Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 czerwca 2010 r.
14:59
Edytuj ten wpis

1000 kilometrów kłopotów, za "kilka lat" wszystkie drogi będą idealne

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 10 A A

Jeszcze tylko kilka lat cierpliwości i główne drogi w naszym województwie będą równe jak stół. Nim jednak do tego dojdzie, musimy się uzbroić w cierpliwość.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kilka dni temu światło dzienne ujrzał raport o stanie sieci dróg administrowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Lublinie.

– Na 1003 kilometry dróg będących w gestii lubelskiego oddziału GDDKiA, 58 proc. jest w stanie dobrym, 22,2 proc. jest w stanie niezadowalającym i 19,3 w złym. Takie wyniki nie są niczym szczególnym w skali kraju I lokują nas pośrodku stawki wśród wszystkich regionalnych dyrekcji – mówi Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy GDDKiA oddział w Lublinie. W liczbach bezwzględnych wygląda to bardziej obrazowo.

W stanie dobrym jest 580 kilometrów dróg.
Niezadowalającym: 220 kilometrów.
Złym: 190 kilometrów.

Stare i dziurawe

Dla porównania, na terenie Polski na 17 749 km dróg krajowych w stanie dobrym jest 10 582 km (59,6 proc.), w niezadowalającym 3813 km (21,5 proc.), a w stanie złym 3353 km (18,9 proc.).

Województwo lubelskie jest, niestety, zaniedbane pod kątem inwestycji drogowych. Większość szlaków administrowanych przez GDDKiA posiada nawierzchnie jeszcze sprzed 2000 roku. Poza remontami bieżącymi, na tych drogach nie prowadzono gruntownych remontów. Przykładów jest wiele: droga nr 63 z Radzynia do Wisznic i dalej w kierunku granicy, odcinek "19” od Lubartowa do Kraśnika, duża część drogi z Lublina na Warszawę, dwupasmówka do obwodnicy Piask i spore fragmenty drogi 74 Annopol–Kraśnik–Janów Lubelski–Zamość–Hrubieszów. A jeszcze kolejne zimy dodatkowo degradują te szlaki.

Zima kosztuje 18 000 000

Nie od dziś wiadomo że zimy są największą zmorą drogowców. To właśnie wtedy nawierzchnia cierpi najbardziej, szczególnie na drogach krajowych, obciążonych ciężkim transportem. A tegoroczna zima była szczególnie trudna.

– Duże opady śniegu, niskie temperatury, wiosenne rozmarzanie i zamarzanie podłoża spowodowały liczne przełomy. Największe zniszczenia zima poczyniła na odcinkach dróg oczekujących na remonty: "19” od Lubartowa do Kraśnika i 74 w okolicach Annopola – wylicza Krzysztof Nalewajko. Równie duże spustoszenia poczyniła zima na drodze 74, na odcinku Janów Lubelski –Frampol–Szczebrzeszyn–Zamość. – W tym roku akcja zima kosztowała GDDKiA ponad 18 mln zł – dodaje Nalewajko.

Bezpieczeństwo

W roku 2009, w porównaniu z poprzednim rokiem, znacznie zmniejszyła się natomiast liczba wypadków i ofiar śmiertelnych. W 2008 roku na drogach administrowanych przez GDDKiA oddział w Lublinie doszło do 561 wypadków, w których zginęło 130 osób, a 745 odniosło obrażenia. W 2009 roku odnotowano 494 wypadki z 97 ofiarami śmiertelnymi i 679 rannymi. Według danych z raportu, największa liczba wypadków w przeliczeniu na jeden kilometr drogi ma miejsce w Zagrodach (40), Bogucinie (36,7), Tomaszowie Lubelskim (40), Łuszczowie (35) i Łukowie (33,3). – Spadek jest znaczny, co podważa wyniki EuroRAP, który wskazywał, że lubelski fragment "17” należy do najbardziej niebezpiecznych w kraju – dodaje Nalewajko.

EuroRAP powstał przy udziale naukowców z Politechniki Gdańskiej, ekspertów Polskiego Związku Motorowego i Fundacji Rozwoju Inżynierii Lądowej. To mapa ryzyka na drogach krajowych w Polsce w latach 2006–2008. Mapa powstała w ramach realizacji Europejskiego Programu Oceny Ryzyka na Drogach EuroRAP. – Nasza opinia jest odmienna. Z danych wynika, że systematycznie spada liczba wypadków. Oczywiście, dalsza poprawa sytuacji, to kwestia inwestycji w nowe drogi i wzrostu świadomości kierowców. Nad tym pierwszym już mocno pracujemy – zapewnia Nalewajko.

Plac budowy

Stąd przed nami wielkie nadrabianie zaległości. W tym roku inwestycje drogowe będą widoczne. – Trwają prace przy remoncie 10-kilometrowego odcinka drogi nr 48 pomiędzy Moszczanką a Kockiem, kończy się też remont wylotu "19” z Janowa Lubelskiego w kierunku Rzeszowa (2,6 km). 10 czerwca otwarte zostaną oferty na przebudowę dwóch kolejnych odcinków dróg: 74 pomiędzy Annopolem i Gościeradowem (7,7 km) oraz 82 w Łęcznej (1,3 km). Prace na wszystkich tych zadaniach zostaną zakończone w październiku – wymienia rzecznik GDDKiA.

W listopadzie kierowcy skorzystają też z budowanej właśnie obwodnicy Kraśnika (5,3 km) w ciągu drogi krajowej nr 74. Trwają prace przy budowie obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej (7,9 km). – W tym roku także ruszy budowa najbardziej oczekiwanej przez kierowców Lubelszczyzny trasy, ekspresowej S17 od Kurowa do Piask – w sumie blisko 70 km. W blokach startowych czekają kolejne inwestycje: na "17” obwodnica Tomaszowa Lubelskiego (9,6 km), na "12” II etap obwodnicy Puław (12,1 km), a na drodze nr 74 obwodnice Frampola, Hrubieszowa i Gorajca. Opracowywana jest dokumentacja dla S19 oraz S12 i S17 od Piask do granicy państwa.

Biznes już czeka

Na inwestycje drogowe czeka – po za kierowcami – przede wszystkim środowisko lubelskich przedsiębiorców. – Problemy z komunikacją odstraszają od Lublina potencjalnych inwestorów. Jeżeli z Okęcia do Lublina jedzie się dłużej, niż leci z Warszawy do Frankfurtu, to o czym my mówimy? – pyta Grzegorz Dębiec, wiceprezes Forum Pracodawców w Lublinie. – To nie jest tylko sprawa drogi Lublin – Warszawa. Podobnie wygląda to na drogach w kierunku Radomia, Janowa Lubelskiego. Drogi są niebezpieczne, za wąskie i zbyt dziurawe. Każdy, kto przejedzie tę trasę, łapie się za głowę.

Pozostałe informacje

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

Kacper Stokowski na pewno zaliczy mistrzostwa świata na krótkim basenie do udanych. Do tej pory zawodnik AZS UMCS wywalczył dwa brązowe medale. Jeden w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym oraz indywidualnie na 100 m stylem grzbietowym. W piątek 25-latek znowu miał okazję wystąpić w finale. Tym razem na 50 m grzbietem. Niestety, musiał się zadowolić piątą lokatą.

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal
ZDJĘCIA
galeria

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal

Szósta wygrana w tym sezonie, a czwarta z rzędu. Start Lublin w piątkowy wieczór przedłużył dobrą passę podczas spotkania z Zastalem Zielona Góra. Gospodarze wygrali 91:82, ale znacznie lepiej spisali się w drugiej połowie. W tym czasie zdobyli 50 punktów, a stracili tylko 32.

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których dotknął problem „niepożądanego gościa” w domu. Pleśń jest zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto wiedzieć, co robić, gdy już pojawi się na naszych ścianach oraz w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć. Poznajcie sprawdzony środek na niepożądane plamy!

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci
zdjęcia
galeria
film

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci

W nocy z czwartku na piątek w niewielkiej miejscowości Idalin w gminie Józefów nad Wisłą doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Z budynku uratowała się matka i czternastoletni syn. Ojciec rodziny i trójka pozostałych dzieci zginęli na miejscu. Sąsiedzi założyli internetową zbiórkę na nowy dom dla pogorzelców.

Oszust spędzi święta w więzieniu

Sukces puławskich policjantów. Oszust trafił do więzienia

Do tymczasowego aresztu trafił 24-latek podejrzany o szereg oszustw wobec seniorów z całej Polski, w tym z Puław. Został ustalony przez puławskich kryminalnych i zatrzymany we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów.

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

W piątek punktualnie w południe w siedzibie FIFA rozlosowano grupy eliminacji mistrzostw świata, które w 2026 roku odbędą się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. Losowana z drugiego koszyka Polska trafiła do grupy G, gdzie zagra między innymi z jedną z europejskich potęg. Którą? Odpowiedź poznamy w przyszłym roku

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium