Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 maja 2019 r.
17:32

Zielona fala w Lublinie to fikcja? Kierowca kontra Urząd Miasta [wideo]

Autor: Zdjęcie autora drs
40 106 A A

Tak zwana zielona fala w Lublinie prawie nie istnieje – twierdzi pan Grzegorz, kierowca z Lublina, który dojeżdża do pracy ulicami, na których sygnalizacja powinna być ze sobą zsynchronizowana. – Nie ma recepty na osiągnięcie ideału poruszania się po mieście. Wiele zależy od kierowców – odpowiada Ratusz.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jeżdżę codziennie od kilku lat przez Lublin do pracy na ulicę Zana. Może mój film pokaże, że tak zwana 'zielona fala' w Lublinie prawie nie istnieje – pisze do nas pan Grzegorz. – Na al. Warszawskiej nie jest nie jest najgorzej, na Al. Racławickich jest dosłownie czerwona fala.

Nasz Czytelnik nakręcił film z przejazdu po mieście i zaznaczył skrzyżowania, do których ma zastrzeżenia. – Na filmie podpisałem miejsca, w których czerwone światło zapala się w niewłaściwym momencie. Autem jechałem dokładnie z prędkościami zgodnymi z przepisami. Trochę czułem się jak zawalidroga, ale trudno, pomiar musiałem zrobić – pisze kierowca.

Według pana Grzegorza system zarządzania ruchem trzeba poprawić. – Może już czas najwyższy dostosować sygnalizację tak, aby kierowcy mogli zaoszczędzić na paliwie, oponach, klockach i tarczach hamulcowych a środowisko zyskałoby na czystszym powietrzu? – kończy pan Grzegorz.

Na zarzuty kierowcy odpowiada Urząd Miasta, którego zdaniem system działa prawidłowo. – Należy wziąć pod uwagę, że istnieją skrzyżowania tzw. izolowane – tłumaczy Karol Kieliszek z lubelskiego Ratusza. – Oznacza to, że z racji dużej odległości od sąsiadujących skrzyżowań (np. Al. Racławickie - al. Kraśnicka - al. Warszawska, al. Solidarności czy al. Solidarności - al. Kompozytorów Polskich - ul. Lubomelska) są one punktami zatrzymania kumulującymi kilka potoków ruchu.

Urzędnicy podkreślają, że działanie zielonej fali jest nieco osłabione faktem, że system ma zaprogramowane przywileje dla komunikacji miejskiej. Został on dostrojony w taki sposób, aby wydłużał zielone światło dla opóźnionych względem rozkładu trolejbusów i autobusów. – Nawet tych będących kilka skrzyżowań dalej – dodaje Kieliszek. – Odbywa się to kosztem innych użytkowników drogi, czyli pojazdów osobowych oraz autobusów i trolejbusów, które nie są opóźnione. Gdy z podporządkowanych dróg zbliżają się opóźnione pojazdy transportu zbiorowego, to zielone światło jest im wydłużane, zaś skracane jest na głównej ulicy. W takiej sytuacji rzeczywiście powstaje czerwona fala. Po przepuszczeniu pojazdów komunikacji miejskiej system potrzebuje czasu, by powrócić do wcześniej ustalonego stanu, czyli braku zgłoszeń od pojazdów transportu zbiorowego w tzw. punktach meldunkowych.

Ratusz przekonuje, że nie jest możliwe zapewnienie wszystkim zielonej fali. – Mamy w Lublinie wiele przeciążonych skrzyżowań i nie ma możliwości zachowania koordynacji we wszystkich kierunkach jednocześnie. Zwykle jest ona prowadzona w określonym, obciążonym kierunku, zależnym np. od pory dnia, czy zdarzeń drogowych – wyjaśnia Kieliszek. – Nie ma idealnego rozwiązania, receptury na osiągnięcie ideału w poruszaniu się po mieście. Założeniem systemu jest pomoc w udrożnieniu, zmniejszanie problemów w powstawaniu zatorów. Wiele zależy też od samych kierujących.

e-Wydanie

Komentarze 106

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 8 maja 2019 o 17:39
+26
Komunikacja zbiorowa musi być premiowana, inaczej Lublin zakorkowałby się na amen.
Avatar
Gość / 8 maja 2019 o 17:50
+25
Przy tak ogromnej ilości samochodów oblegających poszczególne skrzyżowania, nie ma szans, żeby po Lublinie sprawnie się jeździło
Avatar
Gość / 8 maja 2019 o 17:52
+24
największą fikcją jest to, że niby kierowcy jeżdżą po mieście z przepisowymi 50 km/h, tak to jeździ paru dziadków którzy boją się rozpędzić do 60, cała reszta jeździ o 20-30 km szybciej, sporo jeżdżę codziennie i wiem co mówię
Avatar
Gość / 8 maja 2019 o 17:43
+23
Na al. Kraśnickiej, gdy nie ma zbyt dużego ruchu (poza szczytem) przeważnie trafia się zielona fala dla V=50km/h. To, że nie zawsze każdy ma zielone jest oczywiste. Inaczej nie były potrzebne sygnalizatory, bo każdy miałby zawsze zielone. Każdy może wystartować w przetargu, zaoferować lepszą cenę, wygrać i stworzyć system doskonały.
Avatar
Wojtek / 8 maja 2019 o 17:49
+22
"Nie ma recepty na osiągnięcie ideału poruszania się po mieście. Wiele zależy od kierowców" Jest, jest - wystarczy, że ludzie przestaną posiadać po 3,4 samochody, które jednocześnie wyjeżdżają na ulice. Na zachodzie mają po jednym albo wcale i żyją. A u nas jakiś absurd. W tej chwili absolutnym minimum jest posiadanie 3 samochodów w jednym mieszkaniu. Polacy nie znają umiaru. Tylko czekać jak właściciele psów zaczną swoim pupilom kupować auta do jeżdżenia.
Avatar
Gość / 8 maja 2019 o 17:45
+22
Ja mam inną obserwację. Gdy tylko zbliżam się do przepisowej prędkości jaką można poruszać się po mieście, mijają mnie niemal wszyscy. W Lublinie mało kto jeździ przepisowo i nikt mi nie wmówi, że jest inaczej. A jeśli nie jeździ się przepisowo, no to sorry Batory, nie licz na zieloną falę, bo będziesz po kolei zbierał czerwone na kolejnych skrzyżowaniach.
Avatar
Gość / 8 maja 2019 o 17:40
+22
Przesiadać się do autobusów i trolejbusów i nie marudzić. A jeśli ktoś tak kocha czterokołowe blaszaki, niech stoi w korkach i nie marudzi.
Avatar
Gość / 8 maja 2019 o 17:54
+19
I bardzo dobrze, że autobusy mają priorytet.
Avatar
Gość / 8 maja 2019 o 17:46
+17
Działa tak jak ma działać czepiający się po prostu nie wiedzą czego się już czepić
Avatar
Zielona Fala / 9 maja 2019 o 05:00
+16
Pan Grzegorz to i tak szczęściarz. Ja jak jadę RANO do roboty NA 6.00 (NA SZÓSTĄ) to zazwyczaj mam po kolei same czerwone i szlag mnie trafia jak stoję SAM na czerwonym świetle na zupełnie pustym tzw. "INTELIGENTNYM" skrzyżowaniu i przez ten czas dymię na darmo bez sensu w atmosferę, przyczyniając się do globalnego efektu cieplarnianego ;) Czasem, żeby "załapać się" jeszcze na zielone na następnym skrzyżowaniu i nie stać znów dwóch minut, muszę niestety "dać w rurę" łamiąc przepisowe "miejskie" 50 km/h (oczywiście zwiększam prędkość w granicach rozsądku przy spełnionych odpowiednich warunkach i tylko wtedy kiedy nie spowoduje to żadnego zagrożenia - np. na odcinku ul. Głębokiej, jadąc pod górę od skrzyżowania z Wileńską do skrzyżowania z al. Kraśnicką). A najbardziej mnie wkurza kiedy ruszam akurat spod świeżo zapalonego zielonego i dojeżdzając do następnego skrzyżowania oddalonego dosłownie o "rzut beretem", na którym cały czas paliło się dla mnie zielone, nagle tuż przed samym nosem zapala mi się żółte i zaraz czerwone. Krew mnie zalewa, bo gdyby przynajmniej w połowie tej drogi między tymi skrzyżowaniami, to "zielone" zanim zgasło mrugnęło ze trzy-cztery razy (ilość do ustalenia przez prawodawcę) sygnalizując zmianę na żółte (podobnie jak to ma miejsce na przejściu dla pieszych z zielonego na czerwone), to zdjąłbym wcześniej nogę z gazu i oszczędziłbym sobie zbędnej nadziei i stresu, bo wiedziałbym już, że nie mam szans na przejechanie przez skrzyżowanie zgodnie z przepisami choćby jeszcze na tzw. "późnym żółtym", a tak to zostajesz nagle zaskoczony zmianą świateł zielone-żółte i masz zbyt mało czasu na podjęcie właściwej decyzji, czy ryzykować i jechać dalej czy gwałtownie hamować z piskiem opon, narażając się na najechanie. To rozwiązanie z "mruganiem" jest proste (oczywiście nie idealne), tylko trzeba by było utrwalić taką zasadę, że gdy zielone zacznie mrugać, to ci co jadą i są zbyt blisko sygnalizatora mogą siłą rozpędu wjechać na skrzyżowanie, bo jest to zakończenie trwającego jeszcze cyklu zielonego (tak jak jest teraz gdy nagle gaśnie zielone i zapala się "wczesne" żółte, co jest trudne do przewidzenia kiedy nastąpi i dyskusyjne, bo jak wiadomo wjazd za sygnalizator na zapalonym żółtym jest zabroniony, a samochód w miejscu też się nagle nie zatrzyma). Ogólnie wtedy byłoby więcej czasu dla wszystkich, i dla tych co wjechali już na mrugającym zielonym, i dla tych "spóźnionych co wjechali już nawet na żółtym, gdy zgasło im tuż przed nosem to migające zielone, jak i dla następnych jadących za nimi, bo widzieliby już z daleka jak zmieniają się sygnały i wiedzieliby, że nie ma co pędzić, a raczej zacząć zwalniać i zaczynać spokojnie hamować, by uniknąć najechań pod sygnalizatorem. Wg mnie każdy pomysł zwiększający bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego jest warty inwestycji, szczególnie gdy mamy teraz wzrost gospodarczy i przybywa nam pojazdów na drogach, a na skrzyżowaniach robi się tłoczno i niebezpiecznie. A wracając do tematu, to "zielonej fali" rzeczywiście w Lublinie nie ma!
Pan Grzegorz to i tak szczęściarz. Ja jak jadę RANO do roboty NA 6.00 (NA SZÓSTĄ) to zazwyczaj mam po kolei same czerwone i szlag mnie trafia jak stoję SAM na czerwonym świetle na zupełnie pustym tzw. "INTELIGENTNYM" skrzyżowaniu i przez ten czas dymię na darmo bez sensu w atmosferę, przyczyniając się do globalnego efektu cieplarnianego ;) Czasem, żeby "załapać się" jeszcze na zielone na następnym skrzyżowaniu i nie stać znów dwóch minut, muszę niestety "dać w rurę" łamiąc przepisowe "miejskie" 50 km/h... rozwiń
Avatar
Marek / 11 maja 2019 o 18:27
+3
Biedny czytelnik, się nie zorientował, że cały ten system "sterowania ruchem" to nic więcej, jak tylko kolejna kosztowna zabawka technokraty-zunia, który POgrywa sobie w sim-city na żywo - oczywiście w wolnych chwilach, kiedy nie ma na głowie dewelo-obowiązków.
 I 2 zł wpadło do kieszeni!
Avatar
mar / 10 maja 2019 o 17:31
+1
Przesiadać się do autobusów i trolejbusów i nie marudzić. A jeśli ktoś tak kocha czterokołowe blaszaki, niech stoi w korkach i nie marudzi.
 a autobusy nie stoja w korkach?pozatym 2  przegubowe i kazde rondo zblokowane
Avatar
PP / 10 maja 2019 o 16:18
+7
Goowno prawda. Panie Kieliszek przejedz się pan po 22:00 Al. Kraśnicką kiedy nie ma priorytetów i komunikacji publicznej. Dojeżdżając do każdego skrzyżowania zapala się czerwone.
Avatar
Kiszka z mlekiem / 10 maja 2019 o 07:07
+4
@Kiszka z mlekiem napisał: Wydaje mi się też że gdyby komunikacja miejska działała tak dobrze jak w innych dużych miastach np Nowy Jork to nie musiałbym wszędzie dojezdzac samochodem, wybierałbym autobus, tramwaj, metro...  ach tylko zapomniałem że jak padnie jedna nitka w Wawie to jest awaria 50% metra w Polsce hehehehe. Np taki Paryż kurcze linii metra tyle ze szok. Dojedziesz praktycznie wszedzie w kazdy zakatek miasta. W Lublinie jestes 10km od centum i nawet autobus nie dojedzie. Albo jak dojedzie to dwa razy dziennie. KPINA. Czyli nie jest tak źle skoro porównujesz Lublin z Nowym Jorkiem i Paryżem :)
  Powiedziałbym " NIE jest źle" jakbym porównał Lublin do Bangladeszu czy Ułan Bator. 
  Powiedziałbym " NIE jest źle" jakbym porównał Lublin do Bangladeszu czy Ułan Bator.  rozwiń
Avatar
JerryLee / 10 maja 2019 o 06:54
+1
Z tekstu wynika, że zielona fala jest dla pojazdów komunikacji miejskiej, a nie dla innych użytkowników. W tej sytuacji trzeba kogoś uświadomić, że to bez sensu, bo autobusy i tak nie patrzą na sygnalizacje i wjeżdżają na skrzyżowania na czerwonym świetle.
Avatar
bywalec / 10 maja 2019 o 06:08
+3
Cały cywilizowany świat rezygnuje regulacji ruchu sygnalizacją świetlną. Jest to niewydajne rozwiązanie powodujące korki. W Lublinie jak w Nigerii. Trzeba zarobić na publicznych pieniądzach. A która kontrola zakwestionuje wydatki na „poprawe bezpieczenstwa”?
Avatar
Gość / 9 maja 2019 o 22:59
0
Kup sobie czołg i będzie zielona fala. I to zawsze.
Avatar
Gość / 9 maja 2019 o 22:20
+5
Kiedy usychał lubelski " baobab" to czemu usycha lepiej wiedziała ratuszowa Krzyżanowska niż dendrolodzy z lubelskich uniwersytetów . Tu natomiast autorytetem od inżynierii ruchu jest Kieliszek i z nimi nie pogadasz. Kilka dni temu jechałem Kraśnicką z dozwoloną prędkością czyli 50 km/g i stałem na każdym skrzyżowaniu . Z powrotem przyspieszyłem do 70-80 i przejechałem wszystkie na zielonym ..... to jak to jest Panie POkieliszku ? bo już mam dość tej waszej ignorancji i arogancji w Ratuszu............. oraz jedynej .......WASZEJ.......racji
Avatar
Lubelak / 9 maja 2019 o 21:58
+2
Moim zdaniem część problemu załatwiłoby usunięcie świateł a zastąpienie ich rondami bez świateł. Na rondach ruch reguluje się sam, jest większa przepustowość i kierowcy jeżdżą wolniej, bo muszą wykonać łuk (czyli bezpieczeństwo wzrasta). W Lublinie jest wiele rond ze światłami. Jest też wiele skrzyżować ze światłami, które powinny być przerobione na ronda.
Avatar
pipa@pipa / 9 maja 2019 o 20:14
+2
Stek bzdur urzędnika!!!!!!!!!!!!Wstydu oszczędzić trzeba!Pojechać na Węgry i uczyć się fali bo jest prawdziwa
Zobacz wszystkie komentarze 106

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wystawa "Do raju jeszcze daleko" w Zamościu
24 maja 2019, 17:00

Wystawa "Do raju jeszcze daleko" w Zamościu 0 0

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na wernisaż wystawy Mateusza Kowalika "Do raju jeszcze daleko". Otwarcie ekspozycji zaplanowano na 24 maja o godz. 17 w Galerii Fotografii Ratusz.

Zamość: Tablety od radnych dla dzieci
film

Zamość: Tablety od radnych dla dzieci 0 0

Chcieli oddać potrzebującym dzieciom służbowe tablety, ale ich inicjatywa nie spotkała się z poparciem kolegów radnych. Sami więc kupili sprzęt przekazali go do Pogotowia Opiekuńczego w Zamościu.

Ulica Sowińskiego w Lublinie od lat czeka na przebudowę. Kierowcy jeżdżący tędy nie będą zadowoleni

Ulica Sowińskiego w Lublinie od lat czeka na przebudowę. Kierowcy jeżdżący tędy nie będą zadowoleni 0 9

Pod znakiem zapytania stanęła planowana od wielu lat odnowa ul. Sowińskiego. Prezydent jest gotów porzucić tę inwestycję, żeby zdobyć pieniądze, których zabrakło do przebudowy Al. Racławickich, ul. Lipowej i Poniatowskiego. Decyzje w tej sprawie mają zapaść na posiedzeniu Rady Miasta, która zbierze się za tydzień.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2019 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2019 r. 0 0

Noc Kultury 2019 od kuchni. Co zobaczymy nad ulicą Złotą
galeria

Noc Kultury 2019 od kuchni. Co zobaczymy nad ulicą Złotą 0 0

Pod hasłem „Scenografia UMCS” w programie tegorocznej Nocy Kultury kryje się praca 36 osób tworzących instalację pod opieką Jarosława Koziary.

120 lat miejskich wodociągów w Lublinie

120 lat miejskich wodociągów w Lublinie 0 1

Do 120. urodzin szykują się miejskie wodociągi, które zaczną świętować już 1 czerwca, czyli miesiąc przed okrągłą rocznicą powołania do życia spółki zaopatrującej mieszkańców w wodę. Tego dnia otwarta dla zwiedzających zostanie stacja wodociągowa „Centralna” mieszcząca się przy al. Piłsudskiego 15.

Innowacyjne szkoły, nauczyciele i uczniowie nagrodzeni
galeria

Innowacyjne szkoły, nauczyciele i uczniowie nagrodzeni 4 2

O innowacjach się nie mówi, innowacje się po prostu realizuje – powiedział Ireneusz Maksim, nauczyciel z Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego, odbiegając nagrodę w kategorii „Nauczyciel – Lider Innowacji”. Wśród laureatów podczas środowej gali w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji była im. kraśnicka drużyna robotyczna Spice Gears.

Krajobraz po kataklizmie w Stasinie. "Dach z domu leży gdzieś na polu"
Raport z miejsca tragedii
galeria
film

Krajobraz po kataklizmie w Stasinie. "Dach z domu leży gdzieś na polu" 12 6

Strażacy, żołnierze obrony terytorialnej, rodziny, sąsiedzi, znajomi z pracy. Kto tylko może pomaga poszkodowanym po wtorkowej trąbie powietrznej. W czwartek rodziny, którym żywioł odebrał dorobek życia, mają otrzymać pomoc od państwa. Zbiórkę pieniędzy prowadzi już Caritas.

Nowy Świat - w obiektywie Krzysztofa Zająca. Wystawa w Galerii Atelier w Chełmie [zdjęcia]
film

Nowy Świat - w obiektywie Krzysztofa Zająca. Wystawa w Galerii Atelier w Chełmie [zdjęcia] 0 0

Na wernisaż wystawy fotografii Krzysztofa Zająca zaprosiła nas Galeria Atelier Ryszarda Karczmarskiego.

MŚ U-20: W czwartek i piątek pierwsze mecze na Arenie Lublin

MŚ U-20: W czwartek i piątek pierwsze mecze na Arenie Lublin 6 0

W środę na Arenie odbyły się konferencje prasowe czterech zespołów, które w najbliższych dniach rozegrają swoje mecze w Lublinie. Dla dziennikarzy była to też pierwsza okazja do poznania mistrzostw świata od kuchni

Skąd się biorą trąby powietrzne? Tak trąbę powietrzną nad gm. Wojciechów było widać z Lublina [wideo]
film

Skąd się biorą trąby powietrzne? Tak trąbę powietrzną nad gm. Wojciechów było widać z Lublina [wideo] 26 1

Rozmowa z Grzegorzem Kołodziejem z Zakładu Hydrologii i Klimatologii UMCS.

Koncert Grupy Sip w Radiu Lublin
24 maja 2019, 19:00

Koncert Grupy Sip w Radiu Lublin 0 0

W piątek, 24 maja o godz. 19 w studiu muzycznym Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi Jolka Sip z zespołem.

Koncert "Bakajlando" czyli Wiśnia Bakajoko i goście w Graffiti
24 maja 2019, 19:00

Koncert "Bakajlando" czyli Wiśnia Bakajoko i goście w Graffiti 0 0

W piątek, 24 maja o godz. 20 w klubie Graffiti (al. Piłsudskiego 13) odbędzie się koncert promujący pierwszą płytę formacji Wiśnia Bakajoko. Z tej okazji w Lublinie wystąpi także galeria zaproszonych gości.

Stypendia dla artystów, animatorów kultury i osób zajmujących się opieką nad zabytkami [zdjęcia]

Stypendia dla artystów, animatorów kultury i osób zajmujących się opieką nad zabytkami [zdjęcia] 7 1

W środę w sali widowiskowej Teatru Muzycznego w Lublinie wręczono stypendia dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami. Zgodnie z decyzją Zarządu Województwa Lubelskiego wsparcie finansowe trafi do 142 osób. Łącznie będzie to 144 800 złotych.

Ancestors Legacy: Podbój Saladyna. Saraceni w gotowości (wideo)
film

Ancestors Legacy: Podbój Saladyna. Saraceni w gotowości (wideo) 0 0

Po Słowianach i Wikingach czas na nowych wojowników i nowy teren działań. Premiera dodatku Ancestors Legacy: Podbój Saladyna.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!