Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

22 września 2021 r.
11:43

Niezwykłe odkrycie na Zamojszczyźnie. Schody do kapliczki były zrobione z macew

1 2 A A

Nie wiadomo, ile czasu wierni idący do kapliczki Matki Boskiej korzystali ze schodów ułożonych z fragmentów macew. Takiego odkrycia, w miejscowości niedaleko Komarowa (powiat zamojski), dokonali właściciele posesji, którzy chcieli uporządkować sąsiedztwo kapliczki. Macewy pochodzące z XIX wieku trafiły na kirkut w Komarowie Osadzie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak relacjonuje konserwator zabytków, w czasie robót związanych z wymianą starych schodów, prowadzących do jednej z kapliczek, parafianie z Janówki Wschodniej (gmina Komarów Osada) zobaczyli na odwrotnej stronie kamiennych płyt, jakieś znaki. Służby konserwatorskie rozpoznały fragmenty macew, pochodzących najprawdopodobniej z cmentarza żydowskiego w Komarowie.

„Tu pochowany mąż zacny i prawy, uczony, nasz nauczyciel Kalman, syn spoczywającego, uczonego, naszego nauczyciela Jehudy Lejba, pamięć jego niech będzie błogosławiona. Niech będzie dusza jego związana w woreczku żywych” – głosi napis na jednej z odzyskanych nagrobków. To macewa mężczyzny zmarłego 22 marca 1885 roku. Dwa kolejne fragmenty są z podobnego okresu.

– Mam wielki szacunek do mieszkańców, którzy w poczuciu odpowiedzialności powiadomili o znalezisku służby i macewy trafiły tam, gdzie powinny się znaleźć. Nie zniszczyli ich, nie udali, że nic się nie stało – mówi Stanisław Siek, sekretarz gminy Komarów Osada. – Bardzo dobrze, że wszystko zostało załatwione dokładnie tak, jak być powinno. O macewach dowiedział się proboszcz i konserwator zabytków, który wskazał, jak należy je przetransportować i umieścić na terenie kirkutu. Nie możemy zapominać o naszej przeszłości. Bez względu na to, czy chodzi o cmentarz żydowski, rzymsko-katolicki czy prawosławny takie miejsca powinny być uszanowane – dodaje Stanisław Siek.

Pracownicy gminy brali udział w akcji zabezpieczania znaleziska i transporcie.

– Mówili, że może kapliczkę ustawiono po bitwie pod Komarowem, na znak, że przegoniono bolszewików, ale nie wiem dokładnie. Jest na naszym polu, dziadek Franciszek ją stawiał. Skąd się wzięły macewy, nie wiem, ani nie słyszałem. Pewnie za Niemców, no bo kiedy – mówi Marek Małys, który teraz jest właścicielem posesji z kapliczką z figurą Matki Bożej. To on uznał, że schody są w fatalnym stanie i czas położyć kostkę. Relacjonuje, że w czasie wojny okupant kazał kapliczkę rozebrać, jej elementy leżały w innym gospodarstwie. Dopiero po wyzwoleniu dziadek pana Marka, z pomocą sąsiadów, stawiał ją ponownie. Pan Marek maluje kapliczkę co roku przed majowymi procesjami polnymi i mszą w intencji urodzaju.

– Bardzo nas pięknie ochrania. Wszędzie w okolicy gradobicia, u nas też zapowiadali, ale nigdy nic złego się nie stało – zapewnia gospodarz.

Komarów przed II wojną światową

Pamiętający XVII wiek kirkut w Komarowie został zniszczony w czasie II wojny światowej. Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku dawny mieszkaniec Komarowa, Moris Trost z Frankfurtu nad Menem, zainicjował prace renowacyjne, pojawiło się ogrodzenie, upamiętniono Żydów, którzy zginęli rozstrzelani przez hitlerowców w komarowskim getcie w 1942 r. oraz zamordowanych przez hitlerowców w Siemnicach k. Rachań. Inicjator tych prac zgromadził tu też macewy i ich fragmenty odzyskane w Komarowie oraz sąsiednich miejscowościach.

– Nie pamiętam, żeby od tamtego czasu znajdowano u nas macewy. Te z Janówki Wschodniej są pierwsze. Przynajmniej nic w gminie o innych znaleziskach nie wiemy – dodaje sekretarz.

W okresie międzywojennym Żydzi stanowili około 60 proc. mieszkańców Komarowa. Pod zarządem gminy, oprócz kirkutu, znajdowała się synagoga oraz rzeźnia rytualna. W osadzie funkcjonowały żydowskie partie i instytucje prowadzące działalność kulturalno-oświatową.

Korzystałam z informacji sztetl.org.pl. Inskrypcje na macewach w tłumaczeniu prof. Andrzeja Trzcińskiego

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poważny wypadek z udziałem zwierzęcia

Poważny wypadek z udziałem zwierzęcia

Policja apeluje o czujność na drogach. W nocy w powiecie opolskim doszło do groźnego zderzenia samochodu z łosiem.

Matura 2024. Już po języku polskim. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi
galeria

Matura 2024. Już po języku polskim. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi

Typowali „Lalkę” lub „Przedwiośnie”, a mieli stworzyć wypracowanie o tym, „Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?" albo przedstawić temat "Bunt i jego konsekwencje dla człowieka". Maturzyści dostali również do napisania część z zagadnieniami języka polskiego w użyciu oraz test historycznoliteracki.

Pierwsza matura już za nami. Jakie nastroje towarzyszyły uczniom?
Foto/wideo
galeria
film

Pierwsza matura już za nami. Jakie nastroje towarzyszyły uczniom?

Już wiemy, że prace pisemne odnosiły się do buntu i relacji z drugim człowiekiem. Zapytaliśmy uczniów „Zamoya” jak poradzili sobie z pierwszym egzaminem maturalnym.

Rozpoczęła się nowa kadencja Rady Miasta Lublin. Wybrano przewodniczącego

Rozpoczęła się nowa kadencja Rady Miasta Lublin. Wybrano przewodniczącego

Na pierwszej sesji Rady Miasta Lublin po wyborach samorządowych w kwietniu swoje przysięgi złożyli prezydent Lublina Krzysztof Żuk, a także nowi radni miejscy.

Nie żyje Jan Ptaszyn Wróblewski. Znany jazzman, Honorowy Obywatel Zamościa miał 88 lat

Nie żyje Jan Ptaszyn Wróblewski. Znany jazzman, Honorowy Obywatel Zamościa miał 88 lat

O śmierci artysty poinformowała na facebooku rodzina muzyka.

Trwa pierwsze posiedzenie Sejmiku. Kto będzie marszałkiem i znajdzie się w Zarządzie Województwa? My już wiemy!
Na żywo/ZDJĘCIA
galeria

Trwa pierwsze posiedzenie Sejmiku. Kto będzie marszałkiem i znajdzie się w Zarządzie Województwa? My już wiemy!

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym trwa pierwsza sesja Sejmiku Województwa Lubelskiego VII kadencji (2024-2029). Przewodniczącym Sejmiku został prof. Mieczysław Ryba, którego w tajnym głosowaniu poparło 22 z 33 radnych. Jego zastępcami zostali: Kamila Grzywaczewska, Jerzy Szwaj i Krzysztof Gałaszkiewicz. Dzisiaj poznamy także marszałka województwa lubelskiego, dwóch wicemarszałków i dwóch członków Zarządu. We władzach województwa nastąpią kolosalne zmiany. Według naszych informacji swoje stanowisko zachowa jedynie marszałek Jarosław Stawiarski!

Rozbito międzynarodową grupę przestępczą

Rozbito międzynarodową grupę przestępczą

Funkcjonariusze Straży granicznej wspólnie z niemiecką policją zatrzymali organizatora nielegalnej migracji.

Wybrani, ale nieobecni. Radni nie przyszli, sesji nie było
Wybory 2024

Wybrani, ale nieobecni. Radni nie przyszli, sesji nie było

Miała byś sesja, ale do skutku nie doszła. Bo większość radnych, na dodatek z jednego komitetu, po prostu się na niej nie pojawiła. Nie było więc ślubowania. Wybrany w pierwszej turze wójt również nie został zaprzysiężony. Sytuacja w gminie Księżpol to ewenement na skalę kraju.

Coraz śmielej. Saga rodziny Wrotkowskich z szansą na happy end
WIDEO

Coraz śmielej. Saga rodziny Wrotkowskich z szansą na happy end

Wszyscy z zapartym tchem śledzą losy sokolej rodziny z komina elektrociepłowni. Myśleli, że po śmierci Czarta nic dobrego się nie wydarzy, a jednak pojawił się inny kawaler.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Niezależni razem z PiS. Taki jest układ sił w Biłgoraju
Wybory 2024

Niezależni razem z PiS. Taki jest układ sił w Biłgoraju

Choć to kandydatów KWW Janusza Rosłana weszło do Rady Miasta Biłgoraj najwięcej, to władzę w mieście przez najbliższe lata sprawować będzie koalicja KW Prawo i Sprawiedliwość oraz KWW Niezależni.

Matura 2024 wystartowała. Dzisiaj język polski
foto
galeria
film

Matura 2024 wystartowała. Dzisiaj język polski

Równo o 9 tegoroczni maturzyści usiedli w ławkach i rozpoczęli egzamin z języka ojczystego. Zajrzeliśmy do kilku szkół w Lublinie.

Wybory nic nie zmieniły. PiS nadal ma w tym powiecie pełnię władzy

Wybory nic nie zmieniły. PiS nadal ma w tym powiecie pełnię władzy

To było do przewidzenia. Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie wygrało wybory w powiecie tomaszowskim i władzą z nikim dzielić się nie musi. Poniedziałkowa, inauguracyjna sesja tylko to potwierdziła.

Pow. hrubieszowski. Nikt nie miał większości. Musieli się dogadać
Wybory 2024

Pow. hrubieszowski. Nikt nie miał większości. Musieli się dogadać

Wyraźnego zwycięzcy nie było. Do 17-osobowej Rady Powiatu Hrubieszowskiego weszli przedstawiciele aż pięciu komitetów wyborczych. Musieli się więc dogadać w kwestii sprawowania władzy i podziału stanowisk. Jak wyszło? Pokazały głosowania podczas poniedziałkowej sesji.

Big bag, czyli wszechstronne i wytrzymałe rozwiązanie dla przemysłu

Big bag, czyli wszechstronne i wytrzymałe rozwiązanie dla przemysłu

Worki Big Bag, znane również jako FIBC, stanowią nieodłączny element w przemyśle, zapewniając wszechstronne i wytrzymałe rozwiązanie dla transportu i przechowywania różnych materiałów sypkich. Ich popularność w różnych gałęziach przemysłu wynika z prostoty obsługi, wytrzymałej konstrukcji i możliwości wielokrotnego użytkowania. Dowiedz się więcej o tym niezwykle przydatnym produkcie z poniższego artykułu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium