Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

21 grudnia 2007 r.
14:28
Edytuj ten wpis

Aż do nieba

Rozmowa z doktor Katarzyną Smyk z Zakładu Kultury Polskiej Instytutu Kulturoznawstwa UMCS, autorką pracy doktorskiej "Językowo-kulturowy obraz bożonarodzeniowej choinki. Symbolika drzewka i ozdób”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• W ogóle jest coś takiego jak wzorcowa choinka?

- Choinka jest jedną wielką intencją. Choinka musi być piękna, żeby nasz rok był piękny, w myśl zasady "jak kto ubrał, tak będzie”. To nie ma nic wspólnego z pochodzeniem zabawek tylko z magiczną intencją ich wieszania. Jeśli plastikowy aniołek made in China ma dla nas znaczenie magiczne, to je ma. Gdyby wymienić jakie treści niesie sama choinka to najstarszymi były magiczne, później chrześcijańskie, estetyczne. Aż po współczesne reklamowe.


• Jaki jest plan minimum? Co muszę zrobić, by móc powiedzieć: mam choinkę?

- To bardzo proste: co nazwiesz choinką, to nią jest. Dla niektórych choinką jest zielony iglak ze światełkami, nawet tylko białymi. Dla drugich - gałązka jodłowa czy kwiatek doniczkowy z bombkami czy łańcuchem. Dla innych zaś - w pełni ubrane drzewko, ale tylko to, które jest ustawione w domu. Dla większości Polaków jednak choinkę tworzy światło, stąd światełka uważamy za najważniejsze ozdoby wigilijnego świerka.


• Zwrot \"urwał się z choinki” oczywiście wiąże się z wieszaniem ozdób

- Tak, ale to bardzo źle, gdy coś z gałązki spadnie. Najczęściej gdy mówimy, że ktoś się urwał z choinki, rozumiemy, że jest trochę szalony. Ale biorąc pod uwagę magiczno-mityczny wymiar funkcji drzewka, gdzie łączy ono w sobie trzy sfery: niebiańską, świat ludzki i zaświaty - wygląda to inaczej. Urwać się z choinki to spaść w inny wymiar. Spadające ozdoby traktowano jak złą wróżbę, spodziewano się śmierci kogoś bliskiego. Choinkowe zabawki muszą być ruchome, świecić się, błyszczeć, ale muszą solidnie wisieć.

• Czy są jeszcze jakieś inne zasady ubierania choinek?

- W czasie dwustuletniej historii jej obecności w naszych domach ilość i rodzaje ozdób się zmieniały. Na przykład w okolicach Wielunia i Sieradza na choince pojawia się kiełbasa, a mieszkańcy południa z powiatu olkuskiego wieszają papierosy. Gdybym miała wymieniać ozdoby na takim prototypowym drzewku, to na liście byłyby: anioły, bombki, ciastka, cukierki, gwiazda, jabłka, łańcuchy, serca, świecidełka i świeczki. Świeczek przed dobą elektryfikacji musiało być koniecznie 12. Elektrycznych lampek jest coraz więcej i więcej.


• Oprócz zmiany świeczek w lampki coś na gałązkach jeszcze się zmieniało?

- Analizowałam przemiany, jakim ulegają poszczególne elementy świątecznego drzewka. Nie zmienił się stopień błyszczenia i ilość światła. Było go i jest maksymalnie dużo. Ubieramy ją nadal równomiernie, tak by od góry do dołu
i z czterech stron świata wyglądała równie kolorowo. Ale współczesne choinki stoją dłużej i jest ich więcej. Dawniej drzewka stawiane były w jadalni, gdzie podawana była wigilijna wieczerza. Teraz wszędzie. No i wieszamy ozdoby mniej różnorodne, bo bywają choinki ubrane w jednakowe bombki albo tylko w żaróweczki. Ale bez względu na te zmiany choinka nadal pełni funkcje mediacyjne między światem żywych i umarłych. Nadal pozostaje osią świata, głównym miejscem w naszych domach i miastach. A nawet łączy nasz świat z niebem.

Świeczka

Dziś zastąpiona setkami lampek choinkowych, symbolizowała światło, które towarzyszy nam od narodzin do śmierci. Czyli od świecy chrzcielnej
po gromnicę i nagrobne znicze. Świeczka na choince oznacza światło życia.
To symbol odrodzenia ludzkiej duszy. Drogowskaz dla dusz przodków. Dawniej wierzono, że świeczki odstraszają złe duchy, chronią przed chorobami. Pamiętane są zwyczaje, że domownicy wybierali na choince swoją świeczkę. Gdy skończyła się wieczerza wigilijna i świeczki gaszono, wtedy patrzyli na dym. Jak szedł prościutko - wróżył szczęście, jak się rozchodził - spodziewali się choroby i niedostatku.

Gwiazda

Najważniejsza ozdoba na szczycie choinki. Na wzór gwiazdy betlejemskiej, przypomina o gwieździe, która prowadziła mędrców i pasterzy do żłóbka. Jej obecność na choince jest znakiem narodzin Jezusa.

Szpic

Zrobiony z kilku spiętrzonych kul zakończonych czubkiem to obraz kuli ziemskiej, świata i sięgającej w niebo iglicy. Ta ozdoba na choince ma przekonać, że to właśnie tu jest oś świata (magiczne miejsce kontaktu naszego świata z niebem i światem zmarłych). Czubek wskazuje niebo.

Szyszka

Symbolizuje obfitość i płodność. Malowane są na złoto lub srebrno, czyli boskie kolory.

Dzwonek

Ma oznajmiać nadejście Jezusa. Jego dźwięk towarzyszy przechodzeniu dusz z jednego świata do drugiego. Kolędnicy chodząc po domach też używali dzwonka. Dzwonki nadają choince dodatkowego waloru - oprócz tego, że pachnie i jest błyszcząca, to jeszcze dźwięczy.

Bombka

Kulistość bombki związana jest z wieczną ideą kolistości ruchu kosmosu, symbolem nieskończoności, wieczności i ciągłości czasu. Wszystko się powtarza: dni, tygodnie, lata, pokolenia. Bombka ma przypomnieć, że nic się nie kończy. Jest popularną ozdobą, gdyż odbija i pomnaża światło świeczek, a świetlistość choinki to jej najważniejsza cecha.

Anioł

Na choince jest wiele aniołów, ale jest najważniejszy - ten największy na wierzchołku choinki. On i te mniejsze, to potomkowie aniołów, który zeszli z nieba,
by ogłosić narodzenie Pana i towarzyszyły w szopce Świętej Rodzinie. Pilnowały Jezusa, grały mu i śpiewały. Teraz i nas pilnują. Anioł na choince zabezpiecza spokój i dobrobyt. W niektórych regionach to aniołek (a nie Mikołaj) przynosi prezenty.

Mikołaj

Darczyńca ludzi: przynosi prezenty i pomaga. Jest patronem rolników. Na Kresach Wschodnich, gdzie występuje wpływ kultury prawosławnej i ruskiej, Mikołaj detronizuje aniołka na czubku choinki. Postać Mikołaja bywa na choince przywołana "w kawałkach”: sam worek, czapka czy but.

Wata

Symbol śniegu, który pokazuje, że choinka - choć stoi w domu - to jest z lasu. Mówią o tym także ptaszki i grzybki. A las to symbol obcej, wrogiej, przestrzeni. Świata duchów i zmarłych. Las to jednocześnie miejsce, gdzie życie toczy się bujnie i bez ograniczeń. Gospodarz jak szaman idzie do lasu i tam wybiera drzewko mające dużo dobrych magicznych mocy.

Łańcuch

Tradycyjny polski jest ze słomy, która jest symbolem urodzaju. Opasuje choinkę i przy tym ochrania przestrzeń domu przed nieszczęściami. Symbolizuje więzy rodzinne, szczęście rodziny, bo jest cały. Łańcuch powinien być jeden długi, owijający drzewko. Im dłuższy, tym dłuższe życie członków rodziny. Przerwany: kogoś ubędzie. Wije się: przypomina węża z raju z Drzewa Poznania: oznacza grzech pierworodny i odkupienie.

Orzech

Daje zdrowie, a przede wszystkim zdrowe zęby. Jak się zje orzecha z choinki, to człowiek będzie zdrowszy. Jest też symbolem płodności i urodzaju. W niektórych regionach pannom dotykanie orzechów na choince pomagało znaleźć kawalera.

Jabłko

To małe czerwone jabłko rajskie. Dawniej mawiano: jak się zerwie jabłko z choinki, to ma się grzech. Jest symbolem grzechu pierworodnego. Przypomina o kuszeniu przez szatana. Ale jednocześnie to symbol miłości i sympatii. Panna i kawaler dzielili się jabłkiem choinkowym. Na południu Polski jest zwyczaj dzielenia się jabłkiem choinkowym jak opłatkiem.


Opracowała AGDY
Konsultacja dr Katarzyna Smyk

Pozostałe informacje

ChKS Chełm wygrał 3:1 z KKS Mickiewiczem Kluczbork i wywalczył sportowy awans do PlusLigi

ChKS Chełm mistrzem PLS 1. Ligi. Chełmianie lepsi od KKS Mickiewicza Kluczbork

W trzecim spotkaniu finałowym play-off ChKS Chełm pokonał KKS Mickiewicza Kluczbork 3:1 i wywalczył awans do PlusLigi. Chełmian czeka teraz weryfikacja pod względem formalnym i finansowanym przed wydaniem licencji na występ w elicie

Kibice Orlen Oil Motoru będą musieli chwilę poczekać na kolejny mecz swoich pupili

Orlen Oil Motor nie pojedzie w Grudziądzu. Piątkowy mecz przełożony

Nie w najbliższy piątek, a dopiero w niedzielę, 18 maja odbędzie się mecz piątej kolejki PGE Ekstraligi: Bayersystem GKM Grudziądz z Orlen Oil Motorem Lublin.

Papież Leon XIV

Nowy papież potrafi wsłuchać się w głos serca drugiego człowieka

Wiesław Dawidowski, który podobnie jak Leon XIV jest augustianinem powiedział, że to będzie bardzo spokojny pontyfikat. Nowy papież jest nie tylko wielkim dyplomatą, ale przede wszystkim potrafi wsłuchać się w głos serca drugiego człowieka – dodał.

Julia Ostrowska rozegrała dobry mecz

Polska przegrała z Hiszpanią i straciła szansę na awans do półfinału mistrzostw Europy U-17

Biało-Czerwone były wyraźnie słabsze od drużyny z Półwyspu Iberyjskiego.

Rywalizacja pomiędzy Patobasketem (biał-zielone stroje) i Matematyką jest bardzo wyrównana

Czas poznać mistrza rozgrywek LNBA

W sobotę o godz. 17.30 w hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica odbędzie się wielki finał rozgrywek.

Skonfiskowane papierosy

Palenia bezakcyzowych szkodzi Skarbowi Państwa

Ponad 3500 paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy zabezpieczyli w tym tygodniu łukowscy policjanci. Taką ilość nielegalnych wyrobów tytoniowych mieli 43-latek z Siedlec i 50-latek z powiatu węgrowskiego. W przypadku wprowadzenia do obiegu takiej ilości bezakcyzowych papierosów Skarb Państwa straciłby ponad 55 tysięcy złotych.

Nowy cmentarz komunalny sąsiaduje z istniejącą, coraz bardziej zapełnioną, parafialną nekropolią. Pełne otwarcie gminnego obiektu prawdopodobnie jeszcze w tym roku

Kłopoty z cmentarzem. Wody gruntowe za wysoko

Nowy cmentarz komunalny przy ul. Pożowskiej w Końskowoli może już przyjmować urny z prochami zmarłych. Grzebanie tradycyjne ciągle nie jest możliwe - a to z powodu zbyt wysokiego poziomu wód.

Remont drogi powiatowej w Ortelu Królewskim

Droga powiatowa w remoncie. Mieszkańcy kilku wsi muszą jeździć objazdami

Niedługo mieszkańcy będą cieszyć się z nowej jakości drogi powiatowej z Ortela Królewskiego do Łomaz, ale póki co muszą korzystać z objazdów.

 kardynał Robert Prevost
Aktualizacja

Nowym papieżem został kardynał Robert Prevost z USA i przyjął imię Leona XIV. Pierwsze słowa biskupa Rzymu

Kardynałowie zebrani na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej wybrali w czwartek papieża. Po godz. 18 z komina na dachu kaplicy uniósł się biały dym. Rozległy się dzwony. Na placu wiwatują tysiące ludzi. Nowym papieżem został kardynał Robert Prevost z USA i przyjął imię Leona XIV.

Młodzieżowa Rada Miasta w Radzyniu Podlaskim

"Widzę potencjał w młodzieży i w mieście". 15 młodych osób ma głos

Najpierw trzeba było wysłać zgłoszenie z podpisami poparcia, później komisja oceniała kandydaturę. W końcu Młodzieżowa Rada Miasta w Radzyniu Podlaskim zebrała się na inauguracyjnej sesji.

W składzie Polaków na mecz z Izraelem pojawił się Piotr Jarosiewicz z Azotów, zabrakło za to Marka Marciniaka

Reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych gorsza od Izraela. Nieudany debiut nowego trenera

W spotkaniu piątej kolejki eliminacji mistrzostw Europy reprezentacja Polski mężczyzn przegrała na wyjeździe z Izraelem 31:33. Tym samym awans na przyszłoroczny czempionat Starego Kontynentu stanął pod znakiem zapytania. Wszystko wyjaśni się w niedzielę, kiedy zostanie rozegrana ostatnia seria spotkań

Poszukiwany w drodze na dwuletni "turnus" resocjalizacyjny

„Nikogo nie ma w domu”, dopóki nie przyjechali strażacy

Kryminalni z Puław zatrzymali 43-latka poszukiwanego dwoma listami gończymi. Mężczyzna ukrywał się za granicą, jednak wrócił niedawno do domu i próbował się ukryć. Zaręczali za niego sąsiedzi... do czasu, gdy na miejsce przyjechali strażacy, aby wyważyć drzwi. Wówczas mężczyzna opuścił mieszkanie dobrowolnie.

Lublin uczcił Dzień Zwycięstwa. Uroczystości z udziałem wojska i mieszkańców
galeria

Lublin uczcił Dzień Zwycięstwa. Uroczystości z udziałem wojska i mieszkańców

W czwartek, 8 maja, na Placu Litewskim odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa, upamiętniające zakończenie II wojny światowej.

Wielka radość strażaków. Dostali więcej, niż chcieli

Wielka radość strażaków. Dostali więcej, niż chcieli

Planowali kupić jeden defibrylator AED, a stać ich na trzy takie urządzenia. Bo zbiórka pieniędzy podczas I Dni Otwartych OSP w Krasnobrodzie poszła znacznie lepiej, niż zakładano.

Nagrodzeni artyści
Świdnik

Burmistrz nagrodził młodych artystów

Są niezwykle utalentowani, zdolni i dzielą się tym z innymi. To artyści, którzy zostali docenieni nie tylko przez ich odbiorców, ale i władze miasta. Kilkudziesięciu młodych artystów otrzymało kilka dni temu stypendia i nagrody od władz miasta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium