Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 lipca 2019 r.
20:01

Zwycięzca jest jeden, przegrani – wszyscy. Komentarz redaktora naczelnego

288 302 A A

Mądrość i dojrzałość większości polega na tym, że czasami wsłuchuje się w to, co mówi mniejszość, szczególnie gdy ta mówi z sensem. Lekceważenie tego głosu, demonstracyjne okazywanie przewagi tylko dlatego, że ma się silny demokratyczny mandat od wyborców, nie jest dobrym rozwiązaniem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W sprawie górek czechowskich taki schemat niestety właśnie zadziałał – ze szkodą nie tylko dla mieszkańców, ale także dla rządzącego miastem klubu radnych Krzysztofa Żuka i samego prezydenta. Jego poplecznicy najwidoczniej przegapili, że 7 kwietnia tego roku w Lublinie skończył się etap #MuremZaŻukiem. W monolicie społecznego poparcia pojawiła się rysa i smarowanie jej wazeliną nie przyniesie spodziewanego efektu.

W całym procesie zabrakło przejrzystości i dialogu. Zamiast wzywać CBA do roztaczania nad tematem górek tarczy antykorupcyjnej, wystarczyło zorganizować okrągły stół, zatrudnić zawodowych negocjatorów, mediatorów, przeprowadzić wszystko jawnie ze wszystkimi stronami konfliktu. Może miasto i mieszkańcy ugraliby więcej, może wszystkie strony wstałyby od stołu zadowolone. Polityczny obóz prezydenta (Żuk jest szefem PO w Lubelskim, a trzon jego klubu to radni tej formacji) wielokrotnie oburzał się na praktyki PiS uchwalania ustaw po nocach, w pośpiechu, bez oglądania się na głosy sprzeciwu, na zasadzie „mamy większość i co nam zrobicie?”. Teraz zaserwował nam dokładnie to samo, co robili ich polityczni oponenci.

Z przyjemnością słuchałem wczoraj wystąpień mieszkańców, którzy z przekonaniem, pasją, ze znawstwem mówili o tym terenie, o jego walorach przyrodniczych, ekologicznych, bioróżnorodności; którzy bezinteresownie (bo przecież oni nie zarobią na górkach) przez prawie 20 godzin obserwowali obrady, emocjonalnie w nich uczestniczyli. Tym razem przegrali, ale nie wracają na tarczy. Ich głos wczoraj wyraźnie wybrzmiał w Ratuszu i daleko poza nim.

Wydany o świcie wyrok na górki czechowskie to błąd. Błąd, który będzie dużo kosztował nas wszystkich, także zwolenników zabudowy tego terenu, choć oni mogą jeszcze nie zdawać sobie z tego sprawy. Radni z prezydenckiego klubu (z wyjątkiem dwóch wstrzemięźliwych) podjęli decyzję brzemienną w skutki przede wszystkim dla przyszłych pokoleń. Nam pewnie uda się jeszcze umrzeć ze starości, ale nie ma już takiej pewności co do młodszych, czy ich przypadkiem wcześniej nie pokona klimatyczny armagedon.

Za kilka lat, gdy górki będą już zabudowane, pewnie mocniej odczujemy skutki upałów, trudniej nam się będzie oddychało i nawet w naturalistycznym parku nie znajdziemy wówczas wytchnienia. Ale na refleksję będzie wtedy za późno.

e-Wydanie

Komentarze 302

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 1 lipca 2019 o 20:44
+35
Lepiej niech redaktor powie dlaczego jak do ratusza przyjdą przeciwnicy zabudowy to robicie każdemu zdjęcie z osobna i skrupulatnie cytujecie każde wypowiedziane przez nich słowo ale jak pojawią się zwolennicy zagospodarowania Górek to nawet słowem o tym nie wspomnicie. Przecież to są standardy rodem z Białorusi.
Avatar
Gość / 1 lipca 2019 o 20:11
+31
Ciekawe jakie zdanie miałby pan Wiejak gdyby wcześniej zakaz zabudowy obejmował także jego działkę która znajduje sie na górkach czechowskich na której stoi jego willa?! Wiadomo, ze teraz jest przeciwko bo już się wybudowal, wiec po co mu sąsiedzi, bloki, większy ruch?
Avatar
Gość / 1 lipca 2019 o 21:19
+29
Czy pretekstem do napisania tego pożal się boże tekstu było to, że za chwilę redaktor będzie miał na Górkach sąsiadów? Może pora przestać się mazać jak dziecko któremu mama nie chce kupić zabawki i poszukać domu w Głusku albo Jakubowicach?
Avatar
Gość / 1 lipca 2019 o 21:10
+28
"Najprzyjemniejsze" było słuchanie buczenia i pokrzykiwań grupki próbującej trzymać władzę na Górkach Czechowskich, gdy głos zabierał ktokolwiek kto miał zdanie odmiennie od Obrońców Górek. To był istny pokaz kultury i dobrego wychowania. Co tam merytoryczne argumenty drugiej strony, co tam kulturalna dyskusja, my mamy monopol na rację i basta. Będziemy walić w bębny, krzyczeć i obrażać póki nie stanie na naszym. Może i nawet dobrze się stało, że nie stanęło.
Avatar
Gość / 1 lipca 2019 o 20:49
+28
Gdyby Żuk słuchał każdej mniejszości w tym mieście, to proszę mi wierzyć na słowo, nie byłby w stanie podjąć żadnej, powtarzam żadnej, decyzji. Nie wyremontowałby ani nie zbudował żadnej ulicy, szkoły, obiektu sportowego czy kulturalnego, nie kupiłby żadnego autobusu czy roweru miejskiego. Zawsze znajdzie się ktoś komu się coś nie podoba.
Avatar
Gość / 1 lipca 2019 o 20:44
+28
Syf i wszędobylska nawłoć. Nareszcie jakieś konkretne decyzje. Jakie będą realne efekty ocenimy w czasie.
Avatar
Gość / 1 lipca 2019 o 20:41
+28
K.Wiejaku nie czujesz, że ludzie rzygają już tym tematem? Proponuję meliskę na uspokojenie skołatanych nerwów i zimny okład na rozgrzane czoło. Dobrze zrobi.
Avatar
Gość / 1 lipca 2019 o 20:34
+28
W DW już wiedzą, że błąd? A jak się okaże, że po powstaniu parku ludzie zaczną masowo przychodzić na Górki Czechowskie? A jak się okaże, że przewietrzanie nie zostało zaburzone? Panie redaktorze więcej obiektywizmu, chyba się Pan trochę zatracił w tym całym hejcie pomysłu zagospodarowania Górek Czechowskich.
Avatar
Gość / 1 lipca 2019 o 20:25
+28
Tereny najcenniejsze przyrodniczo zostaną zachowane. Zabudowane zostaną te nie przedstawiające większej wartości. Na tym polega ten cały kompromis.
Avatar
Gość / 1 lipca 2019 o 20:23
+28
Aha. Wygrał tylko jeden? A park to dla kogo? Dla dewelopera? Czy dla mieszkańców? Ciąg dalszy propagandowych wypocin redaktora naczelnego DW.
Avatar
Gość / 9 lipca 2019 o 14:47
-2
Z komuną walczą, a kapitalizm też nienawidzą... Jak gdzieś tam w USA mieszkańcy miasta chcieli ocalić zabytkową wieżę śrutową, to zebrali kasę i teren i wieżę od dewelopera kupili, a nie piłowali mordy że takie te dewelopery okropne!
Avatar
z dedykacja dla panow z przescieradlami / 8 lipca 2019 o 11:24
+1
kolejny atak dewo-trolli na kolejnego przeciwnika (tym razem red Wiejaka) zabudowy terenu ktory jest kluczowy dka miasta. Kazdy kto jest przeciw natychmiast jest zalewany hejtem. A jak prasa w ratuszu pytala o wypowiedzi panow trzymajacych (do gory nogami zreszta;)) nienajswiezsze juz przescieradla z manifestem zabudowy Gorek, to zaden pan sie nie zgodzil wypowiedziec... Za to mu nie zaplacono przeciez zeby az taki wysilek poczynil. W sumie mieszkancow chetnych do wypowiedzi za zabudowa bylo w ratuszu 2, w tym jeden z tbv..... to nawet jeszcze mniejszy odsetek niz w referendum. I chyba tylko na tym forum tendencja jest odwrotna, ale anonimizacja dodaje odwagi i robi robote :-) :-) wychodzi na to ze wstyd byc za zabudowa....
kolejny atak dewo-trolli na kolejnego przeciwnika (tym razem red Wiejaka) zabudowy terenu ktory jest kluczowy dka miasta. Kazdy kto jest przeciw natychmiast jest zalewany hejtem. A jak prasa w ratuszu pytala o wypowiedzi panow trzymajacych (do gory nogami zreszta;)) nienajswiezsze juz przescieradla z manifestem zabudowy Gorek, to zaden pan sie nie zgodzil wypowiedziec... Za to mu nie zaplacono przeciez zeby az taki wysilek poczynil. W sumie mieszkancow chetnych do wypowiedzi za zabudowa bylo w ratuszu 2, w tym jeden z tbv..... to nawet jeszc... rozwiń
Avatar
Moze jednak / 3 lipca 2019 o 18:13
+5
Ktoś tu chyba myślał, żę WieJak zachować swój widok z okna a tu taka niespodzianka.
Za wszelką cenę PRZYKRYĆ wszelkie głosy krytyczne, stwarzając z gruntu nieprawdziwe wrażenie, że poza autorami-bezpośrenimi beneficjentami istnieją jakieś osoby zadowolone! A przy okazji zdyskredytować potencjalnych przeciwników i zagłuszyć ich merytoryczne, racjonalmne argumenty..
Misie-klepacze z trolo-farmy dewelo-zukowej będą nam towarzyszyć na tym forum jeszcze długo, mając na uwadze fakt, że zysk ze sprzedaży tylko jednego apartamętu to równowartość 3-4 lat "pracy" takiego osobnika, a do "przykrywania" jest i będzie z każdym dniem coraz więcej, ponieważ - jak przekonalismy sie ostatnio - ratuszowy kamerdyner Ludzi z Wypchanymi Portfelami "poczuł moc", tzn. przestał się w ogóle przejmować tymi, którzy ośmielają się kwestionować stworzoną przez lokalnych oligarchów Wizję Dewelo-Rozwoju ich folwarku zwanego Kozim Grodem.
  trochę się boi? I stąd ciągła atywność  trollo-farm? Wie, że tym razem przepaść pomiędzy kolorowymi obiecankami a praktyką jest zbyt wielka? I że nie da się jej już przykryć fałszywym uśmieszkiem śliskiej jaszczurki i ckliwymi a pustymi sloganami..
  trochę się boi? I stąd ciągła atywność  trollo-farm? Wie, że tym razem przepaść pomiędzy kolorowymi obiecankami a praktyką jest zbyt wielka? I że nie da się jej już przykryć fałszywym uśmieszkiem śliskiej jaszczurki i ckliwymi a pustymi sloganami.. rozwiń
Avatar
Cdn scenki rodzajowej / 3 lipca 2019 o 18:05
+6
Skoro mamy do czynienia w dalszym ciągu z tak zmasowanym trollingiem, to oznacza, że w ekipie betonowo-ratuszowych "Mini-Machiavellich" najwyraźniej istnieje świadomość stopnia niezadowolenia społecznego i silna obawa, że przerodzi się ono w stały trend. Czują, że tym razem"przegięli" i to grubo, i że w tym przypadku smród rozszedł się szeroko a utrzyma baaardzo długo...
Jakbym słyszal te rozmówki: "No dobra, Panowie - kasa przytulona, ale - jak mawiał nasz ulubiony bohater, Dyzma - trochę pucu nie zaszkodzi! Niech się durny plebs cieszy!"
"I pamiętajta o przykazaniu starych stalinowskich propagandystów: 1000x powtórzone kłamstwo staje się prawdą. Może mimo wszystko ktoś jeszcze da się nabrać?"
"I pamiętajta o przykazaniu starych stalinowskich propagandystów: 1000x powtórzone kłamstwo staje się prawdą. Może mimo wszystko ktoś jeszcze da się nabrać?" rozwiń
Avatar
będzie coraz więcej tej plagi / 3 lipca 2019 o 17:56
+8
Ktoś tu chyba myślał, żę WieJak zachować swój widok z okna a tu taka niespodzianka.
Za wszelką cenę PRZYKRYĆ wszelkie głosy krytyczne, stwarzając z gruntu nieprawdziwe wrażenie, że poza autorami-bezpośrenimi beneficjentami istnieją jakieś osoby zadowolone! A przy okazji zdyskredytować potencjalnych przeciwników i zagłuszyć ich merytoryczne, racjonalmne argumenty..
 Misie-klepacze z trolo-farmy dewelo-zukowej będą nam towarzyszyć na tym forum jeszcze długo, mając na uwadze fakt, że zysk ze sprzedaży tylko jednego apartamętu to równowartość 3-4 lat "pracy" takiego osobnika, a do "przykrywania" jest i będzie z każdym dniem coraz więcej, ponieważ - jak przekonalismy sie ostatnio - ratuszowy kamerdyner Ludzi z Wypchanymi Portfelami "poczuł moc", tzn. przestał się w ogóle przejmować tymi, którzy ośmielają się kwestionować stworzoną przez lokalnych oligarchów Wizję Dewelo-Rozwoju ich folwarku zwanego Kozim Grodem.
 Misie-klepacze z trolo-farmy dewelo-zukowej będą nam towarzyszyć na tym forum jeszcze długo, mając na uwadze fakt, że zysk ze sprzedaży tylko jednego apartamętu to równowartość 3-4 lat "pracy" takiego osobnika, a do "przykrywania" jest i będzie z każdym dniem coraz więcej, ponieważ - jak przekonalismy sie ostatnio - ratuszowy kamerdyner Ludzi z Wypchanymi Portfelami "poczuł moc", tzn. przestał się w ogóle przejmować tymi, którzy ośmielają się kwestionować stworzoną przez lokalnych oligarchów Wizj... rozwiń
Avatar
Gość / 3 lipca 2019 o 17:56
-17
To jest wielkie zwycięstwo wszystkich mieszkańców czekających od kilkunastu lat na tereny rekreacyjne na Czechowie.
Avatar
Gość / 3 lipca 2019 o 17:55
-17
Te SONG-PROTESTY redaktora Wiejaka są dla większości mieszkańców populistycznym bełkotem za którym kryje się ukryty cel.
Avatar
Koronny dowód / 3 lipca 2019 o 17:29
+10
Skoro mamy do czynienia w dalszym ciągu z tak zmasowanym trollingiem, to oznacza, że w ekipie betonowo-ratuszowych "Mini-Machiavellich" najwyraźniej istnieje świadomość stopnia niezadowolenia społecznego i silna obawa, że przerodzi się ono w stały trend. Czują, że tym razem"przegięli" i to grubo, i że w tym przypadku smród rozszedł się szeroko a utrzyma baaardzo długo...
 Jakbym słyszal te rozmówki: "No dobra, Panowie - kasa przytulona, ale - jak mawiał nasz ulubiony bohater, Dyzma - trochę pucu nie zaszkodzi! Niech się durny plebs cieszy!"
 Jakbym słyszal te rozmówki: "No dobra, Panowie - kasa przytulona, ale - jak mawiał nasz ulubiony bohater, Dyzma - trochę pucu nie zaszkodzi! Niech się durny plebs cieszy!" rozwiń
Avatar
cdn... / 3 lipca 2019 o 17:16
+7
Ktoś tu chyba myślał, żę WieJak zachować swój widok z okna a tu taka niespodzianka.
 Za wszelką cenę PRZYKRYĆ wszelkie głosy krytyczne, stwarzając z gruntu nieprawdziwe wrażenie, że poza autorami-bezpośrenimi beneficjentami istnieją jakieś osoby zadowolone! A przy okazji zdyskredytować potencjalnych przeciwników i zagłuszyć ich merytoryczne, racjonalmne argumenty..
Avatar
Masza / 3 lipca 2019 o 17:09
-7
Ktoś tu chyba myślał, żę WieJak zachować swój widok z okna a tu taka niespodzianka.
Zobacz wszystkie komentarze 302

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ilu obcokrajowców pracuje w woj. lubelskim? Ukraińców mniej, przybyło osób z innego kraju

Ilu obcokrajowców pracuje w woj. lubelskim? Ukraińców mniej, przybyło osób z innego kraju 0 2

Obywatele Ukrainy nie wybierają już tak chętnie województwa lubelskiego na miejsce pracy. W Polsce liczba Ukraińców ubezpieczonych w ZUS w ciągu kilku ostatnich miesięcy rosła, tymczasem w naszym regionie – spadła. Tę lukę częściowo zapełniają Białorusini.

Krzysztof Krawczyk wystąpi na urodziny klubu Radość
10 sierpnia 2019, 20:00

Krzysztof Krawczyk wystąpi na urodziny klubu Radość 0 0

Legenda polskiej sceny muzycznej, Krzysztof Krawczyk, zaśpiewa 10 sierpnia Radości (ul. Bernardyńska 15) na III urodziny klubu. Start koncertu o godz. 20.

Wybieg dla psów, chodnik czy plac zabaw? Co wybiorą mieszkańcy Białej Podlaskiej

Wybieg dla psów, chodnik czy plac zabaw? Co wybiorą mieszkańcy Białej Podlaskiej 0 0

Na 19 projektów będą mogli głosować mieszkańcy w tegorocznej, czwartej już edycji budżetu obywatelskiego w Białej Podlaskiej. Najwięcej propozycji dotyczy budowy chodników czy miejsc do rekreacji.

Cyrk w Lublinie, czyli będziecie przecierać oczy ze zdumienia. Co trzeba zobaczyć na Carnavalu Sztukmistrzów 2019
Magazyn
25 lipca 2019, 16:00
galeria

Cyrk w Lublinie, czyli będziecie przecierać oczy ze zdumienia. Co trzeba zobaczyć na Carnavalu Sztukmistrzów 2019 0 6

W czwartek rozpocznie się w Lublinie festiwal Carnaval Sztukmistrzów, który obchodzi w tym roku dziesiąte urodziny.

Tratwą po Bugu. To protest

Tratwą po Bugu. To protest 17 2

Łukasz Długowski, dziennikarz i zapalony podróżnik od "Mikrowypraw" rozpoczął właśnie spływ tratwą flisacką po rzece Bug. To protest przeciwko planom regulacji rzek w Polsce.

Szkoła i biznes. Czym Lubelska Szkoła Realna będzie się różnić od innych liceów?
Lubelski Biznes

Szkoła i biznes. Czym Lubelska Szkoła Realna będzie się różnić od innych liceów? 2 1

Z Agnieszką Kantor-Kołodyńską, jedną z pomysłodawczyń powołania Lubelskiej Szkoły Realnej rozmawiamy o nowym liceum na edukacyjnej mapie Lublina.

"Wzywałam wszystkich zmarłych, bo myślałam, że to jest już koniec mojego życia". Jak się żyje miesiąc po nawałnicy
Reportaż
galeria

"Wzywałam wszystkich zmarłych, bo myślałam, że to jest już koniec mojego życia". Jak się żyje miesiąc po nawałnicy 0 1

Genowefa Jaskowska: Ten szum wody cały czas mi się śni. Florian Wołoszynek: Jednego dnia siedem pomp wypompowywało wodę naraz w naszym gospodarstwie. Andrzej Wołoszynek: Wszyściutko było zniszczone. Zaraz po ulewie zaczęło się sprzątanie. Później remont. Wczoraj minął dokładnie miesiąc od dnia, kiedy w ciągu kilku godzin wielu rodzinom w gminie Modliborzyce, w tym z Wierzchowisk II, nawałnica zabrała dorobek życia.

Jarosław Kaczyński na pikniku rodzinnym PiS w Chełmie [zdjęcia]
galeria

Jarosław Kaczyński na pikniku rodzinnym PiS w Chełmie [zdjęcia] 120 33

Działacze Prawa i Sprawiedliwości ruszyli w objazd po kraju – to realizacja przyjętych na niedawnej konwencji programowej w Katowicach. W Chełmie europosłanka Beata Mazurek z marszałkiem województwa lubelskiego Jarosławem Stawiarskim przedstawiła Jacka Sasina, obecnego wicepremiera, jako jedynkę PiS na listach w okręgu 7.

Stało się najgorsze. Policja znalazła ciało dziecka, to prawdopodobnie 5-letni Dawid

Stało się najgorsze. Policja znalazła ciało dziecka, to prawdopodobnie 5-letni Dawid 397 16

Martwy chłopiec znaleziony przez policjantów to najprawdopodobniej 5-letni Dawid poszukiwany od 10 lipca.

Radomiak – Górnik 0:0. Teraz pora na ligę!

Radomiak – Górnik 0:0. Teraz pora na ligę! 0 1

W ostatnim przedsezonowym meczu kontrolnym „zielono-czarni” zremisowali bezbramkowo w Radomiu z beniaminkiem Fortuna I Ligi Radomiakiem. Już w przyszłą sobotę Górnika czeka pierwszy mecz o punkty