Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łuków

2 maja 2020 r.
15:31

"Czarna lista" zakładów mleczarskich. Ministerstwo łagodzi ton, a w branży huczy

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
3 4 A A
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne (fot. pixabay)

Po publikacji Ministerstwa Rolnictwa „czarnej listy” zakładów, które importują z zagranicy mleko lub sery, w branży zawrzało. – Zestawienia zostały opatrzone stronniczym i nieprzyjaznym komentarzem– uważa Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. Z kolei, resort odpowiada, że celem publikacji „była chęć wyczulenia podmiotów przetwórczych na potrzebę zakupu surowca mlecznego przede wszystkim od krajowych dostawców”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na liście znalazło się 15 zakładów sprowadzających z zagranicy mleko, wśród nich, na przykład, tacy potentaci mleczarscy jak podlaskie Mlekovita czy Piątnica. Do tego 12 firm, które importują zagraniczne sery czy masło. Do tego ostatniego zestawienia trafiło Lumiko z Łukowa. Ministerstwo zarzuca im brak „patriotyzmu gospodarczego".

Ministerstwo: Sytuacja bez precedensu 

Ale kilka dni po naszej publikacji, resort łagodzi ton wypowiedzi. – Zmniejszony światowy popyt i utrudnienia logistyczne powodują spadek cen zbytu przetworów mleczarskich, a to z kolei przekłada się na zagrożenie poziomu dotychczasowych cen płaconych rolnikom za surowiec mleczny – tłumaczy Dariusz Mamiński z Departamentu Komunikacji Ministerstwa.

Do resortu miały docierać sygnały od producentów mleka o planowanych przez niektórych przetwórców ograniczeniach odbioru mleka i obniżkach cen jego skupu. – Sytuacja ta wzbudziła uzasadniony niepokój rolników– twierdzi Mamiński. Jednocześnie, resort podkreśla że jedną z wartości Unii Europejskiej jest jednolity rynek, dzięki któremu możliwa jest wymiana handlowa pomiędzy państwami członkowskimi.

– Jednakże czas pandemii jest sytuacją bez precedensu. W tak trudnych chwilach wartością jest potrzeba braterstwa i wzajemnej pomocy, patriotyzmu gospodarczego i wsparcia rodzimych producentów rolnych (…). Dlatego celem zamieszczenia informacji była chęć wyczulenia podmiotów przetwórczych na potrzebę zakupu surowca mlecznego przede wszystkim od krajowych dostawców– podkreśla przedstawiciel resortu.

 

Lumiko: Tysiąc ton sera poza granice 

Jednak, zdaniem zakładów takie publikacje są krzywdzące. – Trzeba przypomnieć, że Polska jest jednym z największych producentów mleka w Europie. To, co do nas wpływa z innych krajów, to jakiś mikrowycinek – uważa Grzegorz Rudek, prezes zarządu Lumiko. Z zestawienia resortu rolnictwa wynika, że w pierwszym kwartale tego roku zakład z Łukowa sprowadził 71 ton sera z Niemiec i Holandii. – Ale ministerstwo już nie odnotowało, że w tym czasie wysłaliśmy tysiąc ton naszego sera poza granice Polski – zaznacza prezes.

Związek Polskich Przetwórców Mleka: Zarzuty ministerstwa tendencyjne 

Po „czarnej liście” list do ministra rolnictwa wystosował Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. – Zestawienia zostały opatrzone stronniczym i nieprzyjaznym komentarzem, który nie prezentuje rzeczywistego obrazu działań wymienionych firm, a przez to godzi w ich dobry wizerunek i uderza w relacje, jakie od wielu lat budują one z konsumentami i dostawcami mleka– uważa Hydzik. – Szczególnie teraz, w dobie pandemii, widać starania ze strony mleczarń, aby chronić i utrzymać swoich dostawców. Przetwórcy mają świadomość, że razem z dostawcami grają w jednej drużynie, zwłaszcza w obliczu kolejnej klęski żywiołowej, czyli czekającej nas suszy i jej konsekwencji – zaznacza prezes i uważa że zarzuty ministerstwa są tendencyjne w ten sposób, że wiążą sprowadzenie tak znikomych ilości mleka spoza granic Polski z sytuacją ekonomiczną rolników–dostawców mleka.

– Takiego związku po prostu nie ma. Jeżeli podmioty dokonują zakupów mleka za granicą, to robią to z powodu nieadekwatnych do potrzeb i zdolności przetwórczych ilości surowca w gospodarstwach i braku możności zakupu surowca w kraju. Na pewno nie robią tego także w celu redukcji ponoszonych kosztów– dementuje Hydzik.

Z kolei, rolnicy z regionu wytykają że Polska sprowadza węgiel z Kolumbii. – Jak na ironię komunikat Ministerstwa Rolnictwa idealnie zbiegł się w czasie, kiedy do gdańskiego portu zacumował masowiec Agia Trias. To największy masowiec, jaki do tej pory wpłynął do polskiego portu. Statek, który może przetransportować 185 tysięcy ton towaru, nie przypłynął z kurtuazyjną wizytą. Wyładowany był węglem, który Polska postanowiła zaimportować wprost z Kolumbii – zauważa pan Janusz, który zajmuje się hodowlą drobiu w powiecie bialskim. – To mówi wszystko na temat patriotyzmu gospodarczego.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
annabo03 / 2 maja 2020 r. o 17:05
+17
To teraz ministerstwa chcą decydować co,gdzie kiedy i jak samodzielne przedsiębiorstwa mają prowadzić działalność !!!! Przecież juz 30 lat temu z okładem rynek został uwolniony od nakazów !!! Czy może się mylę??????
Avatar
fillip75 / 2 maja 2020 r. o 18:34
+16
Anno, ale z ciebie dziecko. Żeby wierzyć w coś tak utopijnego jak Wolny Rynek i to w Unii Europejskiej?! Ależ, żem się uśmiał. A znasz coś takiego jak "kwoty mleczne","kontraktację", "liczba pogłowia"...itd. Tak myślałem. No i polecam tobie oraz przedstawicielom branży mleczarskiej wycieczkę do Niemiec. Przyjrzyjcie się etykietom cen. Każdy produkt ma wyrażnie wskazany kraj pochodzenia (Ursprung). I za cholerę nie znajdziesz, ani jednego jabłka, czy nabiału z Polski. A są z Nowej Zelandii, czy Hiszpanii. Z Polski jedynie widoczne są pieczarki na ogólnych stoiskach, bo... mamy na nie de facto monopol. Trzeba patrzeć "polskim" przedsiębiorcom na ręce, bo wstydzą się własnych produktów. Chociaż z miłą chęcią kupiłbym śmietanę z Piątnicy, serek Smakuś z Krasnegostawu, cukierki Agrarek z Chełma, czy mleko Łaciate. Tyle, że w normalnej cenie. Bo obecnie oranżada Helena jest 2 razy droższa od Coca Coli?! A syf jest niemiłosiernie przesłodzony i nie mam tu na myśli CColi. Trzeba motywować do działania, tym bardziej, że w Europie siedzi ponad 6 mln Polonii.
Anno, ale z ciebie dziecko. Żeby wierzyć w coś tak utopijnego jak Wolny Rynek i to w Unii Europejskiej?! Ależ, żem się uśmiał. A znasz coś takiego jak "kwoty mleczne","kontraktację", "liczba pogłowia"...itd. Tak myślałem. No i polecam tobie oraz przedstawicielom branży mleczarskiej wycieczkę do Niemiec. Przyjrzyjcie się etykietom cen. Każdy produkt ma wyrażnie wskazany kraj pochodzenia (Ursprung). I za cholerę nie znajdziesz, ani jednego jabłka, czy nabiału z Polski. A są z Nowej Zelandii, czy Hiszpanii. Z Polsk... rozwiń
Avatar
czy1telnik / 3 maja 2020 r. o 16:56
0
To teraz ministerstwa chcą decydować  co,gdzie kiedy i jak samodzielne przedsiębiorstwa mają prowadzić działalność !!!! Przecież juz 30 lat temu z okładem rynek został uwolniony od nakazów !!! Czy może się mylę??????
 Nie chodzi o żadne nakazy, rozdzielniki: poproszę o jasne określenie = miejsce produkcji surowca i produktu docelowego - nic więcej. Resztę, sobie wykoncupuję sam, bez podpowiedzi. Brawo producenci uczciwi z produktami niezmienionymi od dziesięcioleci (prócz eu-spadku jakości produktów rolnych, bo ptaszek, bo bakteria, bo krowa nie lubi trawy i asf) czyt - teraz jakoś inaczej, bo zajęte ponoć
 Nie chodzi o żadne nakazy, rozdzielniki: poproszę o jasne określenie = miejsce produkcji surowca i produktu docelowego - nic więcej. Resztę, sobie wykoncupuję sam, bez podpowiedzi. Brawo producenci uczciwi z produktami niezmienionymi od dziesięcioleci (prócz eu-spadku jakości produktów rolnych, bo ptaszek, bo bakteria, bo krowa nie lubi trawy i asf) czyt - teraz jakoś inaczej, bo zajęte ponoć rozwiń
Avatar
ykhnwocq / 2 maja 2020 r. o 17:40
-22
A moim zdaniem ceny urzędowe na podstawowe artykóły były bardzo dobrym rozwiązaniem. Wiele rzeczy za tzw. komuny działało lepiej niż tera.
Avatar
czy1telnik / 3 maja 2020 r. o 16:56
0
To teraz ministerstwa chcą decydować  co,gdzie kiedy i jak samodzielne przedsiębiorstwa mają prowadzić działalność !!!! Przecież juz 30 lat temu z okładem rynek został uwolniony od nakazów !!! Czy może się mylę??????
 Nie chodzi o żadne nakazy, rozdzielniki: poproszę o jasne określenie = miejsce produkcji surowca i produktu docelowego - nic więcej. Resztę, sobie wykoncupuję sam, bez podpowiedzi. Brawo producenci uczciwi z produktami niezmienionymi od dziesięcioleci (prócz eu-spadku jakości produktów rolnych, bo ptaszek, bo bakteria, bo krowa nie lubi trawy i asf) czyt - teraz jakoś inaczej, bo zajęte ponoć
 Nie chodzi o żadne nakazy, rozdzielniki: poproszę o jasne określenie = miejsce produkcji surowca i produktu docelowego - nic więcej. Resztę, sobie wykoncupuję sam, bez podpowiedzi. Brawo producenci uczciwi z produktami niezmienionymi od dziesięcioleci (prócz eu-spadku jakości produktów rolnych, bo ptaszek, bo bakteria, bo krowa nie lubi trawy i asf) czyt - teraz jakoś inaczej, bo zajęte ponoć rozwiń
Avatar
fillip75 / 2 maja 2020 r. o 18:34
+16
Anno, ale z ciebie dziecko. Żeby wierzyć w coś tak utopijnego jak Wolny Rynek i to w Unii Europejskiej?! Ależ, żem się uśmiał. A znasz coś takiego jak "kwoty mleczne","kontraktację", "liczba pogłowia"...itd. Tak myślałem. No i polecam tobie oraz przedstawicielom branży mleczarskiej wycieczkę do Niemiec. Przyjrzyjcie się etykietom cen. Każdy produkt ma wyrażnie wskazany kraj pochodzenia (Ursprung). I za cholerę nie znajdziesz, ani jednego jabłka, czy nabiału z Polski. A są z Nowej Zelandii, czy Hiszpanii. Z Polski jedynie widoczne są pieczarki na ogólnych stoiskach, bo... mamy na nie de facto monopol. Trzeba patrzeć "polskim" przedsiębiorcom na ręce, bo wstydzą się własnych produktów. Chociaż z miłą chęcią kupiłbym śmietanę z Piątnicy, serek Smakuś z Krasnegostawu, cukierki Agrarek z Chełma, czy mleko Łaciate. Tyle, że w normalnej cenie. Bo obecnie oranżada Helena jest 2 razy droższa od Coca Coli?! A syf jest niemiłosiernie przesłodzony i nie mam tu na myśli CColi. Trzeba motywować do działania, tym bardziej, że w Europie siedzi ponad 6 mln Polonii.
Anno, ale z ciebie dziecko. Żeby wierzyć w coś tak utopijnego jak Wolny Rynek i to w Unii Europejskiej?! Ależ, żem się uśmiał. A znasz coś takiego jak "kwoty mleczne","kontraktację", "liczba pogłowia"...itd. Tak myślałem. No i polecam tobie oraz przedstawicielom branży mleczarskiej wycieczkę do Niemiec. Przyjrzyjcie się etykietom cen. Każdy produkt ma wyrażnie wskazany kraj pochodzenia (Ursprung). I za cholerę nie znajdziesz, ani jednego jabłka, czy nabiału z Polski. A są z Nowej Zelandii, czy Hiszpanii. Z Polsk... rozwiń
Avatar
ykhnwocq / 2 maja 2020 r. o 17:40
-22
A moim zdaniem ceny urzędowe na podstawowe artykóły były bardzo dobrym rozwiązaniem. Wiele rzeczy za tzw. komuny działało lepiej niż tera.
Avatar
annabo03 / 2 maja 2020 r. o 17:05
+17
To teraz ministerstwa chcą decydować co,gdzie kiedy i jak samodzielne przedsiębiorstwa mają prowadzić działalność !!!! Przecież juz 30 lat temu z okładem rynek został uwolniony od nakazów !!! Czy może się mylę??????
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Podczas rewitalizacji skweru wycięto 94 ze 140 drzew. "Trochę mniej cienia jest, ale za to nowocześniej"
Zdjęcia
galeria

Podczas rewitalizacji skweru wycięto 94 ze 140 drzew. "Trochę mniej cienia jest, ale za to nowocześniej"

Dobiega końca rewitalizacja centralnego skweru w Janowie Podlaskim. W miejscu, gdzie kiedyś rosły drzewa, stanęła m.in. wielka fontanna z końmi.

Kasia Kowalska w Radiu Lublin
25 czerwca 2021, 19:00

Kasia Kowalska w Radiu Lublin

Przed nami kolejny koncert z cyklu "Nie tylko rock’n’roll" w Radiu Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2). 25 czerwca o godz. 19 na scenie rozgłośni wystąpi Kasia Kowalska.

Lublin. Ważą się losy rzeki i stadionu. List społeczników i odpowiedź prezydenta

Lublin. Ważą się losy rzeki i stadionu. List społeczników i odpowiedź prezydenta

Już w czwartek Rada Miasta Lublin ma głosować nad nową lokalizacją stadionu żużlowego. Prezydent chce przeznaczyć na ten cel część terenu po Lubelskim Klubie Jeździeckim. Kibice żużla mocno temu przyklaskują, tymczasem ponad 130 osób apeluje w liście otwartym do radnych, by nie poparli prezydenckiej propozycji. W Ratuszu zanosi się na burzliwy dzień.

Ponad kilometr niepotrzebnych barierek w Lublinie? Zaskakujący finał akcji
galeria

Ponad kilometr niepotrzebnych barierek w Lublinie? Zaskakujący finał akcji

Stawiane w nadmiarze barierki szpecą miasto – twierdzą autorzy środowej akcji, którzy wzięli na celownik wygrodzenia w pobliżu al. Solidarności oraz ul. Ćwiklińskiej. Na terenie Lublina doliczyli się ponad kilometra płotków, które ich zdaniem są zbędne.

Nowy kierownik w starostwie w Puławach. Z policji

Nowy kierownik w starostwie w Puławach. Z policji

Wydziałem Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności w puławskim starostwie wkrótce pokieruje nadkom. Marcin Koper, dotychczasowy naczelnik wydziału prewencji puławskiej policji. Pracę przy al. Królewskiej zwycięzca konkursu ma rozpocząć w przyszłym miesiącu.

Biała Podlaska: Prymusi ze złotymi piórami. Lista nagrodzonych uczniów
Zdjęcia
galeria

Biała Podlaska: Prymusi ze złotymi piórami. Lista nagrodzonych uczniów

W Białej Podlaskiej co roku najlepsi uczniowie dostają od prezydenta złote i diamentowe pióra. Dobre oceny nie wystarczą. Aby dostać to najwyższe wyróżnienie trzeba wykazać się też w działalności społecznej czy sportowej.

"Czas to miłość". Koncerty Filharmonii Lubelskiej w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
26 czerwca 2021, 17:00

"Czas to miłość". Koncerty Filharmonii Lubelskiej w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Wraca cykl wyjątkowych letnich koncertów, podczas których artyści Filharmonii Lubelskiej będą występować w przestrzeni kaplicy w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Pierwszy z występów już 26 czerwca o godz. 17.

Znowu tylko o honor. Tak na mecz Polska-Szwecja reagowali kibice w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Znowu tylko o honor. Tak na mecz Polska-Szwecja reagowali kibice w Lublinie

W smutnych nastrojach fani opuszczali dziś wieczorem strefę kibica w klubie Playa Marina nad Zalewem Zembrzyckim w Lublinie. Reprezentacja Polski przegrała ze Szwecją 2:3 i pożegnała się z mistrzostwami Europy w piłce nożnej.

Za gorąco. Nie sadzą

Za gorąco. Nie sadzą

Miasto wstrzymuje akcję sadzenia 25 drzew kupionych za pieniądze z budżetu obywatelskiego.

Euro 2020. Szwecja - Polska 3:2. Wracamy do domu
galeria

Euro 2020. Szwecja - Polska 3:2. Wracamy do domu

Reprezentacja Polski po bardzo zaciętym przegrała ze Szwecją, i zakończyła zmagania na ostatnim miejscu w grupie E z bilansem dwóch porażek i jednego remisu.

Śmiertelne pobicie na deptaku w Lublinie. Wyrok: 1,5 roku więzienia

Śmiertelne pobicie na deptaku w Lublinie. Wyrok: 1,5 roku więzienia

Jest wyrok sprawie śmiertelnego w skutkach pobicia na lubelskim deptaku. Młody mężczyzna po ciosie w twarz uderzył głową o chodnik i zmarł. Napastnik został za to skazany na 1,5 roku więzienia.

Artyści z niepełnosprawnościami zadebiutowali na scenie Teatru Muzycznego
galeria

Artyści z niepełnosprawnościami zadebiutowali na scenie Teatru Muzycznego

W miniony weekend w Lublinie odbyła się 31. edycja Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku. Po rocznej przerwie młodzi artyści z niepełnosprawnościami mogli się wreszcie spotkać i wystąpić przed publicznością, debiutując na scenie Teatru Muzycznego.

Straszny widok po pożarze. Strażacy ochotnicy z Kraśnika ruszyli z pomocą
ZDJĘCIA
galeria

Straszny widok po pożarze. Strażacy ochotnicy z Kraśnika ruszyli z pomocą

Około pół tony darów dotarło dzisiaj z Kraśnika do pogorzelców z Nowej Białej na Spiszu. Akcję pomocową zainicjowała Miejska OSP Kraśnik, za jej przykładem poszli inni strażacy ochotnicy. Z pomocą mieszkańców w ciągu 2 dni udało się zebrać m.in. długoterminową żywność i środki czystości.

Koniec roku szkolnego. Prezenty dla nauczycieli dzielą jak nigdy

Koniec roku szkolnego. Prezenty dla nauczycieli dzielą jak nigdy

Kwiaty, a może prezent? To co powinni dostać nauczyciele na koniec roku szkolnego zawsze wywoływało wśród rodziców duże emocje. W tym roku, w związku ze zdalną nauką opinie są jeszcze bardziej podzielone.