Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 stycznia 2016 r.
17:52

Znalazł pracę jako kierowca i zaczął spłacać dług. Wtedy urzędnicy zabrali mu prawo jazdy

0 141 A A
Tomasz Madejek będzie mógł wystąpić o zwrot dokumentu tylko wtedy, gdy przez pół roku będzie dokonywał regularnych wpłat. Ponieważ nie ma pracy, na razie jest to jednak niemożliwe
Tomasz Madejek będzie mógł wystąpić o zwrot dokumentu tylko wtedy, gdy przez pół roku będzie dokonywał regularnych wpłat. Ponieważ nie ma pracy, na razie jest to jednak niemożliwe

Kiedy znalazł pracę jako kierowca i zaczął spłacać dług, urzędnicy pozbawili go… prawa jazdy i tym samym możliwości płacenia alimentów. Mieszkaniec Lublina nie może zrozumieć decyzji MOPR.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tomasz Madejek ma dwoje dzieci, na które powinien płacić alimenty. W jakiej wysokości, ani ile zalega – tego nie chce zdradzić.

– Nie płaciłem, bo nie miałem z czego – przyznaje jedynie w rozmowie z Dziennikiem Wschodnim. – To nie jest jednak tak, że nie interesowałem się zadłużeniem. W 2013 roku poszedłem do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie dowiedzieć się, jak wygląda sprawa i powiedzieć, że nie lekceważę swojego obowiązku tylko nie płacę, bo nie mam pracy.

Jak mówi, urzędniczka poleciła mu wtedy zarejestrować się w urzędzie pracy. – Nie zrobiłem tego, bo wiedziałem, że pośredniak mi nie pomoże – tłumaczy Madejek i dodaje, że zamiast tego zaczął intensywne poszukiwania zajęcia. Wysyłał setki cv. Umawiał się na spotkania z pracodawcami. – W 2014 r. znalazłem dobrą pracę na umowę-zlecenie. Zostałem kierowcą. Zacząłem płacić alimenty i spłacać zadłużenie.

W ciągu pięciu miesięcy pan Tomasz wpłacił na konto MOPR ponad 4 tys. zł. – Urzędnicy nie byli jednak usatysfakcjonowani. Ciągle kazali mi się zarejestrować w urzędzie pracy. Mówiłem, że nie mogę tego zrobić, bo przecież pracuję. Pokazywałem swoje umowy, ale bez skutku. Ostatecznie odebrali mi, jako dłużnikowi alimentacyjnemu, prawo jazdy – denerwuje się. – Na pytanie dlaczego pozbawiają mnie pracy, urzędniczka odpowiedziała, że przecież nie muszę pracować jako kierowca. Jakby znalezienie innego zajęcia było czymś prostym.

Madejek prawo jazdy stracił we wrześniu ubiegłego roku. Razem z nim także pracę. – Teraz mieszkam kątem u znajomych i nie bardzo wiem, jak związać koniec z końcem. Zamiast wpłacać do MOPR całe alimenty i dług, wpłacam po 50 zł miesięcznie tylko dlatego, żeby nie wyszło że się uchylam od tego obowiązku i żeby z tego powodu nie trafić do więzienia – przyznaje mężczyzna.

– To oburzająca sytuacja – denerwuje się pan Konrad, znajomy mężczyzny, który próbuje mu pomóc. – Urzędniczki odbierając mu prawo jazdy odebrały mu pracę i dochody. Odebrały możliwość spłacania długów. Teraz pewnie będą chciały go skazać za tzw. niealimentację. Zupełnie nie rozumiem, jak to możliwe.

Pracownicy MOPR mówią, że nie mają sobie w tej sprawie nic do zarzucenia. – Nie robimy nic złośliwie. Wszystkie nasze działania są podyktowane przepisami – podkreśla Magdalena Suduł, rzecznik lubelskiego MOPR. – To, czy ktoś jest zarejestrowany w urzędzie pracy, nie jest dla nas kwestią kluczową. Bazujemy w nich na zaświadczeniach otrzymywanych od komornika.

Decyzję o uznaniu dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań wydaje się, gdy przez okres 6 ostatnich miesięcy wpłaca on mniej niż 50 proc. zasądzonej kwoty. Pan Tomasz takim okresem płacenia nie mógł się wykazać.

– Wpłaty były nieregularne – podkreśla Suduł. – Przesłanką do skierowania wniosku o zatrzymanie prawa jazdy nie był wyłącznie fakt niezarejestrowania się jako osoba bezrobotna, a informacja przekazana przez komornika sądowego o braku regularnych, comiesięcznych wpłat ze strony dłużnika w ostatnich 6 miesiącach. Co istotne, decyzja podjęta w tej sprawie przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie została utrzymana w przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze oraz sąd administracyjny. Żaden z tych organów nie stwierdził działania, które byłoby sprzeczne z prawem.

Czytaj więcej o:

Komentarze 141

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 lipca 2016 o 07:18
0
POLSKA KRAJ IDIOTÓW - nie płacisz alimentów ZABIERAJĄ PRAWO JAZDY ???
Avatar
Gość / 3 lipca 2016 o 10:35
0
Placic przez pol roku alimenty i prawko odadza
Avatar
Tedi / 7 lutego 2016 o 21:48
0

Dla urzędasów liczą sie tylko przepisy!!!! Ciekawe czy cudowny PIS wkońcu coś zmieni

Urzędnicy ani SĘDZIOWIE  przede wszystkim nie znają przepisów , to nieuki wyrzucić to i nakazać też niech prowadzą działalności gospodarce to się wtedy nauczą wszystkich ustaw i ale  wtedy zaczną  pyskować

Avatar
Tedi / 7 lutego 2016 o 21:47
0

Dla urzędasów liczą sie tylko przepisy!!!! Ciekawe czy cudowny PIS wkońcu coś zmieni

Urzędnicy ani SĘDZIOWIE  przede wszystkim nie znają przepisów , to nieuki wyrzucić to i nakazać też niech prowadzą działalności gospodarce to się wtedy nauczą wszystkich ustaw i ale  wtedy zaczną  pyskować

Avatar
Gość / 7 lutego 2016 o 18:12
0

O matko i córko. Od kilku dni non stop komentujecie (w większości w dość wulgarny sposó B) przedstawioną przez DW sytuację ale nikomu nie chciało się poszukać podstawy prawnej działań MOPR. W przypływie dobrej woli zrobię to za was, ponieważ oczy bolą od zatrważającej ilości negatywnych i mało merytorycznych komentarzy. Zatem, przechodząc do meritum:

Podstawa prawna działań MOPR to art. 5 ust. 3a i 3b ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Warto też zajrzeć do wyroku TK z dnia 12 lutego 2014 roku (K 23/10). Starosta natomiast wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy na podstawie art. 5 ust. 5 ustawy po złożeniu przez organ właściwy dłużnika stosownego wniosku w tym zakresie.

Poza tym (co zresztą zauważyło kilku komentujących) SKO i WSA podtrzymały decyzję organu, zatem należy uznać, że nie doszło do wydania decyzji z naruszeniem przepisów - powyższe można domniemywać, ponieważ nie znamy pełnego stanu faktycznego a dopiero po jego obiektywnej analizie można zająć konkretne stanowisko.

Reasumując, odsyłam do treści ustawy.

przeczytałem ustawę i interpretacje plus rózne wskaźniki zastosowania i jak jżyję na świecie większego kretynizmu nie widziałem ustawa która ma motywować zostaje użyta jako ustawa karząca a jeszcze w takiej formie została zupełnie pominięta a nawet odwrócona jej funkcja bo jak ma na człowieka działać motywująco kiedy mu się odebrało pracę ? przecież to kurestwo w najczystszym wydaniu !

łem ustawę i interpretacje plus rózne wskaźniki zastosowania i jak jżyję na świecie większego kretynizmu nie widziałem ustawa która ma motywować zostaje użyta jako ustawa karząca a jeszcze w takiej formie została zupełnie pominięta a nawet odwrócona jej funkcja bo jak ma na człowieka działać motywująco kiedy mu się odebrało pracę ? przecież to kurestwo w najczystszym wydaniu !

rozwiń
Avatar
Tomasz / 14 stycznia 2016 o 18:32
0

Właśnie jakim cudem ? tym bardziej że orzeczenie SKO " o nilegalności działań MOPR" dostałem miesiąc po decyzji o odebraniu prawa jazdy po tygodniu od otrzymania deecyzji z SKO dostałem ponaglenie zwrotu dokumentu i nową decyzję SKO o tym że wszystko jest zgodne z prawem . 

więc decyzja która była rozpatrywana w SKO została podjęta przez UM z pominięciem SKO 

Avatar
Tomasz / 14 stycznia 2016 o 18:31
0

JAKIM kuwa cudem odebrano mu prawo jazdy??? Na jakiej podstawie? Tylko policja/sąd może pozbawić kogoś prawa jazdy (jazda po pijanemu, ilość pkt, wypadek itd.). Albo gość kłamie, albo urzędnik powinien odpowiedzieć z tego artykułu i zapłacić z własnej kieszeni te alimenty: "Ustawa z 20 stycznia 2011 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa (Dz.U. nr 34, poz. 173)"

Właśnie jakim cudem ? tym bardziej że orzeczenie SKO " o nilegalności działań MOPR" dostałem miesiąc po decyzji o odebraniu prawa jazdy po tygodniu od otrzymania deecyzji z SKO dostałem ponaglenie zwrotu dokumentu i nową decyzję SKO o tym że wszystko jest zgodne z prawem . 

Właśnie jakim cudem ? tym bardziej że orzeczenie SKO " o nilegalności działań MOPR" dostałem miesiąc po decyzji o odebraniu prawa jazdy po tygodniu od otrzymania deecyzji z SKO dostałem ponaglenie zwrotu dokumentu i nową decyzję SKO o tym że wszystko jest zgodne z prawem . 

rozwiń
Avatar
xxx / 14 stycznia 2016 o 18:26
0

Poza tym, kara za jazdę bez prawa jazdy w tym wypadku to tylko 50 zł mandatu (bez punktów), a skoro Pan ma długi alimentacyjne to mandatem (a nawet dziesięcioma) naprawdę nie powinien się przejmować..

gdyby chodziło o prywatne jezdzenie to jest pikuś problem w tym że jeździł zawodowo i nie problem w PJ tylko ubezpieczenia itp . albo kontrole i auto do aresztu +koszty holowania ... 

Avatar
Gość / 11 stycznia 2016 o 22:21
0
Rzuc palenie cwoku jezdzij MPK zamiast mercedesem to bedziesz mial na alimenty.
Avatar
Gość / 11 stycznia 2016 o 20:15
0
A od kiedy splaca sie dlug w MOPRze a nie u Komornika?
Avatar
Gość / 4 lipca 2016 o 07:18
0
POLSKA KRAJ IDIOTÓW - nie płacisz alimentów ZABIERAJĄ PRAWO JAZDY ???
Avatar
Gość / 3 lipca 2016 o 10:35
0
Placic przez pol roku alimenty i prawko odadza
Avatar
Tedi / 7 lutego 2016 o 21:48
0

Dla urzędasów liczą sie tylko przepisy!!!! Ciekawe czy cudowny PIS wkońcu coś zmieni

Urzędnicy ani SĘDZIOWIE  przede wszystkim nie znają przepisów , to nieuki wyrzucić to i nakazać też niech prowadzą działalności gospodarce to się wtedy nauczą wszystkich ustaw i ale  wtedy zaczną  pyskować

Avatar
Tedi / 7 lutego 2016 o 21:47
0

Dla urzędasów liczą sie tylko przepisy!!!! Ciekawe czy cudowny PIS wkońcu coś zmieni

Urzędnicy ani SĘDZIOWIE  przede wszystkim nie znają przepisów , to nieuki wyrzucić to i nakazać też niech prowadzą działalności gospodarce to się wtedy nauczą wszystkich ustaw i ale  wtedy zaczną  pyskować

Avatar
Gość / 7 lutego 2016 o 18:12
0

O matko i córko. Od kilku dni non stop komentujecie (w większości w dość wulgarny sposó B) przedstawioną przez DW sytuację ale nikomu nie chciało się poszukać podstawy prawnej działań MOPR. W przypływie dobrej woli zrobię to za was, ponieważ oczy bolą od zatrważającej ilości negatywnych i mało merytorycznych komentarzy. Zatem, przechodząc do meritum:

Podstawa prawna działań MOPR to art. 5 ust. 3a i 3b ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Warto też zajrzeć do wyroku TK z dnia 12 lutego 2014 roku (K 23/10). Starosta natomiast wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy na podstawie art. 5 ust. 5 ustawy po złożeniu przez organ właściwy dłużnika stosownego wniosku w tym zakresie.

Poza tym (co zresztą zauważyło kilku komentujących) SKO i WSA podtrzymały decyzję organu, zatem należy uznać, że nie doszło do wydania decyzji z naruszeniem przepisów - powyższe można domniemywać, ponieważ nie znamy pełnego stanu faktycznego a dopiero po jego obiektywnej analizie można zająć konkretne stanowisko.

Reasumując, odsyłam do treści ustawy.

przeczytałem ustawę i interpretacje plus rózne wskaźniki zastosowania i jak jżyję na świecie większego kretynizmu nie widziałem ustawa która ma motywować zostaje użyta jako ustawa karząca a jeszcze w takiej formie została zupełnie pominięta a nawet odwrócona jej funkcja bo jak ma na człowieka działać motywująco kiedy mu się odebrało pracę ? przecież to kurestwo w najczystszym wydaniu !

łem ustawę i interpretacje plus rózne wskaźniki zastosowania i jak jżyję na świecie większego kretynizmu nie widziałem ustawa która ma motywować zostaje użyta jako ustawa karząca a jeszcze w takiej formie została zupełnie pominięta a nawet odwrócona jej funkcja bo jak ma na człowieka działać motywująco kiedy mu się odebrało pracę ? przecież to kurestwo w najczystszym wydaniu !

rozwiń
Avatar
Tomasz / 14 stycznia 2016 o 18:32
0

Właśnie jakim cudem ? tym bardziej że orzeczenie SKO " o nilegalności działań MOPR" dostałem miesiąc po decyzji o odebraniu prawa jazdy po tygodniu od otrzymania deecyzji z SKO dostałem ponaglenie zwrotu dokumentu i nową decyzję SKO o tym że wszystko jest zgodne z prawem . 

więc decyzja która była rozpatrywana w SKO została podjęta przez UM z pominięciem SKO 

Avatar
Tomasz / 14 stycznia 2016 o 18:31
0

JAKIM kuwa cudem odebrano mu prawo jazdy??? Na jakiej podstawie? Tylko policja/sąd może pozbawić kogoś prawa jazdy (jazda po pijanemu, ilość pkt, wypadek itd.). Albo gość kłamie, albo urzędnik powinien odpowiedzieć z tego artykułu i zapłacić z własnej kieszeni te alimenty: "Ustawa z 20 stycznia 2011 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa (Dz.U. nr 34, poz. 173)"

Właśnie jakim cudem ? tym bardziej że orzeczenie SKO " o nilegalności działań MOPR" dostałem miesiąc po decyzji o odebraniu prawa jazdy po tygodniu od otrzymania deecyzji z SKO dostałem ponaglenie zwrotu dokumentu i nową decyzję SKO o tym że wszystko jest zgodne z prawem . 

Właśnie jakim cudem ? tym bardziej że orzeczenie SKO " o nilegalności działań MOPR" dostałem miesiąc po decyzji o odebraniu prawa jazdy po tygodniu od otrzymania deecyzji z SKO dostałem ponaglenie zwrotu dokumentu i nową decyzję SKO o tym że wszystko jest zgodne z prawem . 

rozwiń
Avatar
xxx / 14 stycznia 2016 o 18:26
0

Poza tym, kara za jazdę bez prawa jazdy w tym wypadku to tylko 50 zł mandatu (bez punktów), a skoro Pan ma długi alimentacyjne to mandatem (a nawet dziesięcioma) naprawdę nie powinien się przejmować..

gdyby chodziło o prywatne jezdzenie to jest pikuś problem w tym że jeździł zawodowo i nie problem w PJ tylko ubezpieczenia itp . albo kontrole i auto do aresztu +koszty holowania ... 

Avatar
Gość / 11 stycznia 2016 o 22:21
0
Rzuc palenie cwoku jezdzij MPK zamiast mercedesem to bedziesz mial na alimenty.
Avatar
Gość / 11 stycznia 2016 o 20:15
0
A od kiedy splaca sie dlug w MOPRze a nie u Komornika?
Zobacz wszystkie komentarze 141

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie
19 lipca 2018, 21:00

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu filmowego Najlepsze z najgorszych w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można zobaczyć film Turecki Rambo. Projekcja odbędzie się 19 lipca o godz. 21.

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu 0 0

Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski, potomek królewskiego rodu Poniatowskich od ponad dziesięciu lat odwiedza Polskę. Ostatnio był na południowym Podlasiu. Uczestniczył we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej.

Udane starty lubelskich żużlowców

Udane starty lubelskich żużlowców 0 0

Zawodnik lubelskiego Speed Car Motoru Robert Lambert wygrał II rundę Tauron SEC

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców 6 5

Związkowcy zakładowej Solidarności zapowiadają ogólnopolską pikietę przed siedzibą Zakładów Azotowych Puławy. Zamierzają protestować przeciwko łamaniu swoich praw. Jednocześnie narasta konflikt między organizacjami działającymi w firmie.

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach 3 1

W niedzielę wieczorem policjanci z VII komisariatu w Lublinie otrzymali zgłoszenie o zaginięciu nastolatki.

Dachowanie volkswagena w Kolonii Trębaczów. Kobieta ranna
galeria

Dachowanie volkswagena w Kolonii Trębaczów. Kobieta ranna 0 0

Do wypadku doszło w poniedziałek przed godziną 2 w nocy na drodze krajowej nr 82, w miejscowości Kolonia Trębaczów (gm. Łęczna).

Gdzie są jeszcze wolne miejsca na studia w Lublinie?

Gdzie są jeszcze wolne miejsca na studia w Lublinie? 0 0

Publiczne szkoły wyższe z Lublina zakończyły pierwszy etap rekrutacji i sukcesywnie ogłaszają kolejne listy przyjętych na studia. Wolne miejsca są jeszcze m.in. na ośmiu kierunkach na Politechnice Lubelskiej.

Gmina Puławy: Gdzie wymieniają oświetlenie uliczne?

Gmina Puławy: Gdzie wymieniają oświetlenie uliczne? 0 0

Przyspiesza montaż nowego oświetlenia ulicznego w gminie Puław. Nowe lampy w tym roku otrzymał Dobrosławów, następna w kolejce jest Góra Puławska oraz szereg innych miejscowości.

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów 3 0

AZS PSW Biała Podlaska wraca do treningów. W składzie akademiczek będzie kilka zmian

Nowy zalew powstanie w woj. lubelskim. W planach kąpielisko i plaża na wysepkach

Nowy zalew powstanie w woj. lubelskim. W planach kąpielisko i plaża na wysepkach 37 7

Za dwa lata będzie gotowy projekt zalewu w Piaskach. Będzie też wiadomo, ile ta inwestycja będzie kosztowała.

Lublin: Z galerii handlowej zniknęła droga biżuteria. Szukają tych mężczyzn [zdjęcia]
galeria

Lublin: Z galerii handlowej zniknęła droga biżuteria. Szukają tych mężczyzn [zdjęcia] 28 3

Policjanci z I komisariatu w Lublinie poszukują dwóch sprawców kradzieży w galerii handlowej.

XXII Międzynarodowy Festiwal i Kurs Pianistyczny w Nałęczowie
18 lipca 2018, 19:00

XXII Międzynarodowy Festiwal i Kurs Pianistyczny w Nałęczowie 0 0

Wielkimi krokami zbliża się 22. edycja Międzynarodowego Festiwalu i Kursu Pianistycznego w Nałęczowie. W dniach 18-27 lipca do miasta zawitają wybitni artyści z kraju i zagranicy, m.in. Kazimierz Brzozowski i Tomoko Mack-Brzozowska.

Kolej dodatkowym środkiem komunikacji miejskiej w Lublinie? Pomysł "wyciągnięty z szafy"

Kolej dodatkowym środkiem komunikacji miejskiej w Lublinie? Pomysł "wyciągnięty z szafy" 45 12

Nową-starą koncepcję Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej pokazał w poniedziałek pełnomocnik wojewody lubelskiego. Jest to odświeżona wersja planów sprzed ośmiu lat. Zakłada budowę nowych przystanków kolejowych w Lublinie, Kraśniku i obok wiaduktu w Konopnicy. Nie ma na razie konkretnych projektów ani funduszy na budowę.

„Sen o mieście” w sierpniu na zamku. Bilety po 2 zł

„Sen o mieście” w sierpniu na zamku. Bilety po 2 zł 0 0

„Sen o mieście” wraca na dziedziniec lubelskiego zamku. Widowisko w reżyserii Janusza Opryńskiego zobaczymy 4, 5, 10, 11 sierpnia, godz. 21. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów.

Błąd na pomniku smoleńskim w Kraśniku? Zapytaliśmy prof. Bralczyka
galeria

Błąd na pomniku smoleńskim w Kraśniku? Zapytaliśmy prof. Bralczyka 73 44

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej czy Rzeczypospolitej Polskiej? Na napisie umieszczonym na odsłoniętym w niedzielę pomniku smoleńskim w Kraśniku z postacią prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest ta pierwsza wersja. Zdaniem językoznawcy prof. Jerzego Bralczyka obie formy są dopuszczalne, choć w sytuacjach uroczystych lepiej jest odmienić obydwa człony.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!