Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 czerwca 2010 r.
14:59
Edytuj ten wpis

1000 kilometrów kłopotów, za "kilka lat" wszystkie drogi będą idealne

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 10 A A

Jeszcze tylko kilka lat cierpliwości i główne drogi w naszym województwie będą równe jak stół. Nim jednak do tego dojdzie, musimy się uzbroić w cierpliwość.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kilka dni temu światło dzienne ujrzał raport o stanie sieci dróg administrowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Lublinie.

– Na 1003 kilometry dróg będących w gestii lubelskiego oddziału GDDKiA, 58 proc. jest w stanie dobrym, 22,2 proc. jest w stanie niezadowalającym i 19,3 w złym. Takie wyniki nie są niczym szczególnym w skali kraju I lokują nas pośrodku stawki wśród wszystkich regionalnych dyrekcji – mówi Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy GDDKiA oddział w Lublinie. W liczbach bezwzględnych wygląda to bardziej obrazowo.

W stanie dobrym jest 580 kilometrów dróg.
Niezadowalającym: 220 kilometrów.
Złym: 190 kilometrów.

Stare i dziurawe

Dla porównania, na terenie Polski na 17 749 km dróg krajowych w stanie dobrym jest 10 582 km (59,6 proc.), w niezadowalającym 3813 km (21,5 proc.), a w stanie złym 3353 km (18,9 proc.).

Województwo lubelskie jest, niestety, zaniedbane pod kątem inwestycji drogowych. Większość szlaków administrowanych przez GDDKiA posiada nawierzchnie jeszcze sprzed 2000 roku. Poza remontami bieżącymi, na tych drogach nie prowadzono gruntownych remontów. Przykładów jest wiele: droga nr 63 z Radzynia do Wisznic i dalej w kierunku granicy, odcinek "19” od Lubartowa do Kraśnika, duża część drogi z Lublina na Warszawę, dwupasmówka do obwodnicy Piask i spore fragmenty drogi 74 Annopol–Kraśnik–Janów Lubelski–Zamość–Hrubieszów. A jeszcze kolejne zimy dodatkowo degradują te szlaki.

Zima kosztuje 18 000 000

Nie od dziś wiadomo że zimy są największą zmorą drogowców. To właśnie wtedy nawierzchnia cierpi najbardziej, szczególnie na drogach krajowych, obciążonych ciężkim transportem. A tegoroczna zima była szczególnie trudna.

– Duże opady śniegu, niskie temperatury, wiosenne rozmarzanie i zamarzanie podłoża spowodowały liczne przełomy. Największe zniszczenia zima poczyniła na odcinkach dróg oczekujących na remonty: "19” od Lubartowa do Kraśnika i 74 w okolicach Annopola – wylicza Krzysztof Nalewajko. Równie duże spustoszenia poczyniła zima na drodze 74, na odcinku Janów Lubelski –Frampol–Szczebrzeszyn–Zamość. – W tym roku akcja zima kosztowała GDDKiA ponad 18 mln zł – dodaje Nalewajko.

Bezpieczeństwo

W roku 2009, w porównaniu z poprzednim rokiem, znacznie zmniejszyła się natomiast liczba wypadków i ofiar śmiertelnych. W 2008 roku na drogach administrowanych przez GDDKiA oddział w Lublinie doszło do 561 wypadków, w których zginęło 130 osób, a 745 odniosło obrażenia. W 2009 roku odnotowano 494 wypadki z 97 ofiarami śmiertelnymi i 679 rannymi. Według danych z raportu, największa liczba wypadków w przeliczeniu na jeden kilometr drogi ma miejsce w Zagrodach (40), Bogucinie (36,7), Tomaszowie Lubelskim (40), Łuszczowie (35) i Łukowie (33,3). – Spadek jest znaczny, co podważa wyniki EuroRAP, który wskazywał, że lubelski fragment "17” należy do najbardziej niebezpiecznych w kraju – dodaje Nalewajko.

EuroRAP powstał przy udziale naukowców z Politechniki Gdańskiej, ekspertów Polskiego Związku Motorowego i Fundacji Rozwoju Inżynierii Lądowej. To mapa ryzyka na drogach krajowych w Polsce w latach 2006–2008. Mapa powstała w ramach realizacji Europejskiego Programu Oceny Ryzyka na Drogach EuroRAP. – Nasza opinia jest odmienna. Z danych wynika, że systematycznie spada liczba wypadków. Oczywiście, dalsza poprawa sytuacji, to kwestia inwestycji w nowe drogi i wzrostu świadomości kierowców. Nad tym pierwszym już mocno pracujemy – zapewnia Nalewajko.

Plac budowy

Stąd przed nami wielkie nadrabianie zaległości. W tym roku inwestycje drogowe będą widoczne. – Trwają prace przy remoncie 10-kilometrowego odcinka drogi nr 48 pomiędzy Moszczanką a Kockiem, kończy się też remont wylotu "19” z Janowa Lubelskiego w kierunku Rzeszowa (2,6 km). 10 czerwca otwarte zostaną oferty na przebudowę dwóch kolejnych odcinków dróg: 74 pomiędzy Annopolem i Gościeradowem (7,7 km) oraz 82 w Łęcznej (1,3 km). Prace na wszystkich tych zadaniach zostaną zakończone w październiku – wymienia rzecznik GDDKiA.

W listopadzie kierowcy skorzystają też z budowanej właśnie obwodnicy Kraśnika (5,3 km) w ciągu drogi krajowej nr 74. Trwają prace przy budowie obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej (7,9 km). – W tym roku także ruszy budowa najbardziej oczekiwanej przez kierowców Lubelszczyzny trasy, ekspresowej S17 od Kurowa do Piask – w sumie blisko 70 km. W blokach startowych czekają kolejne inwestycje: na "17” obwodnica Tomaszowa Lubelskiego (9,6 km), na "12” II etap obwodnicy Puław (12,1 km), a na drodze nr 74 obwodnice Frampola, Hrubieszowa i Gorajca. Opracowywana jest dokumentacja dla S19 oraz S12 i S17 od Piask do granicy państwa.

Biznes już czeka

Na inwestycje drogowe czeka – po za kierowcami – przede wszystkim środowisko lubelskich przedsiębiorców. – Problemy z komunikacją odstraszają od Lublina potencjalnych inwestorów. Jeżeli z Okęcia do Lublina jedzie się dłużej, niż leci z Warszawy do Frankfurtu, to o czym my mówimy? – pyta Grzegorz Dębiec, wiceprezes Forum Pracodawców w Lublinie. – To nie jest tylko sprawa drogi Lublin – Warszawa. Podobnie wygląda to na drogach w kierunku Radomia, Janowa Lubelskiego. Drogi są niebezpieczne, za wąskie i zbyt dziurawe. Każdy, kto przejedzie tę trasę, łapie się za głowę.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
~diablo~ / 4 czerwca 2010 o 12:36
0
Niech zaczną remont drogi Lublin -Swidnik Duzy bo za kilka lat pozostanie przejazd tylko dorozka i to bardzo wolno. Pozdrowienia dla wszystkich piewców sukcesu (skąd my to znamy)?
Avatar
KK / 4 czerwca 2010 o 07:58
0
ŁŻĄ JAK PSY BO WYBORY SIĘ ZBLIŻAJĄ A OSZOŁOMSTWO CHCE SIĘ UTRZYMAĆ PRZY KORYCIE ZEBY DALEJ RUJNOWAĆ CO SIE DA,BO CO TAKI UMIE ,ZIMIE SPRZEDAŁ A Z URZĘDU GO WYWALO NA ZBITY PYSK TO CO BEDZIE ROBIŁ ,A SIEDZI ICH W TYCH URZĘDACH ŻE JUZ SIĘ NIE MIESZCZĄ .KUMOTER NA KUMOTRZE
Avatar
Gość / 3 czerwca 2010 o 21:27
0
Przypominam sobie kampanię wyborczą PO i ówczesną nagonkę na PiS. Urzędujący płemier krzyczał z ekranów telewizorów w całym kraju, że PiS przez dwa lata nie dało sobie rady z drogami, a PO natychmiast po wygranych wyborach upora się z tym problemem. Kolejne kłamstwo partii rządzącej...
Avatar
Gość / 3 czerwca 2010 o 20:01
0
Jeśli jakość będzie taka jak na obwodnicy w Piaskach to lepiej niech wcale nie robią nowych... Solidnie popękany asfalt po kilku zaledwie latach użytkowania to baaaaardzo duży bubel drogowy. (Zjazd i wjazd do Lublina od wiaduktu w Kębłowie) Czy ktoś coś z tym robi?
Avatar
paligłup / 3 czerwca 2010 o 18:21
0
i Tusk z Komorowski dotrzymali słowa - obiecali że w przyszłości będą dobrę drogi i okazuje się , że już są- brawo panowie . Wszyscy głosujemy na Bronka.
Avatar
obiektywny / 3 czerwca 2010 o 18:00
0
Cmoknijcie nas w pompke darmozjady z rzadu i zarzadu drog!! Takie spiewki ludzie slysza juz od lat 90-tych i co? I GOWNO! Jak zwykle w lubelskim! Ale podatki a jakze placic trzeba.. i w paliwie i takie normlne, ale zadnych inwestycji nie widac, widac za to klapanie dziobami darmozjadow utrzymujacych sie za nasze pieniadze!! Zrozumcie ze ludzie juz wam nie wierza, tylko co szary czlowiek moze zrobic by powstrzymac te swinie przy korycie?
Avatar
Gość / 3 czerwca 2010 o 17:11
0
odrogi będą jak je MARSJANIE wybudują
Avatar
kobot / 3 czerwca 2010 o 14:56
0
Pan Nalewajko powinien pracować w przedszkolu. Takich bajek nie potrafi opowiadać nikt...
Avatar
Franek / 3 czerwca 2010 o 14:28
0
W artykule mowa jest tylko o drogach krajowych, a nie o wojewódzkich, powiatowych, czy gminnych.
Avatar
hhh / 3 czerwca 2010 o 13:44
0
Haha... nie wierze i nie uwierze kilka lat to ile 5 ? Niech będzie i 5 lat i nawet w Lublinie nie bedzie drog a co mowic w calym wojewodzctwie, skoro w lublinie sa drogi ktore jak wybudowali nie wiadomo kiedy... moze i po wojnie i do tej pory nie mialy remontu np leczynska... nie wspominajac od prostej od orfeusza do decathlonu, zwiazkowej, uliczek osiedlowych.. np na gospodarczej, co z tego ze tam dali droge jak w ulicach osiedlowych sa glebokie wyrwy i dziury i nikt z tym nic nie robi. rondo kolo makro tam to w ogole i wiele innych, jedyna droga ktora jest Stara i do ktorej nic nie mam i sie dziwie ze jest idealnie prosta to Andersa i to jest jedyna stara droga ktorej nie trzeba remontowac.
Haha... nie wierze i nie uwierze kilka lat to ile 5 ? Niech będzie i 5 lat i nawet w Lublinie nie bedzie drog a co mowic w calym wojewodzctwie, skoro w lublinie sa drogi ktore jak wybudowali nie wiadomo kiedy... moze i po wojnie i do tej pory nie mialy remontu np leczynska... nie wspominajac od prostej od orfeusza do decathlonu, zwiazkowej, uliczek osiedlowych.. np na gospodarczej, co z tego ze tam dali droge jak w ulicach osiedlowych sa glebokie wyrwy i dziury i nikt z tym nic nie robi. rondo kolo makro tam to w ogole i wiele innych, jedyna... rozwiń
Avatar
~diablo~ / 4 czerwca 2010 o 12:36
0
Niech zaczną remont drogi Lublin -Swidnik Duzy bo za kilka lat pozostanie przejazd tylko dorozka i to bardzo wolno. Pozdrowienia dla wszystkich piewców sukcesu (skąd my to znamy)?
Avatar
KK / 4 czerwca 2010 o 07:58
0
ŁŻĄ JAK PSY BO WYBORY SIĘ ZBLIŻAJĄ A OSZOŁOMSTWO CHCE SIĘ UTRZYMAĆ PRZY KORYCIE ZEBY DALEJ RUJNOWAĆ CO SIE DA,BO CO TAKI UMIE ,ZIMIE SPRZEDAŁ A Z URZĘDU GO WYWALO NA ZBITY PYSK TO CO BEDZIE ROBIŁ ,A SIEDZI ICH W TYCH URZĘDACH ŻE JUZ SIĘ NIE MIESZCZĄ .KUMOTER NA KUMOTRZE
Avatar
Gość / 3 czerwca 2010 o 21:27
0
Przypominam sobie kampanię wyborczą PO i ówczesną nagonkę na PiS. Urzędujący płemier krzyczał z ekranów telewizorów w całym kraju, że PiS przez dwa lata nie dało sobie rady z drogami, a PO natychmiast po wygranych wyborach upora się z tym problemem. Kolejne kłamstwo partii rządzącej...
Avatar
Gość / 3 czerwca 2010 o 20:01
0
Jeśli jakość będzie taka jak na obwodnicy w Piaskach to lepiej niech wcale nie robią nowych... Solidnie popękany asfalt po kilku zaledwie latach użytkowania to baaaaardzo duży bubel drogowy. (Zjazd i wjazd do Lublina od wiaduktu w Kębłowie) Czy ktoś coś z tym robi?
Avatar
paligłup / 3 czerwca 2010 o 18:21
0
i Tusk z Komorowski dotrzymali słowa - obiecali że w przyszłości będą dobrę drogi i okazuje się , że już są- brawo panowie . Wszyscy głosujemy na Bronka.
Avatar
obiektywny / 3 czerwca 2010 o 18:00
0
Cmoknijcie nas w pompke darmozjady z rzadu i zarzadu drog!! Takie spiewki ludzie slysza juz od lat 90-tych i co? I GOWNO! Jak zwykle w lubelskim! Ale podatki a jakze placic trzeba.. i w paliwie i takie normlne, ale zadnych inwestycji nie widac, widac za to klapanie dziobami darmozjadow utrzymujacych sie za nasze pieniadze!! Zrozumcie ze ludzie juz wam nie wierza, tylko co szary czlowiek moze zrobic by powstrzymac te swinie przy korycie?
Avatar
Gość / 3 czerwca 2010 o 17:11
0
odrogi będą jak je MARSJANIE wybudują
Avatar
kobot / 3 czerwca 2010 o 14:56
0
Pan Nalewajko powinien pracować w przedszkolu. Takich bajek nie potrafi opowiadać nikt...
Avatar
Franek / 3 czerwca 2010 o 14:28
0
W artykule mowa jest tylko o drogach krajowych, a nie o wojewódzkich, powiatowych, czy gminnych.
Avatar
hhh / 3 czerwca 2010 o 13:44
0
Haha... nie wierze i nie uwierze kilka lat to ile 5 ? Niech będzie i 5 lat i nawet w Lublinie nie bedzie drog a co mowic w calym wojewodzctwie, skoro w lublinie sa drogi ktore jak wybudowali nie wiadomo kiedy... moze i po wojnie i do tej pory nie mialy remontu np leczynska... nie wspominajac od prostej od orfeusza do decathlonu, zwiazkowej, uliczek osiedlowych.. np na gospodarczej, co z tego ze tam dali droge jak w ulicach osiedlowych sa glebokie wyrwy i dziury i nikt z tym nic nie robi. rondo kolo makro tam to w ogole i wiele innych, jedyna droga ktora jest Stara i do ktorej nic nie mam i sie dziwie ze jest idealnie prosta to Andersa i to jest jedyna stara droga ktorej nie trzeba remontowac.
Haha... nie wierze i nie uwierze kilka lat to ile 5 ? Niech będzie i 5 lat i nawet w Lublinie nie bedzie drog a co mowic w calym wojewodzctwie, skoro w lublinie sa drogi ktore jak wybudowali nie wiadomo kiedy... moze i po wojnie i do tej pory nie mialy remontu np leczynska... nie wspominajac od prostej od orfeusza do decathlonu, zwiazkowej, uliczek osiedlowych.. np na gospodarczej, co z tego ze tam dali droge jak w ulicach osiedlowych sa glebokie wyrwy i dziury i nikt z tym nic nie robi. rondo kolo makro tam to w ogole i wiele innych, jedyna... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Dwie linie autobusowe w sobotę zmienią trasę

Lublin: Dwie linie autobusowe w sobotę zmienią trasę 0 0

Dodatkowy objazd wprowadzony będzie w sobotę na liniach autobusowych nr 7 oraz 50. Powodem są prace drogowe.

Program TV na weekend 20-22 lipca. Jakie filmu warto zobaczyć?
20 lipca 2018, 0:00

Program TV na weekend 20-22 lipca. Jakie filmu warto zobaczyć? 0 0

Stacje telewizyjne kontynuują zapoczątkowane filmowe serie. Miłośnicy fantasy będą mogli obejrzeć w ten weekend kolejne części cyklów Władca Pierścieni i Gwiezdne Wojny, z kolei fani kina superbohaterskiego zobaczą Człowieka ze stali. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Szpital tonie w długach, kolejne grupy zawodowe walczą o podwyżki. Będzie nagroda dla dyrektora?

Szpital tonie w długach, kolejne grupy zawodowe walczą o podwyżki. Będzie nagroda dla dyrektora? 0 0

12 tys. zł nagrody rocznej może dostać dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Zdaniem jednego z członków rady społecznej lecznicy w obecnej napiętej sytuacji to nieetyczne, a związkowcy pytają o uczciwość.

Zostawił auto na parkingu. W nocy stanęło w ogniu
galeria

Zostawił auto na parkingu. W nocy stanęło w ogniu 4 4

Pożar samochodu wybuchł wczoraj w nocy na parkingu przy ul. Wiejskiej w Zamościu.

Górnik Łęczna rozpoczyna nowy sezon od meczu z Gryfem Wejherowo

Górnik Łęczna rozpoczyna nowy sezon od meczu z Gryfem Wejherowo 3 3

Po dwóch kompletnie nieudanych sezonach zielono-czarni rozpoczynają zmagania w II lidze. W sobotę podopieczni trenera Rafała Wójcika zmierzą się na wyjeździe z Gryfem Wejherowo. Początek spotkania zaplanowano na godz. 17

Najpierw pożar ciężarówki, potem zniszczony ładunek. Przedsiębiorca z Lublina daje 50 tys. zł za złapanie wandali [zdjęcia]
Alarm 24
galeria

Najpierw pożar ciężarówki, potem zniszczony ładunek. Przedsiębiorca z Lublina daje 50 tys. zł za złapanie wandali [zdjęcia] 21 12

Przedsiębiorcę z Lublina spotkał ogromny pech. Należąca do niego ciężarówka zapaliła się w trakcie jazdy. Co gorsza, wandale nie oszczędzili ładunku jaki znajdował się na naczepie. Teraz pan Michał chce złapać grafficiarzy dzięki zaoferowanym informatorom pieniądzom.

Matura 2018: Oto najlepsze szkoły w Lublinie i w każdym powiecie [szczegółowe wyniki]
galeria

Matura 2018: Oto najlepsze szkoły w Lublinie i w każdym powiecie [szczegółowe wyniki] 8 2

W oparciu o wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych sprawdziliśmy, które szkoły uczą najlepiej. Na naszej liście znalazły się placówki z poszczególnych powiatów i miast regionu.

Lewart ciągle szuka wzmocnień

Lewart ciągle szuka wzmocnień 1 0

Łukasz Mierzejewski musi w lecie porządnie przebudować swoją drużynę. Lewart stracił wielu ważnych zawodników. Z klubem pożegnali się chociażby: Michał Zuber, Arkadiusz Adamczuk, czy Kamil Piasek

13-latek umierał. Ratownicy stwierdzili, że udaje nieprzytomnego. Zniszczenia w mózgu dziecka są dramatyczne
film

13-latek umierał. Ratownicy stwierdzili, że udaje nieprzytomnego. Zniszczenia w mózgu dziecka są dramatyczne 42 9

Podczas wycieczki szkolnej Paweł poczuł się źle. Jego poważny stan zlekceważyła wychowawczyni klasy, a potem dwukrotnie załoga karetki pogotowia. Matka wzywająca pomoc, usłyszała, że jest „panikarą”, a lekarz wpisał w kartę pacjenta, że dziecko „udaje nieprzytomnego”.

Odliczanie zakończone. W Lublinie ruszyły mistrzostwa Polski!

Odliczanie zakończone. W Lublinie ruszyły mistrzostwa Polski! 1 2

Dzisiaj o godz. 9 w Lublinie rozpoczęły się mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Jako pierwsi walkę o medale rozpoczęli chodziarze rywalizujący na dystansie 10 km. O godz. 10 swoje umiejętności zaprezentują chodziarki.

"Kumoterstwo" w Centrum Kultury w Lublinie? Prezydent wycofuje się i przeprasza

"Kumoterstwo" w Centrum Kultury w Lublinie? Prezydent wycofuje się i przeprasza 22 17

Prezydent Lublina wycofuje się ze słowa „kumoterstwo”, które znalazło się w podpisanym przez niego dokumencie z wnioskami z kontroli przeprowadzonej w Centrum Kultury. Dokument, o którym pisaliśmy obszernie tydzień temu, stał się powodem kolejnej politycznej burzy.

Orion Niedrzwica i Sokół Konopnica szykują się do nowego sezonu

Orion Niedrzwica i Sokół Konopnica szykują się do nowego sezonu 2 2

Lubelska klasa okręgowa Zespoły rozgrywają już pierwsze sparingi. Uwagę przyciąga debiut w roli trenera Orionu Niedrzwica Jacka Paździora

"To odwet ze strony poprzedniego kierownictwa". Były szef CBA z zarzutami
film

"To odwet ze strony poprzedniego kierownictwa". Były szef CBA z zarzutami 0 2

– Jest to zorganizowana zemsta i odwet na mnie ze strony poprzedniego kierownictwa CBA oraz obecnego kierownictwa CBA – powiedział Paweł Wojtunik po opuszczeniu krakowskiej prokuratury.

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [20-22.07]
20 lipca 2018, 0:00

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [20-22.07] 2 0

Co Gdzie Kiedy. Pierwsza noc oczyszczenia oraz Sicario 2 to jedne z tytułów, które zawitają w piątek na ekranach lubelskich kin. Przedpremierowo będzie też można zobaczyć kontynuację przeboju Mamma Mia. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Pogoda na piątek 20 lipca w woj. lubelskim. Jak będzie w weekend?
film

Pogoda na piątek 20 lipca w woj. lubelskim. Jak będzie w weekend? 3 0

Piątek deszczowy, ale sobota i niedziela z większymi przejaśnieniami. Sprawdź prognozę pogody na weekend 20-22 lipca w woj. lubelskim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!