W wieku 88 lat zmarł w czwartek Zygmunt Łupina, historyk i legenda podziemia solidarnościowego
- Odszedł od nas człowiek prawy i wielkiego serca, wspaniały wychowawca młodzieży i patriota, któremu losy Ojczyzny nie były obojętne. Przekazywał historię z pasją, tym samym wzbudzając zainteresowanie młodego pokolenia. Wszystkim nam będzie Go brakowało - czytamy na stronie lubelskiej "Soliadrności".
Zygmunt Łupina ukończył w 1958 studia na Wydziale Humanistycznym UMCS, a w 1973 uzyskał stopień doktora nauk historycznych.
W 1980 wstąpił do „Solidarności”. W stanie wojennym został internowany od 13 grudnia 1981 do 15 września 1982. W trakcie osadzenia zorganizował Wszechnicę Internowanych, która m.in. przeprowadziła ustny egzamin maturalny Wiktora Judy, uznany następnie przez Katolicki Uniwersytet Lubelski. Później działał w podziemiu.
W 1989 został posłem na Sejm X kadencji (tzw. Sejm kontraktowy) z okręgu Kraśnik z ramienia Komitetu Obywatelskiego. W Sejmie był członkiem OKP. Pod koniec lat 90. należał do Ruchu Społecznego AWS. Zaangażował się również w działalność organizacji katolickich.
Do przejścia na emeryturę w 2004 roku, był nauczycielem w szkołach średnich w Lublinie, m. in. II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego i Pallotyńskim Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Batorego.
W 2013 r. za wybitne zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w działalności państwowej i publicznej, odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Na podstawie Wikipiedii