Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 lipca 2021 r.
7:34

Żuki w realu i na muralu. W 41. rocznicę Lubelskiego Lipca '80 odsłonięto 80-metrową pracę

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 1 A A

Kawałek oryginalnej plandeki z żuka posłużył do symbolicznego odsłonięcia tablicy, a tym samym muralu, przy ul. Mełgiewskiej w Lublinie. Uroczystość budziła zainteresowanie, bo na jezdni ustawił się lublin i kilka żuków, które wyglądały jakby zjechały z malowidła poświęconego historii nieistniejącej fabryki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W sobotę i niedzielę w Lublinie trwały obchody 41. rocznicy Lubelskiego Lipca 80. W niedzielę wieczorem na ul. Mełgiewskiej, w rejonie skrzyżowania z ul. Gospodarczą, zgromadzili się uczestnicy okolicznościowej uroczystości. W ramach rocznicowych obchodów oficjalnie odsłonięto mural, który powstał jesienią zeszłego roku. Krakowski artysta Olaf Cirut zaprojektował i namalował blisko 80-metrową pracę, poświęconą historii Fabryki Samochodów Ciężarowych.

Opowieść na muralu zaczyna się na początku lat 50. ubiegłego wieku, kiedy z fabrycznej taśmy zjechał samochód Lublin-51, licencyjna wersja radzieckiego samochodu GAZ-51. W niedzielę jedna z takich ciężarówek, świetnie zachowanych i utrzymanych, otwierała kawalkadę aut towarzyszących odsłonięciu tablicy, która informuje o muralu, jego idei i inicjatorach. Za lublinem-51 jechały, w równie świetnej formie, żuki.

Tablicę odsłonił Zdzisław Serwin, dawny pracownik fabryki samochodów, który brał udział w wydarzeniach Lubelskiego Lipca w 1980 roku. Zamiast wstęgi był kawałek plandeki z żuka, przechowywanej do dziś. Powagi wydarzeniu dodała obecność pocztu sztandarowego.

Na uroczystość zaprosiła rada dzielnicy Hajdów-Zadębie, która w lipcu zeszłego roku, wspólnie z Centrum Kultury, ogłosiła konkurs na mural. Organizatorzy chcieli, żeby przypominał historię ogromnego zakładu pracy, który działał w Lublinie przez kilkadziesiąt lat. Autorzy mieli zawrzeć sceny związane między innymi z jego otwarciem, właśnie z wydarzeniami Lubelskiego Lipca '80 ale też stanu wojennego z 1981 roku czy produkowanych w FS pojazdów.

Jury I nagrodę przyznało za projekt Olafowi Cirutowi. Autor pracował przy realizacji w październiku zeszłego roku. Z powodu pandemii jego pracę odsłonięto oficjalnie dopiero w niedzielę. Olafa Ciruta nie było na uroczystości, aktualnie jest w Wiedniu. List, który nadesłał, przeczytał Jacek Skiba, przewodniczący rady dzielnicy Hajdów-Zadębie, który wpadł na pomysł powstania muralu, doprowadził do realizacji i organizował wydarzenie.

Niedzielne spotkanie przeniosło się na teren fabryki, którą można było zwiedzić z przewodnikiem. Zabytkowe samochody pojechały tam także, wracając za bramę, którą opuściły ponad pół wieku temu.

Tak się fatalnie złożyło, że niedawno wandale zniszczyli centralny fragment muralu, który jest dostępny na wyciągniecie ręki. Na żuku z napisem „Solidarność” ktoś domalował rasistowskie napisy i symbole. Przed wernisażem próbowano je usunąć, wykorzystując najgorszy z możliwych sposobów – zdzierając mechanicznie warstwę muru, niszcząc jego fakturę i fragment malowidła. Jeśli fundusze na to pozwolą, będą podejmowane próby rekonstrukcji uszkodzonej pracy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie przestaje szukać dawców w regionie. Tym razem najbardziej potrzebna jest grupa krwi 0 RhD -, którą można podać każdemu człowiekowi na świecie.

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor lubelskiego oddziału KRUS po kilkunastu dniach od objęcia stanowiska stracił zaufanie do kierownika jednostki w Białej Podlaskiej. Marek Uściński ma żal do kolegów z rady powiatu bialskiego, że w porę nie zareagowali na pismo

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrał na wyjeździe z Młynami Stoisław Koszalin i jest bardzo blisko wywalczenia drugiego miejsca na koniec sezonu

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Na rogu ul. Zamojskiej i Rusałki wzrok przyciąga kolorowy ogródek u wejścia do Studia Wnętrz Da Vinci. Prowadzi je wspólnie z mężem Jolanta Salamucha. Rośliny to jej pasja, którą łączy z biznesem, co widać również wewnątrz lokalu

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez
1 maja 2024, 14:00

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez

Rajd rowerowy, zawody wędkarskie, konkursy, zlot starych samochodów i motocykli, a także wiele najróżniejszych koncertów i patriotyczne uroczystości. Program tegorocznej, organizowanej już po raz XIX Majówki Roztoczańskiej w Krasnobrodzie jest zapełniony wydarzeniami. Potrwają do 5 maja.

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?
Zdjęcia
galeria

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?

W PRL każdy musiał wziąć udział w pochodzie 1-majowym. Nie było wymówek. Jeśli ktoś nie poszedł musiał się z tego grubo tłumaczyć. Uroczystości pierwszomajowe były obowiązkowe. Święto 1 Maja było jednym z najważniejszych w PRL. Kanon zachowań wymagał aby nieść tzw. szturmówkę, albo transparent z napisem swojej firmy. Zobaczmy, jak w Lublinie obchodzono 1 Maja.

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do terminala w Koroszczynie coraz częściej sięga ponad 20 kilometrów. Bywa, że dociera aż do Międzyrzeca Podlaskiego. Kierowcy narzekają jednak, że niektórzy przewoźnicy wpychają się do kolejki

Zamość. Auto, moja pasja, moje oczko w głowie - zdjęcia
ZDJĘCIA
galeria

Zamość. Auto, moja pasja, moje oczko w głowie - zdjęcia

Kupują z reguły okazyjnie, a później... zaczynają się już duże wydatki. Życie kręci się wtedy między pracą, domem, a garażem. Kiedy już można z niego wyjechać, czas mija od zlotu do zlotu. Około takich 200 pasjonatów motoryzacji dotarło w środę swoimi zabytkowymi pojazdami do Zamościa.

Świdnik. Wyniki czwartej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Świdnik. Wyniki czwartej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Bukmacherzy FC Wahadłowi po zaciętym meczu byli lepsi od Kopaczy FC zwyciężając minimalnie 6:5

Puławy. Sport traci głównego sponsora

Puławy. Sport traci głównego sponsora

Czarne chmury zbierają się nad kolejnym klubem sportowym z Puław. We wtorek KS Wisła poinformował, że Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. wypowiedziała umowę sponsoringową zawartą z klubem ze skutkiem na dzień 30 czerwca 2024 roku.

Krwawy początek majówki. 4 osoby zginęły

Krwawy początek majówki. 4 osoby zginęły

4 osoby zginęły, 7 zostało rannych. Początek długiego weekendu wyjątkowo tragiczny

LNBA. Zwycięstwa 12 Małp oraz Alco

LNBA. Zwycięstwa 12 Małp oraz Alco

Chociaż do zakończenia zmagań w tej części rozgrywek została jeszcze jedna seria gier, to znany jest już skład czołowej czwórki, która będzie rywalizować w fazie play-off

Lubelskie Perła Polski Cycling Team pojawiło się w wyścigach we Włoszech oraz Austrii

Lubelskie Perła Polski Cycling Team pojawiło się w wyścigach we Włoszech oraz Austrii

Obie imprezy były bardzo mocno obsadzone, chociaż na Półwyspie Apenińskim startowali jedynie orlicy

Imprezy klubowe w Lublinie – 1-5 maja
1 maja 2024, 19:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 1-5 maja

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Przed nami długi weekend. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

Lublin. Piknik Europejski w Parku Ludowym - Zdjęcia
galeria

Lublin. Piknik Europejski w Parku Ludowym - Zdjęcia

W środę 1 maja w Parku Ludowym w Lublinie, odbył się Piknik Europejski. Okazją do świętowania jest zbliżająca się dwudziesta rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Komunikaty