Agencja Nieruchomości Rolnych wznowiła przetargi na dzierżawę państwowej ziemi. Sprzedaż gruntów będących w zasobach ANR nadal jest wstrzymana.
Wyjątek stanowi sprzedaż nieruchomości na rzecz byłych właścicieli lub ich następców prawnych, których wcześniej zawiadomiono o przeznaczeniu nieruchomości do sprzedaży. Możliwa jest też sprzedaż tzw. gruntów inwestycyjnych, które są przeznaczone m.in. pod budownictwo mieszkaniowe, budowę obiektów sportowo-rekreacyjnych czy też budowę parków – przemysłowych czy też technologicznych, centrów biznesowo-logistycznych oraz nieruchomości w strefach ekonomicznych.
Zgodnie z decyzją Waldemara Humięckiego, p.o. prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych, oddziały terenowe i filie ANR wznowiły już przetargi nieograniczone i ograniczone na dzierżawę nieruchomości. Są też nieodpłatnie przekazywane nieruchomości na rzecz jednostek samorządu terytorialnego. Są rozdysponowywane lokale mieszkalne. Udzielana jest także bezzwrotna pomoc finansowa na doprowadzenie do należytego stanu technicznego przekazanych uprzednio lokali i budynków wraz z infrastrukturą.
„Agencja Nieruchomości Rolnych wznawia przetargi na dzierżawę ziemi ze względu na chęć umożliwienia jej uprawy w nowym roku i zabezpieczenia przed ewentualnym przejęciem przez osoby nieuprawnione, m.in. bezumownych użytkowników” – czytamy w komunikacie ANR. „Dzięki podjętym decyzjom gminy i spółdzielnie mieszkaniowe z całej Polski będą mogły zakończyć już rozpoczęte i realizowane we współpracy z Agencją inwestycje i remonty w infrastrukturę techniczną m.in. lokali na terenach popegeerowskich.”
W dalszym ciągu nie odbywają się przetargi na sprzedaż gruntów. W Lubelskiem w listopadzie zostało odwołanych 229 przetargów. Na grudzień nie były już ogłaszane.
„W Biurze Prezesa Agencji nadal jest weryfikowana dokumentacja transakcji sprzedaży i dzierżawy nieruchomości, co do których było wymagane uzyskanie szczególnego pełnomocnictwa Prezesa Agencji” – czytamy w dalszej części komunikatu ANR.
– Chodzi o powierzchnie powyżej 50 ha – podaje Jan Antas z oddziału regionalnego ANR w Lublinie. – W naszym województwie takich przetargów nie było.
Od 25 listopada oddziały ANR wznowiły zawieranie umów sprzedaży i dzierżawy z kandydatami wyłonionymi w wyniku przeprowadzonych przetargów, gdzie nie było wymagane szczególne pełnomocnictwo prezesa ANR.