Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 kwietnia 2016 r.
11:32

Bile, kieszenie i kije. XXIV Mistrzostwa Polski w Snookerze

0 0 A A
Fot. Wojciech Nieśpiałowski
Fot. Wojciech Nieśpiałowski

Do niedzieli w klubie Masters w Galerii Olimp odbywają się XXIV Mistrzostwa Polski w Snookerze. To doskonała okazja by podziwiać grę najlepszych krajowych zawodników. Wśród tych, którzy przyjechali do Lublina są m.in. Mateusz Baranowski, Adam Stefanów czy Kacper Filipiak. Wstęp na wszystkie dni zawodów jest bezpłatny

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czołówka polskich snookerzystów walczy o tytuł mistrza Polski. Obsada turnieju jest niezwykle mocna, dlatego bardzo ciężko wskazać faworyta.

Wyrównana stawka

- Zawody w Lublinie może wygrać każdy. W turnieju biorą udział zawodnicy z absolutnego topu. Jednym z faworytów imprezy jest na pewno zwycięzca tegorocznej PLS Top 16 Mateusz Baranowski. Nie można również zapomnieć o Kacprze Filipiaku, który w lubelskim klubie potrafi zagrać na bardzo wysokim poziomie. Do liczących się zawodników dochodzi cała trójka z wrocławskich mistrzostw Europy. Stawka jest jednak bardzo wyrównana, każdy zawodnik z najlepszej szesnastki może pokusić się o zwycięstwo - tłumaczy Piotr Marut, prezes Polskiego Związku Snookera i Bilarda Angielskiego.

Do turnieju przystąpić może jedynie trzydziestu dwóch zawodników. Szesnaście miejsc zagwarantowanych jest dla zawodników Polskiej Ligi Snookera TOP 16. Kolejnych osiem przysługuje zawodnikom Polskiego Rankingu Snookera PORS. Sześciu graczy zakwalifikowało się poprzez ogólnopolskie eliminacje. W turnieju weźmie udział również zwycięzca Turnieju Mistrzów Klubowych Amatorów oraz Tomasz Skalski, ćwierćfinalista ostatnich ME, który otrzymał dziką kartę.

Nie ma jak w Lublinie

Tytułu sprzed roku broni Adam Stefanów. Zawodnik z Kożuchowa, który na co dzień mieszka i trenuje w Sheffield w Anglii, będzie musiał jednak wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności. Tytuł najlepszego polskiego snookerzysty chce zdobyć również Kacper Filipiak, który klub Masters zna bardzo dobrze. To właśnie w Lublinie, 5 lutego, wbił swojego pierwszego breaka maksymalnego podczas zawodów. Pojedynek turniejowy PLS Top 16 z Marcinem Nitschke zakończył się wtedy wynikiem 6:0.

Równolegle toczyć się będzie rywalizacja wśród pań. Mistrzostwa Polski kobiet mają formułę otwartą, w tym roku udział zgłosiło dziewięć pań, wśród nich brązowa medalistka drużynowych mistrzostw Europy z 2015 roku, Aleksandra Wojtecka z Warszawy.

Co to jest snooker?

Snooker ma wiele wspólnego z dużo bardziej spopularyzowanym w naszym kraju bilardem. Gry te posiadają jednak również wiele różnic. W snookera gra się na większym stole, z większą ilością bil.
O wygranej decyduje ilość punktów zdobywanych poprzez wbicia. Istotna jest jednak kolejność wpadających bil. Na stole znajdują się 22 kule o średnicy 52,5 mm. Różnią się od siebie kolorem oraz wartością punktową. Za pozbycie się bili żółtej zawodnik otrzymuje dwa punkty, trzy za zieloną, cztery za brązową, pięć za niebieską, sześć za różową oraz siedem za czarną. Pozostałe bile są czerwone, każda warta jeden punkt. Gracz ma za zadanie wyczyścić stół, wbijając naprzemiennie „kolorowe” z czerwonymi. Do momentu pozbycia się wszystkich bil czerwonych, każda kolorowa wraca na stół. Gracz definitywnie czyści stół dopiero po wbiciu wszystkich czerwonych bil. Służy do tego bila rozgrywająca, czyli biała.

Snooker powstał pod koniec XIX wieku. Prawdopodobnie został wymyślony przez brytyjskich żołnierzy stacjonujących na subkontynencie indyjskim. Początkowo partie rozgrywane były tylko czerwonymi bilami. Z biegiem czasu gra ewoluowała, a jej zasady zostały zmienione. Pierwsze bile robione były z kości słoniowej, jednak po wprowadzeniu zakazu handlu tym materiałem, zdecydowano się na zastąpienie go tworzywem sztucznym. Tradycyjny stół do snookera ma wymiary ok. 3,6 m x 1,8 m. Na tej powierzchni znajduje się sześć kieszeni, cztery w rogach oraz dwie w połowie dłuższych band stołu. Kije wykonywane są z jesionu oraz klonu. Najlepsze, tworzone ręcznie kije, mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.

U nas też grają

Snooker w Polsce rozwija się niezwykle prężnie. Coraz więcej naszych zawodników odnosi sukcesy na arenie międzynarodowej. Kacper Filipiak w kwietniu 2011 zdobył tytuł mistrza Europy U-21 na Malcie i jako pierwszy polski snookerzysta, dostał się do grona zawodowców.

Na rodzimym podwórku oficjalne rozgrywki podzielone są na dwie ligi. PLS TOP 16, w której gra szesnastu zawodników z najściślejszej czołówki oraz pełniąca rolę ligi drugiej, klasyfikacja turniejów PORS. Tegorocznym zwycięzcą TOP 16 jest Mateusz Baranowski, który będzie liczył się również w walce o tytuł Mistrza Polski w lubelskich zawodach. Bardzo dobrze prosperują również amatorskie ligi, które zrzeszają miłośników snookera w całej Polsce.

Sheffield w Anglii

Od 1977 to właśnie w tym urokliwym miasteczku odbywają się mistrzostwa świata w snookerze. Najlepsi zawodnicy globu, legendarna arena, ogromne pieniądze i snooker na najwyższym poziomie.

W tym roku rywalizacja o tytuł rozpoczęła się 16 kwietnia, a zakończy 2 maja. Tytułu bronił Stuart Bingham. Bronił, bo w pierwszej rundzie zawodów odpadł w pojedynku z Alisterem Carterem. W Crucible Theatre znakomicie radzi sobie Ronnie O’Sullivan. Ikona światowego snookera po wygranej z Davidem Gilbertem 10:7, w drugiej rundzie zawodów zmierzy się z wygranym pary Hawkins/Anda.

Brytyjczyk jest niewątpliwie najbardziej rozpoznawalną twarzą snookera na świecie. W 1993 roku, mając zaledwie 17 lat, został najmłodszym mistrzem świata w historii tej dyscypliny. Do nniego należy również rekord świata za najszybsze zdobycie 147 punktów w jednej partii (break maksymalny). Zajęło mu to zaledwie 5 minut i 20 sekund. Po tytuł mistrza globu sięgał pięciokrotnie. W Polsce na zawodników tej klasy musimy jeszcze poczekać.

- Poziom sportowy naszych chłopaków podnosi się z roku na rok. Ogromnym problemem polskiego snookera jest natomiast brak miejsc do grania. Brakuje klubów oraz sal, w których Polacy mogliby trenować. Snooker wywodzi się z Wielkiej Brytanii, dlatego normalnym jest że to właśnie Brytyjczycy dominują w tej dyscyplinie - mówi Piotr Marut. - Do światowej czołówce coraz częściej zalicza się również Chińczyków. Jest to naturalne, ponieważ popularność tego sportu w Państwie Środka jest ogromna. Popularność napędza pieniądze, które w każdym sporcie są konieczne do rozwoju.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Dogrywka w gminach powiatu lubartowskiego. Nie zapomnij o głosowaniu
wybory 2024

Dogrywka w gminach powiatu lubartowskiego. Nie zapomnij o głosowaniu

Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia zdecydujemy w drugiej turze wyborów, o tym kto będzie rządził w naszych małych ojczyznach. W jakich gminach powiatu lubartowskiego tak będzie?

Profesor Piotrowski liderem  Konfederacji do Europarlamentu

Profesor Piotrowski liderem Konfederacji do Europarlamentu

- Unia do remontu, von der Leyen do więzienia – takie główne swoje hasło przyjął prof. Mirosław Piotrowski, oznajmiając na konferencji w Lublinie, że Konfederacja wskazała go jako kandydata otwierającego listę do Parlamentu Europejskiego na Lubelszczyźnie

Prezydent Białej Podlaskiej popiera kandydata na wójta. Chwali go za "tradycyjne wartości"
wybory 2024

Prezydent Białej Podlaskiej popiera kandydata na wójta. Chwali go za "tradycyjne wartości"

W gminie Biała Podlaska wyborcza dogrywka. Krzysztof Radzikowski zmierzy się z Konradem Gąsiorowskim. Jednego z kandydatów na wójta poparł właśnie prezydent Białej Podlaskiej.

Święta wojna może przybliżyć MKS FunFloor do srebra. "Stać nas na to, żeby pokazać się z dobrej strony"

Święta wojna może przybliżyć MKS FunFloor do srebra. "Stać nas na to, żeby pokazać się z dobrej strony"

MKS FunFloor w niedzielę o godz. 15 podejmie w hali Globus KGHM MKS Zagłębie Lubin.

Ostatnia sesja Sejmiku. Oni żegnają się z samorządem
Zdjęcia
galeria

Ostatnia sesja Sejmiku. Oni żegnają się z samorządem

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym rozpoczęła się ostania w tej kadencji sesja Sejmiku Województwa Lubelskiego. Dla ponad połowy radnych z 33-osobowego gremium dzisiejsze posiedzenie będzie pożegnaniem się z samorządem.

Wyborcza dogrywka w powiecie lubelskim. Kto jeszcze walczy?
wybory 2024

Wyborcza dogrywka w powiecie lubelskim. Kto jeszcze walczy?

Rady gmin, miast i powiatów już wybrane. Część wójtów i burmistrzów także. Są jednak w naszym regionie takie miejsca, gdzie do wyborów, wybrać wójtów i burmistrzów, pójdziemy jeszcze raz.

Będą włączać latarnie w dzień. O co chodzi?

Będą włączać latarnie w dzień. O co chodzi?

Dzisiaj w ciągu dnia latarnie wzdłuż drogi krajowej nr 74 czyli tzw. małej obwodnicy Zamościa mogą świecić. Dlaczego? Miasto uprzedza o takiej możliwości i wyjaśnia.

Prognoza pogody na weekend 19-21 kwietnia
Pogoda na weekend
film

Prognoza pogody na weekend 19-21 kwietnia

Zapraszamy do obejrzenia weekendowej prognozy pogody przygotowanej przez meteorologów z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. Prognozę opracowali meteorolodzy mgr Anna Brzozowska-Junak i dr Krzysztof Siwek. Prezentuje Adam Skiba.

Nie wszystkie miejskie trawniki będą gładkie jak dywan

Nie wszystkie miejskie trawniki będą gładkie jak dywan

Już koszą. Ale nie wszystkie miejskie trawniki będą gładkie jak dywan. 85 hektarów traw będzie oszczędzona. Wszystko z myślą o klimacie.

Lider przyjeżdża do Łęcznej, Górnik spróbuje podtrzymać dobrą passę

Lider przyjeżdża do Łęcznej, Górnik spróbuje podtrzymać dobrą passę

Po zwycięskiej serii meczów z drużynami z dołu tabeli, w sobotę piłkarzy Górnika Łęczna czeka jedno z najbardziej wymagających starć w tym sezonie. Na stadion przy al. Jana Pawła II przyjedzie zmierzającą do PKO BP Ekstraklasy Lechia Gdańsk (godz. 17.30).

Po rozmowach w Brukseli ostra zapowiedź Tuska o ochronie granicy

Po rozmowach w Brukseli ostra zapowiedź Tuska o ochronie granicy

- Najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach tej wojny — przesądza premier Donald Tusk po dwudniowym szczycie Unii Europejskiej.

Bezpieczeństwo i aspekty higieniczne zbiorników na deszczówkę

Bezpieczeństwo i aspekty higieniczne zbiorników na deszczówkę

Instalacja zbiornika na deszczówkę przy gospodarstwie domowym może przynieść różne korzyści – zarówno te ekologiczne, jak i ekonomiczne. Przed zdecydowaniem się na taki krok należy jednak zapoznać się z prawnymi aspektami, które dotyczą, m.in. bezpieczeństwa i opłat. Co więc warto wiedzieć?

Szkolenia biznesowe – klucz do rozwoju swojej kariery

Szkolenia biznesowe – klucz do rozwoju swojej kariery

Szkolenia biznesowe stanowią niezależną platformę, która umożliwia udostępnienie poszerzenia Twojej wiedzy, posiadanie i udostępnienie, a także udostępnienie narzędzia umożliwiającego osiągnięcie sukcesu w konkurencyjnym środowisku biznesowym. Zapraszamy do lektury, która umożliwia zrozumienie, szkolenia biznesowe są dostarczane w ramach działania praktycznego. Otrzymujemy korzyści z emisji w szkoleniach, wyjście z formy zasilania, a także najlepsze praktyki, które działają w maksymalizacji wartości użytkowych.

Najważniejsze zasady przy wyborze roweru dla dzieci

Najważniejsze zasady przy wyborze roweru dla dzieci

Wybór idealnego rowerka dla dziecka do podjęcia decyzji, który może mieć wpływ na rozwój motoryczny i z jazdy wstępnej. Rower nie tylko zapewnia bezpieczeństwo, ale także zapewnia równowagę i podstawowe bezpieczeństwo. W tym artykule omówimy kluczowe aspekty, które należy uwzględnić przy zakupie rowerka dziecięcego, aby zapewnić wygodę użytkownika, bezpieczeństwo i ilość gier.

Wnuk kontra Zwolak. Zamość wybierze prezydenta w niedzielę

Wnuk kontra Zwolak. Zamość wybierze prezydenta w niedzielę

Różnicą 2854 głosów zamościanek i zamościan Rafał Zwolak pokonał w pierwszej turze wyborów w Zamościu urzędującego prezydenta Andrzeja Wnuka. Czy tę przewagę uda mu się utrzymać również w drugiej i wygrać?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium