Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 lutego 2008 r.
13:55
Edytuj ten wpis

52 tygodnie do Timbuktu

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 0 A A

Szlakiem karawan, rajdu Paryż-Dakar i hollywoodzkich superprodukcji, czyli Tiguan, ekspedycja Maroko.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
2000 kilometrów w ciągu pięciu dni po górach Wysokiego Atlasu, Saharze i eksplodujących zielenią gajach daktylowych.


Nasza wyprawa miała jeden cel: sprawdzić w ekstremalnych warunkach nowego volkswagena tiguan. Zaczęło się w Marrakeszu. - Dzisiaj pojedziemy przez przełęcz Tizi-n-Test, drogą, która pnie się Wysokim Atlasem aż na pułap 2092 metrów.

Potem zjedziemy do wsi Taliouine, słynącej z gajów migdałowych, aby zakończyć dzisiejszy 550-kilometrowy etap w Warzazat, zwanym Hollywoodem pustyni - poinformowała Małgosia, nasza przewodniczka z Krakowa.

Drogę przez Wysoki Atlas wybudowali Francuzi w 1928 roku.

Nitka asfaltu wiła się po zboczach niczym wąż, opadając ponad 1600 metrów na odcinku liczącym 30 kilometrów. Jest to trasa dla ludzi o mocnych nerwach, bo tylko gdzieniegdzie na zakrętach były barierki ochronne przy kilkusetmetrowych urwiskach. Ten malowniczy szlak wiódł wśród berberyjskich wiosek, które od setek lat nie zmieniły się. Gliniane domy cywilizacja skaziła antenami satelitarnymi. A dzięki nim berberyjscy autochtoni słysząc, że jesteśmy z Polski, jak automat wystrzeliwali frazę "Polsat 0 700...”.

Po całym dniu jazdy zawitaliśmy do Warzazat, miasta z początku XX wieku, bramy wjazdowej na Saharę. - To jest nasz Hollywood. Tutaj kręcono "Ostatnie kuszenie Chrystusa”, "Gladiatora” a ostatnio "Wieżę Babel” - powiedział przez radio Abdullach, nasz marokański przewodnik.

Następnego dnia ruszyliśmy do Zagory,

która jest ostatnim miastem przed Saharą. Po drodze wpadliśmy do kazby, fortecy mieszkalnej, Ait Ben Haddu. To najpiękniejsza kazba w Maroku i wpisano ją na listę dziedzictwa UNESCO. Potem przejazd przez dolinę Dra, wypełnioną bujnymi gajami daktylowymi. Soczysta zieleń, zupełnie jak nie w Afryce. Zachód słońca na wydmach Tinfu, punkt graniczny między światem zamieszkanym przez ludzi a Saharą. Nocleg w Zagorze.

Ruszyliśmy wczesnym, chłodnym świtem. Jedziemy pod słynną tablicę z napisem "52 tygodnie do Timbuktu”, czyli ostatni drogowskaz dla karawan sunących przez Saharę. Kończy się asfalt. Zaczyna pustynna tarka i ogromne głazy. Tiguany pną się pod ostre, kamieniste podjazdy. W końcu jesteśmy na płaskowyżu. Kamienie ustępują miejsca luźnej nawierzchni. To w tym miejscu rozgrywane są najszybsze odcinku słynnego rajdu Paryż - Dakar. Volkswageny mkną ponad 100 km/h podnosząc ogromne chmury pyłu. Prawie jak buggy Jeana-Louisa Schlessera, trzykrotnego zwycięzcy kultowego rajdu Paryż - Dakar.

Po drodze mijamy saharyjskie wioski Tissemoumine i Oum-Jrane.

Przejazd kolumny wzbudza ogromne zainteresowanie. - W samochodach macie długopisy, notatniki i koszulki dla dzieciaków - mówi przez radio Tomasz Tonder, nasz opiekun techniczny.

Miejscowa ludność prowadzi tu nędzne życie na wysuszonej ziemi. Dość powiedzieć, że ostatni deszcz spadł trzy lata temu. - Bon, bon monsieur, le pain, s'il vous plait - wołają tabuny bosonogich malców.

Pozostałe informacje

Stary Kraśnik rozbłyśnie parkiem

Stary Kraśnik rozbłyśnie parkiem

Burmistrz Wojciech Wilk przedstawił niedawno kilka projektów inwestycyjnych w różnych częściach miasta. Obok tych w dzielnicy fabrycznej i Zalewu Kraśnickiego są także gotowe plany dotyczące dzielnicy starej. To przede wszystkim „Light Park” przy ul. Narutowicza. Ta propozycja jest skierowana do ludzi młodych.

Kobiety wyślą urzędującego od 33 lat burmistrza, a wcześniej wójta na emeryturę?
WYBORY 2024

Kobiety wyślą urzędującego od 33 lat burmistrza, a wcześniej wójta na emeryturę?

To będzie jedna z najciekawszych batalii o fotel burmistrza w niedzielnej drugiej turze wyborów w województwie lubelskim. O najważniejszy urząd w mieście i gminie Siedliszcze walczyć będą Hieronim Zonik, który funkcję wójta, a następnie burmistrza odkąd Siedliszcze zostało miastem, pełni nieprzerwanie od 1991 r. i Joanna Bartnik, przedsiębiorcza kobieta, która kilka lat temu związała się z urokliwą miejscowością w powiecie chełmskim, kupując dwór w Kuliku.

Prawdziwy przewrót w sokolej rodzinie. Wrotka wróciła do gniazda

Prawdziwy przewrót w sokolej rodzinie. Wrotka wróciła do gniazda

Tuż przed godziną 13 fani sokołów przeżyli szok. Zaginiona Wrotka wróciła do gniazda. Ale na razie nie wiadomo czy powrócą także pisklęta.

Będzie mroźno i ślisko. IMGW ostrzega

Będzie mroźno i ślisko. IMGW ostrzega

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dwa ostrzeżenia dla części województwa lubelskiego.

Siedmiu poszukiwanych wpadło jednego dnia

Siedmiu poszukiwanych wpadło jednego dnia

Lubartowscy policjanci w ciągu 24 godzin złapali aż 7 osób poszukiwanych przez organy ścigania. Teraz pójdą do więzienia głównie za kradzieże i rozboje.

Niespodzianka w Rykach i porażka lidera. Wyniki 20. kolejki lubelskiej klasy okręgowej

Niespodzianka w Rykach i porażka lidera. Wyniki 20. kolejki lubelskiej klasy okręgowej

W środę rozegrano 20. kolejkę lubelskiej klasy okręgowej. Największą niespodziankę sprawił Orion Niedrzwica, który wygrał w Rykach

Chłopczyk w samej piżamce pobiegł za psem

Chłopczyk w samej piżamce pobiegł za psem

W czwartek rano policjantka zmierzająca na służbę zauważyła biegnącego za psem chłopczyka ubranego tylko w piżamkę. Malec wrócił już do mamy.

Wrotka zniknęła, przy gnieździe nowa sokolica. Skąd jest Ziuta?
WIDEO
film

Wrotka zniknęła, przy gnieździe nowa sokolica. Skąd jest Ziuta?

Sokolica, która pojawiła się przy gnieździe lubelskich sokołów w środowe popołudnie przyleciała aż spod Warszawy.

Jaki rozmiar roweru wybrać dla dziecka?

Jaki rozmiar roweru wybrać dla dziecka?

Planując wyjątkowy prezent na komunię dla swojego dziecka, warto zastanowić się nad wyborem roweru, który nie tylko będzie praktyczny, ale także dostosowany do potrzeb małego rowerzysty. W tym artykule przyjrzymy się zaletom rowerów junior 24 cali, trendy w wyborze rowerów dla dzieci na komunię oraz sposobom dopasowania roweru do wieku i wzrostu małego rowerzysty.

Zalety montażu dystansów do felg – co zyskuje Twój samochód?

Zalety montażu dystansów do felg – co zyskuje Twój samochód?

Dystanse do felg są coraz popularniejszym dodatkiem wśród właścicieli samochodów, zarówno wśród entuzjastów tuningu, jak i zwykłych kierowców, którzy szukają sposobów na poprawę wyglądu i działania swojego pojazdu. W tym artykule przyjrzymy się, jakie korzyści niesie za sobą montaż tych komponentów.

Jakie tajemnice kryje Kazimierz Dolny?

Jakie tajemnice kryje Kazimierz Dolny?

Kazimierz Dolny, znany ze swojego renesansowego uroku i malowniczych krajobrazów, skrywa również wiele tajemnic i legend. Te historie dodają miastu magicznej atmosfery i zachęcają do odkrywania jego ukrytych zakamarków.

Biurka z regulacją wysokości – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Biurka z regulacją wysokości – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Ergonomia w miejscach pracy oraz biurka z regulacją wysokości zyskują na popularność. Innowacje technologiczne pozwalają na zaprojektowanie mebli, które nie tylko ułatwiają wykonywanie obowiązków, ale również przyczyniają się do poprawy zdrowia i samopoczucia pracowników. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Tomek Makowiecki w Domu Kultury
20 kwietnia 2024, 19:00

Tomek Makowiecki w Domu Kultury

Tomasz Makowiecki rusza na „Bailando” po Polsce. Jego nowy album „Bailando” będziecie mogli usłyszeć na żywo już w najbliższą sobotę w lubelskim Domu Kultury. Artyście na scenie towarzyszyć będą: Mikołaj Dobber, Krzysztof Pożarowski oraz Wojciech Warmijak.

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team startowali w Czechach oraz Kanadzie

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team startowali w Czechach oraz Kanadzie

Dużo bardziej istotny start miał miejsce w Kanadzie, gdzie w Pucharze Świata w kolarstwie torowym walczono o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

Porozmawiajmy o Strategii Kultury Lublin 2030+

Porozmawiajmy o Strategii Kultury Lublin 2030+

W Lublinie rozpoczęły się konsultacje społeczne Strategii Kultury Lublin 2030+. Swoje uwagi dotyczące dokumentu można do ratusza kierować do 30 kwietnia. Dla zainteresowanych będzie zorganizowane także spotkanie konsultacyjne.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium