Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

22 września 2021 r.
11:43

Niezwykłe odkrycie na Zamojszczyźnie. Schody do kapliczki były zrobione z macew

Nie wiadomo, ile czasu wierni idący do kapliczki Matki Boskiej korzystali ze schodów ułożonych z fragmentów macew. Takiego odkrycia, w miejscowości niedaleko Komarowa (powiat zamojski), dokonali właściciele posesji, którzy chcieli uporządkować sąsiedztwo kapliczki. Macewy pochodzące z XIX wieku trafiły na kirkut w Komarowie Osadzie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak relacjonuje konserwator zabytków, w czasie robót związanych z wymianą starych schodów, prowadzących do jednej z kapliczek, parafianie z Janówki Wschodniej (gmina Komarów Osada) zobaczyli na odwrotnej stronie kamiennych płyt, jakieś znaki. Służby konserwatorskie rozpoznały fragmenty macew, pochodzących najprawdopodobniej z cmentarza żydowskiego w Komarowie.

„Tu pochowany mąż zacny i prawy, uczony, nasz nauczyciel Kalman, syn spoczywającego, uczonego, naszego nauczyciela Jehudy Lejba, pamięć jego niech będzie błogosławiona. Niech będzie dusza jego związana w woreczku żywych” – głosi napis na jednej z odzyskanych nagrobków. To macewa mężczyzny zmarłego 22 marca 1885 roku. Dwa kolejne fragmenty są z podobnego okresu.

– Mam wielki szacunek do mieszkańców, którzy w poczuciu odpowiedzialności powiadomili o znalezisku służby i macewy trafiły tam, gdzie powinny się znaleźć. Nie zniszczyli ich, nie udali, że nic się nie stało – mówi Stanisław Siek, sekretarz gminy Komarów Osada. – Bardzo dobrze, że wszystko zostało załatwione dokładnie tak, jak być powinno. O macewach dowiedział się proboszcz i konserwator zabytków, który wskazał, jak należy je przetransportować i umieścić na terenie kirkutu. Nie możemy zapominać o naszej przeszłości. Bez względu na to, czy chodzi o cmentarz żydowski, rzymsko-katolicki czy prawosławny takie miejsca powinny być uszanowane – dodaje Stanisław Siek.

Pracownicy gminy brali udział w akcji zabezpieczania znaleziska i transporcie.

– Mówili, że może kapliczkę ustawiono po bitwie pod Komarowem, na znak, że przegoniono bolszewików, ale nie wiem dokładnie. Jest na naszym polu, dziadek Franciszek ją stawiał. Skąd się wzięły macewy, nie wiem, ani nie słyszałem. Pewnie za Niemców, no bo kiedy – mówi Marek Małys, który teraz jest właścicielem posesji z kapliczką z figurą Matki Bożej. To on uznał, że schody są w fatalnym stanie i czas położyć kostkę. Relacjonuje, że w czasie wojny okupant kazał kapliczkę rozebrać, jej elementy leżały w innym gospodarstwie. Dopiero po wyzwoleniu dziadek pana Marka, z pomocą sąsiadów, stawiał ją ponownie. Pan Marek maluje kapliczkę co roku przed majowymi procesjami polnymi i mszą w intencji urodzaju.

– Bardzo nas pięknie ochrania. Wszędzie w okolicy gradobicia, u nas też zapowiadali, ale nigdy nic złego się nie stało – zapewnia gospodarz.

Komarów przed II wojną światową

Pamiętający XVII wiek kirkut w Komarowie został zniszczony w czasie II wojny światowej. Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku dawny mieszkaniec Komarowa, Moris Trost z Frankfurtu nad Menem, zainicjował prace renowacyjne, pojawiło się ogrodzenie, upamiętniono Żydów, którzy zginęli rozstrzelani przez hitlerowców w komarowskim getcie w 1942 r. oraz zamordowanych przez hitlerowców w Siemnicach k. Rachań. Inicjator tych prac zgromadził tu też macewy i ich fragmenty odzyskane w Komarowie oraz sąsiednich miejscowościach.

– Nie pamiętam, żeby od tamtego czasu znajdowano u nas macewy. Te z Janówki Wschodniej są pierwsze. Przynajmniej nic w gminie o innych znaleziskach nie wiemy – dodaje sekretarz.

W okresie międzywojennym Żydzi stanowili około 60 proc. mieszkańców Komarowa. Pod zarządem gminy, oprócz kirkutu, znajdowała się synagoga oraz rzeźnia rytualna. W osadzie funkcjonowały żydowskie partie i instytucje prowadzące działalność kulturalno-oświatową.

Korzystałam z informacji sztetl.org.pl. Inskrypcje na macewach w tłumaczeniu prof. Andrzeja Trzcińskiego

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium