W piątek na UMCS rusza rekrutacja na kolejny rok akademicki. Największa lubelska uczelnia jeszcze nie wie, ilu studentów przyjmie na pierwszy rok. Politechnika Lubelska i Uniwersytet Przyrodniczy wiedzą. Szykują mniej indeksów niż przed rokiem
Zmniejszenie limitów przyjęć na pierwszy rok studiów na wielu szkołach wyższych wymuszają nowe zasady przyznawania ministerialnych dotacji. W tym przypadku decydujący będzie algorytm mierzony liczbą studentów przypadających na jednego nauczyciela akademickiego. Jeśli będzie ich więcej, pieniędzy z ministerstwa będzie mniej. Dlatego masowe przyjmowanie studentów nie będzie już opłacalne.
Cięcia szykują się na lubelskich uczelniach. Politechnika Lubelska już wcześniej informowała, że aby wypełnić ministerialne kryteria, w ciągu dwóch lat będzie musiała zredukować liczbę wszystkich studentów z 10 tys. do 7,5 tys. Na nadchodzący rok akademicki planuje przyjąć w sumie 4925 kandydatów. – W porównaniu z bieżącym rokiem limit został zmniejszony o 175 miejsc. Ale lista oferowanych przez nas kierunków pozostanie bez zmian – informuje Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy uczelni.
O 213 indeksów mniej szykuje z kolei Uniwersytet Medyczny. – W tym roku nie będziemy prowadzić rekrutacji na większość kierunków na studiach zaocznych, które cieszyły się znikomym zainteresowaniem. Przyjmiemy też mniej osób na studia dzienne na kierunku zdrowie publiczne, na którym co roku nie wypełnialiśmy limitów – mówi Krystyna Walkowska, kierownik Działu Jakości Kształcenia UM. Cięć nie będzie na najpopularniejszych kierunkach. Liczba miejsc na stomatologii będzie taka sama jak przed rokiem, a na medycynę uczelnia planuje przyjąć o osiem osób więcej. – Taką propozycję wysłaliśmy do Ministerstwa Zdrowia, ale jeszcze czekamy na oficjalną odpowiedź – dodaje Walkowska.
UMCS, który w piątek rozpoczyna internetową rejestrację kandydatów na studia, jeszcze nie informuje o tegorocznych limitach przyjęć. – Uchwała rekrutacyjna zostanie przyjęta w maju – wyjaśnia Aneta Adamska, rzecznik prasowy uniwersytetu.
Według nieoficjalnych informacji, na pierwszy rok studiów może zostać przyjętych o ok. 20 proc. kandydatów mniej niż w ubiegłym roku.
KUL, który rekrutację rozpoczął jako pierwsza lubelska uczelnia już 4 kwietnia, nie planuje zmieniać limitów. – U nas w stosunku do ubiegłego roku liczba miejsc wzrośnie o 2 proc. – zapowiada z kolei Iwona Pachcińska, rzecznik prasowy Uniwersytetu Przyrodniczego. Ta uczelnia planuje przyjąć na pierwszy rok dwa tysiące kandydatów.
Internetowa rejestracja kandydatów na lubelskich uczelniach
- KUL – do 6 lipca
- UMCS od 14 kwietnia do 7 lipca (na kierunkach, na których przeprowadzany
będzie egzamin praktyczny – do 23 czerwca)
- Politechnika Lubelska – 22 maja – 5 lipca (na kierunku architektura – do 23 czerwca)
- Uniwersytet Medyczny – 15 maja – 26 czerwca (dla kandydatów z zagraniczną i międzynarodową maturą 24 kwietnia – 4 maja)
- Uniwersytet Przyrodniczy – 10 maja - 10 lipca