Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 października 2019 r.
6:28

Zniknie dziki parking, posadzą drzewa. W innych częściach Lublina także

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
113 48 A A
Zielony skwer ma powstać w miejscu dzikiego parkingu na rogu Nadbystrzyckiej i Glinianej
Zielony skwer ma powstać w miejscu dzikiego parkingu na rogu Nadbystrzyckiej i Glinianej (fot. Maciej Kaczanowski)

Prawie 200 drzew ma być posadzonych jesienią na terenie Lublina na zlecenie władz miasta. W wielu miejscach mają się też pojawić krzewy i inne rośliny ozdobne. U zbiegu ul. Nadbystrzyckiej i Glinianej dziki parking zmieni się w zielony skwerek. Ogrodnicy zawitają nie tylko na główne arterie, ale także na blokowiska.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Siedem nowych lip drobnolistnych ma się pojawić wzdłuż Kapucyńskiej. Zostaną posadzone obok już rosnących, które kiepsko zniosły tegoroczne lato. Tych, którzy zdążyli się zmartwić, uspokajamy: miasto nie zamierza tu wyciąć starych drzew. Przy jezdni posadzone będą dodatkowo krzewy irgi. Z kolei na Starym Mieście ogrodnicy przyjadą na pl. Rybny, gdzie „wróci” wierzba płacząca.

Tej jesieni upiększana ma być ul. Muzyczna, gdzie oprócz pięciu wiśni ozdobnych przybędzie ponad 230 róż i tyle samo krzewów tawuły, a kolejne rośliny ozdobne, w tym różane kobierce, mają się pojawić niedaleko Dębu 700-lecia posadzonego przy nowym moście. Ucieszyć mogą się ci, którzy nie lubią patrzeć na przydrożne ekrany akustyczne. Część z nich (na długości niemal 800 metrów) ma z czasem zniknąć za pnączami. Miasto zamawia takie sadzonki na al. Sikorskiego, al. Solidarności, ul. Poligonowej, czy Zelwerowicza.

Ponad 1300 krzewów róży, przeszło 500 krzewów rokitnika oraz ponad 30 klonów ozdobi skrzyżowanie ul. Bohaterów Monte Cassino z ul. Armii Krajowej. W tysiącach liczone będą też krzewy zamawiane na pas zieleni między jezdniami Mełgiewskiej od al. Tysiąclecia do al. Andersa, czyli wzdłuż starej części Kalinowszczyzny. Planowana tu roślinność (tawliny, pęcherznice, klony) ma pełnić rolę „zielonej blokady” uniemożliwiającej nieprawidłowe zawracanie. Rozjeżdżaniu zieleńca mają też zapobiec krzewy, które Ratusz zamawia na osiedlową ul. Bydgoską.

Aż 51 klonów trafi na ul. Jana Pawła II. Tutaj drzewa będą sadzone przy dwupasmówce na wysokości blokowisk Węglina Południowego. Szpalery klonów oddzielą od ruchliwej trasy bloki przy Gęsiej 19 i 21, kolejne będą się ciągnąć od Gęsiej 29 do 35, ostatnie będą na wysokości Kryształowej 2 i 4.

Na Felinie 25 nowych drzew ma ozdobić ul. Kazimierza Jagiellończyka (14 lip holenderskich, 11 śliw wiśniowych), gdzie zamawiane są też krzewy pęcherznicy i efektownie kwitnącej odmiany tawuły. 20 lip holenderskich trafi na ul. Zygmunta Augusta, gdzie sadzone mają być ponadto berberysy, tawuły i pnącza. – Wszystko zostanie utrzymane w kolorystyce zieleni, bieli, czerwieni i bordo – zapowiada Urząd Miasta.

Ratusz obiecuje ponadto urządzenie kilku zielonych skwerów. Jeden z nich powstanie niedaleko przychodni przy Juranda w miejscu notorycznie rozdeptywanego i zaśmiecanego trawnika. Mają się tu pojawić kompozycje z krzewów śnieguliczki, hortensji i irgi, staną też ławki i kosze na śmieci, chociaż za przychodnią nie wszystko będzie gotowe w tym roku. Kolejny skwer ma być urządzany na Czubach między blokami przy Szwoleżerów 5 i 9, a projekt przewiduje tu krzewy, drzewa, łąkę i plac zabaw. Kwitnące i pachnące krzewy mają wzbogacić również skwer przy Biedronki.

Urząd Miasta ogłosił już przetarg na posadzenie roślin oraz ich roczną pielęgnację w wymienionych powyżej miejscach. Już wcześniej wybrano wykonawców innych skwerów. Jeden z nich ma powstać w miejscu dzikiego parkingu na rogu Nadbystrzyckiej i Glinianej, gdzie kierowcy notorycznie rozjeżdżają trawnik. Miasto zamawia tu 75 fioletowych lilaków, 24 sadzonki ozdobnej trawy, jedną wiśnię płaczącą, dwie ławki i dwa kosze na śmieci. – Skwer powinien być gotowy do końca października – zapowiada Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta. Ratusz obiecuje też nowe sadzonki m.in. przy ul. Dulęby, Lwowskiej i Kunickiego.

e-Wydanie

Komentarze 48

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
. / 10 października 2019 o 07:45
+31
Jeśli ktoś tam parkuje to znaczy że jest na to potrzeba. Jeśli to teren miasta to co szkodzi położyć kostkę z dziurami niech trawa wyrasta, samochody niech parkuja i za parkowanie płacą...
Jak ktoś tam parkuje to znaczy, że łamie prawo i niszczy wspólną przestrzeń.
No to tym bardziej albo wyrzucić albo zrobić miejsca parkingowe! Jak zrobią legalne miejsca to zarobią tyle samo ile na mandatach. Jak zrobią skwer to znowu będą parkować w innych nielegalnych miejscach i takie przeganianie będzie.
 Wyciać wszystkie drzewa, zlikwidować trawniki i porobić wszędzie parkingi, bo książeta mają za daleko do swoich 15 letnich złomów.
 Wyciać wszystkie drzewa, zlikwidować trawniki i porobić wszędzie parkingi, bo książeta mają za daleko do swoich 15 letnich złomów. rozwiń
Avatar
Ja / 10 października 2019 o 08:19
+25
Na rogu Glinianej z Nadbystrzycką to będą musieli wojsko postawić aby wieśniaki zaraz tego nie zniszczyły.
Avatar
. / 10 października 2019 o 07:34
+24
Jeśli ktoś tam parkuje to znaczy że jest na to potrzeba. Jeśli to teren miasta to co szkodzi położyć kostkę z dziurami niech trawa wyrasta, samochody niech parkuja i za parkowanie płacą...
 Jak ktoś tam parkuje to znaczy, że łamie prawo i niszczy wspólną przestrzeń.
Avatar
Gość / 10 października 2019 o 06:53
+17
Niech straż miejska zacznie reagować na sygnały gdzie kierowcy niszczą trawniki gdzie rosną drzewa i teren jest tuż obok przedszkola i okien, jak poprosi się ich o interwencję, mówią to klepisko, ale przecież samochody które nie zgodnie z przepisami są tam parkowane zrobiły to klepisko.
Avatar
Gość / 10 października 2019 o 08:24
+13
A na ul. Chopina w miejscu wyciętych lip pod KUL?
Avatar
Gość / 10 października 2019 o 10:32
+11
"Walki z kierowcami atak ciąg dalszy. Miesiąc temu było 264.000 samochodów. Teraz zostało tylko 265.000. Jak tak dalej pójdzie to ulice opustoszeją." - Do wczoraj było 265.000. Dzisiaj jest już 265.020, więc dobudowa 15 miejsc postojowych niczego nie zmienia. Trzeba powoli myśleć o wyburzaniu budynków w Lublinie, bo samochody nie mieszczą się już nawet na chodnikach.
Avatar
/ 10 października 2019 o 12:53
+10
Lublin miał być Wiedniem i Kopenhagą !!! To da się zrealizować ale Jesteśmy zabiedni ta chwilę obecną. Dług miasta to jedno a niskie zarobki mieszkańców aglomeracji Lublin w porównaniu z Konurbacją Śląską to drugie...
 Lublin bardziej przypomina jakieś prowincjonalne ukraińskie albo rosyjskie miasto niż zachodnie.
Avatar
Gość / 10 października 2019 o 10:47
+10
dlaczego w tym dzikim kraju/mieście nikt nie przestrzega przepisów ??? rozumiem przestępcy tak jak ci ze zdjęcia / ileż to punktów zarobić można - złe parkowanie,na trawniku ,jazda po chodniku - 2x,jazda tyłem, nieprawidlowe włączanie się do ruchu - i ....po prawku!!!/ - ale straż miejska, policja- nota bene miejsce szcególnie zamieszkane przez policjantów,urzędnicy panstwowi i nauczyciele akademiccy którym to kodeks etyki ponoc nakazuje reakcję w takich przypadkach !!! gdzie jest ich reakcja ???!!!!! tylko frajerzy w strefie parkowania na miejscach wyznaczonych!!!! bulą kasę- przestępcy NIE!!!!!!!!!!!!!!????????/
dlaczego w tym dzikim kraju/mieście nikt nie przestrzega przepisów ??? rozumiem przestępcy tak jak ci ze zdjęcia / ileż to punktów zarobić można - złe parkowanie,na trawniku ,jazda po chodniku - 2x,jazda tyłem, nieprawidlowe włączanie się do ruchu - i ....po prawku!!!/ - ale straż miejska, policja- nota bene miejsce szcególnie zamieszkane przez policjantów,urzędnicy panstwowi i nauczyciele akademiccy którym to kodeks etyki ponoc nakazuje reakcję w takich przypadkach !!! gdzie jest ich reakcja ???!!!!! tylko frajerzy w strefie parkowania na m... rozwiń
Avatar
aga / 10 października 2019 o 10:29
+10
Drzewa  tak  ale  nie  przy  ulicach i drogach  . Wszyscy  wiemy jakim  są   zagrożeniem  podczas  wypadków samochodowych.
Jak jaśnie Pan zapierdziela po mieście grubo ponad ograniczenie, to rzeczywiście - drzewa mogą być pewnym zagrożeniem. Dla większości, normalnych kierowców drzewa oddzielające pasy lub będące przy jezdni nie stanowią problemu, zaś podczas wypadku przy przepisowej jeździe nie stwarzają zazwyczaj śmiertelnego zagrożenie. Dla mieszkańców zaś, jest to forma zmniejszenie uciążliwości akustycznej, poprawy jakość powietrza oraz podczas upałów zmniejszonego nagrzewania chodnika i jezdni.
Jak jaśnie Pan zapierdziela po mieście grubo ponad ograniczenie, to rzeczywiście - drzewa mogą być pewnym zagrożeniem. Dla większości, normalnych kierowców drzewa oddzielające pasy lub będące przy jezdni nie stanowią problemu, zaś podczas wypadku przy przepisowej jeździe nie stwarzają zazwyczaj śmiertelnego zagrożenie. Dla mieszkańców zaś, jest to forma zmniejszenie uciążliwości akustycznej, poprawy jakość powietrza oraz podczas upałów zmniejszonego nagrzewania chodnika i jezdni. rozwiń
Avatar
CO Z FABRYCZNA / 10 października 2019 o 09:54
+10
zrobiliście burdel to posadzcie i uporządkujcie teren plus nakaz zdjęcia tych paskudnych reklam na lokalach jak w Bangladeszu !
Avatar
Gość / 11 października 2019 o 16:43
+1
a może miasto zainteresowałoby się nie dużymi terenami zielonymi na Węglinie Południowym. Chodzi mi o tereny u zbiegu ulic Agatowej-Granitowej-Berylowej. Na terenach tych rosną drzewa, chodzi o to, żeby uporządkować te tereny, zrobić alejki, posiać trawę, postawić ławeczki. Byłyby to dobre miejsca na chwilowy odpoczynek osób starszych, rodziców z dziećmi. Drzewa stanowiłyby doskonałą ochronę przed słońcem i nawet spalinami sąsiadujących ulic.
Avatar
Gość / 10 października 2019 o 16:23
+7
Jeszcze łańcuchami niech ogrodzą te drzewa bo zaraz idioci wyłamią.
Avatar
Gość / 10 października 2019 o 13:20
+3
"mi kiedyś odpisali mailowo, że mogę sprawę zgłosić do sądu" - szkoda, że nie wyliczyli, o ile mogę pomniejszyć należności podatkowe. No bo skoro usługi (które są otrzymywane w ramach płaconych podatków) nie są mi zapewniane, to czemu mam za nie płacić?
Avatar
Gość / 10 października 2019 o 13:15
+9
"Zgłaszam 4y samochody stojące na chodniku o szerokosci 1m pozostawiające pieszym 30-40 cm , a oni(SM) pozostawiają karteczki z pouczeniem zamiast wezwań/ mandatu" - mi kiedyś odpisali mailowo, że mogę sprawę zgłosić do sądu jeżeli samochody, o których mowa utrudniają mi przejście. Więc po co ta służba, skoro tak prostej sprawy jak parkowanie nie potrafi załatwić mandatam?
Avatar
/ 10 października 2019 o 12:53
+10
Lublin miał być Wiedniem i Kopenhagą !!! To da się zrealizować ale Jesteśmy zabiedni ta chwilę obecną. Dług miasta to jedno a niskie zarobki mieszkańców aglomeracji Lublin w porównaniu z Konurbacją Śląską to drugie...
 Lublin bardziej przypomina jakieś prowincjonalne ukraińskie albo rosyjskie miasto niż zachodnie.
Avatar
Gość#64 / 10 października 2019 o 12:13
0
Lublin miał być Wiedniem i Kopenhagą !!!  To da się zrealizować ale Jesteśmy zabiedni ta chwilę obecną. Dług miasta to jedno a niskie zarobki mieszkańców aglomeracji Lublin w porównaniu z Konurbacją Śląską to drugie...
Avatar
KK / 10 października 2019 o 11:50
+8
Jeśli ktoś tam parkuje to znaczy że jest na to potrzeba. Jeśli to teren miasta to co szkodzi położyć kostkę z dziurami niech trawa wyrasta, samochody niech parkuja i za parkowanie płacą...
Jak ktoś tam parkuje to znaczy, że łamie prawo i niszczy wspólną przestrzeń.
No to tym bardziej albo wyrzucić albo zrobić miejsca parkingowe! Jak zrobią legalne miejsca to zarobią tyle samo ile na mandatach. Jak zrobią skwer to znowu będą parkować w innych nielegalnych miejscach i takie przeganianie będzie.
 Gdyby prawdopodobienstwo dostania solidnego mandatu było wieksze niż 0 to by raczej nie parkowali. U nas w mieście SM zrobiła się jakaś mietka i to jest problem . Zgłaszam 4y samochody stojące na chodniku o szerokosci 1m pozostawiające pieszym 30-40 cm , a oni(SM) pozostawiają karteczki z pouczeniem zamiast wezwań/ mandatu. 
 Gdyby prawdopodobienstwo dostania solidnego mandatu było wieksze niż 0 to by raczej nie parkowali. U nas w mieście SM zrobiła się jakaś mietka i to jest problem . Zgłaszam 4y samochody stojące na chodniku o szerokosci 1m pozostawiające pieszym 30-40 cm , a oni(SM) pozostawiają karteczki z pouczeniem zamiast wezwań/ mandatu.  rozwiń
Avatar
r / 10 października 2019 o 11:16
-3
W Lublinie najwięcej drzew wycięto gdy weszło w życie tzw Lex Szyszko
 Otóż to. A najchętniej z tego prawa korzystali ci, którzy najgłośniej przeciw niemu (bo to zły pisor był przecież co tę ustawę wymyślił) protestowali.
Avatar
Gość / 10 października 2019 o 11:16
+7
"Niech straż miejska zacznie reagować na sygnały gdzie kierowcy niszczą trawniki" - Może straż Miejska reaguje. Tylko zamiast nakładać mandaty poucza. Takiego karania część kierowców by chciała. Facet, który zabił 12-latkę na pasach chciał kary w zawieszeniu, a Ci co parkują nieprawidłowo chcą kary pouczenia. Bezmyślność i przeświadczenie o bezkarności jest przeolbrzymie. I dlatego takich miejsc w Lublinie jest mnóstwo, a na drogach jest jak jest.
Avatar
www / 10 października 2019 o 11:14
+2
To tak przed wyborami tylko
Ale jakimi wyborami? Samorządowe już były, rok temu. A na posła ani senatora Żuk nie startuje z tego co się orientuję.
 Tia, ale z o drugiego plakatu Żuk się uśmiecha i wciska ludziom panią Wcisło. A ta akurat w najbliższych wyborach do sejmu kandyduje.
Zobacz wszystkie komentarze 48

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Geocaching International Film Festival w CK
14 listopada 2019, 17:30

Geocaching International Film Festival w CK 0 0

W czwartek, 14 listopada o godz. 17.30 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) zorganizowana zostanie lubelska edycja Geocaching International Film Festival.

Dostawca pizzy rozwoził coś jeszcze. Grozi mu więzienie

Dostawca pizzy rozwoził coś jeszcze. Grozi mu więzienie 5 0

Policjanci zatrzymali 22-letniego dostawcę pizzy. Jak się okazało, poza nią dostarczał także marihuanę.

Lublin: Jest wyrok dla radcy prawnego, który jechał po pijanemu i zaatakował policjantów

Lublin: Jest wyrok dla radcy prawnego, który jechał po pijanemu i zaatakował policjantów 2 5

Jest prawomocne rozstrzygnięcie w sprawie Ryszarda K. – radcy prawnego z Lublina. Odpowiadał on za jazdę po pijanemu i napaść na policjantów. Sąd odwoławczy utrzymał wyrok skazujący wobec prawnika.

A. Macierewicz otworzył inauguracyjne posiedzenie Sejmu IX kadencji
film

A. Macierewicz otworzył inauguracyjne posiedzenie Sejmu IX kadencji 0 10

Marszałek senior Antoni Macierewicz otworzył pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji.

Jak być aktywnym i nie wydać ani grosza? Darmowe zajęcia i atrakcje w Lublinie

Jak być aktywnym i nie wydać ani grosza? Darmowe zajęcia i atrakcje w Lublinie 0 1

Jesteś studentem i brakuje ci pieniędzy na rozrywkę? Seanse filmowe, wystawy, warsztaty, spotkania literackie czy zajęcia sportowe, takie jak fitness, wspinaczka czy szermierka - dostępne są w Lublinie za darmo.

"Święty z Fortu Waszyngtona" w Miasto movie
13 listopada 2019, 19:00

"Święty z Fortu Waszyngtona" w Miasto movie 0 0

W ramach cyklu Miasto movie w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) 13 listopada o godz. 19 odbędzie się projekcja filmu "Święty z Fortu Waszyngtona".

Świąteczne szaleństwo prezentowe - czyli co zrobić z nieudanymi prezentami?

Świąteczne szaleństwo prezentowe - czyli co zrobić z nieudanymi prezentami? 0 0

Grudzień zbliża się nieubłaganie, a wraz z nim świąteczne szaleństwo zakupowe. Już za niedługo sklepy wymienią wystroje swoich witryn na świąteczne, a wszystkich ogarnie zakupowa gorączka. Niestety, choć spodziewamy się otrzymać wymarzone prezenty, rzeczywistość często sprowadza nas na ziemię i okazuje się, że zamiast drona w naszej paczce znajdują się... skarpetki, lub inne niezbyt pożądane przedmioty. Czy można więc zrobić coś lepszego z naszymi prezentami, niż wyrzucić je do kosza? Okazuje się, że tak, a korzystając z serwisu pokato.pl można łatwo je sprzedać lub wymienić na coś ciekawszego.

Polska w czołówce najbardziej zadowolonych z życia krajów w Unii Europejskiej

Polska w czołówce najbardziej zadowolonych z życia krajów w Unii Europejskiej 0 6

Mieszkańcy Unii Europejskiej są coraz szczęśliwsi - wynika z raportu opublikowanego przez Eurostat. W gronie najbardziej zadowolonych z życia krajów znalazła się także Polska. Na czele rankingu uplasowali się za to Finowie.

Chełm: 27-latek zatrzymany w centrum. Policja dobrze go znała

Chełm: 27-latek zatrzymany w centrum. Policja dobrze go znała 1 0

Mężczyzna poszukiwany był 5 nakazami doprowadzenia do zakładu karnego wydanymi przez sąd. Wpadł w centrum miasta z niewielką ilością narkotyków, które miał przy sobie.

Biłgoraj: 30-latek wyskoczył z jadącego samochodu

Biłgoraj: 30-latek wyskoczył z jadącego samochodu 0 1

30-letni mieszkaniec Biłgoraja spędzi kilka najbliższych lat za kratkami. Mężczyzna chciał uniknąć zatrzymania i wyskoczył z jadącego samochodu

Lutnia na wiosnę chce powalczyć o awans

Lutnia na wiosnę chce powalczyć o awans 0 0

Lutnia Piszczac zajęła na półmetku rozgrywek pierwsze miejsce. Trener Henryk Grodecki: można było zgromadzić jeszcze więcej punktów

Taniej z kartą seniora w ręku. Nowe miejsca na liście ze zniżkami

Taniej z kartą seniora w ręku. Nowe miejsca na liście ze zniżkami 0 0

Zamość. Miasto aktualizuje listę miejsc, które honorują Zamojską Kartę Seniora. To przedsiębiorcy, firmy i instytucje oferujący zniżki mieszkańcom w wieku 60+. Wysokość ulg i zasady korzystania zależą wyłącznie od partnerów programu

Tranzyt Merkurego na tle Słońca. Niezwykłe zjawisko było widoczne w Polsce [wideo]
film

Tranzyt Merkurego na tle Słońca. Niezwykłe zjawisko było widoczne w Polsce [wideo] 0 1

W poniedziałek (11.11) doszło do tranzytu Merkurego, czyli przejścia pierwszej i najmniejszej planety Układu Słonecznego przed tarczą Słońca. Zjawisko było widoczne częściowo w Polsce.

Skarby Ziemi - Giełda Minerałów i Biżuterii
16 listopada 2019, 10:00

Skarby Ziemi - Giełda Minerałów i Biżuterii 0

W dniach 16-17 listopada 2019 serdecznie zapraszamy na Giełdę Minerałów i Biżuterii „Skarby Ziemi”, która jest organizowana już po raz 52 w Lublinie przy Akademickiej 15. Giełda jest doskonałą okazją do podziwiania minerałów, skamieniałości, meteorytów, kamiennych ozdób, bursztynów, pereł oraz wyrobów wykonanych ze skarbów natury.

Puławy: Budżet miasta na 2020 rok. Planują rekordowo wysokie wydatki

Puławy: Budżet miasta na 2020 rok. Planują rekordowo wysokie wydatki 9 10

Trwają ostatnie prace nad projektem budżetu miasta Puławy na rok 2020. Dokument ma być gotowy przed 15 listopada. Z tego co wiemy, będzie on rekordowy pod wieloma względami. Zarówno pod względem wydatków, środków na inwestycje, jak i zadłużenia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.