Wykłady z historii Lublina, warsztaty z redagowania tekstów i pozyskiwania funduszy europejskich i wiele innych darmowych szkoleń czeka osoby, które zgłoszą się do programu Wolontariusz Europejskiej Stolicy Kultury. Zapisy trwają do 22 grudnia.
- Poza tym wystarczy mieć czas i chęci – mówi Agata Will, jeden z koordynatorów projektu.
Wykłady i warsztaty w budynku Warszatów przy ul. Popiełuszki ruszają w styczniu. Potrwają 10 miesięcy. Na początek świeżo upieczeni wolontariusze poznają historię Lublina, ideę Europejskiej Stolicy Kultury i dowiedzą się czym zajmują się poszczególne instytucje kulturalne w naszym mieście.
W maju i kwietniu rozpoczną się zajęcia fakultatywne (dla chętnych). W programie m.in. redagowanie tekstów, pozyskiwanie funduszy, marketing i promocja wydarzeń kulturalnych. Lato to czas na praktykę – pomogą przy organizacji Nocy Kultury, letnich festiwali, Jarmarku Jagielońskiego.
- Liczymy na to, że po skończeniu takiego kursu wolontariusze zaczną działać na własną rękę. Bo tutaj nauczą się gdzie pójść, z kim rozmawiać, by zrealizować własny projekt – mówi Agata Will. – Ale nie zostawimy ich samych sobie. Pomożemy i pokierujemy w odpowiednią stronę – dodaje.
Wśród czterdziestu osób, które już zapisały się do programu jest Paweł Zlot, student IV roku Mechaniki i Budowy Maszyn na Politechnice Lubelskiej. Paweł chciałby wprowadzić życie kulturalne w mury swojej uczelni.
- Na Politechnice mało kto wie o tym co dzieje się w mieście. Wchodzę na wydział i widzę dwa plakaty. Jeden informuje o koncercie sprzed miesiąca, drugi o imprezie w „Kaziku”. Na „Zooma” natknąłem raz – mówi Paweł Zlot.
Do programu można zapisać się tylko do 22 grudnia. By to zrobić, wystarczy wypełnić ankietę dostępną na stronie www.warsztatykultury.pl w dziale współpraca.
- Przyjmiemy wszystkich chętnych. A jeśli okaże się, że wielu wolontariuszy będzie miało czas tylko w weekendy to zrobimy też taką grupę – dodaje Will.
Udział w projekcie jest bezpłatny.