysoko pokonali w sobotnim meczu kontrolnym Sokoła Konopnica. Trzecioligowiec zaaplikował rywa-lom pięć goli. Biało-zieloni mieli jednak znacznie więcej sytuacji, pudłowali zwłaszcza w pierwszej połowie. Wiadomo już także, że do klubu z Chełma trafi Aleks Aftyka, który został wypożyczony na rok z Górnika Łęczna. Na obóz do Zwierzyńca z drużyną poje-dzie także Jakub Gołąb (Eko Różanka).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!